چشمانمان را به که بسپاریم: نکاتی در خصوص یافتن یک متخصص چشم‌پزشکی مناسب

مجتبی خادمیمجتبی خادمی: مترجم و بنیان‌‌گذار نخستین وب‌سایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

 

این ماه در خصوص نکته‌هایی برای یافتن و ملاقات با متخصصین چشم صحبت می‌کنیم؛ که البته می‌توانید آن‌ها را در خصوص ملاقات با متخصصین سایر بیماری‌ها به کار بگیرید.

در ابتدای کار برویم سراغ هشت راهی که برای یافتن بهترین متخصص در خصوص مشکلات بینایی پیشنهاد شده است. اگر به‌تازگی دارای یک اختلال بینایی تشخیص داده شده‌اید (یا درگیر تشخیص اختلال بینایی یکی از عزیزانتان هستید) پیدا کردن بهترین متخصص می‌تواند دلهره‌آور باشد. در این‌جا چند نکته برای اطمینان از دریافت بهترین مراقبت درمانی ممکن آورده شده است.

۱-برای اطمینان از انتخاب متخصص مناسب، از تخصص‌های مختلف در حیطه چشم‌پزشکی مطلع شوید.

به عنوان مثال، بعد از اسم یک متخصص بینایی‌سنجی[1] حروف «او.دی»[2] )مخفف دکتر اپتومتری[3]) آورده می‌شود. متخصصان بینایی‌سنجی در عملکرد‌های ابتدایی چشم تخصص دارند و به‌طور خاص برای تشخیص اختلالات بینایی آموزش دیده‌اند. آن‌ها می‌توانند لنز‌های اصلاحی را تجویز کرده و بیماری‌های چشم را تشخیص دهند. بعد از اسم یک متخصص چشم‌پزشکی[4] حروف «ام.دی[5]» (مخفف دکتر پزشکی[6]) یا «دی.او[7]» (مخفف دکتر استئوپاتی[8]) آورده می‌شود. متخصصان چشم‌پزشکی برای انجام همه کار‌هایی که یک متخصص بینایی‌سنجی انجام می‌دهد آموزش دیده‌اند؛ اما علاوه بر این، برای انجام عمل جراحی چشم آموزش دیده‌اند و اغلب در درمان اختلالات خاص چشم تخصص دارند.

۲- با بیمه درمانی خود تماس بگیرید و فهرستی از پزشکان طرف قرارداد را درخواست کنید

بیمه درمانی شما می‌تواند فهرستی دقیق از گزینه‌های در دسترس را ارائه دهد.

۳- تحقیق کنید!

فقط به این دلیل که یک پزشک کت سفید پوشیده تصور نکنید تخصص لازم برای درمان بیماری شما را دارد. ممکن است پزشکی که در خصوص سی بیماری مختلف تخصص دارد؛ تخصصی که بیماری شما به آن نیاز دارد را نداشته باشد. خصوصاً اگر بیماری شما یک بیماری غیر‌معمول باشد. در صورت امکان گزینه‌های خود را بررسی کرده و نظرات سایرین را در سایت‌های نوبت‌دهی و کلینیک‌ها بخوانید.

۴- از پزشک عمومی خود دعوت کنید، هنگام گفتگوی شما و متخصص حضور داشته باشد.

پزشک عمومی شما ممکن است متخصصی را در شبکه همکاران خود در نظر داشته باشد یا پیشنهاد‌های ارزنده‌ای در مورد نحوه یافتن بهترین متخصص برای بیماری شما ارائه دهد.

۵-به‌ویژه در صورت داشتن یک بیماری غیر‌معمول، با بخش چشم‌پزشکی بیمارستان محلی خود تماس بگیرید و درخواست راهنمایی کنید.

اگر بیمارستان محلی شما متخصصی برای برآوردن نیاز‌های شما نداشته باشد؛ شاید پیشنهاد یا ارجاعی در‌مورد جایی که می‌توانید به آن‌جا بروید ارائه دهد.

۶- فرصت‌های بالقوه ارائه خدمات سلامت از راه دور را بررسی کنید.

شاید درخواست خدمات چشم‌پزشکی از متخصصی که به‌طور مجازی با شما ارتباط برقرار می‌کند غیر‌منطقی به نظر برسد. با این حال، اگر شما در یک منطقه روستایی زندگی می‌کنید یا به دلایلی نمی‌توانید حضوراً یک متخصص خبره واجد شرایط را ملاقات کنید؛ این گزینه ارزش بررسی را دارد. فناوری دائماً در حال پیشرفت است و ارتباط با یک متخصص عملاً ممکن است بهترین راه برای تکمیل درمان‌های یک پزشک محلی باشد که از تخصص لازم برخوردار نیست. احتمال دارد یک متخصص مجازی بتواند از راه دور هم سطح بالایی از مراقبت‌های درمانی را ارائه دهد.

۷- قرار ملاقات اولیه خود را با پزشک جدید به عنوان یک مصاحبه در نظر بگیرید.

سوال بپرسید. میزان دانش و مفید بودن او را ارزیابی کنید. آیا احساس راحتی می‌کنید؟ اگر نه، پزشک دیگری انتخاب کنید. صرفا چون یک پزشک در بیماری شما تخصص دارد به این معنی نیست که لزوماً می‌تواند برای رفع نیاز‌های منحصر به فرد شما مناسب باشد.

۸-از درخواست نظر دوم نترسید.

اگر از تشخیص یا گزینه‌های درمانی خود مطمئن نیستید، با خیال راحت برای دریافت نظر دوم به پزشک دیگری مراجعه کنید. اختلالات بینایی می‌توانند پیچیده باشند و شما کاملاً حق دارید اطمینان حاصل کنید که بالا‌ترین سطح مراقبت درمانی را دریافت می‌کنید.

اکنون که متخصص مورد نظرتان را با این هشت راه پیدا کردید، زمان مراجعه فرا رسیده است. با کمی برنامه‌ریزی و سوالات مناسب، افراد دارای اختلالات بینایی می توانند قرارهای پزشکی کم‌استرس‌تری تجربه کنند.

تنابینایان هنگامی که تحت درمان هستند باید حامی خود باشند. آن‌ها باید مانند یک بیمار عادی سوال کنند و تصمیمات آگاهانه بگیرند.بدترین قسمت در خصوص مراجعه به پزشک چیست؟ انتظار طولانی؟ آمپول‌های ترسناک؟ اصطلاحات گیج‌کننده پزشکی؟ اختلال بینایی را نیز به این موارد اضافه کنید و این‌جاست که یک معاینه معمولی یا مراجعه به اورژانس می تواند کاملاً استرس‌زا شود.

اما لازم نیست این روال همیشگی باشد. در این‌جا ده نکته برای راحت‌تر و سازنده‌تر شدن مراجعه نابینایان به پزشک آورده شده است:

۱- قبل از مراجعه به مطب پزشک تماس بگیرید تا آن‌ها را در خصوص آن‌چه باید انتظار داشته باشند آگاه کنید. به عنوان مثال، به آنها بگویید که آیا کسی را با خود همراه می‌آورید یا به کمک خاصی احتیاج دارید.

۲- هرگونه اطلاعات مربوط به نقص بینایی خود را که ممکن است مربوط به ویزیت یا وضعیت شما باشد با پزشک در میان بگذارید. تصور نکنید که او همه چیز را از پرونده‌های پزشکی شما متوجه می‌شود.

۳- فهرستی از سوالاتی را که می‌خواهید پاسخ داده شوند یا علائم خاصی را که باید در مورد آنها بحث کنید، با خود بیاورید. در یک ویزیت پزشک که با عجله همراه باشد احتمال دارد یک سؤال حیاتی یا علامتی که شاید کلید تشخیص بیماری شماست به‌راحتی فراموشتان شود.

۴-در مورد احتیاجات خود رک باشید. شما حق دارید مثلاً بگویید: «لطفاً افراد دیگری که در اتاق هستند را معرفی کنید» یا «آیا کسی می‌تواند مرا به سمت سرویس بهداشتی راهنمایی کند؟» حامی خود باشید.

۵- از پرسیدن نترسید. اگر تشخیص یا دستور‌العمل پزشک خود را متوجه نمی‌شوید، تا زمانی که متوجه نشدید سؤالات خود را مطرح کنید. اگر هنوز چیزی هست که در موردش ابهام دارید، بپرسید. برای کسب اطلاعات بیشتر به کجا می‌توانید مراجعه کنید.

۶-فهرستی چاپ‌شده از هر‌گونه دارویی که با نسخه یا بدون نسخه مصرف می‌کنید به همراه داشته باشید. هر دارو ممکن است با سایر دارو‌ها تداخل داشته باشد و باعث ایجاد عوارض جانبی یا کاهش اثربخشی یک دارو شود.

۷- اطلاعات لازم را برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد درمان دریافت کنید. می‌توانید این سؤالات را از پزشک خود بپرسید: درمان چقدر طول می‌کشد؟ خطرات و عوارض جانبی دارد؟ آیا گزینه‌های درمانی دیگری وجود دارد؟ در حین درمان از چه دارو‌ها، غذا‌ها یا فعالیت‌هایی باید اجتناب کرد؟ آیا هزینه کامل درمان تحت پوشش بیمه قرار دارد؟

۸- برای دستور‌العمل‌های پیچیده مراقبتی به حافظه خود تکیه نکنید. در صورت لزوم یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود را همراه خود بیاورید تا برای شما یادداشت‌برداری کند یا از تلفن یا هر وسیله دیگری برای ضبط کردن گفتگو (با رضایت پزشک) استفاده کنید تا بعداً دوباره به آن گوش دهید.

۹- به یاد داشته باشید که پزشکان عاری از خطا نیستند. آن‌ها ممکن است در مورد اختلالات بینایی خاص یا در مورد تاثیرات روزمره زندگی با نابینایی اطلاعات کافی نداشته باشند. یک پزشک ممکن است اشتباه کند. اگر از درمانی که دریافت کرده‌اید راضی نیستید یا از تشخیص دقیق خود مطمئن نیستید؛ درخواست کنید پزشک دیگری شما را ویزیت کند یا نظر بدهد.

۱۰- در صورت لزوم بخواهید تا اطلاع‌رسانی‌های قرار‌های بعدی در قالب‌های دسترسی‌پذیر برای شما ارسال شوند. به عنوان مثال: می‌توانید برای قرارهای بعدی به‌جای یک نامه چاپ‌شده به خط بینایی با اندازه قلمی که صرفا یک فرد کاملاً بینا می‌تواند بخواند؛ بخواهید یاد‌آوری‌های درشت‌خط برای شما فرستاده شوند؛ یا اطلاع‌رسانی به شما با تلفن یا ایمیل انجام شود.

در این‌جا به پایان یکی دیگر از ستون‌های اطلاعات پزشکی و سلامت رسیدیم. به یاد داشته باشید رعایت این نکات، شما، والدینتان و فرزندانتان را از سردرگمی نجات می‌دهد و کار‌هایتان را سریعتر می‌کند؛ پس این مطلب را چاپ کنید و یک نسخه از آن را همیشه در کیف دستیتان نگه دارید.

تا شماره بعدی شما را به یزدان پاک می‌سپارم.

[1] optometrist

[2] O.D

[3] Doctor of Optometry

[4] opthamologist

[5] M.D.

[6] medical doctor

[7] D.O.

[8] Doctor of Osteopathy