نگاهی به امکانات تازه برجسته‌نگار هوشمند همراه

حالا دیگر چهار سال است که از تولید اولین تبلت بریل ویژه نابینایان می‌گذرد. دستگاهی که اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۶ توسط شرکت دانش‌بنیان پکتوس در ایران برای نابینایان تولید شد و سال ۱۳۹۷ با نام برجسته نگار هوشمند همراه روانه بازار شد. نیاز دانشجویان، دانش‌آموزان، فارغ‌التحصیلان و شاغلان نابینا به وسیله‌ای سبک و قابل‌حمل بدون نیاز به اتصال به رایانه و با بیشترین سهولت استفاده در اماکن مختلف، برای انجام اموری همچون: مطالعه، یادداشت‌برداری، تهیه‌متون و گزارش‌ها و… به‌صورت صوتی و بریل، از ضرورت‌های تولید این دستگاه در ایران است.

به گزارش آتیه‌آنلاین، تهیه این محصول‌کاربردی برای نابینایان از سال ۱۳۹۷ با افزایش قیمت قطعات الکترونیکی و افزایش چندبرابری قیمت ارز، اگرچه برای بسیاری از آسیب‌دیدگان بینایی دور از دسترس شده است، اما آنها که در حال‌حاضر از برجسته‌نگار هوشمند استفاده می‌کنند، معتقد هستند  بروزرسانی‌هایی که اخیراً برای این تبلت بریل ویژه نابینایان ارایه شده است، قابلیت‌های آن برای نابینایان را افزایش داده است. بهبود منوی کاربری تنظیمات و امکان انتخاب خروجی هشت‌نقطه یا شش‌نقطه به دلخواه کاربر، پشتیبانی فایل‌خوان از کوتاه‌نویسی زبان انگلیسی در بخش خروجی بریل، تغییرات در خروجی بریل قرآن و اضافه‌شدن امکانات جدید به این نرم‌افزار، ارایه درایورهای جدید برای جاز سازگار با جاز ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، به‌روزرسانی ادان NVDA سازگار با آخرین نسخه این صفحه‌خوان و ضبط یک خودآموز صوتی کامل برای معرفی کار با اپلیکیشن‌های مختلف برجسته‌نگار هوشمند و آموزش‌کار با برنامه‌های آن، از جمله بروزرسانی‌های جدیدی بوده است که اخیراً برای کاربران نابینا ارائه شده است.
برجسته‌نگار هوشمند ابزاری کاربردی برای یادگیری خط بریل
عباس که خود از نابینایان ساکن در استان سیستان و بلوچستان است، به آتیه‌آنلاین می‌گوید: در استان ما مجموعا ۶ دستگاه برجسته‌نگار که دو دستگاه آن در چابهار، یک دستگاه در هامون و ۳ تبلت بریل هم در شهر زاهدان هوشمند در حال‌استفاده است.
او اضافه می‌کند: این تبلت برای نوآموزانی که می‌خواهند خط بریل را یاد بگیرند بسیارمفید است و سلول‌های بریل‌الکترونیک بسیار با دوام‌تر از کاغذهای بریل است که با چندبار خواندن نوشته‌های آن پاک می‌شود.
عباس در ادامه اتصال این دستگاه به لپ‌تاپ و کامپیوتر را یکی دیگر از مزیت‌های آن عنوان می‌کند و می‌گوید: با درایورهای اخیر پوشش بهتری در زمان استفاده با رایانه وجود دارد و من برای تایپ و ویراستاری متن از برجسته‌نگار هوشمند استفاده می‌کنم.
وی در پایان با گله از مسوولان می‌گوید: انتظار داریم دولت‌مردان شرایطی را فراهم کنند تا تعداد بیشتری از این دستگاه‌ها در اختیار نابینایان در استان سیستان و بلوچستان قرار گیرد.
کاربرد مفید اتصال برجسته نگار هوشمند به کامپیوتر
مریم یکی دیگر از کاربران برجسته‌نگار هوشمند است. او که در تهران به عنوان مترجم فعالیت می‌کند می‌گوید: برای یادداشت‌برداری‌های روزانه و نوشتن در کلاس‌های دانشگاه از این دستگاه استفاده می‌کنم.
این مترجم یکی دیگر از کاربردهای مفید برجسته‌نگار هوشمند را اتصال آن به عنوان نمایشگر بریل به کامپیوتر مطرح می‌کند و می‌گوید: این اتصال این امکان را فراهم می‌کند که متون خود را به زبان فرانسه و انگلیسی مطالعه کنم.
مریم ادامه می‌دهد: از زمانی که قابلیت‌کوتاه‌نویسی انگلیسی به نت‌تیکر اضافه شده است، دیگر نیازی نیست دستگاه خود را به کامپیوتر متصل‌کنم.
این مترجم نابینا از اتصال مستقیم به وای‌فای و داشتن مرورگر اینترنت به عنوان یکی دیگر از قابلیت‌های جدیدی این دستگاه به نیکی یاد می‌کند و معتقد است که کاربردهای این تبلت را دوچندان کرده است.
برجسته‌نگار هوشمند ابزاری مفید برای پژوهشگران قرآنی
امیرکه خود دانش‌آموخته رشته ادبیات عرب و از استفاده‌کنندگان نرم‌افزار قرآن برجسته‌نگار هوشمند است نیز می‌گوید: به نظرم، نگارش‌جدیدی که از نرم‌افزار قرآن در برجسته نگار هوشمند ارایه شده، بسیار از نسخه قبلی بهتر است. اضافه شدن امکان تشخیص جزء، حزب و صفحه، ضمن افزایش امکانات نرم‌افزار قرآن، کیفیت و کاربرد آن را بهبود زیادی بخشیده‌است؛ به ویژه آنکه مشخص شدن محدوده صفحات هم برای کسانی که کار پژوهش در قرآن را انجام می‌دهند و همچنین برای حافظان قرآن، امکان بسیارمفیدی است.
وی اضافه می‌کند: تا جایی‌که اطلاع دارم، تاکنون در قرآن‌های بریل این امکان وجود نداشته‌است. نرم‌افزار قرآن باامکاناتی‌همچون جستجو در آیات و سوره‌ها و ارائه همزمان ترجمه‌های فارسی و انگلیسی، همچنین مشخص کردن محدوده صفحات و جز و حزب به طور دقیق و نمایش علائم وقف و سجده که در نگارش جدید بریل به آن اضافه شده است، به نظر می‌رسد می‌تواند جانشین تمام قرآن‌های بریلی که تاکنون چاپ شده است بشود.
این تحصیل‌کرده رشته ادبیات عرب ادامه می‌دهد: در نسخه ویرایش ۲ برجسته‌نگار هوشمند، سرعت بالاآمدن ویندوز به زیر سی‌ثانیه کاهش‌یافته است. همچنین، یکی از خواسته‌های قدیمی کاربران هم جامه عمل پوشیده است. در این نسخه از برجسته‌نگار هوشمند، کاربران می‌توانند دستگاه را مستقیماً به شبکه وایفای متصل کنند و با استفاده از مرورگر Mozilla Firefox که در دستگاه گنجانده شده، وب‌گردی کنند. کاری که قبلاً فقط از طریق اتصال به صفحه‌خوان های JAWS و NVDA مقدور بود.
وی تاکید می‌کند:استفاده از اپلیکیشن VLC Music Player به عنوان نرم‌افزار پخش‌کننده صوت و تصویر هم از دیگر قابلیت‌هایی است که به برجسته‌نگار هوشمند اضافه شده است. همچنین کاربران از این به بعد می‌توانند منوی دستگاه را به دلخواه شخصی‌سازی کنند و گزینه‌های پراستفاده را در دسترس بگذارند.
به گزارش آتیه‌آنلاین، برجسته‌نگار هوشمند در سال ۱۳۹۷ به عنوان محصول برگزیده فناوری اطلاعات کشور انتخاب شد و توانست جایزه بهترین طراحی صنعتی آیدیران را از آن خود کند. این دستگاه، علاوه بر اینکه به عنوان یک محصول دانش‌بنیان ثبت اختراع شده‌است، اخیراً توانسته برگزیده اولین دوره جایزه طراحی ایران ۱۴۰۰ شود.

منبع: آتیه آنلاین

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید