قائم مقام انجمن نابینایان ایران: کتاب رکن اصلی فرهنگ است

کتابخوانی، از مهمترین فعالیت‌های فرهنگی و ماندگار عصر حاضر است که امروزه به سبب حضور رقبای قدرتمندی مانند رایانه، تبلت، تلویزیون و … با کم اقبالی مواجه شده است.
منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه، فرهنگ، یکی از ارکان اصلی جامعه و کتاب رکن اصلی فرهنگ است، گفت: قطعا اهمیت کتاب، کتابخوانی و مطالعه در هر کشور و آمار جمعیت کتابخوان و علاقه مند به مطالعه در جامعه، نشان دهنده پیشرفت آن کشور است.

وی افزود: از این رو،  برگزاری جشنواره ها و همایش ها با موضوع کتاب می تواند اهمیت این محصول فرهنگی را در جامعه یا کشور بیش از پیش آشکار کند. بر این اساس، یکی از راه هایی که می تواند مردم را به سوی کتاب و مطالعه و آگاهی از اهمیت آن سوق دهد، برگزاری هفته کتاب و برنامه های مرتبط با آن است که اگر هدفمند و دقیق تبیین شده و کارشناسی و آسیب شناسی شده باشد، به پیشرفت مطالعه در کشور کمک خواهد کرد.
شادکام اضافه کرد: از آنجاکه کتاب همواره به عنوان بهترین دوست و همراه انسان معرفی شده است، امروزه با توجه به شرایط خاص کشور می تواند از آسیب های روحی و روانی جلوگیری کرده و باعث نشاط و شادابی جامعه و بهترین راهنما برای حل بسیاری از مسائل باشد. ضمن اینکه، برگزاری هفته کتاب می تواند باعث معرفی افراد توانمند و نخبه به جامعه باشد که این امر مهم زمینه ساز ایجاد درآمد و اشتغال برای دست اندرکاران این حوزه خواهد شد.
وی پیرامون برنامه‌هایی که به مناسبت هفته کتاب در دستور کار این انجمن قرار گرفته است، گفت: انجمن نابینایان ایران در این هفته برنامه های گوناگونی را در استان های کشور تدارک دیده است که شامل مسابقات کتابخوانی برای اعضای انجمن و معرفی کتاب در فضای مجازی می شود. علاوه بر این، تقدیر از اعضای فعال انجمن از دیگر اقداماتی است که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و علاقه مندی به کتاب در دستور کار این انجمن قرار گرفته است.
بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹ با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می‌شود.


برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید