تازه‌های کتاب صوتی: از پیانیست نابینا تا ناگفته‌ها از روزگار پهلوی‌ها

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

 

 

پیش از معرفی کتب در نظر گرفته شده برای این شماره لازم به یاد‌آوری است که فایل ورد و فهرست مراکز ارائه دهنده خدمات کتابخانه‌ای به نابینایان در سراسر کشور همراه با آدرس، شماره تلفن و مسئول بخش ارائه دهنده خدمات، در پایان سیاهه کتاب‌های معرفی شده این ماه قرار داده می‌شود و شما می‌توانید از طریق ارتباط با مرکز معرفی شده در استان خود کتب مورد نیاز‌تان را درخواست دهید.

و اما معرفی کتاب‌های این ماه را با کتاب پیانیست نابینا شروع می‌کنیم:

*ماریا تنها دختر منشی دربار اتریش دختری نابغه است، استعداد او در نوازندگی پیانو با‌وجود نابینا بودن تحسین همگان را بر‌می‌انگیزد. پدر ماریا اما از وضعیت جسمانی دخترش راضی نیست و برای بهبود او از فرانس آنتوان مسمر -یکی از مدعیان هیپنوتیزم‌درمانی- طلب کمک می‌کند. ورود مسمر به زندگی ماریا همراه اتفاقات شگرفی است؛ تلفیقی از حس شجاعت، لذت، کمبود و درد بی‌گناهی.

«پیانیست نابینا» داستانی واقعی، مهیج و سرشار از عشق است به نویسندگی  میشل هالبرستادت و ترجمه‌ی علی ستار‌زاده که نشر کتاب مرو سال 1397 در 156 صفحه به چاپ رسانده است.

*کتابی که معرفی می‌شود همان اثری است که موجب تکفیر هانا آرنت شده و با تأخیری قریب به 60 سال به دست مخاطب فارسی زبان می‌رسد، اما رنگ و بوی کهنگی ندارد. اغلب پرسش‌هایی که هانا آرنت در گزارش خود از محاکمه‌ی آدولف آیشمن -یکی از مأموران ارشد رژیم نازی- در اجرای سیاست راه‌حل نهایی به بحث می‌گذارد هنوز پیش روی ماست و پاسخ درخوری نیافته است.

آرنت به پشتوانه‌ی نظریاتی که قبلاً در خواستگاه‌های توتالیتر مطرح کرده بود، در این کتاب از شر نو‌ظهوری سخن می‌گوید که نه از خبث طینت فرد بلکه از هزارتوی بروکراسی مدرن سرچشمه می‌گیرد. جنایات هولناک که خلاف  جرائم عادی تحت حمایت قانون انجام می‌شوند و وجود‌شان را از وجدان تهی می‌کند. در این شرایط هر فرد عادی می‌تواند دست به جنایت بزند بی آنکه حتی لحظه‌ای به آثار هولناک عمل خود فکر کند.

رهبران اسرائیل قصد داشتند با ربودن و محاکمه آیشمن به عنوان مغز متفکر دستگاه کشتار رژیم نازی اسرائیل را تنها مرجع و دادخواه حقیقی یهودیان جهان جلوه بدهند. اما تأکید آرنت بر ایرادات اساسی این دادگاه نمایشی و پشتیبانی او از ایده‌ی محاکمه‌ی آیشمن در یک دادگاه بین‌المللی شیرازه‌ی برنامه‌ی اسرائیل را تا حد زیادی از هم گسیخت.

علاوه بر این آرنت در خلال گزارش خود بُعد نسبتاً ناشناخته‌ای را از نقش شورا‌های یهود در هولوکاست ارائه کرد که به رغم گذشت بیش از نیم قرن همچنان جنجالی است و اشاره به آن می‌تواند گوینده را در مظان اتهام رایج یهود‌ستیزی قرار بدهد.

پرداختن به این موضوع آرنت را آماج حملات گسترده به خصوص از سوی صهیونیست‌ها قرار داد. صهیونیسم برای تثبیت تحقق اهداف دراز‌مدت خود لاجرم تنها پذیرای روایتی از تاریخ بود که یهودیان را قربانیان ازلی و ابدی نشان بدهد.

«آیشمن در اورشلیم گزارشی در باب ابتذال شر» اثر هانا آرنت را با ترجمه‌ی زهرا شمس انتشارات برج در 376 صفحه سال 1399 به چاپ رسانده است.

*ما می‌دانیم که همیشه به تله می‌افتیم. می‌دانیم که احساس نارضایتی به سراغ‌مان می‌آید و می‌دانیم آنچه را می‌خواهیم به خاطر جلب رضایت دیگران از دست می‌دهیم. اما نمی‌دانیم چه باید بکنیم! چرا برخی از افراد می‌توانند ما را از لحاظ عاطفی استثمار کنند و به ما احساس بازنده بودن ببخشند. افرادی که ما را همواره وادار به تسلیم می‌کنند استثمارگران ماهری هستند که هر زمان به خواسته‌شان می‌رسند خود‌شان را به ما نزدیک می‌کنند و اگر نرسند دست به تهدید می‌زنند و یا ما را زیر بار سنگینی از گناه مدفون می‌کنند. معمولاً یک شخص خاص، مانند همسر، پدر یا مادر، خواهر یا برادر و یا دوستان‌مان ما را آن چنان مصرانه به زنجیر استثمار می‌کشند که فراموش می‌کنیم آدم بزرگ‌سالی هستیم. آنها ما را روی انگشت کوچک‌شان می‌چرخانند. این جدال قدرت و دایره‌ی رفتار‌هایی که منجر به آن می‌شود باج‌گیری خالص است. یعنی باج‌گیری عاطفی. برّندگی این کلمه به ما کمک می‌کند فرایند انکار و سردرگمی را که بر بسیاری از روابط‌مان حاکم است بشکافیم و با حقیقت رو‌به‌رو شویم. در این حالت ما نیازمند شناسایی و اصلاح رفتار‌هایی هستیم که موجب رنج‌مان می‌شود.

«باج‌گیری عاطفی» نوشته‌ی سوزان فوروارد را با ترجمه‌ی منیژه شیخ‌جوادی نشر پیکان سال 1393 در 389 صفحه روانه بازار کرده است.

در این کتاب نشان داده می‌شود که باج‌گیر‌ها چگونه عمل می‌کنند و چرا برخی از ما در مقابل آنها لطمه‌پذیر هستیم. روانشناسی باج‌گیری توصیف می‌شود و نشان داده می‌شود که چگونه باج‌گیر‌ها از مهر و سایر ابزار‌هایشان استفاده می‌کنند و همچنین در خواهید یافت که چگونه ترس زمینه‌ی مشترکی است که در همه‌ی باج‌گیری‌ها دیده می‌شود.

*زمانی که جسدی پیچیده در پوشش پلاستیکی و سر گره‌خورده نزدیک بوته‌ها در محله‌ای ساکت واقع در حومه‌ی شهر توکیو پیدا می‌شود، داستان «پرونده شب توت‌فرنگی» نیز آغاز شده و ستوان ریکو هیمه کاوا و جوخه‌اش، عهده‌دار این پرونده‌ی قتل شده‌اند. قربانی به طرز وحشیانه‌ای سلاخی شده و زخم‌های عجیبی بر بدن دارد و هیچکس هم از چون و چرایی این جنایت بی‌رحمانه آگاه نیست.

ریکو هیمه کاوا که در سن 29 سالگی به سر می‌برد، به عنوان ستوان و سرپرست بخش جنایی اداره پلیس کلانشهر توکیو انتخاب شده؛ اما او برای این پست خیلی جوان است، با وجود موانعی بر سر راهش او از نظر روانی بسیار محکم بوده و نسبت به خطر بی‌توجه است؛ همچنین یک توانایی تحسین برانگیز در حل معماهای جنایی دارد. حال باید دید که می‌تواند از پس «پرونده شب توت فرنگی» هم بربیاید یا خیر.

ریکو سرنخ‌هایی پیدا می‌کند که سبب می‌شود پلیس، 11 جنازه‌ی دیگر را با همان جنس پلاستیک پیدا کند. هویت چندین جنازه غیرقابل تشخیص است اما آن‌هایی که هویتشان هم معلوم است هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. تنها سرنخ دور از ذهن، به زمزمه‌هایی از یک وبسایت اینترنتی می‌رسد؛ چیزی در فضای تاریک اینترنت با نام «شب توت فرنگی».

اما همچنان که او به دنبال قاتل است، قاتل نیز به دنبال اوست و به نظر می‌رسد که خود او قربانی بعدی «پرونده شب توت فرنگی» است.

«پرونده‌ی شب توت‌فرنگی» نوشته‌ی تتسویا هوندا را نشر کوله‌پشتی با ترجمه سارا پور‌حسنی سال 1398 در 352 صفحه تقدیم دوست‌داران ادبیات پلیسی کرده است.

*محتوای این اثر شصت مقاله‌ی دانشنامه‌ای درباره‌ی شخصیت‌هاست. مقاله‌هایی از میان آنچه نویسنده‌ی این‌ها طی بیش از 35 سال دانشنامه‌نگاری در زمینه‌های مختلف نوشته است. مقاله‌های کتاب در سه بخش تنظیمشده‌اند. 1- قاجاریان. شامل شخصیت‌هایی که در عصر قاجار زاده شده و در‌گذشته‌اند. 2- قاجاری معاصران. شخصیت‌هایی که بخشی از زندگی آنان در عصر قاجار و بخش دیگری در دوره‌ی پس از 1300 بوده است. 3- معاصران. شخصیت‌هایی که دوره‌ی رشد و حیات‌شان پس از 1300 بوده است.

«شصت چهره از میان قاجاریان و معاصران» تألیف عبدالحسین آذرنگ را نشر کتاب بهار سال 1398 در 539 صفحه منتشر کرده است.

*در سال‌های بعد از انقلاب بسیاری از رجال رژیم گذشته که در جریان انقلاب یا بعد از آن از ایران خارج شده و به حال خود‌تبعیدی در اروپا یا آمریکا زندگی می‌کنند دست به نوشتن خاطرات زده‌اند. یا با مصاحبه با برنامه‌هایی نظیر تاریخ شفاهی ایران خاطرات خود را از کار و زندگی در رژیم گذشته بیان کرده‌اند. یکی از این اشخاص عبدالرضا انصاری از مقامات سرشناس دوره پهلوی است. وی در مقام وزارت، استاندار و سرپرستی و مدیریت آب و برق خوزستان فعالیت داشت. انصاری در بیان خاطرات خود در عین حال که به اقدامات مثبتی که در جهت عمران و آبادی صورت گرفته است، اشاره می‌کند، عدم توجه به وضع معیشت مردم به خصوص در شهرستان‌ها و روستا‌ها را با شرح آنچه به چشم خود دیده است بیان می‌کند. شرح پریشانی و نارضایی مردم و مشاهدات او در یکی از شهر‌های بزرگ خوزستان که از آن به نام شهر کوران نام می‌برد به راستی تکان‌دهنده است.

«ناگفته‌ها از روزگار پهلوی‌ها (خاطرات عبدالرضا انصاری)» با مقدمه و ویرایش محمود طلوعی را نشر علم سال 1393 در 482 صفحه تقدیم تاریخ‌دوستان کرده است.

*هزار بار آرزو کرد کاش ماجرا این طوری پیش نمی‌رفت! از آن کاش‌های سر‌گردانی که همه‌ی آدم‌ها در گذشته‌شان پیدا می‌کنند و با اینکه می‌دانند زندگی دکمه‌ی برگشت ندارد باز هم آرزویش می‌کنند.

«کارما» نوشته‌ی تکین حمزه‌لو را انتشارات روشا سال 1397 در 400 صفحه تقدیم رمان‌دوستان کرده است.

*در این اثر طنز که جز برای سرگرمی نیست نویسنده‌ی کتاب در مقدمه می‌گوید: این کتاب تقدیم می‌شود به تمام رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، غیر اینترنتی، زرد، سبز، نارنجی قدیم، شخصی، دربستی و درباز، خطی و غیر خطی، آژانس و نیز تمام آنان که شغل‌شان این نیست ولی در مسیر خانه تا محل کار و بالعکس مسافر توراهی سوار می‌کنند. تقدیم می‌شود به همه‌ی عزیزانی که جهت فراموش کردن مشکلات و اندوه‌ها و پا‌درد‌ها و کمر‌درد‌ها و برای تحمل ترافیک سرسام‌آور جایی که قرار بود شهر باشد، چاره‌ای جز راه انداختن چنین بحث‌هایی نمی‌یابند.

«کأن لم یَکُن» اثر طنز امیر‌علی نبویان را نشر خوب سال 1399 در 77 صفحه به چاپ رسانده است.

*شهر اصفهان در طول تاریخ پر نشیب و فراز خود به علت موقعیت جغرافیایی پیوسته مورد توجه حاکمان قرار گرفته و بار‌ها به پایتختی انتخاب شده و هرزگاهی مورد هجوم بیگانگان نیز بوده است. با این حال پیوسته پایدار مانده و توانسته است بر اعتبار خود بیفزاید. چونان که امروز نیز این شهر به لحاظ اهمیت بالای فرهنگی، تاریخی، هنری و اجتماعی خود از غنای خاصی برخوردار بوده و یکی از الگو‌های برجسته‌ی فرهنگی در جهان اسلام محسوب می‌شود. آنچه موجب شهرت جهانی این شهر شده علاوه بر یادمان‌های بزرگ تاریخی، فرهنگی و هنری وجود اندیشمندان بزرگ علمی، فلسفی و اجتماعی، هنری و دینی است که در این شهر پرورش یافته‌اند و با تفکر و اندیشه‌ی فرهنگ‌ساز خود موجبات اعتلای این شهر را فراهم آورده‌اند. هدف اصلی این کتاب شناخت اصفهان و معرفی جاذبه‌های گردش‌گری این شهر در ابعاد مختلف و بررسی جایگاه صنعت گردش‌گری آن است.

«اصفهان و گردش‌گری» نوشته‌ی حسن بیگ‌محمدی است که سازمان فرهنگی تفریحی شهر اصفهان سال 1386 در 188 صفحه منتشر کرده است.

*پس از آنکه کامیار شاپور در سال 1397 زندگی را ترک کرد، در اغلب خبر‌ها بر این نکته تأکید شد که او فرزند فروغ فرخ‌زاد بود. عمری را به رنج و نومیدی گذراند و حدود دهه‌ی پایانی عمرش را به گیتار‌نوازی در بوستان پارک‌های تهران سپری کرد. کتاب حاضر می‌کوشد از زندگی شخصی، ادبی و هنری او آگاهی‌های دقیق یا به نسبت دقیقی در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

«کامیار شاپور؛ شاعر، نقاش و نوازنده گیتار» را کامیار عابدی و فرناز تبریزی توسط نشر مروارید سال 1399 در 186 صفحه به چاپ رسانده‌اند.

کتاب شامل 10 فصل است که به بررسی زندگی و آثار کامیار شاپور می‌پردازد و همچنین خاطرات و آراء او درباره‌ی پدر و مادرش را بیان می‌کند. نیز متن نامه‌های او به پدرش و نامه‌های دیگران به او در کتاب جمع‌آوری شده و فصل‌های پایانی هم به تحلیل آثار نقاشی او از سوی سه تن از کارشناسان اختصاص یافته است.

*«کتاب عشق هفت عروسک و غاز برفی» نوشته‌ی پل گالیکو با ترجمه‌ی محمد‌علی صفریان را نشر پدید‌آوران سال 1363 در 206 صفحه منتشر کرده است.

این کتاب شامل دو داستان است. یکی عشق هفت عروسک و دیگری غاز برفی که داستان نخست چنین آغاز می‌شود:

در پاریس در بهار عمر ما دختری در پاریس می‌خواست خودش را در رود سن بیندازد. دختر موجود لاغر و بی‌قواره‌ای بود با دهان گشاد و موی سیاه کوتاه. بدنش همه استخوان بود و گودی‌هایی در هر جا که باید برجستگی باشد و فربهی. صورتش جذاب بود اما با گرسنگی و رنج از شکل افتاده بود. چشمانش بی‌قرار بود و درشت، براق، سیاه و مالامال از نا‌امیدی. اسمش مال هیکز بود اما مچ صدایش می‌کردند. یتیم بود یک بریتانیایی از اهالی دهکده‌ی پلو‌آرگ نزدیک سنبریو. با همه‌ی شور‌بختی‌اش هنوز چیزی از رمز و راز این سرزمین اسرار‌آمیز را با خود داشت…..

*فلسفه در همه‌ی کشور‌ها و همه‌ی فرهنگ‌ها واژه‌ای پر ابهت است. اما فلسفه به چه کار می‌آید؟ سقراط در آموزه‌هایش سؤالاتی طرح می‌کرد که با زندگی، شخصیت و خصایل افراد ارتباط داشت. ما نیز نیازمند درک معنای زندگی و آشنایی با هنر زندگی هستیم. لذا به انتشار کتاب‌های فلسفی که نه فقط با صدای عقل بلکه با شعور زندگی با ما درباره‌ی مسائل زندگی‌مان سخن می‌گویند با نور تاباندن بر زوایای تاریک پیچیدگی‌های زندگی و دعوت از خود ما برای تفکر بیشتر یعنی فکر کردن به هنر زندگی با مدد گرفتن از تجربه‌ی دیگران نیاز داریم. یکی از مسائل پیچیده‌ی زندگی تنهایی است که جنبه‌های مختلف آن در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

«فلسفه تنهایی» اثر لارس اسونسن را با ترجمه‌ی خشایار دیهیمی فرهنگ نشر نو سال 1397 در 239 صفحه روانه بازار کرده است.

کتاب در 8 فصل تنظیم شده است، فصل اول گزارشی از تنهایی را بیان می‌کند که مبتنی بر منابع روانشناسی، علوم اجتماعی و فلسفه است. فصل دوم ماهیت احساسات و جنبه‌ی احساسی تنهایی را تبیین می‌کند. فصل سوم می‌گوید که چه کسانی تنها هستند. فصل چهارم به اعتماد اختصاص دارد. فصل پنجم نقش عشق و دوستی را در زندگی آدم‌ها بیان می‌کند. فصل ششم آدم مدرن را که چجور آدمی است معرفی می‌کند. در فصل هفتم خلوت‌گزینی و انزوا به بحث گذاشته می‌شود. فصل هشتم هم به بحث درباره‌ی مسئولیت تک‌تک افراد در مدیریت تنهایی پرداخته می‌شود.

در زیر مشخصات تمامی کتابخانه‌های نابینایان سراسر کشور از جمله نشانی و راه‌های ارتباطی با آنها جهت آشنایی و سهولت دسترسی شما گرامیان خواهد آمد. در صورت کثب اطلاع از کتابخانه‌هایی که در این لیست نیستند، بروزرسانی اعمال خواهد شد.

لیست مراکز تولید و پخش کتاب‌های صوتی ویژه نابینایان در استان‌های  مختلف را می‌توانید از طریق
این لینک
دانلود کنید.

 1. آذربایجان شرقی تبریز خیابان آزادی چهار راه لاله کتابخانه مرکزی تبریز بخش نابینایان. مسئول: روح الله ساعی. تلفن: 04134435651
 2. آذربایجان شرقی تبریز خیابان امام خمینی (ره) ایستگاه بالا حمام روبروی ساختمان کاچیران جنب چاپ ناصر مؤسسه فرهنگی-هنری بصیر. مسئول: حمید رضایی. نشانی اینترنتی: bassir.ir پست الکترونیکی: info@bassir.ir تلفن: 04133355552 تا 3
 3. آذربایجان شرقی مراغه میدان پاسداران خیابان معلم شمالی روبروی بانک ملی کتابخانه‌ی اوحدی مراغه‌ای بخش نابینایان. مسئول: محمد نجفی تلفن: 04137228777 داخلی 7
 4. آذربایجان غربی ارومیه بلوار مدرس خیابان ارشاد روبروی بیمارستان امام خمینی کتابخانه‌ی مرکزی بخش نابینایان. تلفن: 04433485084، 04433485085 داخلی 4. مسئول: آیدا مجیدآبادی
 5. اردبیل خیابان دانشگاه ورودی مجتمع تفریحی-فرهنگی شورابیل کتابخانه مرکزی اردبیل بخش نابینایان. مسئول: سجاد فداکار. تلفن: 04533520743
 6. اصفهان میدان احمدآباد خیابان ولیعصر (عج) کتابخانه عمومی نابینایان اصفهان. مسئول: رسول رضایی. پست الکترونیکی: ble1386@gmail.com تلفن: 03132261090.
 7. اصفهان خیابان فروغی کتابخانه فاطمه زهرا بخش نابینایان. مسئول: سعید عابدی. تلفن: 03133373136
 8. اصفهان خیابان سجاد کوچه شماره 40 مدرسه شهید سامانی. مسئول: حسین جباری. تلفن: 03136618599
 9. اصفهان دانشگاه اصفهان مرکز امور نابینایان. مسئول: سمیه کریمی. پست الکترونیکی: bcui1395@gmail.com تلفن: 03137935565
 10. اصفهان نجفآباد خیابان قدس غربی کتابخانه شهیدان فتاح‌الجنان بخش نابینایان. مسئول: یدالله قربعلی. تلفن: 03142610666
 11. البرز کرج چهار راه دانشکده خیابان دانشکده جنوبی کتابخانه عمومی امیرکبیر طبقه همکف بخش نابینایان. مسئول: ثریا سبزی. ایمیل: alborzblindspl@gmail.com تلفن: 02632207990
 12. البرز دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج کتابخانه ویژه نابینایان. مسئول: محمدرضا گوراب‌زاد تلفن: ۰۲۶۳۴۱۸۲۵۱۳
 13. ایلام بلوار دانشجو ميدان دفاع مقدس جنب اداره آب و فاضلاب کتابخانه مرکزی بخش نابینایان. مسئول: رقیه شفیعی. ایمیل: ilam.blind.library@gmail.com تلفن: 08432247694
 14. بوشهر دشتستان خیابان هفت تیر کتابخانه شهید بهشتی. مسئول: فاطمه کاووسی. تلفن: 07734230080
 15. تهران اسلامشهر خیابان 15 متری باغ فیض ابتدای بلوار مصطفی خمینی جنب بهزیستی اسلامشهر کتابخانه شهید مصطفی خمینی بخش نابینایان. مسئول: جمال لطفی. تلفن: 02156694603
 16. تهران خیابان وحدت اسلامی خیابان بهشت در 4 پارک شهر کتابخانه مرکزی پارک شهربخش نابینایان. مسئول: همایون شاهمرادی تلفن: ۰۲۱۵۵۱۶۳۶۸۶
 17. تهران دانشگاه تهران اداره کل امور دانشجویی بخش نابینایان. مسئول: محبوبه ایزدی. پایگاه اطلاعات علمی نابینایان: blind.ut.ac.ir تلفن: 02161112920
 18. تهران دهکده المپیک بلوار المپیک جنب مسجد جامع المهدی کتابخانه عمومی حضرت فاطمه بخش نابینایان. مسئول: شهرزاد دهقان. تلفن: 02144720374، 02144724835
 19. تهران خیابان ولیعصر نرسیده به میدان تجریش جنب پمپ بنزین باغ فردوس پلاک 1797 کتابخانه شهید دکتر باهنر بخش نابینایان. مسئول: فرزانه شاهمرادی. تلفن: 02122728164
 20. تهران میدان بهارستان خیابان جمهوری خیابان ظهیر الاسلام پلاک 53 مجتمع نابینایان رودکی. مسئول: محمد خوانین زاده. تلفن: 02133112152 02133112190.
 21. تهران خیابان دکتر علی شریعتی بالاتر از سه راه ضرابخانه کتابخانه‌ی عمومی حسینیه‌ی ارشاد بخش نابینایان، مسئول: پرستو ولدخان. تلفن: 02122894004
 22. چهارمحال و بختیاری بروجن بلوار ملت مجتمع شهید وفایی کتابخانه فجر ویژه نابینایان. مسئول: راضیه پور‌جوادی بروجنی. تلفن: 03834226701
 23. چهار محال و بختیاری شهرکرد حدفاصل خیابان سعدی و مولوی کوچه ۴۴ پلاک ۹ کتابخانه عمومی نابینایان رودکی. مسئول: حکیمه الیاسی بختیاری. تلفن: 03832225309
 24. خراسان جنوبی بیرجند خیابان کاظمیه کاظمیه 17 کتابخانه بیرجند. مسئول: محمد‌تقی کریم‌پور. تلفن: 05632211559
 25. خراسان رضوی سبزوار میدان کارگر خیابان شهید نظیف کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری بخش نابینایان. مسئول: علی بشیری. تلفن: 05144441449
 26. خراسان رضوی مشهد بلوار 7 تیر میدان 8 شهریور کتابخانه مرکزی امام خمینی بخش نابینایان. مسئول: منیره نوری. تلفن: 05138915560
 27. خراسان رضوی نیشابور کتابخانه عمومی دکتر شریعتی بخش نابینایان. مسئول: ناهید خوارزمیان. تلفن: 05142211122
 28. خراسان شمالی بجنورد انتهای خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی نبش چهارراه کتاب (تقاطع صیاد شیرازی) کتابخانه عمومی مرکزی آیت‌الله مهمان نواز بخش نابینایان و کم‌بینایان. مسئول: علی حاجی‌آبادی. تلفن: 05832228763
 29. خوزستان اهواز جاده ساحلی کیان پارس رو به روی پارک دولت کتابخانه مرکزی بخش نابینایان. مسئول: محمدحسن احساندوست. تلفن: 06133361017
 30. خوزستان امیدیه خیابان ارشاد جنب اداره فرهنگ و ارشاد کتابخانه شهید بهشتی بخش نابینایان. مسئول: فاطمه اسودزاده. تلفن: 06152626001
 31. زنجان بلوار 22 بهمن جنب پارک شهید رجایی کتابخانه عمومی اندیشه سپید. مسئول: فاطمه محسنی. تلفن: 02433558880
 32. سمنان خیابان معلم بلوار بسیج رو به روی استخر 22 بهمن اداره کل کتابخانه های عمومی استان سمنان کتابخانه مرکزی بخش نابینایان. مسئول: مهرداد فؤادیان. پست الکترونیکی: blind.kms1395@gmail.com تلفن: 02333439918 داخلی 109
 33. سیستان و بلوچستان زاهدان خیابان امام خمینی بهزیستی استان مجتمع امام علی کتابخانه مشارکتی معین مرادی بخش نابینایان. مسئول: علی اصغری. تلفن: 05433443470
 34. فارس شیراز میدان قائم ابتدای بلوار هجرت نبش کوچه 2 کتابخانه عمومی حسینعلی رئیسی بخش نابینایان. مسئول: پریسا محمدی. پست الکترونیک: plblind30@gmail.com تلفن: 07132276938
 35. فارس شیراز مؤسسه نابینایان توانگران کارآفرین کتابخانه گویا. مسئول: لیلا غزنوی. نشانی اینترنتی: mntk.ir تلفن: 07138318815 تا 7 داخلی 2
 36. فارس ارسنجان خیابان ولي عصر جنوبي كوچه 12 متري پلاك 66 کتابخانه کودکان امید. مسئول: فاطمه ابراهیمی. تلفن: ۰۷۱۴۳۵۲۷۹۱۱
 37. قزوین خیابان فیاض بخش بوستان شهدا کتابخانه عمومی شهدا بخش نابینایان. مسئول: محمود ارجمند. تلفن: 02833363292
 38. قم کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای (مرکزی) بخش نابینایان. مسئول: حسن عبدلی. تلفن: 02537755566
 39. كردستان سنندج خیابان فردوسي جنب مخابرات کتابخانه فردوسی بخش نابینایان. مسئول: کامبیز اسدی. تلفن: ۰۸۷۳۳۲۸۵۷۵۱
 40. كرمان میدان ولی عصر خیابان شهید رجایی نرسیده به پمپ بنزین کتابخانه مرکزی کرمان مسئول: پیمان رضایی‌زاده. تلفن: 03432231647
 41. كرمانشاه شهرك بهداري جنب دبيرستان علامه مجلسي کتابخانه خاتم‌الانبیا بخش نابینایان. مسئول:: فروزان عزیزی. تلفن: 08338369199
 42. كرمانشاه بلوار طاق‌بستان پشت فروشگاه رفاه کتابخانه علامه طباطبایی بخش نابینایان. مسئول: ندا نوری. تلفن: 08334293920
 43. كهگيلويه و بوير احمد یاسوج سالم آباد بلوار آیت‌الله کاشانی کتابخانه مرکزی آيت‌الله سيد كرامت ملك حسيني(ره) یاسوج بخش نابینایان. مسئول:: جواد اسدی. تلفن: 07433232498
 44. گلستان گنبدکاووس خيابان گلشن غربی مختوم جنوبي کتابخانه مختومقلي فراغی. مسئول: مجید حکیم. تلفن: 01733222024
 45. گلستان گرگان میدان ولیعصر خیابان 5 آذر کتابخانه میر فندرسکی بخش نابینایان. مسئول: حمیده روحی. تلفن: 01732264343 داخلی 15
 46. گیلان رشت ابتدای خیابان سعدی مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا بخش نابینایان. مسئول: زهرا خسروی. تلفن: 01333245858
 47. لرستان بروجرد خیابان 45 متری بسیج جنب پارک مادر کتابخانه علامه شهیدی بخش نابینایان. مسئول: مهدی مقدسی. تلفن: 06642465800
 48. مازندران ساری بلوار اميرمازندراني خیابان رودكي رو به روي پارك قدس كوچه رضي اداره كل استان مازندران بخش نابینایان. مسئول: عادل اکبری. تلفن: 01133369916
 49. مازندران بهشهر بلوار شهید هاشمینژاد کتابخانه شهید سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد. مسئول:: عباس‌علی بابایی. تلفن: 01134533499
 50. مركزي ساوه میدان فلسطین بلوار دادگستری جنب سالن ورزشی فجر کتابخانه عمومی سلمان ساوجی بخش نابینایان. مسئول: لیلا سعیدی‌فر. تلفن: 08642247672
 51. مركزی اراك خيابان امام رو به روي زايشگاه طالقاني كتابخانه عمومي شماره 1 بخش نابينايان دكتر محمد خزائلي. مسئول: ابوالفضل حیدری. تلفن: ۰۸۶۳۲۷۸۶۷۱۰
 52. همدان فلکه فردوسی بلوار شهید چیت‌سازیان بلوار قلم کتابخانه مرکزی همدان بخش نابینایان. مسئول: هما خانجانی. تلفن: 08132646747

53. يزد بلوار بسیج کتابخانه مرکزی یزد بخش نابینایان. مسئول: سمانه فتاحی. تلفن: ۵۰ ۱۸ داخلی 105
54. یزد دانشگاه سراسری یزد ساختمان علوم پایه کتابخانه مرکزی دانشگاه یزد. مسئول: احمد نظری. تلفن: 03531233366