خود‌مراقبتی‌های مربوط به دیابت برای شمایی که نابینا هستید

مجتبی خادمیمجتبی خادمی: مترجم انگلیسی و بنیان‌گذار اولین وب‌سایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

نگارنده: اد ‌برایانت[1]

توجه: در جای‌جای متن حاضر، به شماره تلفن‌هایی ارجاع داده شده که همگی با کد ۰۰۱ آغاز می‌شوند که کد تماس تلفنی با کشور ایالات متحده آمریکا است. این شماره تلفن‌ها از متن ترجمه شده حذف نشده تا چنانچه کسانی از طریق آشنایان و اطرافیان به شرکت‌های توزیع کننده تجهیزات پزشکی در آمریکا دسترسی دارند بتوانند از این طریق با عرضه کنندگان تماس گرفته و محصول مورد نظر خود را تهیه کنند.

همه بیماران دیابتی باید مراقب خود باشند: خون خود را تست کنند، بر رژیم غذایی و ورزش خود نظارت داشته باشند و دارو‌های مناسب را در زمان مناسب مصرف کنند. اگر شما دیابت نوع 1[2] دارید، چه بینا باشید و چه نابینا، باید بتوانید مایع انسولین را به اندازه از ویال بیرون بکشید و تزریق انسولین را به‌تنهایی انجام دهید. هزاران نابینای دیابتی قند خون‌شان را با موفقیت اندازه‌گیری می‌کنند، میزان انسولین مورد نیاز خود را با دقت به داخل سرنگ می‌کشند، و به شیوه‌ای ایمن و قابل اطمینان تمام کار‌های مربوط به خود‌مدیریتی دیابت را بدون کمک افراد بینا انجام می‌دهند.

دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون سخن‌گو

امروزه تعداد زیادی دستگاه اندازه‌گیری قند خون خانگی مختلف در بازار وجود دارند. اگرچه شیوه کاربری هر‌کدام با دیگری فرق دارد و از نوار‌های تست متفاوتی استفاده می‌کنند، تقریبا تمام این دستگاه‌ها برای خواندن نتایج به قدرت بینایی نیاز دارند. قطعنامه 97-12[3] فدراسیون ملی نابینایان آمریکا[4] از سازندگان می‌خواهد دستگاه‌های خود را به قابلیت گفتاری مجهز کنند. هنوز اکثر این دستگاه‌ها قابلیت گفتاری ندارند. تعداد انگشت‌شماری از این دستگاه‌ها یا با استفاده از یک موتور صوتی تبدیل متن به گفتار و یک بلندگو که درون‌شان تعبیه شده سخن‌گو شده‌اند و یا می‌توانند با استفاده از یکی از موتور‌های صوتی تبدیل متن به گفتار که به‌صورت تجاری در بازار وجود دارند، سخن‌گو شوند. با استفاده از این دستگاه‌ها، کسی که نابیناست می‌تواند نتایج تست خود را بشنود، اما سختی و آسانی کاربری هر کدام از این دستگاه‌ها با هم فرق دارد و تنها یکی از این دستگاه‌ها برای استفاده مستقلانه نابینایان کاملا سازگار شده است.

در حال حاضر، سه دستگاه اندازه‌گیری که به قابلیت گفتاری مجهز شده‌اند در ایالات متحده وجود دارند. قدیمی‌ترین آن‌ها دستگاهیست به نام پروفایل[5] از کارخانه لایف‌اسکن[6]. این دستگاه به‌جای این‌که به خودی خود سخن‌گو باشد، به قابلیت گفتاری مجهز است؛ یعنی بدون ایجاد اصلاحات در دستگاه، با اتصال به یکی از «تاک‌باکس[7]»‌هایی که به صورت تجاری از بازار قابل تهیه هستند، سخن‌گو می‌شود. به نظرم لایف‌اسکن این دستگاه را تقریبا از رده تولید خارج کرده باشد، اما تعداد زیادی از آن‌ها هنوز در قفسه انبار‌های فروشگاه‌ها جا خوش کرده‌اند. اگر یک نمونه از این دستگاه دارید، می‌توانید آن را به یک تاک‌باکس وصل کنید تا شروع به کار کند.

پروفایل دقیق است اما کنار آمدن با معلق شدن قطره خون روی نوار تست این دستگاه چه برای افراد بینا و چه برای افراد نابینا دشوار است. در زمان خود بهترین بود، اما برخی از امکانات آن حتی وقتی به یک تاک‌باکس متصل باشد، به کمک یک فرد بینا نیاز دارد.

دستگاه جدید‌تر لایف‌اسکن به نام شور‌استپ[8] برای اندازه‌گیری جدید‌تر و ساده‌تر است، یک نوار تست قابل لمس دارد، و یک صفحه نمایش بزرگ. برای این‌که این دستگاه را سخن‌گو کنید، باید یک ماژول گفتاری به نام دیجی‌وُیس[9] را از جایی مثل ساینس‌پروداکتس[10] مستقر در منطقه جنوب شرق پنسیلوانیا[11] بخرید. می‌توانید شماره تلفن این مرکز را جایی برای خودتان یادداشت کنید: ۰۰۱-۸۰۰‌۸۸۸‌۷۴۰۰

توجه: هیچ کدام از دستگاه‌های تست لایف‌اسکن همراه با نوار کاسِتی که حاوی دستور‌العمل‌ها باشد عرضه نمی‌شوند، و اگرچه ماژول‌های تاک‌باکس دیجی‌وُیس دستور‌العمل‌هایی از طرف ساینس‌پروداکس همراه خود دارند، این دستور‌العمل‌ها صرفا کاربری ماژول گفتاری را توضیح می‌دهند.

دستگاه مورد علاقه شخصی خودم اکو‌چک وُیس‌مِیت[12] از برند راچ[13] است. یک دستگاه تست قند خون سخن‌گوی واقعی، که از ترکیب اکو‌چک پر‌امکانات و ثابت‌شده با سامانه‌ای که دستور‌العمل‌ها و نتایج را می‌خواند به وجود آمده است، و (برای کاربران انسولین‌های ایلی لی‌لی و کمپانی[14]) نوع انسولین (آر[15]، ان‌پی‌ایچ[16]، هیومر‌لاگ[17] و غیره) را به شما می‌گوید. وُیس‌مِیت به زبان اسپانیایی در دسترس است. دستگاه مورد اشاره، دارای بسیاری از امکانات پیشرفته است، و نوار تست قابل لمس با خمش آسانش به خون کم‌تری احتیاج دارد، به کاربر نابینا کمک می‌کند مکان درست روی نوار تست را پیدا کند، نیاز به پاک کردن خون از روی دستگاه را از میان بر‌می‌دارد، و درگیری و دردسر در‌مورد «قطره خون معلق» را از بین می‌برد. «نوار کنترل» دستگاه (در بسته‌بندی هر ویال از نوار‌های تست یک نوار کنترل[18] هم قرار داده شده است) به آسانی بدون نیاز به قدرت بینایی، قابل استفاده است و زمان‌هایی که می‌خواهید یک ویال نوار تست جدید را استفاده کنید نیاز به کمک افراد بینا را به‌طور کامل از میان بر‌می‌دارد. به همراه هر وُیس‌مِیت یک نوار کاسِت صوتی حاوی دستور‌العمل‌ها وجود دارد و تنها دستگاه دسترس‌پذیریست که این مزیت را دارد. وُیس‌مِیت، تنها دستگاه سخن‌گوییست که در حال حاضر در دسترس قرار دارد و می‌تواند به‌طور صد درصد توسط یک کاربر نابینا بدون کمک افراد بینا به کار گرفته شود و استقلال نابینایان را در این زمینه حفظ می‌کند.

وُیس‌مِیت بدون مشکل نیست. جدی‌ترین مشکلش این است که گاهی وقت‌ها نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا قند خون پایین است یا میزان خون ناکافی روی نوار تست قرار دارد. برای حل این مسئله و سایر مسائل دیگری که دارد، شبکه اقدامات دیابتی ما[19] با کارخانه سازنده یعنی مرکز تجهیزات تشخیصی راچ[20] در حال همکاری هستند. برای اطلاعات بیشتر از این پیوند بازدید کنید:

وُیس، دوره هجدهم، شماره چهارم، نسخه پاییز 2003، مقاله با عنوان «مکاتبات در خصوص دستگاه تست قند خون سخن‌گوی اکو‌چک وُیس‌مِیت».

