تازه‌های کتاب صوتی: تاریخ تفریح در تهران و ده کتاب دیگر

رقیه شفیعی: کتاب‌دار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

 

 

در زیر، از میان کتاب‌هایی که به تازگی در مراکز متعدد ضبط کتاب صوتی در کشور تهیه شده، تعدادی کتاب را انتخاب و معرفی کرده‌ایم. شما می‌توانید برای دسترسی به هر‌یک از کتاب‌های زیر یا سایر کتاب‌های صوتی، با مراکز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در شهر محل سکونت خود تماس بگیرید.

*توفیق یافتن آن‌که رسالت تبلیغ را برعهده دارد وابسته به شرایطی است که یکی از مهم‌ترین آنها عمل کردن به آنچه گفته می‌شود است؛ یعنی الگوی عملی برای دیگر افراد بودن. گفتن آنچه که به آن عمل نشود گفتار را بی‌اثر می‌سازد.

«احکام بانوان» نوشتهٔ محمد وحیدی است که مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی سال 1375 در 159 صفحه به چاپ رسانده. در این کتاب تنها روش دسته‌بندی احکام ذکر گردیده و قسم سوم از اقسام احکام یعنی احکام بانوان است که مبتنی بر فتاوای امام خمینی (ره) بوده و محتوای آن از چهار کتاب «تحریرالوسیله،» «عروة‌الوثقی»، «زبدة‌الاحکام» و «توضیح‌المسائل» گرد آمده و در هر مسئله برخی شرح‌ها بر «عروة‌الوثقی» یا «تحریرالوسیله» نوشته شده به منظور توضیح بیشتر مسائل آورده شده و استفتائاتی که در هر قسمت از امام خمینی شده ذکر گردیده و مسائلی نیز از دفتر استفتا امام (ره) نقل شده است. برای استفادهٔ مؤثرتر از کتاب بهتر است که ابتدا سؤالات پایانی کتاب مورد توجه قرار گرفته و سپس به متن کتاب مراجعه شود.

*داستانی مختصر که در آغاز سال 1305 ه.ش در ایام دوری نویسنده از وطن به واسطهٔ انقلاب جنگ عمومی که آتش بدبختیش شرق و غرب را می‌سوزاند در زاویهٔ انزوای ناچاری در گوشه‌ای برای قسطنطنیه مدت هفتاد روز وقت اندوه‌ناک خود را به نگارش این کتاب گذرانیده است. آری این داستان با حقیقت است که به صورت افسانه در آمده و این سرگذشت، سرگذشت با واقعیت است که در لباس قصه سرایی جلوه‌گر و نمایندهٔ اخلاق و اعتقادات ما گشته. اگر بگویم بعضی از اشخاص اساسی این داستان هنوز در قید حیات‌اند قبول بفرمایید. اگر بگویم بسیاری از حکایت‌های این داستان را به گوش خود از زبان آنان شنیده‌ام بپذیرید و اگر بگویم شهرناز قهرمان این داستان را در سن 55 سالگی‌اش به چشم خود دیده و بر بدبختی‌های او افسوس خورده‌ام باور کنید.

«شهرناز داستانی ادبی، اخلاقی و تاریخی» اثر یحیی دولت‌آبادی سال 1305 توسط انتشارات مجلس در 258 صفحه روانه بازار شده است. شهرناز امیرزاده والا تبار، پدرش سپه‌سالار لشکر و خانواده‌اش از بزرگ‌ترین خانواده‌های کشور است. از همین رو او بسیار مغرور و خودپسند است و همین غرورش فراز و نشیب‌ها و شکست‌هایی را در زندگی‌اش رقم میزند.

*«آموزش کانوا‌باف ماشینی» تألیف سولماز امینی است که توسط نشر آیلار سال 1394 در 256 صفحه برای علاقه‌مندان هنر به چاپ رسیده است. در این کتاب که شامل مقدمه، تاریخچه و سه فصل است با زوایای مختلف این هنر آشنا می‌شویم؛ نویسنده در فصل اول الیاف را می‌شناساند، در فصل دوم راجع به ماشین‌های بافندگی خانگی صحبت می‌کند و در فصل سوم بافت را آموزش می‌دهد و راجع به شستشو و لکه‌گیری بحث می‌کند.

*زلمی خلیل‌زاد متولد 1951 میلادی در کابل است. ابتدا وارد دانشکدهٔ پزشکی می‌شود اما علاقه‌اش به سیاست او را از ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ پزشکی باز می‌دارد. با ورود به دانشگاه آمریکایی بیروت و اخذ مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از آن دانشگاه فصل جدیدی در زندگی خلیل‌زاد آغاز می‌شود و او عملاً به دنیای سیاست پا می‌گذارد. خلیل‌زاد سپس برای اخذ مدرک دکترا راهی آمریکا می‌شود، ورود به دانشگاه شیکاگو شرایط را طوری رقم می‌زند که او رفته رفته به دیپلماسی ایالات متحده بپیوندد و به یکی از نظریه‌پردازان دولت آمریکا و یکی از برنامه‌ریزان پنتاگون بدل شود. فرستادهٔ کابل به کاخ سفید سفر پر ماجرای زندگی خود را از افغانستان تا ایالات متحدهٔ آمریکا با تمرکز بر حوادث و جریانات سیاسی به تصویر می‌کشد. هر‌از‌گاهی هم به زندگی خصوصی خود گریزی می‌زند. در این کتاب او دیدگاه‌های خود و ایالات متحده را در خصوص منطقهٔ خاورمیانه به ویژه افغانستان، عراق و حتی ایران بیان می‌کند.

«فرستاده؛ سفر من در جهانی متلاطم از کابل به کاخ سفید» نوشتهٔ زلمی خلیل‌زاد را انتشارات کوله‌پشتی با ترجمهٔ مصطفی احمدی سال 1395 در 478 صفحه روانهٔ بازار کرده است.

*سامانتا سوئیتینگ یک وکیل پراستعداد و جسور است که نمی‌داند چطور تخم‌مرغ را آبپز کند یا ماشین لباس‌شویی را راه بیندازد. تنها چیزی که برای او اهمیت دارد کارش است. به زودی قرار است در شرکتی که سال‌ها در آن کار کرده سهامدار شود. این همان است که همیشه آرزویش را داشته است. اما در پی یک اشتباه ناگهان همه چیز شکل دیگری به خود می‌گیرد و اتفاقاتی می‌افتد که آرامش سامانتا را به هم می‌ریزد، او در موقعیتی غیر منتظره قرار می‌گیرد و زندگی جدیدی را در خانه‌ای آغاز می‌کند. سامانتا به دلایل خاص عاشق زندگی جدیدش می‌شود. آیا ممکن است اهالی خانه به راز او پی ببرند؟ اگر بتواند به زندگی سابقش برگردد آیا این کار را خواهد کرد؟ ناکدبانو دربارهٔ زن جوان پر کاریست که متوجه می‌شود در زندگی چیزهای مهم‌تر از کار کردن هم وجود دارد و به تدریج یاد می‌گیرد از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرد. این کتاب جذاب برای سرگرم کردن و خنداندن مخاطب نوشته شده است و حاوی پیامی مهم است: لزوم برقراری تعادل بین کار و زندگی.

«ناکدبانو» اثر سوفی کینسلا را با ترجمهٔ روناک احمدی‌آهنگر نشر نون سال 1399 در 356 صفحه تقدیم دوست داران رمان‌های کمدی و رمانتیک کرده است.

*هنگامی که می‌شنوید فردی دربارهٔ یک نفر می‌گوید او چه آدم کمال‌خواهیست یا او باید همهٔ کارها را بی‌نقص انجام دهد؛ این حرف ممکن است با کمی حسادت یا خشم گفته شود. از یک طرف ما افرادی را که برای دست‌یابی به معیارهای سطح بالا تلاش می‌کنند تحسین می‌کنیم و از طرف دیگر از دست کسانی که اصرار دارند کارهایشان را بی‌نقص انجام دهند و آنقدر به جزئیات می‌پردازند که باعث می‌شوند انجام یک کار بسیار طول بکشد بدون اینکه چیز قابل ملاحظه‌ای به نتیجهٔ کار اضافه کنند، ناامید می‌شویم. مسلماً افرادی که در گروه دوم قرار می‌گیرند باعث آشفتگی خودشان هم می‌شوند زیرا با پرداختن بیش از حد به جزئیات کارها، خود را عذاب می‌دهند. گاهی اوقات اعتماد خود را به توانایی‌هایشان برای دستیابی به نتایج ارزشمند در کار، موقعیت‌های اجتماعی، گذراندن اوقات فراغت، ورزش، مطالعه و ظاهر خود از دست می‌دهند. این نوع کمال‌خواهی می‌تواند منجر به خود سرزنش‌گری، عزت نفس پایین و عملکردِ مختل شود. اگر کمال‌خواهی هر یک از این پیامدها را در زندگی‌تان ایجاد کرده است پس این کتاب برای‌تان مناسب است. این کتاب توضیح می‌دهد چرا افراد کمال‌خواه می‌شوند و دربارهٔ مشکلاتی که کمال‌خواهی برای آنها به وجود می‌آورد بحث می‌کند. علاوه بر این در این کتاب راهکارهای واضح و قابل دسترسی برای غلبه بر کمال مبتدی بدون پایین آوردن سطح معیارهای فرد معرفی شده است.

«غلبه بر کمال‌خواهی راهنمای خودیاری با استفاده از روش‌های شناختی- رفتاری» نوشتهٔ رز شافران، سارا اگان، تریسی وید را کتاب ارجمند با ترجمهٔ سارا کمالی و فروغ ادریسی سال 1390 در 264 صفحه تقدیم کتاب‌دوستان حیطهٔ روانشناسی کرده است.

*«عشق نهان قتل پنهان» اثر هدر گراهام‌پوزسر را نشر رامرنگ با ترجمهٔ آنی الهوردیان سال 1382 در 326 صفحه تقدیم دوست‌داران رمان‌های پلیسی کرده است.

شخصیت اصلی داستان، دختری است با نام اسپنسرآن مونتگومری” که معماری است حرفه‌ای و ثروتمند و در شرکت پدربزرگش مشغول به کار است. همسرش دنی” که پلیس کارآزموده‌ای بود، به طرز مرموزی به قتل می‌رسد. پدربزرگ اسپنسر از همکار قدیمی دنی که از نیروی پلیس برکنار شده و اکنون یک کارآگاه خصوصی است، خواهش می‌کند تا پروندهٔ قتل دنی را دنبال کند. اما اسپنسر که راضی به این امر نیست، خود کنجکاوانه به دنبال قاتل می‌گردد. پس از گذشت یک سال که تحقیقات آن‌ها بی‌نتیجه می‌ماند، اسپنسر مجبور می‌شود با دیوید کارآگاه خصوصی پدربزرگش که زمانی دوست صمیمی او نیز بود همکاری کند. آن‌ها با یک دیگر وارد ماجراهای جالبی می‌شوند تا در نهایت به عشقی که در میانشان خفته و قتلی که در ذهن‌ها نهفته بود، پی ببرند و…

*«گزارش 1 دوران (30 سال زندگی یهودیان ایرانی)» نوشتهٔ هارون یشایایی است که نشر ماهریز سال 1398 در 356 صفحه منتشر کرده است. هارون یشایایی دربارهٔ کتاب خود می‌گوید: “از دیدگاه من آنچه در این نوشته‌ها مورد نظر بوده ثبت دقیق و بی‌طرفانهٔ وقایعی است که در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی 1357 شمسی تا 30 سال بعد از آن در زندگی یهودیان ایران پیش آمده تا مورد استفادهٔ دیگران قرار گیرد و درسی برای آیندگان باشد. در زمان مورد اشاره در این کتاب سیر حوادث و تحولات جوامع مختلف جهانی و مخصوصاً جامعهٔ یهود چونان سریع و پر حادثه است که کار نویسنده را مشکل‌تر می‌کند. با توجه به این مطلب که نگاه تاریخ‌نگارانه به زندگی یهودیان ایران و بررسی موقعیت و فرود و فرازهای این جامعه بویژه در جمهوری اسلامی ایران هدف نویسنده است که به آن می‌پردازم و چون خود را تاریخ نویس نمی‌دانم، آنچه در این کتاب می‌آید را گزارش یک دوران می‌دانم.”

*ابتدا باید دانست که تفریح یک مفهوم تخصصی در علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی نیست. از این رو تفریحات مردم ایران در ادوار مختلف تاریخی تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است و تجربیات زندگی روزانه در اغلب موارد برای مردم ما آنقدر اهمیت نداشته که به نگارش آن بپردازند لذا در این پژوهش مقصود از تفریح نوعی از گذران اوقات فراغت است که به قصد کسب نشاط انجام می‌گیرد. در دورهٔ پهلوی تنوع تفریحات قابل دسترسی برای افراد جامعه افزایش یافت. اقشار مختلف اجتماعی رویکردهای گوناگونی در مقابل تغییرات تفریح اتخاذ کردند. در این پژوهش تلاش بر آن است که روند این تغییرات توصیف شده و رویکرد اقشار مختلف در این زمینه بررسی گردد. در این کتاب بر جمع‌آوری اطلاعات پراکنده در انواع منابع مکتوب در مورد تفریحات رایج در دوران قاجار و پهلوی تمرکز شده است و انجام مصاحبه‌های گسترده با ساکنین شهر تهران در دورهٔ پهلوی در این راستا یاری رسان بوده است.

«تاریخ تفریح در شهر تهران در دوران قاجار و پهلوی» پژوهشی از حامد سلطان‌زاده است که نگارستان اندیشه سال 1397 در 236 صفحه روانهٔ بازار کرده است.

*داستانی از ماجرای بامداد اسلام از پیدایش و توسعهٔ شگفت‌انگیز این دین بزرگ که در روشنی تاریخ به وجود آمد. داستان مردی حماسه‌آفرین که به هنگام خویش برخواست و یک تنه دنیایی را تکان داد اما به اندک روزی پس از او حماسه‌اش در یک تراژدی پایان یافت. جاهلیت عرب که مرد حماسه‌آفرین آن را خرد کرده بود در شکل خلافت اموی باز قوت گرفت و حماسهٔ بزرگ اسلام را به یک فاجعه کشانید. بدین‌گونه ماجرای بامداد اسلام ترکیبی شد از یک حماسه و تراژدی.

«بامداد اسلام» اثر عبدالحسین زرینکوب است که مؤسسهٔ انتشارات امیرکبیر چاپ دهم آن را سال 1380 در 173 صفحه منتشر ساخته است. در این کتاب سعی نویسنده بر آن است که از هرگونه میل و هوا برکنار بماند، جز بر اسناد کهن تکیه نکند و جز از روایات روشن چیزی نیاورد زیرا تاریخ جای تعصب نیست.

*این کتاب گزیدهٔ مقالات و گفت و شنودهایی دربارهٔ فرهنگ، تاریخ و زبان ایران در اعصار باستانی است که در طی سی سال فراهم آمده و منتشر شده است. اثر حاضر در تمامیت خود دیدی مشخص را دنبال می‌کند. این دید اجتماعی تاریخی است که در جستجوی حقیقت ملموس و منطقی است و بر اساس بررسی عینی و نه ذهنی به پدیده‌های اجتماعی تاریخی می‌نگرد.

«جستاری چند در فرهنگ ایران» تألیف مهرداد بهار را نشر آگاه سال 1397 در 420 صفحه تقدیم فرهنگ‌دوستان ایرانی کرده است. نویسنده تلاش کرده در مطالبی که در این کتاب آورده، از هرگونه تعصبی به دور بماند ولی این احتمال هم می‌رود که او قادر نبوده همهٔ حقیقت را ببیند؛ کاملاً محتمل است نکته‌هایی از دید او به دور مانده باشد. مباحث مطرح کتاب قابل خواندن و اندیشیدن است: علل سقوط اشکانیان، تعارض تجارت و زراعت در ایران عصر اشکانی، بررسی آیین زورخانه و ارتباط آن با عیاری و آنچه دربارهٔ تحول اساطیر به حماسه در ایران مطرح است، نکاتی تازه است که به اندیشیدن می‌ارزد.