نگاهی به بروز رسانی جدید صفحه خوان NVDA ویرایش 2020.4

اگر صفحه خوان NVDA را روی رایانه تان نصب داشته باشید، به احتمال قریب به یقین وقتی این مطلب منتشر می شود حتماً آن را به روز کرده اید و ممکن است همین حالا با ویرایش ۲۰۲۰.۴ از این صفحه خوان مشغول خواندن این نوشته باشید. اما بد نیست با هم نگاهی داشته باشیم به اتفاقاتی که در این نسخه از NVDA رقم خورده و امکانات تازه ای که با این به روز رسانی در اختیار کاربران قرار گرفته است:

تازه های NVDA ۲۰۲۰.۴ طبق معمول به رفع برخی اشکالات و افزودن بعضی امکانات جدید خلاصه می شود.
کتابخانه لویی که مسؤول مدیریت بریل در NVDA است ارتقا یافته و برخی اشکالات بریل برطرف شده و تغییراتی هم در قواعد خواندن علا|ئم نگارشی رخ داده است.
از امکانات تازه هم می توان به قابلیتی اشاره کرد که به کاربران اجازه می دهد میانبر آشنای NVDA + F7 را به غیر از حالت مرور صفحه یا Brows mode, در حالت Focusهم استفاده کنند. نرم افزار های Mail, Outlook, Teams, Visual Studio, Azure Data Studio و Foobar2000 هم از جمله برنامه هایی هستند که کاربران می توانند منتظر پشتیبانی بهتری از سوی NVDA در آنها باشند. در پشتیبانی NVDA از Google Docs و ARIA هم گویا اتفاقات خوبی افتاده است.
یکی دیگر از حوزه هایی که دستخوش تغییرات جالبی شده، بخش Skim Readingاست؛ Skim Reading را کاربرانی که از صفحه کلید رو میزی استفاده می کنند، موقع خواندن متن های طولانی با Insert + Down و در لپ تاپ ها با Insert + A به خاطر سپرده اند. در نسخه جدید NVDA این امکان در اختیار کاربران قرار گرفته که بعد از فشردن کلید های مربوط به Say All, گزینه هایی نظیر Find یا جستجو و Find next و previous یا جستجوی بعدی و قبلی را بدون اینکه خواندن متن متوقف شود استفاده کنند. به این ترتیب، کاربر در حین خواندن متن می تواند Insert + CTRL + F را بفشارد و کلمه مورد نظرش را وارد کند تا نشانگر بر روی آن کلمه قرار گیرد.
افزون بر این، چنانچه کاربر بخواهد در هنگام خواندن، متن را از یک خط بالا تر باز خوانی کند، کافی است جهتنمای بالا را بفشارد. NVDA بدون اینکه متوقف شود خواندن متن را از یک خط بالا تر، از سر خواهد گرفت.
چنانچه هنوز صفحه خوان خودتان را به آخرین نسخه به روز نکرده اید می توانید این کار را از راه های گوناگونی به سر انجام برسانید؛ نخست آنکه به منو تنظیمات NVDA بروید و از قسمت راهنما، گزینه بررسی به روز رسانی را انتخاب کنید. راه دیگر هم این است که بسته نرم افزاریِ مربوطه را از وبسایت صفحه خوان به نشانی NVAccess.ORG بارگیری کنید. همچنین شرکتِ ارائه کننده NVDA توصیه می کند بعد از نصب هر کدام از به روز رسانی ها حتماً رایانه تان را مجدداً راه اندازی یا به اصطلاح Restart کنید.
منبع: ایران سپید


منتشر شده

در

,

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید