ماهنامه مانا، شماره ۵: اردیبهشت ۱۴۰۰

اردیبهشت برای آنها که قدم در مسیر آموختن و دانستن گذاشته‌اند، همیشه یادآور جایگاه بلند آموزگارانی است که در آغاز مسیر دانایی، راه را با نور جان روشن می‌کنند. این تقارن خجسته هم ما را به صرافت انداخت که شماره اردیبهشت مانا را با فضایی متناسب با این ماه تولید کنیم؛ اما از کجا باید می‌دانستیم که این بار، اردیبهشت نیست، که اردی‌جهنم است. در گیر و دار بستن صفحات بودیم که خبردار شدیم «جواد لطفی»، آموزگار خوشنام و خوشقلبِ آموزش و پرورش استثنایی شهرستان‌های تهران، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، از میان ما پر کشیده است. بر زبان جواد، جز سخن عشق جاری نشد و ما هم که خوب می‌دانیم این خوشترین یادگاری است که در گنبد دوار می‌ماند. برای او جایگاهی بلند آرزو می‌کنیم و برای خانواده و دوستان و نزدیکانش هم صبر. نام نیکش همیشه به یادمان خواهد ماند. تحریریه مانا این ضایعه را به خانواده لطفی و جامعه معلمان و نابینایان تسلیت می‌گوید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

در حالی معاون وزیر آموزش و پرورش تربیت‌بدنی را یکی از مهم‌ترین ساحت‌های شش گانه تعلیم و تربیت اعلام می‌کند که زنگ ورزش در دو دهه اخیر در مدارس استثنایی، تفاوت چندانی با زنگ تفریح ندارد.

در این یادداشت، ابتدا به شرح کوتاهی از وضعیت ورزش نابینایان پیش از انقلاب در تهران اشاره می‌کنم و در ادامه، به بررسی وضعیت زنگ ورزش در مدارس نابینایان در دو دهه اخیر خواهم پرداخت.

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (اردیبهشت ۱۴۰۰) + فایل صوتی

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

به روال هر ماهِ نشریه مانا، از منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران می‌شنویم که این انجمن در طول یک ماه گذشته چه فعالیت‌هایی انجام داده و پیگیر کدام بخش از مطالبات جامعه نابینایان بوده است. در ادامه شرح این گزارش را می‌خوانید. همچنین علاقمندان می‌توانند در انتهای گزارش، آن را با صدای جناب شادکام به صورت صوتی هم بشنوند.

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر پادکست‌ها و نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب‌دیدگان بینایی + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

آسمان شب، هزاران سال است که مایه شگفتی، کنجکاوی، تحسین و التذاذ، همه را یکجا برای بشر فراهم کرده است. هزاران سال است که دانشمندان از شاخه‌های گوناگون علمی می‌کوشند برای پدیده‌های آسمان، توجیه و دلیلی فراهم آورند و راز‌های سر‌به‌مهر کیهان را باز بگشایند. اما این‌ها را چه به نابینایان و پیشخوان؟

دیدن نوشته

زندگی: انتخاب مدرسه مناسب برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

همراهان عزیز! از آنجا که گروهی از مخاطبان نشریه مانا والدین، مربیان، آموزگاران و سایر دست اندر کاران امور مربوط به کودکان نابینا و کم بینا هستند، بر آن شدیم تا طبق وعده شماره پیشین، کمی در باره تحصیل دانشآموزان در مدارس خاص و غیر خاص نکاتی را ارائه کنیم.

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های حوزه روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس

از دهه ۱۹۶۰ میلادی، توجه پژوهشگران به موضوع اثر معلولیت والدین بر رشد فرزندان جلب شد و مطالعه در این زمینه به طور روز‌افزونی در حال افزایش است. محور اصلی این بررسی‌ها کیفیت فرزند‌پروری و تأثیر معلولیت والدین بر سلامت روان و رفتار اجتماعی فرزندان و نقش فرزندان به عنوان مراقبان کوچک والدین معلولشان بوده است و به این دلیل که پژوهشی تا‌کنون به زندگی اجتماعی، وضعیت هیجانی و احساس نوجوانان نسبت به والدین نابینا نپرداخته است، پژوهش حاضر به مقایسه این موارد بین فرزندان والدین نابینا و فرزندان والدین بینا می‌پردازد.

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل از نگاه نابینایان شاغل + فایل صوتی

هادی نایینی‌زاده: دانشجوی دکتری مطالعات قرآنی

در اولین ایستگاه ستون «بگو چیست کار» و به مناسبت روز ۱۲ اردیبهشت، پای صحبت یکی از نو آموزگاران نابینایی نشستم که با علاقهٔ شخصی معلمی را برگزیده است.

امین عرب، متولد سال ۱۳۷۶ در مرودشت، تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه شوریدهٔ شیرازی پشت سر گذاشت و پس از ادامهٔ تحصیل در مدارس عادی توانست در آزمون سراسری سال ۱۳۹۳ حائز رتبه ۳۰۷ شود.

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: همیشه برای جلوگیری از کاهش بینایی در بیماران مبتلا به فشار چشم، به درمان نیاز نیست

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

مایکل ای. کاس، دکترای پزشکی، سرپرست مطالعه ملی درمان فشار بالای چشم بود که مشخص می‌کرد آیا کاهش فشار چشم بیماران، بر جلوگیری از کم شدن بینایی در اثر آب‌سیاه تأثیر دارد یا خیر. کاس و همکارش مائو گوردون، در مقطع دکترا، اخیراً مطالعات ثانویه‌ای را 20 سال پس از شروع مطالعه اولیه، بر روی بیماران انجام دادند و دریافتند همه بیماران با فشار چشم بالا، برای جلوگیری از کاهش بینایی در اثر آب‌سیاه، به درمان فشار چشم نیاز ندارند. جا دارد از همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن قدردانی گردد.

دیدن نوشته

یادداشت: بررسی پرورش دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی از نگاه دبیر آموزش و پرورش استثنایی

بهروز افروز: دکتری ادبیات فارسی و دبیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

اگر نگاهی به گزارشهای عملکردی مدیران و مسئولان حوزه پرورشی سازمان و ادارات آموزش و پرورش استثنایی بیندازیم، می‌بینیم که همگی، متفق‌القول از افزایش چند برابری میزان مشارکت دانش‌آموزان در چنین فعالیتهایی سخن می گویند. در دنیای آنان فعالیتهای پرورشی دانش‌آموزان با تنوع زیاد و مشارکت چشمگیر، اثرگذار و پویا در جریان است؛ اما فضای مطلوبی که آن گفته‌ها از شرایط پرورشی دانش‌آموزان ترسیم می‌کند با مشاهدات و دیده‌های جامعه فرهنگیان کارشناسان و صاحب‌نظران آموزش و پرورش استثنایی در مغایرت آشکار است.

دیدن نوشته

معرفی دستچینی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده برای نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

آنچه در پی می‌آید، معرفی چند کتاب برای سلایق گوناگون است که در ماه‌های اخیر در مراکز متعدد ضبط کتاب در کشور به زیور صوت آراسته شده‌اند و در اختیار نابینایان اهل مطالعه قرار گرفته‌اند.

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: چالش‌های آموزش بر‌خط برای دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا در دوران کرونا

حمید‌رضا رضایی: دبیر آموزش و پرورش استثنایی استان فارس

نظام آموزشی برای آموزش از راه دور استفاده از پیامرسانهای وطنی را الزامی کرد و هرگونه بکارگیری پیامرسانهای خارجی را اکیداً ممنوع ساخت. یک پیام‌رسان داخلی موسوم به شاد به وسیله ارتباط میان معلمان و یادگیرندگان مبدل گردید اما به دلیل عدم دسترسپذیری شبکه شاد برای نابینایان در همان آغاز این قشر را ناشاد نمود. پس از بحثها و گفتگوهای فراوان با مسئولین امر در خصوص مناسب‌سازی این پیام‌رسان برای گروه آسیب‌دیدگان بینایی، سرانجام بعد از یک سال در دهه فجر 99 خبری مبنی بر دسترسپذیری شاد برای نابینایان منتشر شد که مایه مسرت و شادی گروه هدف گردید اما مشخص شد که تنها گزینه‌های صفحه ورود قابلیت خواندن توسط صفحه خوانها را دارند و مابقی همان است که بود و آن شادی کم دوام به تلخی کام بدل گشت و این خبر تنها جنبه تبلیغاتی داشت که در این گونه مناسبت‌ها از این دست اخبار فراوان است.

دیدن نوشته

بازی‌باز: تنازع برای بقا در بازی بی‌نام + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

این ماه علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، گویا از انتخاب خودش خیلی راضی بوده چرا که در ابتدای نسخه صوتی بازی‌باز، این بازی را یکی از بهترین بازی‌هایی که تا به حال تجربه کرده قلمداد می‌کند. بازیِ انتخابی علیرضا اسمش «اوه شِت» است.

دیدن نوشته

طنز: راهکارهای موفقیت در جلسات مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش برای نابینایان

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

یکی از مشکلات اخیر نابینایان در روزگاران حاضر، شرکت در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی است. در کل ما نابینایان انسان‌های خاصی هستیم. تمام دنیا درگیر مبارزه با کرونا هستند، ولی ما در حال مبارزه با بیکاری و تلاش برای استخدام شدن هستیم. یکی از این تلاش‌ها، شرکت در آزمون‌های استخدامی و عمدتاً معلم شدنمان است. اصلاً از روزی که گفته‌اند معلمی شغل انبیاست، ما نابینایان محب انبیا تصمیم گرفتیم راه این بزرگواران را با جدیت تمام دنبال کنیم. منتها در این راه سخت، مشکلاتی وجود دارد که ما را از رسیدن به هدفمان باز می‌دارد.

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و متنی

این ماه هم زحمت پادکست ویترین بر دوش

  

گروه سه نفره  اشکان آذر‌ماسوله، شهروز حسینی و صنم اوشلی

بوده است. ویترین، نگاهی است نیم ساعته، بر آنچه در ماهنامه مانا با شما به اشتراک گذاشته شده است. شما می‌توانید با گوش کردن به این پرونده صوتی، از محتوای تمامی نوشته‌ها و پادکست‌های این شماره از مانا با‌خبر شوید. ویترین را با حجم ۲۸ مگابایت از اینجا بارگیری کنید.

گزارش صوتی فعالیت‌های انجمن نابینایان در ماه اردیبهشت را از اینجا دریافت کنید. اگر طرفدار پیشخوان هستید آن را از اینجا بارگیری کنید. پادکست «بگو چیست کار» هم از این طریق قابل دانلود است و به کمک این لینک هم می‌توانید به پادکست بازی‌باز دسترسی داشته باشید.

ما تلاش می‌کنیم مانا را در قالب‌های گوناگون در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید آن را به شکل مطلوب خودتان مطالعه کنید. اگر می‌خواهید این ماهنامه به صورت یکجا و در قالب یک فایل در دسترس شما باشد، می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از

این لینک
و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از
اینجا
بارگیری کنید.

259 دیدگاه دربارهٔ «ماهنامه مانا، شماره ۵: اردیبهشت ۱۴۰۰»

 1. با عرض سلام و ادب بنده زینب یاسری اصل هستم از استان خوزستان اهواز واقعا سپاسگذارم از زحمات ارزشمند شما امیدوارم شاهد پیشرفت های زیاد شما خواهیم بود

  1. درود بر تمامی دوستان عزیزخانم ها رضوی نیا، زارعی، ابراهیمی، باصری و آقای بخشی. خوشحالیم که مخاطبان خوبی مثل شما داریم. حضور شما باعث دلگرمی ماست. موفق و مؤید باشید

 2. سلام و عرض ادب
  نمیدانم کدامین جمله را
  برای توصیف محبت هایتان بنویسم .
  نمیدانم چگونه شما را توصیف کنم ؛
  دوستی از جنس بلور ؛ آسمانی و مهربان ؛
  چقدر زیبا واژه ها را آسمانی می‌کنید.

 3. سلام

  متاسفانه مدارس عادی هم در مورد زنگ ورزش همینجور هست

  ان شاءالله که همه ی مدارس از وقت درست استفاده کنن

  1. سلام و درود خدمت دوستان و زحمت کشان ماهنامه مانا
   تبریک بابت پیشرفت شما انشالله شاهد پیشرفت بچه های نابینا و کم بینا در عرصه های مختلف باشیم
   یا علی

   1. درود بر شما عالی عالی عالی
    خیلی خوشحالم از کار زیباتون واسم خیلی ارزشمنده
    ممنون از انجمن نابینایان

  1. با سلام و احترام
   مصاحبه جناب اقای سرمدی عالی بود
   تسلیت به حانواده محترم لطفی
   و تبریک برای ماهنامه مانا که هر ماه شاهد پیشرفت هستیم

 4. با سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران این مجموعه،این نسخه از ماهنامه هم مثل همیشه پربار و عالی بود،مخصوصا قسمت مصاحبه با افراد موفقی مثل آقای عرب که باعث انگیزش و ترغیب در دیگر عزیزان نابینا میشود.

 5. سلام،چه خوبه که درمورد مشکلات و چالش های بروز مطالبی ارائه شده، امید است که جهت رفع اینگونه چالشها راه حلی نیز ارائه گردد. سپاس از زحمات بی دریغ شما عزیزان .

 6. با سلام و آرزوی توفیق روز افزون برای شما عزیزان خدا را شکر که هر ماه نسبت به ماههای قبلی شاهد پربارتر شدن مجله میشویم.

 7. ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق بیش از پیش برای شما عزیزان، چاپ نسخه بریل مجله را هرچند در تیراژ محدود را به فال نیک میگیرم و امیدوارم در آینده نزدیک از این هم بیشتر باشد.

  1. با سلام و تشکر از دوستان زحمت کش مجله مانا
   مطالب برای من خیلی مفید و عالی بود
   چه خوب میشه که انجمن نابینایان ایران کانال یا سایتی برای افراد آسیب دیده بینایی درست کند که خودشان هنری بلدند و می توانند از طریقش درآمد داشته باشند .

 8. باسلام
  ممنون از مجله ی مانا که هر ماه مطالب جذاب و مفید ارائه می دهد تشکر می کنم یادگاری از کاشان

 9. سلام با تشکر از مطالب خوب و مفید مجله مانا لطفا در کنار معرفی ورزش های نابینایی آنها را آموزش دهید.

 10. خوشحالم که خدا آرزویم را برآورده کرد. یعنی قرار است در ماه های آتی ستونی هم به مطالب و دلنوشته های نابینایان اختصاص یابد.

 11. سلام جناب آقای سرمدی، متشکرم که در حد امکان به سؤالات و خواسته های مخاطبان پاسخ میدهید و همچنین آنها را در جریان امکانات و محدودیتهای خود قرار میدهید.

 12. از آقای عظیمی مدیر عامل محترم انجمن نابینایان استان آذربایجان غربی به خاطر اعلام آمادگی جهت همکاری با مجله تشکر می کنیم.

 13. خوشحالم که گوش شنوا جهت شنیدن نکته نظرات و انتقاد های مخاطبان خود را دارید. این یکی از مهمترین رموز موفقیت است.

 14. با سلام و عرض خسته نباشید به شما عزیزان که در راستای ارتقای فکری نابینایان و به روز نگهداشتن فکر و اندیشه آنان تلاش میکنید. به نظر من پیشخوان ماهنامه از مهمترین قسمت آن است.

 15. سلام جناب آقای هاشمی، آیا نابینایان هم میتوانند در کلابهاوس فعالیت داشته باشند؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز. بله نابینایان هم می توانند در کلاب هاوس عضو شوند. فقط باید کد دعوت داشته باشید. یعنی یک نفر شما را دعوت کند و یا از ربات های مخصوص کد بگیرید.

 16. با سلام و خدا قوت، مقالات خانم جوادیان واقعاً آموزنده است. چون درد دل بسیاری از والدین نابینایان می باشد.

  1. درود بر خوانندگان عزیز آقایان آقاپورف رحمدل، اسماعیلی،و خانم ها نقیب و لکی. تشکر از حسن توجهتون. خرسندیم که همه ی ستون ها به نوعی مخاطبان خاص خودشون را دارند. باعث افتخار است که اسباب رضایت شما رافراهم کردیم.

 17. با سلام و عرض خسته نباشید به خانم شفیعی، لطفاً در معرفی کتابها بفرمایید کدام کتابخانه هر یک از این کتابها را ضبط کرده و ما چگونه میتوانیم برای تهیه کتاب مورد علاقه خود اقدام کنیم.

  1. عرض سلام و تشکر از حسن نظر شما.
   در شماره بعد با اجازه مدیر مسئول و سردبیر لیست تمامی مراکز پخش کتب نابینایان در سراسر کشور رو قرار خواهم داد. با مسئولین بخش های نابینایان در استان خودتون در ارتباط باشید و اگر کتابی از لیست معرفی شده رو نداشتند بگید که اونها از من بگیرند تا هم آرشیو کتابخونه مرکز خودشون غنی بشه هم به دست شما ها برسونند.
   با تشکر از حضور پر مهرتان.

 18. با سلام و عرض ادب به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه مانا، این کارتان واقعاً قابل تحسین است. خسته نباشید.

 19. سلام خدا قوت، یکی از ویژگی های مهم ماهنامه تان تخصصی بودن و در نظر گرفتن ثلایق مختلف در یک
  زمان است.

  1. درود بر شما. بله دقیقا ویژگی های خوب مجله اینه که سلیقه های مختلف را پوشش میده و هرکسی با توجه به علاقه ای که به یک ستون دارد آن را مطالعه می کند. تشکر از توجهتون. موفق باشید.

 20. بسیار عالی مطالب خیلی خوب بود
  تسلیت میگم به جامعه معلمین و خانواده لطفی
  و ممنونم از این که مطالب به راحتی در دسترس قرار میگیره
  و تشکر می کنم از حامیان این مجموعه

 21. سلام و خدا قوت بسیار عالی بخش مصاحبه با افراد نابینای شاغل می تواند بسیار آموزنده باشد استفاده کردیم با تشکر

 22. سلام تشکر از زحمات تهیه کنندگان به ویژه بخش معرفی کتاب های صوتی شده سر نخی است برای کتابهای دسترس پذیر

 23. سلام با اینکه وجود بخش تنز را الزامی و تاثیرگذار میدانم اما شیرینی تنز در کوتاه بودن و انتقال پیام در حد اقل جملات است با این همه مفید است با تشکر

 24. سلام باز هم مطالب عالی و آموزنده است چرا که اکثر تهیه کنندگان خود از مبارزان با مشکلات نابینایان می باشند با تشکر

 25. سلام ممنون از تهیه کنندگان ماهنامه بخش مشاغل به علت بیان تجارب نابینایان بسیار مفید است تشکر فراوان

  1. درود بر آقایان موسالو، تبیار، الماسی و خانم ها مجدی، جباروند، کان سخا. بسیار سپاسگزاریم از همراهی و توجه شما عزیزان. باعث افتخار است که مخاطبین فهیمی مثل شما داریم. موفق و مؤید باشید.

 26. سلام و درود به شما سپاهیان دانش، لطفاً عناوین ماهنامه را در بین خوانندگان به نظر سنجی بگذارید تا اولویت بندی خواسته مخاطبان برایتان راحتتر باشد.

 27. سلام، من دبیر تلفیقی نابینایان هستم. از عدم رسیدن به موقع کتب درسی به دست نابینایان در رنجم.
  لطفاً مسئولین محترم سازمان استثنایی کشور را جهت توضیع به موقع کتب درسی نابینایان به چالش بکشید.

 28. با سلام و آرزوی توفیق بیش از پیش برای شما عزیزان که با تلاش شبانه روزی مطالب خوب و ارزنده ارائه میدهید. من خود در انجمن شاهد استقبال قابل توجه نابینایان از ماهنامه هستم. امیدوارم این نشانه ی خوبی برای دلگرمی و پشتکار شما باشد.

 29. سلام و درود بخش یادداشت میهمان می تواند راهنمای بسیار خوبی برای مسوولین دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با نابینایان باشد البته به شرط انتقال مطالب و مشاهده این موارد توسط آنها

 30. سلام مطالعه مجلات در حوزه نابینایان در خارج کشور ابزاری مفید برای تقویت اعتماد به نفس است از فراهم آوردن این امکان سپاسگذارم

 31. با سلام با سپاس از حامی و دوستان در انجمن نابینایان بابت مطالب مفید لطفا مطالب آموزشی اینترنتی هم گنجانده شود

 32. با سلام و خسته نباشید به دست اندر کاران مجله دوست داشتنی مانا شما که با فعالیتهای فرهنگی خود مایه دل گرمی همه نابینایان و کم بینایان هستید

 33. با سلام و خدا قوت به دوستان پر تلاش مانا .
  بخش زنگ ورزش برای نابینایان, زنگ تفریح, که برای من شبیه مرور خاطرات بود چون دقیقا با چنین مشکلاتی در مدرسه رو به رو شدم در دوران راهنمایی امیدوارم با تلاش عزیزان مسؤول این مشکل به طور کامل رفع گردد

 34. عرض سلام و ارادت به شما بزرگواران امیدوارم از ماه های آتی مطالبی راجع به خانه داری برای نابینایان گنجانده بشه ممنون

 35. با سلام و خسته نباشید لطفا در نسخ های بعدی نقاط گردشگری ایران و جهان رو معرفی بفرمایید تا به طور مجازی هر ماه سفر کنیم

  1. سلام .خداروشکر که کرونا در حال ریشه کنی است همه کتابخانه ها نیز فعالیت حضوری را دارند و فقط بخش های نابینایان و کم بینایان غیرحضوریست اگر امکانش هست لطفی کنید که سرویس ها برای برگشت به کتابخانه ها فعال شوندممنون

 36. سلام.
  تشکر از مجله وزین و پربار شما
  از جناب شادکام و مسئولین امر بابت پیگیری حق و حقوق معلولین در مصاحبه های استخدامی متشکرم و امیدوارم که حق ما پایمال نشه

  1. درود بر خانم ها شیخه پور، صیدی، موسوی، فرجی، و آقای حسین از ارسنجان بسیاار ممنون و سپاسگزاریم از لطف همیشگی شما عزیزان. حضور و همراهی شما باعث دلگرمی ماست. پیروز و سربلند باشید.

 37. سلام روز بخیر ممنون از شما بابت جمع آوری مطالب خوب و جذابتون. همه ی قسمت های این ماهنامه عالی بود. ممنون که پژوهش های روانشناسی بر زندگی نابینایان را در این ماهنامه گنجاندید.

 38. سلام و خدا قوت خدمت دست اندرکاران این مجموعه.مثل همیشه از مطالب مفید و کاربردی و چالشهای بروز جامعه استفاده شده ،امیدوارم این ماهنامه مانا و پایدار باشد.

 39. سپاس از تیم حرفه ای این ماهنامه که با تلاش بسیار سعی میکنند که ماهنامه را به موقع و با مطالب مفید منتشر کنند.
  سپاس از لطف بی دریغتان موفق باشید.

 40. سلام و خسته نباشید خدمت تهیه کنندگان این ماهنامه.سپاس از مطالب اموزنده .اگر امکان دارد از نابینایان موفق در ایران و جهان بیشتر مطالب بگذارید تا موجب ایجاد انگیزه در دیگر نابینایان عزیز شود.

 41. سلام . تشکر میکنم از همه کسانی که در تهیه این مجله پرمحتوا تلاش میکنند،همه قسمت ها مثل همیشه عالی بود، از مشکلات افراد نابینا در ادارات و جاهای دولتی و چگونگی مناسب سازی سازمان ها و ادارات جهت استفاده نابینایان هم مطلب بگذارید.

 42. با درود و سپاس آخرین بخشنامه های معلولین که در بهزیستی مصوب می شود را هم قید بفرمایید و از قوانین قبلی هم به مرور یار کنید تا اگر دوستان از قوانین خبر ندارند از حقوق خود بتوانند دفاع کنند

 43. با درود و سپاس آخرین بخشنامه های معلولین که در بهزیستی مصوب می شود را هم قید بفرمایید و از قوانین قبلی هم به مرور یار کنید تا اگر دوستان از قوانین خبر ندارند از حقوق خود بتوانند دفاع کنند

 44. با سلام و خدا قوت به تلاشگران این مجموعه. مطالب عالی و مفید بود. اگر امکان دارد ابزارهای قابل استفاده نابینایان عزیز بیشتر معرفی کنید

 45. سلام و سپاس بخش زندگی را ملموستر کنید موثر است مثلا روحیات متفاوت و نحوه برخورد مناسب با آن و کنار آمدن با آنها از زبان یک نابینای موفق مفید میباشد

 46. سلام در بخش بگو چیست کار مراحل رسیدن به یک شغل بررسی کامل شود مفیدتر است تا بیان نتیجه آن از زحمات شما تشکر

 47. با سلام و دست مریزاد خدمت شما بزرگواران
  در قسمت مطالب عالی جناب آقای سرمدی در خصوص ورزش نابینایان کاملا صحیح است در آموزش و پرورش معلمی مختص ورزش نابینایان وجود ندارد چه بسا با امدن چنین فرد متخصصی هم برای آینده دانش اموزان عالی بود و نیز شغلی برای نابینایان و کم بینایان بود با وجود کمبودهای بی شمار ورزش نیز در شهر کرمانشاه برای نابینایان و کم بینایان اصلا مورد توجه نیست و کاملا محدود به افراد خاصی است و تنوع ورزشی نیز وجود ندارد .

  1. سلام
   مطالب ورزشی بسیار عالی بود اگر همه ورزشهای نابینایان نیز معرفی شوند در شماره های دیگر بسیار عالی میشود.

 48. با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما دوستان
  در قسمت یخ نکنی نمکدون چقدر دردناک که بازار کار و فعالیت اقتصادی در این جامعه برای افراد نابینا بسیار محدود میباشد و زندگی بدون شغل چقدر طاقت فرساست قبلا در نظرات ماههای گذشته دوستان تقاضای تفاهم نامه ای با سازمان فنی و حرفه ای داشتند اگر این تقاضا محق شود چه بسا زندگی خیلی از افراد نابینا رنگ و بویی خواهد گرفت.

 49. سلام خسته نباشید در این مجله عالی ستونی نیز اختصاص دهید به نحوه درمان آسیبهای بینایی در ایران و معرفی مراکز ویژه همین امر
  سپاسگزارم

 50. سلام دست مریزاد بر شما خوبان مجله مثل همیشه عالیست ولی جای ستون معرفی نابینایان و کم بینایان موفق در استانهای مختلف و چگونگسی تلاش و رسیدن به موفقیتشان خالیست.

 51. با سلام
  تشکر از زحمات شما ستونی را اختصاص دهید به معرفی مشاغلی که افراد نابینا در آن شغل میتوانند فعالیت کنند

 52. سلام و تشکر خدمت شما عزیزان زحمتکش
  در مناطق ضعیف جامعه با وجود معلمان زحمتکش و فداکار آموزش و پرورش به دلیل نداشتن امکانات باز خیلی از افراد نابینا بالاجبار از تحصیل دور میشوند از شما خواستارم این مجله را در اختیار جامعه عادی نیز بگذارید تا با مشکلات افراد نابینا و کم بینا آشنا شده و کمبودها و محرومیت های این قشر از جامعه را درک کنند .
  سپاس

 53. سلام و درود بر شما
  خیلی از افراد نابینا استعدادهای بالقوه ای در زمینه ورزش دارند ولی به دلیل پیگیری نکردن استانها و اختصاص دادن امکانات به افراد محدودی این استعدادها هیچ وقت نمایان نمیشود از شما خواستار ستونی تحت عنوان درد دل نابینایان در مجله میباشم که در هر منطقه مشخص شود چه مانع هایی در این زمینه وجود دارد .
  تشکر

  1. با سلام. این ستون ایجاد شده و در شماره ششم مانا یک ستون تحت عنوان به قلم شما قرار دادیم که می تونید درد دل ها، دست نوشته ها، اشعار، داستان کوتاه و هر آنچه که از مشکلات زندگی در استان خود دارید بنویسید تا به قلم خودتان در مجله منتشر کنیم.
   آدرس ایمیل ارسال آثار
   amirsarmadi68@gmail.com

 54. سلام اگر این مطالب در اختیار کل افراد جامعه قرار گیرد و فقط خوانندگان مجله افراد نابینا و کم بینا نباشند خیلی میتواند مثمر ثمرتر شود چون حرف دل نابینایان و کم بینایانی است که هنوز خیلی از افراد جامعه حتی طرز برخورد با این افراد را نمیدانند .

 55. سلام و خسته نباشید مطالب عالی بود اگر امکانش هست نیز یه شماره را نیز اختصاص دهید به وضعیت نابینایان در بهزیستی و راهکارهایی برای بهتر شدن شرایط موجود

 56. سلام و درود بر شما زحمتکشان
  چرا اداراتی که باید جوابگوی وضعیت نابینایان باشند همه در سکوت هستند این لطف شماست که صدای مارو به گوش مسئولین میرسانند سپاس از شما

 57. سلام بر شما
  از زبان نابینایان موفق مسیر موفقیت را شنیدن و.درس گرفتن بسیار زیباست اینرا هم در مجله بگنجانید ممنون

 58. سلام تشکر،از گروه خوب و موفق شما مانا باشید سرویس اعضا به کتابخانه ها را اگر امکانش هست فعال کنید بسیار سپاسگزاریم

 59. سلام تشکر از زحمات شما علی الخصوص مهندس شادکام مهربان که همیشه و همه جا یاور افراد نابینا و کم بینا بوده و هستند پایدار باشید و موفق

 60. سلام بسیار عالی در خصوص انجمنهای نابینایی و ارتباط آن با اشتغال و کلا فعالیتهای آنها در بخش مشاغل پرداخته شود مفید است تشکر از شما

 61. سلام در بخش مشاغل از فعالیتهای قرآنی و نقش آن در بهبود زندگی مادی و معنوی نابینایان توضیحی داده شود سپاسگذار خواهم بود

 62. سلام و درود.
  اگر ستونی برای پیگیری یک موضوع مانند اقدام ایران سپید اختصاص یابد مفید است.
  مثلاً در سرویس پیشخوان و بررسی مجلات خارجی به رشته دانشگاهی دسترسپذیری اشاره شد که اگر با پیگیری ما این رشته ایجاد شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. تشکر

 63. سلام با آرزوی سلامتی برای شما در بخش پزشکی اگر به نقش اختلالات ژنتیک در فرزندآوری و تاثیر آن در ازدواج نابینایان اشاره شود عالی است سپاس

 64. سلام
  با ارزوی سلامتی برای شما در بخش روانشناسی به رفتار والدین با فرزندان نابینا در دوران بلوغ نیز بپردازید
  ممنون

 65. سلام با ارزوی بهروزی
  در بخش پزشکی به مشکلات آب مروارید و آب سیاه در افراد نابینا و چگونگی درمان در ایران بپردازید.

 66. سلام و درود بر شما
  با شرایط سخت امروز و وضعیت کرونا و بیشتر شدن هزینه های زندگی اگر کتابخانه ها حضوری شوند توان رفتن به کتابخانه ها را نخواهیم داشت
  برای برقراری سرویس های کتابخانه ها هم لطفی کنید . سپاس

 67. با عرض سلام و احترام خدمت عزیزان ماهنامه مانا
  تشکر و خدا قوت دارم
  ممنون از تهیه کنندگان و حامیان این ماهنامه

 68. سلام. سپاسگزارم از تیم حرفه ای ماهنامه مانا که همه سعیشون رو می کنند که ماهنامه رو به موقع و با مطالب مفید منتشر کنند. مثل همیشه عالی بود. پاینده باشید.

 69. با عرض سلام و احترام متشکرم بابت زحمات بی دریغ دست اندرکاران ماهنامه مانا. همه ستون ها عالی بود به خصوص ستون اشتغال

 70. درود بر دست اندرکاران ماهنامه مانا
  مطالب عالی و آموزنده بود از زحمات شما سپاسگزارم. تشکر میکنم از خانم شفیعی برای معرفی کتاب های صوتی خوب

 71. با سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران این مجموعه، نسخه پنجم ماهنامه هم مثل همیشه پربار و آموزنده بود. منتظر نسخه ششم و ستون شعر و داستان و دلنوشته ها هستم. برقرار باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *