قانون عصای سفید در کشور اجرایی شد

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی اعلام کرد: قانون عصای سفید قانون بین المللی است که به تازگی در هیات وزیران به پیشنهاد وزارت کشور و به اسناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی به تصویب رسیده و اجرایی شد.به گزارش ایرنا، سردار تقی مهری در همایش عصای سفید در دومین روز از هفته نیروی انتظامی ،افزود: آیین نامه راهنمایی و رانندگی موضوع تصویب نامه و اصلاحات بعدی آن اعلام شده که بند ۱۸ ماده یک آن اصلاح شده به این ترتیب که در تعریف افراد پیاده، آمده است، شخص غیر سوار که بدون استفاده از هر گونه وسیله موتوری یا غیر موتوری حرکت می کند یا فردی که از صندلی چرخ دار (ویلچر) استفاده کرده یا مبادرت به جابه جایی کالسکه، چرخ دستی، جامه دان، سبدهای چرخ دار و مانند آن را می کند، فرد پیاده است.

 وی ادامه داد: براساس بند ۱۰۹ که به ماده یک الحاق می شود، در رابطه با صندلی چرخ دار، ویلچر، آمده است، وسیله چرخدار با ظرفیت یک نفر برای جا به جای فرد معلول و ناتوان و کم توان که دارای وسائل و تجهزات کنترلی( ترمز) مناسب است و نیروی محرکه آن برقی یا نیروی بدنی فرد معلول است.
مهری گفت: راننندگان موظف هستند در صورت نزدیک شدن افراد استفاده کننده از صندلی چرخدار (ویلچر) یا عصای سفید از سرعت خود بکاهند و با سرعت مطمئن حرکت کنند که این متن به عنوان تبصره به ماده ۱۲۹ الحاق می شود.
رئیس پلیس راهور وناجا گفت: رانندگان موظف هستند در صورت نزدیک شدن به فرد استفاده کننده از عصای سفید که عصای خود را به علامت ایست به صورت افقی به رانندگان نشان می دهد توقف کرده و پس از عبور آن فرد به حرکت خود ادامه دهند که این متن نیز به عنوان تبصره به ماده ۱۴۰ الحاق می شود.
به گفته وی اگر راننده ای در محل توقف اختصاصی معلولان و جانبازان توقف کند جریمه می شود که این متن به عنوان بند ش به ماده ۱۶۳ الحاق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *