معرفی جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده در مراکز کتابخانه‌ای ویژه نابینایان

رقیه شفیعیرقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

 

کتاب‌های این ماه را با معرفی کتاب شعری از یک شاعر نابینا شروع می‌کنیم.

*«کتاب آیینه‌های ذوالجلال» مجموعه اشعار آیینی محمدجواد بوستانی است که نشر نو‌آوران دانش سال 1399 در 73 صفحه روانه بازار کرده و محتوای کتاب را  66 شعر در مدح و مصیبت ائمه علیهم‌السلام و 3 شعر متفرقه در موضوع نابینایی، پدر و مادر تشکیل داده است. بوستانی شاعری را از اربعین سال 93 آغاز کرده و تا سال 95 آیینی سروده است. پس از آن به سرایش شعر عاشقانه روی آورده و  غیر از این کتاب دومجموعه شعر غزل و رباعی با نام «یلداتر از یلدا» از وی به چاپ رسیده است. بوستانی  درخواست دارد که دوست‌داران اشعارش مجموعه شعر او را که به زیور صوت آراسته شده اند از خود شاعر خریداری نمایند نه از سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی.

*حضرت سید‌الشهدا در بدو ورود به کربلا با اشاره به لشکر ابن زیاد فرمود: مردم بنده‌ی دنیایند و دین لقلقه زبان‌شان، حمایت آنها از دین تا زمانی است که زندگی‌شان در رفاه باشد و آنگاه که در بوته امتحان قرار گرفتند دین‌داران واقعی کم می‌شوند. اکنون قطره‌ای از اقیانوس بیکران معارف عاشورایی در محضر مطالعه‌ی شما قرار دارد و امید است چراغ راهی برای خوب زندگی کردن‌مان باشد.

«باغ‌های بهشت فضائل و آداب زیارت امام حسین علیه‌السلام» نوشته‌ی سید‌علی بنی‌لوحی را نشر راه‌بهشت سال 1397 در 108 صفحه تقدیم دوست‌داران اهل‌بیت عصمت و طهارت کرده است.

*این کتاب درباره‌ی بسیاری از دروغ‌های دردناک و یک حقیقت مهم است. این حقیقت که تو و فقط خود تو مسئول آدمی هستی که می‌شوی! و همچنین مسئول میزان شادی و رضایتی که از زندگی داری. این مفهوم اصلی کتاب ریچل هالیس است. اما اشتباه نکنید قرار است او صدها داستان خنده‌دار، عجیب، خجالت‌آور، غم‌انگیز یا مسخره تعریف کند که تمام‌شان به یک حقیقت ختم می‌شوند، آن هم این است که زندگی تو به خودت بستگی دارد اما تا زمانی که دروغ‌هایی را که بر سر راه رسیدن به این حقیقت وجود دارند نشناسید این حقیقت قابل باور نخواهد بود.

«خودت باش دختر، از باور کردن دروغ‌هایی که درباره‌تان گفته می‌شود دست بردارید تا تبدیل به همان کسی شوید که هستید» اثر ریچل هالیس از پر‌فروش‌ترین‌های  نیویورک‌تایمز و آمازون در سال 2018 است که نشر کوله‌پشتی چاپ 158 آن را با ترجمه هدیه جامعی سال 1400 در 230 صفحه روانه بازار کرده است.

*کتاب مشتمل بر نامه‌هایی در موضوعات مبارزه با محمدعلیشاه، نشر صور‌اسرافیل در اروپا، انتخابات مجلس دوم و راه‌سازی شوسه خراسان با تجدید نظر و اضافات به کوشش ایرج افشار است. همچنین در این کتاب زندگی‌نامه جامعی از علامه دهخدا که کار تألیفی دفتر پژوهش نشر روزبهان است آورده شده و شامل همه آن چیزی است که از زندگی سیاسی و ادبی علامه فقید ضرورت ابراز داشته و در بعضی مواضع نقلی مستقیم از خودش چنان‌چه در دسترس بوده ذکر گردیده است.

«نامه‌های سیاسی دهخدا» به کوشش ایرج افشار را نشر روزبهان سال 1399 در 158 صفحه به چاپ رسانده است.

*کیت اغلب رؤیای آن شب را در ذهن مرور می‌کرد حتی با این‌که رؤیا نبود و واقعاً اتفاق افتاده بود. او 3 ساله بود و روی تختخواب دراز کشیده بود و به مادرش که لباس می‌پوشید نگاه می‌کرد. مادرش شبیه یک شاهزاده خانم شده بود. بعد پدرش وارد اتاق‌خواب شد و کیت را بغل کرد و او را در حالی که روی هوا می‌چرخاند او و مادرش را به بالکن برد. اگرچه بارش برف شروع شده بود کیت به خاطر آورد که از پدرش خواسته بود شعر مورد علاقه‌اش را بخواند و او این کار را کرده بود. –خدا نگهدار کودک ملوسم. پدر به شکار رفته. تا یک تکه ابر گلگون بگیره. و کودک ملوسش رو توی اون بپیچه. و شب بعد مادرش در یک سانحه مرد و پدرش دیگر هرگز آن شعر را نخواند.

«پدر به شکار رفته» نوشته‌ی مری هیگینز کلارک است که نشر لیوسا با ترجمه‌ی الگا کیایی سال 1394 در 399 صفحه تقدیم رمان‌دوستان کرده است.

مری هیگینز کلارک در آخرین رمان‌اش از یک راز خانوادگی پرده بر‌می‌دارد که جان دو خانواده را تهدید می‌کند. هنگامی که کارگاه باز‌ساخت عتیقه پس از انفجاری مهیب در آتش می‌سوزد و با خاک یکسان می‌شود موجبات کشف تکان‌دهنده در مورد دختری جوان را که سال‌ها پیش ناپدید شده بود فراهم می‌آورد و سؤالات زیادی را مطرح می‌کند، آیا حریق عمدی بوده است؟

*احمد قوام مشهور به قوام‌السلطنه، یکی از سیاست‌مداران مهم ایرانی مربوط به پایان دوران قاجار و سلسله پهلوی است. او متولد سال 1252 و درگذشته به سال 1334 است. لقب قوام‌السلطنه، در زمان قاجاریان به قوام اعطا شد و یکی از مردان مهم عصر پهلوی بود که در مجموع 5 بار به‌عنوان نخست‌وزیر ایران منصوب شد.

«خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه» گرد‌آوری غلامحسین میرزاصالح است که نشر معین سال 1399 چاپ پنجم آن را در 348 صفحه تقدیم تاریخ‌دوستان کرده است.

کافتارادزه در تهران، شوروی و تجزیه آذربایجان، تشکیل حکومت‌های خودمختار آذربایجان، نخست‌وزیری صدرالاشراف، مذاکرات وزرای خارجه دولت‌های آمریکا، طرح تجزیه ایران، شکایت ایران علیه شوروی، ملاقات با سفیر شوروی، مظفر‌فیروز معاون سیاسی، اسرار مذاکرات مسکو، پایان دوره چهاردهم مجلس شورای ملی، مواد موافقتنامه قوام-سادچیکف، ورود پیشه‌وری به تهران، نخست‌وزیر شدن پیشه‌وری، شرکت رهبران حزب توده در کابینه، حوادث فارس، انتخابات دوره پانزدهم مجلس و اعلام جرم بر ضد قوام عناوین خاطراتی هستند که در کتاب ذکر شده‌اند.

*گاهی ما به دنبال راهی برای آرامش بخشی هستیم. این بدان معناست که تلاش می‌کنیم تا صبوری به خرج دهیم و تمام جسم و ذهن خود را به دنیایی از آرامش ملحق سازیم. هر‌چند باتوجه به حوادث و رویدادهای استرس زایی که روزانه با آنها مواجه می‌شویم، کار آسانی نیست ولی غیر‌ممکن هم نخواهد بود. آرامش بخشی تجربه لذت‌بخشی است که با تمرین و ممارست در تکالیف این کتاب می‌توانیم آن را بدست آوریم. این کتاب ، يک کتاب مقدماتي براي دست‌يابي به سطحي از آرام‌سازي عضلاني است. بنابراين بسياري از نکات و عناوين مورد نياز در اين زمينه در آن گنجانده شده تا مخاطب بتواند نکات مفيدي را از مطالعه اين کتاب ياد بگيرد.

«راهبردهای کاربردی آرامشبخشی» نوشته‌ی ریچارد کریز با ترجمه سودابه بساک‌نژاد، خدیجه سعادتمند و مریم جباری را انتشارات اختر سال 1397 در 192 صفحه به چاپ رسانده است.

*بشر در عرصه ارتباطات فراز و نشیب داشته است. از افروختن آتش و تولید دود، تا تکثیر گسترده‌ی پیام، اختراع رادیو و تلویزیون و آمدن اینترنت و … ارتباطات در طول تاریخ از منازل بسیاری عبور کرده است. بشر در طول حیات خود از ابزار‌های زیادی برای ارتباط و رسانیدن پیام خود یا به عبارت بهتر به‌عنوان رسانه استفاده کرده است. با نگاهی به رسانه‌های گسترده‌ی بشر متوجه می‌شویم که هیچ‌گاه بشر به رسانه‌ی متداول در زمان خود راضی نبوده است و به‌دنبال آن بوده که پیام خود را به حد‌اکثر افراد با بالاترین میزان انتقال مفهوم دست یابد. با نگاهی به تاریخ می‌توان گفت که در هیچ دوره تاریخ فاصله زمانی میان معرفی و توسعه تکنولوژی‌های جدید به اندازه‌ی زمان حاضر نبوده است. در واقع سرعت خلق تکنولوژی‌های جدید به قدری  زیاد است که آدمیان هنوز به درکی متناسب نسبت به یک تکنولوژی دست نیافته، با تکنولوژی جدیدی مواجه می‌شوند. رسانه‌ها زندگی انسان عصر حاضر را در بر گرفته‌اند و هر کدام از فعالیت‌های زندگی را به‌اصطلاح رسانه‌ای کرده‌اند. با این تفاصیل اکنون وقت آن رسیده است که جایگاه دانش آینده‌پژوهی در مورد رسانه‌ها مشخص شود.

«آینده‌پژوهی رسانه» نوشته‌ی هادی البرزی‌دعوتی و احمد کوهی‌اصفهانی است که نشر آثار فکر سال 1395 در 172 صفحه منتشر کرده است.

*آیا عمل حسین‌بن‌علی فرار از بیعت بود یا اجابت دعوت کوفیان و یا قیام و نهضت و به قول امروزی‌ها توده و انقلاب؟ و آیا می‌دانست کشته می‌شود یا نه؟ آیا از روی نقشه عمل می‌کرد یا این که در پیشامد‌ها هر یک جداگانه تصمیم خاصی می‌گرفت؟ چرا در بین راه کوفه پس از دریافت خبر شهادت مسلم‌بن‌عقیل به همراهان خود پیشنهاد کرد بروید و مرا تنها بگذارید؟ و چرا بعداً از این و آن تقاضای یاری می‌کرد؟ چرا شب عاشورا از همگی درخواست نمود که بروید و چرا حبیب‌بن‌مظاهر را برای یاری خواستن به قبیله‌ی بنی‌اسد فرستاد؟

«بررسی تاریخ عاشورا، سخنرانی‌های دکتر محمد آیتی در رادیو ایران» را با مقدمه علی‌اکبر غفاری نشر صدوق سال 1396 در 312 صفحه تقدیم علاقه‌مندان تاریخ اسلام کرده است.

کتاب حاوی 17 سخنرانی است که دکتر محمد آیتی در رادیو ایران در سال‌های 1342 و 1343 ایراد فرموده‌اند. 15 شماره‌ی اول در محرم به عنوان بررسی تاریخ عاشورا و دو شماره‌ی آخر را هم در اربعین همان سال‌ها ایراد کرده‌اند.

*حداقل کاری که این کتاب برای شما انجام می‌دهد حل مشکلات مالی شماست و حداکثر کار آن نیز ثروتمندی شماست! تصور کنید… این کتاب بتواند همان حداقل کار را برای‌تان  انجام دهد یعنی بخشی از مشکلات‌تان را حل کند. پس معطل نکنید و این ریسک بزرگ را بپذیرید! ریسکی که قیمتش شاید از یک پیتزا هم کمتر باشد!

«شکستن مرز‌های ثروت، نوشته‌هایی در مورد پول و زندگی مالی» اثر حسین شیرمحمدی است که نشر نوآوران سینا سال 1393 در 160 صفحه روانه بازار کرده است.

همه‌ ما در مورد ماهیت و مفهوم پول در مدرسه آموزش ندیده‌ایم در صورتی که همه ما بدون استثنا با پول سر و کار داریم. پس لازم است که درباره این کاغذ جادویی بیشتر بدانیم. در این کتاب سعی شده تجربیات افراد ثروتمند فوق موفق و همچنین دستور‌العمل‌های جامع برای یک زندگی مالی بهتر، به زبان ساده بیان شود.

*کتابی هیجان‌انگیز، راز‌آلود، عاشقانه، جنایی، درام و برای بزرگسال.

«خاطرات نیمه‌شب» نوشته‌ی سیدنی شلدون را با ترجمه‌ی کاوه رحیمیان نشر درسا سال 1374 در 468 صفحه تقدیم دوست‌داران کتاب‌های پلیسی کرده است.

این کتاب دنباله کتابی از همین نویسنده با عنوان: «آن سوی نیمه شب» است. در کتاب «آنسوی نیمه شب» آنها بازی دلنشین عشق و مرگ را به پایان رساندند و اکنون در «خاطرات نیمه شب» نجات‌یافتگان بار دیگر از یکدیگر دیدار می‌کنند تا برای آخرین بار به بازی مرگبار ادامه دهند… در زیر سایه فشار غم از ناشناخته‌ها زنی زیبا با نا‌امیدی تلاش می‌کند تا از فراموشی بازگردد. این زن «کاترین داگلاس» است که بار دیگر دست سرنوشت او را به مبارزه با «کنستانتین دیمیرس» خونخوار و بیرحم برمی‌گزیند. «کنستانتین دیمیرس» یک یونانی از تبار کشتیرانهاست که همسر «کاترین» را به قتل رسانده و اکنون قصد جان وی را دارد. او که در اروپای رها شده از جنگ می‌چرخد علائمی مرگ‌بار به سوی کاترین می‌فرستد چون تنها کسی که از راز خیانت‌های او آگاهی دارد کاترین است و…

*«کور‌سرخی روایت‌هایی است از جان و جنگ. قصه‌هایی که عالیه عطایی از سال 1365 زمانی که دختربچه‌ای کم‌سن‌و‌سال بوده و در دنیای کودکانه‌، اما به مثابه زنی شجاع می‌نموده روایت می‌کند. تا به سال‌ 1395 می‌رسد، زمانی که عالیه زنی بالغ است.

در این کتاب کور‌سرخی عالیه نُه روایت برای ما دارد. روایت‌هایی درمورد افغانستان، مردمان مهاجر و مردمان مرز‌نشینی که وقایعی دردناک ، جان و روحشان را آزرد. روایت‌هایی تلخ از پدری که صرع حمله به وجودش انداخت. روایت مادری که سر نداشت اما پا داشت و دویده بود که کمک بطلبد اما کینه جنگی در خاک دیگر به تنش امان نداده بود.

روایت عاشقی که جنگ تن معشوقش را روانه‌ی خاک می‌کند و گلوله‌ای که تا ابد به قلب عاشقان شلیک می‌شود. انار لب شکری که زندگی‌اش به مانند اسمش انار ، ترش و شیرین و ملس بود. اناری که خاموشش کردند و باز هم چشمانش می‌خندید. چشمان انار تا ابد خواهد خندید. اما این روایت‌ها فقط قصه نیست. مشاهداتی است تلخ از جنس جنگ، از جنس دشمنی، از جنس خون، از جنس درد و از جنس واقعیت! مشاهداتی که عالیه در کنار و آغوش این مردمان لحظه‌به‌لحظه را درد کشیده و سر‌انجام در «کور‌سرخی» به زبان آورده است.

«کور‌سرخی روایت‌هایی از جان و جنگ» نوشته‌ی عالیه عطایی، نشر چشمه چاپ چهارم آن را سال 1400 در 131 صفحه روانه بازار کرده است.