نگاهی به یازدهمین شماره‌ی ماهنامه‌ی مانا

یازدهمین شماره‌ی مجله‌ی الکترونیکی نابینایان ایران مانا روز یکشنبه سی‌ام آبان بر روی وبسایت انجمن نابینایان ایران منتشر خواهد شد.

امیر سرمدی مدیر مسئول مانا در این شماره، نگاه خیر معابانه و ترحم‌آمیز رئیس جدید بهزیستی را زیر ذره‌بین برده و به چالش‌های پیش روی علی محمد قادری در کسوت ریاست سازمان بهزیستی پرداخته است. سرمدی در این یادداشت خطاب به رئیس جدید بهزیستی نوشته است: بجای آنکه نسبت به جامعه هدف خود نگاه خیّر‌مآبانه و اخروی داشته باشید و بر سر آنها منتی بگذارید، سعی کنید با یک برنامه‌ریزی مدون، مشکلات عدیده این قشر را برطرف کنید.

امید هاشمی سردبیر مانا در سرویس پیشخوان، به بررسی نشریات و پادکست‌های انگلیسی‌زبان ویژه‌ی نابینایان پرداخته است. هاشمی در این شماره، در ابتدا پای صحبت طراح و برنامه‌نویسی نشسته که ما را با یکی از فناوری‌های تازه متولد شده گوگل آشنا می‌کند و در ادامه، به وضع و حال نابینایان در کشور آفریقای جنوبی پرداخته است. سردبیر مانا در سرویس پیشخوان، ما را با قابلیت‌های جدید آی‌او‌اس ۱۵ در زمینه دسترس‌پذیری کاربران نابینا آشنا کرده و در پایان نیز سراغی از یک موزیسین نابینای بریتانیایی گرفته که تک‌آهنگ تازه‌اش اخیراً به بازار آمده است.

منصور شادکام قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران در سرویس گزارش اقدامات انجمن، به نتایج حاصل از نامه‌نگاری با دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور اشاره کرده و سجاد سنجری مدیرعامل نمایندگی انجمن نابینایان ایران در استان کرمانشاه، از فعالیت‌های این انجمن گزارش داده است.

فاطمه جوادیان در این شماره از سرویس زندگی، با دو تن از مخاطبان قدیمی ستون زندگی در خصوص مهارت‌هایی گفت‌و‌گو کرده که آنها را از سایر اطرافیان‌شان، خواه بینا یا نابینا متمایز می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم مطالب این سرویس را از دست ندهید.

زهرا همت در سرویس روانشناسی، بر اساس مقاله‌ی دوشیا ال. دمین و استیون ام. سیلور‌استین، به آسیب بینایی و سلامت روانی، نیاز‌های بر‌آورده نشده و راه‌های درمان اشاره کرده است. این مقاله، قسمت دومی هم دارد که به ارزیابی سلامت روان و اقدامات مراقبتی و درمانی افراد آسیب‌دیده بینایی می‌پردازد که در شماره‌ی دوازدهم مانا منتشر خواهد شد.

مجتبی خادمی در سرویس پزشکی و سلامت، یک مقاله با موضوع خود‌مراقبتی‌های دیابت برای نابینایان را ترجمه کرده‌است.

امید صالحی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، به تبیین برخی از چالش‌های موجود در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه نابینایان پرداخته و راهکارهایی برای برون‌رفت از این چالش‌ها را ارائه داده است.

هادی نائینی‌زاده در سرویس اشتغال یازدهمین شماره مجله مانا، با یک اپراتور نابینا هم‌کلام شده و شرایط این شغل برای نابینایان را واکاوی کرده است.

ابوذر سمیعی یادداشتی با عنوان: حقوق برابر، نه حقوق فراتر: نقدی بر مطالبه‌گری افراد دارای معلولیت را در اختیار ماهنامه‌ی مانا گذاشته است. این یادداشت، واکنشی است به کلیپی که اخیراً از یک زوج نابینا در فرودگاه آبادان در فضای مجازی دست بدست می‌شود.

یخ نکنی نمکدون در سرویس طنز، وضعیت دانش‌آموزان نابینا در مدارس شبانه روزی و دانشجویان نابینا به محض ورود به دانشگاه را مورد بررسی قرار داده‌است.

علیرضا نصرتی گیمر نابینای مجله‌ی مانا، بازی آنلاین STW را آموزش داده است.

رقیه شفیعی در سرویس تازه‌های ضبط، به کشور‌هایی چون افغانستان، عراق، لبنان، کره شمالی، امریکا و ایران سفر کرده تا شما مخاطبان اهل مطالعه، زندگی‌نامه‌های برگزیده‌ای را از زبان کتاب بخوانید. البته شفیعی همچنان از معرفی کتاب‌هایی با مضمون: رمان، روان‌شناسی، تاریخ، فلسفه و متون دینی غافل نشده است.

پایان‌بخش مطالب یازدهمین شماره مجله‌ی مانا، یادداشتی از طرف محمدقاسم کفیلی است که در ستون به قلم شما، به دسترسپذیری خدمات نظام بانکی برای نابینایان نگاهی انداخته و به نقد و بررسی پروژه سامانه‌ی خدمات بانکی نابینایان در شعب پرداخته است.

یازدهمین شماره مجله الکترونیکی نابینایان ایران مانا روز یکشنبه سی‌ام آبان بر روی وبسایت انجمن نابینایان ایران به نشانی
http://ibngo.ir//

منتشر خواهد شد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید