تنازع برای بقا در بازی بی‌نام

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

 

 

این ماه علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، گویا از انتخاب خودش خیلی راضی بوده چرا که در ابتدای نسخه صوتی بازی‌باز، این بازی را یکی از بهترین بازی‌هایی که تا به حال تجربه کرده قلمداد می‌کند. بازیِ انتخابی علیرضا اسمش «اوه شِت» [1]است. اگر معنی نامش را می‌دانید که هیچ؛ اگر نه، ما را از ترجمه آن معذور بدارید و در صورت علاقمندی، خودتان به اولین فرهنگ لغتی که دم دستتان است مراجعه کنید.

سازنده این بازی، برنامه‌نویس و بازی‌سازی آمریکایی به نام «استیون دی» [2]است. سری زدیم به صفحه این بازی در وبسایت جناب استیون و توضیحاتی را که در‌باره‌اش نوشته از نظر گذراندیم؛ او در خصوص ایده بازی اینطور توضیح می‌دهد که ظاهراً یک بازی صوتی محبوب وجود داشته به نام «کرِیزی پارتی» [3]این بازی مبتنی بر مبارزات کارتی بوده اما در دل آن حدود دویست بازی کوچک دیگر هم تعبیه شده بوده که کاربران می‌توانستند فردی یا جمعی هر کدام از آنها را انجام دهند. «باران کریستالی» [4]یکی از همین دویست مینی بازی بوده که قصه‌ای داشته با این مضمون که قطعات کریستالی از آسمان بر زمین می‌بارند و برخی از آنها حاوی امتیازاتی برای بازیکن هستند. کاربر باید ضمن دور نگه داشتن خودش از خطرِ برخورد کریستال‌ها، آنهاییشان را که حاوی امتیاز است شکار کند. بازیِ مورد نظر علیرضا و استیون، از روی این بازی ساخته شده است. این بازی در رده بازی‌های «جمعآوری و بقا» [5]طبقه‌بندی می‌شود؛ به این معنا که چیز‌هایی برای شکار کردن در برنامه گنجانده شده که شما باید ضمن جستجو و یافتن آنها، جانتان را هم از خطرات احتمالی محافظت کنید.

در بازی «اوه شت»، بر خلاف «باران کریستالی»، بلا فقط از آسمان بر سرتان نازل نمی‌شود؛ بلکه میدان این بازی گسترش یافته و شما افزون بر بلایای آسمانی، با بلا‌هایی از زمین و مافیها هم مواجه خواهید بود. از آن جمله اینکه تعدادی چاه بر سر راه شما قرار می‌گیرد که باید از روی آنها بپرید یا اینکه توپ‌هایی سر راهتان سبز می‌شوند که به سمتتان شلیک می‌کنند و شما باید آنها را خنثی کنید. در طول بازی انواع امکانات و ابزار‌ها برای پوشاندن چاه‌ها و خنثی‌سازی توپ‌ها در اختیارتان قرار گرفته است. همچنین از آسمان هم بر سرتان «قدرت» [6]می‌بارد و کافی است بلد باشید آنها را به نفع خودتان مصادره کنید. در مقاطعی از بازی هم شرایطی برای شما فراهم می‌شود که شکست‌ناپذیر بشوید.

انجام این بازی مستلزم داشتن حضور ذهن و سرعت عمل بالا است. باید تلاش کنید تا می‌توانید نمیرید و بیشترین امتیاز را هم برای خودتان ذخیره کنید. امتیازات شما در یک صفحه اینترنتی ثبت می‌شود و می‌توانید با سایر بازیکن‌ها هم در جمع امتیازات رقابت کنید. همچنین چند ترفند برای شکست‌ناپذیری هم در دل این بازی گنجانده شده که نه علیرضا و نه استیون اشاره‌ای به آنها نکرده‌اند و آن را به ید با کفایت خودتان سپرده‌اند تا بگردید و پیدایشان کنید.

ما برای مخاطبان مانا فقط یک نسخه از این بازی را قرار داده‌ایم که می‌توانید از اینجا دانلود کنید اما چنانچه به صفحه این بازی در وبسایت استیون مراجعه کنید، دو نسخه دیگر هم در اختیار علاقمندان قرار داده شده است؛ یکی نسخه‌ای است که از قابلیت استفاده از کد‌های تقلب برخوردار است و دیگری هم نسخه‌ای است که به کاربران امکان می‌دهد صدا‌های بازی را به دلخواه خودشان ویرایش کنند. استیون خودش دو سه نسخه ویرایش شده را هم در سایتش قرار داده است. در پایان این نوشته قویاً توصیه می‌کنیم صحبت‌ها و آموزش‌های علیرضا را که در قالب یک فایل صوتی در انتهای همین پست منتشر شده بشنوید. با تأکید بر این نکته که مثل دفعات قبل حتماً سعی کنید موقع شنیدن پادکست علیرضا یا انجام بازی، هدفون بر گوش داشته باشید. همچنین اگر بعد از شنیدن پادکست بازی‌باز دوست داشتید بازی «اوه شت» را تجربه کنید، آن را از اینجا دانلود کنید. پرونده‌ای که دانلود خواهید کرد یک پرونده فشرده [7]است. آن را از حالت فشرده خارج کنید و روی فایل ای‌اِکس‌ای (EXE) اِنتِر بزنید. بازی به شکل پرتابل طراحی شده و نیازی به نصب ندارد.

[1] Oh Shit

[2] Steven D

[3] Crazy Party

[4] Crystal Rain

[5] Survival mode collectathon

[6] PowerUp

[7] ZIP