ماهنامه مانا شماره ۳: اسفند ۱۳۹۹

 

چند ساعت بیشتر نمانده تا شلیک توپ‌ها. توپ‌هایی که این بار نه به قصد ویرانی و کشتار، که برای رساندن صدای امید و طراوت و زندگیِ دوباره زمین به گوش آن‌ها که در اقصای این خاک به انتظار نشسته‌اند شلیک می‌شود. بی که بخواهیم منکر تلخی‌های رفته بر ایرانیان در طول سال گذشته شویم و دشواری‌های افزاینده زندگی را کتمان کنیم، آخرین نوروز قرن را به جشن می‌نشینیم و از فرصت نو شدن طبیعت برای تجدید قوا و گرفتنِ جانی دوباره بهره می‌گیریم. چیرگی بر شر و تباهی و سیاهی و تاریکی را از نوروز باستانی فرا می‌گیریم و با حالی که به احسن‌الحال تحویلش می‌کنیم، به پیکار بدی‌ها می‌رویم.

تحریریه مانا، باز آمدنِ نوروز باستانی را به همراهانش شادباش می‌گوید و فرا رسیدن نخستین نوروزگانِ حیاتش را به فال نیک می‌گیرد و با شوقی که دمیدن بهار در روحش دمیده، به استقبال روز‌های خوب می‌شتابد. شما هم در آن بکوشید که فرصت بهاری شدن را از کف ندهید که شاعر چه خوب گفته: «ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار».

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  سومین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

نمایشگاه تجهیزات توانبخشی معلولان سی‌اس‌یو‌ان (CSUN) آمریکا امسال هم پرشور و به علت شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار شد. باید از کرونا ممنون باشیم که با همه گرفتاری‌هایی که برایمان درست کرده در موقعیت‌هایی امتیازاتی را هم برایمان به وجود آورده است. یکی از این امتیازات، بر‌خط شدن بعضی رویداد‌های مهم است که همه ساله گوشه گوشه دنیا برگزار می‌شده و برای ما حکم خرمای نخیل را داشته. چه، حالا توانسته‌ایم به مدد آنلاین برگزار شدن این رویداد‌ها، ما هم بهره‌ای از آنها ببریم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

مشروح عملکرد انجمن در اسفند ۱۳۹۹ + فایل صوتی

علی‌اکبر جمالی مدیر‌عامل و منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

آنچه از نظر مخاطبان ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران می‌گذرد، شرح فعالیت‌ها و اقدامات انجمن نابینایان ایران در طول یک ماه گذشته است. این گزارش را مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام و علی‌اکبر جمالی، مدیر‌عامل این انجمن ارائه کرده‌اند. علاوه بر این نوشته، شما می‌توانید موارد مطروحه را در قالب دو پرونده صوتی شانزده و پنج دقیقه‌ای با صدای مهندس شادکام و جناب جمالی هم بشنوید.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخان، مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

اگر بنا باشد پیشخوانِ این شماره را هم به سیاق ماه قبل آغاز کنیم، لاجرم باید از رفیق یوتیوبرمان جناب سامی سراغی بگیریم. «سَم سیوی»، [1]صاحب و گرداننده کانال یوتیوبی «زندگی نابینایی»، [2]در طول یک ماه گذشته حسابی پر کار بوده و سه چهار ویدئوی مفید ضبط و منتشر کرده است. او در طول ماه گذشته به اپلیکیشن مسیریابی «ویواک» [3]و به‌روز‌رسانی تازه‌ای که برایش منتشر شده پرداخته؛ ویدئویی برای معرفی یک اپلیکیشن اندرویدی ضبط کرده که به نابینایان کمک می‌کند سینی حاوی ظروف لبالب از مایعات را به سلامت به مقصد برسانند؛ یک ویدئوی پانزده دقیقه‌ای هم با این مضمون تولید کرده که کاربران کم‌بینا، بهتر است چه تغییراتی بر روی مرورگر‌ها اعمال کنند تا تجربه بهتری از این نرم‌افزار‌ها داشته باشند و سر آخر هم در قالب یک ویدئوی ۲۳ دقیقه‌ای، یک درشت‌نمای جالب و پر امکانات را معرفی کرده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

عیدانه: دیدار نوروزی با دخترک اطلس‌پوشِ پامیر (قسمت اول) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

در این شماره به مناسبت نوروز، با شما در یک سفر جذاب و هیجان‌انگیز همراه شده‌ایم. مجید سرایی، در روزگاری که هنوز کسی نام کرونا را نمی‌دانست و فقط سرما خورده‌ها، آن هم آن‌هایی‌شان که زیادی مبادی اصول بودند ماسک می‌زدند، سفری داشته به تاجیکستانِ زیبا و دوست داشتنی. آنطور که در میان بسیاری از ما نابینایان مرسوم است، به جای مشغول کردن خودش با چک چکِ صدای شاتر دوربین‌های هم‌سفران، دستگاه ضبط صدایش را روشن کرده و هر جا که ممکن بوده، از زیبایی‌های سفر به رسم یادگار برای خودش ضبط کرده و حاصل را در یک مستند سریالیِ چهار قسمتی برای ماهنامه مانا تنظیم کرده است. حالا که خانه‌نشین شده‌ایم و اگر کرونا هم نبود، زورِ اندک ریال در مقابل ارز‌های خارجی امکان عبور از هیچ مرزی را به ما نمی‌داد، بد نیست با این مستند همراه شویم تا حکایت وصف‌العیش، نصف‌العیش را برای خودمان معنا کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: تجربیات والدین نابینا از ورود به دنیای خردسالان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان

در این شماره به افزایش توانایی‌های کودکان در دوره پیش از دبستان پرداخته‌ایم. از جمله: ارتباط با هم سالان، شناخت طبیعت، بازی‌ها و داستان‌ها.

همراه می‌شویم با پدران و مادرانی که با قدرت تفکر و تدبیر محدودیت‌هایی را که نابینایی برایشان ایجاد کرده است،کنار زده‌اند

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: کارشناس ارشد روانشناسی و آموزگار سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور

با توجه به آثاری که نقص بینایی بر زندگی روزمره بر جای می‌گذارد و محدودیت‌هایی که برای افراد ایجاد می‌کند، محققان حدس می‌زنند که آسیب بینایی، بر سلامت روانی افراد تأثیر منفی می‌گذارد. اصطلاح سلامت روانی ‌‌ (PWB) به شرایط روانی افراد از جمله: نداشتن اختلال روانی، هیجانات مثبت بالا و هیجانات منفی پایین، احساس پذیرش خود و رضایت‌مندی  شخصی و رضایت از زندگی، اشاره دارد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش دوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

چنانکه در قسمت نخست اشاره شد، تاجیکستان با نام رودکی، شاعر بزرگ سبک خراسانی پیوندی ناگسستنی دارد. خاصه این پیوند را در گفت و گو با تاجیکان به روشنی می‌توان دریافت. تاجیکان بر آنند که رودکی، «اساس گذار» شعر فارسیست. نکته‌ای که تاریخ نویسان ادبیات هم بر آن تأکید دارند.

آرامگاه رودکی در «پنج رود»، نزدیک به شهر «پنج کنت» قرار دارد و اهالی شهر «پنج کنت» آرامگاه شاعر بزرگ فارسی را همچون نگینی دربر گرفته‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های چشم‌پزشکی و پرسش و پاسخی درباره بیماری‌های شبکیه

مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی، بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان

در شماره سوم مانا، دو خبر در حوزه چشم‌پزشکی را به همراه محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص بیماری‌های شبکیه در قالب یک پادکست تهیه کرده است، برایتان تدارک دیده‌ام.

ابتدا سری بزنیم به اسپوتنیک و خبر ایجاد بینایی مصنوعی برای نابینایان از طریق کاشت شبکیه که در روزنامه نو‌آوران ترجمه شده و به چاپ رسیده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: تراژدی بی‌پایان

ابوذر سمیعی: دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری فرهنگی

پیشنهاد ممنوعیت آزمایش‌های ژنتیک و غربالگری در دوران بارداری توسط مجلس شورای اسلامی، مباحث جنجالی و چالش‌برانگیزی در این خصوص به راه انداخته و موضوع تولد کودکان دارای معلولیت را دوباره به صدر گفتگوها آورده است. اینکه این طرح چه میزان سیاسی بوده یا چقدر می‌تواند در هدف غائی آن یعنی افزایش فرزند آوری تأثیر مثبت داشته باشد سوالی اساسی است اما موضوع این نوشته نیست. آنچه در این یادداشت قصد بررسی آن می‌رود، شق دوم موضوع، یعنی احتمال افزایش تولد کودکان دارای معلولیت و پیامدهای آن است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان

از این ماه بنا داریم نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه معلولین را در قالب یادداشت‌هایی که با عنوان «یادداشت میهمان» منتشر خواهد شد، در اختیار مخاطبان مانا بگذاریم. ذکر این نکته ضروری است که مانا، این یادداشت‌ها را بدون هیچ گونه دخل و تصرف ویرایشی یا محتوایی منتشر می‌کند.

در این شماره، مانا میزبان دو یادداشت است: نوشته‌ای با نام «آب مروارید و آب چشم»، به کوشش جناب آقای محمد نوری، مدیر‌عامل دفتر فرهنگ معلولین و یادداشت دیگری با عنوان: آبله، بیماری حاد ویروسی و علت نابینایی و کم‌بینایی به قلم جناب آقای علی نوری، (نویسنده و پژوهشگر حوزه معلولیت.

دریافت نسخه صوتی

دریافت نسخه صوتی

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش سوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر خجند، کاخ ارباب است که برای تاجیکان دارای جایگاه ویژه ایست. در این کاخ بود که شانزدهمین شورای عالی تاجیکستان برگزار شد و امام علی رحمان، رئیس جمهوری کنونی این کشور، بعنوان رئیس شورای عالی انتخاب شد.

از ویژگی‌های این عمارت، وجود یک موزهٔ نفیس است.

اساساً تاجیکستان را باید کشور موزه‌های آسیا نامید؛ چرا که در شهرهای مهم این سرزمین، موزه‌های مهم و متعددی می‌بینیم. خود تاجیکان موزه را «آثار خانه» می گویند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

حکایت دختر جوان نابینا و گیاهان دارویی و یازده کتاب دیگر در تازه‌های کتاب

رقیه شفیعی: کتاب‌دار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

من رقیه شفیعی این بار با معرفی دوازده کتاب در خدمت شما خوبان خواهم بود. پس این شما و این هم کتاب‌های ارائه شده در اسفند‌ماه.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

جادوی اصوات در بازی اندرویدی آدیو ویزاردز + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

بازی‌های اندرویدی بالاخص آنها که برای نابینایان و به صورت صوتی طراحی شده‌اند، قرار نیست خیلی داستان پیچیده‌ای داشته باشند. هدف بیشتر این است که کاربر مدتی در دریای اصوات غوطه‌ای بخورد و کمی هم عکس‌العمل‌های سریعش را در هنگام کار با صفحات لمسی به رخِ خودش یا شاید کمی هم بقیه کاربران بکشد. این، حکایتی است که در باره بازی اندرویدی این شماره از مجموعه پست‌های «بازی‌باز» هم صدق می‌کند

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

طنز: چرا افزایش مستمری به صلاحمان نیست

نویسنده: یخ نکنی نمک‌دون

در این مطلب، قصد داریم با یک نگاه موشکافانه و کارشناسی شده، به یکی از مهمترین مسائل این روزهای معلولین بپردازیم و آن مسأله ی مهم، چیزی نیست جز امر مهم و حیاتی مستمری. اصلاً اگر معلولی در کشور ما مستمری نگیرد، انگار مستمری نگرفته است. همیشه که نباید تمثیل درست و حسابی داشته باشیم. آنقدر این امر فاجعه بار است که هیچ نمونه ی مشابهی برایش نیافتم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش پایانی) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

شهر دوشنبه که در دوران استیلای شوروی کمونیستی به آن «استالین آباد» می‌گفتند، پایتخت تاجیکستان است. ظاهراً حدود ۸۰ سال پیش، بافت این شهر روستایی بوده و بازارهای محلی متعددی برپا می‌شد. به همین علت نام دوشنبه را که روز برپایی بازار بزرگ بود، به این روستا اطلاق کردند. بعدها به علت نقش تجاری مهمی که «دوشنبه» داشت، این روستای به شهر تغییر یافته را بعنوان پایتخت و مرکز تاجیکستان در نظر گرفتند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و نسخه‌های متنی ماهنامه مانا

 

 

 

اشکان آذرماسوله                                                                       شهروز حسینی

صنم اوشلی

در این شماره هم مثل ماه پیش، تهیه ویترینِ مانا به عهده تیمِ آذر‌ماسوله، حسینی و اوشلی بوده است. اشکان وظیفه تدوین و تهیه را به عهده داشته، حسینی متن را نوشته و اجرا را هم اوشلی عهده‌دار بوده است. ویترین را از اینجا بشنوید و اگر خوشتان آمد برای دیگران هم ارسال کنید.

اگر شنونده پادکست پیشخوان هستید می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. این بار پیشخوان ۶۷ دقیقه از کار در آمده است. این هم صحبت‌های علی‌اکبر جمالی و منصور شادکام، مدیر و قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران است که چنانچه فعالیت‌های این انجمن را پیگیری می‌کنید، می‌توانید دانلود کنید. بازی‌بازِ علیرضا را هم از این لینک دریافت کنید. سفرنامه صوتی مجید سرایی به تاجیکستان را هم به ترتیب دانلود کنید که شنیدنش خالی از جذابیت نخواهد بود: قسمت اول، قسمت دوم، قسمت سوم و قسمت چهارم.

اگر مایل هستید فایل متنی ماهنامه مانا را یکجا در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را به صورت پی‌دی‌اف از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال از این لینک بارگیری کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت نسخه صوتی سومین شماره ماهنامه مانا به صورت یکجا و در قالب یک فایل فشرده، اینجا کلیک کنید.

410 دیدگاه دربارهٔ «ماهنامه مانا شماره ۳: اسفند ۱۳۹۹»

 1. سلام
  نوروز مبارک
  ممنون که ما رو هم از اخبار
  CSUN مطلع کردید نمایشگاه جالبی باید باشه
  امیدوارم بعد از کرونا باز هم بصورت آنلاین قابل دسترس باشه
  و اول امیدوارم این محصولات ارائه شده در CSUN رو خود ایرانیا بتونن بسازن و بعد امیدوارم به تولید انبوه با قیمت مناسب برسه تا همه ی نابینایان عزیز بتونن استفاده کنن

    1. سلام خدمت شما و تبریک سال جدید.تشکر بابت مجله خوب شما اگر امکانش هست برای فضای بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه کرمانشاه فکری بکنید با وجود اتاقهای زیادی در ان کتابخانه بخش ما بسیار کوچک است و برای جلسات حضوری در تنگنا قرار میگیریم .سپاس

   1. سلام و خدا قوت و تبریک سال نو ممنون از زحمات شما مطالب مفید و کاربردی است اگر در کنار نسخه صوتی نسخه برای نیز در اختیار کتابخانه ها قرار بگیرد بسیار عالی خواهد شد و دیگر اینکه اطلاعات عمومی نیز گنجانده شود

 2. ضمن عرض سلام، ادب و احترام.
  پیش از هر چیز، وظیفه ی خودم می دونم که فرا رسیدن نوروز باستانی، این جشن دیرپای ایران رو به حضور شما شادباش عرض کنم.
  باز هم نمی تونم از بیان احساساتم نسبت به کار ارزنده ی شما خودداری کنم.
  شادمانی و سپاسگزاری من رو که بی تردید، از بن جان و روحم سرچشمه می گیره، پذیرا باشید.
  گرچه تمام بخشهای ماهنامه به نوبه ی خودش جذاب و قابل تحسینه، کار دوست سالهای دور و درازم، مجید سرایی من رو به یه حال و هوای بسیار بسیار خوب و وصف ناپذیر برد.
  یکی از علایق من، سفر به تمام کشورهاست.
  از فقیرترین کشورهای ناشناخته در قاره ی اقیانوسیه تا آسیای میانه که وجوه اشتراک فراوانی با ما ایرانیها داره.
  شوربختانه تا به حال این امکان فراهم نشده که به این منطقه، یعنی آسیای میانه سفر کنم و البته لطف مجید در به اشتراک گذاشتن این یافته ها و دیده ها، چنان صمیمانه بود که من رو از ابتدا تا انتها، تو گویی به خیابونهای تاجیکستان برد.
  تو این روزها که پر شده از اخبار تلخ و ناگوار، کار مجید بسیار بسیار حالمو خوب کرد.
  در عین حال، جا داره از اشکان، امیر، شهروز، امید هاشمی، سرکار خانم همت، سرکار خانم شفیعی، سرکار خانم جوادیان و ابوذر هم بسیار بسیار تشکر کنم.
  تمام این دوستان، کسانی هستن که دست کم من افتخار آشنایی باهاشون رو دارم.
  امیدوارم توفیق دیدار سایر دوستان که در این مجموعه قبول زحمت می کنن رو هم پیدا کنم.

  شاد زی، مهر افزون.

  1. سلام
   امیدوارم دستانِ سبز بهار برایتان ، بهترین اتفاقات را بسازد و شکوفه های زیبایش تمام خوبیهای دنیا را به ارمغان آورد و نخستین صفحاتِ سال ، آغازِ بهترین اتفاقات و موفقیتهایِ زندگیتان باشد
   با تشکر از ماهنامه خوب و ارزشمند شما
   عیدتان مبارکــــــــَ

  2. معلم و استاد ارجمند جناب اسدی عزیز عرض ادب و احترام بچه های تحریریه مانا رو هم پذیرا باشید.
   چه خوب که مستند جذاب مجید سرایی حس خوبی به شما داده و همه سعی و تلاش اعضای تحریریه مانا اینه که بتونیم مطالب با کیفیت و درخوری رو منتشر کنیم.
   قطعا در این راه، بیان دیدگاه ها و چه بسا مشارکت شما بزرگواران می تونه ما رو در ادامه مسیر به سرمنزل مقصود برسونه.
   خوشحال میشیم در ستون یادداشت مهمان، بتونیم از ظرفیت و قلم شما استاد گرامی هم بهره مند بشیم.
   شاید نوشتن یک سفرنامه متفاوت از سفری که به کشور هند داشتید بتونه برای مخاطبان مانا جذاب و خواندنی باشه.

   1. خانم شبانی عزیز و گرامی سلام.
    ما هم سال خوبی رو برای شما آرزو می کنیم.
    فقط خواهشاً دیدگاه هاتون رو در یک کامنت مستقل منتشر کنید نه در پاسخ به یک فرد دیگه که پاسخ به کامنتتون دقیقاً زیر دیدگاه خودتون باشه.
    مرسی که هستید.

   2. ضمن عرض سلام، ادب و احترام،
    اگه تصور می فرمایید که چنین کاری میتونه برای دوستان مفید واقع بشه، خوشحال میشم در اولین فرصت چنین کاری رو انجام بدم.
    البته به دلایل متعددی، متأسفانه تدوین یه گزارش صوتی از طرف من در حال حاضر مقدور نیست.
    ولی اگه خواستید، با من از طریق ایمیل در تماس باشید تا متن سفرنامه رو براتون بفرستم.
    برقرار و پیروز باشید.

   1. با عرض سلام و ادب سال نو را به تک تک کسانی که الان دارن این مطلب رو میخوانند تبریک عرض مینمایم بسیار از شما و زحمات ارجمند شما سپاسگذارم من به شخصا واقعا از خواندن مجله مانا بسیار لذت بردم امیدوارم در روز های آینده شاهد رمان های بیشتری با
    مطالب پر کاربرد باشیم از حامیان این مجله بسیار سپاسگذارم🙃♥️

 3. با درود و تبریک سال نو و تشکر از انجمن و حامی محترم بانک مسکن ، اگر در مطالب از تاریخ شمسی بجای میلادی استفاده شود مطالب قابل فهم از لحاظ تاریخ می باشد. تا درودی دیگر بدرود

   1. درود ضمن تشکر سه درخواست برای پیشخوان: ۱. دوچرخه سواری نابینایان و کم بینایان بدون نیاز به همراه بینا وجود دارد؟ در این زمینه توضیح دهید.۲. در هر شماره از پیشخوان به اخبار سایت های فدراسیون جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان و کنفدراسیون های جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان قاره ها اشاره کنید.
    ۳. سری هم به رسانه های کشور اتریش بزنید. با تبریک سال نو ، ایام شعبانیه و حلول ماه مبارک رمضان ، ضمن تشکر از مطالب شما.

  1. خانم سرگزی سلام. با توجه به اینکه در روزنامه ایران سپید هر هفته بخشی رو تحت عنوان خانه داری داریم، دیگه نخواستیم ما هم مطالب تکراری منتشر کنیم.
   هر وقت ستون خانم جوادیان که همون مهارت های زندگی با تمرکز بر والدین نابینایی که فرزند دارند به پایان رسید، ستونی رو تحت این عنوان سعی می کنیم اضافه کنیم.

 4. با سلام و تبریک بمناسبت فرا رسیدن سال نو و امید به اینکه سال جدید برای تمامی ایرانیان سالی پر از خیر و برکت و خوشی باشد و با تشکر از شما عزیزان و دست اندرکاران ماهنامه مانا ،که همراه بدنبال بهترینهایید.

   1. جناب کوهزاد عزیز با سلام.
    یک نکته رو در نظر داشته باشید که عمده مطالب و ستون هایی که در مانا منتشر میشن، بر خلاف ایران سپید رسالت خبری ندارن.
    در خصوص اشتغال، به زودی حتما یک ستون جدید به مانا اضافه خواهد شد و امیدوارم سایر پیشنهادات شما رو هم بتونیم عملیاتی کنیم و بهش بپردازیم.

  1. با سلام و احترام تبریک سال نو
   چند نظر یا پیشنهاد داشتم
   یک معرفی یا زندگی نامه افراد موفق
   دو پیشرفت های پزشکی
   سه مصاحبه با نابینا موفق
   چهار گنجاندن بخش هنری
   پنج قرار دادن یک داستان یا رمان دنباله دار
   ممنون از شما موفق باشید

 5. با عرض سلام
  و تبریک اعیاد شعبانیه و نوروز
  اولین شماره از مجله هست که فرصتی شد در ایام تعطیلات مطالعه کنم
  خیلی عالی بود
  کاش در مجله مطالبی هم برای رفتار و کارهایی که بینایان میتونن برای نابینایان انجام بدن وجود داشت
  یا شاید بوده من متوجه نشدم
  با سپاس بی کران از زحمات شما

 6. در مورد مطلبی که درباره ی ممنوعیت غربالگری ژنتیکی نوشتید
  این غربالگری هیچگاه اجباری نبوده توی ایران که الان بخواد برداشته شه
  در واقع همیشه در حد پیشنهاد به غربالگری بوده که همونطور که خودتون اشاره فرمودید خانواده های بی بضاعت خب انجام نمیدادن و کاش این موضوع به گوش مسئولین برسه که اجباریش کنن

 7. با سلام و تبریک سال نو اگر در مطالب فناوری از تاریخ میلای استفاده نشود مطالب بهتر قابل فهم خواهد بود زیرا باید مقداری وقت صرف تبدیل تاریخ شود با سپاس از حامی و انجمن نابینایان

 8. با درود و خسته نباشید خدمت زحمتکشان ماهنامه این ماهنامه اگر بصورت بریل تایپ گردد می توان در مناطقی که هنوز اینترنت و گوشیهای هوشمند نفوذ ندارند یا خانواده هایی هستند که توان تهیه این گوشیها را ندارند مورد استفاده قرار گیرد

 9. با درود اگر در ماهنامه بجای معلولیت بینایی به سایر معلولیتها نیز پرداخته شود مفیدتر است زیرا ما چند معلولیتی هم در میان نابینایان داریم
  و این مطلب نیز باید مد نظر قرار گیرد که نابینایی صرف یک جانبه گرایی است

  1. درود بر شما. ماهیت مجله علمی، فرهنگی است. در این زمینه انجمن های زیادی دوره های آموزشی برگزار می کنند. ان شاءالله در آینده نزدیک انجمن ما هم دوره آموزشی برگزار خواهد کرد که اطلاعیه
   آن از طریق سایت و تلگرام و اینستاگرام منتشر می شود.

 10. با درود و خسته نباشی خدمت حامی و انجمن نابینایان فایلهای صوتی در سایت بصورت جدا است اگر میشد کل ماهنامه را در پایان بطور کلی فشرده و یکجا گذاشته شود بهتر است نمیدانم شاید هم باشد اما من نتوانستم پیدا کنم

 11. درود و صد درود بر تهیه کنندگان این ماه نامه مطالبی در روزنامه ایران سپید درج می شود اما همه بچه ها به اینترنت دسترسی ندارند که هر روز سایت روزنامه را چک کنند اگر این ماه نامه مطالب مفید و کاربردی روزنامه ایران سپید را هم منعکس می نمود بسیار عالی بود.

 12. با سلام
  فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است. آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. در سال نو، موفقیت روز افزون را برای شما و دست اندر کاران این مجموعه ارزومندم.اندیشه تان همواره پر بار باد.

 13. با درود مطالب مفید است اما با اینترنت داخلی وارد سایت نمیتوان شد اگر برای سرورهای آن نیز فکری بکنید هم در مصرف نت بازدیکنندگان صرفه جویی می شود و هم از سرعت بیشتری برخوردار می شویم

  1. باسلام خدمت شما دوست عزیز. باتوجه به اینکه در روزنامه ایران سپید ستون خیاطی و خانه داری داریم و همچنین بسیاری از کانال های تلگرام به این موضوعات پراخته اند، بنابراین تمام سعی و تلاش ما این است که مطالب تکراری کار نشود و بیشتر به تولید محتوا بپردازیم.

  1. درود بر آقای شیرقربانی، خانم بورنگ، آقای حسن، حسن زاده، رشیدی، یادگاری، خانم ها نرگس و سقازاده از کاشان. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و همراهی شما عزیزان. ان شاءالله که مانا بتواند برای تک تک نابینایان کشورمان مثمر ثمر باشد.

 14. با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران، خدا را شکر که نابینایان به آرزوی خود که همانا داشتن یک نشریه ای با محتوای مخصوص خودشان باشد رسیدند. لطفاً یکسطون مخصوص شعرا و نویسندگان نابینا را فراموش نکنید

  1. خانم ها مریم و سمیه خضری، فروهر، قاسمی، اسدی و محمدخانی، آقایان جهین، بهارلو و خلیلی بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما عزیزان. باعث افتخار ماست که مخاطبین فهیمی مثل شما داریم. حمایت شما باعث دلگرمی ماست. ان شاءالله بزودی نسخه بریل در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم محمدخوانی بزودی یک ستون با همین عنوان اضافه خواهد شد.

 15. با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان و تیم تحریریه ماهنامه مانا. لطفاً در ترجمه مطالب زبانهای خارجی به معرفی اختراعات و تکنولوژی های مربوط به خط بریل بیشتر بپردازید. چون ما به این نوع مطالب کمتر دسترسی داریم

  1. وفایی مهرنو ، سمیه مهرنو، عظیمیان، صمدیان و آقا و خانم نقیب از ارومیه متشکریم از حسن توجهتون. ان شاءالله نسخه بریل بزودی در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم نقیب در شماره های بعدی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

 16. با سلام و تبریک سال نو به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که برای اولین بار یک نشریه ی تخصصی نابینایی را در ایران منتشر کرد. بنده از بخش ترجمه جراید خارجی بیشتر خوشم آمد. لطفاً این قسمت را پربارتر نمایید.

 17. ضمن عرض تبریک سال نو و عید شعبانیه به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم بگویم که بنده از مطالعه ماهنامه بسیار لذت بردم. لطفاً در تداوم آن کوشا باشید. خسته نباشید

 18. با سلام و تبریک سال نو و عید نیمه شعبان به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه در کار های خیر پیش قدم هستند و همچنین خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا، می خواستم خواهش کنم در صورت امکان هرزگاهی هم از فعالیتهای شاخص کتابخانه های دیجیتالی گویای سامسونگ نیز جهت الگو پذیری دیگران صحبتی به میان آورید.

  1. جناب نبی زاده عزیز سلام. ممنون. سال نو بر شما هم مبارک باشه. ما بخش معرفی کتابخانه ها را در سایت، کانال تلگرام و اینستاگرام انحمن داریم.شما هم اگر کلیپ، عکس و یا هرچیزی در این رابطه از کتابخانه شهر خودتون دارید برای ما ارسال کنید تا منتشر کنیم. متشکرم.

 19. ضمن عرض تبریک آغاز سال نو و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت به مسئولین کوشا و ساعی انجمن نابینایان ایران که بار دیگر با انتشار این ماهنامه در میان تشکل های مردم نهاد کشور خوش درخشید و عرض خسته نباشید به عوامل تحریریه ماهنامه مانا
  بنده از خواندن مطالب آن واقعاً لذت بردم. برایتان از خداوند متعال جهت ادامه انتشار و پربار کردن آن موفقیت مسألت دارم.

 20. من نیز به نوبه خود ضمن تبریک عید نوروز و میلاد با سعادت امام زمان به یکایک همکاران محترم در انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم ضمن استقبال صمیمانه از انتشار این نشریه آمادگی نمایندگی آن انجمن را در استان آذربایجان غربی جهت انتشار نسخه بریلش اعلام نمایم.

  1. آقای عظیمی عزیز درود بر شما. سال نو بر شما هم مبارک باشه. خبر مسرت بخشی بود. بسیااار ممنون وسپاسگزاریم از اعلام آمادگی چاپ نسخه بریل مجله. حتما با شما تماس خواهیم گرفت و در مورد این تصمیم صحبت می کنیم. امیدواریم بتوانیم حداقل برای متقاضیان ساکن در استان خودتان و استان های همجوار که دسترسی به فضای مجازی ندارند، نسخه بریل تهیه کنیم. با سپاس فراوان

 21. سلام خدمت شما خوبان سال نو مبارک تشکر از شما بخاطر این همه لطف کرونا بیشترین صدمه رو به جامعه نابینایان داشت خانه نشینی بزرگترین درد شد فکری برای جلسات حضوری کتابخانه ها داشته باشید .ممنون

 22. سلام
  بهترینها در سال جدید ثمره زندگی شما.در این شرایط سخت اقتصادی نیاز شدید به فعالیت اقتصادی داریم اگر کارافرینی برای افراد نابینا و کم بینا را در استان کرمانشاه را پیگیری کنید بسیار از شما سپاسگزار خواهیم بود.

 23. سلام و.درود و تبریک سال جدید .مطالب مجله شما عالیست اگر ممکن است برای اشتغال زایی افراد نابینا در شهرستانها برنامه ای داشته باشید بنده با حمایت خوب انجمن نابینایان ایران در پخش انواع گلاب و عرقیات مختلف گیاهی و.دارویی شروع به فعالیت نمودم جا دارد اینجا از انجمن نابینایان بخاطر کمک و.حمایتی که داشتید تشکر کنم .

  1. با سلام و احترام خدمت شما تشکر میکنم از تمام کسانی که در این امر تلاش میکنند مطالب شما بسیار اموزنده و.عالیست داستانها عالی اگر امکانش هست روند درمان بیماریهای چشمی در ایران را نیز اطلاع رسانی کنید.سپاس

 24. از آنجاییکه من دانشجو ترم آخر حقوق هستم و دوره آموزشی کاربر ماساژ را در نمایندگی بوشهر پشت سر گذاشتم بسیار علاقمندم در مورد این رشته در آمدزا نیز که متناسب با شرایط نابینایان است در این نشریه مطلبی بخوانم اطلاعات داده شده عالی بود آرزوی موفقیت برایتان دارم

 25. اینجانب فعال فرهنگی در راستای تولید کتاب آوا میباشم .
  نخست بابت انتشار این نشریه به دست اندرکاران تبریک میگویم
  و پس از آن انتظار دارم در رابطه با نقش کتاب های گویا و اثر گذاری آن در فرهنگ یک جامعه نیز مطالبی در این ماهنامه قید شود

 26. تولید و انتشار این ماهنامه در فضای مطبوعات کشور ویژه نابینایان نقطه عطفی خواهد بود که بی گمان با مخاطبان این عرصه در اقصا و نقاط این کشور ارتباط خواهد گرفت اما برای دوسویه شدن این ارتباط باید وقت گذاشته شود و به تک تک نظر دهی ها پاسخ داده شود

  1. سلام و روز بخیر ،
   امیدوارم سال جدید برای این مجموعه و ماهنامه اغاز رخداد های نو و شیرین و پیشرفت روز افزون باشد. اگه امکان داره در مورد اشتغال زایی عزیزان کم بینا و نابینا هم مطلب بگذارید با تشکر از شما بابت مطالب مفید این ماهنامه.

 27. سلام سال نو همگی مبارک خدا قوت. بنده با وجود نابینایی هم گلسازی با خمیرگلسازی انجام میدهم و هم بافتنی و هم پتوبافی میتونم اگر نیاز بود در این خصوص کمکی به جامعه نابینایان داشته باشم .ممنون

 28. سلام خدا قوت خدمت شما و تشکر از مطالب خوب شما.ستونی را به اموزش موسیقی به نابینایان اختصاص دهید اعضا کتابخانه کرمانشاه نیاز به اتاق اکوستیک برای تولید رادیو فیلم دارد اگر در این خصوص به ما کمک کنید دنیا دنیا از شما سپاسگزار خواهیم بود.

 29. سلام سال نو را به همه شما عزیزان تبریک عرض میکنم مجله خوب شما قدم مبارکی است در جامعه نابینایان در این مجله ستونی را به اموزش انواع فعالیت های اقتصادی برای گذران زندگی اختصاص دهید .ممنون

 30. سلام خدمت شما سال نو را به شما تبریک عرض میکنم ممنون از شما مطالب مجله عالیه بنده در رشته گلبال پیشرفت های خوبی داشتم ولی به دلیل مشکل مالی و نیز امکانات خیلی پایین در کرمانشاه نتوانستم پیشرفت کنم در مجله ستونی نیز مختص ورزشهای نابینایان قرار دهید تشکر

 31. سلام وقت همگی بخیر و شادی ارزوی سالی پر از موفقیت را دارم برای همه کسانی که برای جامعه نابینایان زحمت میکشند علی الخصوص انجمن نابینایان ایران ستونی از مجله را نیز به اموزش انواع سازهای موسیقی اختصاص دهید. و برای تولید رادیو فیلم به اعضا کتابخانه کرمانشاه کمک کنید ممنون

 32. درود بر عزیزان و زحمتکشان.
  ماهنامه شما واقعا عالیست.
  یکی از مشکلات بزرگ کرمانشاه این است که فضایی برای شنای نابینایان وجود ندارد.
  ستونی را به ورزش نابینایان اختصاص دهید.
  باتشکر از زحمات شما.

 33. با سلام و درود فراوان خدمت شما دوستان گرامی از تهیه ماه نامه ویژه نابینایان کمال تشکر را دارم با نهایت ادب اگر بتوانید نسخه بریل آن را هم تهیه نمایید عالی است زیرا روزنامه ایران سپید چاپ نمی شود و این ماه نامه تا حدودی می تواند جایگزین باشد

 34. با سلام وتبریک سال نو
  و تشکر ویژه از کلیه مسئولین بزرگوار خصوصا اساتید محترممان جناب آقای جمالی و آقای شادکام بزرگوار.
  ماهنامه بسیار جالبی دارید.
  یه خواهش داشتم. اگر لطف بفرمایید هرماه خلاصه ای از عملکرد مناطق دیگر کشور هم در این ماهنامه نوشته شود تا دیگران هم بتوانند از تجربیات دیگر مناطق استفاده کنند.
  و مسئله دیگر که هرماه یک موسسه معرفی گردد تا موسسات همدیگر را بهتر بشناسند.
  با تشکر.

 35. با سلام:
  سال نو را به همه عوامل پرتلاش نشریه تبریک عرض می کنم.
  امیدوارم امسال سالی سرشار از موفقیت و برکت برای همه عزیزان باشد.
  همینطور آرزو می کنم برای نابینایان سال خوبی باشد.
  در کنار عزیزانتان لحظات خوشی را سپری کنید.
  واقعا مطالب مفید هستند.
  استفاده می کنیم.

 36. سلام،ممنون از تلاش شما عزیزان بابت این ماهنامه ارزشمند.همه ی قسمت های این ماهنامه مفید و جالب بود مخصوصا قسمت تجربیات زندگی،امیدوارم که این کار ارزشمندتان سالیان سال تداوم داشته باشد.

 37. سلام و روز بخیر، مطالب ماهنامه عالیی و کاربردی است سپاس از کسانی که برای این ماهنامه زحمت میکشند. از زندگی و توانمندی نابینایان موفق و اشتغال زایی هم اگر ممکن است مطلب بگذارید.ممنونم

 38. به نام خدا با سلام بنده حیدر حردانی هستم از اهواز امیدوارم حالتون خوب باشه سال نو مبارک من خواستم تشکر کنم از همه عوامل این مجله خوب تشکر می کنم امیدوارم که با قدرت به این فعالیت ادامه دهید

 39. سلام ممنون از کسانی که برای این ماهنامه زحمت کشیده اند.امیدوارم همیشه ادامه دار باشد.همه ی قسمت ها مفید بودند. لطفا مشکلات جدی نابینایان و چگونه کنار امدن با این مشکلات هم در این مجله گنجانده شود با تشکر

 40. با سلام،. و احترام
  بسیار معلومات زیبایی هستن در سایت و ادم بخصوص در این ایام از این مطالب با مطالعه ی انها واقعا لذت کاملی میبره
  درضم امیدوارم هر وقت وارد سایت شوم مطالب بیشتر و بیشتر شون
  با تشکر از سایت قشنگتون
  فائز حیادر

 41. با عرض سلام و خدا قوت و تبریک نوروز باستانی و فرا رسیدن فصل زیبایی ها، خدمت مانایی های عزیز و محترم. خوشحالم که هر نسخه از مانا نسبت به نسخه قبل پربارتر و بهتر میشه. از زحمات شما بزرگواران در راستای تهیه و انتخاب مطالب مفید و آموزنده نشریه مانا نهایت سپاس و قدردانی را دارم

 42. سلام
  با عرض تبریک سال نو و خدا قوت خدمت مانایی های عزیز
  یک پیشنهاد دارم
  لطفا یک بخش شعر و داستان کوتاه یا رمان که به قلم افراد نویسنده نابینا در عصر حاضر باشد با هدف معرفی و شناخته شدن و شکوفا شدن استعدادهاشون به ستونها اضافه کنید، به خصوص نوشته های افرادی که تاکنون موفق به چاپ آثارشون نشدن. سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید