ماهنامه مانا شماره هشت: مرداد ۱۴۰۰

رو‌جلدی مانا

این روز‌ها از بام تا شام، هرچه که می‌خوانیم خبر بد است و انگار قرار نیست فعلاً بوی بهبود از جایی شنیده شود. ما اما در روز‌هایی که از همه سو اخبار دل‌آزار بر سرمان آوار شده، از پیشرفت و گشایش برایتان می‌نویسیم. اخبار جنگ و بیماری و گرانی را همه جا می‌شود خواند؛ اینجا اما فقط قرار است واژه‌هایی بر صفحه‌کلیدمان جاری شود که مسیر بهتر زیستن در دنیای نابینایی را برایمان هموار می‌کند. دفتر این شماره از مانا را با این آرزو می‌گشاییم که سلامتی، این گرانبها‌ترین کالای امروز و هر روز، همواره همراهتان باشد و به قول ملک‌الشعرای بهار، «به شهریور اندر شوی شادخوار».

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب هشتمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

با پایان یافتن بازی‌های المپیک توکیو، شمارش معکوس برای آغاز بازی‌های پارالمپیک آغاز شده است و طرفداران این رویداد بزرگ در انتظار رویارویی ورزشکاران معلول هستند. المپیک توکیو برای ما ایرانیان با کسب 3 طلا، 2 نقره، 2 برنز و مجموع 7 مدال و کسب جایگاه بیست‌و‌هفتم به پایان رسید و از نظر عملکرد، رضایت مردم و کارشناسان را برآورده نکرد. حالا ورزشکاران نابینا و کم‌بینا، جانباز و معلول از دوم شهریورماه، پای به شانزدهمین دوره پارالمپیک می‌گذارند تا با عملکرد درخشان خود ثابت کنند علی‌رغم همه محدودیت‌ها می‌توانند با سایر ورزشکاران دنیا تن به تن شده و مدال‌های خوشرنگی را برای کشورمان به ارمغان آورند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (مرداد ۱۴۰۰) + پادکست

مهندس منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

این نوشته، با هدف آشنایی مخاطبان مانا با ریز فعالیت‌های انجمن نابینایان ایران در ماه مرداد ۱۴۰۰ تنظیم شده است. گزارش توسط مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ارائه شده و علاقمندان می‌توانند افزون بر نسخه حاضر، آن را به صورت صوتی هم با صدای منصور شادکام، ذیل همین صفحه اجرا یا بارگیری کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر مطالب نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی + پادکست

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

این ماه در پیشخوان مثل همیشه چهار نشریه انگلیسی زبان را که در طول یک ماه گذشته جذاب‌ترینِ مطالب را منتشر کرده بودند بررسی کرده‌ایم. این بار اول به سراغ «آیْز آن ساکْسِس»  رفته‌ایم که این ماه خودش به تنهایی می‌توانست بار تنوع یک شماره از پیشخوان را به دوش بکشد. در ادامه، سری به «فْریدِم سایِنتیفیک»  و «بْلایْند بارْگِیْنْز» زدیم و با مؤسسه‌ای که با چاپ سه‌بعدی، دنیا را برای نابینایان قابل لمس می‌کند، آشنا شدیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: اندر حکایت مسافرت کردن نابینایان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

سفر برای همه ما انسان‌ها، چه افراد بینا و چه افراد نابینا جذابیت‌های خاص خود را دارد. جذابیت‌هایی که سبب می‌شود ما، تجربه کنیم، بیاموزیم و لذت ببریم. در این شماره، محسن، علی و پروانه برای‌مان از تجربیات ارزشمند خود و تکنیک‌هایی می‌گویند که بهتر است افراد نابینا آن‌ها را بدانند و به خاطر بسپارند. باشد که یادآوری آن‌ها سبب شود راحت‌تر سفر کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس و آموزگار اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

فقدان بینایی بر تمام جنبه‌های زندگی افراد تأثیر می‌گذارد و با کاهش توانایی‌های عملکردی افراد، شکست، انزوای اجتماعی و افت کیفیت زندگی مرتبط است. همچنین مطالعات اخیر، هشدار می‌دهند که فقدان بینایی، سلامت روانی را به مخاطره می‌اندازد. مطالعات زمینه‌یابی، نشان‌دهنده ارتباط بین آسیب بینایی و افسردگی هستند. عموماً افراد آسیب‌دیده بینایی ۲ تا ۳ برابر سایرین، در خطر افسردگی هستند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: مراقب چشم‌هایتان باشید

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی ویژه آسیب دیدگان بینایی

این ماه توصیه‌های مراقبتی مفیدی در خصوص چشم‌ها از سردبیر به دستم رسید و قبل از ترجمه دو سه مرتبه مطالعه‌اش کردم تا حواسم باشد هم خودم رعایت کنم و هم به دوستانم بگویم رعایت کنند. در بخش اول برخی از توصیه‌های محافظت از چشم را مطالعه می‌کنیم و در بخش دوم این ستون می‌خواهیم ببینیم چرا  نباید چشم‌های‌مان را در معرض آفتاب قرار دهیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: مهمترین مشکل ورزش نابینایان: عدم مدیریت واحد

ابراهیم کربلایی: کارشناس ورزش نابینایان و دبیر بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

 

بحث امروز ما مسیر موفقیت در رشته‌های ورزشی و نقش‌های موثر در آن، در تبدیل شدن یک فرد آسیب‌دیده بینایی به ورزشکار حرفه ای در حد بین‌المللی است.

اگر مجموعه دلایل موفقیت، رسیدن به اوج و برتر شدن را به دو بخش کلی ظاهری (مادی) و درونی (معنوی) تقسیم کنیم؛ خواهیم یافت که هر بخش، خود دارای زیر‌مجموعه عوامل متعددی است که برآیند نهایی آنها مقدار و درصد موفقیت و پیروزی را نشان می دهد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: خیر و شر خبر: بررسی شغل خبرنگاری + پادکست

میرهادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری پژوهش‌های قرآنی

در کشور ما، روز ۱۷ مرداد را روز خبرنگار نامیده‌اند. به همین مناسبت ستون مشاغل مرداد را به این شغل جذاب اختصاص می‌دهیم.

دو میهمان گرامی در برنامه امروز حضور خواهند داشت:

مجید سرایی، دارای مدرک کار‌شناسی ارشد علوم ارتباطات و خبرنگار ۱۵ ساله روزنامه ایران سپید،

امید هاشمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زبان‌شناسی و خبرنگار ۸ ساله همان نشریه.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: تجارب برگزاری پاراتور برای نابینایان

بهرام خلفی: راهنمای جهانگردی

ازسال ۱۳۸۶ سفربا نابینایان را شروع کرده و به همه آشنایان، اعلام کردم که تصمیم دارم تا با روشی کاملا نوین و علمی و مطابق با استاندارد گردشگری نابینایان را وارد دنیای سفر و گردش کنم؛ اما برخلاف انتظارم و با تأسف، حتی نزدیکترین اعضای خانواده‌ام نیز یک پیام مشترک داشتند: (اونها که چیزی نمی‌بینند). افسوس و اندوه از این بینش ظاهر‌بینانه، مرا مصمم‌تر کرد تا با بضاعت اندک برای این افراد که به باور من جزو آسیب‌پذیر‌ترین انسان‌های جامعه هستند، در زمینه گردشگری کاری کنم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

معرفی جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده در مراکز کتابخانه‌ای ویژه نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

فهرستی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده در مراکز کتابخانه‌ای ویژه آسیب دیدگان بینایی به همراه معرفی اجمالی از هر یک از کتب در اختیارتان قرار گرفته است. این شماره، با معرفی یک مجموعه شعر به قلم یک شاعر نابینا آغاز شده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

باران خون در بازی‌باز + پادکست

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

از بام تا شام، کم خبر کشت و کشتار و مرگ و خونریزی می‌شنویم و می‌خوانیم، علیرضای بازی‌باز هم این میان برای این شماره از مانا یک بازی با محوریت تیر‌اندازی و کشتار را برایمان به ارمغان آورده است. او این بار یک بازی در سبک «تیر‌اندازی اول‌شخص» [1]یا اف‌پی‌اس (FPS) را برای معرفی به مخاطبان بازی‌دوست مانا برگزیده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

به قلم شما: مواجهه با کودکی که خط بریل را برعکس یاد گرفته بود

نویسنده: بیتا

صبح یکی از روزهای آذرماه بود. لباس پوشیدم و حاضر شدم که برم سرکار. چند سال هست که در یکی از کتاب‌خونه‌های دیجیتال گویای نابینایان به عنوان مربی مشغول فعالیت هستم و حدود سیزده سال هست که خط بریل رو به نابینایان متقاضی و جا‌مانده از تحصیل بنا به دلایل نبود امکانات و … آموزش می‌دم. آخه استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های محروم ایران‌زمینه و تا دلتون بخواد نابینایان و سایر معلولین از جهات مختلف مسیر پیشرفتشون ناهمواره و کلی موانع سر راهشون قرار داره، ماجرایی که می‌خوام براتون بگم یک واقعیت تلخ و تأسف بر‌انگیزه که بعد از خوندنش …

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: اندر حکایات دکتر رفتن ما

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

در هفته‌ی پیش رو، ما روز پزشک را در پیش رو خواهیم داشت. به همین مناسبت، ما تصمیم گرفتیم تا هم سری به یکی از آشنایان دورمان که پزشک هست بزنیم و هم تا آنجا می‌رویم، یک معاینه هم بشویم. از این رو، با همراهی یکی از دوستانمان به یک قنادی رفته و یک جعبه شیرینی که پولش از پول ویزیت دکترمان هم بیشتر شد و ما را حسابی دچار مشکل روحی کرد خریداری کردیم و راهی مطب ایشان شدیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری تمامی پرونده‌های متنی و صوتی

این ماه هم مثل همیشه چهار برنامه صوتی در مانا برای شما تدارک دیده شده است. گزارش صوتی عملکرد انجمن را که با صدای مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ضبط شده، از اینجا دریافت کنید. پیشخوان را هم به میزبانی امیر سرمدی و امید هاشمی از اینجا بشنوید. در پیشخوان، هاشمی، نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی را مرور کرده است. بازی‌باز را هم از این طریق دریافت کنید. علیرضا نصرتی، گیمر نابینا، یک بازی ویندوزی را معرفی کرده است. زحمت تدوین سه پرونده بالا به دوش

اشکان آذرماسوله

 

اشکان آذر‌ماسوله

 

بوده است. میرهادی نائینی‌زاده هم در پادکست اشتغال، شغل خبرنگاری را برای مخاطبان نابینا واکاوی کرده است. آن را هم به کمک این لینک بارگیری کنید.

ما نسخه‌های مختلفی از مانا را تهیه کرده‌ایم که شما می‌توانید متناسب نیاز یا سلیقه‌تان، هر یک را برای بارگیری انتخاب کنید تا بتوانید مانا را یکجا در اختیار داشته باشید و بدون نیاز به اینترنت، مطالب این شماره را مطالعه کنید. اگر با نسخه صوتی راحت‌تر باشید می‌توانید مجموعه مطالب این شماره را در قالب یک پرونده فشرده (ZIP) از اینجا دانلود کنید. همچنین اگر نسخه متنی را می‌پسندید، این شماره از مانا را به شکل پی‌دی‌اف از اینجا و به صورت اچ‌تی‌ام‌ال هم از این لینک بارگیری کنید.

پشت جلد مانا

دیدگاه‌ها

256 پاسخ به “ماهنامه مانا شماره هشت: مرداد ۱۴۰۰”

 1. عباس خاک سفیدی نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی

  با سلام لطفا در پایان مطالب که لینکهای صوتی و متنی را می گذارید حجم هر فایل را هم قید بفرمایید با سپاس

   1. فاطمه بیگم موسوی ارسنجان نیم‌رخ
    فاطمه بیگم موسوی ارسنجان

    باتشکر ازمطالب مفیدبزرگواران خصوصا جناب مهندس شادکام قائم مقام انجگن نابینایان ایران
    لازم به دکرهست که یه پشنهاد داشتم که چندباردردیدگاهها ثبت شد به امید عملی شدن این طرح

  1. امین نظاری نیم‌رخ
   امین نظاری

   ممنونم از زحمات شما

 2. راضیه زارعی نیم‌رخ
  راضیه زارعی

  سلام و عرض ادب

  ممنون که در این روزهای کرونا هم به فکر جامعه هدف هستید

 3. حسین بخشی از کاشان نیم‌رخ
  حسین بخشی از کاشان

  بسیار بسیار عالی و پرمحتوا بود

 4. موسوی نیم‌رخ
  موسوی

  سلام
  این ماه هم مثل همیشه عالی و جالب
  همه ی بخش ها برای همه ی اقشار جامعه لازم و جامع

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر آقای بخشی و موسوی. تشکر از لطف شما.

 5. راحله .ز نیم‌رخ
  راحله .ز

  با تشکر از قلم شیوای شما
  آرزوی موفقیت دارم برای کاروان ایران در پارالمپیک توکیو

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. ما هم صمیمانه برای کاروان ورزشی کشورمان آرزوی موفقیت میکنیم.

 6. علی نعمتیی نیم‌رخ
  علی نعمتیی

  سلام و روز بخیر
  از همه ی بچه های مجله مانا و همچنین جناب شادکام بابت گزارش جامع و کاملشون کمال تشکر و قدردانی رو داریم

 7. فاطمه نیک نیم‌رخ
  فاطمه نیک

  سلام
  همه بخش ها عالی بودن
  بخش نجوم هم جالب بود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر آقای نعمتی و خانم نیک. سپاس از همراهی شما.

  2. فاطمه ابراهیمی نیم‌رخ
   فاطمه ابراهیمی

   سلام و خدا قوت به تیم تلاشگر ماهنامه مانا که مطالب مفیدی را هر ماه ارائه میکنند. همه قسمت ها بسیار جذاب ، مخصوصا نکاتی درمورد مسافرت نابینایان عزیز که بسیار کاربردی و مفید بود.

 8. قائدی نیم‌رخ
  قائدی

  سلام
  پادکست های انگلیسی بسیار جالبه
  بخش نجوم و بقیه موارد
  چاپ 3 بعدی باید جالب باشه دوس داشتم بیشتر توضیح میدادید

 9. اسکندری نیم‌رخ
  اسکندری

  سلام
  خسته نباشید به گروه خوب مجله مانا.

  1. ادمین نیم‌رخ

   قائدی و اسکندری درود بر شما. ممنون و سپاسگزاریم از محبت شما.

 10. شبنم لکی نیم‌رخ
  شبنم لکی

  من دبیر کودکان نابینایان در آموزش پرورش استثنایی شهر ارومیه هستم.واقعاً از خواندن مطلب دوست عزیزمان بیتا خیلی خیلی متأسف شدم. خانم بیتا تجربه شما مصداق عینی ضربالمثل مشت نمونه خروار است، در مملکت ما.

   1. رحیمی نیم‌رخ
    رحیمی

    سلام و خسته نباشید به تمام عزیزان ماهنامه این ماه هم جامع هست

 11. محسن رنگرز نیم‌رخ
  محسن رنگرز

  بنده تازه از انتشار این ماه نامه با خبر شدم، چون اخیراً در انجمن نابینایان ارومیه عضو شده ام. در مورد مطلب جناب آقای یخ نکنی نمکدون باید بگویم دوست من شما که در انتخاب همراهتان زیاد دقت نکرده اید، چرا تقصیر را به گردن منشی میاندازید؟ اما نظر جناب عالی در مورد رفتار دکتر کاملاً درست است.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. خوشحالیم که به جمع مخاطبان ما پیوستید. امیدواریم که مطالب برای شما مفید مثمر ثمر باشه.

 12. farhadpiri نیم‌رخ
  farhadpiri

  با سلام و عرض خسته نباشید می خواهم بگویم هیچ چیز جای نسخه بریلش را نمی گیرد. اما نسخه صوتی تا حدی این منظور را برآورده کرده.به قول معروف جایی که آب نیست تیمم واجب است.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. امیدواریم که هرچی زودتر شرایط فراهم بشه که چاپ نسخه بریل را هم داشته باشیم.

 13. لیلا عباسی نیم‌رخ
  لیلا عباسی

  مصاحبه خانم جوادیان با آقایان محسن، علی و خانم پروانه خاطرات خوش سفر هایی اعم از درون استانی و برون استانی که انجمن نابینایان استان آذربایجان غربی ترتیب می داد و با دوستان روز های خیلی خوشی را با هم داشتیم یاد آوری می کند. امروزه دیگر با وجود کرونا و تورم تکرار همچین خاطراتی تقریباً مهال شده است.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ان شاءالله بزودی این ویروس از کشور ما هم رخت برببنده و همه به زندگی عادی برگردیم.

 14. میعاد کان سخا از ارومیه نیم‌رخ
  میعاد کان سخا از ارومیه

  از مسئولین محترم انجمن ایران عاجزانه خواهش می کنم چاپ کتب بریل دانشآموزان نابینا را به سازمان استثنایی کشور یاداور شده و آنها را در این زمینه به چالش بکشند.

 15. فائزه یادگاری از کاشان نیم‌رخ
  فائزه یادگاری از کاشان

  با سلام
  سپاسگزارم از مجله خوب مانا که مطالب ارزنده ای ارائه می دهد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای قلبزی و خانم یادگاری سپاس از شما همراهان گرامی. پیروز باشید.

 16. عاسیه غمشادزهی نیم‌رخ
  عاسیه غمشادزهی

  با سلام و تاسف بر سازمان بهزیستی کشور که مسئولین بی اطلاع و بی ادب در حوزه نابینایان را به کار گمارده است

  1. ادمین نیم‌رخ

   فقط باد بگیم واقعا متاسفیم. همین

 17. عطیه کریمی نیم‌رخ
  عطیه کریمی

  سلام و درود بر شما بزرگواران که بهترینید.

 18. الهام عابد نیم‌رخ
  الهام عابد

  عرض سلام و خداقوت به عوامل بی نظیر مجله مانا
  برقرار باشید.

 19. زهره محمدی نیم‌رخ
  زهره محمدی

  سلام. از زحماتتون سپاسگزارم و از هواداران این مجله پرمخاطب هستم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها عابد، کریمی و محمدی تشکر از محبتتون.

 20. علی اکبر زیارتی نیم‌رخ
  علی اکبر زیارتی

  سلام
  بخش طنز جالب بود، بعضی از افراد واقعا اطلاعات کافی از نابینایان و توانایی هایشان ندارند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. بله متاسفانه آموزش کافی در زمینه چگونگی رفتار با نابینایان نه در مراکز آموزشی و نه در رسانه ها به عموم مردم داده نمی شود.

 21. مجتبی نیکفرجام نیم‌رخ
  مجتبی نیکفرجام

  با سلام و تشکر از مجله ی پربار شما.
  در شهر زاهدان نیز مشکلاتی که خانم بیتا فرمودند هست. بار ها برای من پیش آمده که متوجه شدم بچه های نابینا در نوشتن و خواندن بریل دچار مشکلات زیادی هستند و این ناشی از کم کاری و عدم آشنایی با نابینایان و ندیدن دوره های آموزشی در مدارس استثنایی ما هست.

  1. ادمین نیم‌رخ

   فقط می. تونم بگم واقعا متاسفم که بهزیستی و مراکز تابعه جایی هست که باید افراد متخصص و آگاه به حوزه ی معلولان در آنجا به کار گرفته شود در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست و از رئیس بهزیستی کشور گرفته تا کارشناسان شعبه های استانی اکثر آنها رشته های تحصیلی غیر مرتبط دارند.

 22. زهره خواجه نیم‌رخ
  زهره خواجه

  سلام و خسته نباشید به اعضای گروه مانا
  ممنون از مجله پربار شما

 23. فاطمه شبانی از کاشان نیم‌رخ
  فاطمه شبانی از کاشان

  سلام و خدا قوت با تشکر از مطالب مفید و پربارتان مانا باشید.

 24. محبوبه ابراهیمی نیم‌رخ
  محبوبه ابراهیمی

  سلام و عرض ادب
  دوستان گرداورنده ماهنامه خسته نباشید ان شاءالله موفقیت های زیادی رو کسب کنید.

  ماهنامه عالیه

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام به خانم ها خواجه، شعبانی و ابراهیمی و سپاس از همراهی شما.

 25. زینب ابراهیمی نیم‌رخ
  زینب ابراهیمی

  سلام وقت بخیر
  ماهنامه خوبی ارائه دادید تشکر از همه کسانی که تلاش کردند

 26. محمد شبانی از کاشان نیم‌رخ
  محمد شبانی از کاشان

  با سلام و احترام خدمت شما عزیزان ممنون از ماهنامه خوبتون مخصوصا بخش زندگی که برایم بسیار جذاب بود.

 27. لیلا مرزونی از کاشان نیم‌رخ
  لیلا مرزونی از کاشان

  سلام و وقت بخیر خدمت دست اندرکاران پرتلاش مجله ارزشمند مانا موفق باشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها ابراهیمی، مرزونی و آقای شبانی. تشکر از لطف شما عزیزان.

 28. زینب از کاشان نیم‌رخ
  زینب از کاشان

  سلام خیلی ممنون بابت مطالب متنوع و مفید مجله مخصوصا قسمت روانشناسی که بسیار آموزنده بود، موفق باشید.

 29. نوروزی نیم‌رخ
  نوروزی

  پدر منم نابینا هستن
  نسخه های صوتی رو براشون دانلود میکنم ممنون از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم زینب و نوروزی سپاس از محبت شما. امیئواریم که مفید واقع بشه.

 30. عاسیه غمشادزهی نیم‌رخ
  عاسیه غمشادزهی

  با درود در سازمانی که اعلام می کند ماهنامه نیازی نیست به خط بریل چاپ شود چه انتظاری از معاون توانبخشی و کارشناس آن می رود امید که در دولت جدید این افراد کم اطلاع کنار گذاشته شوند

  1. ادمین نیم‌رخ

   دقیقا و جالبه که بدونید یکی از کارشناسان گفته بودند که نابینایان دیگه از خط بریل استقبال نمیکنن.

 31. مرتضی دباغی نیم‌رخ
  مرتضی دباغی

  با درود و سلام بهتر نیست در آموزش و پرورش تحولی برای نابینایان ایجاد شود لطفا از ریاست آن سوال شود که چگونه اینچنین مربی باید تدریس نماید

  1. ادمین نیم‌رخ

   ما هم امیدواریم تحولی عظیم در مراکز آموزشی ویژه نابینایان اتفاق بیوفتد. تا کمتر شاهد موارد اینچنینی باشیم

 32. بایرام نبی زاده نیم‌رخ
  بایرام نبی زاده

  خاطره غم انگیز خانم بیتا گویای وقوع یک فاجعه هولناک در سیستم آموزشی رسمی کشور است. بنده هم به عنوان دبیر باز نشسته و هم به عنوان مسئول یکی از کتابخانه های دیجیتالی گویای سامسونگ از مسئولین ذیربط عاجزانه خواهش می کنم در استخدام نیروی مورد نیاز نهایت دقت و وسواس را به خرج بدهند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام جناب نبی زاده. سپاس از همراهی همیشگی شما . بله واقعا جای تاسف داره. امیدواریم به این موارد بیشتر توجه بشه.

 33. پروانه بهاالدین از ارومیه نیم‌رخ
  پروانه بهاالدین از ارومیه

  من هم ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین محترم انجمن نابینایان که صاحب امتیاز این نشریه است، می خواهم متذکر شوم که نسخه صوتی ماه نامه در استان ما از سوی نابینایان خیلی مورد توجه واقع شده و من نیز مفتخرم به اینکه هر روز این فایل ها را تکثیر و بین متقاضیان توضیع می کنم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و درود بر شما دوست عزیز و گرامی. ببسیااار عالی و ما هم خیلی خوشحالیم که مورد استقبال قرار گرفته. امیدواریم که مطالب مجله برای خوانندگان مفید و مثمر ثمر باشه . تشکر از زحمات شما.

 34. فاطمه صمیمی نیم‌رخ
  فاطمه صمیمی

  جناب آقای شادکام ضمن سلام و عرض ادب خواهش می کنم مسئله خرید نوت تیکر هایی که قرار بود بهزیستی از شرکت پکتوس خریداری کند، را به مناسبت نزدیک شدن #23 مهر ماه پیگیری نمایید.

 35. غلامرضا بهاروند نیم‌رخ
  غلامرضا بهاروند

  مقاله جناب آقای خلفی خاطرات شیرین تور هایی که انجمن نابینایان برگزار می کرد زنده کرد. لذا خواستم از این طریق از جناب آقای عظیمی تشکر و قدردانی کنم.

 36. بهروز نبی زاده آذربایجانغربی نیم‌رخ
  بهروز نبی زاده آذربایجانغربی

  بنده به تمام مخاطبان مانا سفارش می کنم پیش خوان آن را به هیچ وجه از دست ندهند. چون ما را با دنیای نو و جدید آشنا می کند. دنیایی که همه انسان ها به فکر همند و از این طریق از جناب آقای هاشمی و سرمدی که زحمت تهیه و تدوین این مطالب را می کشند تشکر و قدردانی می کنم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما آقای نبی زاده عزیز. ممنون. شما لطف دارید.

 37. عبدالمناف عظیمی ارومیه نیم‌رخ
  عبدالمناف عظیمی ارومیه

  با سلام و عرض به تیم تحریریه مانا .خوشحالیم ازاینکه هر روز شاهد پر بارتر شدن ماهنامه هستیم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود آقای عظیمی عزیز. سپاس فراوان

 38. الهام رضایی از کاشان نیم‌رخ
  الهام رضایی از کاشان

  درود بر شما و سپاس بابت مطالب ارزنده ای که در اختیار ما قرار می دهید.

 39. مهدیه مشمول نیم‌رخ
  مهدیه مشمول

  سلام و خداقوت
  بسیار عالی ، برقرار باشید.
  کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و تشکر از خانم ها رضایی و مشمول

 40. طاها خاوری نیم‌رخ
  طاها خاوری

  ممنونم از مطالب مفیدتون
  اهل کاشانم…

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود. امید که روزگارتان خوش باشد…

 41. سمیه سادات بصیری نیم‌رخ
  سمیه سادات بصیری

  سلام و خسته نباشید
  مچکرم که از دغدغه نابینایان صحبت می کنید.
  سمیه سادات بصیری از کاشان

 42. فاطمه ملائی از شهرستان کاشان نیم‌رخ
  فاطمه ملائی از شهرستان کاشان

  سلام و درود
  نکات خوبی در مورد سفر گفتین، ایشالا کرونا تموم و شرایط برای سفر فراهم بشه…

 43. معصومه طغرائی نیم‌رخ
  معصومه طغرائی

  با سلام ممنون از دست اندر کاران ماهنامه مانا ، چه خوب که نسخه صوتی برای هر قسمت اورده شده و امیدوارم که هر چه زودتر نسخه بریل هم آماده شودو

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ممنون از لطفتون. ما هم امیدواریم.

 44. امیرحسین شیرقربانی از کاشان نیم‌رخ
  امیرحسین شیرقربانی از کاشان

  بسیار ارزنده و مفید، از همه کسانی که برای تهیه این مجله تلاش می کنند تقدیر می کنم و براتون آرزوی موفقیت دارم.

 45. فاطمه پورنگ نیم‌رخ
  فاطمه پورنگ

  بی صبرانه در انتظار نسخه بریل، البته نسخه صوتی هم خیلی عالیه، دست مریزاد
  کاشان

 46. حسن جهاندار از کاشان نیم‌رخ
  حسن جهاندار از کاشان

  سلام و عرض ادب.
  با سپاس و تشکر از مطالب آموزندتون، با امید موفقیت بیشتر برای شما عزیزان

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر آقاین قربانی و جهانپور و خانم پورگ. سپاس از همراهی شما.

 47. زیبا ابراهیمی نیم‌رخ
  زیبا ابراهیمی

  سلام ممنون بابت جمع آوری اطلاعات مفیدتون
  لطفا در رابطه با چگونگی آموزش جهت یابی مطالبی ارائه نمائید با تشکر

 48. زینب نوروزی نیم‌رخ
  زینب نوروزی

  سلام سپاس از شما جهت ارائه مطالب ارزشمندتان .
  اگر امکان دارد در مورد کنترل استرس و اضطراب مطالبی ارائه دهید.ممنون از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر خانم ها ابراهیمی و نوروزی. پیشنهادات خوبی بود. چشم در جلسه گروه تحریریه مطرح می شود.

 49. سعیده نعمت الهی نیم‌رخ
  سعیده نعمت الهی

  درود
  تشکر بابت مجله خوبتون
  گنجانده شدن آموزش زبانهای خارجه(فرانسوی؛ آلمانی و….) در مجله خیلی مفید البته اگر امکانش باشه
  سپاسگزارم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. این آموزش ها بساااار گسترده است و پرداختن به آنها در مجله غیر ممکن است.

 50. معصومه ابراهیمی نیم‌رخ
  معصومه ابراهیمی

  سلام ممنون بابت مطالب کاربردی ، لطفا در مورد چگونگی افزایش امید به زندگی در نابینایان نا امید نیز در مجله درج شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. در بخش روانشناسی به آن پرداخته می شود

 51. ایرج عواطفی پور نیم‌رخ
  ایرج عواطفی پور

  سلام متشکر
  جسارتا از مباحث ورزشی هم در مجله استفاده کنید

  1. رئیسی از گرگان نیم‌رخ

   با سلام و احترام خدمت دوستان ماهنامه مانا
   تشکر می کنم از مطالب خوبتون مچکرم

 52. فاطمه نیک مهر نیم‌رخ
  فاطمه نیک مهر

  با سلام و احترام و خسته نباشید به شما تلاشگران گرانقدر که با تلاش خود مجموعه ماهنامه مانا را راه اندازی کرده و برای پیشرفت ان هر ماه و هر روز تلاش میکنید.

 53. حسن حسن زاده نیم‌رخ
  حسن حسن زاده

  سلام
  کارتان عالی است، قدردان زحماتتون هستم.
  حسن حسن زاده از کاشان

 54. نرگس عسگری از شهرستان کاشان نیم‌رخ
  نرگس عسگری از شهرستان کاشان

  بهتر ازین نمیشه، منتظر نسخه بریل هستیم.

 55. م. بذرگر نیم‌رخ
  م. بذرگر

  سلام و سپاس بیکران از مطالب عالیتون

 56. محمد امین آلبوغبیش از اهواز نیم‌رخ
  محمد امین آلبوغبیش از اهواز

  سلام دوستتون دارم چون الگوی ما نابینایان هستید دوستان عزیز

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما عزیزان. تشکز لطف همه. پیروز باشید.

 57. مهران پیمان نیم‌رخ
  مهران پیمان

  با سلام و صد درود کتابهای صوتی که هر ماه تهیه می شود اگر امکان داشته باشد از کتب دانشجویان باشد بهتر است چون کتب این عزیزان اگر ضبط شده هم باشد مربوط به سالهای گذشته است و چندان کارایی ندارد

  1. رقیه شفیعی نیم‌رخ
   رقیه شفیعی

   سلام خدمت شما و همه ی دوستان که به مجله لطف دارند.
   غیر از کتاب هایی که معرفی میشن کتاب های دانشجویی هم ضبط داریم اما چون اگر قرار باشه هر ماه اونها رو هم معرفی کنیم هم فضای زیادی اشغال میشه هم حوصله خوانندگان رو سر میبره. شما از طریق کتابدار بخش نابینایان استانتون پیگیری کنین که راجع به جدیدترین ها بهتون اطلاع بدن.

  2. ادمین نیم‌رخ

   سلام. فکر کنم لیست کتب دانشگاهی را باید از کانون دانشجویان نابینای همان دانشگاه دریافت کنید.

 58. حسین موسوی نیم‌رخ
  حسین موسوی

  سلام
  سپاس بابت این ماهنامه بسیار کاربردی،لطفا درمورد کسب و کار هایی هرچند کوچک که یک فرد نابینا بتواند انجام دهد و درامدی داشته باشد مطالبی ارائه دهید.

 59. نگار سقازاده نیم‌رخ
  نگار سقازاده

  سلام و سپاس و خداقوت به تیم بی نظیر ماهنامه مانا، بیشتر بدرخشید.
  کاشان

 60. فاطمه باوی نیم‌رخ
  فاطمه باوی

  سلام با عرض خسته نباشید خدمت دست اندر کاران و خبرنگاران مجله مانا
  ممنون بابت اطلاعات و خبرهای مفیدی که در این ماهنامه میگذارید و کمال تشکر را از همگی شما دارم و امیدوارم همیشه موفق و موید باشید.

  فاطمه باوی

  1. مریم اقبالی از علی اباد نیم‌رخ

   خداقوت دوستان خوب ماهنامه مانا
   خبر های خوب مفیدی گزاشتین ممنونم

   1. ادمین نیم‌رخ

    نگار سقازاده، فاطمه باوی و مریم اقبالی از علی اباد سپاس از طف شما عزیزان.

 61. مریم سرگزی نیم‌رخ
  مریم سرگزی

  با سلام و سپاس آیا کسی پاسخگوی این معلم محترم که با آینده دانش آموزان بازی می کند نیست لطفا پیگیری بفرمایید

 62. پیمان رضایی زاده نیم‌رخ
  پیمان رضایی زاده

  سلام و عرض ادب آموزش بریل از چپ لحظه ای که این تیتر را دیدم فکر کردم خطی جدید اختراع شده. فقط میتوانم بگویم متاسفم که توانبخشی بهزیستی در خصوص نابینایان به این درجه تنزل پیدا کرده است. من هم در استان خود با تعداد زیادی از اعضای کتابخانه مواجه شدم که درخواست لوح و قلم و آموزش خط بریل دارند که البته به لطف تهیه این لوازم توسط انجمن نابینایان ایران و شرکت سامسونگ تا حد زیادی این احتیاجات رفع میگردد. ببخشید کامنتم طولانی شد

 63. روح الله شهریاری از کرمان نیم‌رخ
  روح الله شهریاری از کرمان

  سلام و تشکر همیشه منتظر بودم در خصوص ورزش نابینایان مطلبی قرار دهید تا مطالعه کنم از توجه به این امر مهم خیلی خوشحالم و امیدوارم که مستدام باشد و ورزش مورد توجه این مجله قرار گیرد با تشکر

 64. مؤیدی نیم‌رخ
  مؤیدی

  سلام سپاس از شما بابت پشتکاری که جهت حمع آوری مطالب دارید .
  لطفا دلنوشته های افراد نابینا رو هم در مجله بیارید . متشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ستون به قلم شما، دقیقا برای همین امر به مجله اضافه شده.
   منتظر ارسال آثار از سوی نابینایان هستیم تا در مانا منتشر کنیم.

 65. صحنه نیم‌رخ

  با سلام و احترام خدمت اعضای محترم ماهنامه مانا
  هشتمین مجله ماهنامه مانا رو تبریک میگم بسیار بسیار سپاس گذارم از زحمت شما

 66. سعیدی نیم‌رخ
  سعیدی

  سلام و قت بخیر خدمت شما بخش مسافرت برای افراد نابینا عالی بود و در هرنشریه وضعیت افراد نابینا را در بخش های مختلف جامعه بررسی کنید

  1. ادمین نیم‌رخ

   صحنه و سعیدی سپاس از همراهی تون.

 67. فرهادی نیم‌رخ
  فرهادی

  سلام خسته نباشید زحمت کتب رشته های مختلف دانشگاهی رو نیز به صورت صوتی بکشید سپاس

  1. رقیه شفیعی نیم‌رخ
   رقیه شفیعی

   قطعا کتب دانشگاهی هم بر اساس اعلام نیاز اعضا در کتابخانه ها با استفاده از کمک های خودشون ضبط میشن از کتابدار استانتون در بخش نابینایان نیاز های مطالعاتی رو پیگیری بفرمایید.

 68. امیر نیم‌رخ
  امیر

  سلام
  در بخشی از مجله به وضعیت استخدام نابینایان در ادارات نیز بپردازید
  با تشکر

 69. آمنه شجاعی نیم‌رخ
  آمنه شجاعی

  باسلام واحترام مجله مانا ماه به ماه مطالب مفیدی ارائه میدهدانشاالله موفق ومویدباشید

 70. فرزانه نیم‌رخ
  فرزانه

  سلام
  عملکرد انجمن نابینایان مثل همیشه عالی پرتوان و پیروز باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم فرزانه و شجاعی ممنون از لطف شما

 71. فاطمه نیم‌رخ
  فاطمه

  سلام
  واقعا جای تاسف دارد در این شرایط سخت کرونایی و زحمت فرزندان به دوش والدین و بی مسئولیتی و بی خیالی یک نفر کل ذهن کودک را به چالش کشیده چه کسی جوابگوی آن کودک بینواست

 72. ابراهیم نیم‌رخ
  ابراهیم

  تشکر از مجله خوبتون کتابهای صوتی رمان های تازه چاپ شد را نیز در مجله بگذارید

 73. پارسا نیم‌رخ
  پارسا

  درود برشما ستون مراقبت از چشم بسیار عالی بود ممنون ار اطلاع رسانی شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   خدارا شکر که مفید بوده براتون.

 74. سعیدی نیم‌رخ
  سعیدی

  سلام
  لطفا نابیناهای موفق رو هم معرفی کنید. با تشکر

 75. محمدرضا آبیز نیم‌رخ
  محمدرضا آبیز

  با درود لطفا بازیهای کامپیوتری را خلاصه تر منتشر بفرمایید

 76. حکیم براهویی نیم‌رخ
  حکیم براهویی

  با درود لطفا از نخبگان استانی هم گزارش تهیه بفرمایید

 77. محسن زارعی نیم‌رخ
  محسن زارعی

  با سلام لطفا با معاون توانبخشی و کارشناس نابینایان مصاحبه ای انجام دهید تا دلایل آنها را هم مطلع شویم و یکطرفه قضاوت نکنیم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. آموزش اشتباه دلیل نمیخواهد. مگه اینکه پاسخگو باشند تا سعی بشه همچین مواردی تکرار نشه.

 78. افسانه صادقی نیم‌رخ
  افسانه صادقی

  با درود نسخه بریل ماهنامه منتفی شده است یا امیدواری برای چاپ آن وجود دارد

 79. عصما هرجندی کرمان نیم‌رخ
  عصما هرجندی کرمان

  سلام فعالیت انجمن نابینایان ایران در خصوص آمادگی برای روز 23 مهر عالی است. البته بنده پیشنهاد میدهم اگر در سطح ملی و در صدا و سیما یک کار قرعهکشی یا مسابقه ای که با جوایز ارزنده باشد که نظر عموم را جلب کند میتوان در مورد برخی مسائل نابینایان هم در کنار آن فرهنگسازی کرد تشکر تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. پیشنها خوبیه اما با این شرایط صدا و سیما فکر نمی کنم عملی باشه.

 80. فاطمه برومند نیم‌رخ
  فاطمه برومند

  سلام و درود تشکر از خانم جوادیان تجربیات سفر نابینایان در کنار افراد بینا و شنیدن آن از زبان همراهان بینای آنها هم میتواند آموزنده باشد سپاس

 81. حسن کامبخش نیم‌رخ
  حسن کامبخش

  سلام سلام پیشخان برایم همیشه جالب است از نشریات کشورهای همسایه و در سطح خودمان هم اگر مطلبی موجود بود قرار دهید ممنون میشوم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. پیشنهاتون رو آقای هاشمی منتقل میکنیم

 82. حسین شریفی کرمان نیم‌رخ
  حسین شریفی کرمان

  سلام یادداشت میهمان این شماره بسیار جذاب بود همیشه در سفر و جهانگردی احساس میکنم بزرگتر و با تجربهتر شده ام سپاس

  1. ادمین نیم‌رخ

   سالام. خوشحالم که مفید بوده. موفق باشید.

 83. مولایی نیم‌رخ

  سلام و سپاس ورزش نابینایان میتواند یکی از مناسبترین فضاها برای ایجاد اشتغال باشد البته بنده با آقای کربلایی موافقم اما نابینایان نیز باید در ورزش ویژه خود نقش مدیریتی برجسته ای داشته باشند

 84. حمیده عابدی نیم‌رخ
  حمیده عابدی

  سلام البته که سفر برای نابینایان لازم بلکه ضروری است به نظرم انجمنها در این زمینه میتوانند نقش بیشتری ایفا کنند

 85. نادر سنجری نیم‌رخ
  نادر سنجری

  سلام به خبرنگاران نابینا اگرچه با تاخیر اما روز خبرنگار را تبریک میگویم و برای آنها آرزوی موفقیت روزافزون دارم

 86. حمید یوسفی نیم‌رخ

  سلام و درود تاریخ ایران و احمد قوام و شخصیت آن برایم همیشه جالب بوده از تهیه کننده بخش معرفی کتاب متشکرم که در این مورد کتاب معرفی کردند.

 87. طیبه پرنده کرمان نیم‌رخ
  طیبه پرنده کرمان

  سلام از تهیه کنندگان این مجله فرهنگی تشکر می کند و برای تک تک آنها آرزوی سلامتی دارم در مورد 23 مهر به نظرم مسائل اصلی مشخص و در قالب شعار سال و یا هدف سال مشخص شود و در فضای عمومی نشر داده شود بهتر از اهداف متکثر و گاهی درجه چندم اهمیت است

 88. براتی نیم‌رخ
  براتی

  سلام و عرض ادب
  برقراری و دوام مانایی شما را ارزومندم تشکر بابت مطالب خوب و مفیدتون ستون درد دل برای خیلی ها متاسفانه اتفاق افتاده و هیچ کسی جوابگوی چنین مشکلاتی نیست متاسفانه متاسفانه متاسفانه

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما. ما هم متاسفیم.

 89. کهزادی نیم‌رخ
  کهزادی

  سلام
  بخشی از مجله را به اصلی ترین و پایه ای ترین نابینایان یعنی آموزش خط بریل اختصاص دهید سپاس

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. همانطور که تینای عزیز در ستون به قلم شما اشاره کرد، به نظر من این خط باید حضوری آموزش داده بشه و گرنه با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.

 90. سماواتی نیم‌رخ
  سماواتی

  سلام
  این نشریه نیز چون گذشته بسیار عالی موفق و پیروز باشید

 91. ابوالفضلی نیم‌رخ
  ابوالفضلی

  سلام و درود
  بخش عملکرد صادقانه انجمن نابینایان همچون همیشه قابل ستایش و تشکر دارد

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر دوستان عزیز: سماواتی و ابوالفضلی. سپاس از حسن توجه شما. پیروز باشید.

 92. محمدی نیم‌رخ
  محمدی

  سلام ستون مسافرت عالی بود و ای کاش اشاره ای هم به مشکلات سفر با کمبودهایی که هست نیز میشد

 93. مرادی نیم‌رخ
  مرادی

  سلام
  در بخش کتب صوتی کتابهای گویایی مختص زندگی نابینایان و مشکلاتی و مسائلی که در پیش دارند نیز گنجانده شود ممنون

 94. جلالی نیم‌رخ
  جلالی

  سلام بخش رواشناسی بسیار آموزنده س مرسی از بودنتون

 95. شهرام نیم‌رخ
  شهرام

  سلام قسمت مراقبت چشم عالی بود مطالب و موضوعات بیشتری در این خصوص اختصاص دهید بسیار سپاسگزارم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر مرادی، جلالی، شهرام. سپاس از همراهی و توجه ما.

 96. رضا نیم‌رخ
  رضا

  سلام سلام مثل همیشه عالی بخشی را نیز اختصاص دهید به فعالیت های درآمد زای نابینایان

 97. افراسیابی نیم‌رخ
  افراسیابی

  سلام
  میخواستم ازشون بپرسم مطالب پزشکی یا روانشناسی که قرار میدید منبعش از کجاست؟ و آیا قابل استناد هست؟

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله منابع کاملا معتبره. بله فایل استناد هم موجوده.

 98. سکینه نیم‌رخ
  سکینه

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان در پارا المپیک های اخیر نتایج معلولان و جانبازان عزیز از المپیکیها بهتر بوده امید است که توجه بیشتری در همه زمینه ها در مورد این عزیزان به عمل آید با سپاس.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام . سپاس از توجهتون. بله کاملا درسته و همشه و در همه ی ادوار پارالمپیک نسبت به المپیک نتایج درخشان تر و قابل توجه تری داشته است.

 99. سمیه نیم‌رخ
  سمیه

  با سلام و سپاس تشکر از کمیته المپیک که در این دوره به پارا المپیکی ها همانند المپیکی ها بر خلاف دوره های قبل پاداش یکسانی پرداخت میکند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله واقعا باعث خوشحالی و بسی امیدواریه.

 100. محسن نیم‌رخ
  محسن

  سلام
  به نظرم نابینایان و کم بینایان موفق زیادی توی همین ایران هست که میشه ازشون گزارش تهیه کرد
  خارجیا خیلی خوبه مزارید ولی فکر میکنم نمیشه ازشون الگو گرفت و از موفق های ایران بهتر میشه الگوبرداری کرد چون ملموس ترن

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام .بله کاملا درست می فرمائید و در آینده به افراد موفق کشورمان هم خواهیم پرداخت.

 101. حسن شاهی نیم‌رخ
  حسن شاهی

  ممنون بابت معرفی مشاغل
  جالب بود
  با تشکر

 102. ز.کواری نیم‌رخ
  ز.کواری

  بخش پاراتور خیلی جالب بود ای کاش همه امکانشو داشتن

 103. مظفر نیم‌رخ
  مظفر

  با سلام امید که گرامی داشت روز عصای سفید به نحو احسن برگزار گردد.

 104. کوثر نیم‌رخ
  کوثر

  با سلام به شما عزیزان بخش پیشخوان خیلی دل چسب بود ممنون.

  1. ادمین نیم‌رخ

   شاهی، کواری، مظفر و کوثر. سپاس از همراهی و لطف شما عزیزان. برقرار باشید.

 105. علی ملک نیم‌رخ
  علی ملک

  سلام و روز بخیر
  با تشکر از مجله وزین مانا
  تمام بخش ها جالب بودن
  بازی که معرفی فرمودید دانلود نکردم ولی احساس میکنم برای کودکان و نوجوانان چیز جالبی نباشه

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. تشکر از لطفتون.

 106. پریا نیم‌رخ
  پریا

  با سلام تشکر از مطالب مفیدتون راجع به سفر

 107. مریم نیم‌رخ
  مریم

  عرض سلام و ارادت به شما عزیزان به نظرم مهمترین نکته در هر سفری داشتن خلق و خوی خوبه و اینکه طرف حوصله سربر نباشد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر پریا و مریم. بله خلق و خوی خوش از واجبات سفر است.

 108. جاسم نیم‌رخ
  جاسم

  با سلام, راجع به افسردگی در نابینایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر انسان در بدو تولد معلولیت داشته باشد راحتتر میتواند با آن کنار میاید تا اینکه در سنین بزرگ سالی.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. تا حدودی باهاتون موافقم. اما خلی از افراد موفق بعد از معلولیت هم خیلی زود خودشون رو جمع کردن و دچار افسردگی نشدن.

 109. رضا نیم‌رخ
  رضا

  عرض سلام و خدا قوت این نکته که نابینایان دچاره افسردگی میشوند شاید به این دلیل است که انسان ذاتا کمالگراست و دوست دارد همه چیز را در بالاترین سطوح آن داشته باشد.

 110. حسین نیم‌رخ
  حسین

  با سلام به شما گرامیان اگر انسان با هر نقس عضوی در یابد که استعداد های خود را شکوفا سازد دیگر هیچ گاه دچار افسردگی نخواهد شد.

 111. امینی نیم‌رخ
  امینی

  سلام
  ممنون از مطالب زیباتون
  هر ماه منتظر سری جدید هستم
  بسیار عالی

 112. علی نیم‌رخ
  علی

  با سلام تشکر از توسیفات آقای خادمی راجع به مراقبت از چشم ها.

 113. فاطمه یوسفی کرمان نیم‌رخ
  فاطمه یوسفی کرمان

  سلام به دوستان هم نوع پیشنهاد میدهم با دوستانی که باهاشون راحتید مسافرت برید من که این تجربه را دارم خیلی بیشتر خوش میگذرد مواظب خودتون باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر امینی، علی و فاطمه. تشکر از لطف و همراهی شما. خانم فاطمه بله دقیقا همینطوره.

 114. رویا نیم‌رخ
  رویا

  سلام سلام بله مشکلات آموزش خط بریل و تهیه لوازم آموزش آن زیاده باید براش فکر اساسی بشه به امید روزهای بهتر

 115. مهدی کرمان نیم‌رخ
  مهدی کرمان

  سلام خبرنگاری برای نابینایان و مسائل آنها میتواند در رفع مشکلات همنوعان کمک شایانی کند از عزیزان کارشناس انتظار بیشتری در این زمینه میرود با سپاس

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. درسته و همکاران خبرنگار ما تمام تلاششون رو در این زمینه می کنند.

 116. محمدرضا آبیز نیم‌رخ
  محمدرضا آبیز

  با سلام لطفا آموزشهای موبایل و یا پاسخ به سوالات پرتکرار را هم اضافه نمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. دوستانمان در گروه تلگرامی مهارتهای نابینایان یا محله نابینایان آموزش موبایل هم دارند. و ما موازی کاری نمی کنیم

 117. ابو الفضل رافت نیم‌رخ
  ابو الفضل رافت

  درود معرفی استانها کی در ماهنامه انجام می گیرد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. اگه منظورتون معرفی فعالیت های نماینگی انجمن در استانهاست، ان شاءالله از شماره آینده.

 118. ناصر براهویی نیم‌رخ
  ناصر براهویی

  سلام مصاحبه با نخبگان نابینا را هم در ماهنامه انجام دهید

 119. محمد امین ریگی نیم‌رخ
  محمد امین ریگی

  با درود لذت مطالعه بریل خیلی بیشتر از فایلهای صوتی است لطفا پیگیر باشید

 120. رایان نیم‌رخ
  رایان

  با سلام و خدا قوت به شما گرامیان ما باید ساختار ورزشی را درست کنیم به گونه ای که ورزشکار در میدان ورزشی فکری جوز ورزش کردن نداشته باشد ممنون.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و تشکر. کاملا درست می فرمائید. امیدواریم مسئولان به فکر ورزشکاران عزیز باشند.

 121. فاطمه نیم‌رخ
  فاطمه

  با سلام و عرض ارادت به شما عزیزان به نظرم مهمترین مسئله در انتخاب یک شغل داشتن علاقه است نه صرفا درامد سپاس

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و تشکر. بله کاملا درسته. علاقه مهمترین شرط انتخاب شغله.

 122. سوگند نیم‌رخ
  سوگند

  با سلام و خسته نباشید متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی در جامعه خیلی از نابینایان و کم بینایان مجبور هستند در شغل های که علاقه زیادی به آن ندارند مشغول به کار شوند با سپاس.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله متاسفانه همینطوره.

 123. سارینا نیم‌رخ
  سارینا

  با سلام به شما عزیزان طرح پاراتور خیلی جذاب و عالیه امید که این طرح برای نابینایان عزیز در سراسر کشور با کمک دولت مردان پس از پایان یافتن بیماری منحوس کرونا به نحو احسن اجرایی گردد با سپاس.

 124. آوینا نیم‌رخ
  آوینا

  با سلام امید که ترح پاراتور در جایجای کشور عزیزمان با کمک دولت مردان در شغل های مختلف برای هم نوعان نابینا اجرا گردد.

 125. الهه حقیقت منش نیم‌رخ
  الهه حقیقت منش

  با درود آیا می شود پیگیری کنید در دولت جدید در مدارس نابینایان از تحصیل کرده های نابینا استفاده شود و افراد بینا به مدارس دیگر منتقل شوند؟

 126. حکیم براهویی نیم‌رخ
  حکیم براهویی

  سلام بخش بازی های رایانه ای طولانی است امکان دارد کوتاه تر شود یا ستونی دیگر جایگزین شود ؟

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. این ستون طرفداران خودشو داره و متاسفانه کوتاه تر از این نمشه.

 127. یاسمین نیم‌رخ
  یاسمین

  با سلام به شما عزیزان تشکر از خانم شفیعی بابت کتاب های ضبط شده ای که معرفی کردند.

 128. یلدا نیم‌رخ
  یلدا

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان و با آرزوی موفقیت برای آقای بوستانی

  1. ادمین نیم‌رخ

   یاسمین و یلدا سپاس از همراهی شما

 129. احمد جهان تیغ نیم‌رخ
  احمد جهان تیغ

  با درود لطفا معرفی نخبگان نابینا را هم انجام دهید

 130. حمیده بامری اول نیم‌رخ
  حمیده بامری اول

  سلام در این شماره کارآفرین در حوزه نابینایان معرفی نشد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام در شماره های آینده به این موضوع خواهیم پرداخت.

 131. مهدی ظرقامی نیم‌رخ
  مهدی ظرقامی

  با درود امکان معرفی مفید وبسایت ویژه نابینایان را هم انجام دهید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. اگر وبسایت خارجی میخواین آقای هاشمی معرفی میکنه ولی بهترین وبسایتهای داخلی ویژه نابیناان محله نابینایان، شب روشن و پکتوس هستند.

 132. عباس خاک سفیدی نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی

  با سلام لطفا در ستون روانشناسی در مورد درمان حرکات دورانی و یا حرکت به چپ و راست سر یا عقب و یا جلو کردن سر برای نابینایان مطلب بگذارید

 133. سجاد وفادارنژاد نیم‌رخ
  سجاد وفادارنژاد

  با سلام لطفا در ضبط کتب دانشجویان را هم مد نظر داشته باشید

 134. امیرعلی نیم‌رخ
  امیرعلی

  با سلام و خدا قوت لطفا در بخش بازی بازی را معرفی بفرمایید که سطح اطلاعات عمومی نابینایان رو بالا ببره سپاس.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. پیشنهادتون منتقل میشه.

 135. معصومه نیم‌رخ
  معصومه

  با سلام اگر هر شخصی با توجه به تواناییش در کاری که باید مشغول بشود مشکلاتی مانند بر عکس نوشتن بریل پیش نمیآید

 136. اهورا نیم‌رخ
  اهورا

  با عرض سلام و ارادت به شما عزیزان اگر برای آموزش کودکان نابینا و کم بینا از توانایی آموزگاران همنوع استفاده شود شاهد این قبیل مشکلات نیستیم ممنون.

 137. شیدا نیم‌رخ
  شیدا

  سلام به شما عزیزان بخش تنزتون خیلی به دلم نشست ممنونم.

 138. پرستو نیم‌رخ
  پرستو

  با سلام به نظرم نحوه صحبت کردن و رفتار کردن با نابینایان باید فرهنگ سازی شود

 139. امین نیم‌رخ
  امین

  با سلام تشکر بابت مطلب تنزتون

 140. محمود عُبِیدی نِیسی نیم‌رخ
  محمود عُبِیدی نِیسی

  سلام.
  سپاس از مطالب پر محتواتون.
  بسیار مفید و کاربردی هستن.
  موفق باشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر دوستان عزیز شیدا، پرستو، امین و عبیدی. سپاس از لطف و همراهی شما.

 141. ساجده سَیاح زاده نیم‌رخ
  ساجده سَیاح زاده

  با سلام.
  مثل همیشه مطالب عالیه.
  مقاله ای که در باره افسردگی در بین آسیب دیدگان بینایی گذاشته اید، بسیار جالب بود.
  من در مواجهه با افراد همنوعی که در بزرگسالی بیناییشان را از دست داده بودند، زیاد این مسئله رو مشاهده کردم.
  چون افرادی که از کودکی با این معضل روبرو بودند، فرصت بیشتری برای سازگاری با آن و نیز زمینه دریافت آموزش های مناسب را بیشتر دارند و این کمکشان می کند که زندگی طبیعیتری را در پیش بگیرند.
  باز هم ممنون.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و تشکر از شما. بله کاملا درسته. افراد دیر نابینا بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

 142. ساجده دورقی نیم‌رخ
  ساجده دورقی

  سلام.
  واقعا یادگیری درست خط بریل خیلی برای نابینایان مهم هست.
  تشکر از زحمات شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله کاملا درسته. سپاس حسن نظر شما.

 143. فرشته خسروی از بیرجند نیم‌رخ
  فرشته خسروی از بیرجند

  باسلام و خسته نباشید خدمت بزرگواران مجله مانا، خوشحالم که هر ماه شاهد پیشرفت و پرپار شدن مجله شما هستم. در چند شماره قبل پیشنهاد اختصاص ستونی به کودکان را داده بودم چرا که فرزند نابینای من علاقه مند به مطالعه است اما مطالب مانا مختص جوانان و غیره است. لطفا چنانچه مقدور هست ستون داستان کوتاه هم برای کودکان اختصاص بدید تا کودکان هم به نحوی سهمی در استفاده از مجله مانا داشته باشند. باتشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   من “نشریه نگاه “ویژه کودان و نوجوانان را که در وبسایت محله نابینایان منتشر میشه را بهتون معرفی میکنم.

 144. محمدزاده، کتابدار کتابخانه گویای نابینایان، بیرجند نیم‌رخ
  محمدزاده، کتابدار کتابخانه گویای نابینایان، بیرجند

  سلام
  عرض خسته نباشید و خداقوت دارم خدمت عزیزان ماهنامه مانا که با نهایت دقت و پشتکار در تلاشند تا هر ماه ماهنامه مانا به موقع و با مطالب خوب و آموزنده به دستمون برسه. از زحمات شما به ویژه آقای امید هاشمی و خانم رقیه شفیعی کمال تشکر رو دارم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام خانم محمدزاده. سپاس از همراهی همیشگی شما.

 145. رقیه نعمتی نیم‌رخ
  رقیه نعمتی

  سلام خسته نباشید . لطفا مطالبی هم در رابطه با چگونگی رفتار با کودکان در مجله بیارید .

 146. پارسینا مولایی نیم‌رخ
  پارسینا مولایی

  سلام.
  ممنون از مطالب خوبتون

 147. عسل باوی نیم‌رخ
  عسل باوی

  سلام.
  مطالبتون عالیه. دستتون درد نکنه.

 148. فایز حیادر نیم‌رخ
  فایز حیادر

  سلام
  من به رشته خبرنگاری خیلی علاقهمند هستم.

  تجربه ی دوستان نابینا از کار خبرنگاری بسیار جالب بود.
  موفق باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر مولایی، باوی و حیادر. سپاس از محبت شما. موفق باشید.

 149. محمد رویاوی نیم‌رخ
  محمد رویاوی

  سلام.
  من در رشته موسیقی تحصیل میکنم. همیشه دغدغه نوشتن نت ها رو داشتم. ممنون که نرم افزار مناسب برای ما نابینایان رو معرفی کردید.
  موفق باشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام . خواهش میکنم. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید