نجات پاتریک از قلعه مرموز در بازی ویندوزی «دِگِیت»

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

 

 

یک مادر که سه روز است کلامی بر زبان نیاورده. نفس‌هایش هم به شماره افتاده و شواهد نشان می‌دهد حال و روزش بی‌اندازه وخیم است. پسر التماس می‌کند مادرش لا‌اقل اسم او را بر زبان بیاورد تا کمی خیالش از بابت سلامتی مادر آسوده شود اما دریغ از ذره‌ای تلاش از سوی مادر برای انجام این کار. هر کسی در چنین موقعیتی قرار بگیرد، طبیعتاً تصمیمش این خواهد بود که بپرد توی اولین اتومبیلی که دم دستش است و خودش را به اولین طبیب برساند و به بالین مادر بیاورد. پاتریک هم اتفاقاً همین تصمیم را می‌گیرد. می‌پرد روی اسبش و به تاخت می‌رود به طرف نزدیک‌ترین طبیبی که در آن ناحیه می‌شناسد. شلاق را به گرده اسب می‌کوبد تا او را سریع‌تر بتازاند. در این میان بخت اما با او یار نیست و پاتریک به ناگاه از روی اسب پرتاب می‌شود و بعد از مدت کوتاهی که بی‌هوش است، خود را در یک محیط نا‌شناخته می‌یابد. بر‌می‌خیزد تا اسبش را پیدا کند و به مسیر ادامه دهد اما میله‌هایی را می‌بیند که احاطه‌اش کرده‌اند. او در یک قلعه زندانی شده است.

آنچه خواندید، آغاز قصه یک بازی هیجان‌انگیز در ژانر وحشت و ماجراجویی است به نام «دِگِیت». [1]در این بازی قرار است پاتریک بعد از اینکه فهمید در قلعه گرفتار آمده، به کمک ابزار‌هایی که در اختیارش قرار دارد، خود را از آن مخمصه برهاند تا مادرش را نجات دهد. این بازی را گروه «وی‌جی‌استُرْم»[2] طراحی کرده و صرفاً محض اطلاع کاربران، قیمتش حدود سی دلار است اما در بسته‌ای که ما در اختیارتان گذاشته‌ایم، امکانات تبدیل بازی به نسخه دائمی هم در نظر گرفته شده است. کافی است پرونده را از حالت فشرده خارج و بازی را نصب کنید. بعد از نصب، وارد پرونده دیگری که با پسوند آر‌تی‌اف در همان بسته قرار دارد شوید و ابتدا نام کاربری و سپس رمز را کپی و در مکان‌های خواسته شده الصاق کنید تا بتوانید از نسخه کامل بازی لذت ببرید.

بازی را که اجرا کنید خواهید دید که طراحانش انصافاً برای صدا‌ها زحمت کشیده‌اند. با وجود اینکه این بازی سه چهار سال پیش طراحی شده اما موسیقی‌ها و جلوه‌های صوتی از نظر کیفی اوضاع کاملاً قابل قبولی دارند و بازیگرانی هم که برای این بازی انتخاب شده‌اند کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند. فهرست ورودی این بازی شامل گزینه‌هایی نظیر شروع یک بازی جدید،  بارگذاری بازی قبلی و… می‌شود که شما می‌توانید با جهتنما‌های بالا یا پایین، گزینه مطلوب را انتخاب کنید. فرض را بر این می‌گذاریم که قصد انجام بازی جدید را دارید؛ گزینه مربوطه را انتخاب می‌کنید و سپس نرم‌افزار از شما می‌پرسد که آیا اولین بارتان است این بازی را انجام می‌دهید؟ چنانچه پاسختان مثبت باشد، صدایی به تفصیل مراحل و میانبر‌های بازی را برایتان شرح می‌دهد. شما همچنین قادر خواهید بود سطح دشواری را هم انتخاب کنید. این بازی از آسان‌ترین تا سخت‌ترین، پنج سطح پیچیدگی دارد.

شما در حین بازی می‌توانید از جهتنما‌های چپ و راست برای راه رفتن و جهتنمای بالا برای پریدن استفاده کنید. دکمه فاصله، هرجا که لازم باشد به شما امکان حمله خواهد داد. در این بازی با سی نوع مانع و خطر برخورد خواهید کرد که عبور یا خنثی کردن هر کدام، ابزار و روش مختص به خود را می‌طلبد. میانبر‌هایی هم در نظر گرفته شده که به شما امکان می‌دهد وضعیت سلامتی‌تان را بررسی کنید یا از تعداد جان‌هایی که برایتان باقی مانده خبردار شوید. کار شما در سطح یا لِوِل اول پایان نمی‌پذیرد و باید برای خروج از قلعه مرموز، خطراتی را که در سطوح مختلف سر راهتان قرار می‌گیرد، بی‌اثر کنید. اگر بعد از خواندن این توضیحات مختصر، به بازی «دِگِیت» علاقمند شدید، پرونده صوتی ذیل همین نوشته را بارگیری کنید و هدفون را بر گوش بگذارید و به توضیحات علیرضا گوش کنید. او در این شماره از بازی‌باز، میانبر‌های بازی را معرفی کرده و آن را یک مرحله پیش برده تا به خوبی مخاطبانش را با صدا‌ها و موقعیت‌های گوناگون این بازی آشنا کند. چنانچه قصد دارید به پاتریک برای خروج از قلعه‌ای که در آن گیر افتاده کمک کنید، بازی را از اینجا دانلود و نصب کنید.

[1] The Gate

[2] VGStorm