ماهنامه مانا شماره ۳: اسفند ۱۳۹۹

 

چند ساعت بیشتر نمانده تا شلیک توپ‌ها. توپ‌هایی که این بار نه به قصد ویرانی و کشتار، که برای رساندن صدای امید و طراوت و زندگیِ دوباره زمین به گوش آن‌ها که در اقصای این خاک به انتظار نشسته‌اند شلیک می‌شود. بی که بخواهیم منکر تلخی‌های رفته بر ایرانیان در طول سال گذشته شویم و دشواری‌های افزاینده زندگی را کتمان کنیم، آخرین نوروز قرن را به جشن می‌نشینیم و از فرصت نو شدن طبیعت برای تجدید قوا و گرفتنِ جانی دوباره بهره می‌گیریم. چیرگی بر شر و تباهی و سیاهی و تاریکی را از نوروز باستانی فرا می‌گیریم و با حالی که به احسن‌الحال تحویلش می‌کنیم، به پیکار بدی‌ها می‌رویم.

تحریریه مانا، باز آمدنِ نوروز باستانی را به همراهانش شادباش می‌گوید و فرا رسیدن نخستین نوروزگانِ حیاتش را به فال نیک می‌گیرد و با شوقی که دمیدن بهار در روحش دمیده، به استقبال روز‌های خوب می‌شتابد. شما هم در آن بکوشید که فرصت بهاری شدن را از کف ندهید که شاعر چه خوب گفته: «ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار».

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

نمایشگاه تجهیزات توانبخشی معلولان سی‌اس‌یو‌ان (CSUN) آمریکا امسال هم پرشور و به علت شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار شد. باید از کرونا ممنون باشیم که با همه گرفتاری‌هایی که برایمان درست کرده در موقعیت‌هایی امتیازاتی را هم برایمان به وجود آورده است. یکی از این امتیازات، بر‌خط شدن بعضی رویداد‌های مهم است که همه ساله گوشه گوشه دنیا برگزار می‌شده و برای ما حکم خرمای نخیل را داشته. چه، حالا توانسته‌ایم به مدد آنلاین برگزار شدن این رویداد‌ها، ما هم بهره‌ای از آنها ببریم.

دیدن نوشته

مشروح عملکرد انجمن در اسفند ۱۳۹۹ + فایل صوتی

علی‌اکبر جمالی مدیر‌عامل و منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

آنچه از نظر مخاطبان ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران می‌گذرد، شرح فعالیت‌ها و اقدامات انجمن نابینایان ایران در طول یک ماه گذشته است. این گزارش را مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام و علی‌اکبر جمالی، مدیر‌عامل این انجمن ارائه کرده‌اند. علاوه بر این نوشته، شما می‌توانید موارد مطروحه را در قالب دو پرونده صوتی شانزده و پنج دقیقه‌ای با صدای مهندس شادکام و جناب جمالی هم بشنوید.

دیدن نوشته

پیشخوان، مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

اگر بنا باشد پیشخوانِ این شماره را هم به سیاق ماه قبل آغاز کنیم، لاجرم باید از رفیق یوتیوبرمان جناب سامی سراغی بگیریم. «سَم سیوی»، [1]صاحب و گرداننده کانال یوتیوبی «زندگی نابینایی»، [2]در طول یک ماه گذشته حسابی پر کار بوده و سه چهار ویدئوی مفید ضبط و منتشر کرده است. او در طول ماه گذشته به اپلیکیشن مسیریابی «ویواک» [3]و به‌روز‌رسانی تازه‌ای که برایش منتشر شده پرداخته؛ ویدئویی برای معرفی یک اپلیکیشن اندرویدی ضبط کرده که به نابینایان کمک می‌کند سینی حاوی ظروف لبالب از مایعات را به سلامت به مقصد برسانند؛ یک ویدئوی پانزده دقیقه‌ای هم با این مضمون تولید کرده که کاربران کم‌بینا، بهتر است چه تغییراتی بر روی مرورگر‌ها اعمال کنند تا تجربه بهتری از این نرم‌افزار‌ها داشته باشند و سر آخر هم در قالب یک ویدئوی ۲۳ دقیقه‌ای، یک درشت‌نمای جالب و پر امکانات را معرفی کرده است.

دیدن نوشته

عیدانه: دیدار نوروزی با دخترک اطلس‌پوشِ پامیر (قسمت اول) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

در این شماره به مناسبت نوروز، با شما در یک سفر جذاب و هیجان‌انگیز همراه شده‌ایم. مجید سرایی، در روزگاری که هنوز کسی نام کرونا را نمی‌دانست و فقط سرما خورده‌ها، آن هم آن‌هایی‌شان که زیادی مبادی اصول بودند ماسک می‌زدند، سفری داشته به تاجیکستانِ زیبا و دوست داشتنی. آنطور که در میان بسیاری از ما نابینایان مرسوم است، به جای مشغول کردن خودش با چک چکِ صدای شاتر دوربین‌های هم‌سفران، دستگاه ضبط صدایش را روشن کرده و هر جا که ممکن بوده، از زیبایی‌های سفر به رسم یادگار برای خودش ضبط کرده و حاصل را در یک مستند سریالیِ چهار قسمتی برای ماهنامه مانا تنظیم کرده است. حالا که خانه‌نشین شده‌ایم و اگر کرونا هم نبود، زورِ اندک ریال در مقابل ارز‌های خارجی امکان عبور از هیچ مرزی را به ما نمی‌داد، بد نیست با این مستند همراه شویم تا حکایت وصف‌العیش، نصف‌العیش را برای خودمان معنا کنیم.

دیدن نوشته

زندگی: تجربیات والدین نابینا از ورود به دنیای خردسالان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان

در این شماره به افزایش توانایی‌های کودکان در دوره پیش از دبستان پرداخته‌ایم. از جمله: ارتباط با هم سالان، شناخت طبیعت، بازی‌ها و داستان‌ها.

همراه می‌شویم با پدران و مادرانی که با قدرت تفکر و تدبیر محدودیت‌هایی را که نابینایی برایشان ایجاد کرده است،کنار زده‌اند.

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: کارشناس ارشد روانشناسی و آموزگار سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور

با توجه به آثاری که نقص بینایی بر زندگی روزمره بر جای می‌گذارد و محدودیت‌هایی که برای افراد ایجاد می‌کند، محققان حدس می‌زنند که آسیب بینایی، بر سلامت روانی افراد تأثیر منفی می‌گذارد. اصطلاح سلامت روانی ‌‌ (PWB) به شرایط روانی افراد از جمله: نداشتن اختلال روانی، هیجانات مثبت بالا و هیجانات منفی پایین، احساس پذیرش خود و رضایت‌مندی  شخصی و رضایت از زندگی، اشاره دارد.

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش دوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

چنانکه در قسمت نخست اشاره شد، تاجیکستان با نام رودکی، شاعر بزرگ سبک خراسانی پیوندی ناگسستنی دارد. خاصه این پیوند را در گفت و گو با تاجیکان به روشنی می‌توان دریافت. تاجیکان بر آنند که رودکی، «اساس گذار» شعر فارسیست. نکته‌ای که تاریخ نویسان ادبیات هم بر آن تأکید دارند.

آرامگاه رودکی در «پنج رود»، نزدیک به شهر «پنج کنت» قرار دارد و اهالی شهر «پنج کنت» آرامگاه شاعر بزرگ فارسی را همچون نگینی دربر گرفته‌اند.

دیدن نوشته

تازه‌های چشم‌پزشکی و پرسش و پاسخی درباره بیماری‌های شبکیه

مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی، بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان

در شماره سوم مانا، دو خبر در حوزه چشم‌پزشکی را به همراه محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص بیماری‌های شبکیه در قالب یک پادکست تهیه کرده است، برایتان تدارک دیده‌ام.

ابتدا سری بزنیم به اسپوتنیک و خبر ایجاد بینایی مصنوعی برای نابینایان از طریق کاشت شبکیه که در روزنامه نو‌آوران ترجمه شده و به چاپ رسیده است.

دیدن نوشته

یادداشت: تراژدی بی‌پایان

ابوذر سمیعی: دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری فرهنگی

پیشنهاد ممنوعیت آزمایش‌های ژنتیک و غربالگری در دوران بارداری توسط مجلس شورای اسلامی، مباحث جنجالی و چالش‌برانگیزی در این خصوص به راه انداخته و موضوع تولد کودکان دارای معلولیت را دوباره به صدر گفتگوها آورده است. اینکه این طرح چه میزان سیاسی بوده یا چقدر می‌تواند در هدف غائی آن یعنی افزایش فرزند آوری تأثیر مثبت داشته باشد سوالی اساسی است اما موضوع این نوشته نیست. آنچه در این یادداشت قصد بررسی آن می‌رود، شق دوم موضوع، یعنی احتمال افزایش تولد کودکان دارای معلولیت و پیامدهای آن است.

دیدن نوشته

یادداشت میهمان

از این ماه بنا داریم نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه معلولین را در قالب یادداشت‌هایی که با عنوان «یادداشت میهمان» منتشر خواهد شد، در اختیار مخاطبان مانا بگذاریم. ذکر این نکته ضروری است که مانا، این یادداشت‌ها را بدون هیچ گونه دخل و تصرف ویرایشی یا محتوایی منتشر می‌کند.

در این شماره، مانا میزبان دو یادداشت است: نوشته‌ای با نام «آب مروارید و آب چشم»، به کوشش جناب آقای محمد نوری، مدیر‌عامل دفتر فرهنگ معلولین و یادداشت دیگری با عنوان: آبله، بیماری حاد ویروسی و علت نابینایی و کم‌بینایی» به قلم جناب آقای علی نوری، (نویسنده و پژوهشگر حوزه معلولیت.

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش سوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر خجند، کاخ ارباب است که برای تاجیکان دارای جایگاه ویژه ایست. در این کاخ بود که شانزدهمین شورای عالی تاجیکستان برگزار شد و امام علی رحمان، رئیس جمهوری کنونی این کشور، بعنوان رئیس شورای عالی انتخاب شد.

از ویژگی‌های این عمارت، وجود یک موزهٔ نفیس است.

اساساً تاجیکستان را باید کشور موزه‌های آسیا نامید؛ چرا که در شهرهای مهم این سرزمین، موزه‌های مهم و متعددی می‌بینیم. خود تاجیکان موزه را «آثار خانه» می گویند.

دیدن نوشته

حکایت دختر جوان نابینا و گیاهان دارویی و یازده کتاب دیگر در تازه‌های کتاب

رقیه شفیعی: کتاب‌دار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

من رقیه شفیعی این بار با معرفی دوازده کتاب در خدمت شما خوبان خواهم بود. پس این شما و این هم کتاب‌های ارائه شده در اسفند‌ماه.

دیدن نوشته

جادوی اصوات در بازی اندرویدی آدیو ویزاردز + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

بازی‌های اندرویدی بالاخص آنها که برای نابینایان و به صورت صوتی طراحی شده‌اند، قرار نیست خیلی داستان پیچیده‌ای داشته باشند. هدف بیشتر این است که کاربر مدتی در دریای اصوات غوطه‌ای بخورد و کمی هم عکس‌العمل‌های سریعش را در هنگام کار با صفحات لمسی به رخِ خودش یا شاید کمی هم بقیه کاربران بکشد. این، حکایتی است که در باره بازی اندرویدی این شماره از مجموعه پست‌های «بازی‌باز» هم صدق می‌کند.

دیدن نوشته

طنز: چرا افزایش مستمری به صلاحمان نیست

نویسنده: یخ نکنی نمک‌دون

در این مطلب، قصد داریم با یک نگاه موشکافانه و کارشناسی شده، به یکی از مهمترین مسائل این روزهای معلولین بپردازیم و آن مسأله ی مهم، چیزی نیست جز امر مهم و حیاتی مستمری. اصلاً اگر معلولی در کشور ما مستمری نگیرد، انگار مستمری نگرفته است. همیشه که نباید تمثیل درست و حسابی داشته باشیم. آنقدر این امر فاجعه بار است که هیچ نمونه ی مشابهی برایش نیافتم.

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش پایانی) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

شهر دوشنبه که در دوران استیلای شوروی کمونیستی به آن «استالین آباد» می‌گفتند، پایتخت تاجیکستان است. ظاهراً حدود ۸۰ سال پیش، بافت این شهر روستایی بوده و بازارهای محلی متعددی برپا می‌شد. به همین علت نام دوشنبه را که روز برپایی بازار بزرگ بود، به این روستا اطلاق کردند. بعدها به علت نقش تجاری مهمی که «دوشنبه» داشت، این روستای به شهر تغییر یافته را بعنوان پایتخت و مرکز تاجیکستان در نظر گرفتند.

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و نسخه‌های متنی ماهنامه مانا

 

 

 

اشکان آذرماسوله                                                                       شهروز حسینی

صنم اوشلی

در این شماره هم مثل ماه پیش، تهیه ویترینِ مانا به عهده تیمِ آذر‌ماسوله، حسینی و اوشلی بوده است. اشکان وظیفه تدوین و تهیه را به عهده داشته، حسینی متن را نوشته و اجرا را هم اوشلی عهده‌دار بوده است. ویترین را از اینجا بشنوید و اگر خوشتان آمد برای دیگران هم ارسال کنید.

اگر شنونده پادکست پیشخوان هستید می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. این بار پیشخوان ۶۷ دقیقه از کار در آمده است. این هم صحبت‌های علی‌اکبر جمالی و منصور شادکام، مدیر و قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران است که چنانچه فعالیت‌های این انجمن را پیگیری می‌کنید، می‌توانید دانلود کنید. بازی‌بازِ علیرضا را هم از این لینک دریافت کنید. سفرنامه صوتی مجید سرایی به تاجیکستان را هم به ترتیب دانلود کنید که شنیدنش خالی از جذابیت نخواهد بود: قسمت اول، قسمت دوم، قسمت سوم و قسمت چهارم.

اگر مایل هستید فایل متنی ماهنامه مانا را یکجا در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را به صورت پی‌دی‌اف از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال از این لینک بارگیری کنید.

411 دیدگاه دربارهٔ «ماهنامه مانا شماره ۳: اسفند ۱۳۹۹»

 1. سلام
  نوروز مبارک
  ممنون که ما رو هم از اخبار
  CSUN مطلع کردید نمایشگاه جالبی باید باشه
  امیدوارم بعد از کرونا باز هم بصورت آنلاین قابل دسترس باشه
  و اول امیدوارم این محصولات ارائه شده در CSUN رو خود ایرانیا بتونن بسازن و بعد امیدوارم به تولید انبوه با قیمت مناسب برسه تا همه ی نابینایان عزیز بتونن استفاده کنن

  1. با سلام و احترام. تبریک عرض می کنم انشاالله که سال خوبی برای شما ماهنامه ای های عزیز
   تشکر می کنم از مطالب زیبا و ارزنده شما
   مطالب عالی سپاس از شما خوبان

    1. سلام خدمت شما و تبریک سال جدید.تشکر بابت مجله خوب شما اگر امکانش هست برای فضای بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه کرمانشاه فکری بکنید با وجود اتاقهای زیادی در ان کتابخانه بخش ما بسیار کوچک است و برای جلسات حضوری در تنگنا قرار میگیریم .سپاس

   1. سلام و خدا قوت و تبریک سال نو ممنون از زحمات شما مطالب مفید و کاربردی است اگر در کنار نسخه صوتی نسخه برای نیز در اختیار کتابخانه ها قرار بگیرد بسیار عالی خواهد شد و دیگر اینکه اطلاعات عمومی نیز گنجانده شود

 2. ضمن عرض سلام، ادب و احترام.
  پیش از هر چیز، وظیفه ی خودم می دونم که فرا رسیدن نوروز باستانی، این جشن دیرپای ایران رو به حضور شما شادباش عرض کنم.
  باز هم نمی تونم از بیان احساساتم نسبت به کار ارزنده ی شما خودداری کنم.
  شادمانی و سپاسگزاری من رو که بی تردید، از بن جان و روحم سرچشمه می گیره، پذیرا باشید.
  گرچه تمام بخشهای ماهنامه به نوبه ی خودش جذاب و قابل تحسینه، کار دوست سالهای دور و درازم، مجید سرایی من رو به یه حال و هوای بسیار بسیار خوب و وصف ناپذیر برد.
  یکی از علایق من، سفر به تمام کشورهاست.
  از فقیرترین کشورهای ناشناخته در قاره ی اقیانوسیه تا آسیای میانه که وجوه اشتراک فراوانی با ما ایرانیها داره.
  شوربختانه تا به حال این امکان فراهم نشده که به این منطقه، یعنی آسیای میانه سفر کنم و البته لطف مجید در به اشتراک گذاشتن این یافته ها و دیده ها، چنان صمیمانه بود که من رو از ابتدا تا انتها، تو گویی به خیابونهای تاجیکستان برد.
  تو این روزها که پر شده از اخبار تلخ و ناگوار، کار مجید بسیار بسیار حالمو خوب کرد.
  در عین حال، جا داره از اشکان، امیر، شهروز، امید هاشمی، سرکار خانم همت، سرکار خانم شفیعی، سرکار خانم جوادیان و ابوذر هم بسیار بسیار تشکر کنم.
  تمام این دوستان، کسانی هستن که دست کم من افتخار آشنایی باهاشون رو دارم.
  امیدوارم توفیق دیدار سایر دوستان که در این مجموعه قبول زحمت می کنن رو هم پیدا کنم.

  شاد زی، مهر افزون.

  1. سلام
   امیدوارم دستانِ سبز بهار برایتان ، بهترین اتفاقات را بسازد و شکوفه های زیبایش تمام خوبیهای دنیا را به ارمغان آورد و نخستین صفحاتِ سال ، آغازِ بهترین اتفاقات و موفقیتهایِ زندگیتان باشد
   با تشکر از ماهنامه خوب و ارزشمند شما
   عیدتان مبارکــــــــَ

  2. معلم و استاد ارجمند جناب اسدی عزیز عرض ادب و احترام بچه های تحریریه مانا رو هم پذیرا باشید.
   چه خوب که مستند جذاب مجید سرایی حس خوبی به شما داده و همه سعی و تلاش اعضای تحریریه مانا اینه که بتونیم مطالب با کیفیت و درخوری رو منتشر کنیم.
   قطعا در این راه، بیان دیدگاه ها و چه بسا مشارکت شما بزرگواران می تونه ما رو در ادامه مسیر به سرمنزل مقصود برسونه.
   خوشحال میشیم در ستون یادداشت مهمان، بتونیم از ظرفیت و قلم شما استاد گرامی هم بهره مند بشیم.
   شاید نوشتن یک سفرنامه متفاوت از سفری که به کشور هند داشتید بتونه برای مخاطبان مانا جذاب و خواندنی باشه.

   1. خانم شبانی عزیز و گرامی سلام.
    ما هم سال خوبی رو برای شما آرزو می کنیم.
    فقط خواهشاً دیدگاه هاتون رو در یک کامنت مستقل منتشر کنید نه در پاسخ به یک فرد دیگه که پاسخ به کامنتتون دقیقاً زیر دیدگاه خودتون باشه.
    مرسی که هستید.

   2. ضمن عرض سلام، ادب و احترام،
    اگه تصور می فرمایید که چنین کاری میتونه برای دوستان مفید واقع بشه، خوشحال میشم در اولین فرصت چنین کاری رو انجام بدم.
    البته به دلایل متعددی، متأسفانه تدوین یه گزارش صوتی از طرف من در حال حاضر مقدور نیست.
    ولی اگه خواستید، با من از طریق ایمیل در تماس باشید تا متن سفرنامه رو براتون بفرستم.
    برقرار و پیروز باشید.

   1. با عرض سلام و ادب سال نو را به تک تک کسانی که الان دارن این مطلب رو میخوانند تبریک عرض مینمایم بسیار از شما و زحمات ارجمند شما سپاسگذارم من به شخصا واقعا از خواندن مجله مانا بسیار لذت بردم امیدوارم در روز های آینده شاهد رمان های بیشتری با
    مطالب پر کاربرد باشیم از حامیان این مجله بسیار سپاسگذارم🙃♥️

 3. با درود و تبریک سال نو و تشکر از انجمن و حامی محترم بانک مسکن ، اگر در مطالب از تاریخ شمسی بجای میلادی استفاده شود مطالب قابل فهم از لحاظ تاریخ می باشد. تا درودی دیگر بدرود

 4. با درود و تبریک سال نو خیلی خوشم اومد از ماهنامه مانا انشالله هر روز شاهد پیشرفت ماهنامه شما باشیم و تشکر می کنم از حامیان این ماهنامه

   1. درود ضمن تشکر سه درخواست برای پیشخوان: ۱. دوچرخه سواری نابینایان و کم بینایان بدون نیاز به همراه بینا وجود دارد؟ در این زمینه توضیح دهید.۲. در هر شماره از پیشخوان به اخبار سایت های فدراسیون جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان و کنفدراسیون های جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان قاره ها اشاره کنید.
    ۳. سری هم به رسانه های کشور اتریش بزنید. با تبریک سال نو ، ایام شعبانیه و حلول ماه مبارک رمضان ، ضمن تشکر از مطالب شما.

    1. با عرض سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما سروران گرامی بسیار بسیار سپاسگزارم از مطالب جذاب و زیبای ماهنامه قشنگ تون ……روزگارتان خوش سایه اتان مستدام🌼🌼🌼

 5. با سلام و تبریک بهار طبیعت و سپاس از زحمتهای یک ماهه انجمن و حامی محترم اگر ستونی در مورد خانه داری اضافه شود بهتر است مخصوصا که در اسفند خانه تکانی هم داشتیم

  1. خانم سرگزی سلام. با توجه به اینکه در روزنامه ایران سپید هر هفته بخشی رو تحت عنوان خانه داری داریم، دیگه نخواستیم ما هم مطالب تکراری منتشر کنیم.
   هر وقت ستون خانم جوادیان که همون مهارت های زندگی با تمرکز بر والدین نابینایی که فرزند دارند به پایان رسید، ستونی رو تحت این عنوان سعی می کنیم اضافه کنیم.

 6. با سلام و تبریک بمناسبت فرا رسیدن سال نو و امید به اینکه سال جدید برای تمامی ایرانیان سالی پر از خیر و برکت و خوشی باشد و با تشکر از شما عزیزان و دست اندرکاران ماهنامه مانا ،که همراه بدنبال بهترینهایید.

  1. با سلام اگه اشکالب نداره منم چند پیشنهاد داشتم
   وسایل گویا و توانبخشی برای افراد کم بینا یا نابینا
   خدمات که بهزیستی در مورد مسکن اشتغال یا هر خدمتی گه ارائه شود اطلاع رسانی شود

   1. جناب کوهزاد عزیز با سلام.
    یک نکته رو در نظر داشته باشید که عمده مطالب و ستون هایی که در مانا منتشر میشن، بر خلاف ایران سپید رسالت خبری ندارن.
    در خصوص اشتغال، به زودی حتما یک ستون جدید به مانا اضافه خواهد شد و امیدوارم سایر پیشنهادات شما رو هم بتونیم عملیاتی کنیم و بهش بپردازیم.

  1. با سلام و احترام تبریک سال نو
   چند نظر یا پیشنهاد داشتم
   یک معرفی یا زندگی نامه افراد موفق
   دو پیشرفت های پزشکی
   سه مصاحبه با نابینا موفق
   چهار گنجاندن بخش هنری
   پنج قرار دادن یک داستان یا رمان دنباله دار
   ممنون از شما موفق باشید

  1. با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت همه عزیزان نابینا عزیزان دست اندر کار ماهنامه.
   ماهنامه جالبی هست ان شاء الله شماره های بعدی ماهنامه پرمخاطب تر باشه.

 7. با عرض سلام
  و تبریک اعیاد شعبانیه و نوروز
  اولین شماره از مجله هست که فرصتی شد در ایام تعطیلات مطالعه کنم
  خیلی عالی بود
  کاش در مجله مطالبی هم برای رفتار و کارهایی که بینایان میتونن برای نابینایان انجام بدن وجود داشت
  یا شاید بوده من متوجه نشدم
  با سپاس بی کران از زحمات شما

 8. در مورد مطلبی که درباره ی ممنوعیت غربالگری ژنتیکی نوشتید
  این غربالگری هیچگاه اجباری نبوده توی ایران که الان بخواد برداشته شه
  در واقع همیشه در حد پیشنهاد به غربالگری بوده که همونطور که خودتون اشاره فرمودید خانواده های بی بضاعت خب انجام نمیدادن و کاش این موضوع به گوش مسئولین برسه که اجباریش کنن

 9. سلام
  متشکرم بابت مطالب بسیار خوب و ارزشمندتون
  سپاسگزاری کمترین کاری هست که بابت مطالب ارزنده ی این مجله از دست ما بر میاد
  خدا قوت

   1. سلام و صد درود
    مطالب بسیار مفید و آموزنده ایی هستن از خوندن مجله ی شما واقعا لذت بردم با تشکر از زحمات شما خدا قوت✋🌹🌹

 10. با سلام و تبریک سال نو اگر در مطالب فناوری از تاریخ میلای استفاده نشود مطالب بهتر قابل فهم خواهد بود زیرا باید مقداری وقت صرف تبدیل تاریخ شود با سپاس از حامی و انجمن نابینایان

 11. با درود و خسته نباشید خدمت زحمتکشان ماهنامه این ماهنامه اگر بصورت بریل تایپ گردد می توان در مناطقی که هنوز اینترنت و گوشیهای هوشمند نفوذ ندارند یا خانواده هایی هستند که توان تهیه این گوشیها را ندارند مورد استفاده قرار گیرد

  1. خانم عرب پور درود بر شما. داریم مراحل ثبت مجوز از وزارت ارشاد را طی می کنیم. ان شاءالله به محض گرفتن مجوز و به شرط حمایت اسپانسر و یا پیدا کردن حامیان مالی جدید، برای چاپ نسخه بریل اقدام خواهیم کرد.

 12. عرض سلام وخسته نباشید تبریک سال نو
  اگر از معرفی و مشکلات بینایی
  و رمان و داستان بلند استفاده شود ممنون میشم
  با تشکر از ماهنامه خوبتون

 13. با درود اگر در ماهنامه بجای معلولیت بینایی به سایر معلولیتها نیز پرداخته شود مفیدتر است زیرا ما چند معلولیتی هم در میان نابینایان داریم
  و این مطلب نیز باید مد نظر قرار گیرد که نابینایی صرف یک جانبه گرایی است

  1. آقای احمدی و غمشادزهی درود بر شما. سال نو شماهم مبارک. ممنون از حسن توجهتون. با ما همراه باشید، مدیر مسئول در مورد خط مشی مجله در شماره های بعدی توضیح خواهند داد.

 14. درود اگر بر بر روی لوح فشرده نیز مطالب برای نابینایان ارسال می شد مثمر ثمر میشد با تشکر از حامی و انجمن نابینایان ایران

  1. درود بر شما. ماهیت مجله علمی، فرهنگی است. در این زمینه انجمن های زیادی دوره های آموزشی برگزار می کنند. ان شاءالله در آینده نزدیک انجمن ما هم دوره آموزشی برگزار خواهد کرد که اطلاعیه
   آن از طریق سایت و تلگرام و اینستاگرام منتشر می شود.

  1. سلام. فایل آموزشی این مهارت ها بر روی کانال تلگرامی “مهارت هایی برای نابینایان “قرار دارد. اگر به تلگرام دسترسی داشته باشید ، می توانید آنها را دانلود و استفاده کنید. موفق باشید.

 15. با درود و خسته نباشی خدمت حامی و انجمن نابینایان فایلهای صوتی در سایت بصورت جدا است اگر میشد کل ماهنامه را در پایان بطور کلی فشرده و یکجا گذاشته شود بهتر است نمیدانم شاید هم باشد اما من نتوانستم پیدا کنم

  1. درود بر شما خانم حسینی.
   در پایان مجله، لینکی تحت عنوان بارگیری مطالب صوتی و متنی قرار داره. امکان زیپ کردن کلیه فایل ها در قالب یک فایل زیپ یا رار شده رو به جهت محدودیت فضای هاست سایت نداریم.

 16. با درود من تازه با انجمن و این ماهنامه آشنا شدم اما مطالب انصافا بسیار عالی است و تشکر از حامی و گرداورندگان محترم

 17. درود و صد درود بر تهیه کنندگان این ماه نامه مطالبی در روزنامه ایران سپید درج می شود اما همه بچه ها به اینترنت دسترسی ندارند که هر روز سایت روزنامه را چک کنند اگر این ماه نامه مطالب مفید و کاربردی روزنامه ایران سپید را هم منعکس می نمود بسیار عالی بود.

 18. با سلام واحترام و تبریک سال نو
  تبریک بابت ماهنامه خوبتون انشالله هر ماه شاهد پیشرفت بیشتری باشیم
  از این که به قکر ما نابینایان هستید
  مچکرم

 19. سلام و ارادت
  ضمن عرض تبریک عید نوروز و آرزوی سالی خوش برای همه عزیزان ، از زحمات شما و دست اندرکاران این مجله بسیار سپاسگزارم.
  شهرستان کاشان

 20. با سلام و تبریک سال نو خدمت تمام عزیزانی که در تهیه مانا زحمت کشیدند.
  ان شاءالله موفیقت های بیشتری رو کسب کنید.

  1. خوشحالم که یک ماهنامه تخصصی در حوزه نابینایان و کم بینایان برای اولین بار تولید میشود.لطفاً به تکنولوژی های مربوط به نابینایان بیشتر بپردازید.

 21. سلام و احترام
  ضمن عرض تبریک سال نو و خسته نباشید به عوامل خلاق و زحمتکش این مجموعه، از شما برای تهیه این مطالب قدردانی میکنم.
  طاها خاوری عضو کتابخانه دیجیتال کاشان

 22. با سلام
  فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است. آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. در سال نو، موفقیت روز افزون را برای شما و دست اندر کاران این مجموعه ارزومندم.اندیشه تان همواره پر بار باد.

  1. آقای خاوری، و خانم ها بصیری، ملایی، محمدی و ابراهیمی ممنون و سپاسگزاریم از لطفتون. خانم ملایی اینکه فرمودین عناوین براتون واضح نیست، متوجه منظورتون نشدم.

 23. با درود مطالب مفید است اما با اینترنت داخلی وارد سایت نمیتوان شد اگر برای سرورهای آن نیز فکری بکنید هم در مصرف نت بازدیکنندگان صرفه جویی می شود و هم از سرعت بیشتری برخوردار می شویم

  1. درود بر شما دوست عزیز. متاسفانه این امر تا یک سال آینده امکان پذیر نیست. بخاطر اینکه مطالبی که روی سایت منتشر میشود را بوسیله رباط به کانال تلگرام منتقل کنیم برای یک سال هاست خارجی خریداری کردیم.

  1. باسلام خدمت شما دوست عزیز. باتوجه به اینکه در روزنامه ایران سپید ستون خیاطی و خانه داری داریم و همچنین بسیاری از کانال های تلگرام به این موضوعات پراخته اند، بنابراین تمام سعی و تلاش ما این است که مطالب تکراری کار نشود و بیشتر به تولید محتوا بپردازیم.

  1. درود بر شما. باتوجه به اینکه ماهیت مجله خبری نیست، خبرهای ورزشی را نمیتوانیم کار کنیم. اما اگر یک رویداد خاصی در حوزه ورزشی داشته باشیم، مدیر مسئول در یادداشت خود به تحلیل آن خواهد پرداخت.

 24. درود درود اگر سایت با اینترنت داخلی هم باز شود این برای مشترکین مفید خواهد بود زیرا حجم اینترنت نصف محاسبه می گردد

  1. درود بر شما دوست عزیز. متاسفانه این امر تا یک سال آینده امکان پذیر نیست. بخاطر اینکه مطالبی که روی سایت منتشر میشود را بوسیله رباط به کانال تلگرام منتقل کنیم برای یک سال هاست خارجی خریداری کردیم.

  1. دوست عزیزسلام. باتوجه به اینکه ماهیت مجله تخصصی است و اینگونه مطالب معمولا در مجله های عمومی به آن پرداخته میشود، نمیتوانیم این ستون را به مجله اضافه کنیم.

 25. سلام و دوصد بدرود بر شما عزیزان که درطول ماه مطالب را جمع آوری می کنید و آماده در اختیار روشندلان می گذارید اگر ستونی برای اخبار استانها هم ایجاد شود مناسب است

 26. با عرض سلام و تبریک عید
  تیم فوق العاده خلاق و فعالی هستید، ان شاالله با موفقیت روزافزون این اقدام تداوم داشته باشد
  جهاندار از کاشان

 27. عرض سلام و ارادت
  مطالب بسیار مفید و آموزنده هستند، از شما عزیزان بابت زحماتتون سپاسگزارم و امیدوارم نسخه بریل به زودی در دسترس نابینایان قرار بگیرد.

  1. درود بر آقای شیرقربانی، خانم بورنگ، آقای حسن، حسن زاده، رشیدی، یادگاری، خانم ها نرگس و سقازاده از کاشان. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و همراهی شما عزیزان. ان شاءالله که مانا بتواند برای تک تک نابینایان کشورمان مثمر ثمر باشد.

 28. خیلی خوشحالم از اینکه افرادی پیدا شدند که از سر دلسوزی به فکر ما نابینایان باشند. لطفاً سطونی هم به شعرا و نویسندگان نابینا و کم بینا اختصاص دهید

 29. ضمن عرض سلام و خسته نباشید به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که بانی یک امر مهم فرهنگی یعنی انتشار ماهنامه تخصصی ویژه نابینایان هستند، خواستم بگویم که جای نسخه بریلش خالیست

 30. با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه دستی در کارهای خیر دارند.
  خیلی خوشحال خواهم بود اگر این ماهنامه را به خط بریل خط رسمی نابینایان مطالعه کنم.

 31. من عاشق مطالعه هستم. از شنیدن خبر انتشار ماهنامه شما در پوستم نمی گنجم. ای کاش نسخه بریلش هم بود.
  شماره های قبل رو هم میرم مطالعه می کنم. مرسی.

 32. با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران، خدا را شکر که نابینایان به آرزوی خود که همانا داشتن یک نشریه ای با محتوای مخصوص خودشان باشد رسیدند. لطفاً یکسطون مخصوص شعرا و نویسندگان نابینا را فراموش نکنید

  1. خانم ها مریم و سمیه خضری، فروهر، قاسمی، اسدی و محمدخانی، آقایان جهین، بهارلو و خلیلی بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما عزیزان. باعث افتخار ماست که مخاطبین فهیمی مثل شما داریم. حمایت شما باعث دلگرمی ماست. ان شاءالله بزودی نسخه بریل در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم محمدخوانی بزودی یک ستون با همین عنوان اضافه خواهد شد.

 33. با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان و تیم تحریریه ماهنامه مانا. لطفاً در ترجمه مطالب زبانهای خارجی به معرفی اختراعات و تکنولوژی های مربوط به خط بریل بیشتر بپردازید. چون ما به این نوع مطالب کمتر دسترسی داریم

 34. ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز و نیمه شعبان به تیم تحریریه ماهنامه مانا، خواهش می کنم به فکر انتشار نسخه بریل آن نیز باشید.

 35. بنده از انتشار یک ماهنامه مانا که یک مجلهء تخصصی برای نابینایان و کم بینایان است خیلی خوشحالم و برای عوامل اجرایی آن آرزوی توفیق روز افزون دارم.

  1. وفایی مهرنو ، سمیه مهرنو، عظیمیان، صمدیان و آقا و خانم نقیب از ارومیه متشکریم از حسن توجهتون. ان شاءالله نسخه بریل بزودی در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم نقیب در شماره های بعدی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

 36. با سلام و تبریک سال نو به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که برای اولین بار یک نشریه ی تخصصی نابینایی را در ایران منتشر کرد. بنده از بخش ترجمه جراید خارجی بیشتر خوشم آمد. لطفاً این قسمت را پربارتر نمایید.

 37. ضمن عرض تبریک سال نو و عید شعبانیه به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم بگویم که بنده از مطالعه ماهنامه بسیار لذت بردم. لطفاً در تداوم آن کوشا باشید. خسته نباشید

  1. آقایان رحم دل و رضایی درود بر شما عزیزان. سال نو بر شماهم مبارک باشه. ماهم از داشتن مخاطبینی همچون شما عزیزان به خودمان میبالیم. تمام سعی و تلاش تیم تحریریه رضایت همه ی مخاطبان است.

 38. با سلام و عرض خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا از آنجایی که نابینایان در ساحه موسیقی ید طولایی دارند، لطفاً در معرفی این قشر از نابینایان نیز قلمفرسایی نمایید

 39. با سلام و تبریک سال نو و عید نیمه شعبان به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه در کار های خیر پیش قدم هستند و همچنین خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا، می خواستم خواهش کنم در صورت امکان هرزگاهی هم از فعالیتهای شاخص کتابخانه های دیجیتالی گویای سامسونگ نیز جهت الگو پذیری دیگران صحبتی به میان آورید.

  1. جناب نبی زاده عزیز سلام. ممنون. سال نو بر شما هم مبارک باشه. ما بخش معرفی کتابخانه ها را در سایت، کانال تلگرام و اینستاگرام انحمن داریم.شما هم اگر کلیپ، عکس و یا هرچیزی در این رابطه از کتابخانه شهر خودتون دارید برای ما ارسال کنید تا منتشر کنیم. متشکرم.

 40. ضمن عرض تبریک آغاز سال نو و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت به مسئولین کوشا و ساعی انجمن نابینایان ایران که بار دیگر با انتشار این ماهنامه در میان تشکل های مردم نهاد کشور خوش درخشید و عرض خسته نباشید به عوامل تحریریه ماهنامه مانا
  بنده از خواندن مطالب آن واقعاً لذت بردم. برایتان از خداوند متعال جهت ادامه انتشار و پربار کردن آن موفقیت مسألت دارم.

 41. من نیز به نوبه خود ضمن تبریک عید نوروز و میلاد با سعادت امام زمان به یکایک همکاران محترم در انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم ضمن استقبال صمیمانه از انتشار این نشریه آمادگی نمایندگی آن انجمن را در استان آذربایجان غربی جهت انتشار نسخه بریلش اعلام نمایم.

  1. آقای عظیمی عزیز درود بر شما. سال نو بر شما هم مبارک باشه. خبر مسرت بخشی بود. بسیااار ممنون وسپاسگزاریم از اعلام آمادگی چاپ نسخه بریل مجله. حتما با شما تماس خواهیم گرفت و در مورد این تصمیم صحبت می کنیم. امیدواریم بتوانیم حداقل برای متقاضیان ساکن در استان خودتان و استان های همجوار که دسترسی به فضای مجازی ندارند، نسخه بریل تهیه کنیم. با سپاس فراوان

 42. با سلام عید شما مبارک، من دانش آموز پایه نهم هستم کتاب های ما دیر به دستمان میرسد یا اصلاً نمی رسد. لطفاً این حرف مرا به گوش مسئولین محترم سازمان استثنایی آموزش و پرورش برسانید.

 43. سلام خدمت شما و با تبریک سال نو و ارزوی بهترینها در سال جدید سپاس فراوان بابت مجله خوب شما. قسمتی از مجله اگر مختص نابینایان و کم بینایان با استعداد و موفق قرار بگیرد عالی میشود.

 44. سلام سال نو رو به همه کسانی که در جمع اوری و تهیه این مجله تلاش نمودند تبریک عرض میکنم در بخشی از مجله درباره چگونگی بهتر زندگی کردن نابینایان نیز مطلب بگذارید با تشکر

 45. سلام خدمت شما خوبان سال نو مبارک تشکر از شما بخاطر این همه لطف کرونا بیشترین صدمه رو به جامعه نابینایان داشت خانه نشینی بزرگترین درد شد فکری برای جلسات حضوری کتابخانه ها داشته باشید .ممنون

 46. سلام
  بهترینها در سال جدید ثمره زندگی شما.در این شرایط سخت اقتصادی نیاز شدید به فعالیت اقتصادی داریم اگر کارافرینی برای افراد نابینا و کم بینا را در استان کرمانشاه را پیگیری کنید بسیار از شما سپاسگزار خواهیم بود.

 47. با سلام و تبریک سال نو و تشکر از زحمات شما .امکانش هست شرایط اموزش موسیقی در کتابخانه کرمانشاه فراهم شود .تشکر

  1. سلام. سال نو شما هم مبارک باشه. از آنجایی که این مباحث در شبکه های اجتماعی زیاد بهشون پرداخته شده. ما شمارا به کانال “مهارت هایی برای نابینایان” ارجاع میدیم. خیلی مطالب خوب و کاربردی داره.

 48. سلام و وقت بخیر تبریک میگم سال جدید رو به شما زحمتکشان.در کرمانشاه فضای بخش خیلی کوچک است اگر امکانش هست اتاق کناری را به بخش اضافه کنید .

 49. سلام روزتون بخیر مطالب شما بسیار آموزنده است.
  ممنونم.
  پیشنهادی دارم. درباره فعالیت اقتصادی خانمها در منزل نیز مطالبی بگذارید .

  1. سلام و ممنون از لطفتون. چون مجله تخصصی است. متاسفانه همچین امکانی را در مجله نداریم. اما شما میتوانید دلنوشته های خودتون رو برای ما ارسال کنید تا در سایت و تلگرام واینستاگرام منتشر کنیم.

 50. سلام وسپاس.تبریک سال نو خدمت شما.عضوکودک کتابخانه کرمانشاه هستم و شاهنامه خوان کتابخانه برای پیشرفت در این حیطه به حمایت نیاز دارم اگر امکانش هست مسابقات شاهنامه خوانی برای کودکان داشته باشید .ممنونم

 51. سلام و.درود و تبریک سال جدید .مطالب مجله شما عالیست اگر ممکن است برای اشتغال زایی افراد نابینا در شهرستانها برنامه ای داشته باشید بنده با حمایت خوب انجمن نابینایان ایران در پخش انواع گلاب و عرقیات مختلف گیاهی و.دارویی شروع به فعالیت نمودم جا دارد اینجا از انجمن نابینایان بخاطر کمک و.حمایتی که داشتید تشکر کنم .

 52. سلام
  خیلی برام جالب بود که بصورت صوتی هم قرار دادید که نابینایان عزیز بتونن نهایت استفاده رو از مجله ببرن
  با آرزوی توفیق روز افزون

  1. با سلام و احترام خدمت شما تشکر میکنم از تمام کسانی که در این امر تلاش میکنند مطالب شما بسیار اموزنده و.عالیست داستانها عالی اگر امکانش هست روند درمان بیماریهای چشمی در ایران را نیز اطلاع رسانی کنید.سپاس

 53. از جم
  با توجه به اینکه بنده کم بینا و معلم پیش دبستانی هستم پرداختن به موضوعات این چنینی برای نابینایان کاربردی است میتوان بخش آموزشی آنرا برجسته تر کرد

 54. از آنجاییکه من دانشجو ترم آخر حقوق هستم و دوره آموزشی کاربر ماساژ را در نمایندگی بوشهر پشت سر گذاشتم بسیار علاقمندم در مورد این رشته در آمدزا نیز که متناسب با شرایط نابینایان است در این نشریه مطلبی بخوانم اطلاعات داده شده عالی بود آرزوی موفقیت برایتان دارم

 55. اینجانب فعال فرهنگی در راستای تولید کتاب آوا میباشم .
  نخست بابت انتشار این نشریه به دست اندرکاران تبریک میگویم
  و پس از آن انتظار دارم در رابطه با نقش کتاب های گویا و اثر گذاری آن در فرهنگ یک جامعه نیز مطالبی در این ماهنامه قید شود

 56. تولید و انتشار این ماهنامه در فضای مطبوعات کشور ویژه نابینایان نقطه عطفی خواهد بود که بی گمان با مخاطبان این عرصه در اقصا و نقاط این کشور ارتباط خواهد گرفت اما برای دوسویه شدن این ارتباط باید وقت گذاشته شود و به تک تک نظر دهی ها پاسخ داده شود

  1. درود بر شما بزرگوار.
   در حد توان به تمامی کامنت ها پاسخ خواهیم داد. فقط ممکن است این امر کمی با تاخیر صورت گیرد. دلیل آن هم حجم بالای دیدگاه های مخاطبان است.

  1. سلام و روز بخیر ،
   امیدوارم سال جدید برای این مجموعه و ماهنامه اغاز رخداد های نو و شیرین و پیشرفت روز افزون باشد. اگه امکان داره در مورد اشتغال زایی عزیزان کم بینا و نابینا هم مطلب بگذارید با تشکر از شما بابت مطالب مفید این ماهنامه.

 57. سلام و تبریک عید نوروز. سپاس از زحمات دست اندرکاران ماه نامه مانا. مانند نامتان مانا و پر ثمر باشید. تشکر از مطالب وزین و اطلاعات مفیدی که منتشر می کنید.

 58. من یک هنرجوی موسیقی و نابینا هستم و خیلی دوست دارم که از نرم افزارهای نت خوان موسیقی هم از این نشریه مطالبی یاد بگیرم .

 59. ممکن است از آخرین رویدادهای برگزار شده در حوزه نابینایان در سطح کشور خبرهای کوتاهی در این نشریه داشته باشیم ؟

 60. سرویس های جالبی در ماهنامه مشاهده میشود ولی فکر میکنم مهمترین نیاز جامعه هدف به معرفی و استفاده ی نرم افزارهای پیشرفته باشد

 61. سلام ضمن تبریک سال نو از فعالان در ماهنامه بابت مطالب مفیدشان تشکر می کنم و اگر به موضوع اشتغال نابینایان و مباحث هنری هم پرداخته بشه عالیه. ممنون

 62. سلام تشکر بابت مطالب خوبتان چون خودم مادر هستم قسمت مربوط به وادلین و کودکان نابینا رو خیلی می پسندم ان شالله تداوم داشته باشن.

 63. سلام سال نو همگی مبارک خدا قوت. بنده با وجود نابینایی هم گلسازی با خمیرگلسازی انجام میدهم و هم بافتنی و هم پتوبافی میتونم اگر نیاز بود در این خصوص کمکی به جامعه نابینایان داشته باشم .ممنون

 64. سلام تبریک سال جدید خدمت شما دوستان. تشکر میکنم از مطالب خوب شما مسابقه نیز در مجله برای افراد نابینا و.کم بینا در موارد مختلف نیز بگذارید.تشکر

 65. سلام خدا قوت خدمت شما و تشکر از مطالب خوب شما.ستونی را به اموزش موسیقی به نابینایان اختصاص دهید اعضا کتابخانه کرمانشاه نیاز به اتاق اکوستیک برای تولید رادیو فیلم دارد اگر در این خصوص به ما کمک کنید دنیا دنیا از شما سپاسگزار خواهیم بود.

 66. سلام و تشکر از شما بابت زحمات بیشمار شما.برای دانشجویان نابینا که کتابهای صوتی منابع درسیشون موجود نیست فکر کنید و.به ما کمک کنید سپاس

 67. سلام سال نو را به همه شما عزیزان تبریک عرض میکنم مجله خوب شما قدم مبارکی است در جامعه نابینایان در این مجله ستونی را به اموزش انواع فعالیت های اقتصادی برای گذران زندگی اختصاص دهید .ممنون

 68. سلام با عرض تبریک سال جدید به شما زحمتکشان جامعه نابینایان بنده کار با انواع سازهای موسیقی را میتوانم اموزش دهم اگر کمکی از من در پیشبرد مجله ساخته است در خدمت شما هستم .

 69. سلام خدمت شما سال نو را به شما تبریک عرض میکنم ممنون از شما مطالب مجله عالیه بنده در رشته گلبال پیشرفت های خوبی داشتم ولی به دلیل مشکل مالی و نیز امکانات خیلی پایین در کرمانشاه نتوانستم پیشرفت کنم در مجله ستونی نیز مختص ورزشهای نابینایان قرار دهید تشکر

 70. سلام وقت همگی بخیر و شادی ارزوی سالی پر از موفقیت را دارم برای همه کسانی که برای جامعه نابینایان زحمت میکشند علی الخصوص انجمن نابینایان ایران ستونی از مجله را نیز به اموزش انواع سازهای موسیقی اختصاص دهید. و برای تولید رادیو فیلم به اعضا کتابخانه کرمانشاه کمک کنید ممنون

 71. سلام ممنونم از زحمات شما.
  مجله شما خیلی خوبه اموزش انواع کارهای درامدزایی که میشود در منزل انجام داد را در مجله قرار دهید .

 72. سلام عرض ادب و تبریک سال نو خدمت شما عزیزان
  مطالب ماهنامه‌تون زیباست و اگر میشه نسخه بریل هم چاپ کنید. خسته نباشید

 73. سلام سال نو بر همگی مبارک مجله خوب شما را هر ماه مطالعه میکنم بسیار عالی است برای درامدزایی افراد نابینایی که در بدترین شرایط ممکن زندگی میکنند فکری کنید سپاس

 74. سلام و خسته نباشید مجله خوب شما اگر نسخه بریل داشته باشد بهترین میشود ستونی را نیز به حافظان قران نابینا و.کم بینا اختصاص دهید .ممنون

 75. سلام روزگارتون نیک عضو کتابخانه کرمانشاه هستم و حافظ قران اگر نیاز باشد میتوانم در مجله خوب شما به جامعه نابینایان و کم بینایان خدمت کنم.سپاس

 76. درود بر عزیزان و زحمتکشان.
  ماهنامه شما واقعا عالیست.
  یکی از مشکلات بزرگ کرمانشاه این است که فضایی برای شنای نابینایان وجود ندارد.
  ستونی را به ورزش نابینایان اختصاص دهید.
  باتشکر از زحمات شما.

 77. سلام سال نو مبارک مجله پربار و.خوبی دارید اگر ستونی را به داستانهای محلی و.گویش محلی اختصاص دهید عالی میشود در این زمینه بنده نیز میتوانم خدمتی به جامعه نابینایان داشته باشم.

 78. سلام سال جدید مبارک کلمه ای برای تشکر از این همه زحمت وجود ندارد و.زبان قاصر این همه تلاش است ستونی در مجله به حرف اول خانه داری یعنی اشپزی برای نابینایان اختصاص دهید تشکر

 79. با سلام و درود فراوان خدمت شما دوستان گرامی از تهیه ماه نامه ویژه نابینایان کمال تشکر را دارم با نهایت ادب اگر بتوانید نسخه بریل آن را هم تهیه نمایید عالی است زیرا روزنامه ایران سپید چاپ نمی شود و این ماه نامه تا حدودی می تواند جایگزین باشد

 80. با سلام وتبریک سال نو
  و تشکر ویژه از کلیه مسئولین بزرگوار خصوصا اساتید محترممان جناب آقای جمالی و آقای شادکام بزرگوار.
  ماهنامه بسیار جالبی دارید.
  یه خواهش داشتم. اگر لطف بفرمایید هرماه خلاصه ای از عملکرد مناطق دیگر کشور هم در این ماهنامه نوشته شود تا دیگران هم بتوانند از تجربیات دیگر مناطق استفاده کنند.
  و مسئله دیگر که هرماه یک موسسه معرفی گردد تا موسسات همدیگر را بهتر بشناسند.
  با تشکر.

 81. با سلام:
  سال نو را به همه عوامل پرتلاش نشریه تبریک عرض می کنم.
  امیدوارم امسال سالی سرشار از موفقیت و برکت برای همه عزیزان باشد.
  همینطور آرزو می کنم برای نابینایان سال خوبی باشد.
  در کنار عزیزانتان لحظات خوشی را سپری کنید.
  واقعا مطالب مفید هستند.
  استفاده می کنیم.

 82. با سلام و خسته نباشید خدمت کارکنان مجله مانا.
  مطالب عالی و آموزنده هستند.
  انشا الله ادامه پیداکنند.
  آمنه شجاعی از بندرعباس

 83. سلام
  مادر من هم مشکل بینایی دارن
  مطالب مجله رو برای ایشون میخونم
  و خیلی خوشحالن که همچین مجله ای منتشر میشه
  خیلی ممنونم از زحمات شما

 84. سلام با عرض تبریک سال نو، سپاسگزارم عالی بود به ویژه نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

 85. با سلام سال نو مبارک.
  ممنون از شما بابت این ماهنامه بسیار مفید. اگه امکان داره بیشتر درمورد تکنولوژی های جدید برای نابینایان عزیز مطلب بذارید. با تشکر از شما.

 86. با سلام و احترام .ضمن عرض تبریک سال نو و خدا قوت به عوامل خلاق و زحمتکش نشریه مانا، از شما برای تهیه این مطالب قدردانی میکنم .

 87. سلام،ممنون از تلاش شما عزیزان بابت این ماهنامه ارزشمند.همه ی قسمت های این ماهنامه مفید و جالب بود مخصوصا قسمت تجربیات زندگی،امیدوارم که این کار ارزشمندتان سالیان سال تداوم داشته باشد.

 88. سلام و روز بخیر، مطالب ماهنامه عالیی و کاربردی است سپاس از کسانی که برای این ماهنامه زحمت میکشند. از زندگی و توانمندی نابینایان موفق و اشتغال زایی هم اگر ممکن است مطلب بگذارید.ممنونم

 89. سلام و تبریک سال نو از این که اقدامات انجمن شفاف در این ماهنامه منتشر می شود خوشحالم باشد تمامی مراکز دولتی و غیر دولتی این امر را انجام دهند.

 90. سلام از زحمات شما متشکرم اگر میشد در خصوص مشاغل آزاد که نابینایان در آن مشغول هستند مطالبی بیاورید، می تواند مفید باشد.

 91. سلام ممنونم از زحمات دوستان بخش تراژدی بیپایان بسیار موضوع مهمی است جای تحقیقات و کار بیشتری از سوی مسئولین را می طلبد

 92. با سلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران ماهنامه مانا خسته نباشید تمامی مطالب بسیار خوب بود. استفاده بردیم در همه زمینه ها.
  خدا قوت
  نازنین زهرا باوی از اهواز

 93. سلام و احترام و عرض تبریک سال نو به تمامی شما دوستان مطالب بخش یادداشت میهمان بسیار آموزنده است با تشکر

 94. به نام خدا با سلام بنده حیدر حردانی هستم از اهواز امیدوارم حالتون خوب باشه سال نو مبارک من خواستم تشکر کنم از همه عوامل این مجله خوب تشکر می کنم امیدوارم که با قدرت به این فعالیت ادامه دهید

 95. سلام ممنون از کسانی که برای این ماهنامه زحمت کشیده اند.امیدوارم همیشه ادامه دار باشد.همه ی قسمت ها مفید بودند. لطفا مشکلات جدی نابینایان و چگونه کنار امدن با این مشکلات هم در این مجله گنجانده شود با تشکر

 96. سلام
  تشکر از عزیزانی که زحمت کشیدند و ماهنامه مانا رو منتشر کردند
  قسمت دیدار نوروزی با دخترک اطلس‌پوشِ پامیر بسیار جذاب بود.
  سپاس

 97. با سلام،. و احترام
  بسیار معلومات زیبایی هستن در سایت و ادم بخصوص در این ایام از این مطالب با مطالعه ی انها واقعا لذت کاملی میبره
  درضم امیدوارم هر وقت وارد سایت شوم مطالب بیشتر و بیشتر شون
  با تشکر از سایت قشنگتون
  فائز حیادر

 98. سلام تشکر از مطالب عالیتون. قسمت والدین و کودکان را خیلی می پسندم و خودم یک مادر هستم از این مطالب بیشتر لذت بردم با تشکر

 99. سلام مطالب عالیه و چون خیلی مطالعه رو دوست دارم از بخش معرفی کتابها بیشتر استفاده می کنم و پیشنهاد دارم داستان هم به مطالب اضافه بشه. با تشکر

 100. سلام مطالب عالیه اگه با زوجهای نابینا موفق همینطور سایر نابیناهای موفق در زمینه های مختلف هم مصاحبه کنید خیلی خوب میشه که از تجربیاتشون بتونیم استفاده کنیم ممنون

 101. سلام میگم به همه من یه دانش آموز نابینا هستم و وقتی مادرم مجله رو میخونه منم گوش میدم و دوست دارم قصه هم بزارید تا ما بچه ها هم استفاده کنیم ممنون

 102. با عرض سلام و خدا قوت و تبریک نوروز باستانی و فرا رسیدن فصل زیبایی ها، خدمت مانایی های عزیز و محترم. خوشحالم که هر نسخه از مانا نسبت به نسخه قبل پربارتر و بهتر میشه. از زحمات شما بزرگواران در راستای تهیه و انتخاب مطالب مفید و آموزنده نشریه مانا نهایت سپاس و قدردانی را دارم

 103. سلام سال نو بر شما خجسته باد.
  به تازگی به جمع مخاطبان مانا پیوستم لطفا بخشی برای افراد سالمند هم در نظر بگیرید. خداوند یاریگر شما در این راه باشد.

 104. به نام خدا با عرض سلام محمدرضا حردانی هستم از اهواز من میخواستم برای این مطالب خوبی که در مجله میگذارید سپاسگزاری کنم تشکر میکنم ممنون واقعاً عالی بود

 105. سلام
  با عرض تبریک سال نو و خدا قوت خدمت مانایی های عزیز
  یک پیشنهاد دارم
  لطفا یک بخش شعر و داستان کوتاه یا رمان که به قلم افراد نویسنده نابینا در عصر حاضر باشد با هدف معرفی و شناخته شدن و شکوفا شدن استعدادهاشون به ستونها اضافه کنید، به خصوص نوشته های افرادی که تاکنون موفق به چاپ آثارشون نشدن. سپاس از شما

 106. سلام ،این نسخه ماهنامه مثل نسخه های قبل پر بار و مفید بود تشکر از شما.لطفا رویکردهای روانشناسی بیشتری و بخش سرگرمی در این ماهنامه گنجانده شود .یار

 107. با سلام و وقت بخیر خدمت شما دست اندرکاران این مجله مانا و تشکر از شما عزیزان . اگر امکان دارد دلنوشته های افراد نابینا و نیز از موفقیت های این عزیزان در ماهنامه اضافه شود.

 108. سلام تشکر از شما بابت مطالب زیبایی که در مجله گنجاندید.
  اگر امکانش هست دردِ دلهای افراد نابینا هم در ماهنامه اضافه بشه. شاید اینجوری صدای ما بهتر به گوش مسئولین برسه

  1. سلام عرض می کنم خدمت تک تک عزیزان دل.
   سال نو مبارک دستم در کاران ماهنامه مانا.
   خدا قوت بسیار عالی بود فقط اگه قسمت تکنولوژی و فناوری بیشتر بشه خیلی خوبه

 109. با درود سال نو مبارک امیدوارم که همیشه مانا و ماندگار باشید خیلی قشنگ و جالبه یه پیشنهاد دارم از کارهای فرهنگی و هنری معلولین هم توی این ماهنامه بررسی و نقد بشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *