درباره ما

انجمن نابینایان ایران موسسه ای است به شماره ثبت 7984 که با یاری و استعانت خداوند سبحان و همت تنی چند از نیک اندیشان و نیز علاقه مندان به امور نابینایان در آذر ماه سال 1372 تاسیس گردیده است.

دست اندرکاران این موسسه ی مردمی، تمامی مساعی خود را به کار بسته اند تا بتوانند جامعه را با حقوق حقه ی افراد نابینا و کم بینا آشنا سازند و جهت احقاق آن در حد توان نیرو های متعهد جامعه را به یاری بطلبند.

علاوه بر این، انجمن در تلاش است تا این باور منطقی را در بین نابینایان و کم بینایان رواج دهد که خداوند منان خلقت آدمی را آنگونه قرار داده است که با وجود محرومیت از عضوی، نه تنها می تواند چون سایر افراد اجتماع به زندگی طبیعی ادامه دهد، بلکه می تواند به عنوان یک عنصر موفق و توانمند ایفای نقش کند.

مسئولین انجمن با وجود همه ی کمبود ها و فقدان برخی قوانین لازم و همچنین تعدد موسسات خیریه با عزمی راسخ برای دست یابی به اهداف اولیه در کوشش هستند و در این عرصه نیکی و انسانیت برای تحقق آرمانهای والا و اجرای برنامه های فرهنگی و رفاهی تمامی نیروهای مستعد، معتمد و متعهد جامعه را به یاری می خوانند.

دست اندرکاران این تشکل مردمی و خودجوش چشم امید دارند که در سایه الطاف خداوند مهربان و مساعی جمعی از خردمندان ایرانی بتوانند تصویری شفاف و زیبا از مشارکت، به معنای واقعی بر جا نهند تا مایه رفاه امروز و تفاخر فردا شود.

برخی از اهداف انجمن بدین شرح است:

1) آگاه سازی جامعه و مسئولین ارگانهای دولتی از توانمندیها و نیازهای فرهنگی اجتماعی و اقتصادی افراد نابینا و کم بینا.

2) برنامه ریزی و فراهم اوردن زمینه های مناسب به منظور احیای حقوق شهروندی و برنامه های تامین اجتماعی جهت ایجاد فرصت های برابر.

3) بررسی و برنامه ریزی به منظور ارائه راهکارهای مناسب و تعامل با ارگان های دولتی و غیر دولتی جهت دستیابی جمعیت هدف به یک زندگی مطلوب.

4) بررسی و برنامه ریزی مسائل و کارگماری افراد نابینا و کم بینا و ارائه راهکارها و طرح های مناسب به ارگان های زیربط و پیگیری تا مرحله اجرا.

5) ارائه ی خدمات مدد کاری و مشاوره ای به جمعیت مخاطب.

6) پرداخت وام قرض الحسنه به اعضای انجمن از طریق صندوق قرض الحسنه انجمن نابینایان ایران.

7) ارائه کمک های نقدی و غیرنقدی – تهیه جهیزیه – اهدای ارزاق عمومی توسط شورای بانوان انجمن.

8) تهیه وسایل آموزشی و کمک آموزشی ویژه نابینایان و ارائه به آنان.

9) پیگیری برنامه های مناسب سازی معابر و اماکن عمومی به منظور سهولت دستیابی افراد نابینا و کم بینا به اماکن عمومی.

10) پیگیری مجهز نمودن مراکز فرهنگی و کتابخانه های دانشگاه ها به رایانه و وسایل نوشتاری ویژه  افراد نابینا و کم بینا.

11) همکاری با سایر سازمان های مردم نهاد و معلولان داخلی و بین المللی به منظور بهره برداری از تجارب و آخرین فناوری های روز در راستای اهداف انجمن.

12) برگزاری جشنواره های علمی و فرهنگی و تشکیل نمایشگاه در مناسبت های ملی و ایام ویژه معلولین.

13) پیگیری و اقدام در خصوص رفع مسائل و مشکلات نابینایان در زمینه مسکن به صورت مستقیم و غیر مستقیم.

الف- خدمت مستقیم: ساخت پنج مجتمع مسکونی که شامل 138 واحد مسکونی در تهرانسر و کیان شهر می باشد.

ب- خدمات غیر مستقیم: معرفی افراد تحت پوشش به نهاد و ارگان ها برای تهیه مسکن.

14) جلب مشارکتهای افراد خیر در زمینه های گوناگون از قبیل مادی و معنوی و تخصصی به منظور نیل به اهداف و برنامه های مورد نظر.