جلسه هماهنگی برای تأسیس اولین کتاخانه دیجیتال گویا ویژه نابینایان استان بوشهر

روز چهارشنبه 15 شهریور 96 مهندس منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران در بوشهر گفت :

 شرکت سامسونگ در راستای ایفای مسؤلیت اجتماعی خود و در راستای درخواست انجمن نابینایان ایران تاکنون 12 کتابخانه صوتی و دیجیتال ویژه نابینایان و کم بینایان در 12 شهر ایران راه اندازی نموده و به زودی 3 کتابخانه دیگر در شهرهای بوشهر ، کرمان و ایلام تأسیس خواهند نمود .

آقای شادکام که در جلسه هماهنگی برای تأسیس اولین کتابخانه صوتی و دیجیتال گویا ویژه نابینایان و کم بینایان استان بوشهر در شرکت کرده بود از حضور و همکاری معاون فرماندار بوشهر ، مدیرکل کتابخانه ها ، معاون توانبخشی بهزیستی ، معاون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر قدردانی کرد و گفت : در راستای قانون حمایت از معلولان و رسالت دستگاههای فرهنگی ، انتظار داریم افراد نابینا و کم بینا اعم از کودکان ، نوجوانان ، دانش آموزان ، دانشجویان و سایر نابینایان را تحت پوشش خدمات خود بویژه خدملت در حوزه کتابخوانی و کتاب های صوتی قرار دهند .

وی که به همراه خانم مهندس حجتی نماینده شرکت سامسونگ برای ایجاد هماهنگی بیشتر جهت تأسیس کتابخانه دیجیتال و صوتی به بوشهر عزیمت نموده بودند افزود :

انجمن نابینایان ایران با تفاهم نامه با شرکت سامسونگ کتابخانه های گویا را با هدف بهبود کیفیت آموزش به کودکان نابینا و کم بینا و تسهیل فعالیت های آموزش این قشر راه اندازی می نماید .، این پرژه با نظارت و همکاری  انجمن نابیناین  ، آموزش پرورش ، نهاد کتابخانه های عمومی و بهزیستی صورت میگیرد و انجمن با مشارکت خیرین یا نهاد کتابخانه های عمومی مکان متناسب برای کتابخانه را تأمین نموده و شرکت سامسونگ تجهیز این مراکز را به تکنولوژی و تجهیزات مورد نیاز را بعهده میگیرد تا دسترسی نابینایان و کم بینایان در مناطق محروم یا کمتر برخوردار به امکانات آموزشی روز دنیا برای آنان فراهم گردد . دسترسی به این کتابخانه ها کیفیت آموزشی کودکان کم بینا و نابینا را بهبود می بخشد و امکاناتی برابر برای رشد و پرورش توانایی ها و استعدادهای این قشر از جامعه را فراهم می کند .

آقای شادکام در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما و خبرنگاران ایرنا و مهر گفت : با تأسیس کتابخانه های صوتی توسط شرکت سامسونگ ، هنرمندان و سایر افراد علاقه مند می توانند صدای خود را به کودکان و نوجوانان نابینا هدیه نمایند و برای بچه ها قصه بگویند و در تولید کتاب های صوتی مشارکت  نموده و منابع آموزشی مورد نیاز دانش آموزان و دانشجویان را تأمین نمایند.

در این نشست که در محل کتابخانه مصلحیان برگزار شده بود آقای اسماعیل روحانی معاون فرماندار بوشهر ، آقای سید علی هاشمی مدیر کل کتابخانه های عمومی ، دکتر مسعود صیادی معاون توانبخشی بهزیستی و خانم جهازی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اعضاء هیأت مدیره انجمن نابینایان نمایندگی استان بوشهر ، هر کدام جداگانه مطالبی در خصوص نیازها و مطالبلت نابینایان بیان داشته و برای ارایه خدمات به این قشر اعلام آمادگی نمودند.

در این جلسه آقای غلامحسین کروبی به عنوان نماینده انجمن نابینایان در استان بوشهر گفت : خوشبختانه در بین معلولان ، نابینایان با برخورداری از هوش و استعداد قابل تحسین ، تعداد زیادی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و اعضاء هیأت مدیره نمایندگی انجمن در استان بوشهر از افراد تحصیل کرده از خود نابینایان هستند . وی افزود مکان مناسب برای راه اندازی کتابخانه گویا با مشارکت یکی از خیرین بوشهر ، تأمین شده و به زودی توسط شرکت سامسونگ کار تجهیز شروع می شود و در آینده ای نزدیک توسط خود نابینایان به عنوان کتابدار و مربی ، این مکان به محلی برای تجمع نابینایان و کم بینایان و تأمین کتاب های صوتی آنان تبدیل میگردد .

photo_2017-09-12_14-31-15 photo_2017-09-12_14-33-23 photo_2017-09-12_14-33-51 photo_2017-09-12_14-33-54 photo_2017-09-12_14-33-57 photo_2017-09-12_14-34-02

آقای مهندس منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران در گفتگو با خبرنگاران ایرنا و مهر و خبرنگار صدا وسيما گفت :
پانزدهمین کتابخانه دیجیتال و صوتی ویژه نابینایان و کم بینایان  با مشارکت شرکت سامسونگ  برای نابینایان و  کم بینایان استان بوشهر راه اندازی خواهد شد.
در سطح کشور 600 تا 700 هزار نفر به اختلالات نابینایی مبتلا هستند و از این تعداد 115 هزار نفر نابینای مطلق می باشند .
در استان بوشهر حدود 7000 نفر مبتلا به اختلالات نابینایی هستند و تعداد 2300 نفر نابینا و کم بینا شناسایی شده اند که با راه اندازی کتابخانه صوتی و دیجیتال در بوشهر می توانند به عضویت کتابخانه درآمده و به صورت حضوری یا غیر حضوری از خدمات برخوردار شوند.
نابینایان و کم بینایان ساکن بوشهر و افرادی که امکان مراجعه حضوری دارند با حضور در کتابخانه و بقیه از طریق اینترنت و اشتراک پستی از امکانات و تجهیزات کتابخانه استفاده میکنند.
وی افزود : کتابخانه صوتی و دیجیتال که توسط شرکت سامسونگ تجهیز می شود دارای تجهیزاتی مانند تلویزیون  ،  رایانه،  هدفون ، دی وی دی های آموزشی  ، آمپلی فایر،  قفسه های مخصوص،  اسباب بازی های فکری و نرم افزار های ویژه برای استفاده از فناوری های روز و همچنین دستگاههایی برای خواندن کتاب از جمله برجسته نگار و دستگاه تایپ بریل خواهند بود.
آقای شادکام افزود : اقدام جالب شرکت سامسونگ فراخوان هنرمندان و سایر علاقه مندان برای قصه گویی جهت کودکان و نوجوانان و همچنین تولید کتاب های صوتی متناسب با متون و کتب آموزشی دانش آموزان و دانشجویان است.
وی گفت با توجه به اختصاص مکان مناسب برای کتابخانه به مساحت 145 متر مربع توسط خیر گرامی بوشهری ،  از اول مهرماه کار تجهیز و استقرار امکانات توسط شرکت سامسونگ شروع خواهد شد و در اواخر مهرماه افتتاح میگرد


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید