ماهنامه مانا شماره 6: خرداد 1400

زمین اگر این نوبت از گردشی را که همین چند ساعت پیش به دور خورشید شروع کرده به پایان برساند، رفاقت ما و شما هم وارد فصل سومش خواهد شد. زمستان و بهار را با شما بودیم و الحق از همراهی بی‌دریغتان بهره‌ها بردیم. شادان از این همراهی، قدم قرص می‌کنیم و به پشتوانه و دلگرمی شما که گرمای آفتاب ظهر تابستان را می‌ماند، در مسیر بهتر شدن به پیش می‌رویم.

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  ششمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسئول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

سیزدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری با همه‌ی حواشی به پایان رسید و دولتی که از ۱۳ مرداد بر سر کار خواهد آمد، با مشکلات فراوانی مواجه است که باید آنها را برطرف کند. به گفته دولت‌مردان فعلی، تحریم‌های آمریکا و عدم فروش نفت و نبود مبادلات بانکی با دنیا، ذخیره ارزی کشور را با بحران جدی روبرو کرده و طبیعتاً یکی از اقشاری که در این بین آسیب بسیاری دیدند، جامعه معلولان کشور بودند. چه آن‌که به علت نداشتن شغل و با وجود تورم افسار گسیخته سفره آنها کوچک‌تر از سال‌های قبل شد و از سوی دیگر به علت افزایش سرسام‌آور تجهیزات کمک توانبخشی و لوازم نگهداری هزینه‌های بسیاری به آنها تحمیل شده است

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (خرداد ۱۴۰۰) + فایل صوتی

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

به سیاق شماره‌های پیشین، مخاطبان مانا می‌توانند گزارشی از مشروح فعالیت‌های انجمن نابینایان ایران در طول یک ماه گذشته را در زیر مطالعه کنند و در صورت تمایل، پرونده صوتی آن را هم با صدای مهندس منصور شادکام، بشنوند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخان: مروری بر پادکست‌ها و نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب‌دیدگان بینایی + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

«نُه، هشت، هفت، شش…»،—صدای شمارش معکوس از گوشی آیفون خانم «جودی دیکسون» شنیده می‌شود. البته جای نگرانی نیست؛ قرار نیست جایی منفجر شود. جودی، ستون‌نویسِ نشریه فناورانه «اکسِس وُرلْد» است که آیفون به دست راهی مرکز تزریق واکسن کووید شده تا یکی از فناوری‌های تازه آیفون برای کاربران نابینا را آزمایش و گزارشش را برای انتشار در این ماهنامه مکتوب کند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: والدین با آسیب بینایی و پیچ حساسی به نام نوجوانی

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

همراهان عزیز! دوران نوجوانی یکی از پیچیده‌ترین دوران‌های تحول انسان است. دوران گذار از کودکی به جوانی.

دورانی که استخوان‌ها رشد می‌کنند؛ بچه‌ها به جنس مخالف تمایل دارند. دورانی که در آن دخترها دوره پردرد عادت ماهانه را تجربه می‌کنند. دردهایی که موجبات فشار‌‌های عصبی را فراهم می‌کند. دوره‌ای که تا سال‌ها در آن، بیش از هر زمان دیگری آنها را به توجه، محبت و مهربانی نیازمند می‌دارد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های حوزه روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس و آموزگار آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

روگردانی از بریل به عنوان ابزار اصلی خواندن و نوشتن در بین نابینایان، بسیار قابل توجه است. بر اساس پژوهش‌های انجام شده در سال ۲۰۱۰ تنها ۱۲ درصد از نابینایان می‌توانستند بریل بخوانند در حالی که این میزان در دهه ۱۹۶۰ میلادی، ۵۰ درصد بوده است. یک بررسی در سال ۲۰۱۵ نیز نشان داده است که تنها ۹ درصد از دانش‌آموزان پایه دوازدهم از خط بریل به عنوان ابزار خواندن و نوشتن استفاده می‌کنند و افرادی که در بدو تولد نابینا نبوده‌اند بیشتر ترجیح می‌دهند به جای بریل از فن‌آوری‌های گویا و محتوای ضبط شده استفاده کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل از نگاه نابینایان شاغل + فایل صوتی

میر‌هادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری پژوهش‌های قرآنی

داوود جعفری، موسیقیدان نابینا، از سن ۷ سالگی و با زدن ساز آکاردئون فعالیت موسیقایی خود را آغاز کرد. وی پس از نواختن ساز‌های ویولن و کمانچه و با دانستن این‌که می‌تواند در رشته موسیقی کلاسیک به تحصیل بپردازد، از سال سوم دبیرستان خود مبادرت به آموختن پیانو کرد. در سال ۱۳۷۹ در رشتهٔ نوازندگی پیانو وارد دانشگاه هنر تهران شد و پس از فارغ‌التحصیلی در دوره کارشناسی، در رشته آهنگسازی موفق به اخذ کارشناسی ارشد شد. در میانهٔ تحصیل خود به خاطر بورس تحصیلی که از دانشگاه موتزارتیوم سالزبورگ در اتریش دریافت کرد راهی آنجا شد

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

این ماه، بخش اول از محتوایی که مدرسه هدلی  در خصوص توان‌بخشی بینایی در قالب یک پادکست تهیه کرده است را به درخواست سردبیر ماهنامه، برایتان تدارک دیده‌ام.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: عملکرد شورای پنجم در حوزه دسترس‌پذیری مبلمان شهری برای معلولان

سید مهدی صادقی مدرس دانشگاه و فعال اجتماعی در حوزه‌ی معلولیت و مدیریت شهری

بی‌شک شهرها را باید نماد عینی عناصر تمدنی بشر دانست و شاید تحولات گوناگون جامعه بشری همچون دانش و تکنولوژی، شهر‌ها را در ابعاد شکلی و ریخت‌شناسی و همچنین محتوایی و فرهنگی و اجتماعی دچار تحولات شگرف با سرعتی وصف‌ناشدنی کرده است. اگر عملکرد اصلی و ویژه معابر، اماکن و در یک کلمه فضاهای شهری را ایجاد بستر مناسب برای تعاملات اجتماعی بدانیم و آن را منوط به امکان حضور شهروندان در جای‌جای آن کنیم، می‌بایست گفت: مهمترین وظیفه مدیران شهری، فراهم آوردن شرایط مطلوب حضور اقشار مختلف جامعه با هدف ایجاد حیات اجتماعی و سرزندگی و نشاط برای بالا بردن کیفیت زندگی فرد‌فرد جامعه است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

معرفی دستچینی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده برای نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

با رفتن به این نوشته می‌توانید دستچینی از آخرین کتاب‌های ضبط شده در مراکز نابینایی را مشاهده کنید. شفیعی، نویسنده این مطلب همچنین فهرستی از مراکز توزیع کتاب ویژه نابینایان در سر تا سر کشور را هم در انتهای سیاهه کتاب‌ها در اختیار مخاطبان مانا گذاشته است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: نجات پاتریک از قلعه مرموز در بازی ویندوزی «دِگِیت» + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

یک مادر که سه روز است کلامی بر زبان نیاورده. نفس‌هایش هم به شماره افتاده و شواهد نشان می‌دهد حال و روزش بی‌اندازه وخیم است. پسر التماس می‌کند مادرش لا‌اقل اسم او را بر زبان بیاورد تا کمی خیالش از بابت سلامتی مادر آسوده شود اما تلاش‌های مادر برای راحت کردن خیال فرزند از بابت سلامتی‌اش بی‌نتیجه می‌ماند. هر کسی در چنین موقعیتی قرار بگیرد، طبیعتاً تصمیمش این خواهد بود که بپرد توی اولین اتومبیلی که دم دستش است و خودش را به اولین طبیب برساند و به بالین مادر بیاورد. پاتریک هم اتفاقاً همین تصمیم را می‌گیرد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: نگاهی به ادوار نمایشگاه تجهیزات توانبخشی سایت سیتی آلمان

اسکندر آبادی: نویسنده و خبرنگار رسانه دویچه وله

امسال بزرگ‌ترين نمايشگاه آسان‌ساز‌های نابينايان و كم‌بينايان به صورت مجازی برگزار شد و جای تازه‌های فنی، كاربردی و بهينه‌سازي‌های معمول هر‌ساله تقریباً در آن خالی بود.

نمايشگاه سايت سيتی كه از سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳) در هتل مجلل “شراتون” فرودگاه شهر فرانكفورت آلمان برگزار مي‌شد، امسال به‌خاطر محدوديت‌های كرونا از ۲۹ تا ۳۱ ارديبهشت (۱۹ تا ۲۱ مِی)، به صورت مجازی برپا شد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: ما نابینایان از رئیس جمهور جدید چه می خواهیم

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

با توجه به این که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و نتیجه ی آن نیز مشخص شد، در این مطلب قصد داریم تا به طور خلاصه بخشی از مطالبات و درخواست‌هایمان را به نمایندگی از جامعه نابینایان به گوش جناب رئیس جمهور برسانیم. البته جا دارد قبل از هر چیز، پیروزی در انتخابات را به جناب رئیس جمهور تبریک بگوییم. اصلاً ما در همان ابتدا در وجنات ایشان رئیس جمهور شدن را دیدیم. اصلاً رئیس جمهور‌های قبل از شما سوء تفاهم بود. ای رئیس جمهور، ای توانمند، ای حلال مشکلات، ای همه‌چیز‌دان، ای که بی تو خودمان را تک و تنها می بینیم، ای یاور همیشه مؤمن، ما شما را خیلی دوست داریم و برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

به قلم شما

این صفحه، مکانی است برای انتشار نوشته‌هایی به قلم مخاطبان مانا. مانا هیچ ویرایش و دخل و تصرفی بر روی نوشته‌ها اعمال نمی‌کند و طبعاً مسؤولیت محتوای نوشته‌ها هم به عهده نویسندگان خواهد بود.

در این شماره، ابتدا نوشته‌ای را از عباس خاک‌سفیدی خواهیم خواند. او مسؤولین را مخاطب گرفته و از مشکلات نابینایان برایشان نوشته است. در ادامه هم «مبینا موسوی»، شاعر جوان نابینا، خوانندگان مانا را به یک غزل ناب و تازه مهمان کرده است. این غزل از سوی شاعر به طور اختصاصی در اختیار ماهنامه مانا قرار گرفته است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و متنی

ویترین مانا جایی است که مخاطبان می‌توانند خلاصه‌ای از محتوای این ماهنامه را

 

 

به قلم شهروز حسینی،  اجرای صنم اوشلی    و تدوین اشکان آذر ماسوله

بشنوند. شما می‌توانید ویترین را از اینجا بارگیری کنید. این لینک هم امکان دانلود گزارش صوتی عملکرد انجمن در خرداد ۱۴۰۰ را به شما خواهد داد. همچنین می‌توانید پادکست پیشخوان را از اینجا و بازی‌باز را هم از این طریق و بگو چیست کار را از این لینک دانلود کنید.
اگر می‌خواهید نسخه متنی مانا را در یک فایل به صورت یکجا بر روی رایانه یا تلفنتان مطالعه کنید، می‌توانید بسته به نیاز یا سلیقه، از نسخه پی‌دی‌اف یا اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید.هم/نین می‌توانید برای دریافت نسخه صوتی ششمین ماهنامه مانا به صورت یکجا و در قالب یک فایل فشرده، اینجا کلیک کنید.

مانا را با دوستانتان هم به اشتراک بگذارید.

171 دیدگاه دربارهٔ «ماهنامه مانا شماره 6: خرداد 1400»

 1. با سلام آیا کسی نیست که از سازمان بهزیستی سوال کند که شما چقدر تخصص داردی که می فرمایید خط بریل برای نابینیان مفید نیست لطفا این را در سایر نشریات دیگر به چالش بکشید تا مسئول مربوطه نظریه خود را پس بگیرد

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان پر تلاش و زحمت کش ماهنامه مانا .
   برای من مطالب قسمتهای پزشکی و سلامت و آخرین پژوهشهای روانشناسی در باره افراد آسیب دیده بینایی و همچنین مبلمان شهری مفید بود .

 2. با درود سوی سخن با وزیر بی اطلاع بهداشت و مجموعه بی اطلاع آنها از وضعیت نابینایان است که این افراد حتی قدرت تصور را هم ندارند که چشمانشان را ببندند و بعد دنبال چیزی بگردند که تفاوتی بین نابینایان قائل نیستند این جای بسی تاسف برای یک مجموعه ای که با معلولین سر و کار دارد

 3. سلام و درود بر حامی و انجمن محترم مطالب سرویس زندگی در مورد نوجوان و جوان مفید بود لطفا از این مطالب بیشتر گذاشته شود زیرا با ماندن فرزندان در خانه چالشهایی بین والدین ایجاد می شود

 4. با سلام و احترام به شما همراهان عزیز!
  با توجه به این که در چند شماره اخیر پیام هایی از سوی دانش آموزان عزیز مبنی بر تأخیر در دریافت کتاب های درسی داشتیم، لازم دیدم توضیحاتی را در اینجا ارائه دهم.
  1 فهرست کتابهای بریل و گویای مورد درخواست توسط مدیر یا معاون مدرسه ویژه در ماه های اردیبهشت و خرداد به کارشناس مربوطه در اداره استثنایی استان تحویل داده می شود.
  مثلاً دو سری پایه اول، چهار سری پایه دوم، سه سری پایه سوم، و….
  چنانچه والدین نابینا برای هدایت فرزند بینای خود نیاز به کتاب بریل داشته باشند، درخواست خود را به نزدیک ترین مدرسه استثنایی محل زندگی خود مطرح می کنند تا یک سری کتاب به کتاب های درخواستی خود در پایه مورد نظر اضافه کنند.
  2 بعضی از مدارس ویژه دارای عنوان پشتیبان نیز هستند. این مدارس علاوه بر تأمین کتاب های دانش آموزان خود، مسئولیت تأمین کتاب های دانش آموزانی را که در مدارس عادی به صورت تلفیقی درس می خوانند، بر عهده دارند.
  این دانش آموزان باید مدرسه پشتیبان خود را بشناسند و نیازمندی های شان را با آنها در میان بگذارند.
  مثلاً در اواخر خردادماه با آنها تماس بگیرند و کتاب های سال آینده را به مدرسه پشتیبان خود یادآور شوند.
  3 در زمانی که سازمان استثنایی تعیین می کند، کارشناسان استان ها فهرست درخواست های خود را به سازمان ارسال می کند.
  4 معمولاً ارسال کتاب ها از مردادماه به ادارات استثنایی آغاز میشود که تقریباً تا آذرماه ادامه دارد.
  5 تفکیک حجم عظیم کتاب های دریافتی بر عهده کارشناس مربوطه در اداره استثنایی می باشد که مطابق درخواست های مدیران کتب را در اختیار آنان قرار می دهد.
  6 هزینه کتاب ها توسط مدیران از دانش آموزان دریافت و به سازمان ارسال می گردد.
  7 پس از اتمام ارسال کتاب ها و سیدی ها از سوی سازمان که معمولاً در چند مرحله صورت می گیرد، نوبت به اعلام نواقص از سوی مدارس می شود.
  در اینجا دانش آموزان و همکاران عزیز مواردی را که دچار اشکال است یا به دست شان نرسیده است، به مدیران، مدیران به کارشناس اداره و کارشناسان ادارات در بازه زمانی اعلام شده به سازمان اعلام می کنند. آنها نیز در اسرع وقت به رفع نواقص می پردازند. گاهی هم این نواقص در همان اداره برطرف میشود.
  امیدوارم اطلاع از این فرایند ارسال برای شما راه گشا باشد.
  کارشناس اداره استثنایی گیلان

 5. توی قسمت مروری بر نشریات انگلیسی زبان
  یه چیزایی بیان و مطرح میشه که یه فرد بینا و از نظر مالی سطح نرمال جامعه ایران هم هیچوقت نمیتونه چه برسه به نابینایی که هنوز مشکل اشتغال داره

 6. با درود و سپاس بی کران بابت تلاش های همگی. مثل همیشه مطالب عالی بود و تشکر ویژه دارم از جناب آقای شادکام که همواره در راه کمک به نابینایان فعال هستند و با وجود همه مشکلات و ممانعت های نهادهای مختلف باز هم به کار و تلاش خود در جهت خدمت به نابینایان ادامه می دهند. برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

 7. من خود دبیر تلفیقی دانشآموزان نابینا و کم بینا هستم. از اظهار نظر مسئولین از سازمان بهزیستی واقعاً شکه شدم. با وجود چنین کارشناسانی باید در انتظار وضعیت بدتر از این هم باشیم.

 8. معروف است که میگویند، اولاد در پیری عصای دست پدر و مادر است، ولی این مسئله در مورد بعضی از والدین نابینا از همان آغاز زندگی شروع میشود. یعنی به محز اینکه بچه ها به سن هفت هشت سالگی رسید پدر و مادر نابینا بالاخص پدر عصای سفید را زمین گذاشته و همه جا با بچه ها می روند.امیدوارم گزارش خانم جوادیان باعث تجدید نظر این والدین در رفتار خود گردد.

 9. در این شماره بحثی پیرامون شورا ها پیش آمده، از انجمن نابینایان ایران خواهش می کنم با شورای شهر تهران وارد مذاکره شده و آنها را مجاب کنند تا در هر یک از شهر ها نماینده ای تحت عنوان کارشناس نابینایان وجود داشته باشد تا حد اقل ماهی یک بار در جلسات آنها جهت مشاوره دادن در مورد امور مربوط به نابینایان حضور داشته باشد.

 10. به نظر من جهت ترویج هرچه بیشتر خط بریل بین نابینایان بهتر است بعد از آموزش کامل خط بریل، بریل دیجیتالی و الکترونیکی را جایگزین بریل کاغذی کنیم. آن وقت دیگر دانشآموزان و دانشجویان از دست حمل و نقل آن همه کتاب های حجیم خلاص شده و تنها با یک دستگاهی چون نوت تیکر و امثال آن تمام دروس و منابع مطالعاتی خود را می توانند به همراه داشته باشند.

 11. چقدر عالی بود بخش بحران نوجوانی
  واقعا دست مریزاد به مادران باشعور جامعه
  خیلی نکات خوبی رو اشاره فرمودن این عزیزان
  اینکه فرزندان ما وظیفه نگهداری از ما رو ندارن و …

 12. با سلام و خسته نباشید به دست اندر کاران مجله مانا ضمن تشکر از زحمات شما عزیزان جای خبرهای یورو 2020 در مجله خالی میباشد لطفا در شماره های بعدی خبر های مهم از این دست گنجانده شود سپاس فراوان.

 13. سلام به شما عزیزان خط بریل برای نابینایان و کم بینایان حکم ارث و میراث کهن تاریخی را دارد و باید همه ما نابینایان و کم بینایان در حفظ آن بکوشیم علی الخصوص شما گرامیان که دست اندر کار فرهنگی هستید.

 14. با سلام و خسته نباشی به تیم تلاش گر این مجموعه.ممنون بابت مطالب مفیدی که ارائه کردید،و ممنون از آقای خاکسفیدی امیدوارم این مسائل که گفته شد به گوش مسئولین محترم برسد.

 15. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان
  مطالب بسیار عالی
  اگر امکان داره در رابطه با مسائل و مشکلات رایج در خانواده ها و راه حل رفع مشکلات هم مطالبی ارائه شود.

 16. سلام
  خسته نباشید دوستان زحمت کش مجله مانا .
  چه خوب می شد که در قسمت ضبط کتاب قسمتی هم به جمع آوری و ضبط شده کتابهای دانشجویان در رشته های مختلف دانشگاهی اختصاص داشت که بچه های دانشجو راحت تر و به موقع به این کتابها دسترسی داشتند تا اینکه به دنبال کسی بگردند که کتاب براشون ضبط کند و به موقع هم به دستش نرسد و مجبور به پرداخت هزینه هم برای ضبطش باشه.

 17. سلام
  البته من هنوز مجله مانا رو کامل مطالعه نکردم ولی بخش مربوط به میزان کاربرد خط بریل برای نابینایان در سالهای اخیر برایم جالب توجه بود. سپاسگزارم
  فاطمه پورنگ اهل کاشان

 18. باسلام

  ضمن تشکر از زحمات شما
  میخواستم ازتون بپرسم این مجله ی اینترنتی دقیقا به چه هدفی نگاشته شده؟
  هر کس هم این مجله رو میخونه قطعا بینا هست و هر کس کامنت درج میکنه کاملا بینا و با سواد هست
  حالا سوال اینجاست این مجله برای نابینایان هست؟

  1. با سلام. این مجله برای نابینایان، خانواده های آنها، والدین نابینا و با هدف افزایش سرانه مطالعه در میان نابینایان منتشر میشه.
   تا حد کمی هم هدف فرهنگسازی برای سایر مردم جامعه داره اما بالغ بر 95 درصد مخاطبان این نشریه، نابینایان هستند.
   اینکه میفرمایید هر کسی میخونه و کامنت میذاره، قطعاً بینا هستش تعجبآوره. چرا که همه ی نابینایان می توانند به وسیله نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، هم کلیه سرویس ها رو بخونن، هم پادکست ها رو دانلود کنن و گوش بدن و هم خودشون کامنت بذارن.
   همه کسانی که هم در پست های ما نا کامنت میذارن، عمدتاً نابینا یا کمبینا هستند.
   البته برای فراگیری بیشتر استفاده این نشریه تخصصی، قصد داریم در صورت فراهم شدن شرایط، هم نسخه بریل رو منتشر کنیم و هم از شماره هفتم، نسخه صوتی کلیه سرویس ها در کنار نسخه متنی منتشر خواهد شد تا در سراسر کشور پخش بشه و کسانی هم که دسترسی به اینترنت ندارند، بتونن از مراکز ویژه نابینایان، فایل صوتی مجله رو بگیرن و گوش بدن.

 19. با سلام به شما عزیزان من دوران نوجوانی رو خیلی سخت سپری کردم در خانواده خیلی مشکل نداشتم ولی در بیرون خانه دیگران همیشه نسبت به من احساس ترحم آمیزی داشتن امیدوارم نحوه برخورد با نابینایان و کم بینایان با کمک شما عزیزان در رسانه ها فرهنگ سازی بشه تشکر فراوان.

  1. با سلام
   چه خوب می شد که ماهنامه مانا به صورت کاملا صوتی هم در اختیار آسیب دیدگان بینایی قرار می گرفت اینطوری دوستان کم بینا اذیت نمی شدند و دوستان نابینا هم می توانستند کامل مطالب را بخوانند و بیشتر هم مشارکت کنند و نظر بدهند در مورد مجله ای که متعلق به خودشان است .
   انشالله از شماره هفت فایل صوتی را هم داشته باشیم .

 20. من خودم دبیر دانشآموزان نابینا هستم. واقعاً از اظهار نظر نادرست و غیر کارشناسانه یکی از مسئولین بهزیستی متعجبم. بجای اینکه بگوید باید نابینایان را مجهز به تجهیزات و تکنولوژی های مربوط به خط بریل کنیم از ناکارامدی این خط سخن میگوید.

 21. گوش دادن به مصاحبه جناب آقای سرمدی با آقای امید هاشمی در پیشخان مجله برای من بسیار آموزنده بود. چون واقعاً بعضی از نابینایان نقص بینایی را به هیچ انگاشته و از توانایی های خدادادی خود به نحو احسن بهره می برند.

 22. سلام و درود در خصوص دولت سیزدهم گفتنیهای لازم توسط مدیر مسئول مجله مطرح شد اما به نظر بنده اگر کارگروه یا انجمنی تشکیل شود و به شکل عملی نتایج و بازخورد سیاستهای وضع شده و انجام شده یا انجام نشده را بررسی نماید و در یک ارتباط موثر با بدنه دولت بتواند این نتایج را به دولت منطقل نماید بسیار مفید است که این همت ما جامعه نابینایان را میطلبد با تشکر

 23. سلام و تشکر از زحمات تهیه کنندگان این مجله در حوزه پژوهشهای روانشناسی که این شماره به نقش بریل پرداخته باید به این نکته اشاره کرد که در ایران نیز جای پژوهشهای مشابه خالی است از اینکه نقش بریل در امریکا هم در میان نابینایان کمرنگ شده برای این جانب هم جالب بود

 24. سلام بسیار عالی در بخش بگو چیست کار من هم با آقای جعفری موافقم که اقتصاد یکی از انگیزه های قوی میتواند در ورود نابینایان به حوزه هنر و موسیقی باشد اگر در ایران موانع برداشته شود این بخش در کمک به اشتغال نابینایان می تواند کمک شایانی کند با تشکر

 25. با سلام و خدا قوت به همه عزیزانی که در این مجموعه زحمت میکشند و چالشهای بروز جامعه نابینایان را مطرح و تجهیزات بروز را معرفی میکنند.امید است که این تجهیزات و نرم افزار های بروز دنیا با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان مورد استفاده جامعه نابینا در ایران قرار بگیرد.

 26. درود و خسته نباشید خدمت مانایی های ارجمند، اگر به این نکته بیشتر توجه کنیم که اعمال ما میتونه زندگی شخص یا اشخاصی رو ناخواسته تحت تاثیر قرار بده و با منطق بیشتری به انتخاب و انجام اعمالمون بپردازیم بازخورد کاملا متفاوت و خوبی خواهد داشت و در غیر این صورت بازخورد انتخاب ها و اعمال ما میتونه برای افراد و نسل های بعد از ما آسیبزا باشه.
  شاید اگر نابینایان بیشتر به مطالعه کتب بریل پرداخته بودند و برای راحتی کارشون تمام و کمال به فایل های صوتی متوسل نبودند و تقاضا برای کتاب بریل در حدی بود که از نگاه مسئولان یک نیاز عادی تلقی بشه و مجبور به برطرف ساختن این نیاز باشند، نه کارشناسان آموزش و پرورش به این نتیجه میرسیدند که فرد نابینا بریل یاد بگیره و فرد کم بینا در مدارس عادی خط بینایی یاد بگیره و با کتابهای درشت خط به تحصیلش ادامه بده تا کلا نابینا بشه و بعد بره بریل یاد بگیره و نه مسئولین محترم بهزیستی به چنین اکتشاف بزرگی دست میزدند. فرد کم بینایی که در سن هفت سالگی با تشخیص کارشناسان آموزش و پرورش استثنایی به مدرسه عادی فرستاده شده و با کتاب درشت خط درس خونده، وقتی در سن یازده سالگی نابینا میشه، درست برمیگرده به همون سن هفت سالگی و بی سوادی با این تفاوت که در سن هفت سالگی شوق و اشتیاق رفتن به مدرسه سرتا پاشو پر کرده ولی در سن یازده سالگی با یک ضربه روحی عمیق درمانده و ناامید از اینکه در کدوم مدرسه یه فرد یازده ساله رو برای رفتن به کلاس اول پذیرش میکنن تا معلم بهش خط بریل یاد بده؟
  یه جاهایی نابینایان کوتاهی کردند و توصیف کوتاه مذکور از زندگی کوثر 15 ساله ناامید از آینده تاریکش، شده درد خیلی از کودکان

 27. سلام و خسته نباشید به همه دست اندرکاران ماهنامه خوب مانا. مثل همیشه خوب بود و قسمت طنز خیلی با مزه بود. امیدوارم گوش شنوا و فرد عمل کننده ای پیدا بشه و به داد نابینایان برسه. با تشکر

 28. با سلام و عرض ادب
  نیما دشت بزرگی هستم، توفیق روزافزونتان را در گسترش فرهنگ والایی از پروردگار یگانه مسئلت دارم و از خداوند متعال خواهانم ک گامهای بعدی تان را نیز قرین پویایی و پایایی بدارد.

 29. ضمن عرض سلام و احترام خدمت یکایک دوستان
  بزرگوار امیدوارم در این روزهای گرم تابستانی ساعات خوبی رو تا به الان سپری کرده باشید عناوین و مطالب منتشر شده در نشریه مانا فوق العاده عالی و مفید هستند از مسئولین و دوستانی که زحمت می کشند و مطالب نشریه رو تهیه و آماده می کنند کمال تشکر و سپاس رو دارم به امید موفقیت های هر چه بیشتر ماهنامه مانا

 30. با سلام و احترام و تقدیر و تشکر از بزرگواران مجله مانا. قسمت گفتوگو با والدین نابینایان برای ثبت نام در مدارس و مشکلاتی که در مدارس فرزندان خود دارند بسیار عالیست. پیشنهادی که داشتم، قسمتی را تحت عنوان گفتوگو با با افراد بینایی که با یک فرد نابینا ازدواج کرده و زندگی میکنند را اضافه نمایید تا بیشتر با نوع نگاه آنها در ازدواج با یک فرد نابینا آشنا شویم

 31. با عرض سلام
  مطالب ماهنامه مانا بسیار خوب و کاربردی و در جهت راهنمایی و بالا بردن اطلاعات نابینایان و اولیای آنها و گامی تازه در راستای فرهنگ سازی اجتماعی و بسیار مفید است. پایدار و پیروز باشید.

 32. درود ضمن‌تشکر بویژه از پیشخوان بابت معرفیراستراپ تکنولوژی در فروردین ماه . از ایشان خواهشمندیم تا در هر شماره اخبار وبسایت های فدراسیون بین المللی ورزش های نابینایان و کم بینایان و کنفدراسیون های بین المللی ورزش های نابینایان و کم بینایان قاره ها را پوشش دهند. بابت معرفی نمایشگاه سایت سیتی و سایر بخش ها سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید