کتابخانه دیجیتال نابینایان در کرمان راه اندازی می‌شود

قائم مقام انجمن نابینایان کشور از راه اندازی کتابخانه دیجیتال و صوتی ویژه نابینایان در کرمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها، جلسه هماهنگی تجهیز و بهسازی کتابخانه نابینایان بزرگسال و ایجاد کتابخانه ویژه کودکان روشندل با حضور قائم مقام انجمن نابینایان کشور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از نمایندگان دستگاه های ذیربط در محل اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

در این جلسه محمدجواد حسین زاده مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمان به ارائه گزارشی اجمالی از وضعیت کتابخانه های عمومی در استان کرمان پرداخت وگفت: ۱۳۲ باب کتابخانه عمومی با یک‌ میلیون و ۶۰۰ هزار جلد کتاب در سطح استان کرمان فعالیت دارند که سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار جلد به امانت داده‌اند.

وی گفت: آنچه که امروز جامعه ما به آن نیاز دارد، پیشرفت است که یکی از راههای تحقق آن، ارتقاء سطح کتاب و کتابخوانی است. وی افزود: در چهارماهه اول امسال بیش از ۵۰۰ هزار جلد کتاب از کتابخانه های عمومی استان به امانت رفته و  بیش از یک میلیون نفر به کتابخانه ها مراجعه داشته اند.

محمدجوادحسین زاده با اشاره به اینکه کتابخانه های عمومی باید به گروه های خاص هم خدمات ویژه ای ارائه دهند گفت: کتابخانه نابینایان کرمان سال ۱۳۸۴ در محل کتابخانه مرکزی کرمان راه اندازی شده است و در حال حاضر با ۱۰ هزار منبع صوتی، ۷۰۰ عنوان کتاب بریل به ۷۰۰ نفر عضو نابینا وکم بینا ارائه خدمات می دهد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۵۰ عنوان کتاب در کتابخانه نابینایان کرمان گویا و صوتی شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری فعالیت های جنبی ویژه روشندلان و ارسال منابع درخواستی اعضا به درب منازل آنها از طریق پیک موتوری از دیگر فعالیتهای این کتابخانه می باشد.

وی ابراز امیدواری کرد با نگاه مثبت شرکت سامسونگ به بحث مسئولیت اجتماعی در قبال روشندلان، شاهد راه اندازی کتابخانه نابینایان به عنوان یک مرجع و مرکز با امکانات ویژه در سطح استان کرمان باشیم.

در ادامه جلسه منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان گفت: انجمن نابینایان ایران موسسه خیریه ای است که از سال۷۲ فعالیت خود رادرزمینه حمایتی، رفاهی، اجتماعی، مشاوره، فرهنگی و توانبخشی به کم بینایان و نابینایان آغاز نموده است.

وی گفت: از سال ۱۳۹۱ تولید مواد مطالعاتی برای کودکان نابینا مورد توجه ویژه قرار گرفته است و با هماهنگی های انجام شده با شرکت سامسونگ، شاهد اتفاقات بسیار مثبتی در این بخش بودیم که از آن جمله می توان به تاسیس ۱۲ کتابخانه دیجیتالی و گویا ویژه کودکان نابینا در سطح کشور اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه سایر شرکت‌ها می‌توانند فعالیت سامسونگ در حوزه مسئولیت اجتماعی را الگو قرار دهند، گفت: در حال حاضر نابینایان بخش بزرگی از جامعه را تشکیل می دهند و قریب ۱۵۰ هزار روشندل مطلق و نزدیک به ۷۵۰ هزار تن افراد با اختلالات بینایی در کشور وجود دارد که نیاز به برنامه ریزی و رسیدگی دارند.

وی افزود: تاکنون در زمینه شمار نابینایان آمار دقیقی ارایه نشده اما لازم است تا برای همین تعدادی که آمار آنها وجود دارد، در زمینه های فرهنگی، اجتماعی ورفاهی از سوی نهادهای مسئول، دولت و خیرین برای بهبود شرایط زندگی و فعالیت آنان اقداماتی صورت پذیرد.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران با اشاره به مشکل ها و دغدغه های پیش روی نابینایان، بیان داشت: در واقع انتقال فرهنگ یکی از دغدغه اصلی نابینایان است که بایستی رسانه ها و خبرگزاری ها با فرهنگ سازی لازم و برنامه هایی مشخص توانمندی های قشر روشندل را به جامعه معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه مناسب سازی فضای اجتماع، گام دیگری در مسیر رسیدن به حقوق شهروندی نابینایان است، گفت: افراد دارای معلولیت بینایی نیاز دارند که در اجتماع حضور یابند، کارهای روزمره خود را انجام دهند از این رو، به استفاده از مکانهای عمومی نظیرکتابخانه احتیاج پیدا می‌کنند.

img_4323img_4331

img_4325 img_4323

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *