ماهنامه مانا شماره دوم، بهمن ماه ۱۳۹۹

آغاز هر مسیر، پر است از انواع پیچ و خم‌ها و اقسام سنگلاخ‌ها و گرفتاری‌ها. گذر از این دشواری‌ها ممکن نخواهد بود مگر با داشتن همراهانی هشیار و همدل. از همان‌ها که خواجه در باره‌شان گفت: «قطع این مرحله بی همرهی خضر مکن.» ما هم به تأسی از خواجه شیراز، همراهی‌تان را سرمه دیدگان می‌کنیم و دلمان را در سرمای زمستان، با پیام‌ها و حمایت‌های از سر لطفتان گرم می‌کنیم.

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  نهمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2018، چهارم ژانویه سالروز تولد لویی بریل را به عنوان روز جهانی خط بریل انتخاب کرد. لذا به مناسبت این روز، همایش‌ها و جشنواره‌های متعددی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود تا ضمن بررسی چالش‌ها و محدودیت‌های بریل، امکان رواج این خط در میان نابینایان را افزایش دهند.

علیرغم همهٔ این تلاش‌ها اما، بریل در دنیا رو به افول است. در این یادداشت، قصد دارم ابتدا به سیر تحول خط بریل در دنیا و سپس چرایی گریزان شدن نابینایان از بریل در ایران اشاره کنم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران، بهمن ۱۳۹۹ + فایل صوتی

علی‌اکبر جمالی مدیر و منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

آنچه در ادامه از نظر مخاطبان محترم نشریه مانا می‌گذرد، نسخه متنی صحبت‌های آقایان علی‌اکبر جمالی و منصور شادکام، مدیرعامل و قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران، درباره فعالیت‌های انجمن مذکور در طول یک ماه گذشته و مواضع این انجمن در خصوص مسائل روز جامعه نابینایان و معلولین است. شما همچنین علاوه بر نسخه مکتوب، می‌توانید پرونده صوتی مربوطه را هم ذیل همین نوشته، بشنوید.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان، مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

در زمستانی که حالا وارد یک‌سوم پایانی خودش شده و در حق بسیاری از ما ایرانی‌ها کم‌لطف بوده و از زیبایی‌ها و فریبندگی‌هایش هیچ چیز برایمان رو نکرده مگر سوزِ خشکِ سرما، دلمان را به یک لیوان نوشیدنی داغ خوش می‌کنیم که روی پیشخوان کنار صفحه کلیدمان می‌گذاریم و شروع می‌کنیم به ورق زدن مجلات و وبسایت‌های انگلیسی‌زبان ویژه افراد آسیب دیده بینایی

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

زندگی: والدین نابینا و حکایتی به نام پوشک

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان اداره آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان

در شماره پیش، مهمان دوستانی شدیم که صاحب فرزند بودند. از آنها خواسته بودیم برایمان بگویند چگونه به فرزند خود شیر، دارو یا غذا می‌دادند. هرچه باشد، پدران و مادرانی که با ما صحبت می‌کنند، از افراد نابینا هستند و ابعاد مختلف زندگی نابینایان قابل توجه است. خصوصاً برای کسانی که فرزندشان خواه بینا و خواه نابینا قصد دارد با فردی که نابیناست، ازدواج کند. در این شماره در مورد مراقبت‌های بهداشتی از کودکان، با مرضیه، صبا، الهام و پروانه به گفت و گو نشستیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: کارشناس ارشد روانشناسی و آموزگار سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور

مقاله حاضر مروری است بر پژوهشی که  به کوشش بیماتسوکوما و همکاران، زیر نظر  انجمن چشم‌پزشکی، مرکز پژوهش‌های بالینی و انجمن نوروسایکولوژی دانشگاه توکیو ژاپن انجام شده است

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

مروری بر آخرین اخبار پزشکی، سلامت و چشم‌پزشکی

مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی، بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان

در شماره دوم مانا، چند خبر در حوزه چشم‌پزشکی را به همراه محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص بیماری گلوکوم یا آب‌سیاه در قالب یک پادکست تهیه کرده است، به درخواست مدیر مسئول و سردبیر ماهنامه، برایتان تدارک دیده‌ام. در این قسمت، ریکی انگر، با دکتر جولیا روزدال، متخصص آب‌سیاه از مرکز چشم‌پزشکی دیوک، و اد هینز، مدیر ارشد برنامه‌های مدرسه هدلی، به گفتگو می‌نشینند و سؤالات زیادی را که مردم در مورد آب‌سیاه، عوامل خطرزا، و نحوه درمان این بیماری دارند، مطرح می‌کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های کتاب گویا: از نویسنده نابینا تا کتابی برای دختر پسرهای عاشق فلسفه

رقیه شفیعی: کتابدار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

ابتدا بر خود لازم می‌دانم از بذل توجه خوانندگان نسبت به شماره قبلی این سلسله نوشته‌ها تقدیر داشته باشم

و برای آن دسته از کسانی که خواهان دریافت کتب معرفی شده هستند، اعلام کنم که می‌توانند از طریق آدرس ایمیل: «rshafieei214@gmail.com» با من در ارتباط باشند تا آنها را برای چگونگی دریافت کتب راهنمایی کنم.

در ادامه با شما خواهم بود با معرفی کتاب‌هایی که به تازگی به آرشیو صوتی کتب افزوده شده‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: مراکز مثبت زندگی آرمان یا واقعیت

ابوذر سمیعی: دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری فرهنگی

سازمان بهزیستی به منظور مدیریت بهینه منابع و

افزایش بهره‌وری و همچنین ارتقاء کیفی و کمی خدمات این سازمان، در راستای کوچک‌سازی دولت، سالهاست اقدام به برون‌سپاری پرونده‌های مددکاری مددجویان خود کرده و انجام برخی از این امور را به عهده کلینیک‌های مددکاری نهاده است. مطالعه مشخصی در خصوص میزان رضایت جامعه هدف سازمان بهزیستی در خصوص این طرح تاکنون منتشر نشده و هیچ اطلاعی در این زمینه وجود ندارد اما به طور کل می‌توان گفت اجرای این طرح هم فاصله زیادی با استانداردهای جهانی مددکاری داشته است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: یک بازی ویندوزی برای مشتاقان بازی‌های حادثه‌ای + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

انتخابمان برای این شماره از سرویس بازی نشریه مانا، یک بازی ویندوزی است؛ بازی «برَنبِل» که اگر اهل بازی‌های رایانه‌ای ویژه نابینایان باشید احتمالاً آن را شبیه «اِسکرَمبِل» خواهید یافت.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: وقتی قانون برای حراج فرهنگ چکش می‌زند

نویسنده: مو لا درزش نمی‌ره

حال که سیاست‌های کارآمد و داهیانهٔ مسئولان بهزیستی قرار بر آن گرفته است که مرکز رودکی به سازمان اسناد و کتابخانهٔ ملی واگذار شود, متوجه می‌شویم که این کار به هیچ وجه بیهوده نبوده و نشانهٔ حکمت و درایت این گرامیان همه چیزدان است. از آغاز هدف این بود که در سراسر کشور برای هر استان و شهر و ده و قریه دهها مرکز نظیر رودکی ساخته شود. بعد از این طرح کلان مسئولان بهزیستی چه اتفاقی افتاد؟

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پادکست‌ها و نسخه‌های متنی ماهنامه مانا

 

 

تدوین و تهیه تمامی پادکست‌های ماهنامه مانا به عهده اشکان آذر‌ماسوله، مجری و تهیه کننده نابینای رادیو بوده است. مانا این ماه با چهار پادکست با شما خواهد بود:

«ویترین»، نام پادکستی است که هر ماه به معرفی بخش‌های گوناگون مانا و ارائه خلاصه‌ای خودمانی با درونمایه‌ای طنز از سرویس‌های مجله می‌پردازد. نمونه‌ای از سایر پادکست‌های مانا را هم می‌توانید در ویترین بشنوید. متن این نسخه‌ی ویترین را شهروز حسینی نوشته و صنم اوشلی هم اجرایش را به عهده داشته است. شما می‌توانید ویترین را از اینجا با حجم تقریبی بیست مگابایت دریافت کنید.

«پیشخوان»، پادکستی است که در آن امید هاشمی و امیر سرمدی در فضایی دوستانه به مرور اهم مطالب نشریات، وبسایت‌ها و پادکست‌های انگلیسی‌زبان در حوزه نابینایان می‌پردازند. پیشخوانِ این ماه ۳۵ دقیقه است. آن را از اینجا بارگیری کنید.

انجمن نابینایان ایران هم هر ماه طی یک گزارش صوتی، مروری می‌کند بر فعالیت‌های این سمنِ ریشه‌دار و قدیمی در طول یک ماه گذشته. این ماه در این گزارش، صدای «علی‌اکبر جمالی»، رئیس و «منصور شادکام»، قائم‌مقام انجمن را خواهیم شنید. این بسته صوتی را به طول تقریبی دوازده دقیقه دانلود کنید.

«علیرضا نصرتی»، گیمر شناخته شده نابینا هم درست مثل ماه پیش، یک بازی نابینایی را معرفی کرده و علاقه‌مندان را با خودش در مسیر انجام این بازی همراه کرده است. اگر اهل بازی هستید، این پادکست را از دست ندهید.

شما می‌توانید نسخه‌های متنی ماهنامه را هم به صورت یکجا بارگیری کنید تا در دستگاه‌های گوناگون، بدون نیاز به اینترنت بتوانید نوشته‌ها را مطالعه کنید. نسخه پی دی اف را از اینجا و پرونده ورد را هم از این لینک بارگیری کنید. اگر می‌خواهید نسخه صوتی ماهنامه را به صورت یکجا داشته باید می‌توانید آن را به‌صورت فشرده از این لینک دریافت کنید.

توضیح آنکه، به علت مشکلات فنی تهران هاست شرکت میزبانی هاست انجمن نابینایان ایران و عدم پشتیبانی مناسب، مطالب و کلیه فایل‌های صوتی و تصویری این پایگاه در حال انتقال به یک سرور مجازی جدید است.

امیدواریم ظرف روز‌های آینده، در بستری ایمن و با سرعتی بالاتر در خدمت شما عزیزان باشیم.

نظرات شما را درباره‌ی دومین شماره مجله مانا ذیل همین نوشته انتظار می‌کشیم. همچنین برای ارتباط با ما می‌توانید از نشانی الکترونیکی ManaMag99 در Gmail هم استفاده کنید.

دیدگاه‌ها

277 پاسخ به “ماهنامه مانا شماره دوم، بهمن ماه ۱۳۹۹”

 1. پروانه بهاالدین نیم‌رخ
  پروانه بهاالدین

  مرسی از ماهنامه خوبتون.موفق و موید باشید

 2. فریبا کرباسی نیم‌رخ
  فریبا کرباسی

  با ارزوی موفقیتهای لی شمار برای شما عزیزان

 3. سمیه رضوی نیا نیم‌رخ
  سمیه رضوی نیا

  سلام خیلی عالیه تشکر از زحماتتون. امیدوارم روز به روز کیفیت کار بالاتر بره وشاهد نسخه بریل این ماه نامه هم باشیم

  1. ادمین نیم‌رخ

   از خانم ها پروانه بهااالدین، فریبا کرباسی و سمیه رضوی نیا کمال تشکر رو دارم.

   1. فاطمه باوی نیم‌رخ
    فاطمه باوی

    با سلام و تشکر از زحمات شما و ارزوی موفقیت و پیشرفت روز به روز برای شما

  2. عسل نیم‌رخ
   عسل

   سلام
   بسیار عالی همچنان خلاق و پویا باشید . از خوزستان

 4. عباس خاک سفیدی نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی

  با سلام و عرض خسته نباشید بابت تلاش یک ماهه برای نابینایان عزیز و تشکر ویژه از بانک مسکن بابت همراهی این عزیزان
  مطالب بسیار عالی بود اما مثل ماه قبل جای نسخه خط بریل آن خالی است اگر تمهیداتی اتخاذ شود تا نسخه های بریل آن نیز تهیه شود و در کتابخانه ها نگهداری شود تا سایر دوستان هم بتوانند استفاده نمایند عالیست
  تا درودی دیگر بدرود

  1. روح الله ساعی نیم‌رخ
   روح الله ساعی

   سلام مجدد بله متشکرم و صرفاً خواستم عرض کنم که ای کاش به این ورود تاریخی آقای کریستوفل به تبریز و شروع کار ایشان در این شهر و همکاری آقای خاموشی اشاره می شد به هر حال مبدا شروع خط بریل در شهر تبریز بوده و سپس به اصفهان منتقل شده است باز هم از شما و همه دست اندرکاران این نشریه وزین متشکرم

 5. راضیه زارعی نیم‌رخ
  راضیه زارعی

  سلام
  منتظر ماهنامه شماره دو بودیم
  با سپاس بیکران از لطف شما و مطالب بسیار زیباتون
  موفقیت ماهنامه آرزوی ماست

  1. ادمین نیم‌رخ

   از عباس خاکسفیدی عزیز و خانم راضیه زارعی سپاسگزارم.
   جناب خاکسفیدی همونطور که خدمتتون در شماره قبل عرض کردم، منتظر تکمیل فرایند های اخذ مجوز از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.
   انشا الله مجوز نشریه که بیاد و از سال آینده در صورت فراهم شدن منابع مالی، انتشار نسخه بریل برای نابینایان و چاپ درشت خط برای افراد کم بینا در دستور کارمون هست.

   1. مهقانی نیم‌رخ
    مهقانی

    بسیار عالی مچکرم از زحمات شما

  2. رئیسی نیم‌رخ
   رئیسی

   مچکرم از مطالب خوبتون عالی بود خداقوت

 6. روح اله ساعی نیم‌رخ
  روح اله ساعی

  باتشکر از مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و نیز دست اندرکاران محترم و فرهیخته ماهنامه مانا… در رابطه با سخن مدیر مسئول محترم نشریه جناب سرمدی دو نکته را خواستم خدمت شما بزرگواران عرض بکنم اول اینکه کشیش آلمانی کریستوفل ابتدا آموزش خط بریل را در تبریز در یک مرکز حرفه آموزی برای نابینایان این شهر با همکاری آقای محمدعلی خاموشی شروع کرد و توسط مرحوم خاموشی علایم حروف الفبای فارسی در آن دوره تدوین شد که بعدها دچار تغییر و تحول گردید که شایسته بود به این نکته در این متن وزین توجه می شد و موضوع دوم در ارتباط با خدمات کتابخانه‌ای نهاد کتابخانه های عمومی در حوزه خط بریل است که باید اشاره بکنیم علیرغم اینکه نهاد کتابخانه ها هیچ وظیفه ای در زمینه تولید کتاب ندارداما در راستای توسعه خدمات کتابخانه‌ای در زمینه کتب بریل اقدام به تجهیز دو مرکز چاپ و نشر بریل در تبریز و قم نموده است و کتب تولیدی در اختیار ۶۰ مرکز کتابخانه ای ویژه نابینایان قرار گرفته است و همگی دارای مخزن کتب بریل هستند و همواره تاکید بر آموزش خط بریل و تشویق اعضا به بریل خوانی شده است.
  در پایان ضمن تشکر از این اقدام بسیار خوب انجمن در جهت انتشار مجله مانا ، برای همه عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای دکتر ساعی عزیز و ارجمند سلام و عرض ادب.
   در ارتباط با یادداشت باید بگیم که طبق اسناد تاریخی حضور کریستوفل همونطور که شما گفتید ابتدا در تبریز بوده ولی بیشتر فعالیت ها بر روی تدوین الفبای فارسی بوده و آموزش رسمی به اون معنا شکل نگرفته و این کشیش آلمانی در تبریز به مشکل میخوره و به کشورش بر میگرده.
   به خاطر طولانی نشدن یادداشت به مسائل تاریخی سال 1299 تا 1304 نپرداختم و به استناد نامه ای که در سال 1974 میلادی از مؤسسه کریستوفل به سازمان رفاه نابینایان وقت زده شده، آموزش رسمی خط بریل به نابینایان در سال 1304 آغاز شده.
   انشا الله در سال آینده، بتونیم ستونی رو به ماهنامه اضافه کنیم که در اون مفصل به پژوهش ها و سیر تاریخی خط بریل در ایران در یک قرن اخیر بپردازیم تا یک منبع ارزشمند و معتبر در این زمینه در مانا آرشیو بشه.
   در خصوص فعالیت های شما و همکارانتون در نهاد کتابخانه های عمومی هم باید بگیم که جداً جای تقدیر داره.
   هم تولید کتب بریل و هم تولید کتاب های صوتی که بخش عمده ای از تولیدات فعلی کشور رو شامل میشه.

 7. عاسیه غمشادزهای نیم‌رخ
  عاسیه غمشادزهای

  با درود بسیار مفید است

 8. عیسی گمشادزهی نیم‌رخ
  عیسی گمشادزهی

  سلام نزدیک عید است و سپاس از خبر خوشتان

  1. خانم عراقی نیم‌رخ
   خانم عراقی

   ای کاش روزی شاهد نسخه بریل این ماهنامه باشیم

 9. صالحه گنجعلی نیم‌رخ
  صالحه گنجعلی

  سلام سلام با عرض خسته نباشی از دحمتکشان این ماهنامه تشکر می نماییم

  1. سهیلا عزیزی نیم‌رخ
   سهیلا عزیزی

   سلام
   ممنون از انجمن نابینایان ایران و دوستان دیگری که در ماهنامه مانا زحمت می کشند.
   مطالب چشم پزشکی و روانشناسی مفید و جالب بود.

 10. ترانه یا حقی نیم‌رخ
  ترانه یا حقی

  سلام خیلی ممنون .

 11. علی زرگر نیم‌رخ
  علی زرگر

  تشکر می کنم از زحمات شما . مرسسی

 12. محدثه کیان فر نیم‌رخ
  محدثه کیان فر

  با تشکر از بانگ مسکن که اسپانسر بود .

 13. ماریه نهاوندی نیم‌رخ
  ماریه نهاوندی

  سلام متشکر و سپاس بابت زحماتی که می کشید

 14. کریم ابراهیمی نیم‌رخ
  کریم ابراهیمی

  سلام انشالله موفق باشید

 15. محبوبه ابراهیمی نیم‌رخ
  محبوبه ابراهیمی

  باسلام و احترام
  تشکر بابت زحماتتون
  به امید موفقیتهای روز افزون تمام دوستانی که این ماهنامه رو مدیریت میکنند.
  باز هم مثل همیشه عالی

 16. ادمین نیم‌رخ

  از لطف و عنایت شما خانم ها و آقایون
  عاسیه غمشادزهای
  عیسی گمشادزهی
  صالحه گنجعلی
  ترانه یا حقی
  علی زرگر
  محدثه کیان فر
  ماریه نهاوندی
  کریم ابراهیمی
  تشکر می کنم و امیدواریم روز بروز مانا بتونه با مطالب و محتوای غنیتری در خدمت شما عزیزان باشه.

 17. زهرا حسینی نیم‌رخ
  زهرا حسینی

  با درود و صد سلام سپاس از محبتهای شما جای نسخه بریل خالی است

  1. زیبا ابراهیمی ارسنجان نیم‌رخ
   زیبا ابراهیمی ارسنجان

   با سلام و احترام خدمت شما بزرگواران
   با تشکر و سپاس فراوان از تمامی کسانیکه در نشر این ماهنامه زحمت کشیدند مطالب بسیار عالی بود
   بازی ویندوزی معرفی شده جذاب بود

   1. حسن احمدی چاهستانی نیم‌رخ
    حسن احمدی چاهستانی

    سلام و درود خدمت شما تلاشگران و زحمتکشان ایران زمین. خدا قوت

 18. علیرضا خمری دهسوخته نیم‌رخ
  علیرضا خمری دهسوخته

  با آرزوی سلامت برای شما و حامی محترم بانک مسکن مطالب مفید است ممنون

  1. ادمین نیم‌رخ

   با سلام. از خانم محبوبه و زیبا ابراهیمی از ارسنجان و زهرا حسینی تشکر می کنیم.
   ما هم امیدواریم زمینه انتشار نشر بریل فراهم بشه.
   جناب علیرضا از شما هم سپاسگزاریم.

 19. نسرین میر نیم‌رخ
  نسرین میر

  سلام وقت بخیر امیدوارم روزبروز موفق باشید سپاس از مطالب مفید اگر از سایر تکنولوژیهای جدید هم بنویسید مفید است

 20. نیکبخت نیم‌رخ
  نیکبخت

  درود درود باز هم اخباری مفید برای ما نابینایان.
  از پادکست پیشخوان لذت بردم.
  امیدوارم انجمن های نابینایی الگو بگیرن.

 21. علی عزیزی نیم‌رخ
  علی عزیزی

  با عرض سلامی گرم به همه دست اندرکاران این ماهنامه مفید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام به خانم نسرین، علی عزیزی و نیکبخت.
   حتما تکنولوژی های نابینایان معرفی خواهند شد.
   هدف از پیشخوان اینه که نمونه های موفق در خارج از کشور معرفی بشه بلکه انجمن ها هم بتونن برخی از این موارد رو در ایران پیاده سازی و اجرا کنند.

   1. مرضیه نظاری نیم‌رخ
    مرضیه نظاری

    با سلام .مطالبی بسیار عالی و در خور تحسین ..
    با مطالعه مطالب ارزشمند این ماهنامه اطلاعات پرباری را بدست می آوریم.
    از زحمات شما بسیار سپاسگزارم و از خداوند متعال برایتان بهترین ها را آرزومندم

 22. مرتضی دباغی نیم‌رخ
  مرتضی دباغی

  با درود و عرض خسته نباشی خدمت شما عزیزان جای تشکر دارد از این همه تلاش زیاد

 23. محمد رضایی نیم‌رخ
  محمد رضایی

  سلام سلام
  کاش سازمان بهزیستی با این همه ادعا هم برای نابینایان کاری میکرد
  از شما و مجموعه خوبتان سپاسگزاریم

 24. زهرا سرگزی نیم‌رخ
  زهرا سرگزی

  درود و صد درود از شما و دوستان زحمتکش شما.
  باز هم دریچه ای تازه برای ما گشوده شد و امیدوارم ادامه دار باشه.

  1. ادمین نیم‌رخ

   از مرتضی، محمد و خانم سرگزی هم متشکریم.
   به امید تداوم مانا با حمایت های شما عزیزان.

 25. فاطمه شبانی نیم‌رخ
  فاطمه شبانی

  سلام با تشکر از مطالب خوب‌ و ارزنده تان،موفق و موید باشید.

 26. محمد شبانی نیم‌رخ
  محمد شبانی

  سلام مطالب بسیار جالب و فوق العاده ای است با تشکر از زحمات شما.

 27. محمدرضا آبیز نیم‌رخ
  محمدرضا آبیز

  درود و صد درود جای خالی همچین نشریه ای حس می شد متشکرم

 28. مهدی میر نیم‌رخ
  مهدی میر

  سلام در تاریکی چراغی برایمان روشن نمودید با سپاس از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   از فاطمه و محمد شبانی، مهدی میر و محمدرضا آبیز هم صمیمانه سپاسگزاریم.

 29. جواد سنگبری نیم‌رخ
  جواد سنگبری

  سلام و درود بر پویندگان راه دانایی تشکر می کنم از این همه لطف و زحمت

 30. زارعی ارسنجان نیم‌رخ
  زارعی ارسنجان

  سلام
  انتشار این ماهنامه باعث خوشحالی ماست و هر ماه منتظر نشر مانا هستم
  پیروز و سربلند باشید

 31. سعید نیم‌رخ
  سعید

  سپاسگزار زحمات شما هستیم
  مطالب بسیار زیبا و آموزنده

 32. راحله زارعی نیم‌رخ
  راحله زارعی

  خدا خیرتان بدهد

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقا جواد، زارعی از ارسنجان، سعید عزیز و راحله زارعی پیام های شما باعث دلگرمی ماست.

  2. لیلا عبیدی نیسی نیم‌رخ
   لیلا عبیدی نیسی

   با سلام و وقت بخیر،
   مطالب مجله بسیار آموزنده و زیباست با تشکر از زحمات شما

 33. عابد نیم‌رخ
  عابد

  عرض سلام و خداقوت.
  از زحماتتون بسیار سپاسگزارم، برای شما آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

 34. امیرحسین لطفی نیم‌رخ
  امیرحسین لطفی

  سلام خیلی خوبه واقعا دستتون درد نکنه از همه بانیان و حامیان این نشریه کمال قدردانی دارم موفق باشید

 35. مهری نیم‌رخ
  مهری

  درود و سپاس بابت تلاش های شما بزرگواران که در این نشریه زحمت می کشید. مطالب نشریه رو خوندم و خیلی راضی بودم مخصوصا این که از چیزهای مختلف درباره نابینایان و موارد مربوط به اونها گفته شده. با تشکر از همگی

 36. الهام نیم‌رخ
  الهام

  سلام من مطالب ماه نامه رو خوندم و خیلی خوب بود خصوصا مطالبی که مادران درباره مراقبت از فرزندان گفته بودند خیلی خوب بود و من هم اینا رو تجربه کردم. ان شاالله روز به روز ماهنامه پربارتر بشه و شاهد نسخه های بریلش هم باشیم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام.
   از عابد، امیرحسین، مهری و الهام سپاسگزارم.
   خوشحالیم مطالب مورد توجه قرار گرفته.

 37. زهرا نیم‌رخ
  زهرا

  بسیار عالی

  متشکر از زحمات شما

 38. فاطمه نعمتی ارسنجان نیم‌رخ
  فاطمه نعمتی ارسنجان

  با سلام مطالبتون عالی هست موفق باشید.

 39. پیمان رضایی زاده نیم‌رخ
  پیمان رضایی زاده

  سلام و عرض ادب از زحمات شما بزرگواران سپاسگذارم و همچنین از بانک مسکن صمیمانه تشکر می کنم که امکان این امر مهم را فراهم کرد.

 40. فاطمه ابراهیمی ارسنجان نیم‌رخ
  فاطمه ابراهیمی ارسنجان

  به این وسیله مراتب سپاس خودرا ازتلاش و زحمات ارزشمند و صادقانه شما درزمینه پیش بردن این ماهنامه تقدیم می‌دارم.از درگاه ایزد منان دوام عزت وسلامت، تداوم حضور و پیش بردن این ماهنامه را در این مجموعه مسئلت دارم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   زهرا خانم، فاطمه نعمتی و ابراهیمی از شهر ارسنجان و پیمان رضایی زاده عزیز کتابدار بخش نابینایان در استان کرمان از شما عزیزان هم ممنونم.

 41. محمد ابراهیمی از ارسنجان نیم‌رخ
  محمد ابراهیمی از ارسنجان

  از حسن تدبیر و تلاش موفق شما در پیشبرد این ماهنامه تشکر و قدردانی می‌شود.

 42. فاطمه بیگم موسوی نیم‌رخ
  فاطمه بیگم موسوی

  باتشکرجالب بود لطفا ازکتاب گویای دفاع مقدس هم به صورت داستان کوتاه برااعضا داشته باشید

 43. فاطمه رضوانی اصل نیم‌رخ
  فاطمه رضوانی اصل

  بسیار عالی

 44. کاظمی نیم‌رخ
  کاظمی

  با سلام و احترام خدمت شما دست اندر کاران زحمتکش مجله غرض از مزاحمت میخواستم خواهشی داشته باشم از آنجا که متولیان سازمان بهزیستی همچنان درمورد هر مواردی ابراز بی اطلاعی میکنند و پاسخ گو نمیباشند میخواستم اگر برای شما مقدور است اطلاعاتی در مورد افزایش مستمری در اختیار ما قرار دهید سپاس بیکران از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   محمد ابراهیمی، فاطمه موسوی و سرکار خانم رضوانی اصل مرسی که ما رو دنبال می کنید.
   جناب کاظمی هنوز سرنوشت میزان مستمری ها در سال آینده مشخص نیست و هر وقت اعلام بشه، پستش رو بر روی سایت انجمن منتشر می کنیم.

 45. محمد متین سلیمانی..ارسنجان فارس نیم‌رخ
  محمد متین سلیمانی..ارسنجان فارس

  سلام و درود بر شما سروران گرامی…از زحمات بی شائبه شما سپاسگزارم.ممنون از ماهنامه عالی شما🙏

 46. پروانه ریگی نیم‌رخ
  پروانه ریگی

  درود میتوانید ستونها را متنوعتر نمایید

 47. حکیم براهویی نیم‌رخ
  حکیم براهویی

  سلام مطالب مفید بود اما آهنگ بین اخبار قدری طولانی است

 48. عباس خاک سفیدی نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی

  درود در حال حال حاضر متون pdf مشکلی برای نابینایان است نرم افزار تبدیل آنرا هم توضیح دهید و یا اگر امکان دارد در سایت قرار دهید

  1. ادمین نیم‌رخ

   جناب سلیمانی، خانم ریگی، آقای براهویی و جناب خاکسفیدی سلام.
   خانم ریگی از ماه اسفند، یک سرویس جدید و از فروردین سال آینده یک سرویس دیگر به مانا اضافه خواهد شد و مجموع سرویس های نشریه به عدد 12 خواهد رسید.
   همچنین ستونی رو تحت عنوان یادداشت های میهمان داریم که از صاحب نظران جامعه نابینایان اخذ میشه و در مجله منتشر خواهد شد.
   آقای خاکسفیدی عزیز، فایل ورد مطالب هم در سایت موجوده و نیازی به تبدیل برای نابینایان نیست.

 49. مجتبی نیکفرجام نیم‌رخ
  مجتبی نیکفرجام

  با سلم نرم افزارهای کاربردی برای نابینایان را نیز بیشتر معرفی نمایید

 50. خانم احمدی نیم‌رخ
  خانم احمدی

  خیلی عالی و مچکرم

 51. کاظمی پور نیم‌رخ
  کاظمی پور

  ای کاش نسخه بریلشم باشه

  1. غلامی نیم‌رخ
   غلامی

   انشاله شاهد هرچه بیشتر مطالب باشیم
   موفق باشیدد

  2. ادمین نیم‌رخ

   جناب نیکفرجام، خانم احمدی و کاظمیپور ممنونیم از مشارکت شما.
   آقا مجتبی، سعی می کنیم در پیشخوان اگه نرم افزار مفید و جدیدی برای نابینایان طراحی بشه، حتما واستون معرفی کنیم.
   کاظمی پور گرامی به دنبال جذب منابع مالی برای انتشار بریل در سال آینده هستیم.

 52. حسینی نیم‌رخ
  حسینی

  خیلی ممنون از زحمات بی نظیر شما

 53. روانبخش نیم‌رخ
  روانبخش

  سلام وقت بخیر
  خسته نباشید با ارزوی موفقیت و پیروزی
  مطالب خیلی عالی بودن و کاربردی

 54. بایرام نیم‌رخ
  بایرام

  با سلام وخسته نباشید به دست اندرکاران ماهنامه مانا،همه مطالب خوب و مفید است ولی بنظر من در هر شماره درج مطالبی درمورد تکنولوژیهای مربوط به خط بریل را فراموش نکنید

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم یا آقای حسینی، روانبخش و جناب نبیزاده درود بر شما.
   ای کاش دوستان بنویسن از چه شهر هایی از کشورمون کامنت میذارن.
   آقای نبیزاده حتما در سرویس پیشخوان تکنولوژی های نو ظهور برای نابینایان معرفی خواهند شد.

 55. محمود عُبِیدی نِیسی نیم‌رخ
  محمود عُبِیدی نِیسی

  با سلام:
  با عرض خدا قوت به شما و سپاس از مطالب مفیدتان، همواره پیروز و پایدار باشید.

 56. بهروز نبی زاده نیم‌رخ
  بهروز نبی زاده

  ضمن عرض سلام وخسته نباشد به اعضای تحریریه ماهنامه مانا.من از خواندن تمام مقالات ماهنامه مخصوصا ترجمه مطالب مربوط به وبسایتهای خارجی لذت بردم.لطفا مطالبی ازین دست را که مربوط به اختراعات و اکتشافات به روز دنیاست بیشتر ترجمه کنید

 57. عبدالمناف عظیمی نیم‌رخ
  عبدالمناف عظیمی

  با سلام و خسته نباشید به تمامی عزیزان که برای خدمت به شکوفایی هرچه بشتر شبانه روز تلاش می کنند.لطفا جهت چاپ نسخه بریل آن نیز اقدام شود.

  1. ادمین نیم‌رخ

   جناب عُبِیدی نِیسی از خوزستان، آقای نبیزاده و جناب عظیمی مدیریت محترم انجمن نابینایان در آذربایجان غربی سلام بر شما.
   حتماً مطالب مفید ترجمه خواهند شد اما این نکته را مد نظر داشته باشید که تعداد نیرو ها و سرویس ها محدود هستند.
   اگر زمینه فراهم بشه از این دست مطالب در وبسایت انجمن منتشر خواهد شد.

 58. مریم م نیم‌رخ
  مریم م

  سلام خیلی ممنون از شما بابت انتشار این مجله خیلی خوبه مخصوصا قسمت معرفی کتابهای گویای جدید چون من خیلی کتاب خون هستم و به دنبال کتابهای ضبط شده جدید می گردم. با سپاس

  1. علی سیاح زاده نیم‌رخ
   علی سیاح زاده

   باعرض سلام و خداقوت دمتون گرم مطالب خیلی مفید و با ارزشی هستن استفاده کردیم وان شالله موفق و پیروز باشید

 59. شعیب نیم‌رخ
  شعیب

  درود بر شما بابت این ماهنامه خوبتون. امیدوارم هر چه بیشتر از پیش پر بار بشه و روزی شاهد انتشار نسخه بریل و درشت خط اون باشیم چون من نیمه بینا هستم. با سپاس

 60. saeed.sm نیم‌رخ
  saeed.sm

  با عرض سلام و احترام و تشکر فراوان خدمت تمام دست اندرکاران خیلی خوب بود ان شاالله شاهد انتشار نسخه های بعدی ماهنامه باشیم. موفق و موید باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   مریم خانم، جناب علی سیاح زاده، شعیب و سعید عزیز از لطف شما هم سپاس.
   امیدواریم که ادامه دار باشه.

 61. محمدزاده نیم‌رخ
  محمدزاده

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران.
  خوشنودم که دومین نسخه از مجله مانا هم منتشر شد و آرزومندم حامیان عزیز در رشد و شکوفایی مانا، این کودک نوپا مساعدت و همکاری خودشان را دریغ نکنند و شاهد دائمی شدن انتشار مانا باشیم. بخش های متفاوت مانا جذاب و بخش پیشخوان و تازه های کتاب بسیار عالی بود.
  خدا قوت.

 62. زهره نیم‌رخ
  زهره

  درود بر شما سروران گرامی. از زحمات شما بسیار سپاسگزارم. برقرار و پیروز باشید.

  1. امیرحسین شیرقربانی نیم‌رخ
   امیرحسین شیرقربانی

   با سلام و احترام
   بسیار عالی، خسته نباشید میگم به عوامل بی نظیر مجله مانا، امیدوارم که نسخه بریل هم به زودی مهیا بشه.
   سپاس

 63. یاسمین نیم‌رخ
  یاسمین

  سلام از تلاش شما در پیشبرد این ماهنامه قدردانی و کمال تشکر را دارم . لطفا در بخش تازه های کتاب به معرفی کتاب کودک هم بپردازید. سپاسگزارم

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم محمدزاده از بیرجند، زهره، امیرحسین و خانم یاسمین سلام.
   زهره خانم همونطور که در بالا اشاره کردم، به دنبال انتشار نسخه بریل از سال آینده هستیم. ولی تا خردادماه این امر میسر نخواهد شد.
   یاسمین خانم. مطلب شما رو به خانم شفیعی نویسنده ستون تازه های ضبط منتقل خواهم کرد.

 64. ساجده سَیاح زاده نیم‌رخ
  ساجده سَیاح زاده

  سلام:
  با تشکر از تلاشتان.
  مانا باشید.

 65. مهربانی فر نیم‌رخ
  مهربانی فر

  سلام خدا قوت، از زحمات شما و حامیان این نشریه کمال قدردانی و تشکر را دارم پیروز باشید.

 66. مصطفی نیکخواه نیم‌رخ
  مصطفی نیکخواه

  درود و خسته نباشید به عزیزان دست اندرکار ماهنامه مانا. از تلاش و زحمات بی دریغ شما کمال تشکر را دارم. امیدوارم شرایطی فراهم شود تا در سال آینده نسخه بریل مانا هم منتشر بشه و در اختیار داشته باشیم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر ساجده خانم، مهربانی فر و آقا مصطفی.
   ما هم امیدوار به انتشار نسخه بریل در سال آینده هستیم.

 67. راضیه نیم‌رخ
  راضیه

  درود و خداقوت.سپاسگزارم بابت تلاش های شما بزرگواران که در تهیه این نشریه زحمت می کشید. مطالب ماهنامه مانا به خاطر تنوع موضوعی بسیار عالیه، خواهش میکنم ستون ها را بیشتر کنید

 68. حسین هاتفی فرد نیم‌رخ
  حسین هاتفی فرد

  سلام باسپاس بیکران از لطف و تلاش شما عزیزان، مطالب بسیار عالی بود. بی صبرانه منتظر شماره سوم مانا هستم. موفق باشید

 69. سهیلا پالیزبان نیم‌رخ
  سهیلا پالیزبان

  درود و خدا قوت. مطالب عالی بودند. به امید موفقیت بیشتر این ماهنامه.

 70. ت محمدی نیم‌رخ
  ت محمدی

  با سلام. تشکر از مطالب خوب و دوستان بسیار زحمتکش. تلاش همگی ستودنی است و امیدوارم روز به روز شاهد پربارتر شدن محتوای ماهنامه باشیم. موفق و پیروز باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   راضیه، حسین، سهیلا و محمدی مرسی که هستید.
   راضیه خانم به دنبال افزایش ستون ها البته به تدریج هستیم.
   دیماه 9 ستون داشتیم، این در حالیه که در فروردین ستون های ما به 12 میرسه.

 71. امین نیم‌رخ
  امین

  سلام و درود فراوان. خیلی سپاس از تلاش و زحمات همگی دوستان که باعث انتشار این نشریه گردید خصوصا قسمت معرفی کتابهای ضبط شده جدید. پیروز و سربلاند و مانا باشید

 72. آرزو نیم‌رخ
  آرزو

  سلام و سپاس از شما. ماهنامه رو خوندم و راضی بودم. پیشنهاد می کنم با افراد نابینای موفق هم در شماره های بعدی مصاحبه داشته باشید. با تشکر

  1. بیت سعید نیم‌رخ
   بیت سعید

   سلام

   مجله ی خیلی عالی ومفیدی میباشد
   به امید موفقیت بیشتر

   1. ادمین نیم‌رخ

    امین عزیز، آرزو خانم و بیت سعید از شما سپاسگزاریم.
    آرزو از ماه آینده سرویسی به نشریه اضافه میشه که درخواست شما رو هم مد نظر داره.
    مرسی از همراهیتون.

 73. سحر نیم‌رخ
  سحر

  سلام. خیلی خوب بود. مخصوصا قسمت معرفی کتاب و گفت و گو با مادران نابینا که تجربیاتشون رو گفته بودند. مانا باشید.

 74. آمنه شجاعی نیم‌رخ
  آمنه شجاعی

  سلام.
  ممنون از مطالب مفیدتون. واقعا استفاده می کنیم.
  همیشه موفق باشید.

 75. محمد ن نیم‌رخ
  محمد ن

  سلام من خیلی خوشحالم که شاهد انتشار این ماهنامه هستم و امیدوارم مثل نامش مانا باشه. از شما می خوام داستان های دنباله دار هم در ماهنامه بگذارید تا خوانندگان بیشتری داشته باشه چون نابینایان خیلی اهل مطالعه و خوندن رمان و داستان هستن.با تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سحر، آمنه و آقا محمد سلام بر شما.
   ما به خاطر همین علاقمندان به مطالعه بود که سرویسی رو تحت عنوان تازه های ضبط معرفی کردیم.
   در این سرویس، علاوه بر اینکه تازه های ضبط معرفی میشه، شما می تونید با نویسنده این سرویس سرکار خانم رقیه شفیعی که کتابدار بخش نابینایان در نهاد کتابخانه های عمومی کشور هستند، تماس بگیرید تا کتاب دلخواه شما رو واستون بفرسته.

 76. سکینه حیدربیگی نیم‌رخ
  سکینه حیدربیگی

  با سلام و تشکر از خدمات فراوان انجمن نابینایان ایران در خصوص یاری رسانی به جامعه نابینایان و کم بینایان ایران زمین مطالب این شماره در خور ستایش میباشد و اگر امکانش هست نسخه بریل این نشریه به دست جامعه نابینایان و کم بینایان برسد ممنون و سپاسگزاریم.

 77. ف جمشیدی نیم‌رخ
  ف جمشیدی

  با درود بی کران. تشکر از همگی. مطالب خوب بود. گذاشتن داستان برای بزرگسالان و قصه برای کودکان هم بزارید عالی میشه. متشکر

 78. نگار نیم‌رخ
  نگار

  سلام ممنون از همه زحمت کشان خیلی خوبه دستتون درد نکنه. من چون دیر نابینا هستم به دنبال اینم که از دنیای نابیناها بیشتر بدونم و هر دو نسخه منتشر شده نشریه رو خوندم و از تجربیات و مطالبی که گذاشتید لذت می برم و استفاده می کنم. با تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام به نگار، خانم حیدربیگی و جمشیدی.
   حتما به دنبال انتشار بریل هستیم.
   نگار خانم، خوشحالیم که ما رو دنبال می کنید و سعی می کنیم مطالبی که حاوی چالش های افراد دیر نابینا هست رو هم در مجله بگنجانیم.

 79. مینا نیم‌رخ
  مینا

  سلام دستتون درد نکنه که این همه زحمت می کشید. به نظرم اگه این ماهنامه راهی برای نشان دادن توانایی های نابیناها هم باشه عالیه مثلا دلنوشته ها، اشعار و یا دیگر آثار هنری مکتوب که نابیناها دارن رو هم قرار بدید عالیه چون از این طریق می تونن هنرشونو نشون بدن و دیده بشن. مانا بمانید.

 80. الینا نیم‌رخ
  الینا

  با سلام و احترام و سپاس از تلاش های بانیان و حامیان نشریه. مطالب خوب بود و نوشته ای که راجع به مراکز مثبت زندگی بود به نظرم عالی بود و تمام مواردش رو ذکر کرده بود. امیدوارم این مطالب بتواند گام موثری در راستای خدمت به جامعه هدف یعنی نابینایان و کم بینایان بردارد. پیروز و سربلند باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   مینا و الینا خانم چه خوب که انقدر با دقت مطالب رو می خونید و رصد می کنید.

 81. حنا نیم‌رخ
  حنا

  سلام ممنون از شما بابت زحماتتون. پیشنهاد میکنم رشته های ورزشی مخصوص نابینایان رو هم معرفی کنید و با ورزشکاران نابینا هم گفت و گو داشته باشید

 82. آرام اکبری نیم‌رخ
  آرام اکبری

  سلام عرض می کنم خدمت مسئولین و دست اندرکاران محترم انجمن نابینایان ایران به ویژه تهیه کنندگان این ماهنامه
  بنده بعنوان عضو کم بینای کتابخانه دیجیتال کاشان و مسئول روابط عمومی جامعه نابینایان و کم بینایان کاشان وظیفه می دانم از شما گرامیان برای تهیه و نشر این ماهنامه ویزه، قدردانی نمایم.
  برای شخص بنده تنوع مطالب چه در حوزه تحلیل خبرهای مهم و چه روایتهای روان و ملموس از وضعیت هم نوعان نمان بسیار خواندنی و جذاب بود.
  همچنین در ما علاقه ای برای تعامل بیشتر ایجاد می کند تا از طریق این ماهنامه بتوانیم تجارب مشترک و مفید مان را با هم نوعانمان به اشتراک بگذاریم.
  با سپاس فراوان –

  1. ادمین نیم‌رخ

   حنا و خانم اکبری درود بر شما.
   اگر شرایط جذب حامیان جدید امکانپذیر بشه، امکان افزایش سرویس ها هم وجود خواهد داشت.
   لذا میشه یک ستون رو صرفا به ورزش نابینایان اختصاص داد.
   خانم اکبری خوشحال میشیم از تجربیات و به ویژه مسائل و دغدغه هایی که نابینایان در شهر کاشان دارند برای ما بنویسید یا طی یک یادداشت به دست ما برسونید.

 83. امیرحسین شیرقربانی نیم‌رخ
  امیرحسین شیرقربانی

  سلام . از جمله قسمت های مفید و قابل توجه برای من مقاله “نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی” بود.
  سپاسگزارم برای مطالب لازم و خوبی که در قالب این ماهنامه برای ما فراهم می کنید.

 84. مجتبی اکبری نیم‌رخ
  مجتبی اکبری

  سلام. خیلی ممنونم بخاطر اقدام بسیار مفیدی که انجمن نابینایان ایران برای نشر این ماهنامه انجام می ده.
  می خواستم پیشنهاد بدم اگر امکان داره یه بخش نقد کتاب یا نقد داستان های کوتاه هم داشته باشید. تا بچه های نابینا و کم بینا هم انشاالله بیشتر در این مورد مشارکت داشته باشند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   جناب امیرحسین و مجتبی اکبری گرامی از بیان پیشنهاداتتون صمیمانه سپاسگزارم.

 85. سمانه جوادی نیم‌رخ
  سمانه جوادی

  سلام خدا قوت. مطالب ماهنامه بخضوص در بخش علمی برای اطلاعات عمومی ما خیلی خوب بود.

 86. نرگس نیکخواه قمصری نیم‌رخ
  نرگس نیکخواه قمصری

  با سلام و احترام
  درود بر شما
  برقرار و پایدار باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم سمانه جوادی و سرکار خانم دکتر نیکخواه قمصری مدیرعامل محترم جامعه نابینایان کاشان از بذل توجه شما هم سپاسگزاریم.

 87. حمیده عابدی نیم‌رخ
  حمیده عابدی

  سلام ممنون از زحمات شما پایدار و برقرار باشید

 88. حامد امیری نیم‌رخ
  حامد امیری

  سلام عمل فرهنگی بسیار خوبی است با تشکر از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   حمیده عابدی و جناب حامد امیری عزیز مرسی که هستید.

 89. علیرضا رشیدی نیم‌رخ
  علیرضا رشیدی

  با سلام. تنوع مطالب بسیار عالی است.
  از یادداشت جناب سرمدی به ویژه آنجا که میگویند نه محدود بودن به بریل خوب است و نه محروم ماندن از آن بسیار موافقم. در کل یادداشت جامعی است.
  البته من با کوتاه نویسی بریل فارسی موافق نیستم. چرا که معتقدم نابینایان در کشور ما در خواندن بریل دچار کندخوانی هستند و رواج کوتاه نویسی آنها را بیشتر از بریل زده خواهد کرد.

 90. اسما هرجندی نیم‌رخ
  اسما هرجندی

  سلام اقدام فرهنگی شما بسیار ضروری است تشکر از زحمات شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   جناب علیرضا رشیدی و خانم اسما هرجندی از بیان دیدگاه شما عزیزان سپاسگزارم.
   جناب رشیدی، بحث استفاده از کوتاه نویسی و عدم استفاده از آن، محل بحث بسیار است و باید بعدا مفصل در این ارتباط صحبت کنیم.
   ضمن اینکه در پاسخ به کسانی که یادداشت بریل را کپی برداری از نوشته های خودشان می دانند، باید بگویم منابع یادداشت به انتهای نوشته اضافه شد.

 91. طیبه پرنده نیم‌رخ
  طیبه پرنده

  سلام بخش معرفی کتاب آن بسیار جالب است ممنون از شما

 92. نادر سنجری نیم‌رخ
  نادر سنجری

  سلام تدوین این ماهنامه اتفاق بسیار خوبی است تشکر از شما به ویژه بانک مسکن برای حمایت از آن

 93. ریحانه یوسفی نیم‌رخ
  ریحانه یوسفی

  سلام و عرض ادب
  بسیار عالی.
  انشالله این اقدام فرهنگی ارزشمند شما ادامه دار باشد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   ریحانه یوسفی، نادر سنجری و خانم طیبه پرنده ممنونم از شما.
   این سرویس تازه های ضبط بیش از انتظار ما مورد توجه قرار گرفته.
   حتما ادامه دار خواهد بود.

 94. مسلم فلاح نیم‌رخ
  مسلم فلاح

  سلام بسیار عالی
  مستدام و موفق باشید

 95. زینب پگاه نیم‌رخ
  زینب پگاه

  سلام ممنون از زحمات شما به ویژه بخش اطلاعات پزشکی
  بسیار جالب است

 96. ابوالفضل الیاسوند نیم‌رخ
  ابوالفضل الیاسوند

  سلام ممنونم از مطالب بی نظیر شما
  موفق باشید

 97. ابوذر منصوری نیم‌رخ
  ابوذر منصوری

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما خوبان؛ ممنونم بخاطر لطف بیشائبه شما.
  پیروز باشید.

 98. آتوسا کاکائی نیم‌رخ
  آتوسا کاکائی

  سلام؛ چقدر مطالبتون عالی و بروزه. با آرزوی پیشرفت شما.

 99. احمدرضا رشیدی نیم‌رخ
  احمدرضا رشیدی

  باسلام با آرزوی موفقیت شما در این مسیرِ خوب الهی دو پیشنهاد داشتم
  یکی اینکه آیا امکانش هست که نسخه برِیل این نشریه در دسترس افراد نابینا قرار بگیرد؟ و دیگر اینکه سرویس کلاس های حضوری کتابخانه ها را آیا میشود فعال کرد؟
  سپاس گذارم.

 100. الینا السادات موسوی نیم‌رخ
  الینا السادات موسوی

  سلام. سال هاست از خدمات انجمن نابینایان ایران استفاده میکنیم و جامعه نابینایان و کم بینایان دعاگوی خدمات شما هستند و برای شما آرزوی پیروزی و سلامت را دارم.

 101. امیرحسین محمدی نیم‌رخ
  امیرحسین محمدی

  سلام ممنونم بخاطر مطالب خوبتون و آرزوی پیشرفت روز افزون شما را دارم و اگر امکانش هست بخشی برای کمک و راهنمایی به دانش آموزان کنکوری نیز اضافه کنید.
  باتشکر.

 102. امیرحسین حسن آباد نیم‌رخ
  امیرحسین حسن آباد

  سلام چه مطالب خوب و عالی ای. خواسته ای داشتم که سرویس کلاس های کتابخانه ها نیز فعال شود.

 103. امیرحسین محمدی حسین آبادی نیم‌رخ
  امیرحسین محمدی حسین آبادی

  با سلام و خسته نباشید و باتشکر از مطالب خوب شما اگر امکانش هست بخشی را به کارآفرینیِ افراد نابینا و کم بینا اختصاص دهید.

 104. طیبه محمدی حسین آبادی نیم‌رخ
  طیبه محمدی حسین آبادی

  سلام باتشکر از تلاش شما اگر امکانش هست بخشی را به منظور مهارت های زندگی برای خانم های نابینا اضافه کنید.

 105. امیررضا داوودی نیم‌رخ
  امیررضا داوودی

  سلام برای شما آرزوی موفقیت دارم.

 106. امیر رضا سواری نیم‌رخ
  امیر رضا سواری

  باسلام و خسته نباشید برای زحمت های فراوان شما مطالب شما عالی است.

 107. محمود عبیدی نیسی نیم‌رخ
  محمود عبیدی نیسی

  مطلب مربوط به پژوهش های روانشناسی بسیار جالب بود.

 108. امیرعلی همتی نیم‌رخ
  امیرعلی همتی

  سلام تشکر از ماه نامه خوبِ شما قسمتی نیز به فعالیت های اعضای کتابخانه های تحت پوشش اختصاص دهید
  سپاس.

 109. امیرمحمد رضائی نیم‌رخ
  امیرمحمد رضائی

  با سلام تبریک میگویم بخاطر ماهنامه خوب شما. اگر نسخه برِیل نیز در دسترس قرار گیرد خیلی بهتر است

 110. امیرمحمد جانجانی نیم‌رخ
  امیرمحمد جانجانی

  باسلام و وقت بخیر و تشکر درباره توانایی های نوجوانان نابینای استان ها نیز مطالبی بگذارید.

 111. برهان رشیدی نیم‌رخ
  برهان رشیدی

  درود و سپاس از زحمات شما.

 112. بناز بهرامی نیم‌رخ
  بناز بهرامی

  سلام اگر مطالبی درباره تجهیزات نابینایان مختص خانم های خانه دار بگذارید ممنون میشم.

 113. پارسا رزم آرا نیم‌رخ
  پارسا رزم آرا

  باسلام و خسته نباشید و تشکر درباره معرفی رشته های تحصیلی دبیرستان نیز صحبت کنید.

 114. مرضیه قاسم نژاد نیم‌رخ
  مرضیه قاسم نژاد

  سلام و سپاس.
  ماهنامه تخصصی شما نقطه ی عطفی در پیشرفت نابینایان و کم بینایان است.

 115. تارا مهرپاک نیم‌رخ
  تارا مهرپاک

  سلام. تبریک میگویم، انشالله همیشه موفق و پیروز باشید.

 116. ثریا کلهری نیم‌رخ
  ثریا کلهری

  سلام و وقت بخیر و تشکر بخاطر بخت و زمانی که برای افراد نابینا و کم بینا میگذارید از شما خواهشی دارم که درباره ی کارآفرینی افراد نابینا و کم بینا نیز مطالبی بگذارید
  باتشکر.

 117. روح الله جمشیدی نیم‌رخ
  روح الله جمشیدی

  سلام و خسته نباشید. لطف انجمن نابینایان ایران همیشه شامل حال جامعه نابینایان و کم بینایان شده و این ماهنامه نیز کمک شایانی به این افراد خواهد کرد
  سپاس گذارم.

 118. خدیجه موسوی نیم‌رخ
  خدیجه موسوی

  سلام تبریک تبریک تبریک
  انشالله در مسیری که در پیش گرفته اید همچنان موفق و پیروز باشید و افراد کم بینا و نابینا دعا گوی شما خواهند بود. اگر نسخه بریل نیز در دسترس قرار گیرد بسیار خوب خواهد شد.

 119. دریا نجفی نیم‌رخ
  دریا نجفی

  سلام.
  ماهنامه خیلی خوبی دارید به ما کمک کنید با برقراری سرویس های کتابخانه بیشتر از خدمات شما استفاده کنیم
  تشکر.

 120. امیرحسین نجفی نیم‌رخ
  امیرحسین نجفی

  سلام و خسته نباشید این ماهنامه در کنار امکانات دیگری که در اختیار ما قرار داده است میتواند پیشرفت روز افزون کمک کند.

 121. دنیا ویسی نیم‌رخ
  دنیا ویسی

  سلام
  تشکر از مطالب خوب شما.

 122. رابعه سلیمی نیم‌رخ
  رابعه سلیمی

  سلام.
  سپاس از ماهنامه تخصصی شما و اینکه به ما کمک کنید در شهری پون کرمانشاه در کتابخانه نابینایان تحت پوشش انجمن نابینایان ایران امکانات فراهم شود که کلاس های صنایع دستی برقرار گردد.
  تشکر

 123. راشین کرمی نیم‌رخ
  راشین کرمی

  باسلام.
  قسمتی از ماهنامه را نیز به پیشرفت افراد نابینا و کم بینا کرمانشاه اختصاص دهید.

 124. رسول شمشیری نیم‌رخ
  رسول شمشیری

  سلام
  موفق و پیروز باشید عمل خیر شما در درگاه خدا همیشه ماندگار است.

 125. رضا مرادی نیم‌رخ
  رضا مرادی

  سلام.
  تبریک بابت ماهنامه خوب شما مطالبی نیز در خصوص آموزش موسیقی به افراد نابینا درج شود.
  سپاس گذارم.

 126. روح الله مداح نیم‌رخ
  روح الله مداح

  با سلام و احترام خدمت شما بزرگواران ارجمند. با تشکر و سپاس فراوان از تمامی کسانی که در نشر ماهنامه مانا زحمت کشیدند مطالب بسیار عالی بود. پیروز باشید.

 127. محمدعلی نیم‌رخ
  محمدعلی

  سلام و درود بر شما عزیزان. از پادکست پیشخوان خیلی خوشم اومد.

 128. شبنم لکی نیم‌رخ
  شبنم لکی

  با سلام.مطالب بسیار مفید و آموزنده بود.من از عنوان والدین نابینا و پوشک بیشتر خوشم آمد چون خودم یک مادر نابینا هستم

 129. عوض حاجی نژاد نیم‌رخ
  عوض حاجی نژاد

  باسلام.با تشکر از مطالب خوب و مفیدتون

 130. آذر شادمان نیم‌رخ
  آذر شادمان

  سلام .مجله را مطالعه کردم .لطفا” اگر برایتان مقدور هست نسخه بریل را هم چاپ کنید

 131. نشاسته ساز نیم‌رخ
  نشاسته ساز

  سلام و درود
  عرض خسته نباشید و آرزوی موفقیت روز افزون

 132. عطیه کریمی نیم‌رخ
  عطیه کریمی

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید به همه عوامل خلاق مجله مانا
  از زحماتتون ممنونم و براتون ارزوی موفقیت میکنم.

 133. زهره محمدی نیم‌رخ
  زهره محمدی

  سلام و درود خدمت شما عزیزان
  از خدمات و مطالب بسیار ارزنده تان سپاسگزارم.
  از مخاطبان همیشگیتون خواهم بود.

 134. الهام رضایی نیم‌رخ
  الهام رضایی

  سلام و خداقوت
  برقرار باشید.

 135. فاطمه شریفی نیم‌رخ
  فاطمه شریفی

  سلام ممنون از زحمات شما
  موفق و پیروز باشید

 136. حسین بخشی نیم‌رخ
  حسین بخشی

  سلام بسیار زیبا بود
  حسین بخشی یک کم بینا ☺️

 137. امیرحسین جهین نیم‌رخ
  امیرحسین جهین

  سلام خسته نباشید آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان
  امیرحسین جهین یک نابینا 🙂

  1. منصوره کریمی از بروجرد نیم‌رخ
   منصوره کریمی از بروجرد

   ماهنامه مانا واقعاً عالی است.
   از انجمن نابینایان ایران و گروه تحریریه سپاس

 138. حاج امیر جهین نیم‌رخ
  حاج امیر جهین

  سلام زیبا بود لذت بردم

 139. حسین بخشب نیم‌رخ
  حسین بخشب

  سلام خیلی ممنون موفق باشید با امید خبر های خوب دیگر

 140. علی رحیم زاده از کاشان نیم‌رخ
  علی رحیم زاده از کاشان

  جای صدای نابینایان در دفاع از حقوق خود در این ماهنامه خالی است

 141. آیات ساکی نیم‌رخ
  آیات ساکی

  با سلام و عرض احترام خدمت دوستان بزرگوار و سپاس فراوان از مسئولین نشریه بابت تهیه و نشر مطالب ماهنامه مطلبی که در مورد والدین نابینا و چگونگی مهارت پوشاک کردن کودک و نیز مطالب اخبار پزشکی خیلی مفید و عالی بود

  خانم آیات ساکی از اهواز

 142. محمد نظاری نیم‌رخ
  محمد نظاری

  سلام از زحمات شما سپاسگزارم

 143. امین نظاری از شوشتر نیم‌رخ
  امین نظاری از شوشتر

  از زحمات شما سپاسگزارم

 144. رویا بخشی نیم‌رخ
  رویا بخشی

  سلام.
  ممنونم بخاطر ماهنامه خوبی که دارید. برای نوجوانان نابینا و کم بینا نیز آموزش های سنتی قرار دهید.

 145. راحله بخشی نیم‌رخ
  راحله بخشی

  باسلام. تشکر و قدردانی برای این ماهنامه ی عالی. برای کلاسهای حضوری خواهشا به ما کمک کنید، و سرویس را فعال کنید.

 146. زهرا الماسی نیم‌رخ
  زهرا الماسی

  باسلام و خسته نباشید و تشکر. مطالب ماهنامه ی شما بسیار آموزنده است. اگر لطف کنید نسخه ی بریل را نیز در دسترس قرار دهید، خیلی بهتر میشود.

 147. زهرا یاری نیم‌رخ
  زهرا یاری

  سپاس از این همه لطف دست مریزاد بابت مطالب خوب و مدیریت عالی.

 148. زینب شریفی نیم‌رخ
  زینب شریفی

  سلام و سپاس برای این ماهنامه ی زیبای نابینایان و کم بینایان. از خداوند متعال برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت بیشتر را دارم.

 149. سارینا صیدی نیم‌رخ
  سارینا صیدی

  درود بر شما خوبان.
  تلاشتان پر ثمر باد.

 150. سپیده رستمی نیم‌رخ
  سپیده رستمی

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما.
  آیا امکانش هست بریل این ماهنامه در اختیار اعضای کتابخانه نابینایان قرار گیرد؟

 151. سلما ایناخ نیم‌رخ
  سلما ایناخ

  بهترین ها فراراه زندگیتان. لطف شما پابرجا.
  مطالب ماهنامه بسیار عالیست، انشالله روز به روز پر ثمرتر شود.

 152. سمیه احمدی نیم‌رخ
  سمیه احمدی

  باسلام. موفق و پیروز باشید.

 153. شقایق شیری نیم‌رخ
  شقایق شیری

  سلام خدمت شما. چه ماهنامه عالی ای و چه مطالب آموزنده ای!

 154. مسعود غلامی نیم‌رخ
  مسعود غلامی

  سلام؛ اجرتان با شهدا

 155. شیرین خالوندی نیم‌رخ
  شیرین خالوندی

  سلام. موفق و سربلند باشید. مطالب این نشریه تخصصی بسیاربسیار عالیست.

 156. صدرا دارابی نیم‌رخ
  صدرا دارابی

  بسیار عالیست!
  موفق و پیروز باشید.

 157. علیرضا دارابی نیم‌رخ
  علیرضا دارابی

  سلام. ماهنامه خوبِ شما جای تقدیر و تشکر را دارد.

 158. فاروق خسروی نیم‌رخ
  فاروق خسروی

  سلام. سپاس بخاطر ماهنامه تخصصی شما.
  بخشی را به معرفی افراد نابینای موفق اختصاص دهید.

 159. فاطمه احمدی پور نیم‌رخ
  فاطمه احمدی پور

  سلام از درگاه ایزد منان دوام عزت و سلامتی برایتان آرزومندم.

 160. فاطمه ویسی نیم‌رخ
  فاطمه ویسی

  راز تشکر و خنده است، خنده با تشکر زیباست.
  تشکری که از سرِ دل نباشد ارزش ندارد.

 161. نازنین فرهنگیان نیم‌رخ
  نازنین فرهنگیان

  می گویند اگر میخواهی به کسی لطف کنید، به او ماهی نده؛ ماهیگیری را به او بیاموز.
  ممنونم از لطف شما.

 162. یسنا ویسی نیم‌رخ
  یسنا ویسی

  تشکر بخاطر مطالب خوب شما.

 163. فریبا دولتیاری نیم‌رخ
  فریبا دولتیاری

  از خداوند سپاسگزارم بخاطر خوبان چون شما.

 164. مژده رستمی نیم‌رخ
  مژده رستمی

  جناب آقای شادکام، سپاسگزار استادی چون شما در زندگی خود هستم که اندیشیدن را به من آموختید. نه اندیشه ها را.

 165. فریده زرگوش نیم‌رخ
  فریده زرگوش

  سلام.
  تشکرم بخاطر کمک انجمن نابینایان ایران نیست؛ تشکرم بخاطر معرفتیست که در حقم روا میدارید و زندگی ام را روشن میسازید.

 166. فریبا قاسمی نیم‌رخ
  فریبا قاسمی

  سلام، موفق باشید.
  مطالبتون عالیست.

 167. ناهید شیخه پور از کرمانشاه نیم‌رخ
  ناهید شیخه پور از کرمانشاه

  بسی شایسته است به پاس تلاش ها و زحمات مستمر شما در راستای توسعه و پیشرفت همه جانبه ی نابینایان، نهایت سپاس و قدردانی خویش را خدمت شما بزرگواران ابراز کنم.

 168. ژیلا قلندری نیم‌رخ
  ژیلا قلندری

  چگونه میتوانم این همه زحمات شما را جبران کنم جز اینکه بهترین سلام ها و دعاهای خیرم را بدرقه ی راهتان سازم.

 169. کوثر کریمی نیم‌رخ
  کوثر کریمی

  سلام. از انجم نابینایان ایران که بانی این امر خیر و پر برکت شدند، کمال تشکر را دارم.

 170. کوروش فاتحه ای نیم‌رخ
  کوروش فاتحه ای

  سلام تبریک بابت ماهنامه خوب شما.
  اگر امکانش هست نسخه بریل نیز در اختیار جامعه نابینایان قرار گیرد.
  خیلی ها دسترسی به اینترنت ندارند و از این طریق میتونن در جریان مطالب متنوع ماهنامه قرار بگیرن.

 171. کیمیا همتی نیم‌رخ
  کیمیا همتی

  سلام. از انجمن نابینایان ایران و تمام کسانی که در تهیه ی این ماهنامه تخصصی شرکت داشتند تشکر میکنم.

 172. محمدمبین یاری نیم‌رخ
  محمدمبین یاری

  سلام موفق باشید.

 173. مریم قنبری نیم‌رخ
  مریم قنبری

  باسلام. این ماهنامه واقعاً فراتر از حدانتظار بود.
  دست مریزاد.

 174. مریم محمدی نیم‌رخ
  مریم محمدی

  درود.
  این نشریه واقعا فوق‌العاده است.

 175. مژگان مرادی نیم‌رخ
  مژگان مرادی

  باسلام. ممطالبتون بسیار آموزنده است. شما یک الگوی واقعی و در جامعه ی ما هستید.

 176. مسرور رحمانی نیم‌رخ
  مسرور رحمانی

  سلام ماهنامتون عالیه، بیش از اون چیزیست که انتظارشو داشتم.
  موفق و سربلند باشید.

 177. وحید مرادی نیم‌رخ
  وحید مرادی

  سلام
  ممنونم، این دقیقاً همون چیزیه که دنبالش بودم.

 178. مصیب باقری نیم‌رخ
  مصیب باقری

  سلام، کارتان خارق العاده است. بخشی را به کاریابی نابینایان تحصیل کرده اختصاص دهید.

 179. مهدی مرادی نیم‌رخ
  مهدی مرادی

  سلام.
  باتشکر از انجمن نابینایان ایران، علی الخصوص جناب آقای شادکام پدرِ بزرگوار جامعه نابینایان ایران و تمام کسانی که برای این ماهنامه تلاش کردند.
  انشالله موفق و پیروز باشید.

 180. مهدی میکائیل پور نیم‌رخ
  مهدی میکائیل پور

  سلام. ممنون از این همه لطف.
  اگر امکانش هست سرویس کتابخانه های نابینایان و کم بینایان را فعال کنید.
  باتشکر.

 181. مینو مرادی نیم‌رخ
  مینو مرادی

  سلام مطالب ماهنامه بسیار آموزنده است. انشالله همیشه سربلند باشید.

 182. نساء متولیان نیم‌رخ
  نساء متولیان

  سلام.
  بسیار عالی؛ سپاسگزارم از همه کسانی که در این راه تلاش کردند.

 183. مرتضی نجاتیان نیم‌رخ
  مرتضی نجاتیان

  در این ماهنامه حرف هایی گنجیده شده که باید دست به دست چرخاند تا آب از آب تکان بخورد. مرسی از همگیه دست اندر‌کاران بابت وقتی که گذاشتند♡
  مرتضی نجاتیان 18 ساله از کتابخوانه ی مرکزی سامسونگ اهواز

 184. پرستو از اهواز نیم‌رخ
  پرستو از اهواز

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون.

 185. معصومه از اهواز نیم‌رخ
  معصومه از اهواز

  سلام
  ممنون که این همه برای ما زحمت می کشید و مطالب خوبی رو در اختیارمون قرار می دید.
  موفق باشید

 186. سهیلا نیم‌رخ
  سهیلا

  با سلام
  سوال بنده در خصوص زمان انتشار این ماهنامه هست
  میخواستم ازتون بپرسم که در تاریخ خاص در هر ماه منتشر میشه؟

 187. محمدرضا وطن فدا نیم‌رخ
  محمدرضا وطن فدا

  ضمن عرض خسته نباشید به هیئت تحریریه لطفا در زمینه ورزشی مطالب بیشتری بنویسید.

 188. مهری وطن فدا نیم‌رخ
  مهری وطن فدا

  جای خالی یک چنین ماهنامه ای واقعا در بین نابینایان دیده میشد.لطفا به مهارت خانه داری نابینایان نیز بیشتر بپردازید.

 189. سعید مکرم نیم‌رخ
  سعید مکرم

  از مطالعه ماهنامه واقعا لذت بردم لطفا به اشتغال نابینایان نیز بپردازید

 190. عبدالوحید درویش زاده نیم‌رخ
  عبدالوحید درویش زاده

  از اینکه به فکر ما بودیدو مجله تخصصی ویژه نابینایان و کم بینایان را منتشر می کنید متشکرم

 191. ناهید جعفری نیم‌رخ
  ناهید جعفری

  من یک معلم نابینا هستم و از مطالب ترجمه شده از زبانهای خارجی خیلی بهره می برم

 192. میعاد کان سخا نیم‌رخ
  میعاد کان سخا

  با سلام به دست اندر کاران ماهنامه مانا.من دانش آموزم و از بخش بازیهای کامپیوتری بیشتر استفاده می کنم لطفا به این بخش بیشتر توجه کنید.

 193. شیدا آزاد نیم‌رخ
  شیدا آزاد

  با سلام به تمامی عزیزان.لطفا به فکر نسخه بریل ماهنامه نیز باشید

 194. محدثه شیخلو نیم‌رخ
  محدثه شیخلو

  لطفا نسخه بریل ماهنامه را نیز چاپ کنید با تشکر

 195. امین همتی نیم‌رخ
  امین همتی

  لطفا به مطالب ورزشی بیشتر بپردازید.با تشکر

 196. محمد حمیدی نیم‌رخ
  محمد حمیدی

  من به بازیهای یارانه ای علاقه زیادی دارم لطفا مطالبی ازین دست را بیشتر کنید.سپاسگزارم.

 197. مریم عبدالهی نیم‌رخ
  مریم عبدالهی

  با تشکر از ماهنامه خوبتان

 198. لیلا عباسی نیم‌رخ
  لیلا عباسی

  مطالب بسیار مفید و آموزنده بود با تشکر

 199. محمد اخلاصی بندر عباس نیم‌رخ
  محمد اخلاصی بندر عباس

  سلام ماهنامه خیلی عالی هست امیدوارم همیشگی باشه

 200. رضا حاجیپور بندر عباس نیم‌رخ
  رضا حاجیپور بندر عباس

  خیلی عالی هست تشکر فراوان از عوامل ماهنامه

 201. وفایی مهرنو نیم‌رخ
  وفایی مهرنو

  من از خواندن ماهنامه مانا بسیار لذت بردم. خسته نباشید.

 202. ویدا رمضانی نیم‌رخ
  ویدا رمضانی

  ا سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان و تیم تحریریه ماهنامه مانا. لطفاً در ترجمه مطالب زبانهای خارجی به معرفی اختراعات و تکنولوژی های مربوط به خط بریل بیشتر بپردازید

 203. زینب ابراهیمی ارسنجان نیم‌رخ
  زینب ابراهیمی ارسنجان

  سلام و درود
  ماهنامه خوب و مفیدی هست لطفا در رابطه با نسخه بریل ماهنامه و اشتغال نابینایان نیز توجه نمایید

 204. رقیه محمدخانی نیم‌رخ
  رقیه محمدخانی

  سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران، سالهاست که این آرزوی دیرینه نابینایان بود.لطفاً یک سطون مخصوص نویسندگان نابینا به همراه معرفی کتاب هایشان را هم در ماهنامه قرار دهید.

 205. سحر اسدی نیم‌رخ
  سحر اسدی

  این اتفاق مهم و میمون را به همه نابینایان طالب آگاهی و اطلاعات تبریک میگویم.جای نسخه بریلش خالیست

 206. sanaz نیم‌رخ
  sanaz

  لطفاً اشتغال نابینایان را هم به چالش بکشید.

 207. jaber khalili نیم‌رخ
  jaber khalili

  من انتشار این ماهنامه را که برای اولین بار در ایران منتشر میشود، اولاً به مسئولین محترم انجمن ایران و هیأت تحریریه و ثانیاً به همه نابینایان ایران تبریک می گویم. به امید روزی که با دستان خودم مطالعه کنم

 208. محمد اخلاصی نیم‌رخ
  محمد اخلاصی

  عالی هست اگه به مطالب رایانه‌ای بیشتر توجه بشه عالی تر میشه

 209. غلامرضا بهاروند نیم‌رخ
  غلامرضا بهاروند

  من عاشق مطالعه هستم. از شنیدن خبر انتشار ماهنامه شما در پوستم نمی گنجم. خسته نباشید.

 210. ویدا فروهر نیم‌رخ
  ویدا فروهر

  هر جا کار خیری صورت میگیرد نام انجمن ایران می درخشد. دستانم منتظر ماهنامه شماست

 211. khezri نیم‌رخ
  khezri

  با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه دستی در کارهای خیر دارند. خیلی خوشحال خواهم بود اگر این ماهنامه را با دستان خودم مطالعه کنم

 212. سمیه خضری نیم‌رخ
  سمیه خضری

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که بانی یک امر مهم فرهنگی یعنی انتشار ماهنامه تخصصی ویژه نابینایان هستند، خواستم بگویم که جای نسخه بریلش خالیست.

  1. اصغرسالاری بندرعباس نیم‌رخ
   اصغرسالاری بندرعباس

   عالی امیدوارم موفق باشید

 213. بدری نعمت الهی ارسنجان نیم‌رخ
  بدری نعمت الهی ارسنجان

  سلام وقت بخیر لطفا اطلاعاتی در مورد نوت تیکر نیز در ماهنامه اضاف کنید .

 214. ندا محمدپور نیم‌رخ
  ندا محمدپور

  خیلی خوشحالم از اینکه افرادی پیدا شدند که از سر دلسوزی به فکر ما نابینایان باشند. لطفاً سطونی هم به شعرا و نویسندگان نابینا و کم بینا اختصاص دهید.

 215. عاطفه صمیمی نیم‌رخ
  عاطفه صمیمی

  با سلام و درود بی پایان به اعضای هیأت تحریریه لطفاً به فکر چاپ نسخه بریلش هم باشید.

 216. fatemeh samimi نیم‌رخ
  fatemeh samimi

  خوشحالم که یک ماهنامه تخصصی در حوزه نابینایان و کم بینایان برای اولین بار تولید میشود.لطفاً به تکنولوژی های مربوط به نابینایان بیشتر بپردازید.

 217. مریم عبدالهی نیم‌رخ
  مریم عبدالهی

  مرسی از ماهنامه خوب و پربارتان

  1. شیما بنارویی بندرعباس نیم‌رخ
   شیما بنارویی بندرعباس

   بسیار عالی سپاسگزار از مطالب خوبتان

 218. لیلا عباسی نیم‌رخ
  لیلا عباسی

  با تشکر از ماهنامه خوبتان .امید به تدوام این کار خوب

 219. نعمتی ارسنجان نیم‌رخ
  نعمتی ارسنجان

  سلام
  سپاس از مطالبتون اگر روش استفاده از بهدید رو هم در ماهنامه اضاف کنید ممنون میشم .

 220. معصومه جهانگیری بندرعباس نیم‌رخ
  معصومه جهانگیری بندرعباس

  خیلی مفیده ممنونم از مجله خوبتون اگه در زمینه ورزشی و کارآفرینی مطالب آموزشی گذاشته بشه بهتر هست

 221. فاطمه خانی نیم‌رخ
  فاطمه خانی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز و گرامی که این ماهنامه رو برای استفاده ما فراهم کرده اید

  1. رضا سالاری نیم‌رخ
   رضا سالاری

   عالی هست امیدوارم همیشه ادامه دار باشه

 222. حسن حردانه نیم‌رخ
  حسن حردانه

  با عرض سلام و خسته نباشید ممنونم از مجله مفیدتان که موضوعات قشنگی در آن گنجانده شده است وخیلی مفید بودند

 223. محمدعلی نیم‌رخ
  محمدعلی

  با سلام
  با سپاس از مجله خوبتون پایدار و پیروز باشید

 224. علی نیم‌رخ
  علی

  با سلام خیلی ممنون از زحمات شما امیدوارم همیشه موفق باشید

 225. امین نیم‌رخ
  امین

  انشاالله همیشه موفق و سربلند باشید.

 226. طغرایی ارسنجان نیم‌رخ
  طغرایی ارسنجان

  با سلام
  سحر تا به نگاه بیقرار است،سحر زیبا تر از هر نو بهار است
  با تشکر فراوان از دست اندر کاران این ماهنامه .
  خواهشمندیم در صورت امکان بخشی در مورد طب سنتی و پیام های پزشکی و قطعه های ادبی در ماهنامه استفاده شود.

 227. لیلا عبیدی نیسی نیم‌رخ
  لیلا عبیدی نیسی

  با سلام
  از زحمات شما دست اندرکاران این ماهنامه سپاسگزارم. پایدار و مانا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید