ماهنامه مانا شماره هفت: تیر ۱۴۰۰

می‌نویسیم تا در تاریخ به یادگار از ما این بماند که در روزگاری که دیو تاریکی و پلیدی هر روز غصه و درد و گرفتاری تازه‌ای از توبره‌اش برایمان بیرون می‌کشید و در دوره‌ای که حال همه بد بود و کم آبی و قطعی‌های گاه و بی‌گاه برق و کرونای منحوس، رمق را از جان ملتی دزدیده بود، بودند نابینایانی که اتفاقاً به سخت جانیشان این گمان بود و چراغی که از دور‌تر‌ها سو سوی کم جانش کمابیش به چشم می‌خورد، امیدی را در قلبشان زنده نگه می‌داشت و به حرکت و خواندن و شنیدن و دانستن وا‌می‌داشتشان. به پشتوانه مخاطبانمان، در نخستین شماره تابستانه، مانای هفت ماهه را یک قدم هم پیش‌تر برده‌ایم و از این ماه علاوه بر نسخه متنی و الکترونیکی، نسخه صوتی مانا هم در همین صفحه منتشر خواهد شد. مشخصات ماهنامه مانا را به شکل صوتی از اینجا و فهرست مطالب این شماره را هم از اینجا دانلود کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسئول: افراد ناشنوا‌نابینا انسان‌های انگشت‌شمار با مشکلات فراوان

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

6 تیر (27 ژوئن): تولد هلن کلِر، دانشمند، معلم، نویسنده و سخنران برجسته نابینا و ناشنوای آمریکایی است. 37 سال است که برای یادبود نام و خدمات این بانوی نابغه، آخرین هفته ماه ژوئن را به عنوان هفته آگاهی از ناشنوایی‌نابینایی نام‌گذاری کرده‌اند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران: (تیر ۱۴۰۰) + پادکست

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

اعضای انجمن نابینایان ایران و سایر علاقمندان می‌توانند خلاصه‌ای از فعالیت‌های این انجمن در طول تیر ۱۴۰۰ را در ادامه مطالعه کنند. این گزارش توسط مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ارائه شده و نسخه صوتی آن هم در انتهای همین نوشته برای دانلود و شنیدن در اختیار مخاطبان مانا قرار گرفته است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر وبسایت‌های انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی + پادکست

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

چیزی به نهایی کردن این شماره از پیشخوان نمانده بود و همه چیز را جمع و جور کرده بودیم که به ناگاه انتشار ویدئویی از رفیق قدیمی کِنتاکی‌نشینمان جناب «سام سیوی» [1]در کانال یوتوبی‌اش «زندگیِ نابینایی»،[2] مارا واداشت تا دست به تغییراتی در پیشخوان بزنیم که بتوانیم جایی را برای توضیح آنچه سامی جان منتشر کرده باز کنیم. اهمیت محتوای این ویدئو تا به آنجا بود که تصمیم گرفتیم بر صدر این مرقومه ناقابل بنشانیمش.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: نکاتی درباره انتخاب خانه مناسب برای نابینایان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

رضا، ارسلان و محسن با ما از نحوه انتخاب یک خانه مناسب سخن می گویند. از توجه به درون و بیرون خانه؛ از چگونگی برقراری ارتباط با بنگاه و همسایه‌ها؛ از نکات ظریفی که دانستن آن در نحوه انتخاب خانه مفید است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به جدید‌ترین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی: آموزش‌های دوران خردسالی: مشکلات و راهکار‌ها

زهرا همت: روانشناس و آموزگار آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

بینایی نقش بسیار مهمی در تمام جوانب رشد کودکان دارد. مطالعات نشان می‌دهند که کودکان آسیب‌دیده بینایی در مقایسه با همسالان فاقد آسیب بینایی، رشد کندتری دارند. این مطالعات بر نیازهای آموزشی خاص این کودکان و لزوم برنامه‌ریزی آموزشی صحیح برای آنها تأکید دارند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: آموزه‌هایی از یک متخصص توان‌بخشی بینایی: بخش پایانی

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

این ماه، بخش دوم از محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص توان‌بخشی بینایی در قالب یک پادکست تهیه کرده است را به درخواست سردبیر ماهنامه، برایتان تدارک دیده‌ام.

لازم است یادآور شوم در بخش پایانی این مطلب، در مورد بیمه‌های درمان، بیمه‌های تکمیلی و روش جبران هزینه‌ها برای کم‌بینایان در ایالات متحده صحبت شده و از آن‌جا که قریب به اتفاق خوانندگان این مطلب در ایران زندگی می‌کنند، آن بخش را حذف کردم. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه قوانین حمایت از معلولین، بیمه‌های درمانی عادی و تکمیلی و آیین‌نامه‌های داخلی رفاهی محل کار‌تان، آگاهی خود را در مورد این روش‌ها در ایران بالا ببرید.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: بهزیستی نیازمند تحول با رویکردی همه جانبه

محمد کمالی: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون اسبق توانبخشی سازمان بهزیستی کشور

همانند برخی دیگر از سازمان‌ها و نهاد‌های جوشیده از متن انقلاب اسلامی 1357، سازمان بهزیستی را هم می‌توان برآمده از شور انقلابی آن دوران در حوزه اجتماعی دانست. با ادغام 16 سازمان و نهاد – عمدتاً غیردولتی – با مصوبه شورای انقلاب که در تدوین متن آن شهید دکتر فیاض‌بخش نقشی اساسی داشت، سازمانی شکل گرفت تا در دو حوزه مهم امور اجتماعی و امور توانبخشی و حوزه جدید امور شهدا و جانبازان فعالیت‌های خود را به صورت متمرکز و دولتی ارائه کند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل، از نگاه نابینایان شاغل + پادکست

میر‌هادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری پژوهش‌های قرآنی

این ماه، مهمان من کسی است که به خاطر علاقه، مسیر زندگی خود را به سمتی کشاند که بسیار با هم‌سالان نابینایش تفاوت داشت. او به جای نشستن مستمر پشت نیمکت‌های دانشگاه، دست به کیبورد شد و توانست برای خود موقعیت‌های مناسبی در زمینه برنامه نویسی فراهم آورد.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: به مناسبت ۲۷ ژوئن، سالروز تولد هلن کلر

اشرف کریمی: آموزگار آسیب‌دیدگان بینایی، ناشنوا نابینا و دارای ناتوانایی‌های چند‌گانه، دکتری برنامه‌ریزی درسی

از سال 1984 میلادی آخرین هفتۀ ماه ژوئن به مناسبت روز تولد هلن کلر، هفتۀ آگاهی از ناشنوایی‌نابینایی نام‌گذاری شده است تا زمینه‌ای باشد برای افزایش آگاهی جامعه از افراد ناشنوا‌نابینا و توجه به نیازهای خاص آنان. این موضوع دست‌مایۀ یادداشت زیر است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های ضبط کتاب

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی در ادامه می‌توانند فهرستی از آخرین کتاب‌های ضبط شده در مراکز نابینایان را به انتخاب کتابدار نهاد کتاب‌خانه عمومی ایلام، مطالعه کنند. برای دریافت هر یک از این کتاب‌ها می‌توانید به بخش نابینایان در هر یک از مراکز کتابخانه‌ای سر تا سر کشور مراجعه کنید.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: برنامه‌نویس نابینا، اسیر چنگال ویروس‌ها + پادکست

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

در این شماره از مانا، علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، یک بازی پیچیده و کمی دشوار را برای معرفی انتخاب کرده است. «ماجراجویی در سی»، نام بازی انتخابی او است. این بازی در رده بازی‌های اکشن طبقه‌بندی می‌شود. قصه‌اش از این قرار است که…

نسخه صوتی

دیدن نوشته

به قلم شما

در این بخش، یادداشت‌ها و ارسالی‌های مخاطبان مانا با شما به اشتراک گذاشته می‌شود. این بار، یادداشتی از اعظم چلوی، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و مددکار اجتماعی در واکنش به سقوط یک نابینا در پله‌برقی‌های پل عابر و غزلی از بهروز نبی‌زاده، شاعر نابینای اهل ارومیه تقدیمتان شده است.

نسخه صوتی یادداشت

نسخه صوتی غزل

دیدن متن یادداشت

دیدن متن غزل

طنز: پرونده‌ات رو سفت بچسب بهزیستی رو مشکل‌دار فرض نکن

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

در ماهی که گذشت هفته بهزیستی را پشت سر گذاشتیم. اصلاً بهزیستی در کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اینقدر این اهمیت زیاد است که بعد از دهه فجر که ده روز است این مناسبت در کشور هفت روز است و با هفته دولت برابری می‌کند. اصلاً بزرگی در یک جمله به یاد ماندنی گفته است که بهزیستی باید بهزیستی باشد. بهزیستی اگر بهزیستی نباشد دیگر بهزیستی نیست.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری نسخه‌های صوتی و متنی

ویترین، با نگاهی طنز‌آلود، مروری نیم ساعته دارد بر آنچه که هر ماه در قالب مانا منتشر می‌شود.

 

 

 

   حسینی         اوشلی       آذر‌ماسوله

آن را تهیه می‌کنند. ویترین این ماه را می‌توانید از اینجا بارگیری کنید.

مهندس منصور شادکام، هر ماه گزارشی از فعالیت‌های انجمن نابینایان در طول ماه گذشته را در قالب یک فایل صوتی حدوداً ۱۵ دقیقه‌ای در اختیار اعضای انجمن و سایر مخاطبان مانا قرار می‌دهد. اگر به این قبیل گزارش‌ها علاقمند هستید می‌توانید آن را دانلود کنید.

پادکست پیشخوان، جایی است برای مرور نشریات و پادکست‌های انگلیسی‌زبان ویژه نابینایان به میزبانی امید هاشمی و امیر سرمدی. اگر دوست دارید بدانید نابینایان در سایر نقاط دنیا به چه فکر می‌کنند یا به چه کار‌هایی مشغولند، به پادکست پیشخوان گوش کنید.

در پادکست بازی‌باز، علیرضا، گیمر نابینا هر ماه یک بازی مبایلی یا ویندوزی را با شما به اشتراک می‌گذارد. اگر بازی‌باز هستید شاید بهتر باشد بکوشید تا این پادکست را از دست ندهید.

کیست که دغدغه اشتغال نداشته باشد؟ میر‌هادی نائینی‌زاده در پادکست اشتغال، به سراغ نابینایان شاغل در مشاغل مختلف می‌رود و آن شغل و حرفه را از زوایای گوناگون با میهمانش واکاوی می‌کند. میهمان این شماره پادکست اشتغال، یک برنامه‌نویس نابینا است. اگر می‌خواهید بدانید در دنیای برنامه‌نویس‌های نابینا ساعت چند است، به این شماره از پادکست بگو چیست کار گوش کنید.

اگر تا به حال نسخه کامل مانا را فقط در قالب‌های متنی در اختیار داشتید، از این پس می‌توانید آن را به شکل صوتی هم بر روی گوشی‌ها و رایانه‌هایتان در دسترس داشته باشید. نسخه کامل مانا را به شکل یک بسته صوتی و با حجم تقریبی ۷۶ مگابایت از اینجا دانلود کنید. این پرونده به صورت فشرده است و پیش از استفاده باید آن را به کمک نرم‌افزار‌های مدیریت فایل‌های فشرده، از حالت زیپ خارج کنید. همچنین مثل همیشه می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از اینجا دانلود کنید. چنانچه خواننده و شنونده مانا هستید، خرسند خواهیم شد که آن را با سایر نابینایان هم به اشتراک بگذارید.


دیدگاه‌ها

340 پاسخ به “ماهنامه مانا شماره هفت: تیر ۱۴۰۰”

 1. هانیه روان بخش از گلستان نیم‌رخ
  هانیه روان بخش از گلستان

  من برای اولین بار است مطالبتون رو خوندم خیلی خوب بود خسته نباشید واقعا
  خداقوت

  1. طاهره اقبالی نیم‌رخ

   با سلام عرض ادب خسته نباشید خدمت دوستان مطالب عالی دست شما درد نکنه

 2. خانم مقدم نیم‌رخ
  خانم مقدم

  بسیار عالی خداقوت

  1. زینب یاسری اصل نیم‌رخ
   زینب یاسری اصل

   با عرض سلام و ادب زینب یاسری اصل از استان خوزستان از شهر اهواز بسیار سپاسگذرم از اینکه از وقت با ارزشتون گذشتید و مطالب مفیدی را با ما به اشتراک گذاشتید.

 3. حلیمه مومنی نیم‌رخ
  حلیمه مومنی

  مطالب مثل دفعه های قبل عالی
  خسته نباشید

  1. خانم خیبلی نیم‌رخ

   بسیار عالی خداقوت مثل دفعه قبل بی نظیر

   1. مهرشاد خورشیدی نیم‌رخ

    بسیار عالی ممنون از شما همواره به فکر ما هستید
    و خوشحالم فصل به فصل ماهنامه شما جذاب تر و قشنگ تر از ماه های قبلی میشه تسکر می کنم از ادمین ها که زحمات زیادی می کشن
    خداقوت

   2. صحنه نیم‌رخ

    با سلام و احترام
    تشکر می کنم بابت مطالب خیلی خوب و
    تشکر هم بابت نسخه صوتی من خودم این بار برای اولین بار استفاده کردم ارزوی سلامتی و موفقیت

  2. یوسف رندی. استان کردستان . ش۷ر سنندج نیم‌رخ

   به نظر من در ماهنامه مانا چه خوبه اگر در مورد خدمات درمانی آسیب دیدگان بینایی و همچنین فرهنگ سازی هم صحبت شود .

   1. ژینا تال نیم‌رخ

    سلام ممنونم از تمامی دوستان زحمت کش مانا و انجمن نابینایان ایران .
    خیلی خوبه که ماهنامه مانا بالاخره نسخه صوتی هم دارد .
    مطالب ماهنامه خیلی مفید و به روز است من قسمت تازه های کتاب و زندگی بیشتر دوست داشتم .

    1. حسن میقانی نیم‌رخ

     سلام خسته نباشی تشکر می کنم از مطالب.
     مشخصه زحمت های زیادی داره
     خداقوت میگم
     تشکر می کنم از حامیان محترم به ویژه انجمن نابینایان ایران همیشه پشتیبان و تکیه گاه خوبی برای نابینایان هستند

 4. مریم اقبالی از گرگان نیم‌رخ
  مریم اقبالی از گرگان

  با سلام و احترام
  عرض خسته نباشید مطالب عالی و کاربردی
  ممنونم از شما
  تشکر ویژه برای انجمن نابینایان ایران

 5. سمیه رضوی نیا نیم‌رخ
  سمیه رضوی نیا

  سلام مثل همیشه خوب و عالی بود و جای هیچ حرف یا پیشنهاد یا کم و کسری نیست که بگیم. موفق و مانا باشید

 6. سعید نیم‌رخ
  سعید

  درود بر شما مثل همیشه عالی بود و از همگی سپاس گزارم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها روان بخش، مقدم، مومنی، اقبالی، رضوی نیا و آقای سعید. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت همیشگیتون. تحریریه مانا همواره تلاش میکند بروزترین و تخصصی ترین مطالب حوزه نابینایان را تقدیم حضور مخاطبان فهیم بکند. امیدواریم که مورد رضایت شما عزیزان واقع شود.

 7. عبدالمناف عظیمی ارومیه نیم‌رخ
  عبدالمناف عظیمی ارومیه

  خیلی خوشحالم از اینکه هر روز شاهد شکوفایی و پربارتر شدن ماه نامه مانا هستیم، هر ماه با ماه قبلی فرق چشمگیری دارد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام جناب عظیمی بزرگوار. ممنون از لطفتون.

   1. رئیسی نیم‌رخ

    مطالب مثل دفعه های قبل عالی بود
    من که خیلی دوس دارم دنبال کننده همیشگی ماهنامتون هستم
    تشکر از انجمن نابینایان ایران

  2. سهیلا عزیزی . استان کردستان .شهر سنندج نیم‌رخ

   با تشکر از دوستان زحمت کش در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینا یان ایران
   اتفاق خوب این ماه تهیه نسخه صوتی بود که باعث خوشحالی دوستان نابینا شد و امیدوارم دوستان بیشتری هم در نسخه های بعدی مخاطب ماهنامه مانا شوند .

  3. عالیه خیبلی نیم‌رخ

   با سلام و احترام
   مطالب مثل همیشه عالی

 8. بهروز نبی زاده نیم‌رخ
  بهروز نبی زاده

  بسی جای مسرت و خوشحالی است که بر سرویس های ماه نامه ماه به ماه افزوده می شود. این یعنی رو به جلو. از مسئولین تلاشگر و زحمتکش ماه نامه جای تقدیر و تشکر است که غزل بنده را قابل دانسته و در سطون به قلم شما چاپ کرده اند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام آقای نبی زاده. تشکر از شما بابت شعر قشنگتون. بسیار لذت بردیم. موفق باشید.

 9. سیما میرگنبدی نیم‌رخ
  سیما میرگنبدی

  انتشار فایل صوتی همه سرویس های ماه نامه بر خوانندگان ماه نامه خواهد افزود. مشخص است که شما به فکر همه طیف های گروه هدف را مد نظر دارید. خسته نباشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما خانم میر گنبدی. امیدواریم که فایل صوتی به دست کسانی که به منابع اینترنتی دسترسی ندارند برسد.

   1. حسین بخشی از کاشان نیم‌رخ
    حسین بخشی از کاشان

    سلام بسیار عالی و مفید بود

 10. پروانه بهاالدین نیم‌رخ
  پروانه بهاالدین

  انتشار فایلهای صوتی ماه نامه بر مخاطبان آن خواهد افزود، چون تعدادی از نابینایان بی سواد هستند و مدام از ما سؤال می کردند که ما چگونه می توانیم از ماه نامه استفاده کنیم؟

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. تشکر از لطف شما. امیدواریم که مفید واقع بشه.

 11. کبری اسدی نیم‌رخ
  کبری اسدی

  خانم چلبی حق مطلب را جهت حل بعضی از مشکلات جامعه بیان کرده اند.چون هر یک از ما به محز دیدن یک کار خلاف قانون و عرف اجتماعی تذکر بدهیم و مسئول مربوطه را در جریان امر قرار دهیم، بسیاری از اتفاق های ناگوار رخ نمی دهد.

 12. بایرام نبی زاده نیم‌رخ
  بایرام نبی زاده

  نکاتی که در مورد انتخاب محل زندگی برای نابینایان در سطون زندگی مطرح شده بسیار خوب و قابل تأمل است.لطفاً از این نکات ریز در عین حال خیلی مهم بیشتر مطرح نمایید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام جناب نبی زاده. خوشحالیم که براتون مفید بوده.

 13. احمد دولخانی نیم‌رخ
  احمد دولخانی

  پس یک سال و ادنی برایم مشکل ساز شد ولی جنسیتم را عوضی فرز نکردند و خوشبختانه گم شدن پرونده مددجو در بهزیستی همه جا اتفاق می افتد؟! چون من هم سال ها پیش مبتلا به همین مسئله بودم که دقیقاً به خیر گذشت.

 14. شبنم لکی نیم‌رخ
  شبنم لکی

  نکته ای که خانم همتی یادش رفته در پژوهشش بیاورد، تشکیل کلاس های آموزشی برای والدین کودک آسیب دیده بینایی از سوی بهزیستی یا آموزش و پرورش استثنایی از بدو تولد تا زمانی که وارد مهد کودک یا پیش دبستان می شود

 15. ابراهیمی نیم‌رخ
  ابراهیمی

  با سلام و خدا قوت به تیم تلاشگر این مجموعه که هرماه با تلاش های بسیار سعی میکنند این ماهنامه پربار تر شود . همه مطالب عالی هستن و اینکه فایل های صوتی که در کنار مطالب اورده شده دسترسی به مطالب را آسانتر کرده است.

 16. معصومه طغرائی نیم‌رخ
  معصومه طغرائی

  سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران این ماهنامه. سپاس فراوان بابت مطالب کاربردی،همه قسمت ها جذاب بود به خصوص قسمت زندگی که میشه از تجربیات این عزیزان استفاده کرد.

 17. معصومه ابراهیمی نیم‌رخ
  معصومه ابراهیمی

  با سلام و احترام
  مطالب مثل همیشه عالی و مفید بود ، مخصوصا قسمت بگو چیست کار که برای اقای آبروشن آرزوی موفق روز افزون دارم. چه خوبه که کسانی باشند که کمک کنند که افراد روشندل بتوانند از استعدادهایشان استفاده کنند.

  1. سحر ناصری . استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

   با سلام و تشکر از دوستانم در ماهنامه مانا
   تمام مطالب خوب بود و من قسمت زندگی که به اجاره و خرید خانه برای افراد آسیب دیده بینایی بود و همچنین قسمت بگو چیست کار را بیشتر دوست داشتم

 18. فاطمه شبانی از کاشان نیم‌رخ
  فاطمه شبانی از کاشان

  سلام و درود
  تشکر فراوان خدمت همه دست اندرکاران مجله مانا بابت مطالب مفید و کاربردی همچنین خیلی ممنون بخاطر فایل های صوتی که مجله مانا را دسترس پذیر تر کرد

 19. محمد شبانی از کاشان نیم‌رخ
  محمد شبانی از کاشان

  سلام و خداقوت به شما عزیزان
  تمام بخش های مجله بسیار جالب و پربار بود به خصوص بخش ستون زندگی
  موفق باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. امیدواریم که مفید واقع بشه.

 20. غلامرضا بهاروند نیم‌رخ
  غلامرضا بهاروند

  بنده تازه ازواج کرده ام، چون می خواهیم خانه بخریم، واقعاً مطالبی که در انتخاب خانه برای نابینایان بیان شده برای ما مفید و قابل استفاده بود. دستتان درد نکند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. تبریک فراوان. امیدوارم خوشبخت باشید. خوشحالم که بدردتون خورد.

 21. بهمن رنجبری آ.غ نیم‌رخ
  بهمن رنجبری آ.غ

  مطالب ترجمه نشریات به زبان انگلیسی مرا واقعاً به آینده ای روشن برای آسیب دیدگان بینایی امیدوار کرده است.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. موفق و پر امید باشید.

 22. رحمان آقایی نیم‌رخ
  رحمان آقایی

  من سالهاست که با کامپیوتر و فضای مجازی سر و کار دارم. دیدن نکته نظرات حمیدرضا آبروشن این دوست برنامه نویس مرا به رشته برنامه نویسی علاقه مند کرد. از شما هم به خاطر انتشار این ماه نامه تخصصی ویژه نابینایان بسیار تشکر و قدردانی می کنم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. تشکر از محبت شما. پیروز باشید.

 23. مهدی دلپاک نیم‌رخ
  مهدی دلپاک

  انتشار فایل های صوتی سرویس های ماه نامه اگر بطور کامل هم نگوییم تا حد زیادی جای خالی نسخه بریل آن را پر کرده، دستتان درد نکند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. هرچند جای خالی بریل را پر نمیکند ولی طیف گسترده ای از نابینایان طفدار فایل صوتی هستند که ما به سلیقه آنها هم احترام میذاریم.

 24. ali abbasi نیم‌رخ
  ali abbasi

  جناب آقای شادکام، مدیر عامل محترم انجمن ایران، با توجه به مشکلات عدیده موجود در زندگی نابینایان خواهش می کنم با بانک مرکزی وارد مذاکره شوید تا وام ازدواج نابینایان را دو برابر نمایند. چون افراد عادی با وسایل و امکانات ساده، حتی بعضی از مواقع با نبود برخی از لوازم مورد نیاز می توانند به زندگی خود ادامه دهند، اما این امر برای زوج های نابینا تا حدی غیر ممکن به نظر می رسد.

 25. هاله ضیایی نیم‌رخ
  هاله ضیایی

  جناب آقای سرمدی بنده سؤالی در مورد سامانه خدمات بانکی نابینایان داشتم. از آقای نبی زاده پرسیدم ولی جواب قانع کننده ای دریافت نکردم. از شما می پرسم. ظاهراً سامانه خدمات بانکی نابینایان یکی از بانک ها دارای امضای الکترونیکی است. چرا بقیه این امکان را ندارند؟ چون با وجود امضای الکترونیکی استقلال و کرامت افراد ذی نفع بیشتر حفظ می شد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. بانک ملی به درخواست خودش، از اسکن اثر انگشت استفاده می کنه و تا اثر انگشت فرد نابینا به صورت الکترونیک اسکن نشه، امکان پرینت از فرم مربوطه امکانپذیر نیست. اما سایر بانک ها چنین درخواستی نداشتند و مهر و امضا به صورت سنتی انجام میشه.
   البته بانک صادرات هم در راستای امنیت بیشتر، از بارکدخوان استفاده میکنه و فردی که فرم بانکی رو پر کرده، میتونه کاغذ رو بر روی بارکد ریدر بذاره تا اطلاعات مهم فرم، به صورت صوتی و بریل بهش نمایش داده بشه که سایر بانک ها این امکان رو نگذاشتند.

 26. پیمان رضایی زاده نیم‌رخ
  پیمان رضایی زاده

  سلام عرض ادب با نظر خانم چلبی کاملا موافقم و پیشنهاد میکنم اگر برای عزیزانی که به دلیل این کاستیها قربانی شده اند، و اینک در میان ما نیستند، یک یادبود سالیانه و یا تجمع همنوعان به همراه دعوت از مسوولین شهری در محل حادثه در سالگرد آن اتفاق انجام پزیرد، و نیز رسانه ای کردن این تجمعات میتواند اهمیت این موضوع را در اذهان سیاستگذاران امور شهری بزرگ و حفظ نماید اطاله کلام کردم عذر خواهم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. پیشنهاد بسیار تامل برانگیزی بود. بنظر من هم باید در این مورد یک کمپین راه اندازی بشه. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از شما.

 27. حسین شریفی کرمان نیم‌رخ
  حسین شریفی کرمان

  سلام بسیار عالی، به امید بهتر شدن شرایط بهزیستی در دولت آینده

 28. فاطمه برومند نیم‌رخ
  فاطمه برومند

  سلام و درود در شهرستانهای کوچک و محروم مشکلات بهزیستی دوچندان میشود که گاهی مددجویان از دریافت یک عصای سفید هم محرومند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. بله دقیقا همینطوره. امیدواریم که شرایط بهزیستی درهمه جای ایران روند مثبتی رو پیش بگیره.

 29. حمیده عابدی نیم‌رخ
  حمیده عابدی

  سلام و عرض ادب، چه میشد اگر نرمافزار جدید در اندروید نام مغازها که روی تابلوی آنها نوشته شده است را نیز بخواند بسیار عالی میشد.

 30. مسلم فلاح کرمان نیم‌رخ
  مسلم فلاح کرمان

  سلام مطالب بسیار عالی است به ویژه بخش بگو چیست کار. از جناب آقای حمید آبروشن هم تشکر میکنم که تجربیاتشان را با ما به اشتراک گذاشتند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام جناب فلاح. ممنون از لطف شما. موفق باشید.

 31. نادر سنجری نیم‌رخ
  نادر سنجری

  سلام، درود، یادداشت میهمان بسیار عالی و آموزنده است. تشکر از شما

 32. فاطمه یوسفی کرمان نیم‌رخ
  فاطمه یوسفی کرمان

  سلام و سپاس، معرفی کتاب را همیشه دنبال میکنم، تشکر از خانم شفیعی.

  1. امیر رئیسی نیم‌رخ

   با سلام و خسته نباشید به مجموعه مانا.
   خوشحالم فصل به فصل و ماه به ماه، مطالب جدیدی به ماهنامه مانا اضافه میشه و این نشان از پشتکار و توانمندی افراد نابینا دارد.
   از انتشار فایل صوتی خیلی خیلی خوشحالم. چون خیلی از دوستان ما پیگیر بودند و شرایط برای برخی محیا نبود و عملا دسترسی به مجله نداشتند.
   از لطف و زحمات شما تشکر می کنم
   خداقوت

  2. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما دوستداران کتاب. امیدواریم مفید باشه براتون.

 33. محبوبه امیرتیموری کرمان نیم‌رخ
  محبوبه امیرتیموری کرمان

  سلام در بخش روانشناسی در خصوص افرادی که در سنین جوانی نابینا میشوند هم مطالبی ارائه شود ممنون خواهم بود، تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله حتما. دیرنابینایی یکی از مباحثی است که حتما در آینده به آن خواهیم پرداخت.

 34. روحالله شهریاری کرمان نیم‌رخ
  روحالله شهریاری کرمان

  سلام، در خصوص انتخاب خانه که یک کار بسیار زمانبر و حساسی است باید حتما از یک شخص بینا استفاده کرد که این امر به درستی بیان شده.

 35. حمید احمد یوسفی کرمان نیم‌رخ
  حمید احمد یوسفی کرمان

  سلام و درود کتابهای تاریخی بسیار جالبی معرفی شده است امیدوارم مجالی یابم تا آنها را مطالعه نمایم متشکرم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. امیدواریم استفاده کنید و مفید باشه براتون.

 36. حمیده عابدی نیم‌رخ
  حمیده عابدی

  سلام به شما تبریک میگویم که مجوز مانا را از دستگاه مربوطه دریافت کردید موفق و مانا باشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ممنون.فعلا مجوز دریافت نکردیم اماپیگیر هستیم تا هرچه زودتر دریافت کنیم.

 37. الهام عابد نیم‌رخ
  الهام عابد

  با سلام و احترام
  بسیار سپاسگزارم از زحمات شما بابت مطالب ارزنده و مفیدتون
  پایدار باشید.
  کاشان

 38. نرگس نیکخواه نیم‌رخ
  نرگس نیکخواه

  سلام و درود
  عناوین بسیار کاربردی و خوبی دارین مخصوصا این چند نسخه اخیر بحث اشتغال توجهم را بسیار جلب کرد.
  کاشان

  1. فائزه یادگاری از کاشان نیم‌رخ
   فائزه یادگاری از کاشان

   با سلام و احترام
   سپاسگزارم از زحمات شما بابت مطالب مفیدتون
   پایدار باشید
   یادگاری از کاشان

  2. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما خانم دکتر. جای بسی خوشحالیست که مخاطب همیشگی ما هستید وخوشحالیم که مورد توجهتون قرار گرفته. برقرار باشید.

 39. سکینه حیدربیگی نیم‌رخ
  سکینه حیدربیگی

  با سلام یادش به خیر خانم هلن کلر یکی از الگو های من در دوران دبیرستان بود سپاس از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله هلن کلر الگوی همه ی ماست.

 40. آمنه حاتمی نیم‌رخ
  آمنه حاتمی

  با سلام کاش میشد به جای انتقاد از کم بود امکانات در روز های خاصی از سال از عملکرد بی نظیر دست اندرکاران کشورمون تعریف و تمجید میشد به امید چنین روزی سپاس

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله کاملا درست می فرمایید. همیشه باید نیمه پر لیوان را هم دید. ولی متاسفانه این افراد در کشور ما همیشه به فراموشی سپرده میشن.

 41. مهدی مرادی نیم‌رخ
  مهدی مرادی

  سلام ممنون از تلاش بی دریغتان

 42. محبوبه ابراهیمی نیم‌رخ
  محبوبه ابراهیمی

  سلام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان گردآورنده این ماهنامه .
  مطالب مث دفعات قبل عالی هستن.

 43. عطیه کریمی نیم‌رخ
  عطیه کریمی

  سپاس از تلاش و خلاقیتتون برای تهیه مطالب مفید و کاربردی برای نابینایان
  عطیه کریمی از کاشان

 44. زهره محمدی نیم‌رخ
  زهره محمدی

  باسلام و خسته نباشید خدمت عوامل بی نظیر این مجله
  ان شاالله که مانا باشید.
  کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر آقای مرادی، خانم ابراهیمی، خانم کریمی و محمدی . سپاس از لطف شما بزرگواران. برقرار باشید.

 45. شیرین خالوندی نیم‌رخ
  شیرین خالوندی

  با سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران مجله وزین مانا کاش همه مسئولین مثل جناب آقای مهندس شادکام گزارشی صادقانه از عمل کردشان هر ماه ارائه میدادن که اگه اینجوری بود حالا خیلی از مشکلات رو نداشتیم با سپاس از شما گرامیان

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. بله آقای شادکام یک نمونه عالی از افراد عملگراست و همیشه تا یک موضوعی رو به سرانجام نرسونه آروم نمیشه. مانا باشید.

 46. رضا مرادی نیم‌رخ
  رضا مرادی

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان بابت زحمات فراوان

  1. رضا تکیه خواه نیم‌رخ

   سلام و خسته نباشید خدمت دوستان زحمت کش مانا و انجمن نابینایان ایران من این ماه اولین بار است که نسخه صوتی مانا را گوش کردم خوشحالم که یک مجله رسمی مختص نابینایان ثبت شده هست
   مطالبش مفید و خیلی کاربردی بود .
   پیشنهادم این است که بخش مسائل حقوقی نابینایان هم داشته باشیم .

 47. علی اکبر زیارتی نیم‌رخ
  علی اکبر زیارتی

  سلام
  ممنون که دررابطه با اشتغال نابینایان مطلب تهیه کردید، اشتغال برای نابینایان یک دغدغه مهمه، بیشتر بهش بپردازید.
  کاشان

 48. رضایی نیم‌رخ
  رضایی

  سلام و خداقوت به ریاست محترم انجمن نابینایان ایران و همه عزیزان زحمتکش در مجله مانا

 49. مهدیه مشمول نیم‌رخ
  مهدیه مشمول

  سلام
  اینکه رمان معرفی میکنید خیلی عالیه
  رمان برای اوقات فراغت بهترین گزینه هست.
  مهدیه هستم از شهرستان کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. لذت ببرید از خوندن رمان های خووب.

 50. کواری ارسنجان نیم‌رخ
  کواری ارسنجان

  سلام
  هر ماه مشتاق و منتظر شماره جدید ماهنامه هستم

  ممنونم خیلی عالی بود

 51. طاها خاوری از کاشان نیم‌رخ
  طاها خاوری از کاشان

  سلام و درود
  کم کم داریم به شنیدن مانا و محتوای جذاب آن عادت میکنیم. به امید استمرار آن

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر کواری و آقای خاوری. سپاس از همراهی شما عزیزان.

 52. راحله بخشی نیم‌رخ
  راحله بخشی

  سلام و درود بر شما دست مریزاد و خسته نباشید
  در ستون خانه نابینایان متاسفانه درد دل همه افراد نابینا میباشد کاش تمهیداتی صورت میگرفت که افراد نابینا صاحب ملک شوند و از این وضعیت خلاص میشدند .

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ماهم صمیمانه امیدواریم که همه معلولان صاحب خانه شوند.

 53. رحیمی م نیم‌رخ
  رحیمی م

  سلام

  ممنونم از مطالب مفیدتون این ماه هم مثل هر ماه برای مادرم خوندم و ایشون هم از شما بی نهایت سپاسگزارن

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و هزاران درود بر شما دوست بزرگوار که همیشه زحمت خوندن مجله رو برای مادرتان میکشید. اما خبر خوب اینکه از این شماره به بعد فایل صوتی مجله هم بر روی سایت و کانال قرار گرفته. شما میتونید فایل های صوتی رو برای مادرتون پخش کنید . سپاس از همراهی شما. پیروز باشید.

 54. رسول نعمی نیم‌رخ
  رسول نعمی

  آماری که در مورد تعداد افراد نابینا ناشنوا ارائه کردید بسیار جالب بود
  هر چند یک نفرم زیاده اما خیلی خرسندم که تعداد پایین هست

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود. بله زندگی نابینایی ناشنوایی واقعا سخته. امیدوارم روزی برسه که هیچ معلولی در این کره ی خاکی نباشه و همه در کمال صحت وسلامت و به طور مسالمت
   امیز در کنار هم زندگی کنند.

 55. تینا جمشیدی نیم‌رخ
  تینا جمشیدی

  سلام
  بخش گزارش عملکرد صادقانه آقای شادکام بسیار زیباست با آرزوی موفقیت در این مسیر خدا پسندانه

 56. ژیلا قلندری نیم‌رخ
  ژیلا قلندری

  با سلام و قت بخیر خدمت همگی دست اند کاران این مجله خوب و تخصصی سوالی داشتم درباره ستون افراد نابینا ناشنوا مینی کام رو به چه شکلی میشه تهیه کرد و هزینه ش به چه صورت است، ممنونم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. شما باید با انجمن های ناشنوایی تماس بگیرید. اونا بهتر میتونن راهنمایی تون کنن.

 57. بهنام یوسفی نیم‌رخ
  بهنام یوسفی

  سلام
  ممنون از همگی دوستان ستون بازی ماجرایی در سی و توضیحاتش عالی بود چقدر خوبه بازیهای سطح پایین برای کودکان نیز معرفی شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. خداروشکر که استفاده کردین.

 58. وحید مرادی نیم‌رخ
  وحید مرادی

  با سلام امید که روزی برنامه چشمه من باش بتواند چهره افرادی که ما با آنها سر و کار داریم شناسایی کند سپاس از شما

 59. ناصر همتیان نیم‌رخ
  ناصر همتیان

  سلام و درود بر شما خوبان
  در ستون پزشکی و سلامت شرایط توان بخشی در ایران و شرایط امروز نیز بررسی شود و اطلاعهاتش در اختیار جامعه نابینایان قرار گیرد عالی میشود

 60. مظفر حیدربیگی نیم‌رخ
  مظفر حیدربیگی

  سلام امیدواریم که امکانات برای نابینایان و کم بینایان در ایران مانند سایر کشور ها به بالاترین حد ممکن برسد

 61. کیمیا همتی نیم‌رخ
  کیمیا همتی

  سلام و سپاس از این همه لطف
  ستونی به تجهیزات نابینایان در منزل و جامعه و همچنین قیمت روز آنها اختصاص دهید

 62. امیرعلی همتی نیم‌رخ
  امیرعلی همتی

  سلام
  در ستون بهزیستی نیازمند تحول
  با در نظر گرفتن خدمات تا به امروز این اداره و نیز تشکر از همه عزیزانی که به جامعه نابینایان خدمت صادقانه داشتند باید گفت که واقعا جای افراد معلول در همه بخش های بهزیستی خالی است

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. بله کاملا درسته.

 63. پارسا رزمآرا نیم‌رخ
  پارسا رزمآرا

  با سلام و خسته نباشید امید که در قوانین بین المللی اکامی اتخاذ شود که در زمینه نرمافزار ها برای نابینایان و کم بینایان تحریمی وجود نداشته باشد سپاس

 64. مهدی میکاییل پور نیم‌رخ
  مهدی میکاییل پور

  سلام
  با ارزوی موفیت برای همه نابینایان و کم بینایان موفق این مرز و بوم ستون معرفی مشاغل بسیار عالی است و معرفی افراد موفق و چگونگی طی شدن مسیر توسط ایشان راهگشای زندگی بقیه نیز خواند شد به بررسی زندگی افراد موفق استانها نیز بپردازید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   بله حتما در ادامه به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

 65. محمدامین مهری نیم‌رخ
  محمدامین مهری

  سلام
  در بخش پزشکی به روند درمان انواع مشکلات و بیماریهای چشمی در ایران و معرفی مراکز درمان بپردازید .تشکر

 66. سمیه سادات بصیری نیم‌رخ
  سمیه سادات بصیری

  سلام. ممنونم از زحمات بی دریغ عوامل ماهنامه مانا بابت مطالب مفیدشون
  بصیری از کااشان

 67. فاطمه ملایی نیم‌رخ
  فاطمه ملایی

  سلام. من از طرفداران پروپاقرص مجله تون هستم.
  مانا باشید 🙂

 68. امیر نیم‌رخ
  امیر

  سلام از انتشار این ماهنامه بسیار راضی و خوشنودم. برای من بسیار جذاب و سودمنده.
  امیرحسین شیرقربانی از کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   کاشانی های عزیز؛ خانم ها بصیری، ملایی و آقا امیر ممنون از همراهیتون.

 69. جاسم زیبا نیم‌رخ
  جاسم زیبا

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان امید که قوانین به گونه ای رقم زده شود که قشر نابینا و کم بینا دچاره کمترین آسیب شوند مثلا برای اختیار کردن خانه برای نابینایان در هلند خود شهرداریها اقدام میکنند تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   بله درسته اما هلند کجا و ایران کجاااا….

 70. امیرمحمد جانی نیم‌رخ
  امیرمحمد جانی

  سلام
  بخش بازیهای نابینایان عالیه بخش ی نیز در خصوص روش زندگی مجردی در مجله بگنجانید.

 71. میلاد آقای راد نیم‌رخ
  میلاد آقای راد

  با سلام برای درمان مشکلات شبکیه و هزینه های درمان و نیز مراکز درمان اطلاعاتی نیز بگذراید.تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   اقای راد و جانی ممنون وچشم.

 72. فاطمه پورنگ نیم‌رخ
  فاطمه پورنگ

  سلام
  از همه عزیزان بویژه خانم شفیعی برای معرفی کتاب سپاسگزارم.
  کاشان

 73. لیلا مرزونی از کاشان نیم‌رخ
  لیلا مرزونی از کاشان

  سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران مجله مانا بابت مطالب آموزنده و جالب ماهنامه، مانا باشید

 74. حسن جهاندار نیم‌رخ
  حسن جهاندار

  سلام و درود
  مثل همیشه عالی و پرثمر
  برقرار باشید
  کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   مرزونی،پورنگ و جهاندار از کاشان سپاس از همراهی همیشگیتون.

 75. نگین رستمی نیم‌رخ

  با سلام و خسته نباشید و آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون تمامی دوستان
  قسمت زندگی و بگو چیست کار را من بیشتر پسندیدم
  چه خوبه که دوستان آسیب دیده بینایی تجربیات خودشان را با ما به اشتراک می گذارند که خیلی هم مفید و کاربردی است برای ما

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام ذوست عزیز. تشکر. موفق باشید.

 76. اسرا انفرادی . استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

  سلام برای من تمام قسمتهای ماهنامه مانا جالب و مفید بود .
  موفق باشید دوستان خوبم در ماهنامه مانا .

 77. خدیجه موسوی نیم‌رخ
  خدیجه موسوی

  با سلام و ارادت به شما گرامیان به نظرم آموزش تحرک و جهت یابی باید از 6, 7 سالگی به کودکان آموزش داده شود با سپاس از شما

 78. تارا مهر پاک نیم‌رخ
  تارا مهر پاک

  با سلام به شما گرامیان خانواده ها نقش بسیار پر رنگی در استقلال فرزندان نابینا و کم بینای خود دارند به نظرم برای آموزش فرزندان معلول باید از خانواده ها شروع کرد سپاس

 79. الینا سادات موسوی نیم‌رخ
  الینا سادات موسوی

  با سلام و خدا قوت به نظرم چیزی که بیش از همه می تواند به کودکان نابینا و کم بینا کمک کند علاوه بر استقلال داشتن اعتماد نفسه و این مسئله باعث میشه که آینده بهتری داشته باشند.

 80. پویان منصوری نیم‌رخ
  پویان منصوری

  با سلام به نظرم چیزی که برای نابینایان و کم بینایان خیلی مهم اینکه استعدادهاشون رو در زمینه های مختلف کشف کنند تا اینکه دنباله درمان های وقت گیر و بیفایده باشند سپاس

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها موسوی، مهرپاک و آقای منصوری نظراتتون کاملا درست و متینه. ممنون از حضور سبزتون.

 81. شیلا مشکدان نیم‌رخ
  شیلا مشکدان

  با سلام بخش پزشکی و سلامتتون خیلی به دلم نشست سپاس از شما گرامیان

 82. تارا مرادی نیم‌رخ
  تارا مرادی

  با سلام تا مدیران رده بالای بهزیستی از جنس معلولین نباشند کوچکترین تغییری در بهزیستی رخ نمیدهد و نباید الکی دل خوش باشیم ممنونم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود. بله کاملا با نظرتون موافقم.

 83. مهرشاد مرادی نیم‌رخ
  مهرشاد مرادی

  با سلام از بهزیستی گفتید دلم خون شد هر وقت پامو اونجا میزارم احساس حقارت بدی بهم دست میده چرا باید من که متعلق به بهزیستی هستم این احساس بهم دست بده ممنونم

  1. ادمین نیم‌رخ

   متاسفم که بهزیستی چنین حس بدی را به مددجویان القا کرده.

 84. کیوان مرادی نیم‌رخ
  کیوان مرادی

  با سلام بخش مشاغلتون خیلی به دلم نشست سپاس از شما

 85. امیرحسین محمدی نیم‌رخ
  امیرحسین محمدی

  با سلام به نظرم باید جوگیر نشویم و با توجه به استعداد و علاقمون دنبال شغل باشیم تشکر از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   بله کاملا درسته. علاقه و استعداد حرف اول رو میزنه.

 86. آیات ساکی نیم‌رخ
  آیات ساکی

  با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت خدمت یکایک بزرگواران مثل همیشه مطالب ماهنامه بسیار عالی و مفید بود

 87. صادق نیم‌رخ
  صادق

  عید بر بچه های گل مجله مانا مبارک

 88. آذر ابراهیمی نیم‌رخ
  آذر ابراهیمی

  با سلام و احترام خدمت شما مانایی های عزیز سپاس از لطف بی دریغ شما ک مطالب ارزشمند و دغدغه هایی که امروزه با ان سروکار داریم را جمع آوری و در اختیار ما گذاشتید، به امید استمرار و مانایی این مجله ارزشمند.

 89. امیرحسین نیم‌رخ
  امیرحسین

  سلام مثل همیشه عالی بود و جای هیچ حرفی نمیمونه با تشکر

  1. ستور قادری نیم‌رخ

   با سلام و آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای دوستان زحمتکش ماهنامه مانا و انجمن نابینایان ایران .
   من اولین بار است که ماهنامه مانا را نسخه صوتیش را گوش دادم و به نظرم مطالبش خیلی مفید بود مخصوصا قسمتهای زندگی و مگو چیست کار و تازه های کتاب .

  2. سروه کریمی. استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

   با سلام و تشکر از تمامی دوستانم در ماهنامه مانا .
   خوشحالم که بالاخره ماهنامه مانا نسخه صدایش هم تهیه شد .
   مطالب مثل نسخه های قبل مفید و به روز است .

  3. سارا رستمی . استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

   با عرض سلام خدمت تمامی دوستانم در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینایان ایران .
   خیلی خوشحالم که با تلاش و زحمات دوستان بالاخره نسخه صوتی ماهنامه هم تهیه شد .
   تمامی مطالب مفید بودند .

  4. نگین کمانگیر . استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

   سلام . ماهنامه مانا مطالبش خیلی برای من مفید بود مخصوصا قسمت تازه های کتاب و زندگی
   ممنونم از تمام دوستان زحمتکش مانا و انجمن نابینایان ایران .

  5. ادمین نیم‌رخ

   درود بر ساکی، صادق، ابراهیمی و امیر حسین، سپاس از محبتتون.

 90. محمدنصری نیم‌رخ
  محمدنصری

  درود و سپاس از همگی خیلی خوب بود. قسمت خرید یا اجاره خونه هم جالب بود همین طور ضبط کتابهای جدید و معرفیشون

 91. سهیلا نیم‌رخ
  سهیلا

  سلام تشکر از همگی به خاطر تلاش های همیشگیوتون مطلبی که راجع به بهزیستی بود خیلی خوب بود به اضافه بقیه مطالب تشکر از شما موفق باشید

 92. علی نعمت الهی نیم‌رخ
  علی نعمت الهی

  سلام
  ضمن عرض تبریک به مناسبت عید غدیر
  از مطالبتون لذت بردم
  ممنونم
  بخش های مختلفی کار کرده بودید عالی بود
  بخش پادکست های خارجی رو خیلی دوس دارم

 93. راضیه زارعی نیم‌رخ
  راضیه زارعی

  سلام و خدا قوت خدمت شما

  جا داره عید سعید غدیر خم رو خدمت شما عزیزان تبریک عرض کنم

  ممنونم بابت زحماتتون

  1. ادمین نیم‌رخ

   نصری، سهیلا، نعمت اللهی، زارعی تشکر از لطفتون. خداروشکر که همه ی ستون ها براتون جذاب و بدرد بخوره. پیروز باشید.

 94. مینا نیم‌رخ
  مینا

  سلام تشکر از همه کسانی که در انتشار این ماهنامه تلاش می کنند همه چیز خوب بود و کتاب هایی که خانم شفیعی منتشر کردند رو دوست داشتم و در اسرع وقت اونا رو مطالعه خواهم کرد

 95. فاطمه بیگم موسوی ارسنجان نیم‌رخ
  فاطمه بیگم موسوی ارسنجان

  با سلام و خدا قوت.
  این پیشنهاد رو قبلاً هم دادم خدمتتون.
  مثل اینکه ندیدید یا مصلحت ندانستید.
  پیشنهادم این بود که جهت آشنایی انجمنهای سراسر کشور با هم، هرماه یک مؤسسه معرفی گردد و گزارش فعالیتهاشون را جهت انتقال به دیگران و بهره مندی اعضا ارائه بدهند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها مینا و موسوی تشکر از همراهیتون.

 96. عباس خاک سفیدی نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی

  با سلام نسخه بریل امیدواری هست در شماره های آینده چاپ شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   تا ببینیم روند دریافت مجوز چطور پیش میره.

 97. علیرضا علیزاده نیم‌رخ
  علیرضا علیزاده

  با تشکر از زحمات شما
  بررسی محیط زندگی نابینایان بسیار عالیه درباره وسایلی برای بهتر زندگی کردن نابینایان ستونی بگذارید

 98. سروش مبرکی . استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

  سلام من قسمت بازی باز و زندگی را بیشتر دوست داشتم .

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بسیارهم عالی موفق باشید.

 99. عاسیه غمشادزهی نیم‌رخ
  عاسیه غمشادزهی

  با سلام و درود ستون انتخاب منزل برای نابینایان بسیار عالی بود و اگر این ستون ادامه یابد عالیست زیرا از تجربیات نابینیان استفاده کرده است

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله حتما ادامه پیدا میکنه.

 100. کشور نیکبخت نیم‌رخ
  کشور نیکبخت

  وقت خوش در مورد مشاهیر نابینایان مسلمان هم مطلب بنویسید فقط غربیها را در ماهنامه آوردن انصاف نیست

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. مشاهیر در هر خطه جغرافیایی و هر دینی که باشد برای ما محترم هستند و هیچ تفاوتی ندارن. موفق باشد.

 101. محمدرضا آبیز نیم‌رخ
  محمدرضا آبیز

  سلام مطالب متناسب سازی شهداری مفید است زیرا همه ما در شهر محل سکونت خود با این مشکلات درگیریم اما مطالبه گری از شهرداری و وادار کردن آن به وظایف خود عزم جدی می طلبد پیشنهاد می گردد این اتفاقات که رخ می دهد از طریق قوه قضائیه وارد شویم تا شهرداری اینقدر بیخیال و بی توجه به نابینایان نباشد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. بله کاملا درست می فرمایید. امیدواریم این روند احترام به حقوق شهروندان معلول روز بروز بهتر شود.

 102. زهرا میر نیم‌رخ
  زهرا میر

  با درود در مورد اشتغال مطلب بسیار خوبی گذاشته شده است اگر در شماره های آینده نیز از این افراد و تجربیاتشان استفاده شود برای نابینایان مفید است

 103. محمود عُبِیدی نِیسی نیم‌رخ
  محمود عُبِیدی نِیسی

  سلام.
  سپاس از دست اندرکاران پر تلاش ماهنامه.
  واقعا مطالب خوب و مفیدی رو در اختیار ما قرار می دهید.
  از این که بخش “با قلم شما” رو اضافه کردید، واقعا ممنونیم.
  موفق باشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. سپاس از همراهی شما. منتظر یادداشت های ارزشمند شما مخاطبان عزیز هستیم.

 104. حسنزاده نیم‌رخ
  حسنزاده

  سلام و درود بر تیم خلاق ماهنامه مانا؛ مطالبتون مفید، فعالیتهاتون قابل تحسین و بسیار رضایت بخش است.

 105. نرگس عسگری از شهرستان کاشان نیم‌رخ
  نرگس عسگری از شهرستان کاشان

  سلام. خسته نباشید میگم و سپاسگزارم از زحمات شما
  برقرار باشید.

 106. نگار سقازاده نیم‌رخ
  نگار سقازاده

  سلام . از اینکه نسخه صوتی رو به ماهنامه اضافه کردید بسیار سپاسگزارم. با ارزوی پیشرفت روز به روز شما
  کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها حسن زاده، عسگری و سقازاده. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از محبتتون. مانا باشید.

 107. ایزدی نیم‌رخ
  ایزدی

  سلام و وقت بخیر

  جا داره از زحمات شما که هر ماه مجله رو برای گروه آسیب دیده بینایی منتشر میکنید تشکر کنم
  مانا باشید

 108. راحله نیم‌رخ
  راحله

  سلام

  تک به تک و جمله به جمله مجلتون جالبه و با هر موضوعی کاملا میتونم ارتباط برقرار کنم و متشکرم که حس خوبی بهم میدید

 109. رحیمی علی اصغر نیم‌رخ
  رحیمی علی اصغر

  من همیشه مطالبتون و میخونم ولی همیشه چیزی جز تشکر ندارم بگم و امیدوارم همین و از ما بپذیرید

 110. rezvan ebrahimi نیم‌رخ
  rezvan ebrahimi

  سلام و درود
  منم جزء اقشار آسیب بینایی هستم
  از شما که به فکر ما هستید و مطالب آموزنده برامون جمع آوری میکنید متشکرم

  1. ادمین نیم‌رخ

   ایزدی، راحله، ابراهیمی، رحیمی خوشحالم که از مطالب راضی بودین. سپاس از همراهیتون.

 111. ارسنجان نیم‌رخ
  ارسنجان

  سلام
  ان شاءاالله خدا توفیق روز افروز بهتون عطا کنه که همیشه بتونید به جامعه ی نابینایان خدمت کنید
  لطفتون پایدار

 112. غلامرضا نعمت الهی نیم‌رخ
  غلامرضا نعمت الهی

  سلام

  نسخه صوتی عالی بود

 113. ساجده سیاح زاده نیم‌رخ
  ساجده سیاح زاده

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون .

  مثل همیشه عالی بود

 114. پرستو خدری نیم‌رخ
  پرستو خدری

  سلام
  دستتون درد نکنه.
  خیلی مطالب خوب و متنوعی هستن.
  موفق باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر ارسنجان، نعمت اللهی، صباح زاده و حیدری. ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 115. زینب بیت سیاح نیم‌رخ
  زینب بیت سیاح

  سلام
  تشکر که واقعا برای ما زحمت می کشید
  من الآن تو مسابقات تو کشور بحرین هستم.
  برامون دعا کنید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام خانم بیت صبح. براتون آرزوی موفقیت میکنیم.

 116. محمد امین زوری نیم‌رخ
  محمد امین زوری

  با سلام ستون زندگی بسیار عالی است از تجربیات دوستان واقعا استفاده نمودیم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. خداروشکر که استفاده کردین.

 117. محسن زارع نیم‌رخ
  محسن زارع

  سلام من برای اولین بار ماهنامه را مطالعه نمودم و از ستون نگاهی به جدید‌ترین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی: آموزش‌های دوران خردسالی: خیلی خوشم آمد و کاربردی بود لطفا ادامه دهید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و سپاس. چشم ادامه میدیم.

 118. مهدی محمودی نیم‌رخ
  مهدی محمودی

  با درود ستون به قلم شما عالی است چون ماهنامه را یک طرفه نمی کند و از نظرات دوستان می توانید استفاده نمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله هدف از این ستون رابطه دوسویه بین مخاطبان و مجله است. امیدواریم بیشتر استقبال بشه.

 119. حجت عودی نیم‌رخ
  حجت عودی

  سلام مطلبی از هلن کلر نوشته بودید اکثر نابینایان با ایشان آشنا هستند لطفا نوابغ ایرانی را هم مد نظر داشته باشید

 120. محمد نخعی نیم‌رخ
  محمد نخعی

  سلام کتب تازه ضبط شده را چگونه بدست بیاوریم

 121. امین جوادی نیم‌رخ
  امین جوادی

  با سلام ستون بازیهای کامپیوتری زیاد مناسب نیست زیرا اگر فرد وقت و انرژی خود را برای یادگیری صرف کند خیلی بهتر است کارشناسان می گویند سالانه در ایران میلیاردها ساعت وقت افراد صرف بازیها می شود که در پایان هیچ حاصلی ندارد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. اتفاقا سرویس بازی مخاطبان زیادی داره و از آنجایی که این نوع آموزش ها کم هست. میطلبه که در مجله یک سرویس اختصاصی داشته باشه.

 122. محسن میرشکار نیم‌رخ
  محسن میرشکار

  سلام ستون طنز هم برای هشدار به سازمان بهزیستی جالب است اگر گوش شنوایی باشد

 123. حنا نیم‌رخ
  حنا

  سلام مرسی از زحمات همه قسمت بگو چیست کار خیلی جالب بود

 124. الهام نیم‌رخ
  الهام

  سلام تشکر از تلاش های همیشگیتون خیلی خوب بود

 125. مهری نیم‌رخ
  مهری

  سلام و خدا قوت به همه دوستان زحمت کش و پرتلاش همه چی عالی بود با سپاس

 126. ناهید جعفری از ارومیه نیم‌رخ
  ناهید جعفری از ارومیه

  من دبیر تلفیقی نابینایان هستم،لازم دیدم از خانم کریمی به خاطر مطالب مفید ر ارزنده ای که در مورد کودکان نابینا ناشنوا مطح کرده بودند تشکر و قدردانی نمایم.

 127. الهام حسینی نیم‌رخ
  الهام حسینی

  جناب آقای شادکام ضمن سلام و عرض ادب و احترام خواهش می کنم از سازمان بهزیستی باقی مانده نوت تیکر هایی را که قولش را داده بودن پیگیری نمایید تا ما هم بتوانیم موقع مراجعه به کتابخانه از این تکنولژی روز بهره مند شویم.

 128. نازیلا حاجی زاده نیم‌رخ
  نازیلا حاجی زاده

  خیلی خوشحالم که مجوز رسمی انتشار ماه نامه را می گیرید. امیدوارم بعد از اخذ مجوز بوجه مورد نیاز چاپ نسخه بریل آن نیز فراهم شود.

 129. رها مقصودی نیم‌رخ
  رها مقصودی

  ضمن تشکر و قدردانی از این همه مطالب متنوع و ارزنده ای که در اختیار ما قرار می دهید، لطفاً سطونی هم جهت درج فعالیت های شاخص و منحصر به فرد کتابخانه ها اختصاص دهید.

 130. فهیم ناصری نیم‌رخ
  فهیم ناصری

  سلام جناب آقای سرمدی، لطفاً در مورد نقاشی نابینایان با یکی از متخصصین این امر مصاحبه کنید تا معلوم شود نابینایی که نمی بیند چگونه نقاشی میکند. نقاشی یک نابینا تا چه اندازه با نقاشی فرد بینا قابل قیاس است؟

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. اگه امکان پذیر باشه حتما.

 131. محمدباقر غم کشیده استان آذربایجانغربی نیم‌رخ
  محمدباقر غم کشیده استان آذربایجانغربی

  جناب آقای سرمدی با سلام و عرض ادب می خواستم خواهش کنم در صورت امکان از طریق انجمن نابینایان ایران و شرکت پکتوس با بانک ها وارد مذاکره شوید تا نابینایان بتوانند با وام قرضالحسنه نسبتاً دراز مدت نوت تیکر بخرند.

 132. آمنه شجاعی نیم‌رخ
  آمنه شجاعی

  باسلام واحترام تشکر از دوستان زحمت کش در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینا یان ایران
  اتفاق خوب این ماه تهیه نسخه صوتی بود که باعث خوشحالی دوستان نابینا وکم بیناشد و امیدوارم دوستان بیشتری هم در نسخه های بعدی مخاطب ماهنامه مانا شوند واین مطالب زیبا ادامه داشته باشد
  شجاعی .هرمزگان.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. تشکر فراوان. موفق باشید.

 133. فاطمه سنگ چین نیم‌رخ
  فاطمه سنگ چین

  سلام. مطالب متنوع و ارزنده ای که در این مجله می باشد، لطفاً سطونی هم جهت درج فعالیت های شاخص و منحصر به فرد کتابخانه ها اختصاص دهید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بخش معرفی کتاب داریم.

 134. محمد امین آلبوغبیش از اهواز نیم‌رخ
  محمد امین آلبوغبیش از اهواز

  کار بسیار زیباییست ادامه دهید

 135. زینب ابولی نیم‌رخ
  زینب ابولی

  باسلام وعرض ادب خدا وند بهتون سلامتی تندرستی عطا فرماید که همیشه بتوانید به جامعه ی نابینایان وکم بینایان خدمت کنید

 136. محمدامین مونسی نیم‌رخ
  محمدامین مونسی

  سلام این مجله مطالبش مفید می باشد موفق وموید باشید

 137. محمد نظاری نیم‌رخ
  محمد نظاری

  سلام ممنون از زحمات شما

 138. امین نظاری از شوشتر نیم‌رخ
  امین نظاری از شوشتر

  سلام مطالب زیبایی ارسال مینمایید

 139. زهرا زارعیی نیم‌رخ
  زهرا زارعیی

  سلام و روز بخیر

  سنگ تموم گذاشتید با نسخه ی صوتی این شماره
  ممنونیم از شما

 140. علی نعمتیی نیم‌رخ
  علی نعمتیی

  سلام
  منم نسخه صوتی رو گوش دادم خیلی خوب بود اینجوری خیلی راحت تر شد

 141. 123 نیم‌رخ
  123

  واقعا بهزیستی خییلی مشکلات داره و خیلی ما رو اذیت میکنن
  توی انجمن نابینایان حتی راحت تریم تا اونجا

  1. ادمین نیم‌رخ

   متاسفم بابت این حس بدی که مسئولین در بیشتر افراد معلول بوجود اوردن…

 142. فاطمه باوی نیم‌رخ
  فاطمه باوی

  سلام فاطمه باوی هستم مادر نازنین زهرا کم بینا از اهواز
  با تشکر از مدیر و مسئولان که این ماهنامه را راه اندازی کردید مطالب کاربردی و مفید بودند.
  خدا قوت

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام مادر نمونه. خدا حفظتون کنه. تشکر.

 143. فاطمه بامری نژاد نیم‌رخ
  فاطمه بامری نژاد

  با سلام و تشکر از ماهنامه تخصصی شما که واقعا مطالب را در طول ماه جمع آوری کرده و در پایان ماه در اختیار ما می گذارد هستند در این بین بدخواهانی که مانع تراشی می کنند تا این ماهنامه چاپ نشود اما شما بزرگواران تمام قدرت تان را جمع کنید و به چاپ ماهننامه ادامه دهید زیرا تنها جایی است که اخبار نابینایان منتشر می شود خدا قوت

 144. احمد صدر نیم‌رخ
  احمد صدر

  سلام خدا قوت ستون بازیهای کامپیوتری زیاد کاربردی نیست اگر امکان دارد ستون ورزشی جایگزین شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. هر ستونی مخاطبان خاص خودش رو داره. در مورد سرویس ورزشی هم بررسی میکنیم. اگه لازم باشه حتما اضافه میکنیم.

 145. محسن شیخ نیم‌رخ
  محسن شیخ

  با درود بعضی ستونها مطالبشان طولانی است اگر خلاصه تر نوشته شود وقت کمتری برای مطالعه صرف می شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزی. بعضی از مطالب میطلبه که طولانی باشند تا اطلاعات بیشتری رو در اختیار مخاطبان داد. شما میتونید وقتتون رو تنظیم کنید و یک سرویس را در چند بخش بخوانید.

 146. احمد جهان تیغ نیم‌رخ
  احمد جهان تیغ

  سلام و صد سلام لطفا ستون ورزشهی هم اضافه نمایید

 147. ساجده خاک سفیدی نیم‌رخ
  ساجده خاک سفیدی

  با درود تنها مجله تخصصی نابینایان را منتشر کرده اید امیدوارم پرتوان برای نابینایان زحمت بکشید و این کار شما ادامه دارد حتما کسانی هستند که مانع شوند اما شما با پشتکاری که دارید حتما این موانع را پشت سر خواهید گذاشت

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. سپاس از لطف و محبتتون.

 148. مهدی ظرقامی نیم‌رخ
  مهدی ظرقامی

  با سلام خدمت حامی و ناشران ماهنامه لطفا بخشنامه هایی که مربوط به نابینایان است را در ماهنامه بتدریج معرفی نمایید و ایا اگر امکانش نیست سایتی را معرفی نمایید تا نابینایان بتوانند از حق و حقوق خود آگاه شوند

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. شبکه های اجتماعی زیادی در این باره فعالیت میکنن.

 149. رسول کیخا نیم‌رخ
  رسول کیخا

  با سلام و تشکر از ماهنامه نابینایان نسخه بریل آن امیدی هست چاپ شود در ماه آینده

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ماه آینده که نه ولی امیدواریم که در ماه های آینده این اتفاق بیوفته.

 150. مهران پیمان نیم‌رخ
  مهران پیمان

  با سلام سپاس از نسخه صوتی زیرا نسخه نوشتاری را صفحه خوانها دقیق نمی خوانند

 151. مریم عباسی نیم‌رخ
  مریم عباسی

  سلام خسته نباشید ممنون بابت زحمتهاتون
  اگر میشه لطف کنید اطلاعاتی راجع به طب سنتی و گیاهان داروئی در مجله قید نمائید. با تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. این موضوع عمومیه و متاسفانه نمیتونیم در مجله به اون بپردازیم.

 152. زینب ابراهیمی نیم‌رخ
  زینب ابراهیمی

  سلام ممنون ماهنامه عالیه
  لطفا مسایل اجتماعی درج شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. تحلیل های مسائل اجتماعی داریم.

 153. حکیم براهویی نیم‌رخ
  حکیم براهویی

  با سلام و تشکر از تهیه نسخه صوتی چون حالا می توان آنرا روی فلش یا سیدی برای کسانی که گوشی هوشمند ندارند منتقل کرد و در اختیارشان گذاشت

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و تشکر. بله کاملا درسته.

 154. جواد سنگبری نیم‌رخ
  جواد سنگبری

  با درود اخبار المپیک را در شماره بعدی مد نظر داشته باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. اخبار که نمیتونیم ولی شاید یک تحلیل دراین باره بتونیم کار کنم.

 155. زهرا محمدزاده نیم‌رخ
  زهرا محمدزاده

  ستون طب سنتی جایش خالی است با این داروهای شیمیایی و عوارض وحشتناک آن لطفا این ستون را هم راه اندازی بفرمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام خانم محمدزاده. این موضوع عمومیه و متاسفانه نمیتونیم در مجله به اون بپردازیم.

 156. براتی نیم‌رخ
  براتی

  از زندگی افراد موفق کم بینا و نابینای ایرانی هم یادی کنید چه بسا مسیر زندگیشون به این جامعه کمک کند.

 157. سماواتی نیم‌رخ
  سماواتی

  ممنون از مجله خوبتون درباره روش های درمانی کرونا که این روزها گریبانگیر جامعه شده نیز مطالبی بگذارید

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. از این دست مطالب عمومی تا دلتون بخواد توی فضای مجازی هست و متاسفانه این موضوعات در مجله نمیگنجه.

 158. ابوالفضلی نیم‌رخ
  ابوالفضلی

  باسلام و درود خدمت شما
  در بخشی از مجله چگونگی تقویت حواس افراد نابینا نیز توضیح دهی تشکر

 159. ستاری نیم‌رخ
  ستاری

  سلام
  بررسی زندگی هلن کلر بسیار عالی بود دست مریزاد

 160. ایوبی نیم‌رخ
  ایوبی

  ستونی تحت عنوان ورزش در خانه نابینایان اختصاص دهید.تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. متاسفانه ما عمومی کار نمی کنیم.

 161. کرمی نیم‌رخ
  کرمی

  سلام و سپاس
  درباره روند پیشرفت تجهیزات مختص نابینایان برای زندگی بهتر نیز مطالبی بگذارید.

 162. کهزادی نیم‌رخ
  کهزادی

  سلام ستونی در خصوص زندگی افراد موفق نابینای ایرانی نیز اضافه کنید.

 163. محمدی راد نیم‌رخ
  محمدی راد

  مجله تخصصی شما بسیار عالیست جای معرفی دست اندر کاران این مجله و موفقیت هایشان بسیار خالیست

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. آقای سرمدی در یادداشت خود در شماره 1 مجله تا حدودی درمورد نویسنگان سرویس ها توضیح دادند.

 164. مرادی نیم‌رخ
  مرادی

  سلام مجله تون روز به روز پربارتر ستونی تحت عنوان معرفی انواع بیماریهای چشم بگذارید

 165. امیری نیم‌رخ
  امیری

  در این ایام سخت کرونایی قسمتی از مجله را به معرفی کارهایی که با انجام دادن آنها در منزل میتوان کسب درآمد داشت بپردازید

 166. صادقی نیم‌رخ
  صادقی

  سلام
  بررسی و گزارش عملکرد صادقانه جناب آقای مهندس شادکام ستودنیست .تبریک به همه زحمت کشان این مجله

 167. صفری تبار نیم‌رخ
  صفری تبار

  مجله تون مثل همیشه عالی ستونی در خصوص مشکلات نابینایان در پیشگیری از کرونا اختصاص دهید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام.. این را شاید بتوان در قالب یک یادداشت مورد بررسی قرار داد.

 168. عباسی نیم‌رخ
  عباسی

  سلام و وقت بخیر خدمت همگی دست اندر کاران مجله مانا مطالبی در خصوص مهارت های زندگی نابینایان در مجله بگنجانید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. این موضوع باید توسط تیم تحریریه مورد بررسی قرا بیگیره.

 169. فتحی نیم‌رخ
  فتحی

  تبریک بابت پیشرفت اهداف مجله درباره نابینایانی که در حیطه موسیقی فعالند نیز مطالبی بگذارید.

 170. صفایی نیم‌رخ
  صفایی

  مجله مانا بسیار مورد استفاده نابینیان است علی الخصوص که گویا نیز هست تشکر

 171. آزادی نیم‌رخ
  آزادی

  سلام مطالب مجله بسیار عالیه فقط جای نوابغ نابینای وطنی خالیه

 172. سالاری نیم‌رخ
  سالاری

  درود بر شما و تشکر بابت مجله خوبتون

  1. ادمین نیم‌رخ

   صفایی، آزادی، سالاری تشکر از حسن توجه و نظرتون.

 173. سعیدی نیم‌رخ
  سعیدی

  به معرفی فعالیت های هنری که نابینایان در آن موفق میشوند نیز بپردازید

  1. ادمین نیم‌رخ

   ان شاءالله در ستون اشتغال به این مباحث میرسیم.

 174. خان محمد شه بخش نیم‌رخ
  خان محمد شه بخش

  با سلام و عرض خسته نباشی لطفا آثار باستانی استانها را هم معرفی کنید

  1. ادمین نیم‌رخ

   متاسفانه ما عمومی کار نمیکنیم. کافیه یک سرچ ساده بکنید. اطلاعات کاملی بدست میارین.

 175. حیدر حردانی نیم‌رخ
  حیدر حردانی

  با عرض سلام و احترام فراوان ممنونم برای این مطالب خوبی که میزارید امیدوارم پر انرژی ادامه بدهید

 176. محمدرضا حردانی نیم‌رخ
  محمدرضا حردانی

  سلام مطالب این ماهنامه برای ما بسیار مفید است و اطلاعات خوبی به نابینایان می دهد به خصوص آن بخشی که درباره بیمه صحبت میکرد از تمام عوامل این ماهنامه که در راستای ارائه مطالب بهتر تلاش می‌کنند بسیار سپاسگزارم یا علی

 177. ساجده دورقی نیم‌رخ
  ساجده دورقی

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون.
  موفق باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقایان حیدر و محمدرضا حردانی و خانم دورقی سپاس از محبتتون.

 178. علی کروشاوی نیم‌رخ
  علی کروشاوی

  سلام
  من فایل های صوتی مجله رو گوش دادم، خیلی مفیده.
  دستتون درد نکنه.

 179. سروش بهزادی نیم‌رخ
  سروش بهزادی

  سلام
  تشکر بابت زحمت زیادی که می کشید و مطالب متنوعی که برامون میزارید.

 180. امالبنین شریفی نیم‌رخ
  امالبنین شریفی

  سلام.
  مثل همیشه عالی و پر محتوا.
  خدا قوت

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای کروشاوی، بهزادی و خانم شریفی درود بر شما. موفق باشید.

 181. یحیی کیخا نیم‌رخ
  یحیی کیخا

  ستونی هم برای موسیقی در نظر بگیرید

 182. کوثر میر نیم‌رخ

  سلام آموزشهای بازیهای رایانه ای خیلی طولانی است لطفا مختصرتر انتشار دهید

  1. ادمین نیم‌رخ

   دوست عزیز هر ستونی به تناسب موضوع خاص و تخصصی بودنش زمان میبره. کمتر از این نمی توان بطور کامل بازی را معرفی کرد.

 183. عاطفه رحمت زهی نیم‌رخ
  عاطفه رحمت زهی

  درود لطفا خلاصه اخبار استانها را هم در نظر داشته باشید

 184. ادمین نیم‌رخ

  بله کاملا درسته اما ای کاش میشد…

دیدگاهتان را بنویسید