ماهنامه مانا شماره دوم، بهمن ماه ۱۳۹۹


آغاز هر مسیر، پر است از انواع پیچ و خم‌ها و اقسام سنگلاخ‌ها و گرفتاری‌ها. گذر از این دشواری‌ها ممکن نخواهد بود مگر با داشتن همراهانی هشیار و همدل. از همان‌ها که خواجه در باره‌شان گفت: «قطع این مرحله بی همرهی خضر مکن.» ما هم به تأسی از خواجه شیراز، همراهی‌تان را سرمه دیدگان می‌کنیم و دلمان را در سرمای زمستان، با پیام‌ها و حمایت‌های از سر لطفتان گرم می‌کنیم.

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  نهمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2018، چهارم ژانویه سالروز تولد لویی بریل را به عنوان روز جهانی خط بریل انتخاب کرد. لذا به مناسبت این روز، همایش‌ها و جشنواره‌های متعددی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود تا ضمن بررسی چالش‌ها و محدودیت‌های بریل، امکان رواج این خط در میان نابینایان را افزایش دهند.

علیرغم همهٔ این تلاش‌ها اما، بریل در دنیا رو به افول است. در این یادداشت، قصد دارم ابتدا به سیر تحول خط بریل در دنیا و سپس چرایی گریزان شدن نابینایان از بریل در ایران اشاره کنم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران، بهمن ۱۳۹۹ + فایل صوتی

علی‌اکبر جمالی مدیر و منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

آنچه در ادامه از نظر مخاطبان محترم نشریه مانا می‌گذرد، نسخه متنی صحبت‌های آقایان علی‌اکبر جمالی و منصور شادکام، مدیرعامل و قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران، درباره فعالیت‌های انجمن مذکور در طول یک ماه گذشته و مواضع این انجمن در خصوص مسائل روز جامعه نابینایان و معلولین است. شما همچنین علاوه بر نسخه مکتوب، می‌توانید پرونده صوتی مربوطه را هم ذیل همین نوشته، بشنوید.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان، مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

در زمستانی که حالا وارد یک‌سوم پایانی خودش شده و در حق بسیاری از ما ایرانی‌ها کم‌لطف بوده و از زیبایی‌ها و فریبندگی‌هایش هیچ چیز برایمان رو نکرده مگر سوزِ خشکِ سرما، دلمان را به یک لیوان نوشیدنی داغ خوش می‌کنیم که روی پیشخوان کنار صفحه کلیدمان می‌گذاریم و شروع می‌کنیم به ورق زدن مجلات و وبسایت‌های انگلیسی‌زبان ویژه افراد آسیب دیده بینایی

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

زندگی: والدین نابینا و حکایتی به نام پوشک

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان اداره آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان

در شماره پیش، مهمان دوستانی شدیم که صاحب فرزند بودند. از آنها خواسته بودیم برایمان بگویند چگونه به فرزند خود شیر، دارو یا غذا می‌دادند. هرچه باشد، پدران و مادرانی که با ما صحبت می‌کنند، از افراد نابینا هستند و ابعاد مختلف زندگی نابینایان قابل توجه است. خصوصاً برای کسانی که فرزندشان خواه بینا و خواه نابینا قصد دارد با فردی که نابیناست، ازدواج کند. در این شماره در مورد مراقبت‌های بهداشتی از کودکان، با مرضیه، صبا، الهام و پروانه به گفت و گو نشستیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: کارشناس ارشد روانشناسی و آموزگار سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور

مقاله حاضر مروری است بر پژوهشی که  به کوشش بیماتسوکوما و همکاران، زیر نظر  انجمن چشم‌پزشکی، مرکز پژوهش‌های بالینی و انجمن نوروسایکولوژی دانشگاه توکیو ژاپن انجام شده است

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

مروری بر آخرین اخبار پزشکی، سلامت و چشم‌پزشکی

مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی، بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان

در شماره دوم مانا، چند خبر در حوزه چشم‌پزشکی را به همراه محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص بیماری گلوکوم یا آب‌سیاه در قالب یک پادکست تهیه کرده است، به درخواست مدیر مسئول و سردبیر ماهنامه، برایتان تدارک دیده‌ام. در این قسمت، ریکی انگر، با دکتر جولیا روزدال، متخصص آب‌سیاه از مرکز چشم‌پزشکی دیوک، و اد هینز، مدیر ارشد برنامه‌های مدرسه هدلی، به گفتگو می‌نشینند و سؤالات زیادی را که مردم در مورد آب‌سیاه، عوامل خطرزا، و نحوه درمان این بیماری دارند، مطرح می‌کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های کتاب گویا: از نویسنده نابینا تا کتابی برای دختر پسرهای عاشق فلسفه

رقیه شفیعی: کتابدار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

ابتدا بر خود لازم می‌دانم از بذل توجه خوانندگان نسبت به شماره قبلی این سلسله نوشته‌ها تقدیر داشته باشم

و برای آن دسته از کسانی که خواهان دریافت کتب معرفی شده هستند، اعلام کنم که می‌توانند از طریق آدرس ایمیل: «rshafieei214@gmail.com» با من در ارتباط باشند تا آنها را برای چگونگی دریافت کتب راهنمایی کنم.

در ادامه با شما خواهم بود با معرفی کتاب‌هایی که به تازگی به آرشیو صوتی کتب افزوده شده‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: مراکز مثبت زندگی آرمان یا واقعیت

ابوذر سمیعی: دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری فرهنگی

سازمان بهزیستی به منظور مدیریت بهینه منابع و

افزایش بهره‌وری و همچنین ارتقاء کیفی و کمی خدمات این سازمان، در راستای کوچک‌سازی دولت، سالهاست اقدام به برون‌سپاری پرونده‌های مددکاری مددجویان خود کرده و انجام برخی از این امور را به عهده کلینیک‌های مددکاری نهاده است. مطالعه مشخصی در خصوص میزان رضایت جامعه هدف سازمان بهزیستی در خصوص این طرح تاکنون منتشر نشده و هیچ اطلاعی در این زمینه وجود ندارد اما به طور کل می‌توان گفت اجرای این طرح هم فاصله زیادی با استانداردهای جهانی مددکاری داشته است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: یک بازی ویندوزی برای مشتاقان بازی‌های حادثه‌ای + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

انتخابمان برای این شماره از سرویس بازی نشریه مانا، یک بازی ویندوزی است؛ بازی «برَنبِل» که اگر اهل بازی‌های رایانه‌ای ویژه نابینایان باشید احتمالاً آن را شبیه «اِسکرَمبِل» خواهید یافت.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: وقتی قانون برای حراج فرهنگ چکش می‌زند

نویسنده: مو لا درزش نمی‌ره

حال که سیاست‌های کارآمد و داهیانهٔ مسئولان بهزیستی قرار بر آن گرفته است که مرکز رودکی به سازمان اسناد و کتابخانهٔ ملی واگذار شود, متوجه می‌شویم که این کار به هیچ وجه بیهوده نبوده و نشانهٔ حکمت و درایت این گرامیان همه چیزدان است. از آغاز هدف این بود که در سراسر کشور برای هر استان و شهر و ده و قریه دهها مرکز نظیر رودکی ساخته شود. بعد از این طرح کلان مسئولان بهزیستی چه اتفاقی افتاد؟

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پادکست‌ها و نسخه‌های متنی ماهنامه مانا

 

 

تدوین و تهیه تمامی پادکست‌های ماهنامه مانا به عهده اشکان آذر‌ماسوله، مجری و تهیه کننده نابینای رادیو بوده است. مانا این ماه با چهار پادکست با شما خواهد بود:

«ویترین»، نام پادکستی است که هر ماه به معرفی بخش‌های گوناگون مانا و ارائه خلاصه‌ای خودمانی با درونمایه‌ای طنز از سرویس‌های مجله می‌پردازد. نمونه‌ای از سایر پادکست‌های مانا را هم می‌توانید در ویترین بشنوید. متن این نسخه‌ی ویترین را شهروز حسینی نوشته و صنم اوشلی هم اجرایش را به عهده داشته است. شما می‌توانید ویترین را از اینجا با حجم تقریبی بیست مگابایت دریافت کنید.

«پیشخوان»، پادکستی است که در آن امید هاشمی و امیر سرمدی در فضایی دوستانه به مرور اهم مطالب نشریات، وبسایت‌ها و پادکست‌های انگلیسی‌زبان در حوزه نابینایان می‌پردازند. پیشخوانِ این ماه ۳۵ دقیقه است. آن را از اینجا بارگیری کنید.

انجمن نابینایان ایران هم هر ماه طی یک گزارش صوتی، مروری می‌کند بر فعالیت‌های این سمنِ ریشه‌دار و قدیمی در طول یک ماه گذشته. این ماه در این گزارش، صدای «علی‌اکبر جمالی»، رئیس و «منصور شادکام»، قائم‌مقام انجمن را خواهیم شنید. این بسته صوتی را به طول تقریبی دوازده دقیقه دانلود کنید.

«علیرضا نصرتی»، گیمر شناخته شده نابینا هم درست مثل ماه پیش، یک بازی نابینایی را معرفی کرده و علاقه‌مندان را با خودش در مسیر انجام این بازی همراه کرده است. اگر اهل بازی هستید، این پادکست را از دست ندهید.

شما می‌توانید نسخه‌های متنی ماهنامه را هم به صورت یکجا بارگیری کنید تا در دستگاه‌های گوناگون، بدون نیاز به اینترنت بتوانید نوشته‌ها را مطالعه کنید. نسخه پی دی اف را از اینجا و پرونده ورد را هم از این لینک بارگیری کنید. اگر می‌خواهید نسخه صوتی ماهنامه را به صورت یکجا داشته باید می‌توانید آن را به‌صورت فشرده از این لینک دریافت کنید.

توضیح آنکه، به علت مشکلات فنی تهران هاست شرکت میزبانی هاست انجمن نابینایان ایران و عدم پشتیبانی مناسب، مطالب و کلیه فایل‌های صوتی و تصویری این پایگاه در حال انتقال به یک سرور مجازی جدید است.

امیدواریم ظرف روز‌های آینده، در بستری ایمن و با سرعتی بالاتر در خدمت شما عزیزان باشیم.

نظرات شما را درباره‌ی دومین شماره مجله مانا ذیل همین نوشته انتظار می‌کشیم. همچنین برای ارتباط با ما می‌توانید از نشانی الکترونیکی ManaMag99 در Gmail هم استفاده کنید.


277 پاسخ به “ماهنامه مانا شماره دوم، بهمن ماه ۱۳۹۹”

 1. با سلام و عرض خسته نباشید بابت تلاش یک ماهه برای نابینایان عزیز و تشکر ویژه از بانک مسکن بابت همراهی این عزیزان
  مطالب بسیار عالی بود اما مثل ماه قبل جای نسخه خط بریل آن خالی است اگر تمهیداتی اتخاذ شود تا نسخه های بریل آن نیز تهیه شود و در کتابخانه ها نگهداری شود تا سایر دوستان هم بتوانند استفاده نمایند عالیست
  تا درودی دیگر بدرود

  • سلام مجدد بله متشکرم و صرفاً خواستم عرض کنم که ای کاش به این ورود تاریخی آقای کریستوفل به تبریز و شروع کار ایشان در این شهر و همکاری آقای خاموشی اشاره می شد به هر حال مبدا شروع خط بریل در شهر تبریز بوده و سپس به اصفهان منتقل شده است باز هم از شما و همه دست اندرکاران این نشریه وزین متشکرم

 2. باتشکر از مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و نیز دست اندرکاران محترم و فرهیخته ماهنامه مانا… در رابطه با سخن مدیر مسئول محترم نشریه جناب سرمدی دو نکته را خواستم خدمت شما بزرگواران عرض بکنم اول اینکه کشیش آلمانی کریستوفل ابتدا آموزش خط بریل را در تبریز در یک مرکز حرفه آموزی برای نابینایان این شهر با همکاری آقای محمدعلی خاموشی شروع کرد و توسط مرحوم خاموشی علایم حروف الفبای فارسی در آن دوره تدوین شد که بعدها دچار تغییر و تحول گردید که شایسته بود به این نکته در این متن وزین توجه می شد و موضوع دوم در ارتباط با خدمات کتابخانه‌ای نهاد کتابخانه های عمومی در حوزه خط بریل است که باید اشاره بکنیم علیرغم اینکه نهاد کتابخانه ها هیچ وظیفه ای در زمینه تولید کتاب ندارداما در راستای توسعه خدمات کتابخانه‌ای در زمینه کتب بریل اقدام به تجهیز دو مرکز چاپ و نشر بریل در تبریز و قم نموده است و کتب تولیدی در اختیار ۶۰ مرکز کتابخانه ای ویژه نابینایان قرار گرفته است و همگی دارای مخزن کتب بریل هستند و همواره تاکید بر آموزش خط بریل و تشویق اعضا به بریل خوانی شده است.
  در پایان ضمن تشکر از این اقدام بسیار خوب انجمن در جهت انتشار مجله مانا ، برای همه عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

  • آقای دکتر ساعی عزیز و ارجمند سلام و عرض ادب.
   در ارتباط با یادداشت باید بگیم که طبق اسناد تاریخی حضور کریستوفل همونطور که شما گفتید ابتدا در تبریز بوده ولی بیشتر فعالیت ها بر روی تدوین الفبای فارسی بوده و آموزش رسمی به اون معنا شکل نگرفته و این کشیش آلمانی در تبریز به مشکل میخوره و به کشورش بر میگرده.
   به خاطر طولانی نشدن یادداشت به مسائل تاریخی سال 1299 تا 1304 نپرداختم و به استناد نامه ای که در سال 1974 میلادی از مؤسسه کریستوفل به سازمان رفاه نابینایان وقت زده شده، آموزش رسمی خط بریل به نابینایان در سال 1304 آغاز شده.
   انشا الله در سال آینده، بتونیم ستونی رو به ماهنامه اضافه کنیم که در اون مفصل به پژوهش ها و سیر تاریخی خط بریل در ایران در یک قرن اخیر بپردازیم تا یک منبع ارزشمند و معتبر در این زمینه در مانا آرشیو بشه.
   در خصوص فعالیت های شما و همکارانتون در نهاد کتابخانه های عمومی هم باید بگیم که جداً جای تقدیر داره.
   هم تولید کتب بریل و هم تولید کتاب های صوتی که بخش عمده ای از تولیدات فعلی کشور رو شامل میشه.

 3. از لطف و عنایت شما خانم ها و آقایون
  عاسیه غمشادزهای
  عیسی گمشادزهی
  صالحه گنجعلی
  ترانه یا حقی
  علی زرگر
  محدثه کیان فر
  ماریه نهاوندی
  کریم ابراهیمی
  تشکر می کنم و امیدواریم روز بروز مانا بتونه با مطالب و محتوای غنیتری در خدمت شما عزیزان باشه.

  • سلام به خانم نسرین، علی عزیزی و نیکبخت.
   حتما تکنولوژی های نابینایان معرفی خواهند شد.
   هدف از پیشخوان اینه که نمونه های موفق در خارج از کشور معرفی بشه بلکه انجمن ها هم بتونن برخی از این موارد رو در ایران پیاده سازی و اجرا کنند.

   • با سلام .مطالبی بسیار عالی و در خور تحسین ..
    با مطالعه مطالب ارزشمند این ماهنامه اطلاعات پرباری را بدست می آوریم.
    از زحمات شما بسیار سپاسگزارم و از خداوند متعال برایتان بهترین ها را آرزومندم

 4. درود و سپاس بابت تلاش های شما بزرگواران که در این نشریه زحمت می کشید. مطالب نشریه رو خوندم و خیلی راضی بودم مخصوصا این که از چیزهای مختلف درباره نابینایان و موارد مربوط به اونها گفته شده. با تشکر از همگی

 5. سلام من مطالب ماه نامه رو خوندم و خیلی خوب بود خصوصا مطالبی که مادران درباره مراقبت از فرزندان گفته بودند خیلی خوب بود و من هم اینا رو تجربه کردم. ان شاالله روز به روز ماهنامه پربارتر بشه و شاهد نسخه های بریلش هم باشیم

 6. به این وسیله مراتب سپاس خودرا ازتلاش و زحمات ارزشمند و صادقانه شما درزمینه پیش بردن این ماهنامه تقدیم می‌دارم.از درگاه ایزد منان دوام عزت وسلامت، تداوم حضور و پیش بردن این ماهنامه را در این مجموعه مسئلت دارم.

 7. با سلام و احترام خدمت شما دست اندر کاران زحمتکش مجله غرض از مزاحمت میخواستم خواهشی داشته باشم از آنجا که متولیان سازمان بهزیستی همچنان درمورد هر مواردی ابراز بی اطلاعی میکنند و پاسخ گو نمیباشند میخواستم اگر برای شما مقدور است اطلاعاتی در مورد افزایش مستمری در اختیار ما قرار دهید سپاس بیکران از شما

  • جناب سلیمانی، خانم ریگی، آقای براهویی و جناب خاکسفیدی سلام.
   خانم ریگی از ماه اسفند، یک سرویس جدید و از فروردین سال آینده یک سرویس دیگر به مانا اضافه خواهد شد و مجموع سرویس های نشریه به عدد 12 خواهد رسید.
   همچنین ستونی رو تحت عنوان یادداشت های میهمان داریم که از صاحب نظران جامعه نابینایان اخذ میشه و در مجله منتشر خواهد شد.
   آقای خاکسفیدی عزیز، فایل ورد مطالب هم در سایت موجوده و نیازی به تبدیل برای نابینایان نیست.

 8. ضمن عرض سلام وخسته نباشد به اعضای تحریریه ماهنامه مانا.من از خواندن تمام مقالات ماهنامه مخصوصا ترجمه مطالب مربوط به وبسایتهای خارجی لذت بردم.لطفا مطالبی ازین دست را که مربوط به اختراعات و اکتشافات به روز دنیاست بیشتر ترجمه کنید

  • جناب عُبِیدی نِیسی از خوزستان، آقای نبیزاده و جناب عظیمی مدیریت محترم انجمن نابینایان در آذربایجان غربی سلام بر شما.
   حتماً مطالب مفید ترجمه خواهند شد اما این نکته را مد نظر داشته باشید که تعداد نیرو ها و سرویس ها محدود هستند.
   اگر زمینه فراهم بشه از این دست مطالب در وبسایت انجمن منتشر خواهد شد.

 9. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران.
  خوشنودم که دومین نسخه از مجله مانا هم منتشر شد و آرزومندم حامیان عزیز در رشد و شکوفایی مانا، این کودک نوپا مساعدت و همکاری خودشان را دریغ نکنند و شاهد دائمی شدن انتشار مانا باشیم. بخش های متفاوت مانا جذاب و بخش پیشخوان و تازه های کتاب بسیار عالی بود.
  خدا قوت.

  • خانم محمدزاده از بیرجند، زهره، امیرحسین و خانم یاسمین سلام.
   زهره خانم همونطور که در بالا اشاره کردم، به دنبال انتشار نسخه بریل از سال آینده هستیم. ولی تا خردادماه این امر میسر نخواهد شد.
   یاسمین خانم. مطلب شما رو به خانم شفیعی نویسنده ستون تازه های ضبط منتقل خواهم کرد.

 10. درود و خسته نباشید به عزیزان دست اندرکار ماهنامه مانا. از تلاش و زحمات بی دریغ شما کمال تشکر را دارم. امیدوارم شرایطی فراهم شود تا در سال آینده نسخه بریل مانا هم منتشر بشه و در اختیار داشته باشیم.

 11. سلام من خیلی خوشحالم که شاهد انتشار این ماهنامه هستم و امیدوارم مثل نامش مانا باشه. از شما می خوام داستان های دنباله دار هم در ماهنامه بگذارید تا خوانندگان بیشتری داشته باشه چون نابینایان خیلی اهل مطالعه و خوندن رمان و داستان هستن.با تشکر

  • سحر، آمنه و آقا محمد سلام بر شما.
   ما به خاطر همین علاقمندان به مطالعه بود که سرویسی رو تحت عنوان تازه های ضبط معرفی کردیم.
   در این سرویس، علاوه بر اینکه تازه های ضبط معرفی میشه، شما می تونید با نویسنده این سرویس سرکار خانم رقیه شفیعی که کتابدار بخش نابینایان در نهاد کتابخانه های عمومی کشور هستند، تماس بگیرید تا کتاب دلخواه شما رو واستون بفرسته.

 12. با سلام و تشکر از خدمات فراوان انجمن نابینایان ایران در خصوص یاری رسانی به جامعه نابینایان و کم بینایان ایران زمین مطالب این شماره در خور ستایش میباشد و اگر امکانش هست نسخه بریل این نشریه به دست جامعه نابینایان و کم بینایان برسد ممنون و سپاسگزاریم.

 13. سلام ممنون از همه زحمت کشان خیلی خوبه دستتون درد نکنه. من چون دیر نابینا هستم به دنبال اینم که از دنیای نابیناها بیشتر بدونم و هر دو نسخه منتشر شده نشریه رو خوندم و از تجربیات و مطالبی که گذاشتید لذت می برم و استفاده می کنم. با تشکر

 14. سلام دستتون درد نکنه که این همه زحمت می کشید. به نظرم اگه این ماهنامه راهی برای نشان دادن توانایی های نابیناها هم باشه عالیه مثلا دلنوشته ها، اشعار و یا دیگر آثار هنری مکتوب که نابیناها دارن رو هم قرار بدید عالیه چون از این طریق می تونن هنرشونو نشون بدن و دیده بشن. مانا بمانید.

 15. با سلام و احترام و سپاس از تلاش های بانیان و حامیان نشریه. مطالب خوب بود و نوشته ای که راجع به مراکز مثبت زندگی بود به نظرم عالی بود و تمام مواردش رو ذکر کرده بود. امیدوارم این مطالب بتواند گام موثری در راستای خدمت به جامعه هدف یعنی نابینایان و کم بینایان بردارد. پیروز و سربلند باشید

 16. سلام عرض می کنم خدمت مسئولین و دست اندرکاران محترم انجمن نابینایان ایران به ویژه تهیه کنندگان این ماهنامه
  بنده بعنوان عضو کم بینای کتابخانه دیجیتال کاشان و مسئول روابط عمومی جامعه نابینایان و کم بینایان کاشان وظیفه می دانم از شما گرامیان برای تهیه و نشر این ماهنامه ویزه، قدردانی نمایم.
  برای شخص بنده تنوع مطالب چه در حوزه تحلیل خبرهای مهم و چه روایتهای روان و ملموس از وضعیت هم نوعان نمان بسیار خواندنی و جذاب بود.
  همچنین در ما علاقه ای برای تعامل بیشتر ایجاد می کند تا از طریق این ماهنامه بتوانیم تجارب مشترک و مفید مان را با هم نوعانمان به اشتراک بگذاریم.
  با سپاس فراوان –

  • حنا و خانم اکبری درود بر شما.
   اگر شرایط جذب حامیان جدید امکانپذیر بشه، امکان افزایش سرویس ها هم وجود خواهد داشت.
   لذا میشه یک ستون رو صرفا به ورزش نابینایان اختصاص داد.
   خانم اکبری خوشحال میشیم از تجربیات و به ویژه مسائل و دغدغه هایی که نابینایان در شهر کاشان دارند برای ما بنویسید یا طی یک یادداشت به دست ما برسونید.

 17. سلام . از جمله قسمت های مفید و قابل توجه برای من مقاله “نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی” بود.
  سپاسگزارم برای مطالب لازم و خوبی که در قالب این ماهنامه برای ما فراهم می کنید.

 18. سلام. خیلی ممنونم بخاطر اقدام بسیار مفیدی که انجمن نابینایان ایران برای نشر این ماهنامه انجام می ده.
  می خواستم پیشنهاد بدم اگر امکان داره یه بخش نقد کتاب یا نقد داستان های کوتاه هم داشته باشید. تا بچه های نابینا و کم بینا هم انشاالله بیشتر در این مورد مشارکت داشته باشند.

 19. با سلام. تنوع مطالب بسیار عالی است.
  از یادداشت جناب سرمدی به ویژه آنجا که میگویند نه محدود بودن به بریل خوب است و نه محروم ماندن از آن بسیار موافقم. در کل یادداشت جامعی است.
  البته من با کوتاه نویسی بریل فارسی موافق نیستم. چرا که معتقدم نابینایان در کشور ما در خواندن بریل دچار کندخوانی هستند و رواج کوتاه نویسی آنها را بیشتر از بریل زده خواهد کرد.

  • جناب علیرضا رشیدی و خانم اسما هرجندی از بیان دیدگاه شما عزیزان سپاسگزارم.
   جناب رشیدی، بحث استفاده از کوتاه نویسی و عدم استفاده از آن، محل بحث بسیار است و باید بعدا مفصل در این ارتباط صحبت کنیم.
   ضمن اینکه در پاسخ به کسانی که یادداشت بریل را کپی برداری از نوشته های خودشان می دانند، باید بگویم منابع یادداشت به انتهای نوشته اضافه شد.

 20. باسلام با آرزوی موفقیت شما در این مسیرِ خوب الهی دو پیشنهاد داشتم
  یکی اینکه آیا امکانش هست که نسخه برِیل این نشریه در دسترس افراد نابینا قرار بگیرد؟ و دیگر اینکه سرویس کلاس های حضوری کتابخانه ها را آیا میشود فعال کرد؟
  سپاس گذارم.

 21. سلام تبریک تبریک تبریک
  انشالله در مسیری که در پیش گرفته اید همچنان موفق و پیروز باشید و افراد کم بینا و نابینا دعا گوی شما خواهند بود. اگر نسخه بریل نیز در دسترس قرار گیرد بسیار خوب خواهد شد.

 22. سلام.
  سپاس از ماهنامه تخصصی شما و اینکه به ما کمک کنید در شهری پون کرمانشاه در کتابخانه نابینایان تحت پوشش انجمن نابینایان ایران امکانات فراهم شود که کلاس های صنایع دستی برقرار گردد.
  تشکر

 23. با سلام و عرض احترام خدمت دوستان بزرگوار و سپاس فراوان از مسئولین نشریه بابت تهیه و نشر مطالب ماهنامه مطلبی که در مورد والدین نابینا و چگونگی مهارت پوشاک کردن کودک و نیز مطالب اخبار پزشکی خیلی مفید و عالی بود

  خانم آیات ساکی از اهواز

 24. سلام تبریک بابت ماهنامه خوب شما.
  اگر امکانش هست نسخه بریل نیز در اختیار جامعه نابینایان قرار گیرد.
  خیلی ها دسترسی به اینترنت ندارند و از این طریق میتونن در جریان مطالب متنوع ماهنامه قرار بگیرن.

 25. در این ماهنامه حرف هایی گنجیده شده که باید دست به دست چرخاند تا آب از آب تکان بخورد. مرسی از همگیه دست اندر‌کاران بابت وقتی که گذاشتند♡
  مرتضی نجاتیان 18 ساله از کتابخوانه ی مرکزی سامسونگ اهواز

 26. سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران، سالهاست که این آرزوی دیرینه نابینایان بود.لطفاً یک سطون مخصوص نویسندگان نابینا به همراه معرفی کتاب هایشان را هم در ماهنامه قرار دهید.

 27. من انتشار این ماهنامه را که برای اولین بار در ایران منتشر میشود، اولاً به مسئولین محترم انجمن ایران و هیأت تحریریه و ثانیاً به همه نابینایان ایران تبریک می گویم. به امید روزی که با دستان خودم مطالعه کنم

 28. ضمن عرض سلام و خسته نباشید به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که بانی یک امر مهم فرهنگی یعنی انتشار ماهنامه تخصصی ویژه نابینایان هستند، خواستم بگویم که جای نسخه بریلش خالیست.

 29. با سلام
  سحر تا به نگاه بیقرار است،سحر زیبا تر از هر نو بهار است
  با تشکر فراوان از دست اندر کاران این ماهنامه .
  خواهشمندیم در صورت امکان بخشی در مورد طب سنتی و پیام های پزشکی و قطعه های ادبی در ماهنامه استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید