نگاهی به سامانه ملی دیده بان سازمان بهزیستی

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور از راه اندازی سامانه دیده بان این سازمان خبر داد و گفت: مردم و جامعه هدف بهزیستی می توانند درخواست ها، شکایات، پیشنهادات، گزارش ها و ایده های خود را از طریق سرشماره ۱۴۸۲ با کارشناسان این سازمان مطرح کنند.

کاظم نظم ده افزود: این سامانه چهار ماه است که در تهران و دو ماه به صورت ملی به صورت آزمایشی فعالیت می کند اما به تازگی رسما کار خود را آغاز کرده و در مجموع ۷۱۰ نفر اپراتور و کاربر به صورت رایگان و شبانه روزی به شکایات و درخواست های مردم پاسخ می دهند.
وی خاطر نشان کرد: در این سامانه بر اساس شیوه نامه ها، پیام ها در چهار سطح آنی، خیلی فوری، فوری و عادی تقسیم بندی شده اند که پیام های آنی ظرف سه ساعت، پیام های خیلی فوری ظرف یک روز، پیام های فوری ظرف دو روز و پیام های عادی ظرف سه روز پاسخ داده می شوند.
مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور گفت: این سازمان یکی از سازمان های اجرایی است که دارای بیشترین سطح ارتباطات با مردم و جامعه است بنابراین ارتباطات باید طوری طراحی شود که دو سویه و اثربخش باشد.
وی اضافه کرد: سامانه دیده بان سازمان بهزیستی کشور با هدف افزایش رضایت و اعتبار و اعتماد و همچنین پاسخگویی آسان و کار آمد صرفه جویی در زمان و کاهش نیروی انسانی راه اندازی شده است.
نظم ده یادآور شد: آغاز به کار این سامانه ۱۵ ماه پیش کلید خورد و با راه اندازی سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری در اردیبهشت امسال در استان تهران به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد و از چهار ماه پیش نیز فعالیت خود را در اقصی نقاط کشور شروع کرد و مردم می توانند با انواع خطوط تلفنی ثابت و همراه اعم از همراه اول، ایرانسل و رایتل به صورت رایگان با شماره ۱۴۸۲ ارتباط برقرار کنند و کد رهگیری دریافت کنند.
وی با بیان اینکه هدف از راه اندازی سامانه دیده بان بهزیستی جلب مشارکت مردمی در پاسخگویی است، گفت: سامانه دیده بان بهزیستی، داشبورد مدیریتی بسیار قوی است که در اختیار مدیران و معاونان بهزیستی قرار داده می شود تا به صورت روزانه هفتگی ماهانه و سالانه در جریان اولویت نیازها و مشکلات جامعه هدف بهزیستی قرار بگیرند.
مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور گفت: اپراتورهای سامانه دیده بان بهزیستی در سه سطح تعریف شده اند که در سطح یک، ۹ نفر اپراتور در بهزیستی شهر تهران، در سطح ۲، ۱۳ کاربر در سطح معاونت تخصصی و در سطح سه،  ۶۸۸ کاربر در سطح استان ها و در مجموع ۷۱۰ نفر اپراتور و کاربر در سطح کشور به پاسخگویی مشغول هستند.
نظم ده تصریح کرد: راه اندازی سامانه دیده بان بهزیستی کشور ۱۵ ماه طول کشید چون گرفتن خط هوشمند مخابرات ۱۰ ماه طول کشید.
وی اضافه کرد: اکنون ترافیک پشت خط دیده بان بهزیستی پنج ثانیه است که در صورت افزایش روند تماس ها مراکز پاسخگویی (کال سنترها) افزایش خواهند یافت.
نظم ده ادامه داد: اپراتورها و کاربرهای سامانه دیده بان بهزیستی به بانک های اطلاعاتی بهزیستی متصل هستند و از روی کد ملی فرد تماس گیرنده پاسخ لازم را به او می دهند به طور مثال اگر فردی درخواست ویلچر داشته باشد پاسخ لازم را دریافت می کند و اگر تعللی انجام شده باشد حداکثر ظرف سه روز اقدام خواهد شد.
وی اضافه کرد: اگر درخواست و شکایت مطرح شده مربوط به بهزیستی نباشد، پاسخ داده می شود که مربوط به بهزیستی نیست و این هم خود یک پاسخ است زیرا فرد را از سرگردانی در می آورد.
مدیرکل دفتر عملکرد سازمان بهزیستی کشور گفت: همچنین به طور مثال برای درخواست پشت نوبت مستمری، معاونت مربوطه باید دلیل قانع کننده ای برای برقراری یا عدم برقراری مستمری ارائه کند.
نظم ده افزود: تماس های تلفنی به دو صورت تماس های تلفنی و ثبت پیغام صوتی است که تاکنون ۱۸۱۴۰ تماس ظرف ۶ ماه گذشته گرفته شده که ۸۳ درصد آنها تماس تلفنی و ۱۷ درصد  ثبت پیغام صوتی داشتند.
وی خاطرنشان کرد: از بین بیش از ۱۸ هزار تماس، نزدیک ۶۰ مورد در قالب شکایت و پیشنهاد، موضوع بندی شد که کمک موردی، مستمری توانبخشی، عدم رعایت بخشنامه و دستورالعمل و نحوه پاسخگویی و برخورد با ارباب رجوع در صدر این موضوعات بود. تاسیس مهد کودک، شهریه مهد کودک و استفاده از اموال شخصی از دیگر موضوعات مطرح شده در سامانه دیده بان بهزیستی به شمار می رود.
نظم ده تاکید کرد: سامانه دیده بان بهزیستی، داشبورد مدیریتی کارآمدی است که مدیران با رصد آن متوجه می شوند در کدام استان و در کدام موضوع، مشکلات بیشتر است و این کارها بدون دخالت سلیقه و بر اساس نظارت الکترونیکی و واقعیت ها انجام می شود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید