دونده نابینا، گرفتار در بین زامبی‌ها

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

 

علیرضا نصرتی معروف به Dark Alireza یکی از بازی‌باز‌های نام‌آشنای نابینا، قرار است در این سلسله نوشته‌ها به معرفی بازی‌های نابینایی طراحی شده برای پلتفرم‌های اندروید و IOS بپردازد. اگر به انواع بازی علاقه دارید با او همراه شوید.

به عنوان اولین بازی بنا دارم به سراغ یک بازی اندرویدی در ژانر Runner بروم. ژانر Runner یا دونده، به بازی‌هایی اطلاق می‌شود که در آن کاربر باید مسیری را به دو طی کند و در طول مسیر و در حین دویدن، با موانعی مواجه می‌شود و قرار بر آن است که به محض رسیدن به هر مانع، به اشکال مختلف از آنها عبور کند یا آن را از سر راه بردارد.

Fear, نام یک بازی در سبک Runner است که هم بر روی سیستم عامل اندروید و هم IOS قابل استفاده است. نصب این بازی مثل بقیه نرم‌افزار‌های اندرویدی صورت می‌گیرد. در اجرای بازی به این نکته دقت داشته باشید که در هنگام ورود به محیط بازی حتماً باید Talkback روشن باشد تا بازی متوجهِ نابینا بودنتان بشود. به محض ورود، طبق معمول بقیه اپ‌های اندرویدی، چند مجوز از شما خواسته می‌شود که قاعدتاً اگر قصد انجام بازی را دارید باید آنها را صادر کنید. پس از ورود لازم است صفحه‌خوان را غیر فعال کنید تا بتوانید از صدا‌های خودِ بازی استفاده کنید.

بارگذاری بازی بسته به قدرت گوشی شما ممکن است چند ثانیه طول بکشد. به محض شروع بازی از شما خواسته می‌شود صفحه‌خوان را غیر فعال کنید و حتماً هدفون بر گوش بگذارید. برای تازه‌کار‌ها در طراحی این بازی یک راهنما هم در نظر گرفته شده است. بعد از شروع اجرای بازی می‌توانید با لمس گزینه Start Tutorial این راهنما را فعال کنید. فرض را بر این می‌گذاریم که راهنما را از سر گذرانده‌اید و با چم و خم‌های بازی آشنا شده‌اید. در آغاز بازی یک گوینده، ماجرای بازی را برایتان تعریف و فضا را توصیف می‌کند. بعد از اینکه وارد جو بازی شدید از شما خواسته می‌شود تا پری‌هایی را که در نقاط گوناگون برای شما در نظر گرفته شده جمع‌آوری کنید؛ چرا که در اثنای بازی، هرچه بیشتر از این پری‌ها داشته باشید به نفع شما خواهد بود.

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد در طول این بازی با موانع متعددی برخورد خواهید کرد. زامبی‌ها به دو شیوه مانع دویدن شما خواهند شد که هر کدام را به شکلی از سر راه بر‌خواهید داشت. این زامبی‌ها یا رو در روی شما قرار می‌گیرند که با کشیدن صفحه به راست یا چپ از مسیرشان کنار خاهید رفت. یا در برخی مواقع با زامبی‌هایی مواجه خواهید شد که در زیر زمین هستند و می‌خواهند شما را به زیر زمین بکشند که در این صورت با کشیدن انگشت از پایین به بالا، از روی آنها خواهید پرید. کلاغ‌ها، دیگر موجوداتی هستند که قصد خوردن چشم‌هایتان را دارند. در چنین موقعیتی باید با کشیدن انگشت به سمت پایین، بنشینید تا حرکت کلاغ‌ها را بی‌ثمر کنید.

در هنگام بازی چندین بار موقعیت‌هایی پیش خواهد آمد که به اصطلاح خودِ بازی انواع Power up یا آنطور که بازی‌باز‌ها در ایران می‌گویند، «جان» را دریافت کنید. این جان‌ها امکانات و توانمندی‌های متفاوتی را در اختیار شما خواهند گذاشت. این بازی هم مثل هر بازی دیگری از چندین مرحله تشکیل شده است. بازی به شکلی طراحی شده که در پایان هر مرحله، امتیازاتی به بازیکن تعلق می‌گیرد. هرچه مرحله‌ای که به پایان رسانده‌اید بالا‌تر باشد، مقدار امتیازی که به شما داده می‌شود بیشتر خواهد بود. در این بازی هم این قابلیت در نظر گرفته شده که کاربران بتوانند نتیجه‌شان را با بازیکنان دیگر در سر تا سر دنیا به اشتراک بگذارند و نیمچه رقابتی را با آنها شکل دهند.

اگر با خواندن توضیحات بالا به این بازی علاقمند شدید احتمالاً فایل صوتی که به پیوست همین متن آمده برایتان جالب خواهد بود. در این فایل صوتی می‌توانید ضمن شنیدن تریلر بازی، یک بار مسیر آن را از آغاز تا پایان با Dark Alireza بپیمایید. نصرتی پس از اینکه تعمداً خوراکِ یکی از زامبی‌ها می‌شود تا بازی به پایان برسد، گزینه‌های تعبیه شده در منوی بازی را هم به تفصیل برای علاقمندان شرح داده است. از آنجا که این بازی نسخه رایگان ندارد و ممکن است پیدا کردنش برای کاربران ایرانی دشوار باشد، فایل قفل شکسته یا به قولی کرک شده بازی را از طریق این لینک در اختیار مخاطبانمان قرار می‌دهیم.

دانلود فایل صوتی