نگاهی به یک قابلیت جدید در جاز 2021

صفحه خوان JAWS از آن دست نرم افزار هایی است که به روز شدنش هر بار موجی از امید را در دل کاربران راه می اندازد. اپلیکیشنی که از اواخر دهه هفتاد شمسی یار و یاور نابینایان ایرانی است و با هر به روز رسانی، یک بغل امکانات تازه و کار راه انداز را به کاربران عرضه می کند. در نسخه جدید JAWS که با شماره ۲۰۲۱ روانه بازار شده در کنار رفع اشکال های جور و واجور و امکانات و تسهیلات ریز و درشتی که در محیط های مختلف به این صفحه خوان اضافه شده، دو ابزار تازه، توانسته نظر علاقمندان را به خود جلب کند. دستیار صوتی و شناسایی هوشمند تصاویر. در باره دستیار صوتی پیشتر چیز هایی نوشتیم اما قابلیت شناسایی هوشمند تصاویر دقیقاً چیست و کاربران چطور می توانند از آن استفاده کنند؟

شناسایی هوشمند عکس ها، امکانی است که به لطف پیشرفت در صنعت هوش مصنوعی در اختیار کاربران JAWS قرار گرفته است. این امکان، از JAWS ۲۰۱۹ به این صفحه خوان افزوده شده است. کاربران می توانند به کمک این ابزار، عکسی را به JAWS معرفی کنند تا این صفحه خوان، محتوای عکس را برایشان توضیح دهد. در JAWS 2021 این ابزار شاهد تغییرات و پیشرفت هایی بوده که شاید مرور مختصر این پیشرفت ها خالی از لطف نباشد.
اگر تا به حال از این ابزار استفاده کرده باشید می دانید که دسترسی به امکان شناسایی هوشمند عکس ها به کمک فرمان های لایه ای JAWS امکان پذیر است. پس، Insert + Space, اولین گام کاربر برای استفاده از Picture Smart است. بعد از فشردن این میانبر لازم است حرف p فشرده شود. در این قسمت، در JAWS 2021 چهار میانبر در اختیار کاربران قرار گرفته است؛ کلید مربوط به حرف A به کاربر امکان می دهد عکسی را از طریق اسکنر یا دوربین دیجیتالی به JAWS معرفی کند. حرف F زمانی به کار می آید که کاربر قصد دارد یک عکس از حافظه رایانه خودش به JAWS معرفی کند. فشردن حرف C امکان جالبی را فراهم می کند. به این ترتیب که چنانچه در محیط یک نرم افزار یا پنجره، کنترل یا گزینه ای باشد که JAWS از خواندن آن نا توان است، کاربر می تواند با این میانبر، آن را به وسیله Picture Smart, شناسایی کند. و در نهایت، اگر عکس در کلیپبورد باشد، کاربر می تواند به کمک حرف B فرمان شناسایی را صادر کند.
امکان دیگری که از JAWS 2021 در اختیار کاربران قرار گرفته این است که می توانند عکس های صفحات وب را هم به وسیله picture smart شناسایی کنند. بعلاوه، JAWS حالا می تواند توضیحات را افزون بر انگلیسی، به  چند زبان دیگر هم در اختیار کاربران بگذارد.
کاربران حرفه ای تر حتماً می دانند که Picture Smart، فقط در صورت متصل بودن به اینترنت فعال خواهد بود. همچنین Freedom Scientific امکانی را فراهم کرده که موتور های تشخیص بیشتری افزون بر Microsoft که تا به حال به عنوان تنها موتور تشخیص انجام وظیفه می کرده در اختیار کاربران قرار گیرند. تغییر موتور تشخیص، از طریق افزودن Shift به فرمان هایی که در بالا توضیح داده شد ممکن خواهد بود. به طور مثال، کاربر می تواند با فشردن میانبر Shift + A یا Shift + F, موتور تشخیص عکس را تغییر دهد.
منبع: ایران سپید


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید