ماهنامه مانا شماره هشت: مرداد ۱۴۰۰

رو‌جلدی مانا

این روز‌ها از بام تا شام، هرچه که می‌خوانیم خبر بد است و انگار قرار نیست فعلاً بوی بهبود از جایی شنیده شود. ما اما در روز‌هایی که از همه سو اخبار دل‌آزار بر سرمان آوار شده، از پیشرفت و گشایش برایتان می‌نویسیم. اخبار جنگ و بیماری و گرانی را همه جا می‌شود خواند؛ اینجا اما فقط قرار است واژه‌هایی بر صفحه‌کلیدمان جاری شود که مسیر بهتر زیستن در دنیای نابینایی را برایمان هموار می‌کند. دفتر این شماره از مانا را با این آرزو می‌گشاییم که سلامتی، این گرانبها‌ترین کالای امروز و هر روز، همواره همراهتان باشد و به قول ملک‌الشعرای بهار، «به شهریور اندر شوی شادخوار».

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب هشتمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

با پایان یافتن بازی‌های المپیک توکیو، شمارش معکوس برای آغاز بازی‌های پارالمپیک آغاز شده است و طرفداران این رویداد بزرگ در انتظار رویارویی ورزشکاران معلول هستند. المپیک توکیو برای ما ایرانیان با کسب 3 طلا، 2 نقره، 2 برنز و مجموع 7 مدال و کسب جایگاه بیست‌و‌هفتم به پایان رسید و از نظر عملکرد، رضایت مردم و کارشناسان را برآورده نکرد. حالا ورزشکاران نابینا و کم‌بینا، جانباز و معلول از دوم شهریورماه، پای به شانزدهمین دوره پارالمپیک می‌گذارند تا با عملکرد درخشان خود ثابت کنند علی‌رغم همه محدودیت‌ها می‌توانند با سایر ورزشکاران دنیا تن به تن شده و مدال‌های خوشرنگی را برای کشورمان به ارمغان آورند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (مرداد ۱۴۰۰) + پادکست

مهندس منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

این نوشته، با هدف آشنایی مخاطبان مانا با ریز فعالیت‌های انجمن نابینایان ایران در ماه مرداد ۱۴۰۰ تنظیم شده است. گزارش توسط مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ارائه شده و علاقمندان می‌توانند افزون بر نسخه حاضر، آن را به صورت صوتی هم با صدای منصور شادکام، ذیل همین صفحه اجرا یا بارگیری کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر مطالب نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی + پادکست

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

این ماه در پیشخوان مثل همیشه چهار نشریه انگلیسی زبان را که در طول یک ماه گذشته جذاب‌ترینِ مطالب را منتشر کرده بودند بررسی کرده‌ایم. این بار اول به سراغ «آیْز آن ساکْسِس»  رفته‌ایم که این ماه خودش به تنهایی می‌توانست بار تنوع یک شماره از پیشخوان را به دوش بکشد. در ادامه، سری به «فْریدِم سایِنتیفیک»  و «بْلایْند بارْگِیْنْز» زدیم و با مؤسسه‌ای که با چاپ سه‌بعدی، دنیا را برای نابینایان قابل لمس می‌کند، آشنا شدیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: اندر حکایت مسافرت کردن نابینایان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

سفر برای همه ما انسان‌ها، چه افراد بینا و چه افراد نابینا جذابیت‌های خاص خود را دارد. جذابیت‌هایی که سبب می‌شود ما، تجربه کنیم، بیاموزیم و لذت ببریم. در این شماره، محسن، علی و پروانه برای‌مان از تجربیات ارزشمند خود و تکنیک‌هایی می‌گویند که بهتر است افراد نابینا آن‌ها را بدانند و به خاطر بسپارند. باشد که یادآوری آن‌ها سبب شود راحت‌تر سفر کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس و آموزگار اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

فقدان بینایی بر تمام جنبه‌های زندگی افراد تأثیر می‌گذارد و با کاهش توانایی‌های عملکردی افراد، شکست، انزوای اجتماعی و افت کیفیت زندگی مرتبط است. همچنین مطالعات اخیر، هشدار می‌دهند که فقدان بینایی، سلامت روانی را به مخاطره می‌اندازد. مطالعات زمینه‌یابی، نشان‌دهنده ارتباط بین آسیب بینایی و افسردگی هستند. عموماً افراد آسیب‌دیده بینایی ۲ تا ۳ برابر سایرین، در خطر افسردگی هستند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: مراقب چشم‌هایتان باشید

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی ویژه آسیب دیدگان بینایی

این ماه توصیه‌های مراقبتی مفیدی در خصوص چشم‌ها از سردبیر به دستم رسید و قبل از ترجمه دو سه مرتبه مطالعه‌اش کردم تا حواسم باشد هم خودم رعایت کنم و هم به دوستانم بگویم رعایت کنند. در بخش اول برخی از توصیه‌های محافظت از چشم را مطالعه می‌کنیم و در بخش دوم این ستون می‌خواهیم ببینیم چرا  نباید چشم‌های‌مان را در معرض آفتاب قرار دهیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: مهمترین مشکل ورزش نابینایان: عدم مدیریت واحد

ابراهیم کربلایی: کارشناس ورزش نابینایان و دبیر بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

 

بحث امروز ما مسیر موفقیت در رشته‌های ورزشی و نقش‌های موثر در آن، در تبدیل شدن یک فرد آسیب‌دیده بینایی به ورزشکار حرفه ای در حد بین‌المللی است.

اگر مجموعه دلایل موفقیت، رسیدن به اوج و برتر شدن را به دو بخش کلی ظاهری (مادی) و درونی (معنوی) تقسیم کنیم؛ خواهیم یافت که هر بخش، خود دارای زیر‌مجموعه عوامل متعددی است که برآیند نهایی آنها مقدار و درصد موفقیت و پیروزی را نشان می دهد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: خیر و شر خبر: بررسی شغل خبرنگاری + پادکست

میرهادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری پژوهش‌های قرآنی

در کشور ما، روز ۱۷ مرداد را روز خبرنگار نامیده‌اند. به همین مناسبت ستون مشاغل مرداد را به این شغل جذاب اختصاص می‌دهیم.

دو میهمان گرامی در برنامه امروز حضور خواهند داشت:

مجید سرایی، دارای مدرک کار‌شناسی ارشد علوم ارتباطات و خبرنگار ۱۵ ساله روزنامه ایران سپید،

امید هاشمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زبان‌شناسی و خبرنگار ۸ ساله همان نشریه.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: تجارب برگزاری پاراتور برای نابینایان

بهرام خلفی: راهنمای جهانگردی

ازسال ۱۳۸۶ سفربا نابینایان را شروع کرده و به همه آشنایان، اعلام کردم که تصمیم دارم تا با روشی کاملا نوین و علمی و مطابق با استاندارد گردشگری نابینایان را وارد دنیای سفر و گردش کنم؛ اما برخلاف انتظارم و با تأسف، حتی نزدیکترین اعضای خانواده‌ام نیز یک پیام مشترک داشتند: (اونها که چیزی نمی‌بینند). افسوس و اندوه از این بینش ظاهر‌بینانه، مرا مصمم‌تر کرد تا با بضاعت اندک برای این افراد که به باور من جزو آسیب‌پذیر‌ترین انسان‌های جامعه هستند، در زمینه گردشگری کاری کنم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

معرفی جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده در مراکز کتابخانه‌ای ویژه نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

فهرستی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده در مراکز کتابخانه‌ای ویژه آسیب دیدگان بینایی به همراه معرفی اجمالی از هر یک از کتب در اختیارتان قرار گرفته است. این شماره، با معرفی یک مجموعه شعر به قلم یک شاعر نابینا آغاز شده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

باران خون در بازی‌باز + پادکست

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

از بام تا شام، کم خبر کشت و کشتار و مرگ و خونریزی می‌شنویم و می‌خوانیم، علیرضای بازی‌باز هم این میان برای این شماره از مانا یک بازی با محوریت تیر‌اندازی و کشتار را برایمان به ارمغان آورده است. او این بار یک بازی در سبک «تیر‌اندازی اول‌شخص» [1]یا اف‌پی‌اس (FPS) را برای معرفی به مخاطبان بازی‌دوست مانا برگزیده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

به قلم شما: مواجهه با کودکی که خط بریل را برعکس یاد گرفته بود

نویسنده: بیتا

صبح یکی از روزهای آذرماه بود. لباس پوشیدم و حاضر شدم که برم سرکار. چند سال هست که در یکی از کتاب‌خونه‌های دیجیتال گویای نابینایان به عنوان مربی مشغول فعالیت هستم و حدود سیزده سال هست که خط بریل رو به نابینایان متقاضی و جا‌مانده از تحصیل بنا به دلایل نبود امکانات و … آموزش می‌دم. آخه استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های محروم ایران‌زمینه و تا دلتون بخواد نابینایان و سایر معلولین از جهات مختلف مسیر پیشرفتشون ناهمواره و کلی موانع سر راهشون قرار داره، ماجرایی که می‌خوام براتون بگم یک واقعیت تلخ و تأسف بر‌انگیزه که بعد از خوندنش …

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: اندر حکایات دکتر رفتن ما

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

در هفته‌ی پیش رو، ما روز پزشک را در پیش رو خواهیم داشت. به همین مناسبت، ما تصمیم گرفتیم تا هم سری به یکی از آشنایان دورمان که پزشک هست بزنیم و هم تا آنجا می‌رویم، یک معاینه هم بشویم. از این رو، با همراهی یکی از دوستانمان به یک قنادی رفته و یک جعبه شیرینی که پولش از پول ویزیت دکترمان هم بیشتر شد و ما را حسابی دچار مشکل روحی کرد خریداری کردیم و راهی مطب ایشان شدیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری تمامی پرونده‌های متنی و صوتی

این ماه هم مثل همیشه چهار برنامه صوتی در مانا برای شما تدارک دیده شده است. گزارش صوتی عملکرد انجمن را که با صدای مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ضبط شده، از اینجا دریافت کنید. پیشخوان را هم به میزبانی امیر سرمدی و امید هاشمی از اینجا بشنوید. در پیشخوان، هاشمی، نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی را مرور کرده است. بازی‌باز را هم از این طریق دریافت کنید. علیرضا نصرتی، گیمر نابینا، یک بازی ویندوزی را معرفی کرده است. زحمت تدوین سه پرونده بالا به دوش

اشکان آذرماسوله

 

اشکان آذر‌ماسوله

 

بوده است. میرهادی نائینی‌زاده هم در پادکست اشتغال، شغل خبرنگاری را برای مخاطبان نابینا واکاوی کرده است. آن را هم به کمک این لینک بارگیری کنید.

ما نسخه‌های مختلفی از مانا را تهیه کرده‌ایم که شما می‌توانید متناسب نیاز یا سلیقه‌تان، هر یک را برای بارگیری انتخاب کنید تا بتوانید مانا را یکجا در اختیار داشته باشید و بدون نیاز به اینترنت، مطالب این شماره را مطالعه کنید. اگر با نسخه صوتی راحت‌تر باشید می‌توانید مجموعه مطالب این شماره را در قالب یک پرونده فشرده (ZIP) از اینجا دانلود کنید. همچنین اگر نسخه متنی را می‌پسندید، این شماره از مانا را به شکل پی‌دی‌اف از اینجا و به صورت اچ‌تی‌ام‌ال هم از این لینک بارگیری کنید.

پشت جلد مانا

256 دیدگاه دربارهٔ «ماهنامه مانا شماره هشت: مرداد ۱۴۰۰»

   1. باتشکر ازمطالب مفیدبزرگواران خصوصا جناب مهندس شادکام قائم مقام انجگن نابینایان ایران
    لازم به دکرهست که یه پشنهاد داشتم که چندباردردیدگاهها ثبت شد به امید عملی شدن این طرح

  1. سلام و خدا قوت به تیم تلاشگر ماهنامه مانا که مطالب مفیدی را هر ماه ارائه میکنند. همه قسمت ها بسیار جذاب ، مخصوصا نکاتی درمورد مسافرت نابینایان عزیز که بسیار کاربردی و مفید بود.

 1. من دبیر کودکان نابینایان در آموزش پرورش استثنایی شهر ارومیه هستم.واقعاً از خواندن مطلب دوست عزیزمان بیتا خیلی خیلی متأسف شدم. خانم بیتا تجربه شما مصداق عینی ضربالمثل مشت نمونه خروار است، در مملکت ما.

 2. بنده تازه از انتشار این ماه نامه با خبر شدم، چون اخیراً در انجمن نابینایان ارومیه عضو شده ام. در مورد مطلب جناب آقای یخ نکنی نمکدون باید بگویم دوست من شما که در انتخاب همراهتان زیاد دقت نکرده اید، چرا تقصیر را به گردن منشی میاندازید؟ اما نظر جناب عالی در مورد رفتار دکتر کاملاً درست است.

 3. مصاحبه خانم جوادیان با آقایان محسن، علی و خانم پروانه خاطرات خوش سفر هایی اعم از درون استانی و برون استانی که انجمن نابینایان استان آذربایجان غربی ترتیب می داد و با دوستان روز های خیلی خوشی را با هم داشتیم یاد آوری می کند. امروزه دیگر با وجود کرونا و تورم تکرار همچین خاطراتی تقریباً مهال شده است.

 4. با سلام و تشکر از مجله ی پربار شما.
  در شهر زاهدان نیز مشکلاتی که خانم بیتا فرمودند هست. بار ها برای من پیش آمده که متوجه شدم بچه های نابینا در نوشتن و خواندن بریل دچار مشکلات زیادی هستند و این ناشی از کم کاری و عدم آشنایی با نابینایان و ندیدن دوره های آموزشی در مدارس استثنایی ما هست.

  1. فقط می. تونم بگم واقعا متاسفم که بهزیستی و مراکز تابعه جایی هست که باید افراد متخصص و آگاه به حوزه ی معلولان در آنجا به کار گرفته شود در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست و از رئیس بهزیستی کشور گرفته تا کارشناسان شعبه های استانی اکثر آنها رشته های تحصیلی غیر مرتبط دارند.

 5. با درود در سازمانی که اعلام می کند ماهنامه نیازی نیست به خط بریل چاپ شود چه انتظاری از معاون توانبخشی و کارشناس آن می رود امید که در دولت جدید این افراد کم اطلاع کنار گذاشته شوند

 6. خاطره غم انگیز خانم بیتا گویای وقوع یک فاجعه هولناک در سیستم آموزشی رسمی کشور است. بنده هم به عنوان دبیر باز نشسته و هم به عنوان مسئول یکی از کتابخانه های دیجیتالی گویای سامسونگ از مسئولین ذیربط عاجزانه خواهش می کنم در استخدام نیروی مورد نیاز نهایت دقت و وسواس را به خرج بدهند.

 7. من هم ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین محترم انجمن نابینایان که صاحب امتیاز این نشریه است، می خواهم متذکر شوم که نسخه صوتی ماه نامه در استان ما از سوی نابینایان خیلی مورد توجه واقع شده و من نیز مفتخرم به اینکه هر روز این فایل ها را تکثیر و بین متقاضیان توضیع می کنم.

 8. بنده به تمام مخاطبان مانا سفارش می کنم پیش خوان آن را به هیچ وجه از دست ندهند. چون ما را با دنیای نو و جدید آشنا می کند. دنیایی که همه انسان ها به فکر همند و از این طریق از جناب آقای هاشمی و سرمدی که زحمت تهیه و تدوین این مطالب را می کشند تشکر و قدردانی می کنم.

 9. با سلام و صد درود کتابهای صوتی که هر ماه تهیه می شود اگر امکان داشته باشد از کتب دانشجویان باشد بهتر است چون کتب این عزیزان اگر ضبط شده هم باشد مربوط به سالهای گذشته است و چندان کارایی ندارد

  1. سلام خدمت شما و همه ی دوستان که به مجله لطف دارند.
   غیر از کتاب هایی که معرفی میشن کتاب های دانشجویی هم ضبط داریم اما چون اگر قرار باشه هر ماه اونها رو هم معرفی کنیم هم فضای زیادی اشغال میشه هم حوصله خوانندگان رو سر میبره. شما از طریق کتابدار بخش نابینایان استانتون پیگیری کنین که راجع به جدیدترین ها بهتون اطلاع بدن.

 10. سلام با عرض خسته نباشید خدمت دست اندر کاران و خبرنگاران مجله مانا
  ممنون بابت اطلاعات و خبرهای مفیدی که در این ماهنامه میگذارید و کمال تشکر را از همگی شما دارم و امیدوارم همیشه موفق و موید باشید.

  فاطمه باوی

 11. سلام و عرض ادب آموزش بریل از چپ لحظه ای که این تیتر را دیدم فکر کردم خطی جدید اختراع شده. فقط میتوانم بگویم متاسفم که توانبخشی بهزیستی در خصوص نابینایان به این درجه تنزل پیدا کرده است. من هم در استان خود با تعداد زیادی از اعضای کتابخانه مواجه شدم که درخواست لوح و قلم و آموزش خط بریل دارند که البته به لطف تهیه این لوازم توسط انجمن نابینایان ایران و شرکت سامسونگ تا حد زیادی این احتیاجات رفع میگردد. ببخشید کامنتم طولانی شد

 12. سلام و تشکر همیشه منتظر بودم در خصوص ورزش نابینایان مطلبی قرار دهید تا مطالعه کنم از توجه به این امر مهم خیلی خوشحالم و امیدوارم که مستدام باشد و ورزش مورد توجه این مجله قرار گیرد با تشکر

 13. سلام فعالیت انجمن نابینایان ایران در خصوص آمادگی برای روز 23 مهر عالی است. البته بنده پیشنهاد میدهم اگر در سطح ملی و در صدا و سیما یک کار قرعهکشی یا مسابقه ای که با جوایز ارزنده باشد که نظر عموم را جلب کند میتوان در مورد برخی مسائل نابینایان هم در کنار آن فرهنگسازی کرد تشکر تشکر

 14. سلام از تهیه کنندگان این مجله فرهنگی تشکر می کند و برای تک تک آنها آرزوی سلامتی دارم در مورد 23 مهر به نظرم مسائل اصلی مشخص و در قالب شعار سال و یا هدف سال مشخص شود و در فضای عمومی نشر داده شود بهتر از اهداف متکثر و گاهی درجه چندم اهمیت است

 15. سلام و عرض ادب
  برقراری و دوام مانایی شما را ارزومندم تشکر بابت مطالب خوب و مفیدتون ستون درد دل برای خیلی ها متاسفانه اتفاق افتاده و هیچ کسی جوابگوی چنین مشکلاتی نیست متاسفانه متاسفانه متاسفانه

 16. سلام
  به نظرم نابینایان و کم بینایان موفق زیادی توی همین ایران هست که میشه ازشون گزارش تهیه کرد
  خارجیا خیلی خوبه مزارید ولی فکر میکنم نمیشه ازشون الگو گرفت و از موفق های ایران بهتر میشه الگوبرداری کرد چون ملموس ترن

 17. با سلام به شما عزیزان طرح پاراتور خیلی جذاب و عالیه امید که این طرح برای نابینایان عزیز در سراسر کشور با کمک دولت مردان پس از پایان یافتن بیماری منحوس کرونا به نحو احسن اجرایی گردد با سپاس.

 18. با سلام.
  مثل همیشه مطالب عالیه.
  مقاله ای که در باره افسردگی در بین آسیب دیدگان بینایی گذاشته اید، بسیار جالب بود.
  من در مواجهه با افراد همنوعی که در بزرگسالی بیناییشان را از دست داده بودند، زیاد این مسئله رو مشاهده کردم.
  چون افرادی که از کودکی با این معضل روبرو بودند، فرصت بیشتری برای سازگاری با آن و نیز زمینه دریافت آموزش های مناسب را بیشتر دارند و این کمکشان می کند که زندگی طبیعیتری را در پیش بگیرند.
  باز هم ممنون.

 19. باسلام و خسته نباشید خدمت بزرگواران مجله مانا، خوشحالم که هر ماه شاهد پیشرفت و پرپار شدن مجله شما هستم. در چند شماره قبل پیشنهاد اختصاص ستونی به کودکان را داده بودم چرا که فرزند نابینای من علاقه مند به مطالعه است اما مطالب مانا مختص جوانان و غیره است. لطفا چنانچه مقدور هست ستون داستان کوتاه هم برای کودکان اختصاص بدید تا کودکان هم به نحوی سهمی در استفاده از مجله مانا داشته باشند. باتشکر

 20. سلام
  عرض خسته نباشید و خداقوت دارم خدمت عزیزان ماهنامه مانا که با نهایت دقت و پشتکار در تلاشند تا هر ماه ماهنامه مانا به موقع و با مطالب خوب و آموزنده به دستمون برسه. از زحمات شما به ویژه آقای امید هاشمی و خانم رقیه شفیعی کمال تشکر رو دارم.

دیدگاهتان را بنویسید