GoodMap مسیریابی گام به گام برای نابینایان و کم‌بینایان

شرکتی موسوم به گود مپس اکسپلور یک اپلیکیشن مسیریابی سازگار با سیستم عامل‌های اندروید و iOS را برای کاربرانی که دچار اختلال بینایی هستند، با خود به نمایشگاه CES ۲۰۲۱ آورده است.
شرکت “گود مپس اکسپلور”(GoodMaps Explore) یک فناوری مسیریابی و هدایت واکنشی و گام به گام را برای افرادی که نابینا یا کم‌بینا هستند، به ارمغان آورده است و توسعه دهندگان آن در حال تلاش برای رفع مشکلی هستند که “گوگل مپس” مدت زیادی است که آن را نادیده گرفته و آن چیزی نیست جز مسیریابی در فضاهای داخلی.

این برنامه در حالت خارج از منزل، بسته به جهتی که دستگاه تلفن همراه کاربر در هر زمان رو به آن گرفته شده است، مسیرهای اصلی، خیابان‌ها و نقاط مورد علاقه کاربر را با صدای بلند برای وی می‌خواند و وی را هدایت می‌کند.
کاربران با تکان دادن تلفن همراه خود می‌توانند یک قرائت فوری را از مکان و جهت فعلی خود بشنوند و همچنین اطلاعاتی را در مورد نزدیکترین خیابان‌ها، مشاغل و مکان‌های دیدنی جمع آوری کنند.
در حالی که حالت فضای باز در مناطق تحت پوشش فناوری نقشه‌خوانی و نقشه‌برداری سنتی کار می‌کند، حالت فضای داخلی متفاوت است. توسعه دهندگان با استفاده از فناوری “لیدار”(LiDAR)، فضای داخلی تعداد اندکی از ساختمان‌های داخل هانتینگتون در ویرجینیای غربی آمریکا را نقشه‌برداری کرده‌اند و این فضاها تا الان از طریق این برنامه توسط افراد کم‌بینا یا نابینا قابل پیمایش است و آنها را گام به گام هدایت می‌کند.
این برنامه اطلاعات مفصلی در مورد این فضاهای داخلی، توصیف اتاق‌ها و ویژگی‌هایی مانند آب‌نماها و میزهای اطلاعات ارائه می‌دهد.
“خوزه گازتامبید” بنیان‌گذار و مدیرعامل “گود مپس” در مراسم معرفی این برنامه در نمایشگاه مجازی CES ۲۰۲۱ گفت: نقشه‌های دیجیتالی فضاهای داخلی نقشی اساسی در ایجاد فضاهای در دسترس و ایمن دارند.
توسعه دهندگان این برنامه از سپتامبر سال ۲۰۲۰ تاکنون چندین ساختمان و مجموعه از جمله ساختمان انجمن نابینایان و کتابخانه عمومی این شهر را نقشه‌برداری کرده‌اند تا افراد کم‌بینا یا نابینا به راحتی در این فضاها رفت و آمد داشته باشند.
این برنامه برای هر دو سیستم عامل پرکاربرد اندروید و iOS در دسترس است و هر دو نسخه نیز رایگان هستند.

ایسنا

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید