ماهنامه مانا شماره چهار: فروردین ۱۴۰۰

نوروزِ فریبنده را پشت سر گذاشته‌ایم و در اول اردیبهشت ماه جلالی، دختر طبیعت را به نظاره نشسته‌ایم که هر آن با لباسی تازه، دیده‌ها را به خود می‌دوزد. همان زیبایی‌هایی که حکیم سخن سعدی را سر ذوق آورده تا برای ما گلستانی از ادب فارسی باقی بگذارد و واژه‌ها را در ذهن و جانِ «بیتا»، شاعر نابینا روح بخشیده تا این چند خط را پیشکش مانا و مخاطبانش کند:

هوا عجیب بوی بهار گرفته است، انگار واژه‌ها برای من و ما گل کرده‌اند و یخ زمین آب شده است. چلچله‌ها بازگشته‌اند و زمین سبز پوش شده. درختان از خواب زمستانی برخواسته اند و دست قنوت به بارگاه آسمان برآورده‌اند. پنجره را باز کن و آرمیدن بلبل در سایه بنفشه و رقص شکوفه‌ها را به تماشا بنشین. دشت انتظارمان را می‌کشد آنجا که حرف‌های زمین افتاده‌مان دوباره سبز می‌شوند و دست‌های عاشقمان گره در کار سبزه‌ها می‌اندازند. قرارمان زیر چشمان تو، آنجا که بارانِ شعر نم نم در آسمان فروردین شروع می‌شود.

به زندگی لبخند بزن، بـهـار ادامهٔ لبخندهای تو خواهد بود…

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

از دیماه 99 تا کنون، چهار شماره از ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران (مانا) منتشر شده است. با توجه به تنوع و تکثر دیدگاه‌های کاربران ذیل شماره‌های پیشین این نشریه، لازم می‌دانم دربارهٔ خط مشی مجله در سال جاری و سرویس‌های جدیدی که قرار است به مانا اضافه شود، توضیحاتی ارائه کنم و پاسخگوی سؤالات متعدد شما باشم.

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (فروردین ۱۴۰۰) + فایل صوتی

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران، گزارشی را از فعالیت‌ها و عملکرد انجمن در طول اولین ماه از ۱۴۰۰ خورشیدی ارائه کرده است که متن این گزارش در ادامه از نظر مخاطبان ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران می‌گذرد. علاقمندان می‌توانند پرونده صوتی این گزارش را با صدای مهندس شادکام، در انتهای همین نوشته بارگیری و گوش کنند.

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی‌زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

دو هفته‌ای می‌شود که تعطیلات نوروزی تمام شده و زندگی روال عادی خودش را دست‌کم به همان شیوه‌ای که قبل از عید حاکم بود، از سر گرفته است. دانش‌آموزان، از جمله اقشاری هستند که این آغاز دوباره را با پوست و گوشتشان درک می‌کنند. چه، روز‌های طولانیِ استراحت و خوشی و بازیِ تمام وقت به سر آمده و گاهِ روز‌های تکراری مدرسه فرا رسیده است. ما هم در پیشخوان از این ماجرا غافل نشده‌ایم و سعی کرده‌ایم در آغاز این شماره از پیشخوان، آن گروه از مخاطبانمان را بیش از پیش به یاد حال و هوای درس و مشق و امتحان بیندازیم تا خوش خوشانِ تعطیلات به کلی فراموششان شود که یوم‌الحساب از آنچه می‌اندیشند به آنها نزدیک‌تر است.

دیدن نوشته

زندگی: مسیر نا‌هموار والدین نابینا برای با‌سواد شدن فرزندان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش گیلان

بی‌درنگ پای صحبت‌های دوستانمان می‌نشینیم که فرزندانشان را به مدرسه فرستاده‌اند و برای هر یک از مسائلی که با آن مواجه می‌شدند، راه حلی خلاقانه اندیشیده‌اند. البته در این میان به ماجرای دوستانی هم اشاره شده است که راه‌های پیچیده‌تری را برای حل مسائل خود انتخاب کرده‌اند. راه‌هایی که در آینده منجر به مشکلات دیگری می‌شود.

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های حوزه روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس

با توجه به نتایج گوناگون پژوهش‌های روان‌شناسان در زمینه خودپنداره و عزت نفس افراد آسیب‌دیده بینایی، مرور نظام‌مند مطالعات منتشر شده سودمند به نظر می‌رسد. نویسنده برای بررسی این موضوع، در میان مقالات منتشر شده در زمینه عزت‌نفس و خودپنداره در افراد نابینا و کم‌بینا به جستجو پرداخته و با جدا کردن مطالعاتی که بر روی افراد در سنین مدرسه انجام شده، پایگاه داده جامعی را ایجاد کرده است و به این دلیل که برخی از کودکان آسیب‌دیده بینایی در مقایسه با همسالان بینا مدرسه را چند سال دیرتر به پایان می‌رسانند، سن گروه مورد مطالعه ۵ تا ۲۵ سال در نظر گرفته شده است.

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل از نگاه نابینایان شاغل

هادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری مطالعات قرآنی

نشریه مانا، در راستای کمک به یافتن فرصت‌های نو برای جویندگان حرفه، قصد دارد طی سلسله مطالبی تحت عنوان «مشاغل»، نقشی کوچک در راستای توانمندسازی افراد نابینا ایفا کند. در هر ماه شغلی مد نظر قرار می‌‌گیرد و گفت و گویی با کارشناسان خبرهٔ آن حرفه انجام می‌‌گیرد. در این گفت و گو‌ها کوشش می‌‌شود از مزایا و موانع مشاغل مورد نظر سخن به میان بیاید. کوشش می‌‌شود این گفت و گو‌ها با کسانی باشد که مشکلات موجود بر سر راه متقاضیان کار را لمس کرده باشند و بتوانند آن‌ها را به شکل درستی توصیف کنند تا کسانی که قصد ورود به آن شغل را دارند، دورنمای صحیحی از موقعیت کنونی آن پیش چشم داشته باشند.

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: آشنایی با یک اختلال رایج در میان نابینایان مطلق

مجتبی خادمی: مترجم و بنیان‌گذار اولین وب‌سایت فارسی ویژه نابینایان

زمان خواب افرادی که از اختلال چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته رنج می‌برند، هر روز کمی بیشتر تغییر می‌کند. زمان خواب و زمان بیداری آن‌ها هر روز دیر‌تر و دیر‌تر می‌گردد. زمان خواب در طول هفته، گاهی منطبق با ساعت خواب عادی است و گاهی از انطباق خارج می‌شود.

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: نقش سازمانهای مردم نهاد در کیفیت زندگی کاری افراد دارای آسیب بینایی

دکتر روحالله ساعی: مدرس دانشگاه، دبیر کارگروه نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

بهبود کیفیت کاری افراد دارای آسیب بینایی اعم از نابینایان و کم‌بینایان به دلیل شرایط خاص و متفاوت وضعیت جسمی آنان الزامات و برنامه‌های خاصی را می‌طلبد که عمدتاً توسط سازمانها و کارفرمایان مغفول مانده است. این افراد معمولاً در کسب مهارت‌های بیشتر، آموزش متناسب، ورود به بازار کار، ترقی شغلی و… با مشکل مواجه می‌شوند که کیفیت زندگی کاری آنان را تنزل می‌دهد. در این بین سازمانهای مردم نهاد یا سمن‌ها می‌توانند به عنوان واسطه‌ای مناسب میان سازمان‌ها، کارفرمایان و افراد دارای آسیب بینایی، مشکلات و موانع شغلی آنان را شناسایی کرده و در جهت رفع آنها به منظور بهبود کیفیت زندگی کاری این افراد نقش آفرینی کنند.

دیدن نوشته

معرفی دستچینی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده برای نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

آنچه در پی می‌آید، معرفی چند کتاب برای سلایق گوناگون است که در ماه‌های اخیر در مراکز متعدد ضبط کتاب در کشور به زیور صوت آراسته شده‌اند و در اختیار نابینایان اهل مطالعه قرار گرفته‌اند.

دیدن نوشته

بازی‌باز: نجات مرد نابینا از دل دریای طوفانی + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

قصه ای‌اف‌ال از این قرار است که یک نفر گویی از یک خواب یا بی‌هوشی بیدار می‌شود و خود را در یک محیط کاملاً تاریک می‌یابد. صدایی که خودش را چیزی شبیه یک روح معرفی می‌کند، کم‌کم سعی می‌کند شرایط را برای مرد جوان توضیح دهد. او برای مرد توضیح می‌دهد که نابینا شده و در یک کشتی در دل یک دریای طوفانی در یک سلول زندانی شده است. گویا این اتفاق بعد از حمله گروهی به یک روستا که مرد جوان ساکنش بوده رخ داده است…

دیدن نوشته

طنز: چگونگی پذیرایی از جماعت نابینا

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

قبل از هر چیز، این مهم است که مهمان شما چندمین بارش است که به خانهٔ شما می‌آید. اگر اولین بارش است، شاید لازم باشد زمانی که ایشان به مقابل در ساختمان شما می‌رسد، شما نیز دم در ساختمان رفته، و ایشان را تا مقابل واحد آپارتمان خود راهنمایی کنید. چرا که مورد داشته‌ایم دوستان نابینا، به جای رفتن به واحد دوستشان، وارد واحدهای همسایه شده و البته انصافاً بعدها که از ایشان پرسیدیم، حسابی هم بهشان خوش گذشته بوده. حالا این که این خوش گذشتن در چه سطح و از چه نوعی بوده دیگر اینجا قابل عنوان کردن نیست.

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و متنی

 

 

 

 

اشکان آذرماسوله                                                        شهروز حسینی

                                            صنم اوشلی

 

اگر میانه‌تان با متن‌های بلند شکرآب است یا پیش از تورق این شماره از ماهنامه مانا ترجیح می‌دهید از چند و چون آن با‌خبر باشید قاعدتاً چاره‌ای جز گوش سپردن به ویترینِ صوتیِ مانا ندارید. ویترین را گروهِ حسینی، اُوِشلی و آذر‌ماسوله تولید کرده‌اند و زمانش هم حدود ۲۵ دقیقه است. همین حالا آن را دانلود کنید و اگر خوشتان آمد، با دیگران هم به اشتراکش بگذارید.

اگر میل به شنیدن سایر پادکست‌ها دارید، این شما و این هم گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران، پیشخوان و بازی‌باز. همچنین اگر خواسته باشید ماهنامه را به صورت یکجا دانلود کنید و بدون نیاز به اینترنت در هر جا و مکانی که تمایل دارید مطالعه کنید می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از این لینک دانلود کنید.

378 دیدگاه دربارهٔ «ماهنامه مانا شماره چهار: فروردین ۱۴۰۰»

 1. در این شماره بنده زبان گویای تعداد کثیری از نابینایان استان آذربایجان غربی هستم که به اینترنت دسترسی ندارند ولی جهت مطالعه فایل صوتی ماهنامه را از ما می گیرند و برای هرچه بهتر شدن آن دعا می کنند

 2. من از این کار فرهنگی شما عزیزان در انجمن نابینایان ایران که همیشه در کار های خدا پسندانه پیشرو هستید کمال تشکر و قدردانی را دارم

 3. من هم به نوبه خود تشکر و قدردانی قلبی خود را از زحمات شبانه روزی شما عزیزان در انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه متحمل می شوید تا هم نوعانتان در اقصا نقاط کشور به اطلاعات به روز دست یابند اعلام می کنم

  1. از استان خوزستان – اهواز
   با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگی
   با سپاس از زحمات شما عزیزان مانا باشید . از اینکه فایل صوتی در اختیار ما قرار می دهید بی نهایت سپاسگزارم و امیدوارم که هر روز بهتر از دیروز باشد

 4. خدا را شکر افرادی پیدا شدند که به فکر ماباشند، دستتان درد نکند من فایل های صوتی ماهنامه را گوش می کنم و لذت می برم.

 5. باسلام
  وآرزوی قبولی طاعات
  باتشکرازفعالیتهای بزرگواران خصوصا همشهری عزیز جناب مهندس شادکام امیدوارم که به زودی همانطور که قبلا تقاضا داشتم خدمتتون هرماه فعالیت یک موسسه بانام وشهرموسسه جهت آشنایی گذاشته شود

 6. باسلام و احترام ممنون از شمابابت زحماتتون.خوشحالم که روز به روز کیفیت کار بالاتر می رود و این ماهنامه پربار تر میشود. امیدوارم که شاهد نسخه بریل این ماهنامه هم باشیم.

 7. با سلام و تشکر از اینکه قبل از اردیبهشت ماهنامه منتشر شد این نشان از دقت نظم و پشتکار شما دارد موفق باشید

  1. درود بر جناب خاک سفیدی عزیز. ممنون از لطفتون. تمام تلاش تیم تحریریه این است که ماهنامه را به موقع منتشر کنند و مخاطبان فهیمی همچون شما را منتظر نگذارند. مهرتان پایدار

 8. با سلام و احترام و قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان
  عرض خسته نباشید داشتم عین ماه های قبلی مطالب عالی و کاربردی انشالله شاهد هر چه پیشرفت و شنیدن خبری خوش از این ماهنامه مانا را داشته باشیم

 9. باسلام و آرزوی موفقیت و تشکر از تلاش های مخلصانه شما بزرگواران
  اگر در این مجله قسمتی تحت عنوان شعر اضافه شود بر کیفیت و جذابیت این مجله افزوده می گردد .

 10. با سلام و احترام و قبولی طاعات و عباداتتان ، با تشکر از مطالب مفید و ارزنده مجله مانا که بسیار پر بار بود موفق باشید.

  1. سلام و درود بر شما مطالب مجله بسیار عالیست اگر امکانش هست در ستونی رفتار والدین را با نابینایان و کم بینایان در سنین مختلف علی الخصوص دوران نوجوانی و کمک به استقلال این قشر توضیح داده شود .

 11. با درود در شماره های قبلی بابت تاریخ های میلادی سفارش کردم که از تاریخ شمسی استفاده شود که در این شماره نیز رعایت نشده و هنوز از تاریخ میلادی استفاده می شود

 12. با سلام و درود به شما عزیزان در انجمن نابینایان ایران که همیشه به فکر ما نابینایان هستید. این ماهنامه آرزوی دیرینه ما نابینایان بود.خسته نباشید.

 13. بنده انتشار این ماهنامه را به تمامی نابینایان ایران تبریک گفته و برای کسانی که در چاپ و نشر آن زحمت می کشند آرزوی توفیق دارم.

  1. آقای قلندری، خانم غریبی، خانم عبدالهی، آقای غم کشیده، آقای موسالو، آقای کفاش بسیااار ممنون و سپاسگزاریم از همراهیتون. با آرزوی بهترین ها برای شما.

 14. سلام خسته نباشید، واقعاً از دیدن ماهنامه شما ذوقزده شدم.چون پیدا کردن این همه مطالب به روز آن هم در مورد خود ما نابینایان مقدور نمیشه مگر با تلاش بی وقفه شما.

 15. با عرض سلام و خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا، آموزش بازی های اینترنتی بیشتر توجه مرا جلب کرده است. البته همه مطالبش خوب و آموزنده است. دستتان درد نکند.

  1. آقایان تبیانی، الماسی، جباروند، رنجبری، اتمانی؛ درود برشما. داشتن مخاطبان فهیم و همراهی مثل شما باعث افتخار ماست. تشکر از لطف بی دریغتان. موفق باشید.

 16. با سلام به شما راهیان علم و دانش. بهترین امتیاز ماهنامه شما تخصصی بودن آن است، یعنی همه مطالبش به نوعی به نابینایان مربوط است برخلاف نشریه هایی که تا کنون منتشر شده و در نیمه راه متوقف گردیده اند.

  1. با سلام و قبولی طاعات و عبادات شما.
   تشکر بابت مجله خوبتون خوشحالیم که تصمیم گرفتید ستونی را به معرفی تمام مشاغلی که افراد نابینا و کم بینا میتونند انجام دهند اختصاص دهید.
   قطعا این ستون میتونه کمک شایانی به افرادی که سردرگم در مسیر زندگیشان هستند بکنه.

 17. با سلام و احترام
  تشکر می کنم از حامیان این ماهنامه اللخصوص انجمن نابینایان ایران زحمات ارزنده ای برای ما دارند تشکر و خسته نباشید دارم
  انشالله شاهد هرجه بیشتر ماهنامه باشیم

  1. سلام خسته نباشید.
   برای اولین بار مطالب ماهنامه رو دیدم و خیلی خوشحالم از راه اندازی این ماهنامه که بدست هم قشر های ما تهیه و تنظیم شده.
   ممنون از دسدندرکاران این ماهانامه

 18. سلام و درود توجه سردبیر به نظر مخاطبان در ارطقای ماهنامه قطعا موثر خواهد بود از سردبیر محترم به خاطر توجهشان متشکرم

 19. با سلام
  ممنون از مجله خوبتون
  بعضی نکته ها در قالب طنز بسیار آموزنده میشن و امیدوارم جامعه بینا هم به این امور آشنا بشه
  بازم تشکر از زحماتتون

 20. سلام به دوستان عزیز و خوانندگان مانا.
  از ابراز لطف همه ی شما گرامیان سپاسگزارم.
  پاسخ عمده سؤالات شما در شماره سوم، در یادداشت مدیر مسئول در این شماره اشاره شده.
  خواهشی که از شما دارم، اینه که پس از اینکه سرویس های مختلف رو مطالعه کردید، درباره اونها نظر بدین و ما رو در بهبود کیفیت مجله یاری کنید.
  چیزی که بیشتر به ما کمک میکنه، تحلیل و ارزیابی مطالب نشریه هستش.
  ابراز لطف شما در شماره های قبلی به ما اثبات شده و از بودنتون صمیمانه خوشحالیم.

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دیت اندرکاران این مجله پر محتوا علی الخصوص انجمن نابینایان ایران .جا دارد از اقای سرمدی پرتلاش تشکر کنم بابت دقت و شفاف سازی محتوای مجله .مطالب مجله مثل همیشه عالی بود.

 21. سلام
  حسن جهاندار از کاشان هستم
  خوشحالم از اینکه جامعه نابینایان کاشان این مجله را به من معرفی کرد .همه چی عالیه

 22. همیشه آرزو داشتم یک مجله مختص خودمان داشته باشم. یعنی همه مطالبش مربوط به نابینایان باشد. خدا را شکر که آرزویم برآورده شد.دست شما درد نکند.

 23. ضمن عرض سلام و خسته نباشید به شما من مطالب ماهنامه را دیدم، چند سطری هم راجع به مهارت خانه داری زنان نابینا بنویسید.

  1. درود بر دست اندرکاران ماهنامه مانا، طاعات و عبادات قبول. سپاسگزارم که پذیرفتید تا ستون اشتغال رو از نسخه بعدی به مجله اضافه کنید، مقدمش رو خوندم و منتظر مباحث اصلی ستون اشتغال هستم. خدا قوت

 24. سلام با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگی بخش معرفی کتاب بسیار جالب است اگر تعداد کتابها بیشتر شود ممنون می شویم با تشکر

  1. سلام با عرض قبولی طاعات و عبادات شما و به امید موفقیت روز افزون ماهنامه مانا، از ستون معرفی بازی نابینایی خوشم اومد ،با این بازی آشنایی نداشتم.

 25. بی صبرانه منتظر ماهنامه ۵ هستیم امیدواریم این ماهنامه ارزشمند اطلاعات بسیار ارزشمندی به جامعه کم بینا و نابینا اضافه کند .

 26. سلام خدمت شما
  بخش آموزشی رو مربیان عزیز زحمتشو میکشن ولی ای کاش واقعا روی بخش مشاغل کار بشه که خیلی خوبه بتونیم خودمون خود کفا باشیم تا حدودی

 27. ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات
  برای شبکه ملی تشکل‌های نابینایان ارزوی موفقیت میکنم امیدوارم موفق باشن و هر چه بیشتر برای جامعه ی نابینایان مفید باشن

  ضمن قدردانی از مجله مانا که اخبار رو در اختیارمون قرار میدن

 28. سلام و سپاس از مطالب خوب و مفید و توجه به نظرات خوانندگان و افزودن ستون اشتغال و تشکر از آقای سرمدی که توضیحات خیلی خوبی در پاسخ به کامنت های خوانندگان دادند. مانا باشید

  1. آقایان خلیل زاده و احمدی و خانم عمری خوشحالیم که مطالب براتون مفیده. تشکر از همراهیتون.
   آقای مناف زاده پیگیر چاپ نسخه بریل هستیم،
   اآقای علی یار زاده و خانم احمدزاده تشکر از لطفتون.

 29. با سلام مطالب بسیار مفید و آموزنده است از خواندن مجله ی شما واقعا لذت بردم مخصوصا قسمت مسیر نا‌هموار والدین نابینا برای با‌سواد شدن فرزندان که به نظرم خیلی مهم و کاربردی است.با تشکر از زحمات شما.

 30. با سلام ممنون از شما دست اندرکاران این مجموعه که با تلاشتان این ماهنامه روز به روز پربار تر میشود، در خصوص مشاغل از نگاه نابینایان میشود از مشاغل فکری که محور اصلی آنها، فعالیت ذهن افراد است و ناتوانی های جسمی خللی در آن ایجاد نمی کند استفاده کرد.

 31. باسلام و دورود خدمت شما عزیزان قسمت طرز برخورد با یک شخص نابینا در مهمانیها بسیار عالی و حرف دل تک تک افراد نابینا و کم بینای این مرز و بوم میباشد که اگر اگاه سازی همچنان در فضاهای مختلف ادامه داشته باشد بسیار عالیست .

 32. سلام و قبولی عبادات من هم با بخش طنز و اینکه در حل مشکلات فرهنگی نابینایان کمک می کند موافقم اما باید لحن واقعا با واژهایی تنزآمیز همراه باشد.

  1. با سلام و ارزوی بهترینها برای شما در ستون پزشکی اگر امکانش هست درمان انواع اسیبهای بینایی را در ایران توضیح دهید که در کجا میتوان چه نوع اسیبی را درمان نمود .با تشکر

 33. سلام و درود فراوان در بخش مطالعه مجلات خارجی زبان اگر به وضعیت مجلات کشورهای هم سطح ایران نیز پرداخته شود مفید است تشکر از شما

 34. سلام با آرزوی موفقیت این مجموعه در خصوص حقوق و مقررات حمایتی از نابینایان مطالبی آورده شود خوب است تشکر مجدد

 35. درود بر شما با ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما خوبان. مطالب مجله کمک شایانی به جامعه نابینایان میکند و جادارد از همه دست اندکاران این مجله تشکر کنم و ارزوی پیشرفت روزافزون را داشته باشم.با توجه به ارتباط مستمر بنده با اعضای کتابخانه و اگاهی از نیازهای آنها و اینکه فضای کتابخانه جوابگوی خیلی از نیازهای انها نیست خواهشی داشتم اگر امکانش هست پیگیری شود زندگی خیلی از افراد نابینا و کم بینا تغییر میکند و ان اینکه اگر انجمن نابینایان ایران با سازمان فنی و حرفه ای تفاهم نامه ای داشته باشد در خصوص اموزش انواع صنایع دستی و نیز اموزش های خانه داری مطمئنا مسیر زندگی خیلی از افراد نابینا و کم بینا تغییر میکند و در سطح وسیعی اشتغالزایی خوبی صورت میگیرد و ستونی در مجله در این خصوص اختصاص یابد .سپاس از لطف سرشار شما

  1. سلام دوست عزیز. سپاس از همراهیتون. خدمت شما عرض کنم که تا جایی که بنده اطلاع دارم سازمان بهزیستی با سازمان فنی و حرفه ای چندین سال پیش یک توافق نامه امضا کرده بودند که هر مددجویی اگه خواد یه هنر و تخصصی یاد بگیره، براش رایگان باشه. فقط مددجویان برای مراجعه به سازمان فنی و حرفه ای باید از بهزیستی نامه داشته باشند و یا کارت معلولیت ارائه بدهند.

 36. سلام با ارزوی پیروزی روز افزون شما.ستون بازیها بسیار عالیست و اگر همه بازیهای مختص نابینایان معرفی شوند بسیار عالی میشود .

 37. با سلام و درود خدمت شما و حامی محترم در پاسخهایی که قبلا از شما داشتیم مطرح کرده بودید که درحال گرفتن انتشار این ماهنامه هستید حالا یک پیشنهاد اگر این ماهنامه بصورت بینایی هم بر روی صفحه های بریل چاپ شود بسیار مفید خواهد بود زیرا کم بیناها و خانواده های نابینایان هم می توانند استفاده نمایند .

 38. با سلام
  دریافت مطالبات نابینایان طرح بسیار خوبی است لطفا برای مشکلاتی که اکثریت نابینایان با آن درگیر هستند الویت قرار دهید

 39. سلام تشکر از لطف تهیه کنندگان در مورد بخش مشاغل اگر در خصوص ضعف و یا تلاش دولت در حل این مشکل هم مطالبی قرار گیرد عالی است

 40. درود و صد بدرود
  یک پیشنهاد اگر ماهنامه در یک روز خاص در ماه و ساعتی مشخص یکی از مسئولین را برای پاسخگویی تلفنی برای اعضا می آورد بسیار عالی بود

 41. سلام دوستان پیشنهاد خوبی دادند اگر این قسمت طراحی شود و یکی از مسئولین مستقیم پاسخگو باشد عالی است می شود اسم آنرا صندلی داغ نام بگذاریم

 42. با سلام لطفا ستونی برای کودکان هم اضافه کنید من دختر هفت ساله نابینا دارم که بسیار کنجکاوه و به خوندن داستان علاقه داره. با تشکر از الطاف شما خوبان.

 43. با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما، از سرکار خانم جوادیان ممنونم بخاطر صحبتهای خوب و آموزندشون، دخترم نابیناست و به تازگی زودرنج و پرخاشگر شده فکر میکنم شاید حالا متوجه تفاوتش با همسالانش میان بچه های فامیل شده، خواهش میکنم راهنمایی بفرماید که چطور این مسئله رو حل کنیم و چه کاری باید انجام بدیم. لطفا در بخشی از صحبتهاتون به این مبحث هم بپردازید ممنونم از شما

 44. با درود و سلام لطفا هر ماه یک استان از مشکلات متناسب سازی هم در ماهنامه صحبت نماید و مدیران آن نیز از مسئولین در شماره بعد جوابها را درج نمایند

 45. درود و خسته نباشید به همه زحمت کشان ماهنامه. توضیحات آقای سرمدی هم کامل بود و دیگه می دونیم خطمشی ماهنامه چیست با تشکر از همگی

 46. سلام خدمت شما دست مریزاد این شماره نیز چون گذشته عالی بود مخصوصا گزارش جناب اقای شادکام و خبرات خوبی که در این گزارش ارائه داده بودند از خداوند بهترینها را برای شما ارزومندم.

 47. عرض سلام و احترام خدمت مدیران و مسئولین ماهنامه مانا و با آرزوی قبولی /طاعات و عبادات یکایک بزرگواران دوستان متاسفانه عناوین نشریه برای بنده باز نمیشود که مطالعه کنم اگر مسئولین محترم ماهنامه رسیدگی کنند خیلی ممنون میشوم به امید موفقیت های هر چه بیشتر ماهنامه

 48. سلام بخش صوتی مجله بسیار عالیست با ارزوی پیشرفت هر روز شما.بنده در کتابخانه در کارهای گویندگی و نمایش ها شرکت میکنم اگر کمکی از من ساخته است در خدمت شما استادان گرانقدر هستم.سپاس

  1. سلام با ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما زحمتکشان جامعه نابینایان و کم بینایان به ویژه جناب اقای شادکام .تشکر از این همه زحمت و تلاش مستمر

 49. سلام مجلتون بسیار اموزنده س اگر امکان دارد بخشی را به معرفی رشته هایی که نابینایان در دانشگاه میتونن ادامه تحصیل بدهند اختصاص دهید

 50. سلام و سپاس بابت این همه لطف از انجمن نابینایان خواهشمندیم ستونی با عنوان انواع شغل هایی که افراد نابینا و کم بینا در ان میتوانند موفق شوند گنجانده شود .ممنون

 51. سلام مجله بسیار عالی و اموزنده است ستون پذیرایی بسیار زیبا بود و ان شاالله در این ستون انواع برخورد با نابینایان در محیط های مختلف اطلاع رسانی شود

 52. با درود مطالب بسیار متنوع است اگر خدمات برجسته استانها را هم منعکس نمایید بهتر است منظور دفاتر انجمن در استانها است

  1. سلام بر خانم صادقی عزیز. خوشحال هستم که بخش معرفی کتاب مورد توجه شما بوده.
   راه دسترسی به کتب عضویت در کتابخانه های عمومی بخش های نابینایان هست که هر استان یک چنین بخشی رو داره. با کارشناس نابینایان نهاد در شهر خودتون تماس بگیرید و کتاب مورد نظر رو از ایشون بخواید که واستون ارسال کنه.

 53. با سلام در ماه سراغ یکی از مسئولین انجمنهای استانها بروید و بصورت پرسش و پاسخ از او سوال شود درمورد عملکرد و یا اگر اعضای آن استان از مسئول انجمن خودشان سوال دارند بپرسند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *