جزئیات ویرایش 2 برجسته نگار هوشمند همراه شرکت پکتوس

از عمر نخستین یادداشت بردار بریل ایرانی چیزی کم تر از سه سال می گذرد. اسفند ۹۶ بود که شرکت پکتوس از نخستین NoteTaker یا یادداشت بردار ایرانی رو نمایی کرد. اسمش آن روز ها چیز دیگری بود اما حالا با نام تجاری «برجسته نگار هوشمند همراه» از آن یاد می شود. البته کاربران همچنان با همان نام عمومی NoteTaker راحت تر اند و هرجا صحبت از NoteTaker باشد، منظورشان همان محصولی است که در سال ۹۶ رو نمایی شد. حالا اما گویا کاربران به جای صحبت در باره یادداشت برداری که در اسفند ۹۶ رو نمایی شد، باید در باره محصولی حرف بزنند که آذر ۹۹ لباسی تازه بر تن کرد و به کلی نو نوار شد.

برجسته نگار هوشمند همراه در شانزده آذر ۹۹ شاهد یک به روز رسانی اساسی بود و ما هم به همین بهانه، در این نوشته به مرور مهم ترین تغییراتی خواهیم پرداخت که در این دستگاه رخ داده است.

ارتقا سیستم عامل را شاید بتوان کلید واژه به روز رسانی تازه NoteTaker در نظر گرفت؛ تغییری که به توسعه دهندگان این دستگاه امکان داده بتوانند قابلیت های تازه ای به آن اضافه کنند. در به روز رسانیِ تازه، از سیستم عامل لینوکس ویرایش Raspbian 10 نسخه Buster استفاده شده است که جزو جدید ترین ویرایش های Raspbian به شمار می رود. در این نسخه، سرعت بالا آمدن ویندوز به زیر سی ثانیه کاهش یافته است. بعلاوه، یکی از خواسته های قدیمی کاربران هم جامه عمل پوشیده است. در این نسخه از برجسته نگار هوشمند، کاربران می توانند دستگاه را مستقیماً به شبکه وایفای متصل کنند و با استفاده از مرور گر Mozilla Firefox که در دستگاه گنجانده شده، وب گردی کنند. کاری که قبلاً فقط از طریق اتصال به صفحه خوان های JAWS و NVDA مقدور بود.

استفاده از اپلیکیشن VLC Music Player به عنوان نرم افزار پخش کننده صوت و تصویر هم از دیگر قابلیت هایی است که به نوبه خود می تواند اتفاق خجسته ای به حساب آید. چه، این پخش کننده تقریباً از تمامی پس وند های صوت و تصویر پشتیبانی می کند و به این ترتیب، کاربران حتی قادر خواهند بود با اتصال دستگاه به نمایش گر، فیلم هم تماشا کنند. افزون بر این، VLC از قابلیت کند و تند کردنِ پرونده در حال پخش هم برخوردار است. چیزی که حتماً برای علاقمندان به کتاب و پادکست بسیار حیاتی محسوب می شود. از این به بعد کاربران می توانند با استفاده از میان بر های F5 و F6 سرعت را کم یا زیاد کنند و با F7 هم به حالت عادی برگردانند.

در کنار این چند به روز رسانیِ عمده، در این ویرایش اتفاقات ریز و درشت دیگری هم افتاده که فهرست وار به بخشی از آنها اشاره می کنیم و مطالعه ریزِ تغییرات را به خودِ علاقمندان وا می گذاریم تا با مراجعه به راهنما هایی که حتماً از طریق وبسایت پکتوس منتشر خواهد شد، آنها را واکاوی کنند. در این ویرایش، بخش تنظیمات با افزودن چند امکان تازه، بهینه سازی شده است. همچنین کاربران از این به بعد می توانند منوی دستگاه را به دلخواه شخصی سازی کنند و گزینه های پر استفاده را دم دست بگذارند و آنهایی را که کم تر استفاده می کنند به مناطق دور دست تبعید کنند. قابلیت Word Wrap هم از دیگر امکانات این ویرایش است که به کاربران امکان می دهد دستگاه را طوری تنظیم کنند که موقع مرور متن، کلماتِ آخر خط ها را نشکند و در صورتی که کلمه ای در آخرِ خطِ جاری جا نشود، آن را به طور کامل به خط بعد منتقل کند.

مدیریت حافظه های موسوم به USB هم در این نسخه شاهد تغییراتی بوده است؛ به طوری که حالا دیگر به محض اتصال حافظه به درگاه USB, گزینه Open نمایش داده می شود و دیگر نیازی به رفتن به بخش پوشه فایل های کاربر نخواهد بود. همچنین در این ویرایش، دستگاه از قابلیت اتصال چند حافظه USB به طور همزمان هم پشتیبانی می کند.

ویرایش دوم برجسته نگار هوشمند که در شانزده آذر عرضه شده بر روی تمامی دستگاه هایی که پس از این تاریخ عرضه شوند نصب خواهد شد. همچنین شرکت پکتوس اعلام کرده به زودی فرا خوانی را جهت ارتقای دستگاه های قدیمی به نسخه جدید منتشر خواهد کرد.

این فرا خوان از طریق همین پایگاه به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.

این امکان برای تمامی دارندگان برجسته نگار هوشمند نسخه اول مهیا خواهد بود که دستگاهشان را به ویرایش دو ارتقا دهند.

منبع: ایران سپید.


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید