ماهنامه مانا شماره ۳: اسفند ۱۳۹۹

 

چند ساعت بیشتر نمانده تا شلیک توپ‌ها. توپ‌هایی که این بار نه به قصد ویرانی و کشتار، که برای رساندن صدای امید و طراوت و زندگیِ دوباره زمین به گوش آن‌ها که در اقصای این خاک به انتظار نشسته‌اند شلیک می‌شود. بی که بخواهیم منکر تلخی‌های رفته بر ایرانیان در طول سال گذشته شویم و دشواری‌های افزاینده زندگی را کتمان کنیم، آخرین نوروز قرن را به جشن می‌نشینیم و از فرصت نو شدن طبیعت برای تجدید قوا و گرفتنِ جانی دوباره بهره می‌گیریم. چیرگی بر شر و تباهی و سیاهی و تاریکی را از نوروز باستانی فرا می‌گیریم و با حالی که به احسن‌الحال تحویلش می‌کنیم، به پیکار بدی‌ها می‌رویم.

تحریریه مانا، باز آمدنِ نوروز باستانی را به همراهانش شادباش می‌گوید و فرا رسیدن نخستین نوروزگانِ حیاتش را به فال نیک می‌گیرد و با شوقی که دمیدن بهار در روحش دمیده، به استقبال روز‌های خوب می‌شتابد. شما هم در آن بکوشید که فرصت بهاری شدن را از کف ندهید که شاعر چه خوب گفته: «ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار».

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  سومین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

نمایشگاه تجهیزات توانبخشی معلولان سی‌اس‌یو‌ان (CSUN) آمریکا امسال هم پرشور و به علت شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار شد. باید از کرونا ممنون باشیم که با همه گرفتاری‌هایی که برایمان درست کرده در موقعیت‌هایی امتیازاتی را هم برایمان به وجود آورده است. یکی از این امتیازات، بر‌خط شدن بعضی رویداد‌های مهم است که همه ساله گوشه گوشه دنیا برگزار می‌شده و برای ما حکم خرمای نخیل را داشته. چه، حالا توانسته‌ایم به مدد آنلاین برگزار شدن این رویداد‌ها، ما هم بهره‌ای از آنها ببریم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

مشروح عملکرد انجمن در اسفند ۱۳۹۹ + فایل صوتی

علی‌اکبر جمالی مدیر‌عامل و منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

آنچه از نظر مخاطبان ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران می‌گذرد، شرح فعالیت‌ها و اقدامات انجمن نابینایان ایران در طول یک ماه گذشته است. این گزارش را مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام و علی‌اکبر جمالی، مدیر‌عامل این انجمن ارائه کرده‌اند. علاوه بر این نوشته، شما می‌توانید موارد مطروحه را در قالب دو پرونده صوتی شانزده و پنج دقیقه‌ای با صدای مهندس شادکام و جناب جمالی هم بشنوید.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخان، مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

اگر بنا باشد پیشخوانِ این شماره را هم به سیاق ماه قبل آغاز کنیم، لاجرم باید از رفیق یوتیوبرمان جناب سامی سراغی بگیریم. «سَم سیوی»، [1]صاحب و گرداننده کانال یوتیوبی «زندگی نابینایی»، [2]در طول یک ماه گذشته حسابی پر کار بوده و سه چهار ویدئوی مفید ضبط و منتشر کرده است. او در طول ماه گذشته به اپلیکیشن مسیریابی «ویواک» [3]و به‌روز‌رسانی تازه‌ای که برایش منتشر شده پرداخته؛ ویدئویی برای معرفی یک اپلیکیشن اندرویدی ضبط کرده که به نابینایان کمک می‌کند سینی حاوی ظروف لبالب از مایعات را به سلامت به مقصد برسانند؛ یک ویدئوی پانزده دقیقه‌ای هم با این مضمون تولید کرده که کاربران کم‌بینا، بهتر است چه تغییراتی بر روی مرورگر‌ها اعمال کنند تا تجربه بهتری از این نرم‌افزار‌ها داشته باشند و سر آخر هم در قالب یک ویدئوی ۲۳ دقیقه‌ای، یک درشت‌نمای جالب و پر امکانات را معرفی کرده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

عیدانه: دیدار نوروزی با دخترک اطلس‌پوشِ پامیر (قسمت اول) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

در این شماره به مناسبت نوروز، با شما در یک سفر جذاب و هیجان‌انگیز همراه شده‌ایم. مجید سرایی، در روزگاری که هنوز کسی نام کرونا را نمی‌دانست و فقط سرما خورده‌ها، آن هم آن‌هایی‌شان که زیادی مبادی اصول بودند ماسک می‌زدند، سفری داشته به تاجیکستانِ زیبا و دوست داشتنی. آنطور که در میان بسیاری از ما نابینایان مرسوم است، به جای مشغول کردن خودش با چک چکِ صدای شاتر دوربین‌های هم‌سفران، دستگاه ضبط صدایش را روشن کرده و هر جا که ممکن بوده، از زیبایی‌های سفر به رسم یادگار برای خودش ضبط کرده و حاصل را در یک مستند سریالیِ چهار قسمتی برای ماهنامه مانا تنظیم کرده است. حالا که خانه‌نشین شده‌ایم و اگر کرونا هم نبود، زورِ اندک ریال در مقابل ارز‌های خارجی امکان عبور از هیچ مرزی را به ما نمی‌داد، بد نیست با این مستند همراه شویم تا حکایت وصف‌العیش، نصف‌العیش را برای خودمان معنا کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: تجربیات والدین نابینا از ورود به دنیای خردسالان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان

در این شماره به افزایش توانایی‌های کودکان در دوره پیش از دبستان پرداخته‌ایم. از جمله: ارتباط با هم سالان، شناخت طبیعت، بازی‌ها و داستان‌ها.

همراه می‌شویم با پدران و مادرانی که با قدرت تفکر و تدبیر محدودیت‌هایی را که نابینایی برایشان ایجاد کرده است،کنار زده‌اند

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: کارشناس ارشد روانشناسی و آموزگار سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور

با توجه به آثاری که نقص بینایی بر زندگی روزمره بر جای می‌گذارد و محدودیت‌هایی که برای افراد ایجاد می‌کند، محققان حدس می‌زنند که آسیب بینایی، بر سلامت روانی افراد تأثیر منفی می‌گذارد. اصطلاح سلامت روانی ‌‌ (PWB) به شرایط روانی افراد از جمله: نداشتن اختلال روانی، هیجانات مثبت بالا و هیجانات منفی پایین، احساس پذیرش خود و رضایت‌مندی  شخصی و رضایت از زندگی، اشاره دارد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش دوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

چنانکه در قسمت نخست اشاره شد، تاجیکستان با نام رودکی، شاعر بزرگ سبک خراسانی پیوندی ناگسستنی دارد. خاصه این پیوند را در گفت و گو با تاجیکان به روشنی می‌توان دریافت. تاجیکان بر آنند که رودکی، «اساس گذار» شعر فارسیست. نکته‌ای که تاریخ نویسان ادبیات هم بر آن تأکید دارند.

آرامگاه رودکی در «پنج رود»، نزدیک به شهر «پنج کنت» قرار دارد و اهالی شهر «پنج کنت» آرامگاه شاعر بزرگ فارسی را همچون نگینی دربر گرفته‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های چشم‌پزشکی و پرسش و پاسخی درباره بیماری‌های شبکیه

مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی، بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان

در شماره سوم مانا، دو خبر در حوزه چشم‌پزشکی را به همراه محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص بیماری‌های شبکیه در قالب یک پادکست تهیه کرده است، برایتان تدارک دیده‌ام.

ابتدا سری بزنیم به اسپوتنیک و خبر ایجاد بینایی مصنوعی برای نابینایان از طریق کاشت شبکیه که در روزنامه نو‌آوران ترجمه شده و به چاپ رسیده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: تراژدی بی‌پایان

ابوذر سمیعی: دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری فرهنگی

پیشنهاد ممنوعیت آزمایش‌های ژنتیک و غربالگری در دوران بارداری توسط مجلس شورای اسلامی، مباحث جنجالی و چالش‌برانگیزی در این خصوص به راه انداخته و موضوع تولد کودکان دارای معلولیت را دوباره به صدر گفتگوها آورده است. اینکه این طرح چه میزان سیاسی بوده یا چقدر می‌تواند در هدف غائی آن یعنی افزایش فرزند آوری تأثیر مثبت داشته باشد سوالی اساسی است اما موضوع این نوشته نیست. آنچه در این یادداشت قصد بررسی آن می‌رود، شق دوم موضوع، یعنی احتمال افزایش تولد کودکان دارای معلولیت و پیامدهای آن است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان

از این ماه بنا داریم نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه معلولین را در قالب یادداشت‌هایی که با عنوان «یادداشت میهمان» منتشر خواهد شد، در اختیار مخاطبان مانا بگذاریم. ذکر این نکته ضروری است که مانا، این یادداشت‌ها را بدون هیچ گونه دخل و تصرف ویرایشی یا محتوایی منتشر می‌کند.

در این شماره، مانا میزبان دو یادداشت است: نوشته‌ای با نام «آب مروارید و آب چشم»، به کوشش جناب آقای محمد نوری، مدیر‌عامل دفتر فرهنگ معلولین و یادداشت دیگری با عنوان: آبله، بیماری حاد ویروسی و علت نابینایی و کم‌بینایی به قلم جناب آقای علی نوری، (نویسنده و پژوهشگر حوزه معلولیت.

دریافت نسخه صوتی

دریافت نسخه صوتی

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش سوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر خجند، کاخ ارباب است که برای تاجیکان دارای جایگاه ویژه ایست. در این کاخ بود که شانزدهمین شورای عالی تاجیکستان برگزار شد و امام علی رحمان، رئیس جمهوری کنونی این کشور، بعنوان رئیس شورای عالی انتخاب شد.

از ویژگی‌های این عمارت، وجود یک موزهٔ نفیس است.

اساساً تاجیکستان را باید کشور موزه‌های آسیا نامید؛ چرا که در شهرهای مهم این سرزمین، موزه‌های مهم و متعددی می‌بینیم. خود تاجیکان موزه را «آثار خانه» می گویند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

حکایت دختر جوان نابینا و گیاهان دارویی و یازده کتاب دیگر در تازه‌های کتاب

رقیه شفیعی: کتاب‌دار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

من رقیه شفیعی این بار با معرفی دوازده کتاب در خدمت شما خوبان خواهم بود. پس این شما و این هم کتاب‌های ارائه شده در اسفند‌ماه.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

جادوی اصوات در بازی اندرویدی آدیو ویزاردز + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

بازی‌های اندرویدی بالاخص آنها که برای نابینایان و به صورت صوتی طراحی شده‌اند، قرار نیست خیلی داستان پیچیده‌ای داشته باشند. هدف بیشتر این است که کاربر مدتی در دریای اصوات غوطه‌ای بخورد و کمی هم عکس‌العمل‌های سریعش را در هنگام کار با صفحات لمسی به رخِ خودش یا شاید کمی هم بقیه کاربران بکشد. این، حکایتی است که در باره بازی اندرویدی این شماره از مجموعه پست‌های «بازی‌باز» هم صدق می‌کند

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

طنز: چرا افزایش مستمری به صلاحمان نیست

نویسنده: یخ نکنی نمک‌دون

در این مطلب، قصد داریم با یک نگاه موشکافانه و کارشناسی شده، به یکی از مهمترین مسائل این روزهای معلولین بپردازیم و آن مسأله ی مهم، چیزی نیست جز امر مهم و حیاتی مستمری. اصلاً اگر معلولی در کشور ما مستمری نگیرد، انگار مستمری نگرفته است. همیشه که نباید تمثیل درست و حسابی داشته باشیم. آنقدر این امر فاجعه بار است که هیچ نمونه ی مشابهی برایش نیافتم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش پایانی) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

شهر دوشنبه که در دوران استیلای شوروی کمونیستی به آن «استالین آباد» می‌گفتند، پایتخت تاجیکستان است. ظاهراً حدود ۸۰ سال پیش، بافت این شهر روستایی بوده و بازارهای محلی متعددی برپا می‌شد. به همین علت نام دوشنبه را که روز برپایی بازار بزرگ بود، به این روستا اطلاق کردند. بعدها به علت نقش تجاری مهمی که «دوشنبه» داشت، این روستای به شهر تغییر یافته را بعنوان پایتخت و مرکز تاجیکستان در نظر گرفتند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و نسخه‌های متنی ماهنامه مانا

 

 

 

اشکان آذرماسوله                                                                       شهروز حسینی

صنم اوشلی

در این شماره هم مثل ماه پیش، تهیه ویترینِ مانا به عهده تیمِ آذر‌ماسوله، حسینی و اوشلی بوده است. اشکان وظیفه تدوین و تهیه را به عهده داشته، حسینی متن را نوشته و اجرا را هم اوشلی عهده‌دار بوده است. ویترین را از اینجا بشنوید و اگر خوشتان آمد برای دیگران هم ارسال کنید.

اگر شنونده پادکست پیشخوان هستید می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. این بار پیشخوان ۶۷ دقیقه از کار در آمده است. این هم صحبت‌های علی‌اکبر جمالی و منصور شادکام، مدیر و قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران است که چنانچه فعالیت‌های این انجمن را پیگیری می‌کنید، می‌توانید دانلود کنید. بازی‌بازِ علیرضا را هم از این لینک دریافت کنید. سفرنامه صوتی مجید سرایی به تاجیکستان را هم به ترتیب دانلود کنید که شنیدنش خالی از جذابیت نخواهد بود: قسمت اول، قسمت دوم، قسمت سوم و قسمت چهارم.

اگر مایل هستید فایل متنی ماهنامه مانا را یکجا در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را به صورت پی‌دی‌اف از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال از این لینک بارگیری کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت نسخه صوتی سومین شماره ماهنامه مانا به صورت یکجا و در قالب یک فایل فشرده، اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

410 پاسخ به “ماهنامه مانا شماره ۳: اسفند ۱۳۹۹”

 1. راضیه زارعی نیم‌رخ
  راضیه زارعی

  سلام
  نوروز مبارک
  ممنون که ما رو هم از اخبار
  CSUN مطلع کردید نمایشگاه جالبی باید باشه
  امیدوارم بعد از کرونا باز هم بصورت آنلاین قابل دسترس باشه
  و اول امیدوارم این محصولات ارائه شده در CSUN رو خود ایرانیا بتونن بسازن و بعد امیدوارم به تولید انبوه با قیمت مناسب برسه تا همه ی نابینایان عزیز بتونن استفاده کنن

  1. امیر رئیسی نیم‌رخ
   امیر رئیسی

   با سلام و احترام. تبریک عرض می کنم انشاالله که سال خوبی برای شما ماهنامه ای های عزیز
   تشکر می کنم از مطالب زیبا و ارزنده شما
   مطالب عالی سپاس از شما خوبان

   1. ادمین نیم‌رخ

    جناب رئیسی از شما هم سپاس. ممنون که ما رو دنبال می کنید.

  2. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. در اردیبهشتماه هم نمایشگاه سایت سیتی آلمان رو داریم که اگر آنلاین برگزار شد، آخرین اخبار رو تقدیمتون خواهیم کرد.

   1. راضیه زارعی نیم‌رخ
    راضیه زارعی

    سلام
    ممنون از شما
    بسیار عالی

    1. امیرحسین حسن اباد.کرمانشاه نیم‌رخ
     امیرحسین حسن اباد.کرمانشاه

     سلام خدمت شما و تبریک سال جدید.تشکر بابت مجله خوب شما اگر امکانش هست برای فضای بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه کرمانشاه فکری بکنید با وجود اتاقهای زیادی در ان کتابخانه بخش ما بسیار کوچک است و برای جلسات حضوری در تنگنا قرار میگیریم .سپاس

   2. سیده معصومه موسوی نیم‌رخ
    سیده معصومه موسوی

    سلام و خدا قوت و تبریک سال نو ممنون از زحمات شما مطالب مفید و کاربردی است اگر در کنار نسخه صوتی نسخه برای نیز در اختیار کتابخانه ها قرار بگیرد بسیار عالی خواهد شد و دیگر اینکه اطلاعات عمومی نیز گنجانده شود

 2. هانیه روانبخش نیم‌رخ
  هانیه روانبخش

  با سلام و احترام
  تبریک سال نو به همه عزیزان ماهنامه
  تشکر بابت مطالب زیبا اطلاع از نمایشگاه

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ضمن تبریک سال نو، از لطف شما سپاسگزاریم.

 3. علی اصغر اسدی نیم‌رخ
  علی اصغر اسدی

  ضمن عرض سلام، ادب و احترام.
  پیش از هر چیز، وظیفه ی خودم می دونم که فرا رسیدن نوروز باستانی، این جشن دیرپای ایران رو به حضور شما شادباش عرض کنم.
  باز هم نمی تونم از بیان احساساتم نسبت به کار ارزنده ی شما خودداری کنم.
  شادمانی و سپاسگزاری من رو که بی تردید، از بن جان و روحم سرچشمه می گیره، پذیرا باشید.
  گرچه تمام بخشهای ماهنامه به نوبه ی خودش جذاب و قابل تحسینه، کار دوست سالهای دور و درازم، مجید سرایی من رو به یه حال و هوای بسیار بسیار خوب و وصف ناپذیر برد.
  یکی از علایق من، سفر به تمام کشورهاست.
  از فقیرترین کشورهای ناشناخته در قاره ی اقیانوسیه تا آسیای میانه که وجوه اشتراک فراوانی با ما ایرانیها داره.
  شوربختانه تا به حال این امکان فراهم نشده که به این منطقه، یعنی آسیای میانه سفر کنم و البته لطف مجید در به اشتراک گذاشتن این یافته ها و دیده ها، چنان صمیمانه بود که من رو از ابتدا تا انتها، تو گویی به خیابونهای تاجیکستان برد.
  تو این روزها که پر شده از اخبار تلخ و ناگوار، کار مجید بسیار بسیار حالمو خوب کرد.
  در عین حال، جا داره از اشکان، امیر، شهروز، امید هاشمی، سرکار خانم همت، سرکار خانم شفیعی، سرکار خانم جوادیان و ابوذر هم بسیار بسیار تشکر کنم.
  تمام این دوستان، کسانی هستن که دست کم من افتخار آشنایی باهاشون رو دارم.
  امیدوارم توفیق دیدار سایر دوستان که در این مجموعه قبول زحمت می کنن رو هم پیدا کنم.

  شاد زی، مهر افزون.

  1. فاطمه شبانی نیم‌رخ
   فاطمه شبانی

   سلام
   امیدوارم دستانِ سبز بهار برایتان ، بهترین اتفاقات را بسازد و شکوفه های زیبایش تمام خوبیهای دنیا را به ارمغان آورد و نخستین صفحاتِ سال ، آغازِ بهترین اتفاقات و موفقیتهایِ زندگیتان باشد
   با تشکر از ماهنامه خوب و ارزشمند شما
   عیدتان مبارکــــــــَ

   1. خانم فخوری ازگرگان نیم‌رخ
    خانم فخوری ازگرگان

    با سلام
    مطالب اموزنده و ایده بیشتری در ماهنامه استفاده بشه از جذابیت بیشتری داره به نظرم

  2. ادمین نیم‌رخ

   معلم و استاد ارجمند جناب اسدی عزیز عرض ادب و احترام بچه های تحریریه مانا رو هم پذیرا باشید.
   چه خوب که مستند جذاب مجید سرایی حس خوبی به شما داده و همه سعی و تلاش اعضای تحریریه مانا اینه که بتونیم مطالب با کیفیت و درخوری رو منتشر کنیم.
   قطعا در این راه، بیان دیدگاه ها و چه بسا مشارکت شما بزرگواران می تونه ما رو در ادامه مسیر به سرمنزل مقصود برسونه.
   خوشحال میشیم در ستون یادداشت مهمان، بتونیم از ظرفیت و قلم شما استاد گرامی هم بهره مند بشیم.
   شاید نوشتن یک سفرنامه متفاوت از سفری که به کشور هند داشتید بتونه برای مخاطبان مانا جذاب و خواندنی باشه.

   1. ادمین نیم‌رخ

    خانم شبانی عزیز و گرامی سلام.
    ما هم سال خوبی رو برای شما آرزو می کنیم.
    فقط خواهشاً دیدگاه هاتون رو در یک کامنت مستقل منتشر کنید نه در پاسخ به یک فرد دیگه که پاسخ به کامنتتون دقیقاً زیر دیدگاه خودتون باشه.
    مرسی که هستید.

   2. علی اصغر اسدی نیم‌رخ
    علی اصغر اسدی

    ضمن عرض سلام، ادب و احترام،
    اگه تصور می فرمایید که چنین کاری میتونه برای دوستان مفید واقع بشه، خوشحال میشم در اولین فرصت چنین کاری رو انجام بدم.
    البته به دلایل متعددی، متأسفانه تدوین یه گزارش صوتی از طرف من در حال حاضر مقدور نیست.
    ولی اگه خواستید، با من از طریق ایمیل در تماس باشید تا متن سفرنامه رو براتون بفرستم.
    برقرار و پیروز باشید.

    1. ادمین نیم‌رخ

     حتما میتونه جذاب و خواندنی باشه.
     بهتون ایمیل خواهم زد. با تشکر از شما.

  3. زیبا ابراهیمی ارسنجان نیم‌رخ
   زیبا ابراهیمی ارسنجان

   سلام
   ممنون از مطالب کاربردیتون

   1. زینب یاسری اصل نیم‌رخ
    زینب یاسری اصل

    با عرض سلام و ادب سال نو را به تک تک کسانی که الان دارن این مطلب رو میخوانند تبریک عرض مینمایم بسیار از شما و زحمات ارجمند شما سپاسگذارم من به شخصا واقعا از خواندن مجله مانا بسیار لذت بردم امیدوارم در روز های آینده شاهد رمان های بیشتری با
    مطالب پر کاربرد باشیم از حامیان این مجله بسیار سپاسگذارم🙃♥️

 4. محمدرضا آبیز از زاهدان نیم‌رخ
  محمدرضا آبیز از زاهدان

  با درود و تبریک سال نو و تشکر از انجمن و حامی محترم بانک مسکن ، اگر در مطالب از تاریخ شمسی بجای میلادی استفاده شود مطالب قابل فهم از لحاظ تاریخ می باشد. تا درودی دیگر بدرود

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما.
   به روی چشم. سعی می کنیم تا جای امکان، از تاریخ شمسی در بخش هایی که تاریخ میلادی دارند هم نام برده بشه.

 5. لیلا مقدم نیم‌رخ
  لیلا مقدم

  با درود و تبریک سال نو خیلی خوشم اومد از ماهنامه مانا انشالله هر روز شاهد پیشرفت ماهنامه شما باشیم و تشکر می کنم از حامیان این ماهنامه

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم مقدم از لطف شما سپاسگزاریم.

   1. Bahara amiri نیم‌رخ

    درود ضمن تشکر سه درخواست برای پیشخوان: ۱. دوچرخه سواری نابینایان و کم بینایان بدون نیاز به همراه بینا وجود دارد؟ در این زمینه توضیح دهید.۲. در هر شماره از پیشخوان به اخبار سایت های فدراسیون جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان و کنفدراسیون های جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان قاره ها اشاره کنید.
    ۳. سری هم به رسانه های کشور اتریش بزنید. با تبریک سال نو ، ایام شعبانیه و حلول ماه مبارک رمضان ، ضمن تشکر از مطالب شما.

    1. محمد متین سلیمانی..ارسنجان فارس نیم‌رخ
     محمد متین سلیمانی..ارسنجان فارس

     با عرض سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما سروران گرامی بسیار بسیار سپاسگزارم از مطالب جذاب و زیبای ماهنامه قشنگ تون ……روزگارتان خوش سایه اتان مستدام🌼🌼🌼

  2. منصوره کریمی نیم‌رخ
   منصوره کریمی

   با سلام و تبریک سال نو
   مطالب این نسخه از مانا عالی بود مخصوصا بخش پیشخوان و بخش سفرنامه
   منصوره کریمی از بروجرد

 6. A. Riyazi نیم‌رخ
  A. Riyazi

  تشکر می کنم از مطالب زیبای شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   از اینکه عزیزانی چون شما در کنار ما هستند، به خود میبالیم.

   1. ارش لطیفی.کرمانشاه نیم‌رخ
    ارش لطیفی.کرمانشاه

    با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال جدید در بخشهایی از مجله اموزش موسیقی نیز بگنجانید سپاس

  2. محمد نظاری نیم‌رخ
   محمد نظاری

   با سلام
   از خبر روانشناسی شما خوشم آ مد.با تشکر
   از خوزستان

 7. محمد شبانی نیم‌رخ
  محمد شبانی

  با سلام و احترام و تشکر بابت مجله خوب مانا سال نو بر همه مبارک

  1. ادمین نیم‌رخ

   سال 1400 بر شما هم مبارک باشه جناب شبانی عزیز.

 8. زهرا سرگزی از زاهدان نیم‌رخ
  زهرا سرگزی از زاهدان

  با سلام و تبریک بهار طبیعت و سپاس از زحمتهای یک ماهه انجمن و حامی محترم اگر ستونی در مورد خانه داری اضافه شود بهتر است مخصوصا که در اسفند خانه تکانی هم داشتیم

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم سرگزی سلام. با توجه به اینکه در روزنامه ایران سپید هر هفته بخشی رو تحت عنوان خانه داری داریم، دیگه نخواستیم ما هم مطالب تکراری منتشر کنیم.
   هر وقت ستون خانم جوادیان که همون مهارت های زندگی با تمرکز بر والدین نابینایی که فرزند دارند به پایان رسید، ستونی رو تحت این عنوان سعی می کنیم اضافه کنیم.

 9. پروانه بهاالدین نیم‌رخ
  پروانه بهاالدین

  با سلام و تبریک بمناسبت فرا رسیدن سال نو و امید به اینکه سال جدید برای تمامی ایرانیان سالی پر از خیر و برکت و خوشی باشد و با تشکر از شما عزیزان و دست اندرکاران ماهنامه مانا ،که همراه بدنبال بهترینهایید.

  1. مرتضی کوهزاد نیم‌رخ
   مرتضی کوهزاد

   با سلام اگه اشکالب نداره منم چند پیشنهاد داشتم
   وسایل گویا و توانبخشی برای افراد کم بینا یا نابینا
   خدمات که بهزیستی در مورد مسکن اشتغال یا هر خدمتی گه ارائه شود اطلاع رسانی شود

   1. ادمین نیم‌رخ

    جناب کوهزاد عزیز با سلام.
    یک نکته رو در نظر داشته باشید که عمده مطالب و ستون هایی که در مانا منتشر میشن، بر خلاف ایران سپید رسالت خبری ندارن.
    در خصوص اشتغال، به زودی حتما یک ستون جدید به مانا اضافه خواهد شد و امیدوارم سایر پیشنهادات شما رو هم بتونیم عملیاتی کنیم و بهش بپردازیم.

  2. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. انشا الله امسال برای مردم سرزمینمون خیلی بهتر از سال های قبل باشه.
   از لطف شما هم سپاس.

  3. Bahara amiri نیم‌رخ
   Bahara amiri

   درود با تبریک سال نو و ضمن تشکر از مطالب شما

 10. فریبا کرباسی نیم‌رخ
  فریبا کرباسی

  باعرض تبریک بمناسبت عید باستانی نوروز و تشکر از شما عزیزان که همواره به فکر مایید

  1. شهر بانو عراقی نیم‌رخ
   شهر بانو عراقی

   با سلام و احترام تبریک سال نو
   چند نظر یا پیشنهاد داشتم
   یک معرفی یا زندگی نامه افراد موفق
   دو پیشرفت های پزشکی
   سه مصاحبه با نابینا موفق
   چهار گنجاندن بخش هنری
   پنج قرار دادن یک داستان یا رمان دنباله دار
   ممنون از شما موفق باشید

   1. ادمین نیم‌رخ

    خانم عراقی عزیز درود بر شما.
    پیشرفت های پزشکی که عمدتا در ستون آقای خادمی منعکس میشن.
    سایر پیشنهاداتتون رو هم مد نظر قرار خواهیم داد.
    با تشکر.

   2. عباس کاظمی پور از گرگان نیم‌رخ
    عباس کاظمی پور از گرگان

    با سلام
    معرفی کتاب یا رمان بیشتری در ماهنامه به کار ببرید ممنون میشم

  2. ادمین نیم‌رخ

   خانم فریبا کرباسی داشتن مخاطبانی چون شما باعث افتخار ماست.

   1. مرضیه لکزا فرانی از گرگان نیم‌رخ
    مرضیه لکزا فرانی از گرگان

    با سلام و عرض خسته نباشید به دسدندر کاران ماهنامه مانا واقعا عالی یود مطالب
    سال نو شما مبارک

  3. زینب نیم‌رخ
   زینب

   سلام ممنون از مطالب خوبتون

 11. عباس خاک سفیدی از زاهدان نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی از زاهدان

  با سلام و تبریک سال نو با سپاس از حامی و انجمن نابینایان بابت این نسخه از مجله مانا.

  1. ادمین نیم‌رخ

   عباس خاک سفیدی عزیز مرسی که مجله مانا رو دنبال می کنی و امیدواریم در ستون یادداشت مهمان هم بتونیم در خدمتتون باشیم.

 12. عباس کاظمی پور نیم‌رخ
  عباس کاظمی پور

  سلام و عرض ادب تبریک سال نو تشکر فراوان از زحمات شما انشاللله سالم و سلامت باشید

 13. سمیه رضوی نیا نیم‌رخ
  سمیه رضوی نیا

  سلام ضمن تبریک سال نو از بانیان و تهیه کنندگان مجله تشکر میکنم. مثل ماههای قبل مطالب عالی بود

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای کاظمی پور و خانم رضوی نیا، سال نو بر شما هم مبارک باشه. ممنون از حسن توجهتون

  2. زهرا نعمت الهی نیم‌رخ
   زهرا نعمت الهی

   با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت همه عزیزان نابینا عزیزان دست اندر کار ماهنامه.
   ماهنامه جالبی هست ان شاء الله شماره های بعدی ماهنامه پرمخاطب تر باشه.

 14. ارسنجان نیم‌رخ
  ارسنجان

  با عرض سلام
  و تبریک اعیاد شعبانیه و نوروز
  اولین شماره از مجله هست که فرصتی شد در ایام تعطیلات مطالعه کنم
  خیلی عالی بود
  کاش در مجله مطالبی هم برای رفتار و کارهایی که بینایان میتونن برای نابینایان انجام بدن وجود داشت
  یا شاید بوده من متوجه نشدم
  با سپاس بی کران از زحمات شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. سال نو شماهم مبارک. ممنون که مورد توجهتون قرار گرفته. باما همراه باشید، مدیر مسئول در مورد خط مشی مجله در شماره های بعدی توضیح خواهند داد.

 15. شهروند نیم‌رخ
  شهروند

  در مورد مطلبی که درباره ی ممنوعیت غربالگری ژنتیکی نوشتید
  این غربالگری هیچگاه اجباری نبوده توی ایران که الان بخواد برداشته شه
  در واقع همیشه در حد پیشنهاد به غربالگری بوده که همونطور که خودتون اشاره فرمودید خانواده های بی بضاعت خب انجام نمیدادن و کاش این موضوع به گوش مسئولین برسه که اجباریش کنن

 16. زارعی ارسنجان نیم‌رخ
  زارعی ارسنجان

  سلام
  متشکرم بابت مطالب بسیار خوب و ارزشمندتون
  سپاسگزاری کمترین کاری هست که بابت مطالب ارزنده ی این مجله از دست ما بر میاد
  خدا قوت

 17. زارعی ارسنجان نیم‌رخ
  زارعی ارسنجان

  عید بر شما و تمام دست اندر کاران مجله و همچنین مدیران انجمن و همه زحمت کشان این عرصه مبارک

 18. خانم اقبالی از گرگان نیم‌رخ
  خانم اقبالی از گرگان

  سلام عالی بود ممنون از حامیان ماهنامه که همواره به فکر ما هستید

 19. مهقانی از گلستان نیم‌رخ
  مهقانی از گلستان

  با سلام ممنون از حامیان این برنامه

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ها زارعی، اقبالی و مهقانی. سپاس از توجهتون

   1. ام البنین شریفی_خوزستان نیم‌رخ
    ام البنین شریفی_خوزستان

    سلام و صد درود
    مطالب بسیار مفید و آموزنده ایی هستن از خوندن مجله ی شما واقعا لذت بردم با تشکر از زحمات شما خدا قوت✋🌹🌹

 20. عباس خاک سفیدی از زاهدان نیم‌رخ
  عباس خاک سفیدی از زاهدان

  با سلام و تبریک سال نو اگر در مطالب فناوری از تاریخ میلای استفاده نشود مطالب بهتر قابل فهم خواهد بود زیرا باید مقداری وقت صرف تبدیل تاریخ شود با سپاس از حامی و انجمن نابینایان

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما آقای خاک سفیدی. چشم حتما.

 21. سعید شکفته از گرگان نیم‌رخ
  سعید شکفته از گرگان

  با سلام و احترام تشکر می کنم از ماهنامه خوب شما عین ماه های قبل عالی بود

 22. مریم عربپور از زابل نیم‌رخ
  مریم عربپور از زابل

  با درود و خسته نباشید خدمت زحمتکشان ماهنامه این ماهنامه اگر بصورت بریل تایپ گردد می توان در مناطقی که هنوز اینترنت و گوشیهای هوشمند نفوذ ندارند یا خانواده هایی هستند که توان تهیه این گوشیها را ندارند مورد استفاده قرار گیرد

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم عرب پور درود بر شما. داریم مراحل ثبت مجوز از وزارت ارشاد را طی می کنیم. ان شاءالله به محض گرفتن مجوز و به شرط حمایت اسپانسر و یا پیدا کردن حامیان مالی جدید، برای چاپ نسخه بریل اقدام خواهیم کرد.

 23. پرستو رستمانی از گرگان نیم‌رخ
  پرستو رستمانی از گرگان

  سلآم عرض ادب تبریک سال نو
  مچکرم از مطالب خوبتون خداقوت
  مچکرم از حامیان این ماهنامه

  1. ادمین نیم‌رخ

   اقای شکفته و خانم رستمانی. ممنون از شما که همیشه مخاطب ما هستید.

 24. مریم اقبالی از علی آباد نیم‌رخ
  مریم اقبالی از علی آباد

  با درود خسته نباشید تبریک سال نو انشالله شاهد پیشرفت ماهنامه مانا باشیم
  مثل ماه قبل عالی بود

 25. مرتضی احمدی نیم‌رخ
  مرتضی احمدی

  عرض سلام وخسته نباشید تبریک سال نو
  اگر از معرفی و مشکلات بینایی
  و رمان و داستان بلند استفاده شود ممنون میشم
  با تشکر از ماهنامه خوبتون

 26. عاسیه غمشاد زهی نیم‌رخ
  عاسیه غمشاد زهی

  با درود اگر در ماهنامه بجای معلولیت بینایی به سایر معلولیتها نیز پرداخته شود مفیدتر است زیرا ما چند معلولیتی هم در میان نابینایان داریم
  و این مطلب نیز باید مد نظر قرار گیرد که نابینایی صرف یک جانبه گرایی است

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای احمدی و غمشادزهی درود بر شما. سال نو شماهم مبارک. ممنون از حسن توجهتون. با ما همراه باشید، مدیر مسئول در مورد خط مشی مجله در شماره های بعدی توضیح خواهند داد.

 27. سپیده زمانی نیم‌رخ
  سپیده زمانی

  سلام تشکر از زحمات شما سال نو مبارک انشاالله سرشار از خوشی و برکت باشد برای همه

 28. عایشه ریگی نیم‌رخ
  عایشه ریگی

  سلام ضمن تبریک سال نو .
  ایشون درست میگن. ما عزیزان چند معلولیتی هم داریم لطف بفرمایین توجه بفرمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها زمانی و ریگی. سپاس از همراهیتون. سال نو بر شما هم مبارک باشه. چشم خانم ریگی. در شماره های بعدی به این مباحث نیز خواهیم پرداخت. موفق باشید

 29. مجتبی نیک فرجام نیم‌رخ
  مجتبی نیک فرجام

  با درود و تبریک لطفا از مناطق دیدنی استانها در این ماه می شد مطلب گذاشت تا بیشتر آشنا شویم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما آقای نیک فرجام. با توجه به اینکه مجله تخصصی است. این مباحث از حوزه تخصصی ما خارج است.

 30. عیسی گمشا زهی از زاهدان نیم‌رخ
  عیسی گمشا زهی از زاهدان

  درود اگر بر بر روی لوح فشرده نیز مطالب برای نابینایان ارسال می شد مثمر ثمر میشد با تشکر از حامی و انجمن نابینایان ایران

 31. علی عزیزی نیم‌رخ
  علی عزیزی

  سلام و عرض تبریک بهار طبیعت و سپاس از مطالب مفید این ماه

 32. مرتضی دباغی نیم‌رخ
  مرتضی دباغی

  با سلام و تشکر از این ماهنامه امیدوارم تداوم داشته باشد

 33. فاطمه کیخایی مقدم نیم‌رخ
  فاطمه کیخایی مقدم

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دلسوزان نابینایان مطالب مفید و جمع و جور است سپاس از زحمتهای شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقایان دباغی و عزیزی و خانم مقدم، سپاس از حسن توجهتون. موفق باشید.

 34. فاطمه گنجعلی از زابل نیم‌رخ
  فاطمه گنجعلی از زابل

  سلام وقت بخیر لطفا ستونی برای آموزش کامپیوتر هم در نظر گرفته بشود

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. ماهیت مجله علمی، فرهنگی است. در این زمینه انجمن های زیادی دوره های آموزشی برگزار می کنند. ان شاءالله در آینده نزدیک انجمن ما هم دوره آموزشی برگزار خواهد کرد که اطلاعیه
   آن از طریق سایت و تلگرام و اینستاگرام منتشر می شود.

 35. پروانه ریگی نیم‌رخ
  پروانه ریگی

  سلام اگر امکان دارد مهارت آموزی مثل آشپزی و پوست گرفتن میوه و اتو کردن و از این قبیل را هم قرار بدید .

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. فایل آموزشی این مهارت ها بر روی کانال تلگرامی “مهارت هایی برای نابینایان “قرار دارد. اگر به تلگرام دسترسی داشته باشید ، می توانید آنها را دانلود و استفاده کنید. موفق باشید.

 36. حکیم براهویی نیم‌رخ
  حکیم براهویی

  با عرض سلام و تبریک سال نو .
  مطالب خوب است انشاالله دوام داشنه باشد

 37. زهرا حسینی نیم‌رخ
  زهرا حسینی

  با درود و خسته نباشی خدمت حامی و انجمن نابینایان فایلهای صوتی در سایت بصورت جدا است اگر میشد کل ماهنامه را در پایان بطور کلی فشرده و یکجا گذاشته شود بهتر است نمیدانم شاید هم باشد اما من نتوانستم پیدا کنم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما خانم حسینی.
   در پایان مجله، لینکی تحت عنوان بارگیری مطالب صوتی و متنی قرار داره. امکان زیپ کردن کلیه فایل ها در قالب یک فایل زیپ یا رار شده رو به جهت محدودیت فضای هاست سایت نداریم.

 38. زهرا میر از هامون نیم‌رخ
  زهرا میر از هامون

  با درود من تازه با انجمن و این ماهنامه آشنا شدم اما مطالب انصافا بسیار عالی است و تشکر از حامی و گرداورندگان محترم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سپاس از حسن توجهتون خانم میر.

 39. اکرم پیران زایی از زاهدان نیم‌رخ
  اکرم پیران زایی از زاهدان

  درود و صد درود بر تهیه کنندگان این ماه نامه مطالبی در روزنامه ایران سپید درج می شود اما همه بچه ها به اینترنت دسترسی ندارند که هر روز سایت روزنامه را چک کنند اگر این ماه نامه مطالب مفید و کاربردی روزنامه ایران سپید را هم منعکس می نمود بسیار عالی بود.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. خدمتتون عرض کنم که رسالت این مجله کاملا با رسالت روزنامه ایران سپید فرق میکنه و متاسفانه این امر امکان پذیر نیست.

 40. طاهره اقبالی نیم‌رخ
  طاهره اقبالی

  با سلام واحترام و تبریک سال نو
  تبریک بابت ماهنامه خوبتون انشالله هر ماه شاهد پیشرفت بیشتری باشیم
  از این که به قکر ما نابینایان هستید
  مچکرم

 41. خانم غلامی از گرگان نیم‌رخ
  خانم غلامی از گرگان

  مطالب مفید و عالی خواقوت

 42. الهام عابد نیم‌رخ
  الهام عابد

  سلام و ارادت
  ضمن عرض تبریک عید نوروز و آرزوی سالی خوش برای همه عزیزان ، از زحمات شما و دست اندرکاران این مجله بسیار سپاسگزارم.
  شهرستان کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها اقبالی، غلامی، عابد از حسن توجه شما عزیزان سپاسگزاریم.

 43. کریمی نیم‌رخ
  کریمی

  سلام
  تشکر از مطالب مفیدتون ، انشاالله نسخه بریل هم به زودی در دسترس نابینایان قرار بگیرید.
  عطیه کریمی از شهرستان کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ممنون. ان شاءالله خبرهای خوبی در راه است.

 44. محبوبه ابراهیمی نیم‌رخ
  محبوبه ابراهیمی

  با سلام و تبریک سال نو خدمت تمام عزیزانی که در تهیه مانا زحمت کشیدند.
  ان شاءالله موفیقت های بیشتری رو کسب کنید.

 45. فاطمه نعمتی ارسنجان نیم‌رخ
  فاطمه نعمتی ارسنجان

  سلام سال نو مبارک
  مجله مانا عالی هست ممنون از زحمتهاتون

 46. حسین بخشی نیم‌رخ
  حسین بخشی

  سلام گفتنی ها گفته شد فقط می ماند عرض تبریک و تشکر دویژه من
  خدا قوت.

 47. زهره محمدی نیم‌رخ
  زهره محمدی

  با عرض سلام و تبریک سال نو.
  از زحمات شما خیلی ممنونم، ارزوی موفقیت هرچه بیشتر برای همه شما عزیزان دارم.

  1. فاطمه صمیمی نیم‌رخ
   فاطمه صمیمی

   خوشحالم که یک ماهنامه تخصصی در حوزه نابینایان و کم بینایان برای اولین بار تولید میشود.لطفاً به تکنولوژی های مربوط به نابینایان بیشتر بپردازید.

  2. عاطفه صمیمی نیم‌رخ
   عاطفه صمیمی

   با سلام و درود بی پایان به اعضای هیأت تحریریه نسخه بریلش کی چاپ می شود؟

 48. الهام نیم‌رخ
  الهام

  سلام
  عیدتون مبارک
  بسیار عالی و مفید
  رضایی از کاشان

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها ابراهیمی، نعمتی، محمدی، صمیمی، الهام و آقای بخشی از لطف و توجه شما بی نهایت سپاسگزاریم. امیدواریم که مثمر ثمر واقع بشه.

 49. مهدیه مشمول نیم‌رخ
  مهدیه مشمول

  سلام و درود
  بی صبرانه در انتظار نسخه بریل مجله مانا هستیم، سپاس از زحماتتون.

 50. طاها خاوری نیم‌رخ
  طاها خاوری

  سلام و احترام
  ضمن عرض تبریک سال نو و خسته نباشید به عوامل خلاق و زحمتکش این مجموعه، از شما برای تهیه این مطالب قدردانی میکنم.
  طاها خاوری عضو کتابخانه دیجیتال کاشان

 51. سمیه بصیری نیم‌رخ
  سمیه بصیری

  سلام و وقت بخیر
  دست مریزاد، خیلی عالیه.

 52. فاطمه ملایی نیم‌رخ
  فاطمه ملایی

  سلام
  از انتشار مجله مانا بسیار راضی ام ولی عناوین برای من واضح نیست.
  سپاس.

 53. محمدی مفرد نیم‌رخ
  محمدی مفرد

  سلام و سپاس از زحمات شما.

 54. ابراهیمی ارسنجان نیم‌رخ
  ابراهیمی ارسنجان

  با سلام
  فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است. آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. در سال نو، موفقیت روز افزون را برای شما و دست اندر کاران این مجموعه ارزومندم.اندیشه تان همواره پر بار باد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای خاوری، و خانم ها بصیری، ملایی، محمدی و ابراهیمی ممنون و سپاسگزاریم از لطفتون. خانم ملایی اینکه فرمودین عناوین براتون واضح نیست، متوجه منظورتون نشدم.

 55. کشور نیک بخت از زاهدان نیم‌رخ
  کشور نیک بخت از زاهدان

  با درود مطالب مفید است اما با اینترنت داخلی وارد سایت نمیتوان شد اگر برای سرورهای آن نیز فکری بکنید هم در مصرف نت بازدیکنندگان صرفه جویی می شود و هم از سرعت بیشتری برخوردار می شویم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما دوست عزیز. متاسفانه این امر تا یک سال آینده امکان پذیر نیست. بخاطر اینکه مطالبی که روی سایت منتشر میشود را بوسیله رباط به کانال تلگرام منتقل کنیم برای یک سال هاست خارجی خریداری کردیم.

 56. میکا آبیز نیم‌رخ
  میکا آبیز

  با سلام ستون خیاطی هم در نظر بگیرید زیرا بانوان هم مخاطب شما هستند

  1. ادمین نیم‌رخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز. باتوجه به اینکه در روزنامه ایران سپید ستون خیاطی و خانه داری داریم و همچنین بسیاری از کانال های تلگرام به این موضوعات پراخته اند، بنابراین تمام سعی و تلاش ما این است که مطالب تکراری کار نشود و بیشتر به تولید محتوا بپردازیم.

 57. سجاد وفادار از سراوان نیم‌رخ
  سجاد وفادار از سراوان

  با سلام و درود فروان اگر ستون ورزشی اضافه شود مفید است

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. باتوجه به اینکه ماهیت مجله خبری نیست، خبرهای ورزشی را نمیتوانیم کار کنیم. اما اگر یک رویداد خاصی در حوزه ورزشی داشته باشیم، مدیر مسئول در یادداشت خود به تحلیل آن خواهد پرداخت.

 58. کشور نیکبخت نیم‌رخ
  کشور نیکبخت

  با درود و خسته نباشی خدمت شما و سپاس از زحمتهای شما

 59. سما ریگی از زاهدان نیم‌رخ
  سما ریگی از زاهدان

  درود درود اگر سایت با اینترنت داخلی هم باز شود این برای مشترکین مفید خواهد بود زیرا حجم اینترنت نصف محاسبه می گردد

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما دوست عزیز. متاسفانه این امر تا یک سال آینده امکان پذیر نیست. بخاطر اینکه مطالبی که روی سایت منتشر میشود را بوسیله رباط به کانال تلگرام منتقل کنیم برای یک سال هاست خارجی خریداری کردیم.

 60. نگار تاجری نصب نیم‌رخ
  نگار تاجری نصب

  با سلام ستون علمی که مسائل روز را داشته باشد اضافه بفرمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. سرویس پیشخوان تقریبا همین ماهیت را دارد.

 61. مریم کرد نیم‌رخ
  مریم کرد

  سلام و صد درود.
  اگر در ماهنامه مطالبی همچون: آیا می دانید که اضافه شود پربارتر خواهد بود

  1. ادمین نیم‌رخ

   دوست عزیزسلام. باتوجه به اینکه ماهیت مجله تخصصی است و اینگونه مطالب معمولا در مجله های عمومی به آن پرداخته میشود، نمیتوانیم این ستون را به مجله اضافه کنیم.

 62. حامده سارانی از زابل نیم‌رخ
  حامده سارانی از زابل

  سلام و تبریک سال نو لطفا با کسانی که کارهای هنر دستی انجام می دهند مصاحبه بفرمایید

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. در آینده ستونی با عنوان بررسی مشاغل و کسب و کارها برای نابینایان اضافه میشود.

 63. مهدی عربپور نیم‌رخ
  مهدی عربپور

  سلام و دوصد بدرود بر شما عزیزان که درطول ماه مطالب را جمع آوری می کنید و آماده در اختیار روشندلان می گذارید اگر ستونی برای اخبار استانها هم ایجاد شود مناسب است

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. ما اخبار استانها را در سایت، کانال و اینستاگرام انجمن منتشر می کنیم.

 64. مرتضی مالداری از زاهدان نیم‌رخ
  مرتضی مالداری از زاهدان

  سلام و تشکر اگر امکان دارد فیلمهای توضیح دار را اگر در طول ماه منتشر می شود در سایت بارگذاری بفرمایید

 65. امیر حسین شیرقربانی نیم‌رخ
  امیر حسین شیرقربانی

  سلام و عرض ارادت
  بسیار عالی ، درود برشما
  شیرقربانی از کاشان

 66. فاطمه پورنگ نیم‌رخ
  فاطمه پورنگ

  سلام
  سال نو را خدمت شما عزیزان تبریک میگم و خداقوت میگم بابت ماهنامه خوبتون.

 67. حسن نیم‌رخ
  حسن

  با عرض سلام و تبریک عید
  تیم فوق العاده خلاق و فعالی هستید، ان شاالله با موفقیت روزافزون این اقدام تداوم داشته باشد
  جهاندار از کاشان

 68. حسن زاده نیم‌رخ
  حسن زاده

  سلام
  عیدتون مبارک، سالتون خوش، پربرکت و سرشار از موفقیت.

 69. رشیدی نیم‌رخ
  رشیدی

  درود بر شما
  انشاالله همیشه موفق باشید و به زودی نسخه بریل مجله هم منتشر بشه.

 70. فائزه یادگاری نیم‌رخ
  فائزه یادگاری

  سلام ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو ، مجله مانا واقعا فوق العادس ازتون ممنونم بابت انتشار مطالب.

 71. نرگس نیم‌رخ
  نرگس

  سلام و عرض خسته نباشید. عید رو به همه دست اندکاران این مجله تبریک میگم و براتون ارزوی موفقیت میکنم
  نرگس عسگری از کاشان

 72. نگار سقازاده نیم‌رخ
  نگار سقازاده

  عرض سلام و ارادت
  مطالب بسیار مفید و آموزنده هستند، از شما عزیزان بابت زحماتتون سپاسگزارم و امیدوارم نسخه بریل به زودی در دسترس نابینایان قرار بگیرد.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر آقای شیرقربانی، خانم بورنگ، آقای حسن، حسن زاده، رشیدی، یادگاری، خانم ها نرگس و سقازاده از کاشان. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و همراهی شما عزیزان. ان شاءالله که مانا بتواند برای تک تک نابینایان کشورمان مثمر ثمر باشد.

 73. ندا محمدپور اصل از آذربایجانغربی نیم‌رخ
  ندا محمدپور اصل از آذربایجانغربی

  خیلی خوشحالم از اینکه افرادی پیدا شدند که از سر دلسوزی به فکر ما نابینایان باشند. لطفاً سطونی هم به شعرا و نویسندگان نابینا و کم بینا اختصاص دهید

  1. ادمین نیم‌رخ

   دوست عزیز سلام. بزودی یک ستون با این عنوان اضافه خواهد شد.

 74. مریم خضری از ارومیه نیم‌رخ
  مریم خضری از ارومیه

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که بانی یک امر مهم فرهنگی یعنی انتشار ماهنامه تخصصی ویژه نابینایان هستند، خواستم بگویم که جای نسخه بریلش خالیست

 75. سمیه خضری نیم‌رخ
  سمیه خضری

  با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه دستی در کارهای خیر دارند.
  خیلی خوشحال خواهم بود اگر این ماهنامه را به خط بریل خط رسمی نابینایان مطالعه کنم.

 76. امیرحسین جهین نیم‌رخ
  امیرحسین جهین

  سلام عیدتون مبارک ایشالا ک سال خوبی داشته باشید

 77. ویدا فروهر نیم‌رخ
  ویدا فروهر

  با سلام و عرض خسته نباشید به شما عزیزان تیم تحریریه ماهنامه مانا، دستانم منتظر ماهنامه شماست.

 78. غلامرضا بهارلو نیم‌رخ
  غلامرضا بهارلو

  من عاشق مطالعه هستم. از شنیدن خبر انتشار ماهنامه شما در پوستم نمی گنجم. ای کاش نسخه بریلش هم بود.
  شماره های قبل رو هم میرم مطالعه می کنم. مرسی.

 79. جابر خلیلی نیم‌رخ
  جابر خلیلی

  با سلام به شما عزیزان که برای انتشار این ماهنامه تلاش می کنید.خسته نباشید

 80. ساناز قاسمی نیم‌رخ
  ساناز قاسمی

  لطفاً نسخه بریلش کی منتشر می شود؟ خسته نباشید.

 81. سحر اسدی نیم‌رخ
  سحر اسدی

  این اتفاق مهم و میمون را به همه نابینایان طالب آگاهی و اطلاعات تبریک میگویم. جای نسخه بریلش خالیست.

 82. رقیه محمدخانی نیم‌رخ
  رقیه محمدخانی

  با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران، خدا را شکر که نابینایان به آرزوی خود که همانا داشتن یک نشریه ای با محتوای مخصوص خودشان باشد رسیدند. لطفاً یکسطون مخصوص شعرا و نویسندگان نابینا را فراموش نکنید

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها مریم و سمیه خضری، فروهر، قاسمی، اسدی و محمدخانی، آقایان جهین، بهارلو و خلیلی بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما عزیزان. باعث افتخار ماست که مخاطبین فهیمی مثل شما داریم. حمایت شما باعث دلگرمی ماست. ان شاءالله بزودی نسخه بریل در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم محمدخوانی بزودی یک ستون با همین عنوان اضافه خواهد شد.

 83. ویدا رمضانی از ارومیه نیم‌رخ
  ویدا رمضانی از ارومیه

  با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان و تیم تحریریه ماهنامه مانا. لطفاً در ترجمه مطالب زبانهای خارجی به معرفی اختراعات و تکنولوژی های مربوط به خط بریل بیشتر بپردازید. چون ما به این نوع مطالب کمتر دسترسی داریم

  1. بهروز اسماعیلی بوشهر نیم‌رخ
   بهروز اسماعیلی بوشهر

   خوشحال میشوم اگر به خبرهای هنری نابینایان بیشتر پرداخته شود تشکر

  2. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما دوست گرامی. ان شاءالله در ستون پیشخوان به این مطالب پرداخته می شود.

 84. وفایی مهرنو از آ.غ نیم‌رخ
  وفایی مهرنو از آ.غ

  من از خواندن ماهنامه مانا بسیار لذت بردم. خسته نباشید.

 85. سمیه مهرنو نیم‌رخ
  سمیه مهرنو

  لطفاً تبریک مرا به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز و میلاد منجی عالم بشریت پذیرا باشید. خسته نباشید.

 86. سمیه عظیما از آذربایجانغربی نیم‌رخ
  سمیه عظیما از آذربایجانغربی

  با سلام به دستن در کاران ماهنامه مانا خسته نباشید

 87. شهین صمدیان نیم‌رخ
  شهین صمدیان

  ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز و نیمه شعبان به تیم تحریریه ماهنامه مانا، خواهش می کنم به فکر انتشار نسخه بریل آن نیز باشید.

 88. مریم نقیب نیم‌رخ
  مریم نقیب

  با سلام و عرض تبریک سال نو و عید شعبانیه به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه کارهای خیر انجام می دهد.

 89. هادی نقیب از ارومیه نیم‌رخ
  هادی نقیب از ارومیه

  بنده از انتشار یک ماهنامه مانا که یک مجلهء تخصصی برای نابینایان و کم بینایان است خیلی خوشحالم و برای عوامل اجرایی آن آرزوی توفیق روز افزون دارم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   وفایی مهرنو ، سمیه مهرنو، عظیمیان، صمدیان و آقا و خانم نقیب از ارومیه متشکریم از حسن توجهتون. ان شاءالله نسخه بریل بزودی در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم نقیب در شماره های بعدی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

 90. ایرج جوان شیونی نیم‌رخ
  ایرج جوان شیونی

  با سلام به عوامل تحریریه ماهنامه مانا لطفاً قانون جامع حمایت از حقوق معلولین را نیز در مجله خود به چالش بکشید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. مدیر مسئول در صورت نیاز در یادداشت خود به نقد و بررسی قانون جامع حمایت از حقوق معلولین می پردازد.

 91. سلمان رحمدل نیم‌رخ
  سلمان رحمدل

  با سلام و تبریک سال نو به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که برای اولین بار یک نشریه ی تخصصی نابینایی را در ایران منتشر کرد. بنده از بخش ترجمه جراید خارجی بیشتر خوشم آمد. لطفاً این قسمت را پربارتر نمایید.

 92. رحیم رضایی نیم‌رخ
  رحیم رضایی

  ضمن عرض تبریک سال نو و عید شعبانیه به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم بگویم که بنده از مطالعه ماهنامه بسیار لذت بردم. لطفاً در تداوم آن کوشا باشید. خسته نباشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقایان رحم دل و رضایی درود بر شما عزیزان. سال نو بر شماهم مبارک باشه. ماهم از داشتن مخاطبینی همچون شما عزیزان به خودمان میبالیم. تمام سعی و تلاش تیم تحریریه رضایت همه ی مخاطبان است.

 93. زهرا عبدالهی از ارومیه نیم‌رخ
  زهرا عبدالهی از ارومیه

  با سلام و عرض خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا از آنجایی که نابینایان در ساحه موسیقی ید طولایی دارند، لطفاً در معرفی این قشر از نابینایان نیز قلمفرسایی نمایید

 94. اسلام اسماعیلی نیم‌رخ
  اسلام اسماعیلی

  خیلی خوشحالم کسانی هم پیدا شدند که در حوزه تخصصی نابینایان نشریه ای منتشر می کنند. خسته نباشید.

 95. فاطمه لکی نیم‌رخ
  فاطمه لکی

  از خواندن مطالب ماهنامه مانا بسیار لذت بردم. برایتان جهت ادامه انتشارش آرزوی توفیق دارم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای اسماعیلی و خانم لکی. ممنون از توجهتون.

 96. بایرام نبی زاده نیم‌رخ
  بایرام نبی زاده

  با سلام و تبریک سال نو و عید نیمه شعبان به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه در کار های خیر پیش قدم هستند و همچنین خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا، می خواستم خواهش کنم در صورت امکان هرزگاهی هم از فعالیتهای شاخص کتابخانه های دیجیتالی گویای سامسونگ نیز جهت الگو پذیری دیگران صحبتی به میان آورید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   جناب نبی زاده عزیز سلام. ممنون. سال نو بر شما هم مبارک باشه. ما بخش معرفی کتابخانه ها را در سایت، کانال تلگرام و اینستاگرام انحمن داریم.شما هم اگر کلیپ، عکس و یا هرچیزی در این رابطه از کتابخانه شهر خودتون دارید برای ما ارسال کنید تا منتشر کنیم. متشکرم.

 97. بهروز نبی زاده نیم‌رخ
  بهروز نبی زاده

  ضمن عرض تبریک آغاز سال نو و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت به مسئولین کوشا و ساعی انجمن نابینایان ایران که بار دیگر با انتشار این ماهنامه در میان تشکل های مردم نهاد کشور خوش درخشید و عرض خسته نباشید به عوامل تحریریه ماهنامه مانا
  بنده از خواندن مطالب آن واقعاً لذت بردم. برایتان از خداوند متعال جهت ادامه انتشار و پربار کردن آن موفقیت مسألت دارم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. بی نهایت سپاسگزاریم از لطفتون.

 98. عبدالمناف عظیمی مدیرعامل انجمن نابینایان استان آ.غ نیم‌رخ
  عبدالمناف عظیمی مدیرعامل انجمن نابینایان استان آ.غ

  من نیز به نوبه خود ضمن تبریک عید نوروز و میلاد با سعادت امام زمان به یکایک همکاران محترم در انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم ضمن استقبال صمیمانه از انتشار این نشریه آمادگی نمایندگی آن انجمن را در استان آذربایجان غربی جهت انتشار نسخه بریلش اعلام نمایم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای عظیمی عزیز درود بر شما. سال نو بر شما هم مبارک باشه. خبر مسرت بخشی بود. بسیااار ممنون وسپاسگزاریم از اعلام آمادگی چاپ نسخه بریل مجله. حتما با شما تماس خواهیم گرفت و در مورد این تصمیم صحبت می کنیم. امیدواریم بتوانیم حداقل برای متقاضیان ساکن در استان خودتان و استان های همجوار که دسترسی به فضای مجازی ندارند، نسخه بریل تهیه کنیم. با سپاس فراوان

 99. رحمت شاهین آبادی نیم‌رخ
  رحمت شاهین آبادی

  خیلی خوشحالم که برای ما نابینایان هم یک نشریه تخصصی منتشر شد. دستتان درد نکند.

 100. روزا پیروتی از ارومیه نیم‌رخ
  روزا پیروتی از ارومیه

  من یک دانش آموز هستم از روزی که ماهنامه مانا را دیدم خیلی خیلی خوشحال شدم.ای کاش بریلش هم بود.

 101. آرمان ستار زاده نیم‌رخ
  آرمان ستار زاده

  با سلام عید شما مبارک، من دانش آموز پایه نهم هستم کتاب های ما دیر به دستمان میرسد یا اصلاً نمی رسد. لطفاً این حرف مرا به گوش مسئولین محترم سازمان استثنایی آموزش و پرورش برسانید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم پیروتی و آقای ستارزاده. ممنون از محبتتون. چشم آقا آرمان حتما پیگیری میکنیم. این لینک هم شاید به دردتون بخوره: http://gooshkon.ir/dars/

 102. ابوذر منصوری نیم‌رخ
  ابوذر منصوری

  سلام خدمت شما و با تبریک سال نو و ارزوی بهترینها در سال جدید سپاس فراوان بابت مجله خوب شما. قسمتی از مجله اگر مختص نابینایان و کم بینایان با استعداد و موفق قرار بگیرد عالی میشود.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. متشکریم. بله در شماره های بعدی شاید ستونی در این رابطه اضافه شود.

 103. ابوالفضل الیاسوند نیم‌رخ
  ابوالفضل الیاسوند

  با سلام و تبریک سال جدید و ارزوی پیروزی و سربلندی برای شما زحمتکشان سپاس بابت مجله خوب و.پر محتوای شما

 104. اتوسا کاکایی نیم‌رخ
  اتوسا کاکایی

  سلام سال نو رو به همه کسانی که در جمع اوری و تهیه این مجله تلاش نمودند تبریک عرض میکنم در بخشی از مجله درباره چگونگی بهتر زندگی کردن نابینایان نیز مطلب بگذارید با تشکر

 105. احمدرضا رشیدی.کرمانشاه نیم‌رخ
  احمدرضا رشیدی.کرمانشاه

  سلام خدمت شما خوبان سال نو مبارک تشکر از شما بخاطر این همه لطف کرونا بیشترین صدمه رو به جامعه نابینایان داشت خانه نشینی بزرگترین درد شد فکری برای جلسات حضوری کتابخانه ها داشته باشید .ممنون

 106. الینا السادات موسوی نیم‌رخ
  الینا السادات موسوی

  سلام
  بهترینها در سال جدید ثمره زندگی شما.در این شرایط سخت اقتصادی نیاز شدید به فعالیت اقتصادی داریم اگر کارافرینی برای افراد نابینا و کم بینا را در استان کرمانشاه را پیگیری کنید بسیار از شما سپاسگزار خواهیم بود.

 107. اترین ساسانی نیم‌رخ
  اترین ساسانی

  سلام و درود تشکر میکنم از همه کسانی که در تهیه این مجله پرمحتوا تلاش نمودند سالی سرشار از موفقیت برای شما ارزومندم

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. متشکرم. سالی پر از سلامتی و شادی و آرامش داشته باشید.

 108. امیرحسین محمدی.کرمانشاه نیم‌رخ
  امیرحسین محمدی.کرمانشاه

  با سلام و تبریک سال نو و تشکر از زحمات شما .امکانش هست شرایط اموزش موسیقی در کتابخانه کرمانشاه فراهم شود .تشکر

 109. امیرحسین خالوندی نیم‌رخ
  امیرحسین خالوندی

  سلام سپاس از شما و زحمات شما

 110. بناز بهرامی نیم‌رخ
  بناز بهرامی

  سلام سال نو مبارک .مطالب مجله عالیه جایی هم برای آموزش مهارتهای خانه داری در مجله بگنجانید .ممنون

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. سال نو شما هم مبارک باشه. از آنجایی که این مباحث در شبکه های اجتماعی زیاد بهشون پرداخته شده. ما شمارا به کانال “مهارت هایی برای نابینایان” ارجاع میدیم. خیلی مطالب خوب و کاربردی داره.

 111. امیرحسین فتحی نیم‌رخ
  امیرحسین فتحی

  سلام در بخشی از مجله به اطلاعات عمومی روز بپردازید.عالی میشود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. مجله تخصصی است و اطلاعات خوبی را به مخاطبان منتقل میکند.

 112. امیرعلی همتی نیم‌رخ
  امیرعلی همتی

  سلام دست مریزاد سال پر ثمری در پیش داشته باشید.

 113. امیرمحمد جانجانی.کرمانشاه نیم‌رخ
  امیرمحمد جانجانی.کرمانشاه

  سلام و وقت بخیر تبریک میگم سال جدید رو به شما زحمتکشان.در کرمانشاه فضای بخش خیلی کوچک است اگر امکانش هست اتاق کناری را به بخش اضافه کنید .

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ممنون. چشم پیشنهادتون رو به همکارانمون منتقل میکنیم.

 114. امیرمحمد رضایی نیم‌رخ
  امیرمحمد رضایی

  سلام مانا باشید و پیروز مجله شما عالیه .در بخشی از مجله عکسایی از فعالیت کتابخانه ها بگذارید .تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. ما آشنایی با نمایندگی ها وکتابخانه ها را در سایت، کانال تلگرام و پیج اینستاگرام داریم.

 115. پارسا رزم آرا نیم‌رخ
  پارسا رزم آرا

  سلام سال نو مبارک مطالبتون عالیه .لطفا برای درمان مشکلات چشم در ایران مطلب بگذارید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام.ممنون. در ستون چشم پزشکی به این مسائل پرداخته میشود.

 116. مرضیه قاسم نژاد نیم‌رخ
  مرضیه قاسم نژاد

  سلام روزتون بخیر مطالب شما بسیار آموزنده است.
  ممنونم.
  پیشنهادی دارم. درباره فعالیت اقتصادی خانمها در منزل نیز مطالبی بگذارید .

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ممنون از همراهیتون. پیشنهاد خوبیه و حتما این ستون بزودی به مجله اضافه خواهد شد.

 117. پیمان یزدانی نیم‌رخ
  پیمان یزدانی

  سلام و درود به شما عزیزان مطالب مجله عالیه پیشنهادی داشتم جای دلنوشته نابینایان در این مجله خالیست.تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و ممنون از لطفتون. چون مجله تخصصی است. متاسفانه همچین امکانی را در مجله نداریم. اما شما میتوانید دلنوشته های خودتون رو برای ما ارسال کنید تا در سایت و تلگرام واینستاگرام منتشر کنیم.

 118. ثریا کلهری.کرمانشاه نیم‌رخ
  ثریا کلهری.کرمانشاه

  سلام خسته نباشید تشکر از این همه زحمت شما اموزش خیاطی برای نابینایان هم بگذارید سپاسگزارم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. متشکرم. به این موضوع در کانال تلگرامی روزنامه ایران سپید پرداخته شده است.

 119. ارسنجان نیم‌رخ
  ارسنجان

  با سلام و درود خدمت شما
  تمام بخش های مجله رو برای مادرم میخونم هم خودم و هم ایشون خیلی از زحمات شما سپاسگزاریم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. ممنون. زنده باشن مادرتون.

 120. روح الله جمشیدی.کرمانشاه نیم‌رخ
  روح الله جمشیدی.کرمانشاه

  سلام و.درود و تبریک سال جدید .مطالب مجله شما عالیست اگر ممکن است برای اشتغال زایی افراد نابینا در شهرستانها برنامه ای داشته باشید بنده با حمایت خوب انجمن نابینایان ایران در پخش انواع گلاب و عرقیات مختلف گیاهی و.دارویی شروع به فعالیت نمودم جا دارد اینجا از انجمن نابینایان بخاطر کمک و.حمایتی که داشتید تشکر کنم .

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. درمورد اشتغال یک ستون اضافه می شود. براتون آرزوی موفقیت و پیشرفت روزافزون داریم.

 121. راحله ارسنجان نیم‌رخ
  راحله ارسنجان

  سلام
  داستان چند قسمتیتون بسیار قشنگ بود ممنونم

 122. راحله ارسنجان نیم‌رخ
  راحله ارسنجان

  و همچنین بی صبرانه منتظر شماره جدید مجله هستیم
  از زحمات شما متشکرم

 123. فریبا ارسنجان نیم‌رخ
  فریبا ارسنجان

  سلام
  خیلی برام جالب بود که بصورت صوتی هم قرار دادید که نابینایان عزیز بتونن نهایت استفاده رو از مجله ببرن
  با آرزوی توفیق روز افزون

  1. رقیه رستم جبری نیم‌رخ
   رقیه رستم جبری

   همه مطالب خوانده شد ، عالی

   1. ادمین نیم‌رخ

    راحله، فریبا و رقیه ممنونم از لطفتون. موفق باید.

  2. خدیجه موسوی.کرمانشاه نیم‌رخ
   خدیجه موسوی.کرمانشاه

   با سلام و احترام خدمت شما تشکر میکنم از تمام کسانی که در این امر تلاش میکنند مطالب شما بسیار اموزنده و.عالیست داستانها عالی اگر امکانش هست روند درمان بیماریهای چشمی در ایران را نیز اطلاع رسانی کنید.سپاس

 124. سکینه کشتکار نیم‌رخ
  سکینه کشتکار

  مطالب شماره سوم نشریه بروز و خواندنی بود

 125. ابوالفضل مقاتلی نیم‌رخ
  ابوالفضل مقاتلی

  اطلاعات داده شده در این نشریه در سرویس طنز هم قابل تامل بود.
  من از خواندن سرویس های مختلف لذت بردم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم موسوی، خانم کشتکار و آقای مقاتلی ممنون از لطفتون.

 126. سارا کوهستانی نیم‌رخ
  سارا کوهستانی

  از جم
  با توجه به اینکه بنده کم بینا و معلم پیش دبستانی هستم پرداختن به موضوعات این چنینی برای نابینایان کاربردی است میتوان بخش آموزشی آنرا برجسته تر کرد

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. آقای سرمدی در ستون یادداشت مدیر مسئول در شماره بعدی مجله به بررسی خط مشی مجله در سال جاری خواهد پرداخت.

 127. امیرحسین براتی نیم‌رخ
  امیرحسین براتی

  خیلی خوشحالم از اینکه منم یک گیمر کم بینا هستم

 128. زهرا رییسی پور نیم‌رخ
  زهرا رییسی پور

  از آنجاییکه من دانشجو ترم آخر حقوق هستم و دوره آموزشی کاربر ماساژ را در نمایندگی بوشهر پشت سر گذاشتم بسیار علاقمندم در مورد این رشته در آمدزا نیز که متناسب با شرایط نابینایان است در این نشریه مطلبی بخوانم اطلاعات داده شده عالی بود آرزوی موفقیت برایتان دارم

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. انشاءالله در شماره های بعدی یک ستون درمورد بررسی اشتغال نابینایان اضافه میشود.

 129. زینب صالحیان نیم‌رخ
  زینب صالحیان

  اینجانب فعال فرهنگی در راستای تولید کتاب آوا میباشم .
  نخست بابت انتشار این نشریه به دست اندرکاران تبریک میگویم
  و پس از آن انتظار دارم در رابطه با نقش کتاب های گویا و اثر گذاری آن در فرهنگ یک جامعه نیز مطالبی در این ماهنامه قید شود

 130. مجتبی ناطوری زاده نیم‌رخ
  مجتبی ناطوری زاده

  تولید و انتشار این ماهنامه در فضای مطبوعات کشور ویژه نابینایان نقطه عطفی خواهد بود که بی گمان با مخاطبان این عرصه در اقصا و نقاط این کشور ارتباط خواهد گرفت اما برای دوسویه شدن این ارتباط باید وقت گذاشته شود و به تک تک نظر دهی ها پاسخ داده شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما بزرگوار.
   در حد توان به تمامی کامنت ها پاسخ خواهیم داد. فقط ممکن است این امر کمی با تاخیر صورت گیرد. دلیل آن هم حجم بالای دیدگاه های مخاطبان است.

 131. حسن نوری پور نیم‌رخ
  حسن نوری پور

  من دانش آموزم و دوست دارم در رابطه با وسایل کمک آموزشی بیشتر بدانم سپاس

  1. فاطمه ابراهیمی ارسنجان نیم‌رخ
   فاطمه ابراهیمی ارسنجان

   سلام و روز بخیر ،
   امیدوارم سال جدید برای این مجموعه و ماهنامه اغاز رخداد های نو و شیرین و پیشرفت روز افزون باشد. اگه امکان داره در مورد اشتغال زایی عزیزان کم بینا و نابینا هم مطلب بگذارید با تشکر از شما بابت مطالب مفید این ماهنامه.

  2. ادمین نیم‌رخ

   سلام. چشم حتما اطلاعاتی در این خصوص ارائه خواهد شد.

 132. سارا ناطوری زاده نیم‌رخ
  سارا ناطوری زاده

  خیلی خوب و عالی بویژه سرویس اطلاعات پزشکی

 133. مریم شفیعی از ایلام. نیم‌رخ
  مریم شفیعی از ایلام.

  سلام و تبریک عید نوروز. سپاس از زحمات دست اندرکاران ماه نامه مانا. مانند نامتان مانا و پر ثمر باشید. تشکر از مطالب وزین و اطلاعات مفیدی که منتشر می کنید.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر خانم ناطور زاده و خانم شفیعی. ممنون از لطفتون.

 134. محمد علی امانت نیم‌رخ
  محمد علی امانت

  من یک هنرجوی موسیقی و نابینا هستم و خیلی دوست دارم که از نرم افزارهای نت خوان موسیقی هم از این نشریه مطالبی یاد بگیرم .

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. اگه جزء خط مشی مجله باشه حتما به این موضوع اشاره میشود.

 135. فاطمه نگهبان بوشهر نیم‌رخ
  فاطمه نگهبان بوشهر

  اشتغال زایی حلال بسیاری از مشکلات است

 136. اعظم زنده بودی نیم‌رخ
  اعظم زنده بودی

  خدا قوت میگویم ماهنامه جالبی است و چ خوب میشد اگر در مورد کارآفرینی برای نابینایان هم مطلب میداشت .

 137. امین سلیمانی نیم‌رخ
  امین سلیمانی

  ماهنامه خوبی است بویژه معرفی چهره های موفق هم نوع

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. خانم نگهبان و خانم زنده بودی و آقای سلیمانی ممنون از لطفتون. در مورد اشتغال نابینایان هم حتما ستونی اضافه خواهد شد.

 138. الهام دریاپور نیم‌رخ
  الهام دریاپور

  مجله عالی است.
  آیا امکان دارد در سرویس ادبی چاپ شعر شاعران کم بینا و نابینا قرار گیرد؟

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام خانم دریاپور. مدیر مسئول در شماره بعدی به سوالتون پاسخ خواهد داد.

 139. کریمه بحرینی از بندر دیر نیم‌رخ
  کریمه بحرینی از بندر دیر

  ممکن است از آخرین رویدادهای برگزار شده در حوزه نابینایان در سطح کشور خبرهای کوتاهی در این نشریه داشته باشیم ؟

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. بله. در سایت انحمن به همین موضوعات پرداخته میشه.

 140. حسام عمرانی بوشهر نیم‌رخ
  حسام عمرانی بوشهر

  تشکر میکنم و پیشنهاد دارم مطالب ورزشی هم به نشریه اضافه شود

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. ممنون. مدیر مسئول در یادداشت خود توضیح خواهد داد که آیا مطالب و خبرهای ورزشی در مجله گنجانده خواهد شد یا خیر.

 141. محمد احمدی نیم‌رخ
  محمد احمدی

  سپاس 😉😊😆😅

 142. علی مبارکی بوشهر نیم‌رخ
  علی مبارکی بوشهر

  سرویس های جالبی در ماهنامه مشاهده میشود ولی فکر میکنم مهمترین نیاز جامعه هدف به معرفی و استفاده ی نرم افزارهای پیشرفته باشد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام دوست عزیز. سرویس پیشخوان این موضوع رو پیگری میکنه.

 143. کرامت الله رضایی بوشهر نیم‌رخ
  کرامت الله رضایی بوشهر

  😍😋😁😘😆

 144. عابد سمل زاده نیم‌رخ
  عابد سمل زاده

  😁😁😁😗🖤😃

 145. پریناز شاهوزهی از زاهدان نیم‌رخ
  پریناز شاهوزهی از زاهدان

  با سلام حالا که ماهنامه نزدیک نوروز منتشر شد کاش از سنتها و شیرینهای استانها هم نوشته می شد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. این مسائل عمومیه و با یه سرچ ساده در گوگل میتوان کلی اطلاعات بدست اورد.

 146. امیرحسین لطفی نیم‌رخ
  امیرحسین لطفی

  سلام ضمن تبریک سال نو از فعالان در ماهنامه بابت مطالب مفیدشان تشکر می کنم و اگر به موضوع اشتغال نابینایان و مباحث هنری هم پرداخته بشه عالیه. ممنون

 147. الهام نیم‌رخ
  الهام

  سلام تشکر بابت مطالب خوبتان چون خودم مادر هستم قسمت مربوط به وادلین و کودکان نابینا رو خیلی می پسندم ان شالله تداوم داشته باشن.

 148. محمدنصری از ایلام نیم‌رخ
  محمدنصری از ایلام

  سلام سال نو رو تبریک می گم ماهنامه خیلی خوبه و همه مطالبشو دوست داشتم از همگی تشکر می کنم

 149. مهری از ایلام نیم‌رخ
  مهری از ایلام

  با سلام و تبریک سال نو اگه ستونی به اشتغال نابینایان اختصاص داده بشه عالیه

 150. کوثر عزیزیان نیم‌رخ
  کوثر عزیزیان

  با سلام به دست اندرکاران مجله خوب مانا لطفاً آموزش تحرک و جهت یابی در مجله مانا گنجانده شود تشکر فراوان

 151. رویا بخشی نیم‌رخ
  رویا بخشی

  باسلام و تبریک سال نو و خسته نباشید، مطالب مجلتون واقعا عالیه

 152. دریا نجفی.کرمانشاه نیم‌رخ
  دریا نجفی.کرمانشاه

  سلام ممنون بخاطر مجله خوبتون منو داداشم هر ماه لحظه شماری میکنم برا مجله جدید ممنون

 153. راحله بخشی نیم‌رخ
  راحله بخشی

  درود بی‌کران و خسته نباشید.
  ممنونم بخاطر مطالب زیبایتان

 154. امیرحسین نجفی نیم‌رخ
  امیرحسین نجفی

  سلام ممنون بابت مجله پرمحتوای شما درباره اموزش نرم افزارهای نابینایان مطلب بگذارید.

 155. راشین کرمی نیم‌رخ
  راشین کرمی

  سلام سال نو همگی مبارک مجله تون عالیه ممنون خیاطی برای نابینایان نیز مطلب بگذارید.مرسی

 156. زهرا الماسی نیم‌رخ
  زهرا الماسی

  باسلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران مجله مانا واقعا فوق العادست.
  عیدتون مبارک

  1. زهرا یاری نیم‌رخ
   زهرا یاری

   سلام ضمن خسته نباشید و تبریک عید نوروز بر زحمت‌کشان مجله مانا؛ دست مریزاد.

 157. رابعه سلیمی نیم‌رخ
  رابعه سلیمی

  سلام سال نو همگی مبارک خدا قوت. بنده با وجود نابینایی هم گلسازی با خمیرگلسازی انجام میدهم و هم بافتنی و هم پتوبافی میتونم اگر نیاز بود در این خصوص کمکی به جامعه نابینایان داشته باشم .ممنون

 158. رضا مرادی نیم‌رخ
  رضا مرادی

  سلام تبریک سال جدید خدمت شما دوستان. تشکر میکنم از مطالب خوب شما مسابقه نیز در مجله برای افراد نابینا و.کم بینا در موارد مختلف نیز بگذارید.تشکر

 159. رضا مرادی امین نیم‌رخ
  رضا مرادی امین

  سلام خدا قوت خدمت شما و تشکر از مطالب خوب شما.ستونی را به اموزش موسیقی به نابینایان اختصاص دهید اعضا کتابخانه کرمانشاه نیاز به اتاق اکوستیک برای تولید رادیو فیلم دارد اگر در این خصوص به ما کمک کنید دنیا دنیا از شما سپاسگزار خواهیم بود.

 160. دنیا ویسی نیم‌رخ
  دنیا ویسی

  سلام و تشکر از شما بابت زحمات بیشمار شما.برای دانشجویان نابینا که کتابهای صوتی منابع درسیشون موجود نیست فکر کنید و.به ما کمک کنید سپاس

 161. سپیده رستمی نیم‌رخ
  سپیده رستمی

  سلام
  سال نو را بر تمام عزیزان و مسئولین انجمن تبریک میگم.
  مطالب مجله واقعا آموزنده‌ست

 162. رسول شمشیری نیم‌رخ
  رسول شمشیری

  سلام سال نو را به همه شما عزیزان تبریک عرض میکنم مجله خوب شما قدم مبارکی است در جامعه نابینایان در این مجله ستونی را به اموزش انواع فعالیت های اقتصادی برای گذران زندگی اختصاص دهید .ممنون

 163. سمیه احمدی نیم‌رخ
  سمیه احمدی

  درود و خسته نباشید، از خواندن این ماهنامه زیبا واقعا لذت میبرم
  منتظر شماره بعدی هستیم

 164. مسرور رحمانی نیم‌رخ
  مسرور رحمانی

  سلام با عرض تبریک سال جدید به شما زحمتکشان جامعه نابینایان بنده کار با انواع سازهای موسیقی را میتوانم اموزش دهم اگر کمکی از من در پیشبرد مجله ساخته است در خدمت شما هستم .

 165. شقایق شیری نیم‌رخ
  شقایق شیری

  سلام و خسته نباشید، مجله‌هایتان واقعا به دل مینشیند کاش نسخه بریل هم منتشر بشود
  باتشکر

 166. مهدی مرادی نیم‌رخ
  مهدی مرادی

  سلام خدمت شما سال نو را به شما تبریک عرض میکنم ممنون از شما مطالب مجله عالیه بنده در رشته گلبال پیشرفت های خوبی داشتم ولی به دلیل مشکل مالی و نیز امکانات خیلی پایین در کرمانشاه نتوانستم پیشرفت کنم در مجله ستونی نیز مختص ورزشهای نابینایان قرار دهید تشکر

 167. مینو مرادی نیم‌رخ
  مینو مرادی

  سلام سال جدید مبارک پیشرفت روزافزون برای شما ارزومندم

 168. ناهید شیخه پور نیم‌رخ
  ناهید شیخه پور

  سلام
  سال نو بر تمام دست اندرکاران و عزیزان مبارک
  مطالبتون واقعا عالیه

 169. وحید مرادی نیم‌رخ
  وحید مرادی

  سلام وقت همگی بخیر و شادی ارزوی سالی پر از موفقیت را دارم برای همه کسانی که برای جامعه نابینایان زحمت میکشند علی الخصوص انجمن نابینایان ایران ستونی از مجله را نیز به اموزش انواع سازهای موسیقی اختصاص دهید. و برای تولید رادیو فیلم به اعضا کتابخانه کرمانشاه کمک کنید ممنون

 170. مهدی میکاییل پور نیم‌رخ
  مهدی میکاییل پور

  سلام ممنون از شما مجله شما عالیه

 171. نسا متولیان نیم‌رخ
  نسا متولیان

  سلام ممنونم از زحمات شما.
  مجله شما خیلی خوبه اموزش انواع کارهای درامدزایی که میشود در منزل انجام داد را در مجله قرار دهید .

 172. شیرین خالوندی.کرمانشاه نیم‌رخ
  شیرین خالوندی.کرمانشاه

  سلام عرض ادب و تبریک سال نو خدمت شما عزیزان
  مطالب ماهنامه‌تون زیباست و اگر میشه نسخه بریل هم چاپ کنید. خسته نباشید

 173. صدرا دارابی.کرمانشاه نیم‌رخ
  صدرا دارابی.کرمانشاه

  درود بر شما عزیزان و زحمتکشان
  بی‌صبرانه منتظر انتشار شماره بعدی مجله هستیم
  باتشکر و خسته نباشید.

 174. یزدان قبادی نیم‌رخ
  یزدان قبادی

  سلام سال نو بر همگی مبارک مجله خوب شما را هر ماه مطالعه میکنم بسیار عالی است برای درامدزایی افراد نابینایی که در بدترین شرایط ممکن زندگی میکنند فکری کنید سپاس

 175. علیرضا دارابی نیم‌رخ
  علیرضا دارابی

  باسلام سال نو را بر همگان تبریک میگویم
  مطالبتان مثل همیشه بی‌نظیر بود، ممنون.

 176. احمدرضا نیم‌رخ
  احمدرضا

  سلام و خسته نباشید مجله خوب شما اگر نسخه بریل داشته باشد بهترین میشود ستونی را نیز به حافظان قران نابینا و.کم بینا اختصاص دهید .ممنون

 177. فاطمه ویسی نیم‌رخ
  فاطمه ویسی

  سلام
  مچکرم بابت ماهنامه خوب شما
  با آرزوی موفقیت بیشتر.

 178. مژده رستمی نیم‌رخ
  مژده رستمی

  سلام تشکر میکنم برای این همه زحمت و تلاش دست مریزاد به همه کسانی که در پیشبرد این مجله نقش دارند.

 179. نازنین فرهنگیان نیم‌رخ
  نازنین فرهنگیان

  سلام روزگارتون نیک عضو کتابخانه کرمانشاه هستم و حافظ قران اگر نیاز باشد میتوانم در مجله خوب شما به جامعه نابینایان و کم بینایان خدمت کنم.سپاس

 180. یسنا ویسی نیم‌رخ
  یسنا ویسی

  باسلام و درود فراوان خدمت شما مسئولین انجمن
  از خواندن ماهنامه شما بسیار لذت بردم
  خیلی ممنون

 181. فریبا دولتیاری نیم‌رخ
  فریبا دولتیاری

  سلام مطالب مجله مانا عالیست ستونی را به کارافرینان در حیطه نابینایان اختصاص دهید.تشکر

 182. فریده زرگوش نیم‌رخ
  فریده زرگوش

  سلام و وقت بخیر، سال نو را به تمامی دست اندرکاران و مسئولان این انجمن تبریک میگویم
  بابت این ماهنامه زیبا ممنونم.

 183. ژیلا قلندری نیم‌رخ
  ژیلا قلندری

  درود بر عزیزان و زحمتکشان.
  ماهنامه شما واقعا عالیست.
  یکی از مشکلات بزرگ کرمانشاه این است که فضایی برای شنای نابینایان وجود ندارد.
  ستونی را به ورزش نابینایان اختصاص دهید.
  باتشکر از زحمات شما.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلامبر شما. ماهیت مجله علمی تخصصی است و کاملا با حوزه ورزشی متفاوت است. لطفا مسائل ورزشی را از طریق فدراسیون ورزش نابینایان پیگیری کنید.

 184. مریم محمدی نیم‌رخ
  مریم محمدی

  سلام سال نو مبارک مجله پربار و.خوبی دارید اگر ستونی را به داستانهای محلی و.گویش محلی اختصاص دهید عالی میشود در این زمینه بنده نیز میتوانم خدمتی به جامعه نابینایان داشته باشم.

  1. ادمین نیم‌رخ

   درود بر شما. متاسفانه ان مسائل از حوزه تخصصی ما خارج است. چون مجله تخصصی است.

 185. مژگان مرادی نیم‌رخ
  مژگان مرادی

  سلام سال جدید مبارک کلمه ای برای تشکر از این همه زحمت وجود ندارد و.زبان قاصر این همه تلاش است ستونی در مجله به حرف اول خانه داری یعنی اشپزی برای نابینایان اختصاص دهید تشکر

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام و درود بر شما. مجله علمی، تخصصی است. لطفا مسائل مربوط به خانه داری را از کانال تلگرامی “مهارت هایی برای نابینایان” پیگیری کنید.

 186. محمدمبین یاری نیم‌رخ
  محمدمبین یاری

  باسلام.
  تشکر میکنم بابت مجله شما

 187. زهرا فرجی نیم‌رخ
  زهرا فرجی

  سلام خسته نباشید مجله مانا خیلی خوبه و مطالب متنوعی رو در شماره 3 مثل شماره های قبل گنجوندین.

 188. لیلا مرزونی از کاشان نیم‌رخ
  لیلا مرزونی از کاشان

  سلام سال نو مبارک ، ممنون از ماهنامه مانا بخاطر مطالب جالب و زیبا موفق باشید

  1. ادمین نیم‌رخ

   آقای یاری، خانم ها فرجی و مرزونی ممنون از محبتتون.

 189. اکرم علی بابایی از شهر کرد نیم‌رخ
  اکرم علی بابایی از شهر کرد

  با سلام و درود فراوان خدمت شما دوستان گرامی از تهیه ماه نامه ویژه نابینایان کمال تشکر را دارم با نهایت ادب اگر بتوانید نسخه بریل آن را هم تهیه نمایید عالی است زیرا روزنامه ایران سپید چاپ نمی شود و این ماه نامه تا حدودی می تواند جایگزین باشد

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام. ممنون از لطفتون. ان شاءالله

 190. سهیلا پالیزبان از ایلام نیم‌رخ
  سهیلا پالیزبان از ایلام

  با درود و سپاس از زحماتی که می کشید مطالب عالیه درباره اشتغال و تحرک و جهت یابی هم مطلب بزارید

 191. زینب ابراهیمی نیم‌رخ
  زینب ابراهیمی

  سلام سال نو مبارک
  تشکر از انتشار دوباره ماهنامه خوبتون

 192. سعیده نعمت الهی نیم‌رخ
  سعیده نعمت الهی

  سلام سال 1400 مبارک
  ان شاءالله در طول سال شاهد انتشار این ماهنامه باشیم

 193. علی نعمتی نیم‌رخ
  علی نعمتی

  سلام
  ممنون که به فکر ما نابینایان هستید
  خیلی جالب بود مطالب
  با آرزوی سلامتی

 194. فاطمه ن .م ارسنجان نیم‌رخ
  فاطمه ن .م ارسنجان

  سلام
  هر ماه لینک ماهنامه برای ما ارسال میشه و خیلی خوشحالم بابت وجود این ماهنامه

 195. محمود عُبِیدی نِیسی از اهواز نیم‌رخ
  محمود عُبِیدی نِیسی از اهواز

  سلام.
  مطالب بسیار جالب هستند.
  دستتون درد نکنه.

  1. ادمین نیم‌رخ

   ابراهمی، نعمتی، نعمت الهی، پالیزبان، ن م، عبیدی از همگی ممنونیم.

 196. فاطمه بیگم موسوی ارسنجان نیم‌رخ
  فاطمه بیگم موسوی ارسنجان

  با سلام وتبریک سال نو
  و تشکر ویژه از کلیه مسئولین بزرگوار خصوصا اساتید محترممان جناب آقای جمالی و آقای شادکام بزرگوار.
  ماهنامه بسیار جالبی دارید.
  یه خواهش داشتم. اگر لطف بفرمایید هرماه خلاصه ای از عملکرد مناطق دیگر کشور هم در این ماهنامه نوشته شود تا دیگران هم بتوانند از تجربیات دیگر مناطق استفاده کنند.
  و مسئله دیگر که هرماه یک موسسه معرفی گردد تا موسسات همدیگر را بهتر بشناسند.
  با تشکر.

  1. ادمین نیم‌رخ

   سلام بر شما. این هدف را در کانال تلگرام و اینستاگرام به آدرس @iranblind_ngo
   دنبال کنید. متشکرم.

 197. ساجده سَیاح زاده از اهواز نیم‌رخ
  ساجده سَیاح زاده از اهواز

  با سلام:
  سال نو را به همه عوامل پرتلاش نشریه تبریک عرض می کنم.
  امیدوارم امسال سالی سرشار از موفقیت و برکت برای همه عزیزان باشد.
  همینطور آرزو می کنم برای نابینایان سال خوبی باشد.
  در کنار عزیزانتان لحظات خوشی را سپری کنید.
  واقعا مطالب مفید هستند.
  استفاده می کنیم.

 198. آمنه شجاعی نیم‌رخ
  آمنه شجاعی

  با سلام و خسته نباشید خدمت کارکنان مجله مانا.
  مطالب عالی و آموزنده هستند.
  انشا الله ادامه پیداکنند.
  آمنه شجاعی از بندرعباس

 199. s.m.m ارسنجان نیم‌رخ
  s.m.m ارسنجان

  خدا خیرتون بده
  مفید بود و جالب

 200. کواری ارسنجان نیم‌رخ
  کواری ارسنجان

  سلام
  مطالب بسیار جالب بود
  همچنین بخش مربوط به والدین خیلی دوست داشتم

 201. عارفه رحیمی نیم‌رخ
  عارفه رحیمی

  سلام
  مادر من هم مشکل بینایی دارن
  مطالب مجله رو برای ایشون میخونم
  و خیلی خوشحالن که همچین مجله ای منتشر میشه
  خیلی ممنونم از زحمات شما

 202. زهره نیم‌رخ
  زهره

  سلام با عرض تبریک سال نو، سپاسگزارم عالی بود به ویژه نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

 203. حسین هاتفی فرد نیم‌رخ
  حسین هاتفی فرد

  با سلام و احترام. تبریک عرض می کنم ان شاءالله که سال خوبی برای شما ماهنامه ای های عزیز. سپاسگزارم از زحمات شما

  1. ادمین نیم‌رخ

   خانم ها سباح، شجاعی، کواری ، زهره، s.m و آقای هاتفی فرد. از حسن توجهتون ممنونیم.

 204. یاسمین نیم‌رخ
  یاسمین

  صدها سلام و درود بر شما و سپاس از زحمات شما. عالی بود

 205. آذر ابراهیمی نیم‌رخ
  آذر ابراهیمی

  با سلام سال نو مبارک.
  ممنون از شما بابت این ماهنامه بسیار مفید. اگه امکان داره بیشتر درمورد تکنولوژی های جدید برای نابینایان عزیز مطلب بذارید. با تشکر از شما.

 206. مصطفی نیکخواه از بیرجند نیم‌رخ
  مصطفی نیکخواه از بیرجند

  با سلام و احترام .ضمن عرض تبریک سال نو و خدا قوت به عوامل خلاق و زحمتکش نشریه مانا، از شما برای تهیه این مطالب قدردانی میکنم .

 207. معصومه ابراهیمی نیم‌رخ
  معصومه ابراهیمی

  سلام،ممنون از تلاش شما عزیزان بابت این ماهنامه ارزشمند.همه ی قسمت های این ماهنامه مفید و جالب بود مخصوصا قسمت تجربیات زندگی،امیدوارم که این کار ارزشمندتان سالیان سال تداوم داشته باشد.

 208. حمیدرضا افراسیابی ارسنجان نیم‌رخ
  حمیدرضا افراسیابی ارسنجان

  سلام و روز بخیر، مطالب ماهنامه عالیی و کاربردی است سپاس از کسانی که برای این ماهنامه زحمت میکشند. از زندگی و توانمندی نابینایان موفق و اشتغال زایی هم اگر ممکن است مطلب بگذارید.ممنونم

 209. رضا عابدینی نیم‌رخ
  رضا عابدینی

  سلام سال نو مبارک از زحمات تهیه کنندگان این مجله سپاسگذارم

 210. عصما هرجندی نیم‌رخ
  عصما هرجندی

  سلام و تبریک سال نو از این که اقدامات انجمن شفاف در این ماهنامه منتشر می شود خوشحالم باشد تمامی مراکز دولتی و غیر دولتی این امر را انجام دهند.

  1. روح الاه شهریاری از نیم‌رخ
   روح الاه شهریاری از

   سلام و عرض تشکر از زحمات شما اگر در خصوص ورزش نابینایان نیز ستونی آورده شود عالی است

 211. خلیل شهریاری نیم‌رخ
  خلیل شهریاری

  سلام بخش جدید بسیار خوب است تجربیات اشخاص موفق میتواند بسیار مفید باشد

 212. حسن کامبخش نیم‌رخ
  حسن کامبخش

  سلام از تلاش شما در راستای فرهنگ و اطلاعرسانی به نابینایان متشکرم به خصوص بخش پزشکی

 213. محبوبه امیرتیموری نیم‌رخ
  محبوبه امیرتیموری

  سلام و عرض خسته نباشید بخش تنز میتواند در نشاندادن مشکلات نابینایان مفید باشد

 214. امین رسا کرمان نیم‌رخ
  امین رسا کرمان

  سلام از زحمات شما متشکرم اگر میشد در خصوص مشاغل آزاد که نابینایان در آن مشغول هستند مطالبی بیاورید، می تواند مفید باشد.

 215. مسلم فلاح نیم‌رخ
  مسلم فلاح

  سلام و عرض تبریک سال نو تمامی بخشهای این ماهنامه را مطالعه می کنم به ویژه بخش ارتباط والدین با کودک نابیناممنون

 216. زینب پگاه از رودبار نیم‌رخ
  زینب پگاه از رودبار

  سلام بخش یادداشت مهمان بسیار جالب است تشکر از زحمات شما

 217. حمیده عابدی نیم‌رخ
  حمیده عابدی

  سلام ممنونم از زحمات دوستان بخش تراژدی بیپایان بسیار موضوع مهمی است جای تحقیقات و کار بیشتری از سوی مسئولین را می طلبد

 218. فاطمه باوی نیم‌رخ
  فاطمه باوی

  با سلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران ماهنامه مانا خسته نباشید تمامی مطالب بسیار خوب بود. استفاده بردیم در همه زمینه ها.
  خدا قوت
  نازنین زهرا باوی از اهواز

 219. معظمه نیکسرشت سیرجان نیم‌رخ
  معظمه نیکسرشت سیرجان

  سلام و درود بر تمامی مخاطبان و تهیه کنندگان ماهنامه مطالب بخش معرفی کتاب را بسیار میپسندم موفق باشید

 220. زهره رسا نیم‌رخ
  زهره رسا

  سلام تشکر از زحمات شما اگر در خصوص فرهنگ و رسوم نسبت به معلولان مطالبی آورده شود جالب است با تشکر

 221. زینب افضلی نیم‌رخ
  زینب افضلی

  سلام و عرض ادب تشکر از مطالب مفید این ماهنامه.
  موفق و مستدام باشید

 222. نادر سنجری نیم‌رخ
  نادر سنجری

  سلام و تشکر فراوان از نابینایان هنرمند هم در یادداشت میهمان استفاده شود جالب است تشکر مجدد از شما

 223. زهره افضلی نیم‌رخ
  زهره افضلی

  سلام و تبریک سال نو تشکر از زحمات شما

 224. طیبه پرنده نیم‌رخ
  طیبه پرنده

  سلام با آرزوی سالی خوب برای شما بخش پزشکی بسیار مفید است تشکر فراوان

 225. محمدحسین خادمی نیم‌رخ
  محمدحسین خادمی

  سلام
  نمایشگاه csun فقط امسال آنلاین بوده یا سال های بعد هم بصورت آنلاین برگزار خواهد شد؟

 226. محمد افضلی نیم‌رخ
  محمد افضلی

  سلام و درود از تلاش شما عزیزان در جهت ارتقای فرهنگی نابینایان متشکرم

 227. عبد الاه شهریاری نیم‌رخ
  عبد الاه شهریاری

  سلام و تشکر از شما بخش ورزشی و فعالیت نابینایان در این حوزه جایش در ماهنامه خالی است با تشکر از شما

 228. فاطمه یوسفی کرمان نیم‌رخ
  فاطمه یوسفی کرمان

  سلام و احترام از زحمت کشان و تهیه کنندگان این مجله متشکرم با آرزوی سلامتی برای شما

 229. حسین شریفی نیم‌رخ
  حسین شریفی

  سلام و تشکر از زحمات شما.
  سرویس تنز جالب و مفید است.

 230. حمید یوسفی نیم‌رخ
  حمید یوسفی

  سلام و عرض ادب از حامیان مالی این ماهنامه و تهیه کنندگان آن سپاسگذارم

 231. فاطمه کشاورز نیم‌رخ
  فاطمه کشاورز

  سلام و درود بخش تنز و اطلاعات پزشکی این ماهنامه بسیار مفید است.
  تشکر.

 232. وحید کمالی از جیرفت کرمان نیم‌رخ
  وحید کمالی از جیرفت کرمان

  سلام و احترام و عرض تبریک سال نو به تمامی شما دوستان مطالب بخش یادداشت میهمان بسیار آموزنده است با تشکر

 233. حیدر حردانی نیم‌رخ
  حیدر حردانی

  به نام خدا با سلام بنده حیدر حردانی هستم از اهواز امیدوارم حالتون خوب باشه سال نو مبارک من خواستم تشکر کنم از همه عوامل این مجله خوب تشکر می کنم امیدوارم که با قدرت به این فعالیت ادامه دهید

 234. امین نظاری از شوشتر نیم‌رخ
  امین نظاری از شوشتر

  سلام
  اخبار شما بسیار عالی میباشند.
  از زحمات شما سپاسگزارم
  از خوزستان

 235. عصما شاهدادی کرمان نیم‌رخ
  عصما شاهدادی کرمان

  سلام و خسته نباشید مطالب بسیار آموزنده و مفید هستند تشکر مجدد

 236. محمد سابقی نیم‌رخ
  محمد سابقی

  سلام و خدا قوت بخش بازی و آموزش بازیهای رایانه ای را بسیار دوست دارم تشکر از شما

 237. محمد نیم‌رخ
  محمد

  سلام ممنون از کسانی که برای این ماهنامه زحمت کشیده اند.امیدوارم همیشه ادامه دار باشد.همه ی قسمت ها مفید بودند. لطفا مشکلات جدی نابینایان و چگونه کنار امدن با این مشکلات هم در این مجله گنجانده شود با تشکر

 238. فریبا زارعی نیم‌رخ
  فریبا زارعی

  آدرس کانال یوتیوبرا هم اگه میشد داشته باشیم میتونستیم ما هم دنبالشون کنیم

 239. فاطمه رحیمی نیم‌رخ
  فاطمه رحیمی

  آرزوی توفیق روز افزون

 240. عباس ابراهیمی نیم‌رخ
  عباس ابراهیمی

  ســلام
  تشکر بابت مجله خوب مانا
  لطفا سرگرمی های کودکانه هم گنجانده شود

 241. بدری نعمت الهی نیم‌رخ
  بدری نعمت الهی

  سلام
  تشکر از عزیزانی که زحمت کشیدند و ماهنامه مانا رو منتشر کردند
  قسمت دیدار نوروزی با دخترک اطلس‌پوشِ پامیر بسیار جذاب بود.
  سپاس

 242. فائز حیادر نیم‌رخ

  با سلام،. و احترام
  بسیار معلومات زیبایی هستن در سایت و ادم بخصوص در این ایام از این مطالب با مطالعه ی انها واقعا لذت کاملی میبره
  درضم امیدوارم هر وقت وارد سایت شوم مطالب بیشتر و بیشتر شون
  با تشکر از سایت قشنگتون
  فائز حیادر

 243. کریم خروت مالدار از زاهدان نیم‌رخ
  کریم خروت مالدار از زاهدان

  سلام و عرض خسته نباشید بسیار سپاسگزار از زحمتهای شما و دوستان محترمتان

 244. محدی پورجعفری نیم‌رخ
  محدی پورجعفری

  سلام با تشکر از مطالب بسیار آموزنده ای که ارائه می فرمایید ممنون

 245. ریحانه حاج اسماعیلی کرمان نیم‌رخ
  ریحانه حاج اسماعیلی کرمان

  سلام و عرض تشکر از حامیان این ماهنامه بخش معرفی کتاب بسیار جالب است با تشکر مجدد

 246. آتنا شهریاری نیم‌رخ
  آتنا شهریاری

  سلام و درود فراوان اطلاعات پزشکی بسیار مفیدی ارائه می شود در این ماهنامه پاینده باشید

 247. عزیزه خیری نیم‌رخ
  عزیزه خیری

  سلام و خسته نباشید ممنون از زحمات شما مطالب بخش یادداشتهای میهمان جالب بود

 248. اکرم ابراهیمی کرمان نیم‌رخ
  اکرم ابراهیمی کرمان

  سلام معرفی فعالیت های انجمن میتواند الگوی سایر سازمانها قرار گیرد با تشکر

 249. طیبه رحیمی ارسنجان نیم‌رخ
  طیبه رحیمی ارسنجان

  سلام ممنون از ماهنامه زیبا و جامعتون

 250. افروز از ایلام نیم‌رخ
  افروز از ایلام

  سلام تشکر از مطالب عالیتون. قسمت والدین و کودکان را خیلی می پسندم و خودم یک مادر هستم از این مطالب بیشتر لذت بردم با تشکر

 251. سعید نیم‌رخ
  سعید

  سلام و تشکر. پیشنهاد می کنم داستان دنباله دا هم به ستون ماهنامه اضافه کنید.با سپاس

 252. محمد مهدی حسن شاهی ارسنجان نیم‌رخ
  محمد مهدی حسن شاهی ارسنجان

  سلام
  طنز جالب ولی متاسفانه تلخ
  کاش مسئولین بیشتر به فکر معلولان جامعه بودند.

 253. مرتضی محمدبیگی نیم‌رخ
  مرتضی محمدبیگی

  سلام مطالب روانشناسی و چشم پزشکی خیلی خوبه همین طور معرفی کتاب. ها که خانم شفیعی زحمتشو می کشن.موفق باشید

 254. لیلا از ایلام نیم‌رخ
  لیلا از ایلام

  سلام مطالب عالیه و چون خیلی مطالعه رو دوست دارم از بخش معرفی کتابها بیشتر استفاده می کنم و پیشنهاد دارم داستان هم به مطالب اضافه بشه. با تشکر

 255. حنا از ایلام نیم‌رخ
  حنا از ایلام

  سلام تشکر می کنم از همه اگه مطالب مربوط به ورزش نابینایان و مصاحبه با ورزشکاران نابینا هم بزارید عالی می شه

 256. مینا از ایلام نیم‌رخ
  مینا از ایلام

  سلام مطالب عالیه اگه با زوجهای نابینا موفق همینطور سایر نابیناهای موفق در زمینه های مختلف هم مصاحبه کنید خیلی خوب میشه که از تجربیاتشون بتونیم استفاده کنیم ممنون

 257. نیایش از ایلام نیم‌رخ
  نیایش از ایلام

  سلام میگم به همه من یه دانش آموز نابینا هستم و وقتی مادرم مجله رو میخونه منم گوش میدم و دوست دارم قصه هم بزارید تا ما بچه ها هم استفاده کنیم ممنون

 258. محمدزاده، کتابدار کتابخانه گویای نابینایان، بیرجند نیم‌رخ
  محمدزاده، کتابدار کتابخانه گویای نابینایان، بیرجند

  با عرض سلام و خدا قوت و تبریک نوروز باستانی و فرا رسیدن فصل زیبایی ها، خدمت مانایی های عزیز و محترم. خوشحالم که هر نسخه از مانا نسبت به نسخه قبل پربارتر و بهتر میشه. از زحمات شما بزرگواران در راستای تهیه و انتخاب مطالب مفید و آموزنده نشریه مانا نهایت سپاس و قدردانی را دارم

 259. اشرف السادات حسینی از خراسان جنوبی، بیرجند نیم‌رخ
  اشرف السادات حسینی از خراسان جنوبی، بیرجند

  سلام سال نو بر شما خجسته باد.
  به تازگی به جمع مخاطبان مانا پیوستم لطفا بخشی برای افراد سالمند هم در نظر بگیرید. خداوند یاریگر شما در این راه باشد.

 260. محمدرضا حردانی نیم‌رخ
  محمدرضا حردانی

  به نام خدا با عرض سلام محمدرضا حردانی هستم از اهواز من میخواستم برای این مطالب خوبی که در مجله میگذارید سپاسگزاری کنم تشکر میکنم ممنون واقعاً عالی بود

 261. رضا یوسفی از خراسان جنوبی، طبس نیم‌رخ
  رضا یوسفی از خراسان جنوبی، طبس

  سلام
  با عرض تبریک سال نو و خدا قوت خدمت مانایی های عزیز
  یک پیشنهاد دارم
  لطفا یک بخش شعر و داستان کوتاه یا رمان که به قلم افراد نویسنده نابینا در عصر حاضر باشد با هدف معرفی و شناخته شدن و شکوفا شدن استعدادهاشون به ستونها اضافه کنید، به خصوص نوشته های افرادی که تاکنون موفق به چاپ آثارشون نشدن. سپاس از شما

 262. یارمحمودی نیم‌رخ
  یارمحمودی

  سلام ،این نسخه ماهنامه مثل نسخه های قبل پر بار و مفید بود تشکر از شما.لطفا رویکردهای روانشناسی بیشتری و بخش سرگرمی در این ماهنامه گنجانده شود .یار

 263. علی اصغر اسکندری نیم‌رخ
  علی اصغر اسکندری

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما دست اندرکاران این مجله مانا و تشکر از شما عزیزان . اگر امکان دارد دلنوشته های افراد نابینا و نیز از موفقیت های این عزیزان در ماهنامه اضافه شود.

 264. شهلا نیم‌رخ
  شهلا

  سلام.
  ممنون از مطالب خوبتون.

 265. معصومه نیم‌رخ
  معصومه

  سلام.
  واقعا مطالبتون متنوع هستند و برای هر کسی می تونن مفید باشند.
  دستتون درد نکنه.
  موفق باشید

 266. ساجده دورقی نیم‌رخ
  ساجده دورقی

  سلام
  خیلی خوبه
  قسمت طنزش رو بیشتر کنید

 267. پرستو خدری نیم‌رخ
  پرستو خدری

  سلام
  مباحث چشمپزشکی خیلی مفیدند
  تشکر از زحماتتون

 268. آلبوغُبِیش از اهواز نیم‌رخ
  آلبوغُبِیش از اهواز

  سلام
  از شما بابت زحمتی که می کشید سپاسگزارم.
  اگر امکان داره اشعار افراد نابینا تو هر شماره قرار بدهید.
  تشکر

 269. فاطمه خانی از اهواز نیم‌رخ
  فاطمه خانی از اهواز

  سلام
  واقعا عالیه
  لطفا بخشی رو برای آموزش مهارت های جهتیابی قرار بدهید

 270. محمد حسین مشکی از اهواز نیم‌رخ
  محمد حسین مشکی از اهواز

  سلام
  سال نو مبارک
  بخش آموزش بازی خیلی خوبه
  دستتون درد نکنه

 271. فاطمه پور انتظاری نیم‌رخ
  فاطمه پور انتظاری

  سلام تشکر از شما بابت مطالب زیبایی که در مجله گنجاندید.
  اگر امکانش هست دردِ دلهای افراد نابینا هم در ماهنامه اضافه بشه. شاید اینجوری صدای ما بهتر به گوش مسئولین برسه

 272. فاطمه سنگ چین نیم‌رخ
  فاطمه سنگ چین

  سلام مجله مانا قسمتهای خیلی خوبی دارد انشالله ادامه داشته باشد

 273. محمد اخلاصی نیم‌رخ
  محمد اخلاصی

  سلام سال نو مبارک عالی هست متلب راجب شغل نابینایان کشورهای مختلف بزارید

  1. حمید پورحسن نیم‌رخ
   حمید پورحسن

   سلام عرض می کنم خدمت تک تک عزیزان دل.
   سال نو مبارک دستم در کاران ماهنامه مانا.
   خدا قوت بسیار عالی بود فقط اگه قسمت تکنولوژی و فناوری بیشتر بشه خیلی خوبه

 274. علی جهانتیغ نیم‌رخ
  علی جهانتیغ

  با درود سال نو مبارک امیدوارم که همیشه مانا و ماندگار باشید خیلی قشنگ و جالبه یه پیشنهاد دارم از کارهای فرهنگی و هنری معلولین هم توی این ماهنامه بررسی و نقد بشه

 275. معصومه عاشوری از بندرعباس نیم‌رخ
  معصومه عاشوری از بندرعباس

  سلام سال نو مبارک بسیار مفید و عالی هست باید فرهنگسازی بشه توی جامعه که بچه های ما توانمند هستند

 276. رضا حاجیپور از بندرعباس نیم‌رخ
  رضا حاجیپور از بندرعباس

  سلام سال نو مبارک تمام بخشها خوب بود از بخش پاتکستهای زبان انگلیسی امید هاشمی لذت بردم

 277. محمود زرخش نیم‌رخ
  محمود زرخش

  درود عالی هست خدا قوت

 278. مریم محتشمی از کاشان نیم‌رخ
  مریم محتشمی از کاشان

  با سلام و سپاس از شما بزرگواران که ساعت زندگی را زیبا کوک می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید