برای احیای ایران سپید از هیچ تلاشی دریغ نکنید

قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران خطاب به مدیران مؤسسه مطبوعاتی ایران گفت: روزنامه‌ی ایران سپید یکی از دستاورد‌های قدیمی و فرهنگی جامعه‌ی نابینایان است و مدیران جدید مؤسسه مطبوعاتی ایران برای از سرگیری انتشار روزنامه ایران سپید باید همه‌ی تلاش خود را به کار ببندند.

روزنامه ایران سپید روزنامه‌ای به صاحب امتیازی خبرگزاری جمهوری اسلامی است. اولین بار «فریدون وردی‌نژاد» مدیرعامل وقت ایرنا این روزنامه را در بیست و هشتم آبانماه سال 1375 به عنوان دومین محصول مؤسسه فرهنگی‌مطبوعاتی ایران بنیانگذاری کرد. این پدیده فرهنگی که در زمان خودش منحصر بفرد می‌نمود، بلافاصله پس از انتشار مورد توجه محافل فرهنگی داخل و خارج کشور قرار گرفت. ایران سپید در ربع قرنی که از طول عمرش گذشته، نه تنها به عنوان یک روزنامه، تریبون رسانه‌ای جامعه‌ی نابینایان بوده، بلکه در بسیاری از موارد نقش یک NGO مطالبه‌گر را ایفا کرده و در برهه‌های حساس ویژه معلولان به‌ویژه در دهه هشتاد شمسی نقشی تأثیرگذار داشته است.

نکته‌ای که ایران سپید را در تمام این دو دهه‌ی اخیر متمایز کرده بود، انتشار این روزنامه به خط بریل بود. اساساً تنها عاملی که مدیران قبلی مؤسسه مطبوعاتی ایران بابت ایران سپید بدان افتخار می‌کردند، انتشار تنها روزنامه‌ی بریل ویژه نابینایان در ایران و خاور‌میانه و بلکه در مقاطعی در جهان بود. حال اما از اسفندماه سال 1398 و با شیوع بی‌رحمانه کووید-19 که سراسر گیتی را تحت تأثیر قرار داد، انتشار بریل ایران سپید نیز متوقف شد.

منصور شادکام قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران در خصوص عدم انتشار ایران سپید به خط بریل گفت: در ابتدا مدیرمسئول وقت مؤسسه ایران توقف انتشار ایران سپید به خط بریل را به علت شیوع کرونا در کشور و حفظ سلامت نابینایان کشور اعلام کرد. اما پس از فروکش کردن این بیماری در سطح کشور و آگاهی بخشی بیشتر در خصوص چگونگی مقابله با این بیماری و بازگشت شرایط عادی به تمامی حرف و مشاغل، انتظار می‌رفت انتشار ایران سپید به خط بریل از سر گرفته شود. متأسفانه مدیران سابق مؤسسه مطبوعاتی ایران به بهانه‌های مختلف از انتشار بریل ایران سپید شانه خالی کردند. مهندس شادکام افزود: پس از تغییر و تحول مدیریتی در رأس دولت که بلافاصله باعث تغییرات در خبرگزاری جمهوری اسلامی و مؤسسه مطبوعاتی ایران شد، انتظار میرود مدیران جدید مؤسسه مطبوعاتی ایران که برخواسته از دولتی با شعار مردمی و دغدغه‌مند حوزه فرهنگ هستند، هر چه سریعتر انتشار بریل این روزنامه را آغاز کنند، چرا که ایران سپید یک گنجینه و یک میراث ارزشمند فرهنگی جامعه‌ی نابینایان است.

قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران تصریح کرد: متأسفانه از اول آذرماه با مدیر‌مسئول ایران سپید قطع همکاری شده است و پس از گذشت یکماه هنوز هیچ مدیری برای این روزنامه انتخاب نشده است. از طرفی مدیران مؤسسه مطبوعاتی ایران هیچ اظهار نظر مشخصی در خصوص چگونگی روند انتشار بریل نداشته اند و عملاً ایران سپید که یک ربع قرن سابقه دارد، چند هفته‌ای است در بلاتکلیفی بسر می‌برد. مهندس شادکام بیان کرد: شرایط فعلی زیبنده‌ی دولت و نابینایان کشورمان نیست و تکلیف این روزنامه هر چه سریعتر باید مشخص شود. ایران سپید یک منبع موسق برای اطلاعرسانی نابینایان و یک پل ارتباطی میان نابینایان با مسئولان است. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرهنگ را یک رکن مهم می‌دانند و ایران سپید نیز یک محصول تمام فرهنگی و اطلاعرسانی برای نابینایان است، انتظار می‌رود مدیران مؤسسه ایران توجه بیشتری به ایران سپید داشته باشند.

قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران که سازمان مردم‌نهاد آنها اخیراً صاحب امتیاز ماهنامه‌ی نسل مانا که ویژه نابینایان است شده می‌افزاید: در حال حاضر که در حال فراهم کردن زمینه‌ی انتشار مجله‌ی نسل مانا به خط بریل هستیم، بیش از گذشته به چالش‌های انتشار یک مجله به خط بریل واقفیم. درست است که انتشار بریل با افزایش قیمت کاغذ و فرسودگی چاپگر‌های بریل مشکلات و اقتضائات خاص خود را دارد، اما مجموع این عوامل سبب نمی‌شود نزدیک به دو سال انتشار قدیمی‌ترین روزنامه‌ی ویژه نابینایان متوقف شود. شادکام ادامه داد: در این راه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی به سهم خود باید حامی مؤسسه مطبوعاتی ایران باشند و انتشار ایران سپید با هم‌افزایی این سه نهاد صورت بگیرد. زمان در حال تلف شدن است و جامعه‌ی نابینایان نمی‌تواند بیش از این در برابر قصور مسئولان صبر کند و ساکت بنشیند. مدیران مؤسسه ایران بدانند ما همچنان در مقام یک انجمن مطالبه‌گر پیگیر چاپ ایران سپید به خط بریل و تعیین یک مدیر‌مسئول متخصص و دغدغه‌مند جامعه‌ی نابینایان خواهیم بود و تا حصول نتیجه این امر مهم را پیگیری خواهیم کرد.

قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران در پایان گفت: با اخذ مجوز از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ماهنامه‌ی انجمن نابینایان ایران با اسم نسل مانا از دیماه منتشر خواهد شد و در حال فراهم کردن زمینه‌ی انتشار این مجله تخصصی به خط بریل هستیم.


برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید