جادوی اصوات در بازی اندرویدی آدیو ویزاردز

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

 

بازی‌های اندرویدی بالاخص آنها که برای نابینایان و به صورت صوتی طراحی شده‌اند، قرار نیست خیلی داستان پیچیده‌ای داشته باشند. هدف بیشتر این است که کاربر مدتی در دریای اصوات غوطه‌ای بخورد و کمی هم عکس‌العمل‌های سریعش را در هنگام کار با صفحات لمسی به رخِ خودش یا شاید کمی هم بقیه کاربران بکشد. این، حکایتی است که در باره بازی اندرویدی این شماره از مجموعه پست‌های «بازی‌باز» هم صدق می‌کند.

«آدیو ویزاردز»، [1]نام بازی جذابی است که این بار به سراغ آن رفته‌ایم. یک بازی ساده و سرگرم کننده که قیمتش حدود پنج دلار است اما اگر با ما همراه بشوید می‌توانید آن را به رایگان دریافت کنید. این بازی را یک گروه طراح بازی‌های صوتی ویژه نابینایان به نام «مای ترو ساوند» [2]طراحی کرده است. یکی از مواردی که دستمایه مباهاتِ طراحان بازی شده، کیفیت قطعات موسیقی و صدا‌هایی است که در آن به کار رفته است. به گفته برنامه‌نویس‌های بازی، در ساخت موسیقی‌های آدیو ویزاردز از موزیسین‌های نابینا بهره گرفته شده است. اگر با پادکست صوتی بازی‌باز که در انتهای همین نوشته قابل شنیدن خواهد بود همراه شوید می‌توانید نمونه این صدا‌ها و قطعات موسیقی را بشنوید.

قصه آدیو ویزاردز از این قرار است که بازیکن، باید از اول تا آخر مشغول خنثی کردن خطراتی باشد که از سوی حریف به سمتش سرازیر می‌شود. در این بازی، ما با خطراتی از سوی عناصر چهار‌گانه معروف مواجهیم؛ البته در انتخاب این عناصر، یک اعمال سلیقه قرن بیست و یکمی هم پیش آمده و آن هم این است که الکتریسیته را جایگزین «باد» کرده‌اند؛ بنا بر این، در این بازی عناصر چهار‌گانه ما عبارت خواهند بود از: آب، آتش، خاک و الکتریسیته.

در آدیو ویزاردز، هر یک از عناصر چهار‌گانه، به شکل یک خطرِ کشنده، به شما نزدیک می‌شوند و کاری که شما باید به عنوان بازیکن انجام دهید این است که به سرعت، با گوش دادن به صدایی که می‌شنوید، نوع خطر را تشخیص دهید و به اصطلاح ضدش را انتخاب کنید و به سمت خطر پرتاب کنید تا آن را خنثی کنید. هر کدام از خطر‌هایی که به سمت شما پرتاب می‌شود، به مثابه یک تیغ دو لبه عمل می‌کند و یکجا ممکن است شما را بکشد اما در جایی دیگر احتمال دارد بتواند نجاتتان بدهد. در این بازی، خاک، الکتریسیته را خنثی می‌کند. الکتریسیته، خطر آب را از بین می‌برد و آب، آتش را خاموش می‌کند و آتش هم ضدِ خاک است.

روش انجام این بازی که البته در نسخه صوتی «بازی‌باز» هم به تفصیل به آن پرداخته‌ایم، بسیار ساده است؛ کافی است یک هدفون توی گوشتان بگذارید و تاکبک را قطع کنید و وارد صفحه بازی شوید. باید منتظر بمانید تا ببینید کدام یک از خطرات به شما نزدیک می‌شود. بسته به نوع صدا، می‌توانید نوع خطر را تشخیص دهید. آب، آتش، خاک و الکتریسیته، هر یک با گونه خاصی از هشدار صوتی به سمتتان پرتاب می‌شود. به محض نزدیک شدن صدا، باید با کشیدنِ انگشت بر روی صفحه، اول عنصر خنثی کننده را انتخاب کنید. برای انتخاب هر یک از عناصر، یک شکل خاص از کشیدن انگشت در نظر گرفته شده است. بعد از انتخاب، انگشت را به چپ می‌کشید و با این کار، عنصرِ خنثی کننده را به سمت عنصر کشنده پرتاب می‌کنید. اگر بتوانید به درستی از پس انجام این کار برآیید، خطر برطرف می‌شود و باید منتظر خطر بعدی بنشینید اما اگر در هر یک از مراحل کار اشتباهی رخ دهد، خطری که به سمتتان پرتاب شده، شما را خواهد کشت. با مرگ شما، بازی به پایان می‌رسد. تا زمانی که زنده‌اید و مشغول خنثی کردن خطرات، بازی به همین منوال ادامه می‌یابد و خبری از رفتن به مراحل بعد هم در کار نیست چون این بازی اساساً مرحله بعدی ندارد.

شما می‌توانید فایل نصبی بازی آدیو ویزاردز را از این لینک بارگیری کنید. البته نصب این پرونده برای انجام بازی کافی نیست و شما به داده‌های این بازی هم احتیاج دارید که ما آن را هم از این طریق در اختیارتان گذاشته‌ایم. بعد از بارگیری، فایل را از حالت فشرده خارج کنید و سپس پوشه‌ای را که مشاهده می‌کنید، به پوشه OBB در پوشه اندروید منتقل کنید. اندروید، نام پوشه‌ای است که با رفتن به فایل‌های شخصی و انتخاب حافظه دستگاه، قابل مشاهده خواهد بود.

در پادکستی که در انتهای همین پست درج شده، نحوه انجام بازی و نصب، راه‌اندازی و تنظیمات آن به صورت مفصل مورد بررسی قرار گرفته است. یک ربع برای شنیدنش وقت بگذارید. البته با این قید که چه هنگام شنیدن پادکست و چه در زمان انجام بازی، سعی کنید حتماً هدفون یا هندزفری را بر گوشتان داشته باشید. اگر از بازی‌هایی که در این سلسله نوشته‌ها معرفی می‌شود رضایت دارید، نوشته‌ها و پادکست‌ها را با سایر دوستان نابینایتان هم به اشتراک بگذارید.

 

[1] Audio Wizards

[2] MyTruSound