ماهنامه مانا، شماره ۵: اردیبهشت ۱۴۰۰

اردیبهشت برای آنها که قدم در مسیر آموختن و دانستن گذاشته‌اند، همیشه یادآور جایگاه بلند آموزگارانی است که در آغاز مسیر دانایی، راه را با نور جان روشن می‌کنند. این تقارن خجسته هم ما را به صرافت انداخت که شماره اردیبهشت مانا را با فضایی متناسب با این ماه تولید کنیم؛ اما از کجا باید می‌دانستیم که این بار، اردیبهشت نیست، که اردی‌جهنم است. در گیر و دار بستن صفحات بودیم که خبردار شدیم «جواد لطفی»، آموزگار خوشنام و خوشقلبِ آموزش و پرورش استثنایی شهرستان‌های تهران، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، از میان ما پر کشیده است. بر زبان جواد، جز سخن عشق جاری نشد و ما هم که خوب می‌دانیم این خوشترین یادگاری است که در گنبد دوار می‌ماند. برای او جایگاهی بلند آرزو می‌کنیم و برای خانواده و دوستان و نزدیکانش هم صبر. نام نیکش همیشه به یادمان خواهد ماند. تحریریه مانا این ضایعه را به خانواده لطفی و جامعه معلمان و نابینایان تسلیت می‌گوید.

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  پنجمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

در حالی معاون وزیر آموزش و پرورش تربیت‌بدنی را یکی از مهم‌ترین ساحت‌های شش گانه تعلیم و تربیت اعلام می‌کند که زنگ ورزش در دو دهه اخیر در مدارس استثنایی، تفاوت چندانی با زنگ تفریح ندارد.

در این یادداشت، ابتدا به شرح کوتاهی از وضعیت ورزش نابینایان پیش از انقلاب در تهران اشاره می‌کنم و در ادامه، به بررسی وضعیت زنگ ورزش در مدارس نابینایان در دو دهه اخیر خواهم پرداخت

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (اردیبهشت ۱۴۰۰) + فایل صوتی

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

به روال هر ماهِ نشریه مانا، از منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران می‌شنویم که این انجمن در طول یک ماه گذشته چه فعالیت‌هایی انجام داده و پیگیر کدام بخش از مطالبات جامعه نابینایان بوده است. در ادامه شرح این گزارش را می‌خوانید. همچنین علاقمندان می‌توانند در انتهای گزارش، آن را با صدای جناب شادکام به صورت صوتی هم بشنوند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخان: مروری بر پادکست‌ها و نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب‌دیدگان بینایی + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

آسمان شب، هزاران سال است که مایه شگفتی، کنجکاوی، تحسین و التذاذ، همه را یکجا برای بشر فراهم کرده است. هزاران سال است که دانشمندان از شاخه‌های گوناگون علمی می‌کوشند برای پدیده‌های آسمان، توجیه و دلیلی فراهم آورند و راز‌های سر‌به‌مهر کیهان را باز بگشایند. اما این‌ها را چه به نابینایان و پیشخوان؟

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: انتخاب مدرسه مناسب برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

همراهان عزیز! از آنجا که گروهی از مخاطبان نشریه مانا والدین، مربیان، آموزگاران و سایر دست اندر کاران امور مربوط به کودکان نابینا و کم بینا هستند، بر آن شدیم تا طبق وعده شماره پیشین، کمی در باره تحصیل دانشآموزان در مدارس خاص و غیر خاص نکاتی را ارائه کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های حوزه روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس

از دهه ۱۹۶۰ میلادی، توجه پژوهشگران به موضوع اثر معلولیت والدین بر رشد فرزندان جلب شد و مطالعه در این زمینه به طور روز‌افزونی در حال افزایش است. محور اصلی این بررسی‌ها کیفیت فرزند‌پروری و تأثیر معلولیت والدین بر سلامت روان و رفتار اجتماعی فرزندان و نقش فرزندان به عنوان مراقبان کوچک والدین معلولشان بوده است و به این دلیل که پژوهشی تا‌کنون به زندگی اجتماعی، وضعیت هیجانی و احساس نوجوانان نسبت به والدین نابینا نپرداخته است، پژوهش حاضر به مقایسه این موارد بین فرزندان والدین نابینا و فرزندان والدین بینا می‌پردازد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل از نگاه نابینایان شاغل + فایل صوتی

هادی نایینی‌زاده: دانشجوی دکتری مطالعات قرآنی

در اولین ایستگاه ستون «بگو چیست کار» و به مناسبت روز ۱۲ اردیبهشت، پای صحبت یکی از نو آموزگاران نابینایی نشستم که با علاقهٔ شخصی معلمی را برگزیده است.

امین عرب، متولد سال ۱۳۷۶ در مرودشت، تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه شوریدهٔ شیرازی پشت سر گذاشت و پس از ادامهٔ تحصیل در مدارس عادی توانست در آزمون سراسری سال ۱۳۹۳ حائز رتبه ۳۰۷ شود.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: همیشه برای جلوگیری از کاهش بینایی در بیماران مبتلا به فشار چشم، به درمان نیاز نیست

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

مایکل ای. کاس، دکترای پزشکی، سرپرست مطالعه ملی درمان فشار بالای چشم بود که مشخص می‌کرد آیا کاهش فشار چشم بیماران، بر جلوگیری از کم شدن بینایی در اثر آب‌سیاه تأثیر دارد یا خیر. کاس و همکارش مائو گوردون، در مقطع دکترا، اخیراً مطالعات ثانویه‌ای را 20 سال پس از شروع مطالعه اولیه، بر روی بیماران انجام دادند و دریافتند همه بیماران با فشار چشم بالا، برای جلوگیری از کاهش بینایی در اثر آب‌سیاه، به درمان فشار چشم نیاز ندارند. جا دارد از همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن قدردانی گردد

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

یادداشت: بررسی پرورش دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی از نگاه دبیر آموزش و پرورش استثنایی

بهروز افروز: دکتری ادبیات فارسی و دبیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

اگر نگاهی به گزارشهای عملکردی مدیران و مسئولان حوزه پرورشی سازمان و ادارات آموزش و پرورش استثنایی بیندازیم، می‌بینیم که همگی، متفق‌القول از افزایش چند برابری میزان مشارکت دانش‌آموزان در چنین فعالیتهایی سخن می گویند. در دنیای آنان فعالیتهای پرورشی دانش‌آموزان با تنوع زیاد و مشارکت چشمگیر، اثرگذار و پویا در جریان است؛ اما فضای مطلوبی که آن گفته‌ها از شرایط پرورشی دانش‌آموزان ترسیم می‌کند با مشاهدات و دیده‌های جامعه فرهنگیان کارشناسان و صاحب‌نظران آموزش و پرورش استثنایی در مغایرت آشکار است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

معرفی دستچینی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده برای نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

آنچه در پی می‌آید، معرفی چند کتاب برای سلایق گوناگون است که در ماه‌های اخیر در مراکز متعدد ضبط کتاب در کشور به زیور صوت آراسته شده‌اند و در اختیار نابینایان اهل مطالعه قرار گرفته‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: چالش‌های آموزش بر‌خط برای دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا در دوران کرونا

حمید‌رضا رضایی: دبیر آموزش و پرورش استثنایی استان فارس

نظام آموزشی برای آموزش از راه دور استفاده از پیامرسانهای وطنی را الزامی کرد و هرگونه بکارگیری پیامرسانهای خارجی را اکیداً ممنوع ساخت. یک پیام‌رسان داخلی موسوم به شاد به وسیله ارتباط میان معلمان و یادگیرندگان مبدل گردید اما به دلیل عدم دسترسپذیری شبکه شاد برای نابینایان در همان آغاز این قشر را ناشاد نمود. پس از بحثها و گفتگوهای فراوان با مسئولین امر در خصوص مناسب‌سازی این پیام‌رسان برای گروه آسیب‌دیدگان بینایی، سرانجام بعد از یک سال در دهه فجر 99 خبری مبنی بر دسترسپذیری شاد برای نابینایان منتشر شد که مایه مسرت و شادی گروه هدف گردید اما مشخص شد که تنها گزینه‌های صفحه ورود قابلیت خواندن توسط صفحه خوانها را دارند و مابقی همان است که بود و آن شادی کم دوام به تلخی کام بدل گشت و این خبر تنها جنبه تبلیغاتی داشت که در این گونه مناسبت‌ها از این دست اخبار فراوان است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: تنازع برای بقا در بازی بی‌نام + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

این ماه علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، گویا از انتخاب خودش خیلی راضی بوده چرا که در ابتدای نسخه صوتی بازی‌باز، این بازی را یکی از بهترین بازی‌هایی که تا به حال تجربه کرده قلمداد می‌کند. بازیِ انتخابی علیرضا اسمش «اوه شِت» است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: راهکارهای موفقیت در جلسات مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش برای نابینایان

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

یکی از مشکلات اخیر نابینایان در روزگاران حاضر، شرکت در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی است. در کل ما نابینایان انسان‌های خاصی هستیم. تمام دنیا درگیر مبارزه با کرونا هستند، ولی ما در حال مبارزه با بیکاری و تلاش برای استخدام شدن هستیم. یکی از این تلاش‌ها، شرکت در آزمون‌های استخدامی و عمدتاً معلم شدنمان است. اصلاً از روزی که گفته‌اند معلمی شغل انبیاست، ما نابینایان محب انبیا تصمیم گرفتیم راه این بزرگواران را با جدیت تمام دنبال کنیم. منتها در این راه سخت، مشکلاتی وجود دارد که ما را از رسیدن به هدفمان باز می‌دارد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و متنی

این ماه هم زحمت پادکست ویترین بر دوش

  

گروه سه نفره  اشکان آذر‌ماسوله، شهروز حسینی و صنم اوشلی

بوده است. ویترین، نگاهی است نیم ساعته، بر آنچه در ماهنامه مانا با شما به اشتراک گذاشته شده است. شما می‌توانید با گوش کردن به این پرونده صوتی، از محتوای تمامی نوشته‌ها و پادکست‌های این شماره از مانا با‌خبر شوید. ویترین را با حجم ۲۸ مگابایت از اینجا بارگیری کنید.

گزارش صوتی فعالیت‌های انجمن نابینایان در ماه اردیبهشت را از اینجا دریافت کنید. اگر طرفدار پیشخوان هستید آن را از اینجا بارگیری کنید. پادکست «بگو چیست کار» هم از این طریق قابل دانلود است و به کمک این لینک هم می‌توانید به پادکست بازی‌باز دسترسی داشته باشید.

ما تلاش می‌کنیم مانا را در قالب‌های گوناگون در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید آن را به شکل مطلوب خودتان مطالعه کنید. اگر می‌خواهید این ماهنامه به صورت یکجا و در قالب یک فایل در دسترس شما باشد، می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از این لینک و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از اینجا بارگیری کنید و برای دریافت نسخه صوتی پنجمین شماره ماهنامه مانا به صورت یکجا و در قالب یک فایل فشرده اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

259 پاسخ به “ماهنامه مانا، شماره ۵: اردیبهشت ۱۴۰۰”

 1. سمیه رضوی نیا نیم‌رخ
  سمیه رضوی نیا

  سلام مثل همیشه عالی بود. سپاس از زحمات همه دوستان

  1. راضیه زارعی نیم‌رخ
   راضیه زارعی

   باسلام و عرض ادب خدمت شما

   بی صبرانه منتظر شماره جدید ماهنامه بودیم ممنون و متشکر از لطف شما

   1. زهرا اقبالی نیم‌رخ
    زهرا اقبالی

    با سلام و احترام خدمت عزیزان ماهنامه مانا
    تشکر و خسته نباشید دارم
    ممنون از حامیان این ماهنامه

    1. سهیلا عزیزی نیم‌رخ

     با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان پر تلاش مانا
     مطالب خیلی عالی و مفید است
     لطفا ورزشهای مخصوص آسیب دیدگان بینایی راهم اگر ممکنه معرفی کنید .

  2. سحر ناصری نیم‌رخ

   با سلام
   مطالب مجله مانا خیلی مفید است برام مخصوصا متلب پزشکی در باره آب سیا خیلی عالی بود .

 2. حسین بخشی از کاشان نیم‌رخ
  حسین بخشی از کاشان

  هرشماره ی ماهنامه بهتر از قبل با تشکر

  1. حمیده روحی نیم‌رخ
   حمیده روحی

   با سلام
   بسیارعالی
   ممنون از زحمات شما

 3. محبوبه ابراهیمی نیم‌رخ
  محبوبه ابراهیمی

  سلام عالی بود.
  ممنون بابت جمع آوری مطالب که زحمت بسیار زیادی دارد خدا قوت به همه دوستان عزیزم سربلند و پایدار باشید.

 4. زینب یاسری اصل نیم‌رخ
  زینب یاسری اصل

  با عرض سلام و ادب بنده زینب یاسری اصل هستم از استان خوزستان اهواز واقعا سپاسگذارم از زحمات ارزشمند شما امیدوارم شاهد پیشرفت های زیاد شما خواهیم بود

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر تمامی دوستان عزیزخانم ها رضوی نیا، زارعی، ابراهیمی، باصری و آقای بخشی. خوشحالیم که مخاطبان خوبی مثل شما داریم. حضور شما باعث دلگرمی ماست. موفق و مؤید باشید

 5. نیما دشت بزرگی نیم‌رخ
  نیما دشت بزرگی

  سلام و عرض ادب
  نمیدانم کدامین جمله را
  برای توصیف محبت هایتان بنویسم .
  نمیدانم چگونه شما را توصیف کنم ؛
  دوستی از جنس بلور ؛ آسمانی و مهربان ؛
  چقدر زیبا واژه ها را آسمانی می‌کنید.

 6. حسین ارسنجان نیم‌رخ
  حسین ارسنجان

  سلام
  عرض تسلیت خدمت خانواده لطفی و جامعه معلمین.
  ممنون بابت این شماره ی مانا
  همیشه مانا و سربلند باشید

  1. مهرشاد خورشیدی نیم‌رخ
   مهرشاد خورشیدی

   بسیار عالی و کاربردی
   ممنون از مطالب طنز

 7. زینب ارسنجان نیم‌رخ
  زینب ارسنجان

  سلام

  متاسفانه مدارس عادی هم در مورد زنگ ورزش همینجور هست

  ان شاءالله که همه ی مدارس از وقت درست استفاده کنن

  1. ایمان رئیسی نیم‌رخ
   ایمان رئیسی

   سلام و درود خدمت دوستان و زحمت کشان ماهنامه مانا
   تبریک بابت پیشرفت شما انشالله شاهد پیشرفت بچه های نابینا و کم بینا در عرصه های مختلف باشیم
   یا علی

 8. محمد نیم‌رخ
  محمد

  با سلام
  قبلا هم ازتون درخواست داشتم که آیدی کانال بوتیوب این عزیزان رو به من بدید

 9. ام البنین شریفی_خوزستان نیم‌رخ
  ام البنین شریفی_خوزستان

  درود
  بسیار عالی بود خدا قوت
  با آرزوی موفقیت و پیروزی در مراحل بالاتر😇🍀🖐

  1. ادمین نیم‌رخ

   مخاطبین عزیز آقایان بزرگی، محمد و ارسنجان و خانم ها زینب و شریفی بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما. سر اراز باشید.

   1. فرهاد خاندوزی از گرگان نیم‌رخ
    فرهاد خاندوزی از گرگان

    درود بر شما عالی عالی عالی
    خیلی خوشحالم از کار زیباتون واسم خیلی ارزشمنده
    ممنون از انجمن نابینایان

 10. محمد امین آلبوغبیش از اهواز نیم‌رخ
  محمد امین آلبوغبیش از اهواز

  درود دوستان عزیزم مثل همیشه عااااالی

  1. امیر رئیسی نیم‌رخ
   امیر رئیسی

   با سلام و احترام
   مصاحبه جناب اقای سرمدی عالی بود
   تسلیت به حانواده محترم لطفی
   و تبریک برای ماهنامه مانا که هر ماه شاهد پیشرفت هستیم

   1. زهرا بشارت نیا نیم‌رخ
    زهرا بشارت نیا

    با سلام و احترام ممنون از ماهنامه شما که دسترسی برای بچه نابینا و کم بینا
    خیلی راحت شده

 11. فاطمه شبانی از کاشان نیم‌رخ
  فاطمه شبانی از کاشان

  سلام وقت بخیر ممنون از اینکه مطالب ماهنامه را به صورت ورد در اختیار ما قرار دادید.

 12. فاطمه ابراهیمی نیم‌رخ
  فاطمه ابراهیمی

  با سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران این مجموعه،این نسخه از ماهنامه هم مثل همیشه پربار و عالی بود،مخصوصا قسمت مصاحبه با افراد موفقی مثل آقای عرب که باعث انگیزش و ترغیب در دیگر عزیزان نابینا میشود.

 13. آذر ابراهیمی نیم‌رخ
  آذر ابراهیمی

  سلام،چه خوبه که درمورد مشکلات و چالش های بروز مطالبی ارائه شده، امید است که جهت رفع اینگونه چالشها راه حلی نیز ارائه گردد. سپاس از زحمات بی دریغ شما عزیزان .

 14. لیلا مرزونی از کاشان نیم‌رخ
  لیلا مرزونی از کاشان

  سلام با تشکر از مطالب مفید و پر بار مجله مانا، خدا قوت

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر آقای محمدامین، خانم ها مرزونی، فاطمه و آذر ابراهیمی، و خانم شبانی تشکر از لطفتون. مانا باشید.

 15. عبدالمناف عظیمی ارومیه نیم‌رخ
  عبدالمناف عظیمی ارومیه

  خوشحالم که شاهد توجه شما عزیزان به نظرات و انتقادهای مخاطبانتان هستم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام جناب عظمی بزرگوار. سپاس از همراهی همیشگی شما. برقرار باشید.

 16. بایرام نبی زاده نیم‌رخ
  بایرام نبی زاده

  با سلام و آرزوی توفیق روز افزون برای شما عزیزان خدا را شکر که هر ماه نسبت به ماههای قبلی شاهد پربارتر شدن مجله میشویم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما آقای نبی زاده. خوشحالیم که مخاطبین خوبی مثل شما داریم. مؤید باشید.

 17. بهروز نبی زاده نیم‌رخ
  بهروز نبی زاده

  ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق بیش از پیش برای شما عزیزان، چاپ نسخه بریل مجله را هرچند در تیراژ محدود را به فال نیک میگیرم و امیدوارم در آینده نزدیک از این هم بیشتر باشد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود برشما. تشکر از لطف و همکاری شما. ان شاءالله

 18. عوض حاجی نژاد نیم‌رخ
  عوض حاجی نژاد

  سلام من از مقالات خانم فاطمه جوادیان بیشتر لذت میبرم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما آقای حاجی زاده. مجله این حسن را دارد که طیفی از سلیقه های مختلف را دربر میگیرد. موفق باشید.

 19. زهرا عیدالهی نیم‌رخ
  زهرا عیدالهی

  با سلام و عرض خسته نباشید، مثل ماه های گذشته مطالب عالی و آموزنده بود.

 20. غلامرضا بهاروند نیم‌رخ
  غلامرضا بهاروند

  خدا قوت، با شروع بهار ماهنامه هم بهاریتر شده، یعنی با مطالب آموزنده شکوفاتر دیده میشود.

 21. عاطفه صمیمی نیم‌رخ
  عاطفه صمیمی

  مصاحبه آقای سرمدی با جناب آقای هاشمی در پیشخان مجله خیلی عالی و آموزنده بود. خسته نباشید.

 22. sanaz ghasemi نیم‌رخ
  sanaz ghasemi

  خبر چاپ نسخه بریلش هرچند در تیراژ محدود نوید بخش بود. متشکرم.

 23. jaber khalili نیم‌رخ
  jaber khalili

  باز هم خدا قوت، هر ماه شاهد متنوع شدن مطالبش میشویم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها عبداللهی ، صمیمی و قاسمی، آقایان بهاروند و خلیلی. سپاس از همراهی تون. موفق و پیروز باشید.

 24. fatemeh samimi نیم‌رخ
  fatemeh samimi

  من خودم یک نابینا هستم، از بخش طنزش یعنی پذیرایی از جماعت نابینا خوشم آمد.

  1. نگین کمانگیر . استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

   با سلام و تشکر از دوستان زحمت کش مجله مانا
   مطالب برای من خیلی مفید و عالی بود
   چه خوب میشه که انجمن نابینایان ایران کانال یا سایتی برای افراد آسیب دیده بینایی درست کند که خودشان هنری بلدند و می توانند از طریقش درآمد داشته باشند .

  2. حسین بخشی از کاشان نیم‌رخ
   حسین بخشی از کاشان

   سلام عالی

 25. مریم اقبالی از گرگان نیم‌رخ
  مریم اقبالی از گرگان

  با سلام تشکر بابت زحمات شما

 26. فائزه یادگاری از کاشان نیم‌رخ
  فائزه یادگاری از کاشان

  باسلام
  ممنون از مجله ی مانا که هر ماه مطالب جذاب و مفید ارائه می دهد تشکر می کنم یادگاری از کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها صمیمی، اقبالی و یادگاری ممنون از لطف و محبتتون. پیروز باشید.

 27. محمد شبانی از کاشان نیم‌رخ
  محمد شبانی از کاشان

  سلام با تشکر از مطالب خوب و مفید مجله مانا لطفا در کنار معرفی ورزش های نابینایی آنها را آموزش دهید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. متاسفانه آموزش رشته های ورزشی در قالب مجله نمیگنجد.

   1. یوسف زندی نیم‌رخ

    سلام و درود بر دوستان پر تلاش مانا
    مطالب به روز و مفید بود مثل همیشه مخصوصا مطالب پزشکی در مورد آب سیا و قسمت پژوهشهای روانشناسی با رویکرد آسیب دیدگان بینایی .

 28. رقیه محمدخانی نیم‌رخ
  رقیه محمدخانی

  خوشحالم که خدا آرزویم را برآورده کرد. یعنی قرار است در ماه های آتی ستونی هم به مطالب و دلنوشته های نابینایان اختصاص یابد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   خداروشکر که آرزوتون برآورده شد. منتظر شعر، دلنوشته و مطالب ارزشمندتون هستیم. شاد باشید.

 29. ویدا رمضانی نیم‌رخ
  ویدا رمضانی

  سلام جناب آقای سرمدی، متشکرم که در حد امکان به سؤالات و خواسته های مخاطبان پاسخ میدهید و همچنین آنها را در جریان امکانات و محدودیتهای خود قرار میدهید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. خواهش میکنم. انجام وظیفه است.

 30. سمیه عظیما نیم‌رخ
  سمیه عظیما

  از آقای عظیمی مدیر عامل محترم انجمن نابینایان استان آذربایجان غربی به خاطر اعلام آمادگی جهت همکاری با مجله تشکر می کنیم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   ماهم بی نهایت از ایشان و سایر دوستان و همکارانشون کمال تشکر و قدردانی را داریم. موفق باشد.

 31. لیلا عباسی نیم‌رخ
  لیلا عباسی

  خوشحالم که گوش شنوا جهت شنیدن نکته نظرات و انتقاد های مخاطبان خود را دارید. این یکی از مهمترین رموز موفقیت است.

 32. شیدا آزاد نیم‌رخ
  شیدا آزاد

  با سلام و عرض خسته نباشید به شما عزیزان که در راستای ارتقای فکری نابینایان و به روز نگهداشتن فکر و اندیشه آنان تلاش میکنید. به نظر من پیشخوان ماهنامه از مهمترین قسمت آن است.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما دوست گرامی و تشکر از لطفتون. خوشحالیم که سرویس پیشخوان انقدر زیاد مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته.

 33. نازیلا حاجی زاده نیم‌رخ
  نازیلا حاجی زاده

  سلام جناب آقای هاشمی، آیا نابینایان هم میتوانند در کلابهاوس فعالیت داشته باشند؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. بله نابینایان هم می توانند در کلاب هاوس عضو شوند. فقط باید کد دعوت داشته باشید. یعنی یک نفر شما را دعوت کند و یا از ربات های مخصوص کد بگیرید.

 34. اسد آقاپور نیم‌رخ
  اسد آقاپور

  با سلام و خدا قوت، مقالات خانم جوادیان واقعاً آموزنده است. چون درد دل بسیاری از والدین نابینایان می باشد.

 35. مریم نقیب نیم‌رخ
  مریم نقیب

  سلام بر شما که اینقدر گوش شنوا دارید.

 36. سلمان رحمدل نیم‌رخ
  سلمان رحمدل

  سلام به شما تیم تحریریه ماهنامه مانا، الحق پیشخوان مجله عالی و آموزنده است.

 37. اسلام اسماعیلی نیم‌رخ
  اسلام اسماعیلی

  هر ماه ماهنامه را پربارتر از ماه گذشته میبینم. خسته نباشید.

 38. فاطمه لکی نیم‌رخ
  فاطمه لکی

  من معلم تلفیقی نابینایان هستم. مطالب ماهنامه خیلی به دردم میخورد. دستتان درد نکند.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خوانندگان عزیز آقایان آقاپورف رحمدل، اسماعیلی،و خانم ها نقیب و لکی. تشکر از حسن توجهتون. خرسندیم که همه ی ستون ها به نوعی مخاطبان خاص خودشون را دارند. باعث افتخار است که اسباب رضایت شما رافراهم کردیم.

 39. رحمت شاهین ابادی نیم‌رخ
  رحمت شاهین ابادی

  با سلام و عرض خسته نباشید به خانم شفیعی، لطفاً در معرفی کتابها بفرمایید کدام کتابخانه هر یک از این کتابها را ضبط کرده و ما چگونه میتوانیم برای تهیه کتاب مورد علاقه خود اقدام کنیم.

  1. رقیه شفیعی نیم‌رخ
   رقیه شفیعی

   عرض سلام و تشکر از حسن نظر شما.
   در شماره بعد با اجازه مدیر مسئول و سردبیر لیست تمامی مراکز پخش کتب نابینایان در سراسر کشور رو قرار خواهم داد. با مسئولین بخش های نابینایان در استان خودتون در ارتباط باشید و اگر کتابی از لیست معرفی شده رو نداشتند بگید که اونها از من بگیرند تا هم آرشیو کتابخونه مرکز خودشون غنی بشه هم به دست شما ها برسونند.
   با تشکر از حضور پر مهرتان.

 40. امیرحسین مناف زاده نیم‌رخ
  امیرحسین مناف زاده

  با سلام و عرض ادب به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه مانا، این کارتان واقعاً قابل تحسین است. خسته نباشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما جناب مناف زاده. سپاس از حسن توجه شما. بزرگوارید.

 41. احمد دولخانی آ.غ نیم‌رخ
  احمد دولخانی آ.غ

  سلام خدا قوت، یکی از ویژگی های مهم ماهنامه تان تخصصی بودن و در نظر گرفتن ثلایق مختلف در یک
  زمان است.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. بله دقیقا ویژگی های خوب مجله اینه که سلیقه های مختلف را پوشش میده و هرکسی با توجه به علاقه ای که به یک ستون دارد آن را مطالعه می کند. تشکر از توجهتون. موفق باشید.

 42. سکینه غریبی ارومیه نیم‌رخ
  سکینه غریبی ارومیه

  باز هم سلام و خسته نباشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   بازهم سلام و هزاران درود بر شما

 43. شهربانو عراقی از گرگان نیم‌رخ
  شهربانو عراقی از گرگان

  بسیار عالی مطالب خیلی خوب بود
  تسلیت میگم به جامعه معلمین و خانواده لطفی
  و ممنونم از این که مطالب به راحتی در دسترس قرار میگیره
  و تشکر می کنم از حامیان این مجموعه

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم عراقی هنرمند. سپاس فراوان از لطف و محبت شما. موفق و سربلند باشید.

 44. سعید نیم‌رخ
  سعید

  سلام مثل همیشه عالی. سپاس

 45. عطیه کریمی از کاشان نیم‌رخ
  عطیه کریمی از کاشان

  با سلام مثل ماهنامه قبل خیلی خوب بود

 46. زهره محمدی از کاشان نیم‌رخ
  زهره محمدی از کاشان

  سلام.وقت بخیر.
  ممنون از اینکه برای ما قشر نابینا و کم بینا فرصت مطالعاتی فراهم کردید.

 47. علی اکبر زیارتی نیم‌رخ
  علی اکبر زیارتی

  سلام.
  بسیار ممنون از مجله خوب مانا
  سپاس از زحمات شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقایون سعید و زیارتی، و خانم ها کریمی و محمدی درود بر شما . مانا باشید.

 48. مصطفی نعمتی نیم‌رخ
  مصطفی نعمتی

  سلام روز بخیر
  قسمت راهکارهای شرکت درمصاحبه استخدامی بسیار جذاب بود. سپاس از گردآورنده مطالب این بخش.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. روزشما هم بخیر. سپاس از همراهی شما. خداروشکر که راضی بودین.

 49. عباس خاک سفیدی نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی

  با سلام لطفا تجهیزات خانه نور ایران را هم معرفی بفرمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود آقای خاک سفیدی. چشم پیگیری میکنیم.

 50. عاسیه غمشاد زهی نیم‌رخ
  عاسیه غمشاد زهی

  سلام عینکی بود که هوشمند نام داشت آیا خبری از آن نیست که مدعی بود متون را می خواند

 51. زهرا میر نیم‌رخ
  زهرا میر

  با سلام و عرض خسته نباشید مثل همیشه مطالب پر بار است

 52. فاطمه یوسفی کرمان نیم‌رخ
  فاطمه یوسفی کرمان

  سلام و درود مطالب بسیار کاربردی و واقعی است به خصوص در بخش روانشناسی

 53. وحید کمالی جیرفت نیم‌رخ
  وحید کمالی جیرفت

  سلام و خدا قوت بسیار عالی بخش مصاحبه با افراد نابینای شاغل می تواند بسیار آموزنده باشد استفاده کردیم با تشکر

 54. طیبه پرنده نیم‌رخ
  طیبه پرنده

  سلام تشکر از زحمات تهیه کنندگان به ویژه بخش معرفی کتاب های صوتی شده سر نخی است برای کتابهای دسترس پذیر

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها میر، یوسفی، پرنده، و آقای کمالی سپاس از همراهی شما.

 55. پیمان رضایی زاده کرمان نیم‌رخ
  پیمان رضایی زاده کرمان

  سلام با اینکه وجود بخش تنز را الزامی و تاثیرگذار میدانم اما شیرینی تنز در کوتاه بودن و انتقال پیام در حد اقل جملات است با این همه مفید است با تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و درود بر شما و تشکر از حسن توجهتون. چشم پیغامتون رو به نویسنده ستون انتقال میدیم.

 56. عصما هرجندی نیم‌رخ
  عصما هرجندی

  سلام باز هم مطالب عالی و آموزنده است چرا که اکثر تهیه کنندگان خود از مبارزان با مشکلات نابینایان می باشند با تشکر

 57. روح الله شهریاری کرمان نیم‌رخ
  روح الله شهریاری کرمان

  سلام ممنون از تهیه کنندگان ماهنامه بخش مشاغل به علت بیان تجارب نابینایان بسیار مفید است تشکر فراوان

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم هرجندی و اقای شهریاری تشکر از توجهتون. موفق باشید.

 58. دولت مجدی نیم‌رخ
  دولت مجدی

  سلامی مجدد بر شما پویندگان علم و فرهنگ.

 59. abbas mosaloo نیم‌رخ
  abbas mosaloo

  ضمن عرض سلام و خدا قوت، از میان عناوین مختلف مجله از پیشخوان بیشتر خوشم آمد.

 60. ابراهیم تبیار نیم‌رخ
  ابراهیم تبیار

  خیلی وقت بود که جای خالی یک چنین نشریه ای در بین نابینایان دیده میشد.

 61. محمد الماسی نیم‌رخ
  محمد الماسی

  سلام خسته نباشید.

 62. فادیا جباروند ارومیه نیم‌رخ
  فادیا جباروند ارومیه

  سلام من از شما تشکر میکنم که دست به این کار فرهنگی زده اید.

 63. میعاد کان سخا نیم‌رخ
  میعاد کان سخا

  سلام، بازی های ویندوز مجله بسیار عالیست.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر آقایان موسالو، تبیار، الماسی و خانم ها مجدی، جباروند، کان سخا. بسیار سپاسگزاریم از همراهی و توجه شما عزیزان. باعث افتخار است که مخاطبین فهیمی مثل شما داریم. موفق و مؤید باشید.

 64. ناهید جعفری از ارومیه نیم‌رخ
  ناهید جعفری از ارومیه

  سلام و درود به شما سپاهیان دانش، لطفاً عناوین ماهنامه را در بین خوانندگان به نظر سنجی بگذارید تا اولویت بندی خواسته مخاطبان برایتان راحتتر باشد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله اگه نیاز باشه حتما. تشکر از توجهتون.

 65. رویا آهنگیان ارومیه نیم‌رخ
  رویا آهنگیان ارومیه

  سلام، من دبیر تلفیقی نابینایان هستم. از عدم رسیدن به موقع کتب درسی به دست نابینایان در رنجم.
  لطفاً مسئولین محترم سازمان استثنایی کشور را جهت توضیع به موقع کتب درسی نابینایان به چالش بکشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما دوست گرامی. چشم پیگیری میکنیم.

 66. پروانه بهاالدین از ارومیه نیم‌رخ
  پروانه بهاالدین از ارومیه

  با سلام و آرزوی توفیق بیش از پیش برای شما عزیزان که با تلاش شبانه روزی مطالب خوب و ارزنده ارائه میدهید. من خود در انجمن شاهد استقبال قابل توجه نابینایان از ماهنامه هستم. امیدوارم این نشانه ی خوبی برای دلگرمی و پشتکار شما باشد.

 67. سیما میرگنبدی نیم‌رخ
  سیما میرگنبدی

  من یکی از طرفداران پر و پا قرص مجله شما هستم. خسته نباشید

 68. مسلم فلاح کرمان نیم‌رخ
  مسلم فلاح کرمان

  سلام با همین تلاش به پیش برویم با آرزوی سلامتی برای تمامی تهیه کنندگان ماهنامه

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها بهاءالدین و میرگنبدی و آقای فلاح. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از حسن توجه شما خوبان. در پناه خدا باشید.

 69. زینب پگاه کرمان نیم‌رخ
  زینب پگاه کرمان

  سلام و درود بخش یادداشت میهمان می تواند راهنمای بسیار خوبی برای مسوولین دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با نابینایان باشد البته به شرط انتقال مطالب و مشاهده این موارد توسط آنها

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و درود بر شما. ما هم امیدواریم مسئولین مطالعه و توجه کنند. تشکر.

 70. امین رسا نیم‌رخ
  امین رسا

  سلام خدا قوت بخش مشاغل از دیدگاه نابینایان بسیار آموزنده است تشکر فراوان

 71. حمیده عابدی نیم‌رخ
  حمیده عابدی

  سلام در بخش بگو چیست کار در خصوص هنر هم اشخاصی معرفی شود مفید است با تشکر

  1. ژینا تال نیم‌رخ

   با عرض سلام و درود خدمت دوستان زحمت کش مانا
   مطالب خیلی عالی. مفید و به روز است.

 72. محمد سابقی نیم‌رخ
  محمد سابقی

  سلام مطالعه مجلات در حوزه نابینایان در خارج کشور ابزاری مفید برای تقویت اعتماد به نفس است از فراهم آوردن این امکان سپاسگذارم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر آقایان رسا و سابقی و خانم عابدی. از لطف و محبت شما بزرگوارن سپاسگزاریم.

   1. ژینا تال نیم‌رخ

    با عرض سلام و درود خدمت دوستان زحمت کش مانا
    مطالب خیلی عالی. مفید و به روز است.

 73. عیسی گمشاد زهی نیم‌رخ
  عیسی گمشاد زهی

  با سلام با سپاس از حامی و دوستان در انجمن نابینایان بابت مطالب مفید لطفا مطالب آموزشی اینترنتی هم گنجانده شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. به فراخور موضوع چشم حتما.

 74. روزان امینینژاد نیم‌رخ
  روزان امینینژاد

  با سلام و خسته نباشید به دست اندر کاران مجله دوست داشتنی مانا شما که با فعالیتهای فرهنگی خود مایه دل گرمی همه نابینایان و کم بینایان هستید

 75. سکینه حیدربیگی نیم‌رخ
  سکینه حیدربیگی

  با سلام و خدا قوت به دوستان پر تلاش مانا .
  بخش زنگ ورزش برای نابینایان, زنگ تفریح, که برای من شبیه مرور خاطرات بود چون دقیقا با چنین مشکلاتی در مدرسه رو به رو شدم در دوران راهنمایی امیدوارم با تلاش عزیزان مسؤول این مشکل به طور کامل رفع گردد

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. سپاس از توجهتون. ماهم امیدواریم.

 76. آمنه حاتمی نیم‌رخ
  آمنه حاتمی

  با سلام بخش انتخاب مدرسه مناسب برای دانشآموزان آسیب دیده بینای واسم خیلی جالب بود

 77. مظفر حیدربیگی نیم‌رخ
  مظفر حیدربیگی

  عرض سلام و خدا قوت به همه عزیزان تلاشگر که مایه دل گرمی ما هستید

 78. مریم عباسی نیم‌رخ
  مریم عباسی

  عرض سلام و ارادت به شما بزرگواران امیدوارم از ماه های آتی مطالبی راجع به خانه داری برای نابینایان گنجانده بشه ممنون

 79. پریا عباسی نیم‌رخ
  پریا عباسی

  سلام ممنون بابت زحماتتون

 80. کوثر عزیزیان نیم‌رخ
  کوثر عزیزیان

  سلام من که از بخش تنزتون خیلی خوشم اومد سپاس

 81. کیومرث خلیلی نیم‌رخ
  کیومرث خلیلی

  با سلام و خسته نباشید لطفا در نسخ های بعدی نقاط گردشگری ایران و جهان رو معرفی بفرمایید تا به طور مجازی هر ماه سفر کنیم

 82. جاسم زیبا نیم‌رخ
  جاسم زیبا

  با سلام تشکر از بخش معرفی کتابتون لطفا بیشتر رمانهای معروف و خواندنی رو معرفی بفرمایید

 83. ژیلا قلندری نیم‌رخ
  ژیلا قلندری

  با سلام لطفا در شماره های بعدی مطالبی در مورد آشپزی به شیوه نابینایان بگنجانید ممنون و خدا قوت

 84. وحید مرادی نیم‌رخ
  وحید مرادی

  با سلام بخش بازی بازتون خیلی به دلم نشست دستمریزاد

 85. رضا مرادی نیم‌رخ
  رضا مرادی

  سلام لطفا از نمایشنامه نویسی و اجرای نمایش توسط بچه های نابینا حمایت فرمایید سپاس فراوان

  1. علیرضا دارابی نیم‌رخ
   علیرضا دارابی

   سلام .خداروشکر که کرونا در حال ریشه کنی است همه کتابخانه ها نیز فعالیت حضوری را دارند و فقط بخش های نابینایان و کم بینایان غیرحضوریست اگر امکانش هست لطفی کنید که سرویس ها برای برگشت به کتابخانه ها فعال شوندممنون

 86. امیرمحمد جانجانی نیم‌رخ
  امیرمحمد جانجانی

  با سلام و سپاس فراوان بابت مطالب مفیدتون

 87. مهدی مرادی نیم‌رخ
  مهدی مرادی

  با سلام لطفا از ورزشکاران رشته گلبال عل الخصوص در استان های محروم حمایت فرمایید

 88. پروانه ریگی نیم‌رخ
  پروانه ریگی

  با سلام و تشکر از حامی محترم و دوستان خوب ما در انجمن

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر آقای حیدر بیگی و خانم ها غزیزیان و ریگی. تشکر از لطف شما عزیزان. موفق باشید.

 89. کریم مالدار نیم‌رخ
  کریم مالدار

  با سلام و درود امیدواریم انتشار این ماه نامه تداوم داشته باشد

 90. مرتض دباغی نیم‌رخ
  مرتض دباغی

  با سلام و درود مطالب آمزشی رایانه از ویندوز ده بیشتر بگذارید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. شما میتونید نه تنها آموزش ویندوز بلکه کلللی آموزش های تخصصی ویژه نابینایان را از محله نابینایان به آدرس http://www.gooshkon.ir دانلود و استفاده کنید.

 91. مهدیه مشمول کاشان نیم‌رخ
  مهدیه مشمول کاشان

  با سلام
  بسیار استفاده کردم از مطالب آموزنده.امیدوارم همچنان بدخشید

 92. سمیه سادات از کاشان نیم‌رخ
  سمیه سادات از کاشان

  با سلام.ممنون که کتابهای صوتی رو معرفی کردید.بسیار استفاده کردم

 93. امیرحسین شیرقربانی از کاشان نیم‌رخ
  امیرحسین شیرقربانی از کاشان

  سلام.مطالب بسیار اموزنده است مخصوصا بحث ازمون استخدامی اموزش و پرورش بسیار کاربردی بود

 94. شیرین خالوندی نیم‌رخ
  شیرین خالوندی

  با سلام ممنون بابت زحماتتون

 95. رؤیا بخشی نیم‌رخ
  رؤیا بخشی

  سلام ممنون بابت معرفی کتاب های صوتی

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها مشمول، سادات، خالوندی، بخشی و آقای شیرقربانی از کاشان. سپاس از همراهی شما. موفق و مؤید باشید.

 96. راحله بخشی نیم‌رخ
  راحله بخشی

  با سلام لطفا بیشتر به ویندوز 10 بپردازید تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. شما میتونید نه تنها آموزش ویندوز بلکه کلللی آموزش های تخصصی ویژه نابینایان را از محله نابینایان به آدرس http://www.gooshkon.ir دانلود و استفاده کنید.

 97. امیرحسین محمدی نیم‌رخ
  امیرحسین محمدی

  با سلام و خسته نباشید بخش پیشخوانتون خیلی به دلم نشست ممنونم

 98. روح الله جمشیدی نیم‌رخ
  روح الله جمشیدی

  سلام و خدا قوت بخش زندگی واسم خاطره انگیز بود

 99. پارسا رزمآرا نیم‌رخ
  پارسا رزمآرا

  با عرض سلام و ارادت من کلا مجله مانا رو خیلی دوست دارم

 100. افسانه صادقی نیم‌رخ
  افسانه صادقی

  با سلام امید که بتوانید مطالب مفیدتری برای بچه ها تهیه نمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای محمدی، جمشیدی، رزم آرا و خانم صادقی درود بر شما عزیزان. تشکر از لطف بی دریغتان. ماهم برای شما آرزوی توفیق روزافزون دارم.

 101. سجاد ارسنجان نیم‌رخ
  سجاد ارسنجان

  سلام
  عالی خیلی عالی
  ممنون

 102. آرین نیم‌رخ
  آرین

  با سلام خدمت بچه های ماهنامه مانا
  از مطالب مفید شما سپاسگزارم

 103. هما ارسنجان نیم‌رخ
  هما ارسنجان

  خیلی برام جالبه که هر ماه گزارش عملکرد انجمن رو در اختیار ما قرار میدید
  ممنون از لطف شما و مسئولین انجمن

 104. سعیدی نیم‌رخ
  سعیدی

  سلام.
  تشکر از مجله وزین و پربار شما
  از جناب شادکام و مسئولین امر بابت پیگیری حق و حقوق معلولین در مصاحبه های استخدامی متشکرم و امیدوارم که حق ما پایمال نشه

 105. زهرا الماسی نیم‌رخ
  زهرا الماسی

  با سلام تشکر فراوان بابت زحماتتون

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر آقایان سجاد، آرین و سعیدی، خانم ها هما و الماسی سپاس از همراهی شما. برقرار باشید.

 106. مژده رستمی نیم‌رخ
  مژده رستمی

  با سلام تشکر و قدردانی لطفا ویندوز 10 را از ابتدا بطور کامل آموزش دهید ممنون

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. شما میتونید نه تنها آموزش ویندوز بلکه کلللی آموزش های تخصصی ویژه نابینایان را از محله نابینایان به آدرس http://www.gooshkon.ir دانلود و استفاده کنید.

 107. ناهید شیخه پور نیم‌رخ
  ناهید شیخه پور

  با سلام بخش روانشناسیتون رو خیلی دوست دارم سپاس

 108. سارینا صیدی نیم‌رخ
  سارینا صیدی

  با سلام و ارادت امیدوارم همیشه بدرخشید

 109. الینا السادات موسوی نیم‌رخ
  الینا السادات موسوی

  با سلام بخش پیشخوانتون همیشه من رو سر ذوق میآره ممنون

 110. زهرا فرجی نیم‌رخ
  زهرا فرجی

  با سلام و احترام تشکر بابت زحمات دست اندر کاران مجله مانا

 111. حسین از ارسنجان نیم‌رخ
  حسین از ارسنجان

  سلام و عرض ادب

  چقدر پادکست ها و مجلات و نابینایان خارجی باحالن.
  چقدر فعالند؟
  کاش ما هم میتونستیم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها شیخه پور، صیدی، موسوی، فرجی، و آقای حسین از ارسنجان بسیاار ممنون و سپاسگزاریم از لطف همیشگی شما عزیزان. حضور و همراهی شما باعث دلگرمی ماست. پیروز و سربلند باشید.

 112. طغرائی نیم‌رخ
  طغرائی

  سلام روز بخیر ممنون از شما بابت جمع آوری مطالب خوب و جذابتون. همه ی قسمت های این ماهنامه عالی بود. ممنون که پژوهش های روانشناسی بر زندگی نابینایان را در این ماهنامه گنجاندید.

 113. محمد ابراهیمی نیم‌رخ
  محمد ابراهیمی

  سلام و خدا قوت خدمت دست اندرکاران این مجموعه.مثل همیشه از مطالب مفید و کاربردی و چالشهای بروز جامعه استفاده شده ،امیدوارم این ماهنامه مانا و پایدار باشد.

 114. لیلا حسن شاهی نیم‌رخ
  لیلا حسن شاهی

  سپاس از تیم حرفه ای این ماهنامه که با تلاش بسیار سعی میکنند که ماهنامه را به موقع و با مطالب مفید منتشر کنند.
  سپاس از لطف بی دریغتان موفق باشید.

 115. محبوبه شهابی نیم‌رخ
  محبوبه شهابی

  سلام و خسته نباشید خدمت تهیه کنندگان این ماهنامه.سپاس از مطالب اموزنده .اگر امکان دارد از نابینایان موفق در ایران و جهان بیشتر مطالب بگذارید تا موجب ایجاد انگیزه در دیگر نابینایان عزیز شود.

 116. حسین موسوی نیم‌رخ
  حسین موسوی

  سلام . تشکر میکنم از همه کسانی که در تهیه این مجله پرمحتوا تلاش میکنند،همه قسمت ها مثل همیشه عالی بود، از مشکلات افراد نابینا در ادارات و جاهای دولتی و چگونگی مناسب سازی سازمان ها و ادارات جهت استفاده نابینایان هم مطلب بگذارید.

 117. ادمین نیم‌رخ

  سلام و درود بر عزیزان طغرائی، ابراهیمی، حسن شاهی، شهابی و موسوی. سپاس از همراهی شما. برقرار باشید.

 118. حمید اربابزهی نیم‌رخ
  حمید اربابزهی

  سلام صدای جناب سرمدی در پیشخوان دچار پرش بود که امیدواریم در برنامه بعدی برطرف شود

 119. نسرین میر نیم‌رخ
  نسرین میر

  با درود از سایت های قمار بسیار عالی نوشتید در مورد فیشینگ هم بنویسید

 120. عباس خاک سفیدید نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدید

  در مورد عینک متن به گفتار هم مطلبی قید بفرمایید

 121. مجتبی نیک فرجام نوری نیم‌رخ
  مجتبی نیک فرجام نوری

  سلام در مورد متن خوان آریا هم مطلبی تهیه بفرمایید

 122. مهران پیمان نیم‌رخ
  مهران پیمان

  با درود و سپاس آخرین بخشنامه های معلولین که در بهزیستی مصوب می شود را هم قید بفرمایید و از قوانین قبلی هم به مرور یار کنید تا اگر دوستان از قوانین خبر ندارند از حقوق خود بتوانند دفاع کنند

 123. علی ریگی نیم‌رخ
  علی ریگی

  سلام با درود و سپاس از زحمتهای شما و حامی محترم

 124. مهران پیمان نیم‌رخ
  مهران پیمان

  با درود و سپاس آخرین بخشنامه های معلولین که در بهزیستی مصوب می شود را هم قید بفرمایید و از قوانین قبلی هم به مرور یار کنید تا اگر دوستان از قوانین خبر ندارند از حقوق خود بتوانند دفاع کنند

 125. مجتبی نیک فرجام نوری نیم‌رخ
  مجتبی نیک فرجام نوری

  سلام در مورد متن خوان آریا هم مطلبی تهیه بفرمایید
  و برای اندروید موتور صوتی بهتری نیست؟

 126. سمیه ارسنجان نیم‌رخ
  سمیه ارسنجان

  ممنون بابت حسن انتخابتون در مورد مدرسه مناسب نابینایان

 127. سامی نیم‌رخ
  سامی

  سلام
  واقعا ما آسیب دیدگان بینایی خیلی مشکل کار داریم
  کاش بیشتر از اینا مطلب میزاشتید برامون

 128. رضوی نیم‌رخ
  رضوی

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران
  ممنون که برای ما آسیب دیدگان بینایی مطالب مفید و ارزنده کار میکنید
  متشکرم

 129. خدیجه جعفری نیم‌رخ
  خدیجه جعفری

  با سلام و خدا قوت به تلاشگران این مجموعه. مطالب عالی و مفید بود. اگر امکان دارد ابزارهای قابل استفاده نابینایان عزیز بیشتر معرفی کنید

 130. امیرحسین نیم‌رخ
  امیرحسین

  سلام تشکر از زحمات همه. مطالب مربوط به روان شناسی و چشم پزشکی خیلی برام جالب بود.

 131. ریحانه حاج اسماعیلی نیم‌رخ
  ریحانه حاج اسماعیلی

  سلام و سپاس بخش زندگی را ملموستر کنید موثر است مثلا روحیات متفاوت و نحوه برخورد مناسب با آن و کنار آمدن با آنها از زبان یک نابینای موفق مفید میباشد

 132. محبوبه امیرتیموری کرمان نیم‌رخ
  محبوبه امیرتیموری کرمان

  سلام در بخش بگو چیست کار مراحل رسیدن به یک شغل بررسی کامل شود مفیدتر است تا بیان نتیجه آن از زحمات شما تشکر

 133. مهدی پورجعفری نیم‌رخ
  مهدی پورجعفری

  سلام و درود بخش تنز اگر به رفتار مضر خود ما نابینایان هم بپردازد مفید است با تشکر

 134. فاطمه یوسفی نیم‌رخ
  فاطمه یوسفی

  سلام و خسته نباشید در بخش بگو چیست کار مشاغل مناسب بانوان نابینا هم معرفی شود عالی است

 135. حسن کامبخش کرمان نیم‌رخ
  حسن کامبخش کرمان

  سلام در بخش پزشکی جایگاه ایران در دنیا در عرصه چشمپزشکی معرفی شود مفید میباشد تشکر

 136. علی اصغری نیم‌رخ
  علی اصغری

  با سلام آشنایی با هک را هم در ماهنامه بگنجانید

 137. زهرا نعمت الهی نیم‌رخ
  زهرا نعمت الهی

  با سلام و احترام
  لطفا اطلاعاتی در رابطه با نوت تیکر هم در مجله قرار بدید.
  سپاس از زحماتتون

 138. الهام نیم‌رخ
  الهام

  باسلام
  مطالب بسیار مفید و ارزنده است، ان شاالله که موفق باشید.
  الهام عابد از کاشان

 139. مهدی مرادی نیم‌رخ
  مهدی مرادی

  با سلام و دست مریزاد خدمت شما بزرگواران
  در قسمت مطالب عالی جناب آقای سرمدی در خصوص ورزش نابینایان کاملا صحیح است در آموزش و پرورش معلمی مختص ورزش نابینایان وجود ندارد چه بسا با امدن چنین فرد متخصصی هم برای آینده دانش اموزان عالی بود و نیز شغلی برای نابینایان و کم بینایان بود با وجود کمبودهای بی شمار ورزش نیز در شهر کرمانشاه برای نابینایان و کم بینایان اصلا مورد توجه نیست و کاملا محدود به افراد خاصی است و تنوع ورزشی نیز وجود ندارد .

  1. امیرحسین حسن اباد نیم‌رخ
   امیرحسین حسن اباد

   سلام
   مطالب ورزشی بسیار عالی بود اگر همه ورزشهای نابینایان نیز معرفی شوند در شماره های دیگر بسیار عالی میشود.

 140. محمد خاوری نیم‌رخ
  محمد خاوری

  سلام و درود
  به تیم بی نظیر و خلاقتون خسته نباشید میگم.
  مستدام باشید.
  کاشان

 141. زهرا الماسی نیم‌رخ
  زهرا الماسی

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما دوستان
  در قسمت یخ نکنی نمکدون چقدر دردناک که بازار کار و فعالیت اقتصادی در این جامعه برای افراد نابینا بسیار محدود میباشد و زندگی بدون شغل چقدر طاقت فرساست قبلا در نظرات ماههای گذشته دوستان تقاضای تفاهم نامه ای با سازمان فنی و حرفه ای داشتند اگر این تقاضا محق شود چه بسا زندگی خیلی از افراد نابینا رنگ و بویی خواهد گرفت.

  1. سروش مبرکی . استان کردستان . شهر سنندج نیم‌رخ

   با عرض سلام و خسته نباشید ماهنامه مانا خیلی عالیه مخصوصا قسمت طنز و بازی را دوست دارم

 142. فاطمه ملایی نیم‌رخ
  فاطمه ملایی

  سلام
  بخش زندگی و انتخاب مدرسه برام مفید بود، خیلی پسندیدم. ممنونم از زحماتتون
  کاشان

 143. شقایق شیری نیم‌رخ
  شقایق شیری

  سلام خسته نباشید در این مجله عالی ستونی نیز اختصاص دهید به نحوه درمان آسیبهای بینایی در ایران و معرفی مراکز ویژه همین امر
  سپاسگزارم

 144. آریان جعفری نیم‌رخ
  آریان جعفری

  سلام دست مریزاد بر شما خوبان مجله مثل همیشه عالیست ولی جای ستون معرفی نابینایان و کم بینایان موفق در استانهای مختلف و چگونگسی تلاش و رسیدن به موفقیتشان خالیست.

 145. روح الله جمشیدی نیم‌رخ
  روح الله جمشیدی

  با سلام
  تشکر از زحمات شما ستونی را اختصاص دهید به معرفی مشاغلی که افراد نابینا در آن شغل میتوانند فعالیت کنند

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود. این ستون از همین شماره تحت عنوان بگو چیست کار شروع شده.

 146. مژده رستمی نیم‌رخ
  مژده رستمی

  سلام و تشکر خدمت شما عزیزان زحمتکش
  در مناطق ضعیف جامعه با وجود معلمان زحمتکش و فداکار آموزش و پرورش به دلیل نداشتن امکانات باز خیلی از افراد نابینا بالاجبار از تحصیل دور میشوند از شما خواستارم این مجله را در اختیار جامعه عادی نیز بگذارید تا با مشکلات افراد نابینا و کم بینا آشنا شده و کمبودها و محرومیت های این قشر از جامعه را درک کنند .
  سپاس

 147. پارسا رزم آرا نیم‌رخ
  پارسا رزم آرا

  سلام و درود بر شما
  خیلی از افراد نابینا استعدادهای بالقوه ای در زمینه ورزش دارند ولی به دلیل پیگیری نکردن استانها و اختصاص دادن امکانات به افراد محدودی این استعدادها هیچ وقت نمایان نمیشود از شما خواستار ستونی تحت عنوان درد دل نابینایان در مجله میباشم که در هر منطقه مشخص شود چه مانع هایی در این زمینه وجود دارد .
  تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   با سلام. این ستون ایجاد شده و در شماره ششم مانا یک ستون تحت عنوان به قلم شما قرار دادیم که می تونید درد دل ها، دست نوشته ها، اشعار، داستان کوتاه و هر آنچه که از مشکلات زندگی در استان خود دارید بنویسید تا به قلم خودتان در مجله منتشر کنیم.
   آدرس ایمیل ارسال آثار
   amirsarmadi68@gmail.com

 148. پارسا رزم آرا نیم‌رخ
  پارسا رزم آرا

  سلام اگر این مطالب در اختیار کل افراد جامعه قرار گیرد و فقط خوانندگان مجله افراد نابینا و کم بینا نباشند خیلی میتواند مثمر ثمرتر شود چون حرف دل نابینایان و کم بینایانی است که هنوز خیلی از افراد جامعه حتی طرز برخورد با این افراد را نمیدانند .

  1. ادمین نیم‌رخ

   بله کاملا درسته. شما میتونید فایل پی دی اف مجله رابه خانواده بدید تا مطالعه کنند.

 149. صدرا دارابی نیم‌رخ
  صدرا دارابی

  سلام و خسته نباشید مطالب عالی بود اگر امکانش هست نیز یه شماره را نیز اختصاص دهید به وضعیت نابینایان در بهزیستی و راهکارهایی برای بهتر شدن شرایط موجود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام ممنون ازلظفتون. بله حتما پیشنهادتون رابه نویسنده ستون طنز انتقال میدهیم.

 150. علی داوودی نیم‌رخ
  علی داوودی

  سلام چقدر خوبه که فایل صوتی هر قسمت نیز موجود میباشد نسخه بریل نیز اگر وجود داشت خیلی عالی میشد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام برشما دوست عزیز. فایل صوتی مجله ان شاءالله از شماره آینده منتشر خواهد شد.

 151. مسرور رحمانی نیم‌رخ
  مسرور رحمانی

  سلام . فکری،به حال فضای کوچیک کتابخانه کرمانشاه کنید اون بخش بسیار کوچیک است سپاس

 152. فریبا دولتیاری نیم‌رخ
  فریبا دولتیاری

  سلام و درود بر شما زحمتکشان
  چرا اداراتی که باید جوابگوی وضعیت نابینایان باشند همه در سکوت هستند این لطف شماست که صدای مارو به گوش مسئولین میرسانند سپاس از شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. تشکر از لطفتون. موفق باشید.

 153. فریده زرگوش نیم‌رخ
  فریده زرگوش

  سلام بخش طنز بسیار دردناک بود برای مایی که همه بیکاریم و به هر دری میزنیم خبری نیست به داد ما برسید ….

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. امیدوارم که این مشکلات به پایان برسه و شاهد شاغل شدن همه ی نابینایان باشیم.

 154. احمدرضا رشیدی نیم‌رخ
  احمدرضا رشیدی

  سلام بر شما در بخش چشم پزشکی بخشی را به معرفی مراکز درمانی چشم پزشکی و چگونگی درمان در ایران اختصاص دهید

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما دوست گرامی. چشم پیشنهادتون را به نویسنده ستون اطلاع میدیم.

 155. راشین کرمی نیم‌رخ
  راشین کرمی

  سلام
  تشکر از شما و ارزوی موفقیت روزافزون در کتابخانه ها امکاناتی قرار دهید که هنرهای دستی نیز اموزش دهند.سپاس

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. پیشنهادتون رو به آقای شادکام اطلاع میدهیم.

 156. ثریا کلهری نیم‌رخ
  ثریا کلهری

  سلام بر شما
  از زبان نابینایان موفق مسیر موفقیت را شنیدن و.درس گرفتن بسیار زیباست اینرا هم در مجله بگنجانید ممنون

 157. مریم محمدی نیم‌رخ
  مریم محمدی

  سلام و درود
  مجله همچون گذشته عالی و جای ستونی برای جذب خیرین برای اشتغالزایی نابینایان خالی

 158. پویان منصوری نیم‌رخ
  پویان منصوری

  سلام تشکر،از گروه خوب و موفق شما مانا باشید سرویس اعضا به کتابخانه ها را اگر امکانش هست فعال کنید بسیار سپاسگزاریم

 159. ابوذر منصوری نیم‌رخ
  ابوذر منصوری

  سلام تشکر از زحمات شما علی الخصوص مهندس شادکام مهربان که همیشه و همه جا یاور افراد نابینا و کم بینا بوده و هستند پایدار باشید و موفق

 160. نرگس نیکخواه نیم‌رخ
  نرگس نیکخواه

  با سلام و احترام
  بخاطر مطالب خوب و پرباری که در مجله قرار می‌دهد کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

 161. حسین زهرودی نیم‌رخ
  حسین زهرودی

  سلام بسیار عالی در خصوص انجمنهای نابینایی و ارتباط آن با اشتغال و کلا فعالیتهای آنها در بخش مشاغل پرداخته شود مفید است تشکر از شما

 162. فاطمه برومند نیم‌رخ
  فاطمه برومند

  سلام در بخش مشاغل از فعالیتهای قرآنی و نقش آن در بهبود زندگی مادی و معنوی نابینایان توضیحی داده شود سپاسگذار خواهم بود

 163. فاطمه سابقی نیم‌رخ
  فاطمه سابقی

  سلام از ایجاد بخش دلنوشته از شماره 6 به بعد بسیار خوشحال شدم مانا و پایدار باشید

 164. فاعزه پورجعفری از کرمان نیم‌رخ
  فاعزه پورجعفری از کرمان

  سلام و درود.
  اگر ستونی برای پیگیری یک موضوع مانند اقدام ایران سپید اختصاص یابد مفید است.
  مثلاً در سرویس پیشخوان و بررسی مجلات خارجی به رشته دانشگاهی دسترسپذیری اشاره شد که اگر با پیگیری ما این رشته ایجاد شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. تشکر

 165. حسین شریفی کرمان نیم‌رخ
  حسین شریفی کرمان

  سلام با آرزوی سلامتی برای شما در بخش پزشکی اگر به نقش اختلالات ژنتیک در فرزندآوری و تاثیر آن در ازدواج نابینایان اشاره شود عالی است سپاس

 166. سنا ویسی نیم‌رخ
  سنا ویسی

  سلام تشکر بابت پیگیری های انجمن نابینایان در امور مربوط به نابینایان و کم بینایان برقرار باشید

 167. رضا مرادی نیم‌رخ
  رضا مرادی

  سلام بخش پزشکی شما عالیست ایا درمان قطعی ارپی در ایران وجود دارد در این رابطه اگر توضیح دهید ممنون میشوم

 168. فرزانه مرادی نیم‌رخ
  فرزانه مرادی

  سلام در قسمت روانشناسی برای افرادی که به تازگی نابینا شده اند مطالب کاربردی قرار دهید ممنون

 169. پرهام سعادت فر نیم‌رخ
  پرهام سعادت فر

  سلام
  با ارزوی سلامتی برای شما در بخش روانشناسی به رفتار والدین با فرزندان نابینا در دوران بلوغ نیز بپردازید
  ممنون

 170. فاطمه ویسی نیم‌رخ
  فاطمه ویسی

  سلام با ارزوی بهروزی
  در بخش پزشکی به مشکلات آب مروارید و آب سیاه در افراد نابینا و چگونگی درمان در ایران بپردازید.

 171. باران سلیمی نیم‌رخ
  باران سلیمی

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  بخش عملکرد انجمن بسیار عالی بود ممنون از لطف شما

 172. زینب شریفی نیم‌رخ
  زینب شریفی

  سلام برای فضای کوچک بخش نابینایان کرمانشاه فکری کنید در صورت مراجعه حضوری فضا بسیار کوچک است
  سپاس

 173. الهام رضایی از کاشان نیم‌رخ
  الهام رضایی از کاشان

  سلام. راهکارهاتون برای آزمونها بسیار مفیده، سپاس بابت زحماتتون

 174. فاطمه پورنگ نیم‌رخ
  فاطمه پورنگ

  انتخاب مدرسه برای ما نابینایان واقعا یه دغدغه هست، خاطره ها تجدید شد.
  فاطمه پورنگ از شهرستان کاشان

 175. سارینا صیدی نیم‌رخ
  سارینا صیدی

  سلام و درود بر شما
  با شرایط سخت امروز و وضعیت کرونا و بیشتر شدن هزینه های زندگی اگر کتابخانه ها حضوری شوند توان رفتن به کتابخانه ها را نخواهیم داشت
  برای برقراری سرویس های کتابخانه ها هم لطفی کنید . سپاس

 176. مرضیه قاسمی نژاد نیم‌رخ
  مرضیه قاسمی نژاد

  سلام
  همه بخش های مجله همچون همیشه عالیست. دست مریزاد

 177. فرهان کرمی نیم‌رخ
  فرهان کرمی

  سلام تشکر از این همه زحمت درباره نرم افزارهای نابینایان نیز مطلب بگذارید.

 178. حسن جهاندار نیم‌رخ
  حسن جهاندار

  سلام و درود به تیم زحمتکش و بینظیرتون، ان شاالله موفق باشید.

 179. زهره از استان خراسان جنوبی نیم‌رخ
  زهره از استان خراسان جنوبی

  با عرض سلام و احترام خدمت عزیزان ماهنامه مانا
  تشکر و خدا قوت دارم
  ممنون از تهیه کنندگان و حامیان این ماهنامه

 180. مصطفی نیکخواه نیم‌رخ
  مصطفی نیکخواه

  سلام. سپاسگزارم از تیم حرفه ای ماهنامه مانا که همه سعیشون رو می کنند که ماهنامه رو به موقع و با مطالب مفید منتشر کنند. مثل همیشه عالی بود. پاینده باشید.

 181. مهربانی فر نیم‌رخ
  مهربانی فر

  سلام
  ممنون از شما بابت جمع آوری مطالب خوب و مفیدتون. همه قسمت های این ماهنامه عالیه. سپاسگزارم از زحمات شما

 182. حسین هاتفی فرد نیم‌رخ
  حسین هاتفی فرد

  با عرض سلام و احترام متشکرم بابت زحمات بی دریغ دست اندرکاران ماهنامه مانا. همه ستون ها عالی بود به خصوص ستون اشتغال

 183. یاسمین نیم‌رخ
  یاسمین

  درود بر دست اندرکاران ماهنامه مانا
  مطالب عالی و آموزنده بود از زحمات شما سپاسگزارم. تشکر میکنم از خانم شفیعی برای معرفی کتاب های صوتی خوب

 184. راضیه محمدزاده بیرجند نیم‌رخ
  راضیه محمدزاده بیرجند

  با سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران این مجموعه، نسخه پنجم ماهنامه هم مثل همیشه پربار و آموزنده بود. منتظر نسخه ششم و ستون شعر و داستان و دلنوشته ها هستم. برقرار باشید

 185. ثنا زمانی نیم‌رخ

  عرض سلام
  خیلی مطالب مانا مفید و جالبه برام . ممنونم از زحمات تمامی دوستان در ماهنامه مانا

 186. اسرا انفرادی نیم‌رخ

  با سلام
  ممنونم از تمامی دوستان زحمت کش و توانمند مانا
  مطالب مجله برای من واقعا مفید و جالبه

 187. اسرین مرادی نیم‌رخ

  با سلام و درود
  خسته نباشید دوستان زحمت کش مانا .

دیدگاهتان را بنویسید