باران خون در بازی‌باز

علیرضا نصرتیعلیرضا نصرتی: گیمر نابینا

 

 

از بام تا شام، کم خبر کشت و کشتار و مرگ و خونریزی می‌شنویم و می‌خوانیم، علیرضای بازی‌باز هم این میان برای این شماره از مانا یک بازی با محوریت تیر‌اندازی و کشتار را برایمان به ارمغان آورده است. او این بار یک بازی در سبک «تیر‌اندازی اول‌شخص» [1]یا اف‌پی‌اس (FPS) را برای معرفی به مخاطبان بازی‌دوست مانا برگزیده است. همانطور که از اسم این زیر‌گونه مشخص است، بازی‌های اف‌پی‌اس بر مبنای یک شخصیت اصلی شکل می‌گیرد که انواع اسلحه در اختیارش قرار می‌گیرد و باید دوره بیفتد و دشمنان را به انحا گوناگون از سر راه بردارد. بازی انتخابی علیرضا البته در زیر‌گونه «دید از کنار» [2] هم طبقه‌بندی می‌شود. البته با ذکر این نکته که «دید از کنار» در بازی‌های نابینایی طبیعتاً با آنچه که عرفاً در این ژانر طبقه‌بندی می‌شود تفاوت دارد؛ چه، در بازی‌های نابینایی خبری از تصویر نیست و صرفاً صدای دو بُعدی است که تجربه دید از کنار را در اختیار بازیکن نابینا قرار می‌دهد. در حقیقت در بازی‌های دید از کنارِ نابینایی، صدا‌ها به صورت دو بُعدی و از چپ به راست طراحی می‌شود. سخن را کوتاه کنیم و جستار درباره هر یک از اصطلاحاتی که در بالا به اختصار توضیح داده شد را به مخاطبان علاقمند وا‌بگذاریم و ببینیم علیرضا برایمان چه تدارک دیده است.

علیرضا این ماه بازی «دِ بلاد رِین» [3] را برای معرفی انتخاب کرده است. یک بازی سبک و کم‌حجم که احتمالاً با ضعیف‌ترین رایانه‌ها هم قابل انجام است. طبیعتاً وقتی صحبت از رایانه می‌شود، نیاز به یادآوری نیست که بازی برای ویندوز طراحی شده است. درست معلوم نیست «دِ بلاد رِین» را چه شخص یا گروهی طراحی کرده است؛ اما از سر و وضع بازی و محتوای متنی به کار رفته در آن اینطور بر‌می‌آید که طراحانش احتمالاً می‌توانند روس باشند. پرونده فشرده بازی را که بارگیری و از حالت فشرده خارج کنید، یک پرونده متنی را مشاهده خواهید کرد که به انگلیسی و روسی، کلید‌های مورد نیاز برای انجام بازی را فهرست کرده است. یک پرونده اجرایی هم قاعدتاً در بسته مورد نظر گنجانده شده تا شما با باز کردنش بتوانید بازی را نصب کنید. نصب بازی، به خودی خود گرفتاری خاصی ندارد اما اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید احتمالاً با صحنه‌ای مواجه خواهید شد که «ویندوز دیفِندِر»، [4] فایل اجرایی را ویروس تشخیص داده و آن را قرنطینه کند. بنا‌بر‌این بهتر آن است که پیش از خارج کردن پرونده از حالت فشرده، فکری به حال این رفتار دیفِندِر بکنید.

همانطور که گفتیم، در این بازی شما باید دشمنانتان را با هر وسیله ممکن به قتل برسانید؛ بکشیدشان، منفجرشان کنید، به آسمان بفرستیدشان یا حتی دل و روده‌شان را سفره کنید. کشتن هر کدام از دشمنان، یک تجربه به تجربیاتتان اضافه می‌کند. وقتی به اندازه کافی تجربه کسب کردید، می‌توانید یک مرحله بالاتر بروید. هر کدام از مراحل را که پشت سر می‌گذارید، در مراحل بعد، با شکل تازه‌ای از دشمن مواجه می‌شوید که باید از سر راه بردارید. یک فروشگاه هم برای بازی در نظر گرفته شده که هر‌بار که بازی را باز می‌کنید، مکانش تغییر می‌کند و باید خوش‌شانس باشید تا به پست شما بخورد. در طول بازی با کشتن هر کدام از دشمنان تشویق‌های دلاری در اختیارتان قرار می‌گیرد که می‌توانید آن را در فروشگاه برای خرید سلاح‌های جدید یا مهمات خرج کنید. مرحله ۱۰ را که با موفقیت پشت سر بگذارید، امکان استفاده از کد ترفند یا تقلب برایتان فعال می‌شود. در مکانی با مختصات ۵۵۰، ۰، امکان استفاده از کد ترفند فراهم شده است.

همانطور که گفته شد، برای نصب و راه‌اندازی بازی، به جز مسئله دیفِندِر، با مشکل دیگری مواجه نخواهید شد. بازی را که برای اولین بار باز کنید، از شما خواسته می‌شود که زبان را انتخاب کنید و طبعاً شما احتمالاً انگلیسی را انتخاب خواهید کرد. البته ذکر این نکته هم ضروری است که فایلی هم جهت ترجمه پیغام‌های بازی در بسته‌ای که در اختیارتان قرار گرفته وجود دارد که چنانچه کسی حس و حالش را داشته باشد می‌تواند به کمک آن این بازی را برای فارسی‌زبانانی که انگلیسی نمی‌دانند، به فارسی برگرداند. طبق معمول توصیه ما به شما این است که نسخه صوتی بازی را بارگیری کنید و پای آموزش علیرضا بنشینید تا هم قصه و هم میانبر‌های بازی دستتان بیاید. با توجه به استفاده از تکنیک صدای دو بُعدی در طراحی بازی «دِ بلاد رِین»، بهتر آن است که چه در وقت گوش کردن به صحبت‌های علیرضا و چه در زمان انجام بازی، از هدفون یا بلندگوی استریو استفاده کنید. شما می‌توانید نسخه صوتی بازی‌باز را از اینجا و خود بازی را هم از این لینک دانلود کنید.

[1] First person shooter

[2] Side Scroller

[3] The Blood Rain

[4] Windows Defender