وُیس‌مِیت را می‌توانید تقریبا از هر دارو‌خانه‌ای سفارش دهید. شماره کاتالوگ: #2030802، در مرکز تجهیزات تشخیصی راچ (#3040208 برای مدلی که به زبان اسپانیایی صحبت می‌کند).تلفن: ۰۰۱-۸۰۰‌۴۲۸‌۵۰۷۶

تلفن مرکز ارتباط با مشتریان راچ: ۰۰۱-۸۰۰‌۸۵۸‌۸۰۷۲ این دستگاه همچنین از طریق مرکز تجهیزات فدراسیون ملی نابینایان آمریکا[21]، با نازل‌ترین قیمت یعنی 475 دلار قابل تهیه است. تلفن: (410) 659-9314

خدمات درمانی مدیکر[22]

مدیکر دستگاه‌های خانگی تست قند خون را در زمره «تجهیزات پزشکی بادوام» طبقه‌بندی می‌کند، و بر‌اساس بند بی بیمه‌نامه[23]، افراد دیابتی را برای تهیه این دستگاه تحت پوشش قرار می‌دهد. دستگاه‌های تست قند بدون خروجی صوتی در «جدول هزینه» دارای مشخصه (ای‌او‌607[24]) هستند، و دستگاه‌های تست قند خون با پردازش‌گر صوتی، یا وُیس‌باکس[25]‌های افزودنی مخصوص دستگاه‌های خانگی تست قند خون، مشخصه دیگری (ای‌2100[26]) دارند، و برای افراد دیابتی نابینا که حد‌اقل قانونا نابینا باشند قابل دسترسند. حواس‌تان باشد مشخصه درست را انتخاب، و تمام دستور‌العمل‌های مربوط به باز‌پرداخت را دنبال کنید. برای اطلاعات بیشتر، با تلفن اصلی خدمات مدیکر ۰۰۱-۸۰۰‌۶۳۳‌۴۲۲۷  تماس بگیرید و در مورد تجهیزات پزشکی با‌دوام سوال کنید.

اندازه‌گیری انسولین

زمانی که بدانید باید چقدر انسولین تزریق کنید، باید بتوانید به‌طور مطمئن انسولین را به اندازه بیرون بکشید و تزریق کنید. در حال حاضر، تمام انسولین‌ها باید با سرنگ، قلم انسولین یا پمپ انسولین از طریق پوست تزریق شوند. نابینایان دیابتی با موفقیت از هر سه روش استفاده می‌کنند.

اگر‌چه مقررات دولتی ملزم کرده تمام قلم‌های انسولین با این هشدار فروخته شود: «نابینایان بدون کمک افراد بینا استفاده نکنند»، افراد نابینای دیابتی که به درستی آموزش دیده‌اند سال‌هاست که در حال استفاده از این قلم‌ها هستند. قلم‌های مختلف، هم مدل‌های یک‌بار‌مصرف از قبل پر‌شده و هم مدل‌های قابل شارژ تولید نووو‌نوردیسک[27]، اون مامفورد[28]، ایلی‌لیلی، و دیسیترانیک[29]، تا حدودی لمسی طراحی شده‌اند، و شاید با یکی از برند‌هایی که اشاره کردم راحت باشید.

بزرگ‌ترین ضعف هر قلم انسولین، نا‌توانی در خصوص ترکیب انسولین است. یا از انسولین‌های آماده از قبل ترکیب‌شده (مثل 70-30) استفاده می‌کنید، یا در غیر این صورت از دو قلم استفاده می‌کنید و دو بار تزریق را انجام می‌دهید. استفاده از قلم ممکن است راحت باشد اما به آن اندازه دقیق نیست.

بسیاری از نابینایان دیابتی با موفقیت از پمپ‌های انسولین استفاده می‌کنند. هر‌چند پمپ‌ها گران، پیچیده، شکننده و فاقد قابلیت گفتاری هستند، تعدادی از آن‌ها نشانه‌های صوتی قابل قبولی دارند لذا نابینایان با‌انگیزه که پمپ را ترجیح می‌دهند مشکلی ندارند و بدون کمک افراد بینا با موفقیت در حال استفاده از این پمپ‌ها هستند. تولید‌کنندگان پمپ‌های بسیار بیشتری نسبت به چند سال پیش در ایالات متحده وجود دارند و محصولی از مینیمد[30] (ایالات متحده؛ ۰۰۱-۸۰۰‌۶۴۶‌۴۶۳۳)، دیسیترانیک (از سوئیس؛ تلفن ایالات متحده:  ۰۰۱-۸۰۰‌۲۸۰‌۷۸  و انتظار داشته باشید اواخر سال 2004 به بازار ایالات متحده برگردند)، دلتک[31] (از بریتانیا؛ تلفن ایالات متحده:  ۰۰۱-۸۰۰‌۸۲۶‌۹۷۰۳)، دینا دیابیکر[32] (از کره؛ تلفن ایالات متحده: 1خ-866-342-2322)، انیماز[33] (ایالات متحده؛ 1-877-937-7867)، یا نیپرو[34] (از ژاپن؛ تلفن ایالات متحده:  ۰۰۱-۸۸۸‌۶۵۱‌۷۸۶۷) ممکن است برای شما مناسب باشد. هر روز دستگاه‌هایی با کاربری آسان‌تر تولید می‌شوند. امیدواریم یکی از آن‌ها برای سهولت استفاده نابینایان طراحی شود.

با این حال، اکثرا مایلیم یک روش ساده یعنی استفاده از سرنگ را انتخاب کنیم. خب؟ افراد بینا برای تشخیص اندازه انسولین تزریقی که به درون سرنگ کشیده‌اند از قدرت بینایی استفاده می‌کنند. آیا لازم است فرد بینایی کنار فرد نابینا باشد و سرنگ او را پر کند؟ خیر.

دو دستگاه وجود دارند که به فرد نابینا امکان می‌دهند سرنگ را جای‌گذاری کند، ویال انسولین را متصل کند و سپس با استفاده از نشانه‌های لمسی و صوتی به‌جای بینایی، با اطمینان دوز دقیق انسولین را به درون سرنگ بکشد. بهترین مورد دستگاه یک‌دوز‌بشمار[35] است که زمانی توسط جوردن مدیکال[36] تولید می‌شد و در حال حاضر کارخانه مدیکول[37] آن را تولید می‌کند. مدل کنونی (اندازه یک سی‌سی دیگر در دسترس نیست) از سرنگ .5 سی‌سی بی‌دی[38] 50 واحدی استفاده می‌کند. با دستگاه یک‌دوز‌بشمار که در مرکز تجهیزات فدراسیون ملی نابینایان آمریکا (تلفن : ۰۰۱-۴۱۰‌۶۵۹‌۹۳۱۴) به قیمت 40 دلار در دسترس است، یک نابینای دیابتی می‌تواند بدون این‌که ببیند با اطمینان میزان انسولین مورد نظرش را تنها با یک سرنگ بیرون بکشد و در همان سرنگ ترکیب کند یا از کسی بخواهد این کار را برای او انجام دهد. دستگاه یک‌دوز‌بشمار انتخاب مطلوبیست؛ بسیاری از نابینایان دیابتی سال‌هاست که در حال استفاده از آن هستند. دستور‌العمل‌های صوتی در نوار کاسِت موجود است.

یک دستگاه ساده‌تر و ارزان‌تر، سرنگ حمایتیست[39] که کانادا ساخته و در ایالات متحده از آی‌دی‌شاپ[40] در مرکز بینایی کلیولند[41] با تلفن ۰۰۱-۲۱۶‌۷۹۱‌۸۱۱۸ ، داخلی 278 در دسترس است. قیمتش 26 دلار است و فاقد نشانه‌های صوتیست اما نشانه‌های لمسی قابل قبولی دارد که اکثرا می‌توانند استفاده کنند. فقط برعکس دستگاه یک‌دوز‌بشمار در این دستگاه برای ترکیب انسولین باید ویال انسولین را از دستگاه جدا کنید. توجه! مرکز بینایی کلیولند می‌تواند یک نوار کاسِت حاوی دستور‌العمل‌ها برای شما آماده کند.

[1] Ed Bryant

[2] type 1 diabetes

[3] Resolution 97-12

[4] National Federation of the Blind

[5] Profile

[6] LifeScan

[7] talk box

[8] SureStep

[9] Digi-Voice

[10] Science Products

[11] Southeastern، PA

[12] Accu-Chek Voicemate

[13] Roche

[14] Eli Lilly and Co.

[15] R

[16] NPH

[17] Humalog

[18] code key

[19] Diabetes Action Network

[20] Roche Diagnostics

[21] Federation of the Blind Materials Center

[22] Medicare

[23] Medicare Part B

[24] EO607

[25] voice box

[26] E2100

[27] Novo Nordisk

[28] Owen Mumford

[29] Disetronic

[30] Minimed

[31] Deltec

[32] Dana Diabecare

[33] Animas

[34] Nipro

[35] Count-A-Dose

[36] Jordan Medical

[37] MediCool

[38] BD

[39] Syringe Support

[40] Eye-Dea Shop

[41] Cleveland Sight Center