ماهنامه مانا شماره هفت: تیر ۱۴۰۰

می‌نویسیم تا در تاریخ به یادگار از ما این بماند که در روزگاری که دیو تاریکی و پلیدی هر روز غصه و درد و گرفتاری تازه‌ای از توبره‌اش برایمان بیرون می‌کشید و در دوره‌ای که حال همه بد بود و کم آبی و قطعی‌های گاه و بی‌گاه برق و کرونای منحوس، رمق را از جان ملتی دزدیده بود، بودند نابینایانی که اتفاقاً به سخت جانیشان این گمان بود و چراغی که از دور‌تر‌ها سو سوی کم جانش کمابیش به چشم می‌خورد، امیدی را در قلبشان زنده نگه می‌داشت و به حرکت و خواندن و شنیدن و دانستن وا‌می‌داشتشان. به پشتوانه مخاطبانمان، در نخستین شماره تابستانه، مانای هفت ماهه را یک قدم هم پیش‌تر برده‌ایم و از این ماه علاوه بر نسخه متنی و الکترونیکی، نسخه صوتی مانا هم در همین صفحه منتشر خواهد شد. مشخصات ماهنامه مانا را به شکل صوتی از اینجا و فهرست مطالب این شماره را هم از اینجا دانلود کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسئول: افراد ناشنوا‌نابینا انسان‌های انگشت‌شمار با مشکلات فراوان

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

6 تیر (27 ژوئن): تولد هلن کلِر، دانشمند، معلم، نویسنده و سخنران برجسته نابینا و ناشنوای آمریکایی است. 37 سال است که برای یادبود نام و خدمات این بانوی نابغه، آخرین هفته ماه ژوئن را به عنوان هفته آگاهی از ناشنوایی‌نابینایی نام‌گذاری کرده‌اند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران: (تیر ۱۴۰۰) + پادکست

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

اعضای انجمن نابینایان ایران و سایر علاقمندان می‌توانند خلاصه‌ای از فعالیت‌های این انجمن در طول تیر ۱۴۰۰ را در ادامه مطالعه کنند. این گزارش توسط مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ارائه شده و نسخه صوتی آن هم در انتهای همین نوشته برای دانلود و شنیدن در اختیار مخاطبان مانا قرار گرفته است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر وبسایت‌های انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی + پادکست

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

چیزی به نهایی کردن این شماره از پیشخوان نمانده بود و همه چیز را جمع و جور کرده بودیم که به ناگاه انتشار ویدئویی از رفیق قدیمی کِنتاکی‌نشینمان جناب «سام سیوی» [1]در کانال یوتوبی‌اش «زندگیِ نابینایی»،[2] مارا واداشت تا دست به تغییراتی در پیشخوان بزنیم که بتوانیم جایی را برای توضیح آنچه سامی جان منتشر کرده باز کنیم. اهمیت محتوای این ویدئو تا به آنجا بود که تصمیم گرفتیم بر صدر این مرقومه ناقابل بنشانیمش.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: نکاتی درباره انتخاب خانه مناسب برای نابینایان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

رضا، ارسلان و محسن با ما از نحوه انتخاب یک خانه مناسب سخن می گویند. از توجه به درون و بیرون خانه؛ از چگونگی برقراری ارتباط با بنگاه و همسایه‌ها؛ از نکات ظریفی که دانستن آن در نحوه انتخاب خانه مفید است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به جدید‌ترین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی: آموزش‌های دوران خردسالی: مشکلات و راهکار‌ها

زهرا همت: روانشناس و آموزگار آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

بینایی نقش بسیار مهمی در تمام جوانب رشد کودکان دارد. مطالعات نشان می‌دهند که کودکان آسیب‌دیده بینایی در مقایسه با همسالان فاقد آسیب بینایی، رشد کندتری دارند. این مطالعات بر نیازهای آموزشی خاص این کودکان و لزوم برنامه‌ریزی آموزشی صحیح برای آنها تأکید دارند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: آموزه‌هایی از یک متخصص توان‌بخشی بینایی: بخش پایانی

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

این ماه، بخش دوم از محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص توان‌بخشی بینایی در قالب یک پادکست تهیه کرده است را به درخواست سردبیر ماهنامه، برایتان تدارک دیده‌ام.

لازم است یادآور شوم در بخش پایانی این مطلب، در مورد بیمه‌های درمان، بیمه‌های تکمیلی و روش جبران هزینه‌ها برای کم‌بینایان در ایالات متحده صحبت شده و از آن‌جا که قریب به اتفاق خوانندگان این مطلب در ایران زندگی می‌کنند، آن بخش را حذف کردم. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه قوانین حمایت از معلولین، بیمه‌های درمانی عادی و تکمیلی و آیین‌نامه‌های داخلی رفاهی محل کار‌تان، آگاهی خود را در مورد این روش‌ها در ایران بالا ببرید.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: بهزیستی نیازمند تحول با رویکردی همه جانبه

محمد کمالی: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون اسبق توانبخشی سازمان بهزیستی کشور

همانند برخی دیگر از سازمان‌ها و نهاد‌های جوشیده از متن انقلاب اسلامی 1357، سازمان بهزیستی را هم می‌توان برآمده از شور انقلابی آن دوران در حوزه اجتماعی دانست. با ادغام 16 سازمان و نهاد – عمدتاً غیردولتی – با مصوبه شورای انقلاب که در تدوین متن آن شهید دکتر فیاض‌بخش نقشی اساسی داشت، سازمانی شکل گرفت تا در دو حوزه مهم امور اجتماعی و امور توانبخشی و حوزه جدید امور شهدا و جانبازان فعالیت‌های خود را به صورت متمرکز و دولتی ارائه کند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل، از نگاه نابینایان شاغل + پادکست

میر‌هادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری پژوهش‌های قرآنی

این ماه، مهمان من کسی است که به خاطر علاقه، مسیر زندگی خود را به سمتی کشاند که بسیار با هم‌سالان نابینایش تفاوت داشت. او به جای نشستن مستمر پشت نیمکت‌های دانشگاه، دست به کیبورد شد و توانست برای خود موقعیت‌های مناسبی در زمینه برنامه نویسی فراهم آورد.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: به مناسبت ۲۷ ژوئن، سالروز تولد هلن کلر

اشرف کریمی: آموزگار آسیب‌دیدگان بینایی، ناشنوا نابینا و دارای ناتوانایی‌های چند‌گانه، دکتری برنامه‌ریزی درسی

از سال 1984 میلادی آخرین هفتۀ ماه ژوئن به مناسبت روز تولد هلن کلر، هفتۀ آگاهی از ناشنوایی‌نابینایی نام‌گذاری شده است تا زمینه‌ای باشد برای افزایش آگاهی جامعه از افراد ناشنوا‌نابینا و توجه به نیازهای خاص آنان. این موضوع دست‌مایۀ یادداشت زیر است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های ضبط کتاب

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی در ادامه می‌توانند فهرستی از آخرین کتاب‌های ضبط شده در مراکز نابینایان را به انتخاب کتابدار نهاد کتاب‌خانه عمومی ایلام، مطالعه کنند. برای دریافت هر یک از این کتاب‌ها می‌توانید به بخش نابینایان در هر یک از مراکز کتابخانه‌ای سر تا سر کشور مراجعه کنید.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: برنامه‌نویس نابینا، اسیر چنگال ویروس‌ها + پادکست

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

در این شماره از مانا، علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، یک بازی پیچیده و کمی دشوار را برای معرفی انتخاب کرده است. «ماجراجویی در سی»، نام بازی انتخابی او است. این بازی در رده بازی‌های اکشن طبقه‌بندی می‌شود. قصه‌اش از این قرار است که…

نسخه صوتی

دیدن نوشته

به قلم شما

در این بخش، یادداشت‌ها و ارسالی‌های مخاطبان مانا با شما به اشتراک گذاشته می‌شود. این بار، یادداشتی از اعظم چلوی، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و مددکار اجتماعی در واکنش به سقوط یک نابینا در پله‌برقی‌های پل عابر و غزلی از بهروز نبی‌زاده، شاعر نابینای اهل ارومیه تقدیمتان شده است.

نسخه صوتی یادداشت

نسخه صوتی غزل

دیدن متن یادداشت

دیدن متن غزل

طنز: پرونده‌ات رو سفت بچسب بهزیستی رو مشکل‌دار فرض نکن

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

در ماهی که گذشت هفته بهزیستی را پشت سر گذاشتیم. اصلاً بهزیستی در کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اینقدر این اهمیت زیاد است که بعد از دهه فجر که ده روز است این مناسبت در کشور هفت روز است و با هفته دولت برابری می‌کند. اصلاً بزرگی در یک جمله به یاد ماندنی گفته است که بهزیستی باید بهزیستی باشد. بهزیستی اگر بهزیستی نباشد دیگر بهزیستی نیست.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری نسخه‌های صوتی و متنی

ویترین، با نگاهی طنز‌آلود، مروری نیم ساعته دارد بر آنچه که هر ماه در قالب مانا منتشر می‌شود.

 

 

 

   حسینی         اوشلی       آذر‌ماسوله

آن را تهیه می‌کنند. ویترین این ماه را می‌توانید از اینجا بارگیری کنید.

مهندس منصور شادکام، هر ماه گزارشی از فعالیت‌های انجمن نابینایان در طول ماه گذشته را در قالب یک فایل صوتی حدوداً ۱۵ دقیقه‌ای در اختیار اعضای انجمن و سایر مخاطبان مانا قرار می‌دهد. اگر به این قبیل گزارش‌ها علاقمند هستید می‌توانید آن را دانلود کنید.

پادکست پیشخوان، جایی است برای مرور نشریات و پادکست‌های انگلیسی‌زبان ویژه نابینایان به میزبانی امید هاشمی و امیر سرمدی. اگر دوست دارید بدانید نابینایان در سایر نقاط دنیا به چه فکر می‌کنند یا به چه کار‌هایی مشغولند، به پادکست پیشخوان گوش کنید.

در پادکست بازی‌باز، علیرضا، گیمر نابینا هر ماه یک بازی مبایلی یا ویندوزی را با شما به اشتراک می‌گذارد. اگر بازی‌باز هستید شاید بهتر باشد بکوشید تا این پادکست را از دست ندهید.

کیست که دغدغه اشتغال نداشته باشد؟ میر‌هادی نائینی‌زاده در پادکست اشتغال، به سراغ نابینایان شاغل در مشاغل مختلف می‌رود و آن شغل و حرفه را از زوایای گوناگون با میهمانش واکاوی می‌کند. میهمان این شماره پادکست اشتغال، یک برنامه‌نویس نابینا است. اگر می‌خواهید بدانید در دنیای برنامه‌نویس‌های نابینا ساعت چند است، به این شماره از پادکست بگو چیست کار گوش کنید.

اگر تا به حال نسخه کامل مانا را فقط در قالب‌های متنی در اختیار داشتید، از این پس می‌توانید آن را به شکل صوتی هم بر روی گوشی‌ها و رایانه‌هایتان در دسترس داشته باشید. نسخه کامل مانا را به شکل یک بسته صوتی و با حجم تقریبی ۷۶ مگابایت از اینجا دانلود کنید. این پرونده به صورت فشرده است و پیش از استفاده باید آن را به کمک نرم‌افزار‌های مدیریت فایل‌های فشرده، از حالت زیپ خارج کنید. همچنین مثل همیشه می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از اینجا دانلود کنید. چنانچه خواننده و شنونده مانا هستید، خرسند خواهیم شد که آن را با سایر نابینایان هم به اشتراک بگذارید.

340 دیدگاه دربارهٔ «ماهنامه مانا شماره هفت: تیر ۱۴۰۰»

  1. درود بر خانم ها روان بخش، مقدم، مومنی، اقبالی، رضوی نیا و آقای سعید. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت همیشگیتون. تحریریه مانا همواره تلاش میکند بروزترین و تخصصی ترین مطالب حوزه نابینایان را تقدیم حضور مخاطبان فهیم بکند. امیدواریم که مورد رضایت شما عزیزان واقع شود.

  1. با تشکر از دوستان زحمت کش در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینا یان ایران
   اتفاق خوب این ماه تهیه نسخه صوتی بود که باعث خوشحالی دوستان نابینا شد و امیدوارم دوستان بیشتری هم در نسخه های بعدی مخاطب ماهنامه مانا شوند .

 1. بسی جای مسرت و خوشحالی است که بر سرویس های ماه نامه ماه به ماه افزوده می شود. این یعنی رو به جلو. از مسئولین تلاشگر و زحمتکش ماه نامه جای تقدیر و تشکر است که غزل بنده را قابل دانسته و در سطون به قلم شما چاپ کرده اند.

 2. انتشار فایلهای صوتی ماه نامه بر مخاطبان آن خواهد افزود، چون تعدادی از نابینایان بی سواد هستند و مدام از ما سؤال می کردند که ما چگونه می توانیم از ماه نامه استفاده کنیم؟

 3. خانم چلبی حق مطلب را جهت حل بعضی از مشکلات جامعه بیان کرده اند.چون هر یک از ما به محز دیدن یک کار خلاف قانون و عرف اجتماعی تذکر بدهیم و مسئول مربوطه را در جریان امر قرار دهیم، بسیاری از اتفاق های ناگوار رخ نمی دهد.

 4. پس یک سال و ادنی برایم مشکل ساز شد ولی جنسیتم را عوضی فرز نکردند و خوشبختانه گم شدن پرونده مددجو در بهزیستی همه جا اتفاق می افتد؟! چون من هم سال ها پیش مبتلا به همین مسئله بودم که دقیقاً به خیر گذشت.

 5. نکته ای که خانم همتی یادش رفته در پژوهشش بیاورد، تشکیل کلاس های آموزشی برای والدین کودک آسیب دیده بینایی از سوی بهزیستی یا آموزش و پرورش استثنایی از بدو تولد تا زمانی که وارد مهد کودک یا پیش دبستان می شود

 6. با سلام و خدا قوت به تیم تلاشگر این مجموعه که هرماه با تلاش های بسیار سعی میکنند این ماهنامه پربار تر شود . همه مطالب عالی هستن و اینکه فایل های صوتی که در کنار مطالب اورده شده دسترسی به مطالب را آسانتر کرده است.

 7. با سلام و احترام
  مطالب مثل همیشه عالی و مفید بود ، مخصوصا قسمت بگو چیست کار که برای اقای آبروشن آرزوی موفق روز افزون دارم. چه خوبه که کسانی باشند که کمک کنند که افراد روشندل بتوانند از استعدادهایشان استفاده کنند.

 8. من سالهاست که با کامپیوتر و فضای مجازی سر و کار دارم. دیدن نکته نظرات حمیدرضا آبروشن این دوست برنامه نویس مرا به رشته برنامه نویسی علاقه مند کرد. از شما هم به خاطر انتشار این ماه نامه تخصصی ویژه نابینایان بسیار تشکر و قدردانی می کنم.

 9. جناب آقای شادکام، مدیر عامل محترم انجمن ایران، با توجه به مشکلات عدیده موجود در زندگی نابینایان خواهش می کنم با بانک مرکزی وارد مذاکره شوید تا وام ازدواج نابینایان را دو برابر نمایند. چون افراد عادی با وسایل و امکانات ساده، حتی بعضی از مواقع با نبود برخی از لوازم مورد نیاز می توانند به زندگی خود ادامه دهند، اما این امر برای زوج های نابینا تا حدی غیر ممکن به نظر می رسد.

 10. جناب آقای سرمدی بنده سؤالی در مورد سامانه خدمات بانکی نابینایان داشتم. از آقای نبی زاده پرسیدم ولی جواب قانع کننده ای دریافت نکردم. از شما می پرسم. ظاهراً سامانه خدمات بانکی نابینایان یکی از بانک ها دارای امضای الکترونیکی است. چرا بقیه این امکان را ندارند؟ چون با وجود امضای الکترونیکی استقلال و کرامت افراد ذی نفع بیشتر حفظ می شد.

  1. درود بر شما. بانک ملی به درخواست خودش، از اسکن اثر انگشت استفاده می کنه و تا اثر انگشت فرد نابینا به صورت الکترونیک اسکن نشه، امکان پرینت از فرم مربوطه امکانپذیر نیست. اما سایر بانک ها چنین درخواستی نداشتند و مهر و امضا به صورت سنتی انجام میشه.
   البته بانک صادرات هم در راستای امنیت بیشتر، از بارکدخوان استفاده میکنه و فردی که فرم بانکی رو پر کرده، میتونه کاغذ رو بر روی بارکد ریدر بذاره تا اطلاعات مهم فرم، به صورت صوتی و بریل بهش نمایش داده بشه که سایر بانک ها این امکان رو نگذاشتند.

 11. سلام عرض ادب با نظر خانم چلبی کاملا موافقم و پیشنهاد میکنم اگر برای عزیزانی که به دلیل این کاستیها قربانی شده اند، و اینک در میان ما نیستند، یک یادبود سالیانه و یا تجمع همنوعان به همراه دعوت از مسوولین شهری در محل حادثه در سالگرد آن اتفاق انجام پزیرد، و نیز رسانه ای کردن این تجمعات میتواند اهمیت این موضوع را در اذهان سیاستگذاران امور شهری بزرگ و حفظ نماید اطاله کلام کردم عذر خواهم

  1. با سلام و خسته نباشید به مجموعه مانا.
   خوشحالم فصل به فصل و ماه به ماه، مطالب جدیدی به ماهنامه مانا اضافه میشه و این نشان از پشتکار و توانمندی افراد نابینا دارد.
   از انتشار فایل صوتی خیلی خیلی خوشحالم. چون خیلی از دوستان ما پیگیر بودند و شرایط برای برخی محیا نبود و عملا دسترسی به مجله نداشتند.
   از لطف و زحمات شما تشکر می کنم
   خداقوت

 12. با سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران مجله وزین مانا کاش همه مسئولین مثل جناب آقای مهندس شادکام گزارشی صادقانه از عمل کردشان هر ماه ارائه میدادن که اگه اینجوری بود حالا خیلی از مشکلات رو نداشتیم با سپاس از شما گرامیان

  1. سلام و خسته نباشید خدمت دوستان زحمت کش مانا و انجمن نابینایان ایران من این ماه اولین بار است که نسخه صوتی مانا را گوش کردم خوشحالم که یک مجله رسمی مختص نابینایان ثبت شده هست
   مطالبش مفید و خیلی کاربردی بود .
   پیشنهادم این است که بخش مسائل حقوقی نابینایان هم داشته باشیم .

 13. سلام و درود بر شما دست مریزاد و خسته نباشید
  در ستون خانه نابینایان متاسفانه درد دل همه افراد نابینا میباشد کاش تمهیداتی صورت میگرفت که افراد نابینا صاحب ملک شوند و از این وضعیت خلاص میشدند .

  1. سلام و هزاران درود بر شما دوست بزرگوار که همیشه زحمت خوندن مجله رو برای مادرتان میکشید. اما خبر خوب اینکه از این شماره به بعد فایل صوتی مجله هم بر روی سایت و کانال قرار گرفته. شما میتونید فایل های صوتی رو برای مادرتون پخش کنید . سپاس از همراهی شما. پیروز باشید.

 14. با سلام و قت بخیر خدمت همگی دست اند کاران این مجله خوب و تخصصی سوالی داشتم درباره ستون افراد نابینا ناشنوا مینی کام رو به چه شکلی میشه تهیه کرد و هزینه ش به چه صورت است، ممنونم

 15. سلام
  در ستون بهزیستی نیازمند تحول
  با در نظر گرفتن خدمات تا به امروز این اداره و نیز تشکر از همه عزیزانی که به جامعه نابینایان خدمت صادقانه داشتند باید گفت که واقعا جای افراد معلول در همه بخش های بهزیستی خالی است

 16. سلام
  با ارزوی موفیت برای همه نابینایان و کم بینایان موفق این مرز و بوم ستون معرفی مشاغل بسیار عالی است و معرفی افراد موفق و چگونگی طی شدن مسیر توسط ایشان راهگشای زندگی بقیه نیز خواند شد به بررسی زندگی افراد موفق استانها نیز بپردازید.

 17. با سلام و خدا قوت به شما عزیزان امید که قوانین به گونه ای رقم زده شود که قشر نابینا و کم بینا دچاره کمترین آسیب شوند مثلا برای اختیار کردن خانه برای نابینایان در هلند خود شهرداریها اقدام میکنند تشکر

 18. با سلام و خسته نباشید و آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون تمامی دوستان
  قسمت زندگی و بگو چیست کار را من بیشتر پسندیدم
  چه خوبه که دوستان آسیب دیده بینایی تجربیات خودشان را با ما به اشتراک می گذارند که خیلی هم مفید و کاربردی است برای ما

 19. با سلام و خدا قوت به نظرم چیزی که بیش از همه می تواند به کودکان نابینا و کم بینا کمک کند علاوه بر استقلال داشتن اعتماد نفسه و این مسئله باعث میشه که آینده بهتری داشته باشند.

 20. با سلام و احترام خدمت شما مانایی های عزیز سپاس از لطف بی دریغ شما ک مطالب ارزشمند و دغدغه هایی که امروزه با ان سروکار داریم را جمع آوری و در اختیار ما گذاشتید، به امید استمرار و مانایی این مجله ارزشمند.

  1. با سلام و آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای دوستان زحمتکش ماهنامه مانا و انجمن نابینایان ایران .
   من اولین بار است که ماهنامه مانا را نسخه صوتیش را گوش دادم و به نظرم مطالبش خیلی مفید بود مخصوصا قسمتهای زندگی و مگو چیست کار و تازه های کتاب .

 21. با سلام و خدا قوت.
  این پیشنهاد رو قبلاً هم دادم خدمتتون.
  مثل اینکه ندیدید یا مصلحت ندانستید.
  پیشنهادم این بود که جهت آشنایی انجمنهای سراسر کشور با هم، هرماه یک مؤسسه معرفی گردد و گزارش فعالیتهاشون را جهت انتقال به دیگران و بهره مندی اعضا ارائه بدهند.

 22. سلام مطالب متناسب سازی شهداری مفید است زیرا همه ما در شهر محل سکونت خود با این مشکلات درگیریم اما مطالبه گری از شهرداری و وادار کردن آن به وظایف خود عزم جدی می طلبد پیشنهاد می گردد این اتفاقات که رخ می دهد از طریق قوه قضائیه وارد شویم تا شهرداری اینقدر بیخیال و بی توجه به نابینایان نباشد.

 23. سلام.
  سپاس از دست اندرکاران پر تلاش ماهنامه.
  واقعا مطالب خوب و مفیدی رو در اختیار ما قرار می دهید.
  از این که بخش “با قلم شما” رو اضافه کردید، واقعا ممنونیم.
  موفق باشید.

 24. سلام من برای اولین بار ماهنامه را مطالعه نمودم و از ستون نگاهی به جدید‌ترین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی: آموزش‌های دوران خردسالی: خیلی خوشم آمد و کاربردی بود لطفا ادامه دهید

 25. با سلام ستون بازیهای کامپیوتری زیاد مناسب نیست زیرا اگر فرد وقت و انرژی خود را برای یادگیری صرف کند خیلی بهتر است کارشناسان می گویند سالانه در ایران میلیاردها ساعت وقت افراد صرف بازیها می شود که در پایان هیچ حاصلی ندارد

 26. جناب آقای شادکام ضمن سلام و عرض ادب و احترام خواهش می کنم از سازمان بهزیستی باقی مانده نوت تیکر هایی را که قولش را داده بودن پیگیری نمایید تا ما هم بتوانیم موقع مراجعه به کتابخانه از این تکنولژی روز بهره مند شویم.

 27. سلام جناب آقای سرمدی، لطفاً در مورد نقاشی نابینایان با یکی از متخصصین این امر مصاحبه کنید تا معلوم شود نابینایی که نمی بیند چگونه نقاشی میکند. نقاشی یک نابینا تا چه اندازه با نقاشی فرد بینا قابل قیاس است؟

 28. جناب آقای سرمدی با سلام و عرض ادب می خواستم خواهش کنم در صورت امکان از طریق انجمن نابینایان ایران و شرکت پکتوس با بانک ها وارد مذاکره شوید تا نابینایان بتوانند با وام قرضالحسنه نسبتاً دراز مدت نوت تیکر بخرند.

 29. باسلام واحترام تشکر از دوستان زحمت کش در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینا یان ایران
  اتفاق خوب این ماه تهیه نسخه صوتی بود که باعث خوشحالی دوستان نابینا وکم بیناشد و امیدوارم دوستان بیشتری هم در نسخه های بعدی مخاطب ماهنامه مانا شوند واین مطالب زیبا ادامه داشته باشد
  شجاعی .هرمزگان.

 30. با سلام و تشکر از ماهنامه تخصصی شما که واقعا مطالب را در طول ماه جمع آوری کرده و در پایان ماه در اختیار ما می گذارد هستند در این بین بدخواهانی که مانع تراشی می کنند تا این ماهنامه چاپ نشود اما شما بزرگواران تمام قدرت تان را جمع کنید و به چاپ ماهننامه ادامه دهید زیرا تنها جایی است که اخبار نابینایان منتشر می شود خدا قوت

 31. با درود تنها مجله تخصصی نابینایان را منتشر کرده اید امیدوارم پرتوان برای نابینایان زحمت بکشید و این کار شما ادامه دارد حتما کسانی هستند که مانع شوند اما شما با پشتکاری که دارید حتما این موانع را پشت سر خواهید گذاشت

 32. با سلام خدمت حامی و ناشران ماهنامه لطفا بخشنامه هایی که مربوط به نابینایان است را در ماهنامه بتدریج معرفی نمایید و ایا اگر امکانش نیست سایتی را معرفی نمایید تا نابینایان بتوانند از حق و حقوق خود آگاه شوند

 33. سلام مطالب این ماهنامه برای ما بسیار مفید است و اطلاعات خوبی به نابینایان می دهد به خصوص آن بخشی که درباره بیمه صحبت میکرد از تمام عوامل این ماهنامه که در راستای ارائه مطالب بهتر تلاش می‌کنند بسیار سپاسگزارم یا علی

دیدگاهتان را بنویسید