برنامه‌نویس، اسیر چنگال ویروس‌ها

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

 

 

 

در این شماره از مانا، علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، یک بازی پیچیده و کمی دشوار را برای معرفی انتخاب کرده است. «ماجراجویی در سی»، [1]نام بازی انتخابی او است. این بازی در رده بازی‌های اکشن طبقه‌بندی می‌شود. قصه‌اش از این قرار است که شما به عنوان بازیگر در حال بازی نقش یک برنامه‌نویس هستید؛ برنامه‌نویسی که از قضای روزگار ویروسی در رایانه‌اش رخنه کرده و تهدیدش می‌کند که می‌تواند از ورای رایانه او، کل دنیا را به نابودی بکشاند. شما باید بتوانید نقشه ویروس را نقش بر آب کنید و در بخش‌های گوناگون رایانه بچرخید و ویروس‌ها و موانعی را که سر راهتان قرار می‌گیرد نابود کنید. برای این کار ابزار‌ها و روش‌های متفاوتی در اختیارتان قرار گرفته است. از نظر سلاح، طراح بازی اینطور تأمینتان کرده که یک چاقو و یک اسلحه لیزری در اختیارتان قرار داده است. اسلحه لیزری برای کار کردن نیاز به باطری دارد و طبعاً هر بار که از آن استفاده کنید، کمی از باطری را هم مصرف کرده‌اید. البته جای نگرانی نیست؛ چرا که شما می‌توانید در بخش‌های مختلف بازی، باطری لیزر را شارژ کنید. شما همچنین می‌توانید در مواقع خطر یا مواجهه با موانع کار‌هایی نظیر دویدن یا پریدن را هم انجام دهید. یا به طور مثال در بخش‌هایی از بازی به یک دیوار بر‌خواهید‌خورد که در این شرایط هم می‌توانید خم شوید و از شکافی که در قسمتی از دیوار وجود دارد عبور کنید. صخره، دیگر مانعی است که سر راهتان سبز می‌شود. با مشاهده این مانع هم باید بتوانید از رویش بپرید.

از آنجا که بازی مورد بحث ما مرتبط با رایانه است، به جای سکه، هر بار که با مانع یا ویروسی برخورد می‌کنید و موفق به نابود کردنش می‌شوید، بسته به آنچه که نابود کرده‌اید، چند «بیت» جایزه می‌گیرید. بیت‌ها را برای خودتان نگه‌دارید تا کاربردشان را کمی بعد برایتان توضیح دهم. شما همچنین در طول بازی با هدیه‌هایی هم مواجه خواهید شد که میزان سلامتیتان را افزایش خواهد داد یا جانی به جان‌هایتان خواهد افزود. مشاهده میزان سلامتی، تعداد جان، باطری لیزر و بسیاری موارد دیگر مستلزم آشنایی با میانبر‌های بازی است که علیرضا آنها را به بهترین شکل ممکن در نسخه صوتی بازی‌باز توضیح داده است. بازی به یک فروشگاه مجهز شده و شما می‌توانید در این فروشگاه، ابزار‌هایی را تهیه کنید که در پیش بردن جریان بازی کمکتان می‌کند. اگر بازی‌باز باشید حتماً تکلیف بیت‌هایی که در بالا توضیح دادیم برایتان روشن شده است. شما می‌توانید آنها را در این فروشگاه خرج کنید.

این بازی چهارده مرحله دارد. از آسانترین مرحله شروع می‌شود و رفته رفته دشوار‌تر می‌شود. البته یک قابلیت جالب هم در این بازی گنجانده شده که به کاربران امکان می‌دهد به میل و سلیقه خودشان یک مرحله طراحی کنند و آن را انجام دهند یا از طریق امکاناتی که در بازی گنجانده شده آن را با سایر بازیکنان به اشتراک بگذارند. نکته دیگری که لازم است بدانید این است که می‌توانید با فشردن کلید‌های ترکیبی شیفت و حرف o وارد بخش تنظیمات بازی شوید و ضمن مشاهده و شخصی‌سازی تنظیمات، راهنما‌های بازی را هم مطالعه کنید.

از جمله جذابیت‌های دیگر این بازی، موسیقی‌های استفاده شده در آن است. در این بازی تماماً از موسیقی‌های به اصطلاح هشت بیتی استفاده شده است. این نوع از موسیقی‌ها برای متولدین دهه هفتاد به قبل جنبه نوستالژیک دارد؛ چرا که در دستگاه‌هایی نظیر آتاری و کمودور ۶۴ که روزگاری از کنسول‌های پیشرفته بازی محسوب می‌شدند از این قبیل موسیقی‌ها استفاده شده بود. شما می‌توانید به سادگی زدن چند دکمه، بازی را شروع کنید؛ چرا که این بازی به شکل قابل حمل طراحی شده و نیاز به نصب ندارد و همین که پرونده را بارگیری و از حالت فشرده خارج کنید می‌توانید با یافتن و اجرای فایل AAC.EXE آن را راه بیندازید. حجم بازی چیزی حدود ۱۸۳ مگابایت است که می‌توانید از اینجا آن را بارگیری کنید. همچنین مثل همیشه توصیه می‌کنیم هدفونی روی گوشتان بگذارید و نسخه صوتی بازی‌باز را هم گوش کنید تا با فضای بازی و کلید‌های میانبر آن آشنا شوید. اصولاً انجام این قبیل بازی‌ها بدون راهنمایی معمولاً کار ساده‌ای نیست و خوشبختانه علیرضا، وظیفه راهنمایی مخاطبان بازی‌دوست مانا را به خوبی در نسخه صوتی بازی‌باز به انجام رسانده است. اگر اهل گوش کردن به پرونده‌های صوتی از طریق پخش کننده‌های بر‌خط نیستید و دوست دارید آنها را ابتدا بارگیری کنید و بعد با پخش کننده دلخواه خودتان بشنوید همین حالا روی این لینک بزنید تا بارگیری پرونده صوتی بازی‌باز شروع شود.

[1] Adventure at C: