AWARE برنامه ای برای مسیریابی نابینایان

هر روز از این گوشه و آن گوشه دنیا خبر می رسد که اپلیکیشنی جدید برای مسیریابی و نقشه خوانی آسیب دیدگان بینایی متولد شده است اما پاره ای از مسائل که شرح آنها نه در حوصله این متن می گنجد و نه حتی ضرورتی دارد، باعث می شود ما نابینایان ایرانی نتوانیم از صد در صدِ امکانات این قبیل ابزارها استفاده کنیم. اما خب حکایتِ وصف العیش، نصف العیش است دیگر؛ حرفش را می زنیم، به امید آنکه روزی پنجره ای باز شود و هوای تازه ای در زندگی نابینایان ایرانی دمیدن آغاز کند.

اِوِیر، «AWARE»، نام یکی از جدیدترین نرم افزارهای مسیریاب است که برای استفاده نابینایان تولید شده است. این اپلیکیشن رایگان است و کاربران هر دو سیستم عاملِ رایج مبایلی، اندروید و آی او اس، می توانند آن را بر روی گوشی هایشان نصب کنند. اما این اپلیکیشن چه امکاناتی را در اختیار کاربران نابینایش قرار می دهد؟
اپلیکیشن را یک شرکت آمریکایی به نام سِنسیبِل اینوِیشنز «Sensible Innovations» که چند سال است در زمینه تولید محصولات ویژه مسیریابی نابینایان فعالیت دارد طراحی کرده است. این اپلیکیشن برای نخستین بار در نمایشگاه CES ۲۰۱۸ رونمایی شد و جایزه ای را هم به خودش اختصاص داد. سیستمی که در اِوِیر به کار رفته مرکب از یک اپلیکیشن است که بر روی گوشی کاربر نابینا نصب می شود و تعدادی برچسب که در انواع محیط ها قابل نصب است. اپلیکیشن از فناوری اینترنت چیزها یا IoT استفاده می کند. در واقع برچسب ها ابزاری هستند که اشیا یا اجزای محیطی را برای اپلیکیشن قابل شناسایی می کنند و اپ بعد از شناسایی هر شیء ضمن اعلام نام آن، می تواند راهنمایی های لازم را به کاربر بدهد. به طور مثال، می توان برچسب را بر روی یک دستگاه خودپرداز نصب کرد تا کاربر نابینا موقع عبور از مقابل آن از وجودش باخبر شود و حتی می توان برای اپ امکانی را در نظر گرفت که وقتی کاربر در مقابل دستگاه قرار گرفت پیامی مبنی بر جزئیات مربوط به شکل دستگاه و محل قرارگیری دکمه ها و سایر اجزای آن از گوشی پخش شود. همین کار را می توان برای فروشگاه ها انجام داد و قفسه ها و راهروهای متعدد فروشگاه را به وسیله این برچسب ها برای نابینایان مناسبسازی کرد.
غیر از مواردی که در بالا شرح داده شد، اویر این امکان را هم به کاربر می دهد که بتواند محیط اطرافش را تا چند صد متر کاوش کند و مکان های اطراف و فاصله و جهت جغرافیایی قرار گرفتن هر کدام را شناسایی کند. این اپلیکیشن از امکاناتی نظیر قطب نما و جستجوی صوتی هم برخوردار است. همچنین نوشته ها و سایر موارد در محیط این اپلیکیشن از نظر رنگ و اندازه متون به گونه ای طراحی شده که کاربران کم بینا هم بتوانند به سادگی از آن استفاده کنند. علاقمندان می توانند با جستجوی نام این اپلیکیشن در فروشگاه گوگل آن را بر روی گوشی های اندرویدی نصب و امتحان کنند.
منبع: ایران سپید


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید